Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Сипаници

Ре: Сипаници 15 Дек 2010 03:13 #88872

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
не е само белка,треба да не се алергични ниту на пилешко месо ниту на пердуви,ние сме на сите три работи,добивме покана за понеделникот ама јас заборавив д одам,како и да е ќе одам сама до петок некој ден
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сипаници 15 Дек 2010 05:36 #88957

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
kako ne im e sram :mdf: kako blagajnik sto sobira pari vo zgrada zakacile pusulce.ni pecat ni butur,pa ako bide nesto nesakano koj e kriv? pusulceto od vrata
da ne pravime muabet za samata vakcina,alergijata...

nekoj prasa pogore dali ima epidemija na sipanici? da,da ima samo ne na sipanici tuku na bolni umovi i alcni gazovi
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сипаници 15 Дек 2010 05:44 #88961

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
И ние сме во Млин Балкан и утре ќе го носам на контрола, ако треба ќе го одлепам:zelen:

А што ако не го прочитам, мене никој не ми се јавил да ме извести. Кој се бе тие да ми кажат да вкуси моето дете БЕЛКА, кога истите тие на претходниот преглед ми кажаа да му давам жолчка до една година, а белка САМО после навршена година. Ова зборувам за делот кај здрави деца. Ај баш ќе ја прашам матичната што мисли? Не дека се затрчав да го вакцинирам бебето.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сипаници 15 Дек 2010 12:49 #89019

 • Sunset
 • Sunset's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 247
 • Thank you received: 77
Annabel bas me interesira sto ke ti kazat,pisi obavezno.I jas ne planiram da im dozvolam da ja bocnat so mmr pred navrsena godina,nema sansi.Ovde kaj nas pretat ako ne im dades da go vakciniraat deteto nema da go vakcinirale na godina :nc:Notes:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сипаници 15 Дек 2010 16:00 #89162

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
Баш вчера бев Со Андреј кај матичната во поликлиника Букурешт, и таа самата ми кажа дека нема епидемија на морбили. Кај нив не се појавило нити едно заразено детенце. А што се однесува до вакцинирањето, ми рече да го вакцинирам кога си му е терминот, а не порано. Терминот за вакцинирање на Андреј е по празниците во јануари.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сипаници 16 Дек 2010 00:49 #89450

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
Денес бев во Млин Балкан, Јаре друже ливчето уште си седи таму, ама мнооогу имаше гужва и немаше смисла да го скинам:zelen: Е од таа пуста гужва кога стигнав на ред после еден час заборавив да ја прашам докторката за нејзино мислење. Но бидејќи нејзините совети кога порано сум ја консултирала околу исхраната беа никако не смееме да пробаме белка до навршена година, сметам дека и вакцината нема да ја одобри.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сипаници 16 Дек 2010 03:56 #89515

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
MajaGac wrote:
Баш вчера бев Со Андреј кај матичната во поликлиника Букурешт, и таа самата ми кажа дека нема епидемија на морбили. Кај нив не се појавило нити едно заразено детенце. А што се однесува до вакцинирањето, ми рече да го вакцинирам кога си му е терминот, а не порано. Терминот за вакцинирање на Андреј е по празниците во јануари.

A bre lugje uste pred dve nedeli vi kazav deka nema epidemija na morbili samo lazna trevoga i ja iskoristija situacijata da si gi potrosat zaostanatite vakcini MPR. Virusot sto vladee i dava osip na kozata e erithema subitum.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сипаници 16 Дек 2010 04:37 #89541

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3879
 • Thank you received: 1773
Или им се заостанати, или набавиле поефтини со рок на истекување кој е при крај, па ајде сега, да ги потрошат:mdf:
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сипаници 24 Дек 2010 19:46 #94031

 • kiki
 • kiki's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 102
vo koj period e deteto najzarazno koga stanuva zbor za ovci sipanici? koga e vo period na inkubacija? i posle kolku vreme odkako ke izbijat sipanicite treba da se cuva izolirano od drugi deca ili bremeni zeni?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сипаници 24 Дек 2010 23:31 #94105

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
Jas kolku shto znam najzarazno e 2-3 dena pred izbivanjeto i 5-7 dena otkako ke izbijat.inaku mojot sina na prviot negov rodenden beshe direkno izlozen na varichela(deteto od kumot shto tuku nafrlano go donesoa kaj nas)site deca koi bea gosti na rodendenot se razbolea,samo moj Ivo ne gi fati.Gi preleza duri na 6 godini vo shkolo,se e do imunitetot
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сипаници 25 Дек 2010 01:05 #94118

 • Bejbi
 • Bejbi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 157
 • Thank you received: 32
Кики и јас сум жив доказ дека се зависи од имунитетот. Кога бев бремена бевме на гости кај едни пријатели и по два дена ми се јавија да ме предупредат дека помалата ќеркичка извадила сипаници, да не се распаметам ако и кај мене се појават. Ама немаше ништо кај мене, а цела вечер тоа помалото го гушкав, ми го галеше стомакот, се бакнувавме...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сипаници 25 Дек 2010 04:33 #94386

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
Kaj nas sega na 19-ti na slavata imase edno devojcence so sipanici. Ustvari denta gi nemase, ama utredenta majkata mi se javi da mi kaze deka devojceto e so sipanici pa neli da si znam.
Sega ke si racuname 14-21 den ako izbijat i kaj nas izbijat.
Se guskaa, bacuvaa celo vreme so neze i ne samo mojata, imase i drugi decinja.

Sto bide bide, mora nekad da gi prelezi.
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сипаници 26 Дек 2010 20:09 #95229

 • kate_rina
 • kate_rina's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
Нашата ќерка најпрво крена 40 температура и ја однесовме на лекар. По неколку денови терапија со герамицин и цефаклор температурата повторно почна да и се покачува до кај 39 па не испратија на ренген каде што установија дека има бронхит. И ја продолжија терапијата по старо само што и дадоа + инхалација. Следниот ден по првата инхалација појдовме на лекар за да прими пак герамицин и на грбот, на мешето и на газето беше слабо нафрлана. појдовме до инфективно каде што ни рекоа дека се бебешки сипаници и не ни дадоа никаква дополнителна терапија само ни рекоа дека треба да продолжиме со старата терапија од каде што сме застанале. Прашањево ми е какви се тие сипаници? Да напоменам дека вакцината што треба да ја прими на 12 месеци против заушки и мали сипаници ја нема примено бидеќи нејзината здравствена состојба не го дозволува тоа.

Ако некој ја има поминато истава ситуација ве молам за совет и нешто повеќе околу овие сипаници?!?!?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сипаници 26 Дек 2010 20:17 #95233

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5139
 • Thank you received: 2408
kate_rina prvo dobredojde na forumcevo nase :)
Iskreno neznam deka ima bebeski sipanici, znam za sipanici sipanici ama deka i se delat na bebeski i detski :poimnemam:
Moze nekoja od curkite ako znae ke ti pomogne. No jas kolku sto znam koga se ima sipanici ne smee da se pie antibiotik ili greska sum?
Ili pa mora vo vasiot slucaj deka imate i bronhit :(
So lesno da gi pominete i samo uste da stavis tiker za da znaeme kolkava vozrast ti e lepoticata :)
trtlata na mamika
Последна промена: 26 Дек 2010 20:18 by Majsi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сипаници 26 Дек 2010 23:00 #95263

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7860
 • Thank you received: 5646
И јас не знам дека има бебешки и поинакви сипаници. Но имам искуство со вироза која наликува на сипаници и кој се појави кај син ми исто така на мешето, газето, грбчето. наводно дошол во контакт со вирусот од херпес и поради тоа се исфрлил така.
сепак побарај мислење од стручно лице, дерматолог, и побрзо оздравете
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сипаници 27 Дек 2010 00:14 #95300

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
Да на се мисли на тридневна грозница, розеола? Три дена температура, потоа осип и толку. Најчесто јас фаќаат бебињата.
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сипаници 27 Дек 2010 00:22 #95305

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
kate_rina незнам дали примате антибиотик ама ние кога ја имавме тридневната треска, бидејќи на тоа ми наликува, пердијатарот ни рече антибиотик никако за полесно да се исфрли и тлку беше се само што 3 недели после тоа не смее вакцинирање и имунитетот многу ама многу го намалува.
извини сега видов дека имате + и бронхитис те молам консултирај се и со педијатарот.
Последна промена: 27 Дек 2010 00:24 by busavo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сипаници 27 Дек 2010 00:49 #95314

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
kate_rina, кај нас имаше таква на лик сипаница пред година дена.
Се јави на лето сред Јули, температура од 39-40 степени, ни дијагностицираа гнојна ангина. Температурата помина за три дена и одма се исфрли во нареедните 2-3 дена толку многу што помислиа дека се морбили. Толку многу ситни црвени точки, ги зафатија сите делови на телото.
Поминаа за недела дена.
Предходно бебче кога беше, после антибиотик, дали беше лендацин - така некако ама го примаше во болница. Се исфрли после 5 дена од температурата по мешето, грпчето.
можат а се јават три дена по треска со температура, ако ти дијагностицирале бронхит, ако ти хрчи при дишење и кашла, одма на лекар - сепак е бебе. Се надевам дека наскоро ке оздравете!

дополнување: Нас за сипаниците ни рекоа само бањање со сапунче, бриѓење со чист пешкир, облекување во лесна гардероба и бела да биде. Така најдобро ке дишат сипаниците. Не ми препорачаа да се мачкаме со пудра течна по цело тело - туку по самте сипаници, а таа ги имаше толку ситни што морав целото тело да и го мачкам.
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****Последна промена: 27 Дек 2010 00:53 by Mladenovska. Причина: дополнување
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сипаници 27 Дек 2010 01:02 #95324

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
Kate_Rina mene navistina nekolku raboti ne mi se jasni:
Prvo kombinacijata na cefaklor i garamicin? Kako go primate garamicinot dali preku inhalacija? Poinaku i ne e bas preporacliv za mali deca, osobeno bebinja.
Vtoro zosto za bronhit da se stavi bebe na rentgen? Toj se slusa so slusalki. Virusna pnevmonija moze da ne se slsne so slusalki, vo toj slucaj se odi na rentgen, no bronhit moze i vie da go slusnete so golo uvo dodeka bebeto spie.
Treto navistina ne mi e jasen terminot bebeski sipanici, bidejki sipanicite se ie: morbili, rubeola, varicela, bez razlika na koja vozrast se prelezuvaat.
Mozebi imate nekoj drug virus koj e propraten so osip, odnosno kozen ras, visoka temperatura i respiratorna infekcija?
Sekako za da se lekuva i izlekuva potreben e seriozen pristap od strana na lekarot i tocno postavena dijagnoza.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Сипаници 27 Дек 2010 01:56 #95342

 • mamaNina
 • mamaNina's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 46
 • Thank you received: 10
A da ve prasam nesto vo vrska so sipanici. Imam na gosti rodnina so deca, i devojceto dobi sipanici a jas sum bremena. Kolku e toa stetno za mene, mislam za bebceto vo stomak. Znae li nekoj da mi kaze.
veruvaj vo sebe, ke dobies mnogu vo zivotot
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.