Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Бронхопневмонија

Ре: Бронхопневмонија 05 Окт 2013 17:11 #244554

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Vo 3ml fizioloski 4-5 kapki ventolin za ingalacija i si disime na inhalatorot dodeka ne ispari cela tecnost od nego.

A kakva e taa pumpica od kade ja zemavte?
Zatoa sto prv pat slusam, pa te molam za info


Se icistivme od slajmovite, no sega najverojatno zakaci nastinka, nosot mu tece kako cesma, crveno grlo - zar, premnogu kasla.
Se mislam dali da dadam sirup, zatoa sto ako prodollzam so inhalacii ke kasla sigurno uste 5 dena...


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 06 Окт 2013 04:21 #244558

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Poveli izabella
i bidejki e mal koristime i maska preku koja inhalira, ke postiram slika samo da ja najdam.
Последна промена: 06 Окт 2013 04:22 by Fairy. Причина: pecatni greski
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: izabella

Ре: Бронхопневмонија 07 Окт 2013 02:13 #244574

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
izabella wrote:
Vo 3ml fizioloski 4-5 kapki ventolin za ingalacija i si disime na inhalatorot dodeka ne ispari cela tecnost od nego.

Nie doma pravevme inhalacii so ventolin, pedijatator edvaj ni dozvoli da gi pravime doma bidejki ventolinot znae da napravi strasni tahikardii, zatoa i treba mnogu vnimatelno so doziranjeto a ne od tepka 4-5 kapki ventolin vo fiziolski rastvor. Kolku sto mi teknuva no ne sum sigurna bese 0,2 ml ventolin koi gi merev so spric a fiziolski moze i 4 ml, raka mi se trese sekogas koga go merev ventolinot i po dva pati ja proveruvav dozata dali e tocna. Mnogu vnimatelno so inhalaciite so ventolin DOMA i sekogas doziranjeto da bide po preporaka od doktor a ne samoinicijativno.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher, Bubbi

Ре: Бронхопневмонија 07 Окт 2013 02:29 #244575

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Da, ova so 2ml e precizna merka. Nikako so kapki.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 07 Окт 2013 05:34 #244583

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Ние на времето кога имавме проблеми со бронхопнеумонии, вентолинот го примавме со пумпица вентолин, ама пошто мали деца не можат директно да вдишат од пумпицата користевме инхалер (исто како што посочи претходно Мона Лиза)

Еве како изгледа тоа

Последна промена: 07 Окт 2013 05:36 by Marge.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy, izabella

Ре: Бронхопневмонија 17 Окт 2013 03:48 #244874

 • biljanaivana
 • biljanaivana's Avatar
0,2 ml :-)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 17 Окт 2013 04:31 #244880

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Sanja wrote:
Ние на времето кога имавме проблеми со бронхопнеумонии, вентолинот го примавме со пумпица вентолин, ама пошто мали деца не можат директно да вдишат од пумпицата користевме инхалер (исто како што посочи претходно Мона Лиза)

Еве како изгледа тоа


Сања ние со вакво го инхалиравме флексотидето. Го инхалиравме некои 6 месеци, од тогаш навака детево почна со страшни гнојни ангини иако претходно никогаш немаше, за после докторот да ми објасни дека наместо флексотидето сега даваат инхалации со пулмикорт бидејќи со инхалациите директно се допира до дишните патишта, а со флексотидето поголемиот дел останува во устата и грлото и поради тоа тука се намалува имунитетот и отпорноста и станува слаба точка каде се накалемуваат бактерии.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 17 Окт 2013 04:51 #244888

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Да, во последно време слушам дека многу го даваат пулмикортот. Ние кога го имавме овој проблем не го препорачуваа (јас тогаш не го ни знаев). Само не верувам дека овие два лека се супститути. Не сум стручна во оваа област, ама вака лаички гледам дека пулмикоротот можеш слободно да го купиш во аптека (дури не знам дали воопшто е потребен рецепт), а флексотиде се набавува само со рецепт од матична со посебна препорака на доктор од Козле. Пак ќе кажам оваа процедура беше пред 5 години, може нешто е сменето во последно време.
Кај нас во периодот кога земавме флексотиде имаше големи подобрувања. Можеби баш тогаш и самиот организам му зајакна (пошто нели до 3-4 години се помалку отпорни), а можеби навистина лекот си го направи своето. Во секој случај од тогаш син ми нема фатено бронхопеумонија.
Последна промена: 17 Окт 2013 05:01 by Marge.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 18 Окт 2013 21:00 #244960

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Znaci ne e od tepka, ne e ni samoicijativno, tuku e kazano od doktor!
Doktor od Kozle koj milion pati ima kazano deka ventolinot se dozira so kapki, od 3 do 5 maksimum, a ne na ml i btw 2 ml kakl sto kazala Damjana ne da e mnooogu...
Kapkite ventolin za inhalacija predizvikuvaat tahikardija samo od predozoranost, za razlika od niv sirupot t.e. sulbutamolot predizvikuva tahikardii.


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 19 Окт 2013 03:14 #244964

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Imas ispravka okolu dozata gore vo postot na biljanaivana - 0.2ml. ISto i mikimaus ja pisa dozata. Jas pisav samo deka imase bas konkretna brojka i ic ne se sekavam oti samo ednas sme go davale, ama znam deka vo Kozle ubavo ni napomenaa da pazime na dozata. A toa so kapki 3-5 ne mi e ama ich konkretna mera.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 19 Окт 2013 05:37 #244967

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Џабе полемизиρате, и двете сте во пρаво :D Една κапκа одговаρа на 0,05ml,значи 4 κапκи се 0,2ml.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 27 Јан 2014 12:50 #248255

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Ова е најефикасниот рецепт за лечење на кашлица и бронхитис

Бронхитисот претставува воспаление на белите дробови и обично се појавува како последица на вирусна инфекција, грип или настинка.

Оваа состојба води до постојана влажна или сува кашлица, која може да трае од неколку дена до 2-3 седмици.

Овој домашен лек може да ја излекува и најупорната кашлица, која ве тормози, и нема да имате потреба од дополнителна терапија.

Состојки:

250 мл млеко

1 супена лажица путер

1 супена лажица мед

1 жолчка

¼ филџан сода бикарбона

Најпрво се вари млекото. Откако ќе се олади на 35 степени се додава путерот, медот, и на крај жолчката и содата.

Ова е многу ефикасен рецепт од народната медицина, лекува бронхитис, ларингитис и упорна кашлица кај деца и возрасни.

Лекот се пие навечер пред легнување, најмалку 5 дена.

Еве уште една рецепта за побрзо да ги прочистите белите дробови од насобраниот секрет. Ќе ви биде потребно:

2 супени лажици маслиново масло

2 супени лажици сок од лимон

2 супени лажици вода

1 супена лажица мед

Измешајте добро и испијте го лекот. Се пие наутро на гладно, најмалку 5 дена.

Izvor
The administrator has disabled public write access.

Бронхопневмонија 09 Јун 2014 00:47 #251088

 • maja87
 • maja87's Avatar
:sonce: :wtf:

Здраво. Би ви била многу благодарна доколку ми одговорите на следново прашање.
Имам керкичка која за два месеци ке наполни 2 годинки. Есента тргна во градинка и зимава речиси постојано бевме со растечено носе, шлајмови, повраќања пред спиење, и на спиење, ја носев 5 дена во солена соба, носето престана да ни тече но по отприлика месец дена без кашлање и други знаци, доби бронхопневмонија, ми е страв да не е од солената соба? е сега пиевме цефаклор и спреј за носе, примавме инекции, инхалации дехсазон, се излечи но по извесно време пак почуствував звуци во градите, ја однесов кај матичната и пак цефаклор, и еве до денеска 10 дена како го пие и ќе и го прекинам, но ми се чини по дишењето дека не е убаво исчистена иако докторката вели дека нема ништо и носето сеуште и тече. Ве молам за совет за прочистување на дишните патишта и сл. Ви благодарам однапред...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бронхопневмонија 23 Јул 2015 13:00 #254849

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Dali ste slusnale za Ozopulmin cepcinja za vadenje sekret? Deteto bukvalno go kaka sekretot i za tri dena e cisto. Loso e sto najblisku moze da se kupat vo Italija, ama bile mnogu efikasni. Nekoi informacii za istite da ne imate?
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.