Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Подобрување на имунитет

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 20 Сеп 2010 16:51 #53583

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
Znaci covek da se iznamaci ako tropne po bolnicka vrata, ofllellelee celo sabajle se iznacekavme se iznatrcavme niz klinikana ali barem nesto od nesto zavrsivme rabota.Zemavme bris od nos, grlo, pravme i pneumoslajd i drugi imunoloski ispituvanja na institutot po Imunologija.Pa ni zakazaa i na Nefrologija da ne i se ovie cesti infekcii od bubrezinjata posto ima malo prosiruvanj ena edno kanalce na desnoto bubreze. Maki nevideni, i vikav na drkata se neeka napravat dodeka pak ne mi krenela temperatura so ke i pravam, sekoj emsec sme so 40ka, aman veke puknavme i jas i maz mi dusava ni izlele.A toa dusice go bockaat i si kuti nauceno veke na inekcii, kolku samo mi padna zal za nea koga ja gledav kako si kuti i zalno gi gleda.Maki luge maki nevideni samo da ne zatropas na bolnicka vrata.:grr:
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 20 Сеп 2010 17:14 #53590

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2766
 • Thank you received: 642
kade moze da se kupat Resivax-ot?
gi ima kaj nas i kolku se , znae nekoj?
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 20 Сеп 2010 17:22 #53594

 • sonjicka
 • sonjicka's Avatar
Респиваксот не се даваат баш за стимулирање на имунитетот. Се даваат при третирање на одредени и хронични болести на респираторниот систем. Некаде погоре прочитав дека некоја мајка планира за појачување на имунитетот да ги дава.
- акутен бронхит и трахеа бронхит
- ларингит
- синуси
- често повторување на бронхомневмонија
Да не ги наведувам сите.....
Добри се затоа што се препорачуваат и на пациенти кои имаат алергии на антибиотици или кои имаат бактерија отпорна на антибиотици.

Јас ов ане би го дала на здраво дете за имунитет само. :emm:


е да дополнам...не бев сигурна за составот па побарав и на интернет...еве што содржат во себе.

Замрзнати и умртвени бактерии како - Streptococcus pneumoniae, Branhamella catarrhalis, Streptococcus pyogenes, Haemophilus influenzae, Sraphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae
Последна промена: 20 Сеп 2010 17:27 by sonjicka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 20 Сеп 2010 17:38 #53603

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
во Зегин ги има и чинат 209 денари.
значи се даваат баш за имунитет на деца кои многу често се разболуваат и кои се постојано на антибиотици.
Mladenovska wrote:
Pa ni zakazaa i na Nefrologija da ne i se ovie cesti infekcii od bubrezinjata posto ima malo prosiruvanj ena edno kanalce na desnoto bubreze..:grr:

јас со матичната и со педијатар од Систина правев муабет баш за истото бидејќи 2 пати од необјаснети причини ми креваше температура не висока ама чудно некако. и при секоја температура носевме мокрача за проверка и се беше ок. јас сакав како ехо да и се направи, иако и е правено 2 пати 4д додека беше во мене+пред да излеземе од болница, ама они и двајцата ми напоменаа дека и при тестирањето на урината ќе се покаже ако има нешто со бубрезите.како откривте вие дека едното каналче е пошироко?.
Последна промена: 20 Сеп 2010 17:52 by ZZ.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 21 Сеп 2010 16:05 #53868

 • BLIZNACI
 • BLIZNACI's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 66
Jas im davav Respivax na moite bliznacinja,mnogu cesto se razboluvaa i se zavrsuvavme vo Kozle so bronhopneumonija. D-rkata od Kozle mi gi prepisa im gi davav na 3 pati po 20 dena so pauza od po 10 dena. Mislam deka imaat odlicno dejstvo, ne deka od togas ne se razbolele no barem ne zavrsuvame so bronhopneumonija.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 21 Сеп 2010 16:19 #53869

 • sonjicka
 • sonjicka's Avatar
BLIZNACI wrote:
Jas im davav Respivax na moite bliznacinja,mnogu cesto se razboluvaa i se zavrsuvavme vo Kozle so bronhopneumonija. D-rkata od Kozle mi gi prepisa im gi davav na 3 pati po 20 dena so pauza od po 10 dena. Mislam deka imaat odlicno dejstvo, ne deka od togas ne se razbolele no barem ne zavrsuvame so bronhopneumonija.

Точно како што напиша Близнаци се даваат при респираторни проблеми а не за јакнење на имунитет кај здраво дете т.е. дете без посериозни проблеми.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 21 Сеп 2010 16:23 #53872

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2766
 • Thank you received: 642
Ovie tabletkite Respivaks , nesto kako vakcina mu doaga?
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 21 Сеп 2010 16:28 #53874

 • sonjicka
 • sonjicka's Avatar
Делфин јас смао за орално користење ги знам. Ама еве ти тука линк (има и бугарска верзија на стрната) за повеќе

www.biogenicstimulants.com/bulbio/respivax.phtml
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 21 Сеп 2010 16:38 #53877

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2766
 • Thank you received: 642
da znam deka se za oralna upotreba , ama toa sto se postignuva so pienje na istite , kako vakcina protiv grip mu doaga , barem taka svakam
fala za linkot bas ke go razgledam

edit: cenava 40$ :pardon: , na bugarski sajtovi vidov po 6leva ceni , kaj nas vo Zegin prasav od 50mg se 290 den
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
Последна промена: 21 Сеп 2010 16:42 by Dolphin.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 21 Сеп 2010 17:38 #53902

 • BLIZNACI
 • BLIZNACI's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 66
Tocno delfin,kako sto mi objasni d-rkata toa e eden vid vakcina.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 23 Сеп 2010 02:33 #54346

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
Ние денес проверувавме крвна слика и ОК ни беше ама малце ме загрижи што леукоцитите ни се повисоки т.е. 13,4. докоторот вика да не е некоја вироза, ама ние немаме никакви симптоми ни кашламе, ни киваме, ни грло го боли ништо невообичаено, од што може да биде, колку е вредноста на леукоцити нормална за 1 годишна возраст?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 23 Сеп 2010 13:39 #54421

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
www.pediatriccareonline.org/pco/ub/view/..._Values_for_Children
na linkot gore imas normalni vrednosti za bebinja i deca za cela krvna slika

za deca/bebinja od 7 meseci do 2 godini normalni vrednosti se od 6-17, i nie koga ispitavme krv pred 2 medeli ni bea wbc 11.4 mi rekoa deka e normalno
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 23 Сеп 2010 14:26 #54438

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
и јас така се имам збунето со вредностите.
правевме во адриа лаб крвна слика и нивната скала е од 6-17, а таа во Козле е од 3,5 до 10 мислам.
и во адриа испадна 14 wbc, а во Козле 8,нешто. лабараториите имаат различни табели,вредности.
јас обично со крвната слика правам и crp и така знам дали има инфекција или не. сега crp-to е негативно ама носот и тече и малку лимфоцитите и се покаченки па докторката вика дека е вироза и додека не качи температура ништо не и е.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 23 Сеп 2010 15:02 #54462

 • mami29
 • mami29's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 420
 • Thank you received: 257
Eve gi referentnite vrednosti od Adria Lab, se nadevam ke vi posluzat.

Pozdravce:srce:
Последна промена: 23 Сеп 2010 15:08 by mami29.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Слабокрвност и слаб имунитет кај децата 23 Сеп 2010 15:04 #54464

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
леле многу ситно ми ги отвара, ама линкот со web страна погоре што е постиран е со истите вредности.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.