Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
  • Страна:
  • 1
  • 2
  • 3

ТЕМА: Им давате ли џепарлак на децата?

Им давате ли џепарлак на децата? 20 Дек 2009 03:54 #818

• Kinky
  • Kinky's Avatar
  • senior
  • yummy mummy
  • Теми: 1804
  • Thank you received: 713
Моето е уште мало, а јас кога бев тинејџер не добивав класичен месечен или неделен џепарац, туку на секое излегување ми даваа (и мене и на моите сестри) одредена сума, која ако не ја потрошев остануваше за мене. Нпр. како сега да се дадат 200-300 денари на едно излегување.
Mother is god in the eyes of a child.

"I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Одг: Им давате ли џепарлак на децата? 20 Дек 2009 04:11 #842

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • senior
  • Мамица без граница
  • Теми: 1249
  • Thank you received: 1256
Мојот син има 13,5 год и веке почнува да го дрма пубертет.. :)

Џепарлак добива по потреба и онолку колку мислам да му е потребно за таа прилика..и секогаш контролирам колку има потрошено, оти сакам да стекне навика да заштеди нешто и да научи да ги цени парите.
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Одг: Им давате ли џепарлак на децата? 20 Дек 2009 04:12 #846

• lulu
  • lulu's Avatar
  • new born
  • Теми: 34
moite uste se mali no imam razmisluvano na ovaa tema dali da im se dade redoven dzeparac ili ne.jas koga bev mala isto kako kinky nemav dzeparac tuku mi davaa na sekoe izleguvanje i za rodendeni i tn.kazete mamicki kako idat rabotive so denesnive tinejdzeri za da znaeme vo idnina :)

Одг: Им давате ли џепарлак на децата? 20 Дек 2009 04:14 #848

• Mama Ane
  • Mama Ane's Avatar
  • ВИП
  • Теми: 4990
  • Thank you received: 5193
Кога немам леб дома да и направам сендвичи тогаш добива 50 денари на ден за на училиште ама тоа е ретко. Летото бараше за сладолед кога ќе излезе после пладне со другарките ама и јас мислам дека уште е мала за класичен џепарлак, да почне да излегува па ќе се организираме.
Инаку и ние дома со сестра ми како мали сме добивале пари за излегување..
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006

Одг: Им давате ли џепарлак на децата? 20 Дек 2009 04:30 #869

• kalinche70
  • kalinche70's Avatar
  • junior
  • Теми: 581
  • Thank you received: 302
Vnimavame sekogash da ima kerkata pari vo sebe,golema e moze ke saka da sedne nekade so drugarka ili slichno,nemozesh shto veli mm da ja ostavish bez dinar vo dzebot.Znachi i davame pari redovno i toa bez da pobara,a bidejki znam skoro sekogash kade gi troshi(a i ne troshi ,ne pie,ne pushi,od doma zema jabolka za shkolo)mnogu pati ima poveke pari otkolku jas vo novchanik...shtedlivo dete,moze zatoa shto od sekogash ushte koga vleze vo pubertet pochnavme da i davame pari i postepeno da ja naviknuvame deka treba da si vodi smetka za parite za da moze vo sekoe vreme da si sedne so drugarka nekade da ne si ja stega dushata,da si kupi nekoe spisanie,mastiki i slichno.Vo tie pari shto i gi davame sekako ne vleguvaat parite za garderoba-toa e drug troshok:)

A Ivo eve ako e mal znam da mu dadam i nego pari da si gi stavi vo novchanik kolku da znae deka sekoj vodi smetka za svoite parichki
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Им давате ли џепарлак на децата? 13 Сеп 2010 18:59 #51361

• natasa imenjacka
  • natasa imenjacka's Avatar
  • new born
  • Теми: 21
  • Thank you received: 1
ajde majki pocna skolskata godina a so toa i zgolemena e potrebata od dzeparac.
Nie sme 5 i 6 odd.Ponedelnicki im davam po 100 denari, doma pojaduvaat od sabajle se na ucilistei ako im pritrebaat na kraj na nedela dodavam nesto ili im ostanuva zavisi.Vo tie pari ne spagaat troskovi za pribor, nekoja tetratka ili sl.A majkinite umni nekogas si plakaat nas svet so nivi si kratat od dzeparacot.Za izleguvanje pobaska im davam zs ne izleguvaa cesto.

Ре: Им давате ли џепарлак на децата? 19 Ное 2010 15:59 #74471

• Snoopy
  • Snoopy's Avatar
  • toddler
  • Теми: 293
  • Thank you received: 238
По 1500 денари месечно добиваат двајцата без потребштините за во школо или не знам облека, кондури и сл.
Сметаме дека е доволно, а и време им е да почнат да се учат сами да ги менаџираат своите сопствени буџети. Нека го научат тоа па за некоја година ќе почнат да учат како сами да го надополнуваат овој основен буџет.
Иван А.
с.р

Ре: Им давате ли џепарлак на децата? 19 Ное 2010 16:21 #74487

• TIFANI
  • TIFANI's Avatar
  • junior
  • The happines is in the small staff
  • Теми: 639
  • Thank you received: 158
Му давам секој ден,некогаш по 50 ден,некогаш по 100ден.Си купува нешто за јаденје и друго се врака дома.
Моите родители живеат баш до самиот школски двор,така да често оди и кај нив на големиот одмор,мајка ми постојано го нуди нешто домашно,и ако јаде кај нив,парите сите ги врака.

Не купува сокови,грицки,хамбургери,чоколада.Вообичаено си купува кифла со маслинки и кашкавал и чаша јогурт за кое му е потребно 40 ден.
Секојдневно ги врака парите ако му останат,а другиот ден му додаваме.

Некогаш од брзанје заборавам да му дадам пари,ама воопшто не е проблем,тука се баба и дедо,па се е во ред.
You make me happy

Ре: Им давате ли џепарлак на децата? 19 Дек 2010 04:33 #91051

• Natasha S.
  • Natasha S.'s Avatar
  • new born
  • Теми: 1
:da: Потполно се согласувам....време е да учат за штедење, одговорност, менаџирање со средства и време.......секако ние нашата обврска си ја знаеме, но и тие да се воведат во светот на реалноста....
;)

Ре: Им давате ли џепарлак на децата? 06 Мар 2011 16:37 #119847

• ljubica78
  • ljubica78's Avatar
  • junior
  • Теми: 695
  • Thank you received: 168
I jas ne im davam dzeparlak klasicen na moite deca. Dodusa maliot e mal , a golemiot uste ne bara mnogu, ne izleguva . Za na skolo mu davam kolku sto mu treba za da kupi za jadenje i tolku. Nekogas ako ima poveke pari se slucuva da gi potrosi site i da iznakupi glupsti smoki, cokolatca... E togas znam i malku da go iskaram zatoa sto ne mi se bitni parite, no sakam da go naucam da znae da gi ceni, a ne da trosi kolku stotreba i netreba. Cisto za negovo dobro.

Ре: Им давате ли џепарлак на децата? 06 Мар 2011 17:31 #119863

• D-r Lidija Pazdrijan
  • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
  • ВИП
  • Теми: 769
  • Thank you received: 402
Сергеј добива по 50 ден. еднаш,максимум два пати неделно за јадење.Сите останати денови си носи од дома.Бидејќи пие млеко наутро пред школо,за доручек носи шише вода и толку.:da: Сосема е доволно.

Ре: Им давате ли џепарлак на децата? 06 Мар 2011 21:07 #119904

• Thatcher
  • Thatcher's Avatar
  • senior
  • exDamjana
  • Теми: 2918
  • Thank you received: 1734
Nie sme mali za dzeparlak. Ama veke se slucuva odvreme-navreme da i dademe na Damjana 10denari i da i gi stavime vo dzepce vo jaknata. Za koga ke izleze da seta da ima paricka za lizalce :) Ne mi e poentata deka tie so ja setaat nemaat 10d., tuku sakam da i stvoram navika deka ima paricki i deka ne treba da bara, place ... da se chuvtsvuva "siromasno". Sakam kontaktot so niv da i stane sekojdnevie i pravilno da ja sfati nivnata vrednost i upotreba.

Ре: Им давате ли џепарлак на децата? 09 Дек 2011 18:30 #169837

• prasence
  • prasence's Avatar
  • senior
  • Теми: 1346
  • Thank you received: 440
Milena parite sto gi dobiva, obicno e kusrot od 10-15 den koga kupuvame vo prodvnica, i doma gi skladira vo svojata tasnicka, ama nesaka nikogas da gi trosi hahaha...seuste e mala, ne ja znae vrednosta, edna paricka primer 100den, za ne e pomalku podobro dve po 5 denari :) inaku jas sum dobivala pari za uzinka sekojdnevno i plus za izleguvanje na pr. 300denari.

Ре: Им давате ли џепарлак на децата? 09 Дек 2011 19:25 #169851

• Majsi
  • Majsi's Avatar
  • Администратор
  • Теми: 5139
  • Thank you received: 2408
I nie sme se uste mali za djeparac.
No sitni zelezni paricki i stavame ili i davame ona da si stavi vo nejzinata kasicka i sekogas na kraj na mesecot ja otvarame kasickata i so tie pari moze da si kupi sto ona si saka.
Sega za sega terame vakva sema.....ke vidime do koga ;)
trtlata na mamika

Ре: Им давате ли џепарлак на децата? 09 Дек 2011 20:51 #169883

• macika
  • macika's Avatar
  • senior
  • несфатен гениј
  • Теми: 2893
  • Thank you received: 1864
Oficijalen nekoj nemame. No si sobira paricki od razni strani onie koi se vo denari i si gi cuva vo svojot novcanik. Mnogu saka da ne casti. Koga odi na ekskurzija si zema od tie pari za da si kupi nesto tamo. (razglednica, alka i da plati vlez vo muzej). Inaku sega skoro komentirav deka nemam sitno za taxi i sinko izvadi 100 den od negoviot novcanik i mi rece na mamo eve jas ke ti dadam. Uf do kaj stignav. Ali tesko mene ke bese da go odbijam. :zelen:
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ

Ре: Им давате ли џепарлак на децата? 08 Фев 2012 09:00 #179072

• Helix
  • Helix's Avatar
  • ВИП
  • I never think of the future - it comes soon enough
  • Теми: 1642
  • Thank you received: 1126
macika wrote:
Inaku sega skoro komentirav deka nemam sitno za taxi i sinko izvadi 100 den od negoviot novcanik i mi rece na mamo eve jas ke ti dadam. Uf do kaj stignav. Ali tesko mene ke bese da go odbijam. :zelen:

Срценце :love:
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Им давате ли џепарлак на децата? 08 Фев 2012 11:46 #179083

• macika
  • macika's Avatar
  • senior
  • несфатен гениј
  • Теми: 2893
  • Thank you received: 1864
A jas vidov deka Klaudija pisala na temava i vikam da ne pocnala da mu dava na bebeto djeparlak.???:P
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Им давате ли џепарлак на децата? 08 Фев 2012 12:39 #179085

• Helix
  • Helix's Avatar
  • ВИП
  • I never think of the future - it comes soon enough
  • Теми: 1642
  • Thank you received: 1126
Хахахаха, Мацика ме изнасмеа. :muahaha:
Ми текна на К15, Цацко коа кажуваше како ги хранел свињите, еден ден трици, еден ден не знам што, а еден ден у неделата им давал по 50 денари, која што сака да си купи. :hahaha:
Следниве корисници изразија благодарност: Kinky

Ре: Им давате ли џепарлак на децата? 08 Фев 2012 15:51 #179109

• MamaMaja
  • MamaMaja's Avatar
  • teenager
  • Just one happy mum
  • Теми: 915
  • Thank you received: 483
Damjana wrote:
Nie sme mali za dzeparlak. Ama veke se slucuva odvreme-navreme da i dademe na Damjana 10denari i da i gi stavime vo dzepce vo jaknata. Za koga ke izleze da seta da ima paricka za lizalce :) Ne mi e poentata deka tie so ja setaat nemaat 10d., tuku sakam da i stvoram navika deka ima paricki i deka ne treba da bara, place ... da se chuvtsvuva "siromasno". Sakam kontaktot so niv da i stane sekojdnevie i pravilno da ja sfati nivnata vrednost i upotreba.

Na dve i pol godini pari da ima u dzepce?

Ne znam, jas na moite deca pocnav da im davam pari, i jas i mm, negde vo prvo oddelenie.
Onaka da si otidat vo prodavnica, cips, nesto taka, 10 denari.
Predhodno sme smetale deka nema potreba za toa. Prvo oni ne ja razbiraat vrednosta na parite, i vtoro i uste povazno nikogas ne sum sakala da im bide staveno do znaenje deka parite se nesto sto treba da im bide mnogu vazno i nesto okolu sto se vrti zivotot.

Sega se veke golemi, dobivaat pari za uzina, koga ne nosat od doma, dobivaat za izleguvanje, sekoe odenje vo grad, ama se stedlivi i cuvaat, sobiraat pari za da si kupat nesto pogolemo i povazno. Klasicen dzeparac dobivaat na periodi, koga na mm ke mu se stemni od sekojdnevno davanje, pa dava na nedelno nivo :lol:
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007

Ре: Им давате ли џепарлак на децата? 08 Фев 2012 15:56 #179111

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • senior
  • Мамица без граница
Ja sam dosla do zakljucka da to na nedeljnom nivou uopste nije lose..deca na taj nacim uce da rasporedjuju pare, da razmisljaju i o sutrasnjem danu..
Dora je jos mala za dzeparac, ne ide jos u skolu..a sin dobija dzeparac nedeljom uvece i sedam dana mora da se snalazi sa tim kako zna i ume..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Следниве корисници изразија благодарност: macika, Cize, forumce

Ре: Им давате ли џепарлак на децата? 08 Фев 2012 16:36 #179116

• Dolphin
  • Dolphin's Avatar
  • senior
  • Теми: 2790
  • Thank you received: 645
i jas planiram da pocnam so nedelen dzeparac
bidejki skoloto ni e preku ulica , seuste, planiram da pocnam so 150-200 den nedelno
mislam deka e dovolno zasega
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)

Ре: Им давате ли џепарлак на децата? 08 Фев 2012 18:47 #179138

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
  • Теми: 7892
  • Thank you received: 5648
Ние не му даваме џепарлак секој ден, оти во школо си има платено оброк, целодневна е и не гледам потреба да излегува да купува чипсови и сл.
Инаку си има новчаник свој во кој ги собира парите кои му ги даваме понекогаш ние, или пак бабите, дедовците, тетка му, па ги собра таму парите од Коледе, и смешен ми е колку штедливо ги чува.
Па кога излеговме во град пред некој ден и се шетавме, посака играчка, а ја па се заинаетив не од друго, туку затоа што има милион играчки и му викам - ќе си купиш од своите пари. А бе без проблем си извади си ја плати. :muahaha: па се прави важен демек си плаќам со свои пари.

другите парички ги чува, точно знае колку има.
а да, кога му реков да ми ги даде ситните од Коледе, да му ги укрупнам, се утепа од плачење како сум му ги зела сите парички, а сум му дала една :hahaha: па морав да му ги вратам.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 08 Фев 2012 18:48 by Big Sister.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ, Kinky, Dolphin, Goddess^

Ре: Им давате ли џепарлак на децата? 09 Фев 2012 05:36 #179191

• ZZ
  • ZZ's Avatar
  • senior
  • Мамица без граница
Big Sister wrote:
а да, кога му реков да ми ги даде ситните од Коледе, да му ги укрупнам, се утепа од плачење како сум му ги зела сите парички, а сум му дала една :hahaha: па морав да му ги вратам.

:hahaha: :hahaha: :hahaha:

Jaooo to je i Laki meni uradio negde sa cetiri godine..svima je pricao kako sam otela punu kesu para, a dala mu jednu novcanicu..a ja mu dala vise nego sto je imao..
Decja posla..:laugh:
Dorotea 2006.
Lazar 1996.

Ре: Им давате ли џепарлак на децата? 10 Фев 2012 03:19 #179417

• Mama Ane
  • Mama Ane's Avatar
  • ВИП
  • Теми: 4990
  • Thank you received: 5193
Малово живо среќно после секое пазарање кога ќе останат ситни си ги става во касичка, посебен џепарлак не добива :) За големава немаме некоја конкретна шема за давање џепарлак, сега немаат храна во училиште па дневно и давам по 30-50 ден. Се случува да ми каже дека не и требаат, дека и останале од претходниот ден. Кога излегува со другарките на лизгалиште, во мекдоналдс или на колачи, тогаш и давам поголема сума на пари. Сега за сега знае со парите, ќе видиме понатаму :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006

Ре: Им давате ли џепарлак на децата? 24 Окт 2012 18:25 #218740

• Marge
  • Marge's Avatar
  • Супер модератор
  • Теми: 3165
  • Thank you received: 2405
Ние не му даваме џепарлак пошто оди во целодневна настава и си има доручек и ручек.
Арно ама, кога беше на екскурзија пред 10-тина дена ми се пожали дека сите деца имале пари и си купиле ланче со крст од манастирот, само тој не си купил ништо пошто немал пари.
Малку ми падна криво, пошто можам да замислам како се чувствувал таму во манастирот, а вината е моја, пошто не ми текна за џепарлакот. :tupco:

Сеуште на училиште не му даваме џепарлак, ама во деновите кога оди на англиски му даваме по 10 денари да си земат со другар му топло чоколадо после часот. :trep: И многу е среќен заради тоа :lize:
  • Страна:
  • 1
  • 2
  • 3