Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Подобрување на имунитет

Ре: Подобрување на имунитет 30 Сеп 2014 00:41 #252596

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Ги купив денес Broncho vaxom, со надеж дека ќе не избегнат настинкиве оваа зима, зашто мината претера! Некој кажа погоре 900 ден., ама јас ги купив во Зегин околу 350 ден.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 30 Сеп 2014 00:50 #252598

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Sinko pie mnogu sokovi i namesto toa mu pravam laden caj, varam caj okolu 700 ml, stavam 2 golemi lazici med i limon, i ova go pie preku den. Se nadevam deka ke ni pomogne zimava da ja pomineme lesno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 30 Сеп 2014 01:26 #252599

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Дај Боже Ноне :) Јас бев наводно заколната против хемииве за имунитет, ама големиов многу често ми се разболува и тоа чудното е што вака тера од 4,5 год., обично децата до 3-4 се поболежливи, па ми го раболува и малово :P Максимум работам на неговиот имунитет-од здрава храна, на воздух секој можен ден... Ама секој месец си се разболува, еднаш качи тт 40,7! Баш ме интересира што по овие Бронхомакс...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 30 Сеп 2014 14:00 #252605

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Nebo wrote:
Некој кажа погоре 900 ден., ама јас ги купив во Зегин околу 350 ден.


Си се цитирам зашто сум пуштила несакајќи дезинформација :P Само една лента Бронховаксом е 330ден. и нас вчера во Зегин по грешка ни наплатиле помалце, ко само една да сме купиле, 3 треба да се испијат, такво е дозирањето, значи илјадарче!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 30 Сеп 2014 15:21 #252606

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Nebo wrote:
Дај Боже Ноне :) Јас бев наводно заколната против хемииве за имунитет, ама големиов многу често ми се разболува и тоа чудното е што вака тера од 4,5 год., обично децата до 3-4 се поболежливи, па ми го раболува и малово :P Максимум работам на неговиот имунитет-од здрава храна, на воздух секој можен ден... Ама секој месец си се разболува, еднаш качи тт 40,7! Баш ме интересира што по овие Бронхомакс...

Небо се надевам и јас дека ќе има подобар имунитет оваа година, твојот еднаш крена над 40 темература, а мојов скоро секој 1-1,5 месец го правеше тоа, со тресење и посинување по цело тело, наеднаш од 37,5 до 40 во рок од 15-20 мин. Страшни сцени, се надевам дека повеќе никогаш нема да се повторат. Многу е тешко кога еднаш ќе опадни имунитетот повторно да се подобри, мислам дека кај нас и тоа беше проблем и затоа го фаќаа толку вируси, сме немале бактериски инфекции, секогаш крванат слика ни била во ред, а тој со температури и по цела недела, и докторите ми велеа дека за вирусна инфекција треба минимум 7 дена да помине, што и да се прави за џабе е.
А кога ќе дојде за здравјето на детето, не хемии и бајачи ако треба ќе се побара, само да се здрави.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 30 Сеп 2014 20:26 #252609

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Ауу Ноне, што збориш, па мака си видела ти! Мојов не еднаш, повеќе пати имал мн. висока, ама ова 40 со 7 ни беше врв, баш така со тресење, језиво. И ние исто-крвна слика супер, бактерија нема, вируси не утепаа... Лошо е што на малово му пренесува, ама верувам дека се е ова пролазно, ко сите деца да мора да поминат-некои со полесно, некои потешко...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 30 Сеп 2014 23:29 #252617

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Uf...i nie denes so temp. Dzabe Kinderimun dzabe Kids omega. Dva dena po pola saat u gradinka i odma nos pa temp. I mojov odma kacuva. Nad 39. :neznam: Sirup ne ni bega. Utre ke ne vidi dok. Za bronhovaxom sum slusala i od drugi. Moze vredi da se proba
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 01 Окт 2014 11:23 #252622

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Mamicki da ve utesam deka ovie problemi se glavno prisutni vo gradinka. Kaj nas bese ista prikazna. 2-3 dena vo gradinka, sleden den smrckanje i ako ne pomine kako mala nastinka se komplicira do usi, angina, blabla.
Sega sme prvacinja. Ne deka ic nisto nema, no ne e ni oddaleku kako vo gradinka. Em rastat, em nema takvi bliski kontakti kako vo gradinka. Se ke projde, nekoj polesno nekoj potesko.
Последна промена: 01 Окт 2014 11:24 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 13 Ное 2014 03:10 #252960

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Мајки што давате респивакс ме интересира дали давате според упатството што е во кутијата ( 3 х 20 дена, 3 х 10 дена пауза ) ?
Мене докторов ми кажа 20 дена, 10 дена пауза па уште 20 дена, а во упатствово пишува 3 месеци да се пијат, па си викам да не се збунил докторов?!?

Ние веќе испивме една доза ( 20 апчиња ) направивме 10 дена пауза од утре почнуваме пак.


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 13 Ное 2014 03:40 #252963

 • Sofija#
 • Sofija#'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 19
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Респиваксот се пијат 10 дена,20 пауза.Грешно е упатството.
Мене барем така ми е кажано од фармацевт.А исто и дистрибутерите на респиваксот
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 15 Ное 2014 14:29 #252982

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Sofija greska si, greska e i farmacevtot i distributerot.
Po 10 dena se bronhovaxomot zatoa sto se pojaki, respivaxot se poslabi i zatoa se pijat po 20 dena.
Med. lice sum barem za toa znam.
No bidejki prv pat gi davam zatoa se mislam deka doktorov nesto se zbuni, zatoa i prasav


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 16 Ное 2014 03:13 #252984

 • Sofija#
 • Sofija#'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 19
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Така ми е кажано,така и ги пиев :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 21 Јул 2015 13:15 #254848

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
Od postot na Meyo gledam deka za kaj doktorkata Mironska se zakazuvalo sekoj cetvrtok na klinika. Mene maticnata mi zakaza termin vo sreda. Dali e greska nesto ili ima promeni vo nacinot na rabota kaj doktorkata... Meyo imas li informacii? Ne za drugo da ne odam so maloto za dzabe a taa da ne e tamu
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 13 Авг 2015 12:04 #254918

 • teonka
 • teonka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • mamica
 • Теми: 16
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
dali imate iskustvo so bronho vaxom ili respivaks i dali ste zadovolni edna doza ispivme ja pieme i vtorata pa pisete koj daval :cmok:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 02 Сеп 2015 01:52 #254967

 • Elisaveta
 • Elisaveta's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 49
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Mamicki, dali smeam da davam madzun na dete na nad edna godina i po kolku? Zedov madzun so aronija od zegin.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 05 Сеп 2015 00:52 #254968

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Теонка сте го промашиле периодот за респивакс, тие се пијат од октомври ( кога е сезона на настинки и вируси ) до декември ( 20 дена по 1 апче, пауза 10 дена и уште 2 пати истата шема )
Јас лани му давав на синко и ниту еднаш не се разболе, од другиот месец пак ќе му давам.
Пред да почнам со нив, уште од бебе на секои 15 дена беше со температури од по 41 степен и бронхити, цело време со антибиотици и кортико стероиди, почнувавме со настинка завршувавме со бронхит - нон стоп така, респиваксот се покажаа супер.

Елисавета јас му давав на синко маџун од кога наполни 1 година по една мала лажичка секое утро на гладно само во зимниот период. Така да можеш, маџунот е гроздов сируп, природен, нема никакви хемии во него.


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 06 Сеп 2015 12:19 #254969

 • Rosikopulu
 • Rosikopulu's Avatar
Ние имавме хроничен бронхит со малиот и од пред три години редовно давам респивакс и оттогаш се разболува само еднаш во годината, а тука би напоменала дека стомачен вирус воопшто не го фаќа бидејки респиваксот го подобрува и дигестивниот систем. Затоа особено го препорачувам респиваксот, бидејки нашето искуство е перфектно.
Сега за промена овој септември го давам Бронхо-Ваксонот.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 08 Сеп 2015 18:29 #254979

 • teonka
 • teonka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • mamica
 • Теми: 16
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
izabela davav bronho vahom i ne oti jas sakav toj period tuku deka mi rekoa taka sinko sekoj sedum dena fakase angini i zatoa porano pocnav ne se spasivme od tie angini ni so toa ni so nisto na kraj gi izvadivme krajnicite i kurtul :jupi:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 17 Сеп 2015 01:17 #254992

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
Terminot za respivaks e taman , vo oktomvri se pocnuva
Sekako tie sto imaat potreba od toa
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
Последна промена: 17 Сеп 2015 01:20 by Dolphin.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 27 Сеп 2015 01:01 #255056

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Јас како шо сум запознаена респиваксот о бронхо ваксомот се за луѓе шо патат од бронхити, а вие штом викаш дека сте имале гнојни ангини затоа не ви помогнале

Јас сум презадоволна од респиваксот, цела година поминавме без да се разболеме.


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 28 Сеп 2015 22:55 #255096

 • JAGOTKA25
 • JAGOTKA25's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 44
 • Thank you received: 19
 • Карма: 0
A kolku kosta toj respivaks??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 29 Сеп 2015 10:54 #255097

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
lani bese 300 i nesto.
sega zemavme nad 500 den. bea
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 07 Окт 2015 00:51 #255106

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
E kako tolkava razlika vo cena?
Od kolku mg se tie sto ste gi zele 500 den ?
Jas od Bg gi poracuvav mi gi nosea sega ne sum kupila, taka da neznam cena
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 07 Окт 2015 10:43 #255112

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Istite se skros, neznam zosto tolku razlika. I toa lani ne gi iskoristivme, gi frlivme im pomina rokot :(
Sega mm gi kupi, lani jas. Mozebi od razlicna apteka gi zemavme. Sega gi nemalo vo Zegin.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Подобрување на имунитет 10 Окт 2015 13:23 #255113

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
znaci aptekarive mnogu ni se azurni , dokolku nekoj proizvod e poveke baran odma reagiraat :igra:
ovaa esen so spirulina ke ja terame nie
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.