Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Настинки и вируси

Ре: Настинки и вируси 21 Дек 2012 18:51 #226990

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
ladno, sladoled i po malku koka kola. e sega, jas znam dosta finti za angina ama vie ste mali za toa, nema da sorabotuva. mislam vo momentov shto bi mozelo kaj vas da se primeni...ama nishto ne mi teknuva.

propolis sprej ili kapki, acidosalus sprej, mnoooogu techosti i prirodni vitamini.
mislam deka imashe posebna tema za angina. homeopatskite lekovi isto taka ne se iskluchok.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Марфи

Ре: Настинки и вируси 21 Дек 2012 19:04 #226994

 • blair waldorf
 • blair waldorf's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 284
 • Thank you received: 89
 • Карма: 1
Mama Vase wrote:
acidosalus sprej


Може ли малку повеќе за овој спреј. Ми го понудија во аптека ама сакам да знам дали е на природна база, и дали може превентивно да се дава или... :cvet:
bebe82
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 21 Дек 2012 19:08 #226995

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
poveli link mozesh preventivno da go davash.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: blair waldorf

Ре: Настинки и вируси 22 Дек 2012 04:12 #227006

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Uf taa gnojna angina, sinko letoska na odmor zakaci, so visoka temperatura 39, tamu ni dadoa antibiotik augumentin, 2 dena imase visoka temperatura, tretiot veke pocna da namaluva i 5 ot veke nemase, ama tolku mnogu go bolese grloto nisto ne jadese, duri i plunkata ne ja goltase od sto go bolese. Taka da katerina da ne se plasis ako ne saka da jade, ako uspevate tecosti da piete super, ke pocne da deluva antibiotikot i ke bide podobra. Jas isto davava paracetamol, bidejki koga ke mu pominese dejstvoto odma kacvase temperatura, celiot svisnuvase, mi bese strav da ne mu davam. Ajde pobrzo da ozdravite.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 22 Дек 2012 04:16 #227009

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Za anginata mislam deka penicilinski preparat e podobar. Barem kaj nas letoto bese taka. Se izmacivme 1 nedela so drug, a po 2 lazicka Ospen se oporavi.
Od drugite lekovi, metilenskoto plavo mnogu pomaga. Ama mali ste ... Damjana sorabotuvase oti veke bese premnogu izmrcvarena i sakase da ozdrave.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 22 Дек 2012 04:58 #227018

 • Хава
 • Хава's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 182
 • Thank you received: 103
 • Карма: 0
Кажете некој природен лек за болно грло кај бебенце од 8 мм?Нема Т,не кашла ,ама нокеска плаче и се буди кога си ја голта плунката?Овие Мукоплант,помагаат или тие се само за кашлица?
M.2007
A.2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 22 Дек 2012 07:07 #227033

 • betavitevit
 • betavitevit's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 193
 • Thank you received: 96
 • Карма: 7
Propolis sprej za deca -voden rastvor,moze da zemes na ESI okolu 170 denari e ili na erba vita okolu 400 i kusur denari e.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка, Хава

Ре: Настинки и вируси 22 Дек 2012 12:07 #227067

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1245
 • Thank you received: 868
 • Карма: 5
После ќе го пратам мм по ацидосалус спреј. На линкот пишува дека има Lactobacilla ама ние пиеме линекс форте или нема врска едно со друго?
Да и шприцам и во нос и во грло по еднаш на ден? И подобро е да земам прополис или ацидосалус?
Поим неам од ништо се ми е ново :)
Инаку нема температура веќе 24 часа. Си јаде и пие па малку ми е чудна нашава ангина. Температура највисока 38,8 и тоа само еднаш...далерон дадов само 2 пати и еве ја нема. Се надевам нема да качи пак :blink:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 22 Дек 2012 13:02 #227074

 • Хава
 • Хава's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 182
 • Thank you received: 103
 • Карма: 0
Го зедов јас прополисот на Медекс,сега да си прашам како го ставате, дали го мешате со млеко или на чепкалка и дирекно нанесувате во усната празнина??По колку капки??
п.с и не знам дали да дадам,зашто до сега немаме пробано мед,што мислите вие кои имате ставано прополис??
M.2007
A.2012
Последна промена: 22 Дек 2012 13:04 by Хава.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 22 Дек 2012 13:14 #227076

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
 • Карма: 115
Кате јас ацидосалус никогаш не сум користела, а прополис на Еси редовно користам и задоволна сум. Кај гнојни крајници зезнато е што се качува висока температура, додека се отечени ќе качува температура. Пробај со прополис прво, па ако нема реакција премини на ацидосалус.
Хава претпоставувам немате ни годинка, така да јас не би ризикувала со прополис.
Едит: сега видов дека сте 8 месеци :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
Последна промена: 22 Дек 2012 13:14 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 22 Дек 2012 13:26 #227078

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1245
 • Thank you received: 868
 • Карма: 5
Мама Ане нема температура веќе 27 саата...имаше само ден и пол и тоа 38,5 некој просек, тоа ме чуди.
Ајде ќе земам прво прополис што викаш па ќе видам. Се шприца директива во грло така...а колку пати на ден смее и после тоа колку не смее да јаде и пие, или нема врска
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 22 Дек 2012 13:36 #227079

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
 • Карма: 115
Кате прополисот на Еси е со такво едно долго за да шприцнеш директно во грло, јас прскам 4-5 пати дневно, зависи, а со јадењето нема врска. Ајде Матеа побрзо да оздраве :raspolozise
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Марфи

Ре: Настинки и вируси 24 Дек 2012 05:24 #227181

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
Да има врска со јадењето, јас околу 20 мин. после прскањето не давам да јаде и пие. Мислам дека и мама Васе ја читав така пишуваше.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 26 Дек 2012 05:17 #227405

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
posle aplikacija na bilo koe sredstvo shto e nameneto za lokalna upotreba na grlo, ne treba da se vnese nishto barem 1/2h, zoshto se namaluva dejstvoto. ili plastichno objasneto, ako se shpricne propolis, i posle toa mu dademe techost ili hrana, avtomatski se mie grloto i se odstranuva naneseniot sloj.

@kate, za drug pat da se znaesh. ne prifakjaj terapija bez ks ili bris. pogotovo vo vashiot sluchaj kade ne ste imale visoka temperatura i malata bila relativno ok. sega barem ks se pravi za 20 min. mene ova vasheto mi lichi na virusna angina.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 26 Дек 2012 05:37 #227416

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1245
 • Thank you received: 868
 • Карма: 5
ИСТОТО си го помислив и јас дома. Читав и си викам она има вирусна ангина гарант. Па каква е таа ангина со ден и пол температура највисока 38,5, без болење на грло, јаде и пие се.
Ама ете кога немам искуство така е.
Кога и го виде грлото толку сигурно ааа па колкави чепови каква гнојна ангина ова е без размислување за антибиотик. Јас и спомав за кс и вика што за џабе ова е карактеристично за дете што вади заби и бута се во уста закачила бактерија гарант :kamsik:
И цело време ме јаде сумња дека и давам џабе дека е вирусна ангина ама почнав....а да не прекинувам така?? Во петок ќе ни биде 7-ден до тогаш треба да пие па на контрола.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 26 Дек 2012 05:49 #227419

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Katerina, ajde sto vi dale antibiotik - jas mislam deka e dzabe. Ama za bakteriska angina najdobar e penicilinski preparat. Neznam sto e fintata so amoksiklavot - go davaat za se i sesto.
Mnogu malku d-ri vo MK ne davaat antibiotici od rakav. I nie kako laici za taa oblast, a bogami i od strav od komplikacii si gi davame i davame i davame dodeka ne se sluci nesto postrasno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 26 Дек 2012 05:53 #227420

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
ospenot e zakon za angini, i jas neznam zoshto amoksiklav.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 26 Дек 2012 06:10 #227430

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1245
 • Thank you received: 868
 • Карма: 5
Како што пишувате така повеќе си се нервирам :laugh:
Божем толку читам на форумов учам од поискусни мајки и како си прифатив антибиотик без ништо тоа чудо едно.
Може смешно ќе звучи ама ова ни е прв антибиотик и толку трагично го сфатив уби боже...па уште кога сум се поубедена дека е за џабе :aaa:
Кешки да не ја однесев ама петок ко за беља и ај да не мислам викендов.
Добро тоа е.....од сега НИШТО не прифаќам без КС и брис ветувам ;)
Последна промена: 26 Дек 2012 06:11 by Марфи.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky

Ре: Настинки и вируси 26 Дек 2012 06:40 #227437

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
И јас да се приклучам на ова давањево антибиотици без врска!!! :mdf: Моето малечко уште го бањам секој ден зошто уживка да се бања. После тоа млекце и правац во кревет. Е сега, спалната воопшто не ја грееме и он избањат, малце со влажна косичка, без капа и ми настина. Почна да кашла, ама суво кашлање без шлајм, и тоа 5-6 пати во текот на денот. И носето многу му течеше и тоа прозирно како водичка. Немаше температура. Јас викам ајде само да го види матичнава грлото како му е. И таа одма: аааа МАЛКУ (значи сама кажува само малку) му е фатено и грлото. Ми препиша Алмацин. :mdf: :mdf: Ми објаснува дека тоа било антибиотик бла бла бла. Јас убаво си ја прашав зошто антибиотик кога не знаеме со сиурност дали е бактерија во прашање... и добив еден прекорен поглед и толку. Јас одлучив да не му го давам антибиотикот и ако почне да качува темпратура да го носам на антибиограм. Почнав да го бањам на два дена и тоа 3-4 часа пред легнување, за да му се исуши косичката убаво, му ставам капче за спиење и сега сме како нови. После тоа уште 3 дена само ми поткаплуваше и носето му течеше ама тоа беше тоа. И јас Кате како тебе ќе се нервирав да му го давав антибиотикот на само6 месеци ЗА ЏАБЕ! Извинете за долгиот пост.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 26 Дек 2012 07:04 #227443

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
kaj kje im odi dushata, koga na 6 mes. bebence prepishuvaat od rakav antibiotik :kamsik:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Roze

Ре: Настинки и вируси 26 Дек 2012 07:16 #227446

 • kiki
 • kiki's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 102
 • Карма: 12
Ајде и ние да се приклучиме на муабетов.Минатиот четврток ми качи малата малку,блага температура,37-37 со нешто,ја однесовме на лекар,ни рекоа воспалено е бааги грлото,си побарав крвна слика,црп,брисеви,ама докторката првпат не разубеди дека нема потреба да ја оптоваруваме со тоа,и ни даде Амоскиклав 475мг по 3,5мл на 12часа.После 4 дена пиење сируп ,детево немаше никаков друг симптом,значи ниту кашла,нити нешто друго позначајно,освен што и течеше по малку носето,наеднаш качи околу 39 температура.Денес ни е трет ден со температура што варира на 4 часа и оди дури до 39,6.Се извадив од памет.Вчера ја однесов пак на контрола и докторката ни вика плуќата и е чиста,ама грлото е многу црвено,и направивме сепак обична крвна слика и леукоците високи-бактерија. Нокеска деќуравме цела вечер,качи-симни,сабајлево пак ја однесовме.Еееее денес ни видоа гнојни чепови,џабе сме пиеле Амоксиклав,од денес почнуваме со Панцеф :zid:
Е токму заради вакви работи,беспотребно пиење антибиотик цели 6 дена,мора најнапред да се испита и крвна слика и црп и брисеви,па после да се делува ако мора со СООДВЕТЕН антибиотик
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 27 Дек 2012 06:02 #227596

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
После само 4-5 дена како престанавме со терапија Панцеф синко повторно се разоле, носот затнат, кива, сега почна да му се спушта надоле и кашла, сега за сега влажно, почнав да му правам инхалации по рецептот на Мама Сани со хималајска сол и да му ставам оперил капки, е сега незнам дали е паметно викендов да го однесам во Маврово, дали планина ќе му помогне или пак ќе му ја влоши ситуацијата. Докторкава ми вика да го носам, на чист воздух, сигурно нема да му биде полошо него во загаденово Скопје. Ај за совет кои се вашите размислувања, дали е паметно да го носам на планина?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 27 Дек 2012 06:08 #227597

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
da go nosish inhalatornite problemi najleo se lechat so cist vozduh ozon itn itn... So toa da ne se preteruva so temepraturnite razliki. Doma da se pravi toplo ko za po kratki a nadvor -15 , taa temperaturna razlika moze da ja vloshi situacijata, i pokratki a pocesti proshetki...

Normalno opremi gi so se shto mu e potrebno za nedaj boze
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 27 Дек 2012 07:18 #227609

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Mikimaus, kerka mi redovno posle antibiotik se razboluva. Ama nema promasuvanje skoro. Sega pedijatarov mi vika - ako ti dadam antibiotik, po 2 nedeli pak ke dojdes. Za mene poarno, ama ajde odete da ne se gledame cesto :)
Za Mavrovo - ok e planina, ama neznam kolku e OK koga e bas pod infekt. Sepak vnimavajte, vadete go na rucek koga ke e potoplo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 27 Дек 2012 07:21 #227610

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
i da ne go vadish nadvor... vozduhot shto go dushene vnatre e onoj istiot od nadvor. da ne se mislish!
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот