Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Настинки и вируси

Ре: Настинки и вируси 27 Дек 2012 08:11 #227622

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
За Маврово се мислам само затоа што ми спомнаа дека поради езерото таму е повлажна климата и не делува баш убаво кај респираторни проблеми. Ама никој незнае конкретно да ти каже, а сите ти убацуваат муабети и ми иде се околу мене да потепам :kamsik:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 27 Дек 2012 09:03 #227634

 • MajaL
 • MajaL's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 160
 • Thank you received: 36
 • Карма: 0
Jas najmnogu sakam koga mi se decata bolni da sum doma, za ne daj boze ako treba da gi nosam na lekar. Ne znam za vas ama koga sum gi nosela bolni podnastinati na planina obavezno se dorazboluvaa, ladno ne se doma i obavezno zavrsuvaa so antibiotik. I jas mislev taka planina cist vozduh, ama ocigledno i drugi raboti im vlijaat.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 27 Дек 2012 11:03 #227692

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
mikimaus wrote:
За Маврово се мислам само затоа што ми спомнаа дека поради езерото таму е повлажна климата и не делува баш убаво кај респираторни проблеми. Ама никој незнае конкретно да ти каже, а сите ти убацуваат муабети и ми иде се околу мене да потепам :kamsik:

Mikimaus, јас онака лаички, мислам дека во зима не може да има толкава влажност како во лето зашто сепак температурите се ниски, посебно на планина.

Инаку под Галичица на преспанско езеро, т.е. во Отешево се наоѓа болница за рехабилитација на лица со респираторни болести, која и денес функционира само во мизерни услови, но тоа не е за оваа тема. Сакам да кажам дека болницата се наоѓа покрај езеро.

Сигурна сум дека на Маврово е подобра климата од Скопјево, зачадено и зачаурено во смогот и маглата, уффф, а плус имате зелено светло од докторката ...
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 27 Дек 2012 11:10 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 02 Јан 2013 08:14 #228285

 • anamarija
 • anamarija's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
zdravo moeto dete ima skoro 4 godini i eve 4 meseci sne bolni de noseto i tece prosledeno so kaslica ce go ispie antibiotikot i za 2 dena pak nastinuva.ima nekoj iskustvo so vakov ili slicen problem
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 05 Јан 2013 14:35 #228754

 • kiki
 • kiki's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 102
 • Карма: 12
znaete li koi polikliniki imaat dezuren pedijatar? imase nekoi izmeni,a nie eve kacivme temperatura skoro 38,posle 2 dena odkako prekinavme so Pancef koj go pievme zaradi gnojna angina :zid: posle toa na 31 krvnata slika ni bese super,a eve sega pak se razboluva. neznam dali da ja nosime na lekar uste vecerva,zosto eve 2 dena veke potkasluva,mi e strav da ne i se spusti nedaj boze na pluka
Последна промена: 05 Јан 2013 17:06 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 05 Јан 2013 14:44 #228755

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Kaj nas vo Idadija imase izvestuvanje deka poliklinikata na Bit Pazar e dezurna. So pomin da vi e :raspolozise
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 05 Јан 2013 17:06 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kiki

Ре: Настинки и вируси 05 Јан 2013 15:02 #228758

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
kiki wrote:
znaete li koi polikliniki imaat dezuren pedijatar? imase nekoi izmeni,a nie eve kacivme temperatura skoro 38,posle 2 dena odkako prekinavme so Pancef koj go pievme zaradi gnojna angina :zid: posle toa na 31 krvnata slika ni bese super,a eve sega pak se razboluva. neznam dali da ja nosime na lekar uste vecerva,zosto eve 2 dena veke potkasluva,mi e strav da ne i se spusti nedaj boze na pluka
Nas istovo ni se slucuva posle antibiotik ... Kolku pojak, tolku poloso. Partal go pravi imunitetot. Jas koga imam problem za vikend odam ili Kozle ili na Detska klinika.
Последна промена: 05 Јан 2013 17:07 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kiki

Ре: Настинки и вируси 05 Јан 2013 15:38 #228762

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Избегнувајте антибиотици колку што е можно повеќе и никако не давајте антибиотик после антибиотик. И гнојна ангина се лекува хомеопатски или пак само со нишадор. Сите заболувања од овој тип, вируси, стомачни вируси, ларингит, отит, батериски инфекции фатени по градинките се лекуваат многу успешно со помош на хомеопатија.
Заборавете на антибиотиците!
Последна промена: 05 Јан 2013 17:07 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kiki

Ре: Настинки и вируси 05 Јан 2013 16:51 #228765

 • MajaL
 • MajaL's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 160
 • Thank you received: 36
 • Карма: 0
Ima vo Gjorce petrov dezurni cela nok. Jas veke dve veceri po red odam zaradi bronhitis mi stavaa dexazon zaradi gusenje so slaim. Moram da kazam deka me iznenadija prijatno so ljubeznosta i grizata. Kako mi se spusti na pluka za dva dena. Prvo kaslase sin mi ama nego so inhalacii i ventolin muse podobri a kaj mene se poloso stanuvase. Mislam deka e ova od streptpkokata od kerka mi ama da ne zboram pred ruka pneumoslajdot ke pokaze.
Последна промена: 05 Јан 2013 17:07 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kiki

Ре: Настинки и вируси 05 Јан 2013 16:54 #228767

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
И јас имав таков бронхит и невидено кашлање, земав дексазон преку инхалација во домашни услови. Сама си ја правев инхалацијата со една третина ампула дексазон и 2 мл физиолошки.
Последна промена: 05 Јан 2013 17:08 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 05 Јан 2013 18:51 #228772

 • MajaL
 • MajaL's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 160
 • Thank you received: 36
 • Карма: 0
Auu Mama Sani jas sum veke vo agonija, plukata mi pukna od kaslanje. Kolku vreme trae kaslicava, mislam deka nema kraj veke, I sto ispadna kaj tebe virusna ili bakteriska infekcija. Mene vo Gjorce mi rekoa deka mozebi mi tleela streptokokata od kerka mi i zatoa me nateraa da napravam pnemoslajd. Ama do vtornik koj ke izdrzi vaka ne znam.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 06 Јан 2013 14:41 #228832

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Кики, Ели работеше цело време, освен на 01.01 и сега на 07.01
Од вторник повторно работи со полно работно време.

МајаL кај мене прво наводно беше вирус, а потоа ми се налепи и стрептокока. Немав температура, но имав гнојни наслаги на грлото и потоа почна кашлицата. Две ноќи сум ги преседела кашлајќи нон-стоп. Правев инхалации и ме смируваа едно 4-5 часа, а потоа почнуваше одново. Особено лошо ми беше навечер. Освен инхалациите со дексазон многу ми помогна и Бронхо-Вит на Виталија. Ме држеше7-8 дена.
Последна промена: 06 Јан 2013 14:46 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kiki

Ре: Настинки и вируси 14 Јан 2013 04:49 #229540

 • orhideja
 • orhideja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 161
 • Thank you received: 40
 • Карма: 0
Eve sme nie pak bolni. Ama izdrzavme malku poveke od eden mesec, toa e nekoj napredok. Pred nekoj den imavme na gosti edni rodnini so nastinato dete i najverojatno prefatil virus. Samo se molam da ne e nekoja bakterija zatoa sto toj e alergicen na bakterii pa ce mi dobie alergiski napad. Cela nok ne sum spiela imase malku temperatura koja mu se spustase. Utrovo mi se pozali na mrsulcinja. Mnogu sum ispanicena, se obiduvam da bidam prisebna pred nego, ama koga tolku loso iskustvo imam ne znam kako da se spravam so stravot. Toj ednostavno nemal obicni nastinki, sekogas tesko bolno sme zavrsuvale. Ne znam sto da prezemam da ne mu se vlosi barem ovoj pat?
The administrator has disabled public write access.

Virus ili ne ? 14 Јан 2013 05:54 #229545

 • smile
 • smile's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
Zdravo Dr.Lile


Sinot mi e 2god i 4meseci ,imase visoka temperatura 2 dena,i dajarera ednas vo denot.Otidovme kaj maticnata gopregleda i rece crveno grlo ,toj ne kasla i nosot mu e okay....ni dadoa antibiotik TRIMOKSAZAL i PARACETAMOL za temperaturata,sega temperaturata se stabilizira no veke sme 3 den na antibiotikot a dijarerata e se pocesta i so bolki vo stomaceto.....otkako ke go ispie antibiotikot posle nekolku vreme se maci miloto so dijarera.....ve molam za sovet????Nisto ne jade pie samo tecnosti epten ako pobara supicka (oti ja obozava) mlekoto go prekinavme ovie denovi i e na nekoi tvrdi kricki samo...pie voda ili cajce od anason.Ve molam za SOVET ????
The administrator has disabled public write access.

Ре: Virus ili ne ? 14 Јан 2013 06:51 #229548

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1245
 • Thank you received: 868
 • Карма: 5
Смиле со антибиотикот обавезно се пие и нешто за регулирање на цревната флора. Ние еднаш сме примале антибиотик но во комбинација со линекс форте. Се истура 1 капсула во лажиче и се меша, јас и ја давав со ручекот. Еднаш на ден.
И кога го прекинав антибиотикот продолжив со линексот уште 3-4 дена додека не се стабилизираше столицата. Тоа обавезно да почнеш да даваш.
И нека пие мнооогу течности да надокнади за дијарејата. Повеќе овочје,зеленчук,варено..да оздрави какви тврди грицки??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 14 Јан 2013 08:36 #229567

 • LiMan
 • LiMan's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 123
 • Thank you received: 55
 • Карма: 2
Jas kolku sto znam ne se preporacuva bas ovosje i zelencuk koga ima dijarea, od ovosje se preporacuva samo banani, a od zelencuk varen kompir... Se izbegnuvaat mlecni proizvodi, i isto taka se pijat samo bistri sokovi, ovosni sokovi so pulpa - ne.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 14 Јан 2013 09:15 #229577

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
LiMan, nas lani zasto bevme so strasna dijarea, ni sokovi ne ni dozvoluvaa (osven domasen varen od jabolko, bez seker, orizova voda i kupecki Hipp ORS 200-site od grdo pogrdo, ama detevo vo taa situacija gi piese). I mnogu insistiraa na banana, kompir i oriz, bas ko sto kaza, a za drugi ovosja i zelencuci rekoa duri otkako skroz ke pomine prolovot, pa da se poceka malce, pa potoa. I nikako integralni zitarki.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 14 Јан 2013 09:22 #229580

 • smile
 • smile's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
linex pieme zaboraviv da spomnam... ama pak ne pomaga,toj antibiotik prv pat go pieme,ima nekoe crvenilo na vratceto i na racinjata..... banani i oriz ili orizova voda odbiva,a od tecnosti si pie voda i po malku caj od anason,e denes imavme kompirce ama ne e raspolozen za jadenje(na gricki mislev SOLENKI-hello)...od vcera i mene me fati dijarea zatoa pisav dali e virus ili ????Znaci ne e do nekoe jadenje.....
Последна промена: 14 Јан 2013 09:29 by smile.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 14 Јан 2013 12:36 #229601

 • jasmina 25
 • jasmina 25's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 802
 • Thank you received: 64
 • Карма: 7
najdobro e da se konsultiras so pedijatarot najverojatno antibiotikot ne mu odgovara i videte probajte so nekoj drug probiotik PROLIFE,LIOBIF...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 16 Јан 2013 06:16 #229756

 • orhideja
 • orhideja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 161
 • Thank you received: 40
 • Карма: 0
Vo dilema sum. Nokta megju nedela i ponedelnik imase blago pokacena temperatura, vo ponedelnik mu bese okolu 37.2 i potoa nemase veke nisto. Samo ednas se pozali na mrsulcinja, iscistivme i tolku. E sega kaslicata mu ostana preku den i toa pointenzivno vo odreden period(na primer vcera od kaj 17 do 22 casot). Cudno e sto noke mirno spie, eve nokeska nitu ednas ne se nakasla. Utrovo se pozali na zatnat nos prsnavme morska voda i tolku. Mene ova mi e mnogu somnitelno. Mnogu me plasi dali mozebi ni se sprema ne daj boze nekoja pnevmonija. Bidejci ako e virus mnogu lesna klinicka slika ima. Samo si vikam da pomineme vaka ce castim, veruvajte mi. Toa ce znaci deka mu se zacvrstil imunitetot i :jupi: nema veke da se grizam bidejci sinko moj ce bide kako i drugite deca. Ama sega navistina ne znam sto da pravam, za na doktor ne e, od bolni vo cekalna poveke ce se razboli. Alergija ne e bidejci imase temparatura malku. Moze li volku lesno da se pomine(samo da ne ja predizvikam sudbinata so prasanjevo :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 22 Јан 2013 04:43 #230212

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Многу чуден тек на болества овој пат, ќе се смири кашлицата 2 дена, третиот ден ќе се откине од кашлање, и така циклично еве трет пат. 10 ден денес откако е разболен. Кога ќе го фати кашлицата и темп качува до 39. Салбутамолот што ни го препишаа не му го давам, еднаш пробав, како на врапче му лупаше срцето од тахикардија. А и не му е толку лоша кашлицата, плус сама се смирува само со сируп од темјан. Сега се мачам не знам дали пак да го носам на лекар, времево е многу ладно, а и ординацијата ќе биде преполна со деца... Вчера и завчера беше супер, дури му кажав дека е оздравен, на сите се фалеше душиче. Дали од мене закачи пак нешто, јас сум цела затната, ама сосема други симптоми имам, не кашлам, многу ниска темп.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 22 Јан 2013 05:05 #230214

 • orhideja
 • orhideja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 161
 • Thank you received: 40
 • Карма: 0
Cize eve jas pogore pisuvav za nasata nastinka. Te procitav na druga tema i se pronajdov. Istata situacija. Eve i nie 10 tina dena sme na stus kvo, nitu ozdravuva, fala bogu nitu mu se vlosuvaat simptomite. Pozcna so blago pokazena temperatura eden den 37.2 i posle nisto. Naredniot den so nekoja retka suva kaslica. Od pred nekoj den pocna kako da iskalsuva, ama red suva, red zrela kaslica. Go nosev na doktor pravevme krvna slika. Pokazuva virus, desniot krajnik zgolemen, no blago zacrvenet. Terapija nikakva (osve vitamini se razbira). E sega ne znam dali vie ste pravele krvna slika, ako e virus nema potreba da se grizis ce pomine eve i kan nas trae dolgo. Mozno e pak da zakacil nov virus, bidejci so prviot mu bil oslaben imunitetot. Eve kaj nas e rabotata ne daj boze da se raboli, bidejci posle se nadovrzuva alergijata (alergicen e na bakerii) i ne se opravame nekolku meseci. Aj vi posakuvam pobrzo da ozdravite. A salbutamolot i jas mislam deka ne se dava samo za obicna kaslica( ne znam kakov e vasiot naod na pluke). Kaj nas ni go davaat koga ima opstrukcii, znaci koga ne moze da iskasla, ne moze vozduh da zeme, sviri vo gradite.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cize

Ре: Настинки и вируси 22 Јан 2013 05:14 #230215

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Нема ништо на градите, и многу мирно си диши, како бајче е кога спие, пу пу. Си викам не може да е бронхит, и во петокот кога бевме на лекар ни рекоа нема ништо на градите. Крвна слика не сме правеле, во Германија живееме, а овде многу ретко прават крвна слика, нити па јас знам дали и каде има приватни лаборатории. Ни ние не земаме терапија, со јадењето сме од секогаш за никаде, кога можам протнувам нешто здраво (млеч, аронија, витамински сируп) така да седиме и чекаме да оздравеме :grr:
Ајде само нека мине, и кај вас и кај нас и кај сите :cvet:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 22 Јан 2013 05:47 #230217

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nie sme site doma krs :(. Maliot vcera krena T=38.8 ne pamtam deka nekogas imal tolku visoka, jas bev so T=39.4, a prethodnite 2 dena mm ne mozese da stane od krevet.
Na maliot mu dadov paracetamol i mu ja vadev T so kiselina od racinjata, nozete mu bea ladni :blink:
Se spusti do 38, pa okolu 12 nokta mu dadov pak paracetamolce i spiese dobro do sabajle.
Sega izgleda dobar, vika ne sum veke bolen, dusicka, pie dosta voda i caj, suvo mu e grloto od T (isto kako i mene), a ne saka da jade. Nekako mu gi protnuvam vitaminite, pa valjda tie go krepat.
Nema drugi simptomi, ke podzakasla kratko ama mislam deka e od suvoto grlo, spiese mirno, dise normalno.

Vcera bese kulminacijata i za nego i za mene, pa se nadevam najlosoto go prebrodivme.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 22 Јан 2013 16:24 #230261

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
orhideja wrote:
Eve kaj nas e rabotata ne daj boze da se raboli, bidejci posle se nadovrzuva alergijata (alergicen e na bakerii) i ne se opravame nekolku meseci.
Kakva e ovaa alergija na bakterii? Prv pat slusam. Kako vi ja otkrija?
The administrator has disabled public write access.