Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Настинки и вируси

Настинки и вируси 21 Дек 2009 13:44 #1774

 • vecki
 • vecki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 155
 • Thank you received: 27
 • Карма: 9
Децава вчера беа надвор едно половина час и толку требаше да испонастинат,едната со црвено грло другата кашла, гласот засипнат ,носот тече а пред две недели пиеше антибиотик,сабајле правевме крвна слика и сега чекам резултати ама сигурно пак сме за антибиотик
The administrator has disabled public write access.

Одг: Настинки и вируси 21 Дек 2009 13:58 #1775

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4990
 • Thank you received: 5193
 • Карма: 115
I kaj nas Borjan e nastinat od sabotata, Му солзи едното окце, кива, малку кашла и носето му тече, пиеме чајчиња и витамини.
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Одг: Настинки и вируси 21 Дек 2009 14:01 #1778

 • lili
 • lili's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 66
 • Thank you received: 2
 • Карма: 2
Ha..izgleda site gi faka istata nastinka so solzenje na ednoto okce,kaslanje..e Filip i temperatura imase!e sega e poaren malku!
The administrator has disabled public write access.

Одг: Настинки и вируси 04 Јан 2010 21:08 #10047

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Нас почна да ни солзи едното окце и приметив како скрама жолта по малце почна да му се ствара, дали се работи за настинка незнам,но веќе 2-3 недели му крчи носето (после дитепер полио вакцината) ама не му тече и сега ова со окцево, што стававте вие, камилица или нешто друго?
The administrator has disabled public write access.

Одг: Настинки и вируси 04 Јан 2010 21:59 #10061

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 902
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Koga imavme problem so ocite stavavme kapki maxitral,ama vie ste malecki za kapki.Inaku ako primetam da mu e zacrveneto okceto ili da mu solzi go mijam so kamilica.Probaj i ti.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Настинки и вируси 04 Јан 2010 22:30 #10071

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Za ochi ne kamilica,tuku magdanos-nas taka ni ima kazano ochen lekar
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 19 Сеп 2010 01:54 #53108

 • Bogdana
 • Bogdana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
 • Теми: 279
 • Thank you received: 48
 • Карма: 14
Голем процент од инфекциите на горниот респираторен тракт се од вирусно потекло,а кон повеќето од нив децата поседуваат голема склоност кон самоизлекување. ЗемајЌи во предвид дека не е така лесно со клинички преглед да се донесе суд дали се работи за вирусна , бактериска или друг тип на инфекција потребно е да се направи комплетна крвна слика,диференцијална крвна слика,брис од нос и грло со антибиограм и испитување на урината.Ние секогаш кога ке настинеме ги правиме овие испитувања па потоа со резултати одиме кај матичниот.правете ги овие испитувња,затоа што многу често докторите знаат да дадат антибиотик од ракав,без рационално препишување ,па се бележи брз пораст на резистенцијата на бактериите према одредени антибиотици
Лекувањето на децата со антибиотици при присутна вирусна инфекција -НЕМА СМИСЛА.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bube

Ре: Настинки и вируси 24 Сеп 2010 01:38 #54629

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
И ние поднастинавме изгледа, кива и кога ќе кивне му се растекува носето, одма му дадов витамин Ц и аква марис, незнам што друго, може утре да му дадат чајче некое, се надевам на ова ќе останеме....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 06 Окт 2010 15:37 #58670

 • Iv14
 • Iv14's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 55
 • Thank you received: 6
 • Карма: 3
Ние од саботата вечер сме скроз затнати во носот. Во неделата качи и Т. и до вчера беше нон-стоп со Т. (не висока меѓу 37-38.3) ама цело време ја има. синока се испоти и и спадна. ама денес од сабајле пак имаше 37.4 иако вака на допир не е топла. Носот и ескроз затнат и течат мрсули, едвај цица и јаде. На лекар бевме во пон. рекоа вирус (мм беше болен, па ваљда од него префатила) ништо не и даваме само далерон по подтеба, ц вит. и синомарин спреј, ама пошто вчера и беше полошо пак ја однесовме , направија крвна слика и беа покачени гранулоцитите и и ни дадоа сируп Дуроцеф. Од како почна да го пие - подобра е.
Мене ме и страв од ова Т., затоа што нон-стоп има, со другата керќа не ми се случувало така, ќе и дадев далерон и ќе и спаднеше, па пак ќе се качи, ама ова малово има цело време некоја латентна Т. Имате ли вие вакво искуство???

Заборавив да кажам, на 22.09. примавме ДТП, Полио и Хиб, може ли да е некоја реакција од тоа после повеќе од 10 дена??
Многу сум испаничена :tazna:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 06 Окт 2010 15:47 #58679

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
19.000 registrirani bolni od viroza denovive. ne se plasi virus e.site smrkaat i kivaat.eve e jas pocnavv.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Iv14

Ре: Настинки и вируси 06 Окт 2010 20:19 #58787

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Што давате за сува кашлица? На Ива и тече носето, а еве откако се врати денес од геадинка, често кашла.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 06 Окт 2010 20:29 #58788

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
 • Карма: 111
Pa mozes da probas so sirupce Islandski lisaj. Dosta go preporacuvaat, nie go imame doma ama seuste ne sme do koristele. Daj boze da ni stoi za ukras uste dolgo.
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 06 Окт 2010 20:39 #58790

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Баш ќе прашам во аптека, мене стално ми нудат Хербион. Фала Мајси.

А некое домашно рецептче?:)
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 06 Окт 2010 20:41 #58792

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
 • Карма: 111
Pa mislam deka nesto so bel slez caj imase ama ne sum 100% sigurna, da si proveris.
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 06 Окт 2010 20:52 #58794

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Анабел, направи чај со прегорен шеќер или млеко со прегорен шеќер, и плус малку маргаринче да додадеш во тоа, многу омекнува кашлица. Белиот слез е за искашлување, не знам колку ви е зрела кашлицата за тоа, прегорениов шеќер во секој случај ќе ви го омекне грлото.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 06 Окт 2010 21:54 #58819

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Annabel, jas bi otisla da i go zirnat grloto. Ako ne se zakasluva od sekretot od nosot, treba da ve vidi pedijaar.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 06 Окт 2010 22:53 #58839

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Annabel, за сува кашлица нам многу ни помага Lunac, сирупче со бел слеѕ и камилица. Многу е ефикасен.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 07 Окт 2010 01:36 #58885

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Damjana wrote:
Annabel, jas bi otisla da i go zirnat grloto. Ako ne se zakasluva od sekretot od nosot, treba da ve vidi pedijaar.

Се трудам да не ја носам кај педијатарот, оти сигурно врие од болни деца, да не дозакачи уште нешто, ми е страв. Купивме Hedelex сирупче, ми го препорачаа во аптека.

А какво е тоа измивање на грлото, навистина не сум слушнала?
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 07 Окт 2010 03:13 #58929

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
neproduktivna suva vo produktivna vlazna ili zrela,samo inhalacii mu e majkata. a da ne mislela na gargara so solena voda?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 07 Окт 2010 03:28 #58939

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
А Мама Васе, со што ги правите инхалациите? Имам дома инхалатор, што да му ставам?
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 07 Окт 2010 03:33 #58941

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
naj obicen cist fizioloski rastvor.moze i so caj od kamilica ili dr. teiss bazamot.ama odi na sigurno so fizioloskiot zosto neznaes sto e.
Последна промена: 07 Окт 2010 03:33 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 07 Окт 2010 03:38 #58947

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3165
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Анабел, ако си сигурна дека нема алергии тогаш можеш да и ставиш во инхалацијата и Бронхосепт капки на dr. teiss (Васе може на нив мислеше).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 07 Окт 2010 03:41 #58949

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
ima balzam na prirodna baza i nema mentol vo nego.moze i za bebinja.balzamot moze da se macka na gradi,grpce(super e za jaki nastinki) i moze da se inhalira.edno lazice vo voda.mislam deka e od eukaliptus.ama sepak deka se raboti za bilki,trevki ne e loso da se ima prvo dijagnoza.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 07 Окт 2010 12:14 #58987

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
 • Карма: 3
Анабел за смирување на кашлица на син ми многу му помага чај од кромид и јаболко.

Значи во 1л вода ставаш еден кромид со се лушпа мора да биде и едно јаболко, излупено, сечено на 4 дела. Тоа се вари додека водата дојде до половина отприлика. Кога малку ќе подостине му ставам една лажичка мед и му црцам лимонче. Си го пие со сласт и другиот ден му се смирува кашлицата.

Исто многу помага и за исфрлување на шлајм.

Поздравче::love:
Последна промена: 07 Окт 2010 12:15 by mami29.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Настинки и вируси 07 Окт 2010 13:48 #59030

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Mami dali se proceduva ,zosto vikas so se luspa?
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот