Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: "Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму?

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 18 Ное 2010 17:48 #74072

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Соња направи една многу убава поделба на термините брани & враќа.Значи моето дете знае да се одбрани и се брани,но никогаш не враќа на ист начин со насилство,а никако око за око заб за заб.Има многу начини на кои детето се одбранува и себеси и своето право без да примени насилство.
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 18 Ное 2010 17:50 #74075

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Јас бев секогаш тепана во градинка а од дома учена да не враќам. Секогаш дома доаѓав плачејќи и од градинка и од надвор. Сестра ми е пет години помала од мене и закон беше и во градинка и во маало. Никој никогач не ја удрил за ништо, но моите ја увиделе „грешката“ што ја направиле со мене. Сега јас истата ја правам со моето дете кое го учам да не враќа и мислам дека така е исправно, но сепак малиот ретко кога ме послушува :P
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 18 Ное 2010 18:02 #74079

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Како големи проценуваме ситуација: ако знаеме дека некој ќе не надзбори - заќутуваме; ако гледаме дека некој е доволно луд да почни да се тепа со нас - се повлекуваме. Во основа, сега знаеме да си ги „одмериме“ силите со опонентот во повеќето ситуации само со поглед. Нормално, постои ситуација кога ќе утниме со проценката па „заглавуваме“, ама како растиме и созреваме - тоа се случува се` поретко.
Е тоа сакам моето дете да го научи во животот. Не сум сигурна дека ќе го знае ако константно е во позадина ќутливо, и не ги помине некои работи во време кога ТРЕБА да ги поминува...подобро да се степа во градинка и основно, да научи дека може и треба да се брани, ама и дека можат и да му вратат (па да почне да ги проценува луѓето и ситуациите), отколку да не знае со кој до каде можи да оди, па во тинејџерски години да го гледам крвав...мое мислење сепак, кој знае како ќе се одвива животот :)
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 18 Ное 2010 18:08 #74085

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
 • Карма: 32
Се согласувам потполно со Дамјана, а исто така супер е поделбата на Соња да се одбрани, а да не врати...Еве ќе кажам, за една случка што се случи пред неполн месец...Бевме на роденден кај детенце што полнеше 5 годинки.И си играат во тоа лавиринтот и на крај се пуштаат на лизгалката кај топчињата ...и моево оди, се пушта, си врти неколку кругчиња, јас си го гледам од страна, надвор од мрежата.И после неколку круга се спушта и славеникот и неговото братче на возраст од 2,5 години почнуваат да го маваат со топчињата моево дете...Ги виде си продолжи, вториот пат пак ама сега и со раче го плеснаа по стомакот...моево се подврати назад као работава „не ве закачам, не ме закачајте“...ама тие се две братчиња, веќе уиграни кога почнаа да го маваат и двајцата...дури стигнав јас и девојчето од игротеката... и моево почна ама баш онака повеќе да мафта за да се одбрани отколку да удира...


Зборот ми е ако ти се навртат деца па и колку да е мирно или пак и да им врати пак ќе настане некоја, ајде да ја наречам „конфликтна“ ситуација...кај што сепак ќе има удрени, изгребани деца.Според мене најубаво е да се одбрани као што вика Соња...ама ако нема излез па и нека врати(нормално со претходно миљарда пати кажано НИКОГАШ прв да не почнува).
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 18 Ное 2010 18:44 #74107

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Toa go napisav i jas pogore, isto kako Dzena, ne moze sekogas decata da postapuvaat kako sto nie gi ucime, se zavisi od situacijata. Treba da gi nasocime kako da postapuvaat vo konfliktni situacii, kako da se spravat so nasilnik, tocno ne sme nie sekogas kraj niv, ne treba prvi da pocnuvaat, treba da znaat da se odbranat i sekako treba da izbegnuvaat konfliktni situacii i ponastrana od nasilnici. No ne e sekogas taka.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zlatna

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 18 Ное 2010 18:57 #74122

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Mama Vase wrote:
bubamara wrote:

Дете кое не е насилно и нема таков ген, такви предиспозиции или веќе не знам како да се изразам, сигурно дека нема да го тресне од земја другото дете во своја одбрана.

a kako kje bides sigurna vo seto toa?ti si go znaes svoeto najdobro ama neznaes sto stoi od drugata strana,neli.i nemozes da bides 100% sigurna sto se slucilo,deca se im raboti fantazijata.se dodeka e vo granici na normalnoto,vo sklop na onaa detska igra kade sto ima i butkanje,kubenje,stipenje e vo red.pregolem akcent se stava na toa da deteto vrati po bilo koja cena.

verbalniot odgovor e najdobar megjutoa za skolski deca.

i uste edna rabota.decata koi ne vrakjaat so ista mera,koi se trgaat na strana od takvi situacii i sl. ne se interesni za ,,napagjacite,,kje go cukne ednas,dva pati kje vidi deka ne reagira i kje mu se odkaci sam.kje bara nova zrtva za maltretiranje.

ova go pisuvam od iskustvo.

Ќе проба, постов по стотти пат денеска да го пишам иако ја изгубив концепцијата, се мачам едно 4 саати, проблем со нетот..

Васе овдека збориме на скроз друга фреквенција. Мислам тука никој не спомна насилство, јас па најмалку, како мајка на едно претреано мирољубиво и емотивно дете.
Плус твоето искуство збори дека ако тепаното го игнорира напаѓачот, еден ден овој ќе се откаже. Е не, моето искуство па го збори спротивното. Јана му дозволува на детето Ф да ја удира од чиста мира при секоја наредна средба, и тој тоа си го користи и го прави постојано од чиста мира. Друга нивна заедничка друграка со име В, не му дозволува на детето Ф да ја удира, затоа што си се брани. Овој Ф научил дека ќе му биде вратено мило за драго, па од В бега понастрана и не ја закача и удира како што мислеше дека ќе може баш секогаш, додека кај Јана користи прилика да го направи тоа.
Друга работа..зарем не си ги познаваме сопствените деца па во тој смер и ги воспитуваме, згора на све како мајки, и многу битно и главни воспитувачи, сме со децата доста добар дел од времето додека се мали, па така сходно на ситуацијата реагираме, ако нашето дете малтретира друго ќе го искараме и ќе му објасниме дека не треба и не смее така, а исто така и кога детето враќа, тука сме да го повлечеме во ситуација кога ај да речам претерало. Кај нас ни едното ни другото не се десило, ама знам дека ќе постапам така, па со тоа ќе му дадам до знаење на детето што чини што не.
Вербалната комуникација помеѓу децата зависи од самите деца, значи Јана со оглед на тоа дека почнала многу рано да збори, ако не се расплачела, пробала да го реши тоа користејќи го својот интелект, но не се сите деца исти и не гледам приќина зошто моето дете стално да биде политичар и дипломата, а другото да го користи тоа и повторно да продолжува. Затоа сакам да ја научам да се брани.
Клучно овдека е исто така што збориме пред се за деца на возраст со која посетуваат градинка, значи како во моментот да се снајде во ситацијата кога е мало, а мама не е тука или е, не е битно, а за насилство Боже ме сачувај, зар и учителката во градинка би дозволила такво нешто? Или ние како родители имајќи ги на вид.. Па јас и кога ќе тргне во школо, сигурно нема да и речам-Ќерко, ако некој те малтретира, засукај ракавите и бокс, нокаутирај го! Скраја да е. Јас и да и речам така, а нема, си го знам детето дека такво нешто нема никогаш да направи.
Овдека збориме за одбрана, за да знае самото дете да се одбрани, да го одтурне нападот од себе, а не да предизвика нов бран на тепање или скраја да е насилство, за мене да зборам за насилство на темава е скроз нон сенс, ниеден нормален родител сум скроз сигурна дека не го подржува тоа. Туку ако некој ја удри, да знае дека како што рече Редсоња, има легитимно право да со одбрани, затоа што јас своето дете не го гледам како предмет врз кое друго дете треба агресивните страсти да си ги задоволува.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Kinky, Zlatna, Синоличка

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 18 Ное 2010 19:03 #74127

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Mnogu razmisluvam na temava i sega za sega ne znam tocno sto e najpravilno. Sin mi e mal, do sega 3 pati e udren od drugo dete i ni ednas ne mu tekna da vrati. Na drugarka mi malata ednas si go dobi i odma nauci da vraka! Ne znam sto moze da rodi toa ako go ucam da vrati, strav mi e da ne mu se vrodi odmazdoljubiva osobina-ova moze mi e totalno pogresno, ama ne sakam da bide takov, da se odmazduva, da si ja maci dusata so vrakanje.

Od druga strana pa, ne sakam da bide tele, da jade kotek, ne znam kade e granicata. Sakam da go naucam da zazema svoj stav, da go pocituvaat, a nemam poim kako da go izvedam toa.... Mozebi sepak nekogas mora da vrati... Mm veli deka kako dete si se tepal na veliko so decata u gradinka i eve sega ne e voopsto pamti pa vrati :wtf: ....
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 18 Ное 2010 19:31 #74146

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Мислам дека е џабе да им кажуваме на децата што да прават, бидејќи тоа зависи од нивниот карактер. Кај мене постарата ќерка ниеднаш ми нема спомнато дека некој ја удрил во градинка, ниту сега во школо и како што е мирничка и нежна не верувам дека би вратила доколку би се случило тоа. Додека помалата е џамбаз, само ми спомнува за тепање во градинка, ама најверојатно и она се закача, зашто еден ден учителката се пожалила дека ги тепала децата :what: Ете, иста мајка, исто ги учам, ги воспитувам, ама децата се различни и различно реагираат.
Децата треба да знаат да се одбранат, немора да се тепаат, но да не дојде до онаа ситуација која ја опиша Зизи, да седи детето дома, да не излегува од страв да не го натепаат.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 19 Ное 2010 03:07 #74284

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Damjana wrote:
Ставот кој ќе го заземат на почетокот на животот ќе го тераат и понатаму. Ајде кога се мали ќе одиме кај воспитувачки, учителки, ќе делиме правда ... Па и со детето/родителите ќе пробаме да најдеме начин да се среди ситуацијата. Што порака ќе му дадеме на детето? Ти тргни се, мама ќе го реши проблемот!

pa ne bi rekla deka dete od 3 ili 4 god, moze da zavzeme tolku cvrst stav a uste pomalku deka kje go tera do krajot na zivotot.a koj kje gi zastiti dodeka se tolku mali i nemokjni ako ne nie i vospituvacite?pa nas ni e toa rabota,dodeka se mali fizicki da go stitime so toa sto ako treba sekoj den kje kisnam vo gradinka za da go resam problemot.a koga kje dojde vreme,mama kje go pusti pileto da letne.
Damjana wrote:
Ама ако некое е толку "ербап" и нему му е дозволено и да удира и да прави што сака, епа и моето може да врати.

ama ne e do deteto tuku do roditelot i vospituvacot.znaci tie se tie sto dozvolile deteto taka da se odnesuva.nema losi,dobri deca.pogotovo ne na taa vozrast.problemot treba od koren da se presece,a ne da se lecat posledicite.
Последна промена: 19 Ное 2010 03:31 by bubamara.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 19 Ное 2010 03:27 #74298

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Морам уште еден пример да дадам - за мм:

До 6-7 години бил бубаче....помирно дете не постоело од него. Нема одено во градинка, баба и дедо го чувале, и секогаш си седел на страна, си играл со авиони, градел згради или цртал по ѕид (и ден денес со тоа се занимава :) ). Свеки вика: А бе да ти е милина такво дете да гледаш, уште 100 да родиш нема да ги осетиш (да нагласам дека свеки е психолог веќе 37 години). После таа возраст се сменало детето за 180 степени!
Нон стоп се тепал, или тој крвав - или другите, полиција на врата им има доаѓано за да го приведуваат. Го запишале на карате, да ја канализираат некако неговата енергија и агресивност. И што станало? По секое враќање од час - сите деца од маало се криеле по дома, пошто ги вежбал потезите што ги учел на секој кој ќе го начекал надвор :blink: И тоа траело до 13-14 години, кога женските му станале поинтересни од тепањето....и толку, наеднаш се` престанало.

Јас мм не го знам од тоа време, и кога ми ги кажуваше овие работи просто НЕ МИ СЕ ВЕРУВАШЕ пошто знам дека на мравка не гази, а камоли рака да крени на некого! И се` ми се потврди кога другарите негови (инаку сега најдобри) кажуваа како бегале секогаш кога се враќал од карате оти ги млател :laugh: Во моментов, не знам човек кој е посмирен и посталожен, со огромен праг на толеранција и никакво повишување на тон :)
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 19 Ное 2010 15:32 #74455

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Mama Vase wrote:
Damjana wrote:
Ставот кој ќе го заземат на почетокот на животот ќе го тераат и понатаму. Ајде кога се мали ќе одиме кај воспитувачки, учителки, ќе делиме правда ... Па и со детето/родителите ќе пробаме да најдеме начин да се среди ситуацијата. Што порака ќе му дадеме на детето? Ти тргни се, мама ќе го реши проблемот!

pa ne bi rekla deka dete od 3 ili 4 god, moze da zavzeme tolku cvrst stav a uste pomalku deka kje go tera do krajot na zivotot.a koj kje gi zastiti dodeka se tolku mali i nemokjni ako ne nie i vospituvacite?pa nas ni e toa rabota,dodeka se mali fizicki da go stitime so toa sto ako treba sekoj den kje kisnam vo gradinka za da go resam problemot.a koga kje dojde vreme,mama kje go pusti pileto da letne.

Pa sekako ke go odbranam, posebno ako se povtoruva nekoj incident. Ama toa sto go kazuvam celo vreme e deka nema da ja ucam da se povlekuva i da ne se brani, i da ne krene raka vo nikoj slucaj. Ke i dozvolam da vrati, ako proceni deka moze :)
Последна промена: 19 Ное 2010 15:33 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 17 Дек 2010 03:53 #90126

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Милена начила како да се справи со Данило, Боко-Бојан, Давид...штом ја закачаат ги вика другарките на помош и они ја бранеле, еден ден ми вика мамо јас и помагав на Илина да ја облече пижамата дојде Данило и ме клоцна по ногата, јас го кажав на учителката и она го лупна по глава....

ова ме изненади, во ред е што кажала ама како бре по глава го лупнала, она ми покажува како го удрила лелеее, и и реков дека не е убаво што те удрил ама и не е убаво што учителката го удрила по глава, утредента ми вика мамо јас и кажав на учителката дека не е убаво да го удира Данило по глава....и учителката молчела.

Досега не сме имале поголем проблем со тепање буткање и сл, не сум реагирала лично а и не планирам, сепак се деца и се закачаат, мислам дека нема многу да помогне ако одам јас постојано за секое буткање и кубење, можеби сум порелаксирана пошто знам дека враќа со иста мера.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 22 Мај 2012 04:48 #199793

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Do sega i kaj nas nemalo takov problem vo gradinka no jas ja ucam vaka:

-Mamicke, ako te udri nekoj, ako te skubne da mu vratis. No nikogas da ne udris ili skubnes prva nikogas. Ako nekoj saka da ti ja zeme igrackata so koja ti igras vo momentot ako te prasa so ubavo ke mu ja dades i po izvesen period ke ti ja vrati, no ako ti ja graba so sila i ti ke vleces i nema da mu popustis.

E sega kolku toa ke go stavi vo nejzinoto glavce vremeto i situaciite ke pokazat. Mnogu mi e miroljubiva, ne znae da udri, da butne, ic ne sakam sto e takva. Sakam da se bori za sebe, da se izbori za ona sto go saka, a ne da go prepusti na drugo dete zosto toa bilo poerbam vo grabanjeto.

Kaj nas sega za sega se ucat drugi losi raboti vo gradinka ko na primer frlanje na se zivo sto ke dofati vo raka, pcuenje. Taka pravele site deca e nejziniot odgovor.
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 22 Мај 2012 05:12 #199809

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Vo nasata grupa vo gradinka ima edno problematicno dete. Se vika David i site go znaat. Malo e ostaveno vo jasli, na nekoi 6-7 meseci i po cel den e tamu. Se oseka kako doma :)
Damjana konkretno ne se pozalila deka ja tepa nea, ama kazuva deka ednas porano ja udril. deka ja "butnal" (najsmesno bese sto neznaese sto e toa butkanje, nie doma vikame turkanje ;)) Ama site, i majki i neguvatlki i vospituvacki znaat za ovoj slucaj. site deca gi udira, nonstop trca kako bezglava i gi turka decata i nisto ne mu mozat. Go karaat, go potcuknuvaat - jok bre. Bas mu e gajle. Posledniot pat koga ja vidov neguvatelkata sama mi rece (jas ne se pozaliv nisto) - neznaeme so da praime veke. Ke vi dademe broj od majka mu i nie sme spremni na nesto poradikalno. Aman veke, sekoj den so nego se maftame.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 22 Мај 2012 06:10 #199828

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Martin znae da se pozali deka nekoe dete go zakaca i go udrilo ili nekoja dadicka, ednas dojde izgreban, drug pat dojde so saat na rakata ama i on ne e cveke za mirisanje toa si go znam ,ima losa navika silno stipe, jas obicno go ucam na dadicki da ne vraka da gi guska i bacuva kolku go primenuva neznam, neka im e niv ubavo za nas malo gajle.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 22 Мај 2012 20:22 #199941

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
:zatvorena:Majsi wrote:
Do sega i kaj nas nemalo takov problem vo gradinka no jas ja ucam vaka:

-Mamicke, ako te udri nekoj, ako te skubne da mu vratis. No nikogas da ne udris ili skubnes prva nikogais. Ako nekoj saka da ti ja zeme igrackata so koja ti igras vo momentot ako te prasa so ubavo ke mu ja dades i po izvesen period ke ti ja vrati, no ako ti ja graba so sila i ti ke vleces i nema da mu popustis.

E sega kolku toa ke go stavi vo nejzinoto glavce vremeto i situaciite ke pokazat. Mnogu mi e miroljubiva, ne znae da udri, da butne, ic ne sakam sto e takva. Sakam da se bori za sebe, da se izbori za ona sto go saka, a ne da go prepusti na drugo dete zosto toa bilo poerbam vo grabanjeto. .

lele kako jas da sum go pisuvala ova od zbor do zbor :) potpolno isto ja ucam Jana,prva NIKOGASH da ne udira,no ako ja udrat da vrati. Samo sto nikogas ne se slucilo da vrati....ne znae bre da se tepa i tocka. Ne vikam da stane siledzija tuku da znae da se odbrani. Ne sakam da bide zrtva, istepana ili ismeana, a za zal miroljubivite kako nejze najcesto se vo takva situacija. Znaci daleku e od smotana ama mnogu e miroljubiva i druzeljubiva,stom vidi dete odi da go gushne :)

E za igrackite e drug muabet. Ne dava za ziva glava :lol: samo povtoruvam deoa treba da se deli, ako sum uporna kje ja dade igrackata na 5 sekundi i odma si ja zema nazad :lol: sega e vo faza site igracki se za mene! Ama.i toa kje projde.
Da ne begam od temata.Definitivno ako mi se pozali deka nekoj ja udri kje ja rasprasam kako doslo do toa (da ne e slucajno ona inicijatorot sto ne mi se veruva no sepak) i zadolzitelno kje i kazam da vrati. Bratucetka i koja e neceli 2 god postara si ima obicaj demek uz igra da i mava zaushki. Jana vo toj slucaj e zaprepastena place i i vika: ama zosto Jovance me udri?! Dusha majkina :) pa doagja da mi se zali, a jas i vikam ne mi se zali mene,odi i sama bori se,ako ne si kriva a te udrila,udri ja i ti!

Mora da znae da se bori za sebe. vo ovoj surov svet ne vazi hristijanskoto pravilo: podaj go drugiot obraz.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 23 Мај 2012 01:03 #199952

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Синоличка wrote:
lele kako jas da sum go pisuvala ova od zbor do zbor :) potpolno isto ja ucam Jana,prva NIKOGASH da ne udira,no ako ja udrat da vrati. Samo sto nikogas ne se slucilo da vrati....ne znae bre da se tepa i tocka. Ne vikam da stane siledzija tuku da znae da se odbrani. Ne sakam da bide zrtva, istepana ili ismeana, a za zal miroljubivite kako nejze najcesto se vo takva situacija. Znaci daleku e od smotana ama mnogu e miroljubiva i druzeljubiva,stom vidi dete odi da go gushne :)Mora da znae da se bori za sebe. vo ovoj surov svet ne vazi hristijanskoto pravilo: podaj go drugiot obraz.


Ова ко за Лука да сум го напишала, останотото јас му го зборам него (во врска со враќањето, ама сега за сега џабе)... Синко е страшно мирољубив, што вика Синоличка-далеку од смотан, страшно ми е што за дете што не сака да удри, а страшно остроумно, воопшто би се употребил термин смотан!

За давање играчки-до сега даваше, сега не! Во болница на детето што беше со нас во соба му викаше-Дај ми го малце твојот багер да си поиграм, ама јас тебе мојот не можам да ти го дадам! :P Јас го учам да дава.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 23 Мај 2012 01:37 #199957

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
NIe imame drug problem, bidejki doma Leo e vo takva sostojba mora da go uchime Mario NIKOGASH da ne vrakja! DEka e pogolem i terba da popushta, inaku kako shto navistina e pogolem a pomalovo e zakachko celo vreme kje ima plachki. Koga trgna vo prvata gradinka, doivashe i udari i grizenje i ne vrakjashe, isto i koga si igra so decata,a krupen i golem i mnogu smeshno i prclinja kje go mavnat a on plache i zbunet doagja kaj mene.

No vo novava gradinka plus e pogolem vekje i konta kako e , i vo novava grupa, nekoe dete go udrilo , i bil kaznet poshto kvalitetno mu vratil. Dojde ispogreban pred nedela dena se zakachile za lizgalkata so nekoe dete se ispogrebale se izpogrizale, uchitelkite vikaat edvaj gi razdvoivme :kamsik: ... Najnovata pojava koja mi ja kazaa uchitelkite deka go unapredil odbrambeniot mod i pravi organizacija protiv nekoe dete ako toa neshto go zakacha ili sl.Od druga strana uchitelkie kazuvaat deka site pomali dechinja vo grupata gi nosi celo vreme za raka, im nosi voda i dava igachki, vika celo vreme gi zashtituva kako batko... Pa sega zborime do pena vo usta deka ne se reshavaat taka rabotite, no mi odgovara deka site deca taka pravat.. Potpolna trensformacija. Uchitelkite vikaat deka e mnogu samostoen i odgovoren zatoa taka se odnesuva.
Dobro shto e koncentriran na uchenje i mnogu saka da uchi, toa se gleda, inaku 100% nekoj izbachivach kje beshe kako shto e krupen :grr:
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: biljann

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 23 Мај 2012 02:10 #199968

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Јас бев за тоа никако да не враќа, туку ако некој го закача да се пожали на учителката или на мене, арно ама мм постојано инсистираше да враќа. На почетокот имаше ситуации кога некое дете ќе го удри пред мене, а тој со поглед ме бара дали ќе му дадам знак да врати, душичка, многу е мирољубец :srce: Сега враќа, не бара никој со поглед, туку ако некој го удри, му враќа со иста мера, што за мене пак не е во ред. Јас го учам да си биде мирен и да не закача, зашто така нема никој да го закача. Но не било така :( Има деца што како магнет се лепат на тие што се мирни и постојано ги закачаат
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
Последна промена: 23 Мај 2012 02:18 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 23 Мај 2012 02:23 #199976

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Зимава мојов се враќаше цел изгребан околу вратот, веројатно некое дете го гребело, ама не беше ништо страшно и нереагирав. Не знам во градина што прави, ама јас кога го гледам со други деца воопшто не е насилен, за секој проблем мене ме бара прво на помош. Изненадена колку е научен на ред и да биде стрплив кога има ред, на пример на лизгалка, ама во последно имаме проблем што зема играчки од други деца и бега 100 метри подалеку, па или тој вришти што не ја добил или детето на кое му ја украл. Негови играчки дава ако не му се интересни во моментот. Сум го фатила во ситуација кога ако некое дете му подвикне се кара и објаснува нешто со рачињата (на негов јазик), ама не сум го видела да удри некој освен мене. Цел бес на мене го истура, а го налути некој, доаѓа и мене ме мава, па после одма ме гушка и бацува.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 23 Мај 2012 02:35 #199988

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Pred da mu kazuvam da vraka ako nekoj go udri, mnogu razmisluvav na temava, bas i na forumov se razvivase takva diskusija (ne znam dali konkretno vo ovaa tema)-do kade moze da odi toa nasilstvo, t. e. od obicno vrakanje dali moze da se razvie vo pogolema agresija, pa da pocne i sam da udira... Mnogu e diskutabilno, ama sepak vrti suci, vo ovoj svet mora da zavzeme stav.. Iako si vikam, sto ako ucitelkata go vidi koga vraka, a ne vidi deka prvo toj e udren, pa da go raskara tamu pred site, ovoj kako sto e premnogu osetliv koj znae kako ke go dozivee toa :angry: .
Inaku, koga ke dobie udar, objasnuva sirot deka toa ne e dobro i ne znam uste sto....
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 23 Мај 2012 03:42 #200047

 • темјанушка
 • темјанушка's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 314
 • Thank you received: 197
 • Карма: 0
redsonja wrote:
Ова ми е тема за голема дилема. Не знам што е исправно.
Од една страна, насилството раѓа само насилство и тоа е еден затворен круг. Ако на насилство знаеме само со насилство, светов и цивилизацијата никогаш нема да станат подобри, напротив. И новите генерации ќе го имаат истиот модел на однесување, и тоа гледам дека со години и години насилството меѓу младите е се поизразено и пострашно.
Од друга страна, самоодбраната е легитимна работа и никој не би требало да дозволи да биде тепан и малтретиран од друг.
И навистина не знам како да се поставам кон децата. А две машки имам:) . На сенешто може да налетаат, на секакви ситуаци и луѓе подготвени на се. Денес за најбанална работа се вадат ножеви и пиштоли. Да, знам дека сега зборуваме за предшколски деца, но моделот со враќање ќе им остане и за понатаму и се прашувам дали навистина е најисправен.
Јасно ми е дека ќе ги учам да бидат ненасилни, но ќе знаат и како да се одбранат. Значи, нема да ги учам да вратат, туку да се бранат. Има разлика од враќање мило за драго до самоодбрана. Првото е учење на насилство да вратиш со насилство. Како ќе се дозира тоа? Што ако детето кое сум го научила да враќа, утре не само што ќе врати со иста мера, туку и уште повеќе ќе го натепа и повреди напаѓачот? Во стилот, ти ли најде мене да ме закачаш, сега ќе видиш. Многу лизгав терен е тоа.
Сакам да ги научам насилството да го свртат кон ненасилство. Како ќе го направам тоа, се уште не знам.
Ќе ги научам и да се бранат, но не со иста мера.
Многу ми е неискристализирана темава. Децата ми се мали и дома се, не одат во градинка и не знам натаму како ќе размислувам и како ќе ги учам.

Морав да го цитирам постов, зашто премногу ми се допадна. Како мајка на едно хиперактивно дете имам огромни проблеми на оваа тема. Значи сосема се согласувам дека ако децата ги учите да враќаат, после можат и самите да станат насилни и агресивни. Моето дете е пример за тоа. Значи од дете кое нонстоп јадеше ќотек, стана дете кое сега тепа без причина. Сега не знам што да превземам за да го смирам. Физички не го казнувам дома, но приметив дека тој стана насилен пред околу месец дена од кога дознав дека учителката во школо го скубела и му ги тегнела ушите, или децата го тепале, тој се бранел, го фатила баш во моментот кога се бранел, и мислејќи дека тој е крив го казнила, а тој се револтирал и почнал се да тепа по ред, па и се нафрлил и на учителката.
Значи правилото треба да биде, ако тепа некое дете, да му се посочи на наставникот или на родителот на детето, никако враќање назад, зашто кога ќе се опушти дека знае да тепа, работите можат многу лесно да се свртат. Насилството раѓа насилство.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 23 Мај 2012 05:21 #200111

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
I jas sum protiv da se uchi deteto da vrakja! Nikogash Nikogash ne sum rekla nitu na edniot nitu na drugiot da vrati koga kje go udrat i ne mislam deka toa kje gi napravi slabichi vo zivotot. tatko im koga kje se izrevoltira poshto nekoe dete go mavnalo (a imalo kvalitetni udari, so drvo po glava nadvor, ugriz strashen), Jas go opomenuvam i ja prepravam izjavata deka ne treba da se vrakja, tuku da GO OPOMENI DETETO DEKA E SRAMOTA DA SE TEPA< A AKO NE POMOGNE DA VIKNE NEKOJ POSTAR...Ednash ili dva pati so edno dete pred zgrada krupno koe go mavna nekolku pati ubavo "EPa MAMA VRATI MU" i tolku se kaam, shto go turna i dvajcata se otkostija na plochnikot vo Vlae. Vrati mu e komanda BEZ MERKA. i edno malo sushtestvo ne znae da proceni kolku e dovolno da vrati..Ne dozvoluvam ni crtani so nasilstvo, ni filmovi koi se vo tek ako ima nasilstvo menuvam. Ne zatoa shto sakam da ziveat vo rozov svet bez nasistvo tuku zatoa shto go znam kakov e svetot za da im go pokazam pred vreme dodeka se mali da nauchat.

No okolinata si go pravi svoeto. Jas lichno go smetam za problem shto sega moeto dete vrakja, i da ne me svati pogreshno nikoj, ic ne mi beshe prijatno koga se vrakjashe so modrica ili griznat, no od koga samiot skonta deka treba da se vrakja, DOAGJA SO POVEKJE BELEZI... Vo negovata grupa se pretezno mashki dechinja ima 10 mashki nasprema 4 devojchinja. I site roditeli globalen zakluchok a i na uchitelkite e deka premnogu se zakachaat, a jas toa go prepishavam na uchenjeto od doma ako te zakachaat VRATI!. Igrachki od koga pocna da razbira ne deli za ziva glava, ni so brat mu ni so nikoj, no i toa imashe dolga rabota pa se odviknavme. Koga kje se zakaraat doma za neshto, IM GO ZEMAM NA DVAJCATA, koj saka neka e kriv.. I go ucham deka ako saka edniot na drugiot da mu zeme neshto treba da mu donese druga izgrachka koja e interesna. I FUKNCIONIRA. Duri koga igraad na I padot i ushte eden pad (imame radi Leo shto vezba fina motorika). Edniot ima posofisticirani igri drugiot e kako servisen povekje, koga sakaat da se zamenat, edniot ili drugiot nezavisno, so ovoj potapa shto e nosat i neshto drugo kao kochki, ili najchest predmet na razmena e eden pingvin koj im ve verojatno interesen na dvajcata. :lol: , i se razmenuvaat. No neznam dali funkcionira ova nadvor. Retko doagjaat doma drugi dechinja da si igraat da vidam dali i nadvor taka se odnesuva ili samo so Leo. A za leo go nemam toj problem bidejki NESEBICHNO se deli od ragjanje. Duri i koga jade od usta znae da izvadi da podeli Prekrasno sushtestvo. Mozebi zatoa im e polesno da komuniciraat bidejki se dve krajnosti. mozebi zatoa NIKOGASH (da ne go viknam sega marfi ) ne se stepale. :imok:
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamicka, темјанушка

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 24 Мај 2012 16:12 #200401

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Eee, pa tuka bil postot od Redseonja sto mi imase epten ostaveno vpecatok i eve Temjanuska go citirala. I pak me navrativte na starite razmisluvanja... Znaci vaka-vo posledno vreme mu kazuvam na sin mi da vrati ako go udrat, iako do sega ni ednas nema vrateno. I vo gradinka go udrile, toj ko nekoe starce objasnuval deka ne e dobro da se udira i deka treba da bidat prijateli i navistina se smiruvale. Mene mi e stegnata dusava zasto mm e so drugi stavovi i on e zapnat, mi obrazlozuva i so primeri kako toa mora da vrati za da ne bil predmet na potsmev, onakvo dete sto go zezaat site i sl. Zasto sum prisustvuvala u situacii koga Luka si go dobil i onaka nasmean obesuva i objasnuva, ozbilno u sebe potajno si imam pomisleno-a be barem da go podbutne malce, saamo malce, zasto i mene mi e starv, Meyo sto vika, od obicno-vrati mu, da ne go tresne od zemja... I da, mislam deka ako sfati deka moze da udira, ke pocne i sam taka da se odnesuva.....
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 29 Дек 2012 18:30 #228013

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Ние не одиме во градинка, ама темава ме мачи веќе некое време.
Белчо е многу мирољубив со деца отсекогаш. Може некој ако не му се допаѓа да го игнорира и толку. Дури не ја поминавме ни фазата за недавање играчки, можат да се избројат на прсти случаите кога несакал да даде своја играчка на друг. Во обратна ситуација, најчесто почнува нешто да се лути и да се кара онака на кратко или ќе се повлече. Дури имам една другарка со помало синче и последниот пат кога бевме кај нив не му ги даваше играчките и сега несака да оди таму, вика несакам да играм со него, не разбира и не дава играчки.
За удирање па да не правам муабет. Два-три пати се има најдено во некоја таква ситуација и се повлекува. Мислам дека не ни сфаќа што точно се случило.
Моментот е што бабиве веќе приметуваат и повремено го тераат на игралиште да не дава играчки, ако не добие за возврат и слично што мене лично не ми се допаѓа.
Но ме мачи помислата, дали тој е таков по природа или пак едноставно ние го воспитуваме така да се однесува? Не ми е баш мило да се повлекува во вакви ситуации, но несакам да го учам нешто во што не верувам дека е ОК.
Ух, тешко е да си родител :tupco:
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.