Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Бронхопневмонија

Ре: Бронхопневмонија 18 Дек 2012 16:09 #226334

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
 • Карма: 1
Istiot problem si gi imam i jas so sinceto,pri sekoe kaslanje doagase do bronhit,dusicka edvaj disese i sekoja terapija bese so ventolin.
Ne sum slusnala za atrovent,no sega koga sinko povtorno ke napravi opstrukcija se inhalirame so homeopatski lekovi,jas sum mn zadovolna.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 18 Дек 2012 18:35 #226357

 • zence
 • zence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 505
 • Thank you received: 81
 • Карма: 1
Maliot pravese opstrukcija i ne stavija na terapija so fliksotide, a posledniot pat koga imavme bronhitis bez opstrukcii po preporaka na doktor pulmolog od drzavna stavame kapki Bisolvon vo fizioloski rastvor i se inhalirame 2 pati dnevno. Lekot ide bez recepta.
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 19 Дек 2012 03:32 #226377

 • PiPoLiNo
 • PiPoLiNo's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 571
 • Thank you received: 243
 • Карма: 10
koi se tie homeopatski lekovi za inhaliranje i kade gi nabavuvas?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 19 Дек 2012 03:48 #226378

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
И мене ме интересира кои се тие хомеопатски лекови за инхалирање и кај кој хомеопат одите? Ние кога бевме кај хомеопат се ни кажа само тоа што не интересираше не ни кажа, кога прашав што во случај кога ќе направи опструкција, баш и не ми даде некој конкретен одговор, јас прашувам за опструкции, она упорно прво да сме го ставеле детето на безглутенска храна, без млечни производи едно 2 години, па после сами ќе се решеле опструкциите. Инаку ние од октомври сме на Флексоназе, сакаа да не стават и на Флексотиде но бидејќи тестовите за алергии излегоа негативни не оставија само со флексоназе. Во врска со бисолвонот, ние не сме правеле инхалции со него, едно време ни го даваа за искашлување во форма на сируп, па после не префрлија на вентолин.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 20 Дек 2012 05:09 #226588

 • orhideja
 • orhideja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 161
 • Thank you received: 40
 • Карма: 0
mikimaus wrote:
Незнаев каде да го сместам прашањево па решив тука бидејќи е најтесно поврзано со оваа тема. Проблемот со моето синче е што во перидот од ноември со секое течење нос прави опструкции. Конкретно од ноември месец до сега направи два пати опструкции, првиот пат успеавме со инхалации со вентолин 2-3 дена да го оправиме, правевме брисеви од нос и грло, немаше никаква бактерија, и еве сега повторно е со опструкција и на граница на бронхопнеумонија. Овој пат докторката ни даде панцеф бидејќи и беше страв да не направи поголем проблем. Повторно со само два дена инхалации два пати на ден со вентолин шлаемот се разводени и почна зрело да кашла. Овој пат правевме крвна слика и му земаа крв од вена да се испитаат и алергии. Резултати се одлични, нема бактерија, нема инхалаторни алергии, остана да чекаме уште резултати за алергија од храна. Нејсе сето ова, прашањето ми е, инхалацијата со вентолин најмногу му помага, сме пиеле и салбутамол, но со инхалацијата веќе по првиот ден е подобар, проблемот е што ми е многу страв од овие инхалации со вентолин бидејќи може да предизвикаат тахикардии. Во еден разговор ми предложија наместо вентолин, инхалации со атровент кој што не бил толку штетен како вентолинот. Дали некој го користел овој препарат и ако може подетално да ми објасните која е разликата помеѓу овие два?
Mene prasaj me, jas veke so toj ventolin doktorirav. Sme koristele i ventolin i atroivent. Atroventot ne moze da go zameni ventolinot, bidejci ventolinot e lek so brzo dejstvo. Znaci se dava pri akutna opstrukcija, deluva na bronhiite koi gi opusta odnosno prosiruva za da moze deteto da dise. Atroventot e so prodolzeno dejstvo, znaci pokasno pocnuva da deluva ama dejstvoto mu e podolgo pa se dava za sprecuvane na novi napadi. Pokraj ova atroventot ja namaluva i mukoznata sekrecija vo disnite patista, taka da sprecuva novo sozdavane sluz koj dopolnitelno ce gi zatne bronhiite. Za stetinite dejstva sigurno najmnogu te interesira. Ventolinot predizvikuva tahikardija, ama onoj oblik kako sirup salbutamol, zatoa sto se pie i dejstvoto mu e sistemsko. A ventolinot e lokalno za upotreba i pomala e verojatnosta za tahikardija. Atroventot podobro da ne znaes kolku nesakani dejstva ima. Mojot sim primase istrovremeno i ventolin i atrovent i bisolvon 7 dena po preporaka na pulmolog. I plus dozite mu bea udvostruceni, ventolin 0.4 a atrovent 0.8. E sega jas se grizev poradi dvojnite dozi i poradi dolgotrajnosta na terapijata ama koga baras spas ..... Konsultiraj se so lekar i se nadevam se ke bide vo red. Vi posakuvam sto pobrzo da gi nadminete problemite.
Последна промена: 20 Дек 2012 05:10 by orhideja.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cuvce

Ре: Бронхопневмонија 20 Дек 2012 05:46 #226599

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Ja prasav maticnata vo vrska so Atroventot i mi rece isto deka ima mnogu poveke nesakani dejstva otkolku ventolinot, deka veke podolgo vreme ne se koristi i se dava kaj deca kaj koi ventolinot ne pomaga.
Orhideja, ne te razbrav malku vo ovoj del, tahikardija pravi salbutamolot koj se pie kako sirup, a inhalacijata so ventolin? I taa isto moze da predizvika tahikardija?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 20 Дек 2012 05:56 #226602

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
mikimaus wrote:
Orhideja, ne te razbrav malku vo ovoj del, tahikardija pravi salbutamolot koj se pie kako sirup, a inhalacijata so ventolin? I taa isto moze da predizvika tahikardija?

Не знам да се изразам медицински ама најпластично како мене ми објаснија докторите: кога се дава салбутамолот или вентолинот орално, тој поминува низ организмот преку крвоткокот и додека стигне до дишните патишта, попатно може да направи тахикардија. Кога се дава преку инхалации или преку инхалер лекот оди директно кај дишните патишта без да направи тахикардија.
Последна промена: 20 Дек 2012 05:57 by Marge.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cuvce

Ре: Бронхопневмонија 20 Дек 2012 06:12 #226607

 • orhideja
 • orhideja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 161
 • Thank you received: 40
 • Карма: 0
Da Sanja ubavo objasni. Razlikata e sto sirupot se vika salbutamot i se pie, a ventolinot e rastvor za inhalator i se dava lokalno. Inaku ist im e sostavot, znaci moze da predizvikaat tahikadija, samo sto koga se dava lokalno pomala e verojatnosta. Od iskustvo kazuvam bidejci na mojov dozata na ventolinot za vo inhalator mu bese udvostrucena i mu predizviukuvase tahikardija koja po izvesno vreme se smiruvase.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 20 Дек 2012 06:18 #226611

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
 • Карма: 1
pipolino wrote:
koi se tie homeopatski lekovi za inhaliranje i kade gi nabavuvas?
Pa tie lekovi se 2-3 vida kapki,jas gi nabavuvam od kaj Dr.Silvana vo spric,najverojatno se od golemo sise pa od site vidovi mi stava po 1-2ml vo zavisnost od potrebata,i sekako vo kombinacija so notakehl i uste nekoi lekcinja.Jas sum mnogu zadovolna
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: PiPoLiNo, Frenky

Ре: Бронхопневмонија 20 Дек 2012 07:11 #226624

 • zence
 • zence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 505
 • Thank you received: 81
 • Карма: 1
orhideja wrote:
Mene prasaj me, jas veke so toj ventolin doktorirav. Sme koristele i ventolin i atroivent. Mojot sim primase istrovremeno i ventolin i atrovent i bisolvon 7 dena po preporaka na pulmolog.
Molam za komentar za Bisolvonot- toa e sredstvo za razreduvanje na sekretot taka? I dali ima nesakani dejstva ?
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 21 Дек 2012 06:49 #226852

 • orhideja
 • orhideja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 161
 • Thank you received: 40
 • Карма: 0
zence wrote:
orhideja wrote:
Mene prasaj me, jas veke so toj ventolin doktorirav. Sme koristele i ventolin i atroivent. Mojot sim primase istrovremeno i ventolin i atrovent i bisolvon 7 dena po preporaka na pulmolog.
Molam za komentar za Bisolvonot- toa e sredstvo za razreduvanje na sekretot taka? I dali ima nesakani dejstva ?

Lele jas se izvinuvam, sega koga go procitav ova sto sum go napisala gledam kolku sum zvucela prepotentno. Taka rekov od sto sum ogorcena. Ne deka jas se si znam, tuku site lekovi gi primame dolgo vreme i sum gi videla i negativnite i pozitivnite strani.
Za bisolvonot, eden doktor nikako ne mi go preporacuvase, so obrazlozenie deka deteto e malo i ne znae da go iskasla razvodnetiot sekret koj ako ne se iskasla, mnogu polesno ce se spusti(ke se lizne) na pluke. I koga se dava nikako poveke od 4 dena bidejci negovoto dejstvo e da sozdava uste sekret koj e povodenest i koj se mesa so drugiot gustiot i taka se razvodnuva. Podolgo primane ce znaci prenatrupan sekret vo disnite patista. Najdobar razvodnuvac na slajm e vodata, sto poveke tecnosti.
A koga go primase bisolvonot po preporaka na drug doktor veruvaj mi nemase nikakov pozitiven efekt. Ete toa e moeto iskustvo. Se nadevam pomognav.
Последна промена: 21 Дек 2012 06:52 by orhideja.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 21 Дек 2012 07:23 #226856

 • bica
 • bica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • img src="http://lb4
 • Теми: 132
 • Thank you received: 14
 • Карма: 0
Ние можам да кажам дека прва година ни е како не сме во Козле ова време... инаку ноември, декември, април и мај обавезно по 5-6 дена со пнеумонија во Козле, терапија стандард, адреналин, вентолин, линдацин урбазон.... се лечат со тие лекови, сега дали дека набив искуство од епизодите во Козле кога ќе приметам дека малку повеќе секрет има а кашлицата е сува сама на своја рака му давам вентолин 1,5 мл.дневно сируп, не е само Солбутамол, тоа му е генеричко име инаку на амбалажата пишува вентолин, и парацатамол.... обично тоа за викенд ни се погаѓа па да морам на своја рака и кога ќе отидеме понеделнички кај докторката ми вика браво мајка за храброста добар е.... е сега и малку ојачавме ама страв пусти се си викам или да е +40 или -40 нај убаво ние, инаку правевме алерго тестови конкретно е негативен на се, ама се мислим дека влагата му прави проблем па сега превентивно октомври и ноември е со лецизен и март април и мај...ќе чекам до јануари и ќе правиме тестови преку крв за влага да видиме дали е....Инаку докторите во Козле се најспремни најстручни за респираторни проблеми и дефинитѕивно само таму и го носам... никогаш не сум помислила за Државна...
Мојот свет се врти околу двајца дечковци!!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 21 Дек 2012 07:32 #226860

 • orhideja
 • orhideja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 161
 • Thank you received: 40
 • Карма: 0
Bica kako ti rekoa deka moze da se ispita alergija na vlaga? I kolku e staro sinceto. Pozdrav
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 21 Дек 2012 07:36 #226863

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Bica neznam kolku godini imate, ama nemoj da se maltretirate so alergo testovi, na sinko sega mu gi pravea vo kozle, mu vadea krv od vena, go istraumatiziraa maksimalnoi na kraj ispadne ne e alergicen na nisto. Odnosno ne e alergicen na inhalatorni alergeni, od hrana pokaza nekoi mali vrednosti na mleko, kazein i gluten, ama sepak nisto strasno, e sega imase eozinofili pokaceni vo nos. Ama sepak na kraj pak istata terapija, fleksonaze i antihistaminik. Taka da stvarno nemase potreba od ovie ispituvanja, jas nesakav da go nosam, ama MM zapna. Nie bukvalno sekoja godina ovoj period noemvri sme so opstrukcii, i kolku i da mu pravam inhalacii koga ke pocne da mu tece noseto nisto ne pomaga pak usepav za nepoln den da mu se spusti na pluka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 31 Јан 2013 16:01 #231063

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
После две недели настинка со кашлање, ни дијагностицираа пневмонија. Од влажно и не многу често кашлање премина во суво, скоро константно. Цела ноќ не спиеше, дента малце живна, ама штом му дојде време за спиење пак се раскашла многу и не можеше да спие. Беше недела и го однесовме на итна помош. Веднаш Цефаклор, и од следниот ден почна да се разводнува кашлицата. Температура немаше многу висока, до 38.5, обично навечер. Во неделата десното крило му беше тапа затнато, вчера на контрола веќе се слушаше разводенето. Од вчера ни рекоа да пиеме и Салбутамол, т.е. ни го препишаа уште на почеток на настинката, ама не кашлаше току детево, јас два пати му дадов, многу му ствараше тахикардија и престанав да му го давам. Дали тука згрешивме, може ќе се исчистеше уште веднаш и немаше да спушти на гради. Моментално грижата ни е дека детево многу ниска температура има. Утрово се разбуди со 35.8, а сега има 36.1. Дома ни е околу 22-23, облечен во боди и хулахопки, тренерчиња, блуза, волнено елече и топлинки. Ако фатиш по интернет да читаш (а почнав) ќе налеташ на секакви хорори, па сакав да прашам за мислење овде. Да не е од салбутамолот или од антибиотикот нешто? Паралелно му ги давам и Schüssler Salze 4 веќе една недела.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 31 Јан 2013 18:08 #231088

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
Uf Cize i nas ne sajde nesto slicno so malata. Pocnavme so obicna nastinka, malce potkashluvashe so shlajm i odednas suvo kashlanje, sreka ja odnesov odma pa imavme dve inhalacii i cefaklor i odma i e podobro. Ona nemase ni tem, vtor pat ni se slucuva istovo bez tem, samo prviot pat malce podzadocnivme pa i salbutamol pievme, dusice. I toa ko za belja ni se sluci vo Germanija na gosti. Ajde ke pomine brzo ,vie ste golemki vise
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cize

Ре: Бронхопневмонија 06 Фев 2013 06:48 #231716

 • orhideja
 • orhideja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 161
 • Thank you received: 40
 • Карма: 0
Cize kako ste? Se nadevam podobro. Ne se sekiraj deka poradi toa sto ne si mu davala salbutamol dobil pneumonija. So bolestite nikogas ne moze da se znae. Sega najmalku tiu treba griza na sovets. Kaj mojot na prviot znak dobivase tolku masivna terapija sto trebase da izleci dinosaurus, a ne dete. Ama na mojot sekogas mu se vlosuvase sostojbata. Eve na primer, ednas dobi laringit so teski gusenja. Terapija deksazon i ventolin inhalacii, zrtek, zinat i t.n. Jas prasuvam dali moze da mu se simne na pluke. Mi vika nema sansi, pokrien e so terapija. Naredniot den dobi pneumonija i prodolzivme so istata terapija. Obicno treba da se sledat upatsvata na doktorot, toj sigurno znae poveke od nas, ama nekogas i majcinskiot instinkt e presuden. Jas veke pisuvav deka eden den stanav od spienje i rekov ne za antibiotici i antihistaminici, dosta e. Na deteto mu e se poloso. 6 meseci deteto bese super. Sega da ne mu prenesov jas grip mozebi ce bevme dolgo vreme zdravi, ama...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Cize

Ре: Бронхопневмонија 06 Фев 2013 06:52 #231719

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Добри сме Орхидеја, ти благодарам на грижата :cvet: Од денес веќе и во градинка го пуштив. Од антибиотикот веднаш се подсмири, продолживме и со салбутамол, само со упола дози, како за доенче. Во суштина тука лекариве многу тешко даваат лекови, било какви, не само антиб., така имав простор малце да се осеќам крива што не ги послушав. Ако веруваш лани, на толку разболувања, само два пати пиеше антиб, и тоа кога имаше огромни црвени крајници и темп над 39.5 која никако не се симнуваше. За секоја друга настинка, само парацетамол/бруфен и солени капки.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 06 Фев 2013 07:03 #231722

 • orhideja
 • orhideja's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 161
 • Thank you received: 40
 • Карма: 0
Bas mi e milo sto ste dobri. Sega gledam kolkava razlika ima vo zdravstvoto kaj nas i kaj vas vo Germanija. Eve posledniov pat imase grip, doktorkata sakase da mu dade antibiotik i pokraj toa sto nemase crveno grlo, nemase naod na pluke, ne kaslase. Edinstveni simptomi bea povremeno tecenje na nosot, bolki vo muskulite i temperatura koi pominaa.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 11 Мај 2013 05:57 #238971

 • kate_rina
 • kate_rina's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Карма: 0
Ve molam za sovet.Mojata kerkicka ima 3 godini.Pred nekolku nedeli zapocna so kaslica i noseto i tecese doktorkata ni dade da pie makropen i da inhalira po dva pati so ventolin i se nadevase deka slajmot na gradite ke se iscisti no bezuspesno.Ne posovetuva da se slusnime so dr.Badzakova zatoa sto prethodno imavme problem so alergija(urtikarija) koja proizleze od problem so tankoto crevo pri obrabotka na hranata no uspesno ja sredivme. Dr.Badzakova ni rece da davame zinat i da inhalira po tri pati na den i sprema nea veli deka ne e predizvikano od alergijata deka stanuva zbor za nedoizlecen bronhit.No ni toa ne pomogna pocnavme so lendacin izleze deka e bronhopnevmonija.Kaslicata se potsmiri no po cetvrtiot lendacin povtorno pocna da kasla ja bocnaja so urbazon i inhalirase so deksazon a za doma ni rekoa povtorno da inhalira so ventolin i kaslicata se smiri nekoe vreme pa pak povtorno si potkasluvase.Primi 9 lendacini i uste dva pati inhalirase so deksazon koj i ja potsmiruva kaslicata izvesno vreme no seuste ima opstrukcija za koja smeta ama ne e sigurna doktorkata deka mozebi e alergiska reakcija.Sega ni dade samo aerius da pie no so kaslicata ne se menuva nisto kasla nekoe vreme vo tekot na denot pa prestanuva i sega ve molam za pomos i sovet sto da prezememe so kaslicata dali ima nekakov lek,kako da ja smirime zosto ova veke e treta nedela kaj sto kasla.Ve molam za pomos.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 11 Мај 2013 06:11 #238972

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
Какви се резултатите од брис и крвна слика?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 11 Мај 2013 06:29 #238975

 • kate_rina
 • kate_rina's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Карма: 0
Bris nemame napraveno a od vcera krvnata slika pokaza deka leukocitite se malku pokaceni 11.3 a pred dve nedeli bea 12.5
Limfocitite se pokceni laborantot rece deka znaci e virusno a doktorkata ni rece deka e vo period koga se menuvaat pa nisto ne pokazuva toa inaku LY% 65,4%
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 11 Мај 2013 08:45 #238978

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
Да, не мора да значи дека е вирусно. Веројатно е некоја бактерија, ама од толку антибиотици претпоставувам досега убиени се сите, и добри и лоши. Симптомите се заради штетата која е направена во белите дробови и сега заздравува. Ако нема температура изгледа и нема инфекција и затоа ви ги прекинала антибиотиците.
За кашлицата, правете чајчиња и топли напитоци.
Внимавајте најмногу на храната, да се храни добро и повеќе протеинска исхрана.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 04 Окт 2013 06:07 #244529

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Eve i jas ja napraviv istata rabota kako Cize.

Imeno sinko si ja nasledi alergijata na polen od mm.
Pri ispituvanja na slajm mu izvadija 50% alergeni cesticki.
Od mart do juni si piese letizen, pa pravevme pauza 2,5 meseci.
Pred 2 nedeli bevme vo kozle na kotrola i doktorkata ni rece da pocneme da go pieme letizenot.

Jas ne mu go davav, si vikam sto ke mu go davam zdrav e, super si e,a sirupot e steten, aj uste nekoe vreme da pomine i ke pocnam da mu davam.

Za 3 dena zakaci bronhit, probavme samo so inhalacii so ventolin, no sinko nemozese da disi, nemozese da dojde do vozduh, pa pocnavme i so inekcii dexsa i gentamicin 2 x dnevno.
Pred 2 dena se razbudi od spienje, so placenje, nemozese vozduh da zeme, pomodre celiot, go zamotav vo kebe i na pizami pravo kaj maticnata, taa ne prati vo bolnica, tamu go pregleda opst doktor ( nema pedijatar ) i veli ova ne e bronhit ova e laringite, detevo edvaj dise i place, go bucnaa so urbazon i ne zadrzaa vo bolnica, pravevme inhalacii so dexsa i gentamicin, sinuka ne pustija bidejki bil podobar, no treba da prodolzime so inhalaciite doma, taman stignavme doma kaci 38 T. :(
Sega inhalirame i pieme daleron, sabajle bevme kaj maticnata, podobar e.

Poentata mi bese slusajte gi doktorite, mm mene me obvinuva zatoa stp sinko e bolen, zatoa sto ne mu davav letizen.

P.S. Dali nekoj ima iskustvo so Ema Daskalova Slavevska od Kozle.
Nie prvo bevme kak direktorot, no toj ne prati kaj nea bidejki ne e sekogas na rabota, odi po seminari,ima eden kup obvrski.
Pa ako ima nekoj info za nea dobro ke mi dojde :)

Pozdrav majki...


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 04 Окт 2013 10:57 #244535

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Na koj nacin go inhalirate ventolin izabella? Nie pri situacii na tesko disenje laringiticni napadi i slicno edinstveno ni pomaga pumpica ventolin, znaci ventolinot go vdisuvame direkno za da pobrzo mu stigne do gradite-belite drobovi. (ova mu doaga isto kako asmaticarite sto koristat pumpica za olesnuvanje na disenjeto)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.