Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: "Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму?

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 09 Ное 2010 14:32 #70344

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
И јас немав проблем да ја учам како да врати, туку како да не тепа. Борбена си е откако се роди и секогаш настојува да е по нејзино (што и не сметам дека е секогаш позитивно). Кога тргна во градинка децата ги удирала,гребела(тоа и бил начин на комуникација ако нешто не и одговара) но за 1-2 недели се смири и сега си игра со нив и не тепа никого:jupi: . Од друга страна (може звучи себично) ако бирам од две крајности подобро е да тепа отколку да ја тепаат. А кога и да сум видела некој прв да ја нападне секогаш и викам да се тргне на страна, не и кажувам да врати, но од друга страна- ако врати пред да видам(а другиот прв ја нападнал) не ја прекорувам за тоа.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 09 Ное 2010 15:06 #70352

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Многу тешка работа да знаеш како да постапиш.....кога е во прашање машко дете многу е потешко,лично јас го учам да е мирен и да не враќа туку да се пожали кај учителките и стварно повеќе никој не не тепа,но работата е што повеќето машки дечиња се поагресивни и од своите родители подучувани да се борбени односно колку поголем тепаџија демек толку поголем фраер.Ама децата нема стално да бидат 5-6-7 години,ќе пораснат и после ете ти деликвенти во пубертет..според мене подобро е детето да научи дека мора да се тргне понекогаш отколку да докажува правда и да се тепа.секојдневно сме сведоци на тепачки ама со ножеви и пиштоли во пубертетската возраст,затоа според мене е подобро детето да избегнува конфликтни ситуации и да се научи од мало дека со насилство ништо не добива,може само многу да изгуби.Поради тоа што моето дете некогаш било удрено,јас не го учев да се тепа туку дирекно,остро и бескомпромисно разговарав со родителите на детето кое има тепачки манири и секогаш ми вродило со плод
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 09 Ное 2010 15:15 #70354

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Kalince, се согласувам дека е добра варијанта да се разговара со родителите, но мислам дека тоа секогаш не успева. Еве на пр. во градинка, ако ја удри некое дете, јас и кажувам да врати. Каде да го најдам јас родителот на тоа дете па да се објаснувам?

Јас на пример не сакам моето дете да се трга и така да се научи да се повлекува пред другите проблеми кој што ќе и се појават во животот. Сепак животот е една борба која што мора да се научи од мали нозе.

Ива ретко почнува прва, но ако ја удрат и таа знае да врати и не мислам дека е погрешно. Ако се повлече пред детето што ја удира, тоа дете ќе мисли дека е семоќно и ќе продолжи така да се однесува.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 09 Ное 2010 15:40 #70363

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Hm, bas e diskutabilna temava.
Vo princip, Anja ne e zakaclivo dete i ne pocnuva prva (sto ne vikam deka nekogas znae i ona da izreagira poagresivno), no sum ja primetila deka kaj nea pristapot e mnogu vazen. Nejzinoto odnesuvanje zavisi od toa kako drugite se odnesuvaat i kako ke i prijdat, na koj nacin i sl. Se slucuva da mi kaze deka nekoi decinja ne gi saka i ne saka da si igra so niv, deka se losi i nevospitani (ova od mene go naucila, zatoa se slucilo nekolku pati da pravi nesto sto ne treba koga ke vidi deka drugi deca nadvor nesto pravat, pa i vikav deka taka pravat samo nevospitani deca :poimnemam: )
Se soglasuvam deka treba deteto da se soocuva so sekakvi karakterni osobini vo sekojdnevieto. Pa i da udri i da go udrat, deca se, ne veruvam deka nesto opasno mozat da se povredat, sepak se pod nadzor.
Annabel, i jas sakam da ne se povlekuva ako nekoj ja zakacne, ama ne sekogas mozeme da znaeme kakvo dete ke i prijde. Moze nekogas i podobro da se povlece i da ignorira. Ne znam, se se toa situacii i se nadevam deka od nas roditelite ke naucat najdobro kako da se odnesuvaat vo konkreten slucaj.
I ne sakam mnogu da odavam znacenje na toa, pa i moeto dete da se opsedne. Zatoa i ne ja prasuvam dali se tepala. Pa, ako ima nesto sto ja povredilo, samata ke m kaze. Neka si uzivaat :)
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 09 Ное 2010 16:21 #70379

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Jas go ucam da ne se tepa tuku da im kaze na ucitelkite deka nekoj go udril i za sega dobro ni odi, no na mm ne mu se dopaga bas ova toj e poveke da mu vrati sinko na deteto, ali mojte pacifisticki svakanja sega za sega vodat:)
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 09 Ное 2010 17:51 #70422

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Јас сум навистина збунета.
Да го учиш да не мава, е ОК ама па од друга страна, не знае да се одбрани и да процени кога е ОК да врати, а кога не

Веќе неколку пати се враќа Никола од градинка - еднаш го исплукала другарка со вода по блузата. Следен пат се враќа другарче го измочало.
Како да наоѓаат секој ден нови и поинакви методи да вршат едни на други тортура.
И моево не знае да врати или се бори за себе, па одговорот му е - Ќе и кажам на учителката ако пак ми направат така!

Ај ОК што не се тепа, ама бре ни варбално не знае да возврати.
И јас навистина не знам како да му објаснам како да се постави и да реагира. :(
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 09 Ное 2010 17:52 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 09 Ное 2010 19:40 #70482

 • mamaNina
 • mamaNina's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 46
 • Thank you received: 10
 • Карма: 2
Jas moite kerki gi ucev da se branat. Ne smeat prvi da pocnat no ako nekoj drug prv gi udri pravo da vratat. Postarata super se spravuva so toa, a pomalata e mirna. I koga ke mi kaze deka nekoj ja udril ili nesto i napravil ja prasuvam sto napravi ti, go udri nazad. Vika e zaboraviv da go udram. :hahaha: Si zavisi od dete kakvo si e. Od pocetok gi ucevme so dobro, ako nekoj ve udri kazi go na ucitelkata itn. Ama vidov deka od toa nema fajde, i gi ucam samo vrakanje.
veruvaj vo sebe, ke dobies mnogu vo zivotot
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 17 Ное 2010 17:43 #73561

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Кога беше Јана бебуш и малечка, ако се удреше на нешто, старите демек ќе го подчукнеа тоа нешто и сакаа да ја научат да прави така. Ја убедена дека од тука може да потекне агресивност, се карав кога ја подучуваа и ја сфатија сите лекцијата па престанаа. Значи, Јана не смееше и додуша и не сакаше да враќа на предметите.
Од тука можеби влече потекло и тоа што не враќа ниту кога ја удираат. Да не зборам за прва закачање, тоа е непознат поим за неа. Како почна да расте, да биде подчукната од некого, ја така почнав да сфаќам дека морам да го учам своето дете да се брани. На кумовите малиот е помал од неа 8 месеци, и поситен каде каде по градба, ама е закачко невиден. Седи мирен две минути и одеднаш му текнува да дојде да ја касне, да ја тресне по глава со нешто, ситуации во кои моето дете плаче и како што е претерано емотивна тоа го чуствува како навреда. И мене кога ми пукна филмот, решив дека е вистинско време да ја учам кога некој ќе ја удри да се брани и да му врати.
Со свои очи од тогаш навака сум ја видела еднаш да се брани, со истото дете, ама овој одкако ќе ја удри 10 пати. И тоа подтикната од таткото на детето. Инаку во градинка, самата учителка пред неколку дена ми кажа- Имате многу кротко дете, понатака нема да чини тоа, учете ја да се брани, дека никој не смее да ја удира и слично.
Фала Богу некои ситуации од градинка сме немале, ама мене веќе устата пена ми фати од зборење, затоа што на база на агресивноста на другото дете, не сакам моето да страда. Лекцијата знам дека не ни е научена, а потврда ми беше и муабетот со учителката.
Порано кога че ја удреа плачеше и доаѓаше кај мене, после го надмина плачењето и се повлекува, пак доаѓа кај мене или го посматра детето со збунет поглед, во стилот-Шо ти е бе на тебе :laugh:
Работата во моментов ми е врзана со школо, основно, каде гледам какви се масата од деца, а какви се оние поретките кои се нетепачи. И ќе настојувам со сите сили моето дете да не биде такво, она додуша има карактер со кој нема да дозволи да биде таква, ама враќањето во своја одбрана мора да го научи:da: :srce:
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 17 Ное 2010 19:09 #73601

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Sandra_Anja wrote:
I ne sakam mnogu da odavam znacenje na toa, pa i moeto dete da se opsedne. Zatoa i ne ja prasuvam dali se tepala. Pa, ako ima nesto sto ja povredilo, samata ke m kaze. Neka si uzivaat :)

ja pratam temava ama stvarno nemav sto da pism se dodeka ne go procitav ova.dali e do decata ili do gradinkata,neznam.i gradinkata igra golema uloga zosto eve vo ista gradinka odime pak i jas nemozam da se setam na vakva ili slicna situacija.nitu mi kazuvala jana a eve i neda ne spomnuva nisto.pa i jas ne gi prasuvam,negledam zosto bi gi prasuvala.

kaj jana vo odd imaat edno detule malku potemperamentno,koga imalo situacii ona se trga na strana.sto mene me raduva zosto sum protiv vrakjannje so ista mera.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 17 Ное 2010 22:24 #73726

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
ete i Vase misli kako mene...bez vrakanje so ista mera-ke se pochuvstvuvav malku razlichna da ne misleshe i ti taka:zelen:
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 17 Ное 2010 23:24 #73738

 • Eli23
 • Eli23's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Mlada, zgodna i neophodna! :)
 • Теми: 511
 • Thank you received: 521
 • Карма: 5
mojava uste ne odi vo gradinka ama osekam deka koga ke odi site roditeli ke se zalat na moevo dete,mnogu e temperamentna i saka da se zakaca i da se tepa,lele mori majko ke bide,dokolku se sluci da ja udrat i bez da i kazam da se brani sigurno ke vrati,takvo mi e deteto ne sedi mirno,i da i kazam da ne se brani i da ne se tepa nema da me poslusa,karakter neviden e,ne znam sto e pametno vo takva situacija,od edna strana dokolku vrati ne znaes drugoto dete kako ke izreagira na toa,moze da se povlece a moze uste poveke da se zasili,no ako ne vraka i si sedi taka mirna pa i toa ne cini,utre moze koj sto saka da i pravi,mislam deka na kraj najpametno e da se kaze na negovatelkite,pa sepak nivna rabota e da gi ucat decata uste od mali sto e dobro sto loso i deka ne e ubavo da se tepaat,koga ke razmislam pdoobro decata vo gradinka pominuvaat poveke vreme nego doma so roditelite pa sepak neguvatelkite tuka mora i treba da imaat uloga vo vospituvanjeto na decata sto gi cuvaat
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 18 Ное 2010 02:59 #73809

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
kalinche70 wrote:
ete i Vase misli kako mene...bez vrakanje so ista mera-ke se pochuvstvuvav malku razlichna da ne misleshe i ti taka:zelen:

nema nisto loso vo toa da si porazlicen od drugite :) samo sto apsolutno ne sum ubedena vo teorijata deka ako ne vrakjaat so ista mera,kje bidat podcineti i ugnetuvani pontaka vo zivotot.znaci zborime za deca vo preducilisna vozrast koi ,,problemite,, gji resavaat so tepanje i udiranje.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 18 Ное 2010 03:24 #73844

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Из свог детињства имам јасно сећање баш на овакве ситуације..као мала, била сам тиха, повучена, чак и превише стидљива девојчица..мама ме васпитавала баш у духу да не узвраћам истом мером и ја нисам узвраћала...
Живели смо у мирној улици где је врило од деце и сви смо били ту негде генерација, годину, две горе доле..преко пута нас су живеле две сесте, једна је била годину дана млађа од мене, друга годину старија и уживале су у томе да ме свакодневно малтретирају..сваку игру су знале да ми покваре до те мере да сам се толико повукла и да скоро нисам ни излазила напоље..мама је покушавала са њиховом мамом да разговара, али никако нису нашле заједнички језик..сећам се како сам вирила кроз спуштене ролетне и кришом гледала другу децу како се играју и страшно сам патила што не могу и ја..
Онда ми је један дан пукао филм, изашла сам напоље и придружила се деци..наравно њих две су одмах почеле са малтретирањем и ја сам им узвратила..гребала сам их, гризла, ударала..и осећала сам се супер..и никада ме више нико није пипнуо..
Бринула сам како ћу мами изаћи на очи после свега..ни реч ми није рекла, само ме јако загрлила..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 18 Ное 2010 04:32 #73899

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Mama Vase wrote:
kalinche70 wrote:
ete i Vase misli kako mene...bez vrakanje so ista mera-ke se pochuvstvuvav malku razlichna da ne misleshe i ti taka:zelen:

nema nisto loso vo toa da si porazlicen od drugite :) samo sto apsolutno ne sum ubedena vo teorijata deka ako ne vrakjaat so ista mera,kje bidat podcineti i ugnetuvani pontaka vo zivotot.znaci zborime za deca vo preducilisna vozrast koi ,,problemite,, gji resavaat so tepanje i udiranje.

Дете кое не е насилно и нема таков ген, такви предиспозиции или веќе не знам како да се изразам, сигурно дека нема да го тресне од земја другото дете во своја одбрана. А мислам дека сосема исправно е да му се посочи на детето дека ако некој го удри, односно има тенденција тоа да биде често, ова повреденово дете има право да го бутне барем во своја одбрана, а не да му стои како дудук или да плаче, што искрено речено е малку жалосно..
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 18 Ное 2010 06:06 #73944

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
bubamara wrote:

Дете кое не е насилно и нема таков ген, такви предиспозиции или веќе не знам како да се изразам, сигурно дека нема да го тресне од земја другото дете во своја одбрана.

a kako kje bides sigurna vo seto toa?ti si go znaes svoeto najdobro ama neznaes sto stoi od drugata strana,neli.i nemozes da bides 100% sigurna sto se slucilo,deca se im raboti fantazijata.se dodeka e vo granici na normalnoto,vo sklop na onaa detska igra kade sto ima i butkanje,kubenje,stipenje e vo red.pregolem akcent se stava na toa da deteto vrati po bilo koja cena.

verbalniot odgovor e najdobar megjutoa za skolski deca.

i uste edna rabota.decata koi ne vrakjaat so ista mera,koi se trgaat na strana od takvi situacii i sl. ne se interesni za ,,napagjacite,,kje go cukne ednas,dva pati kje vidi deka ne reagira i kje mu se odkaci sam.kje bara nova zrtva za maltretiranje.

ova go pisuvam od iskustvo.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 18 Ное 2010 06:07 #73945

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Smetam deka ne e samo gradinkata vo prasanje, deca moze da se udrat i vo igroteka i doma i na gosti... Dosega vo ovaa gradinka, iako relativno kratko vreme odime ne sme imale problem. Nadvor na lulaski se slucuvalo i da ja udrat pa ne vraka tuku se povlekuva ili doagja do mene i so placliv glas mi kazuva, a se slucuvalo i taa prva da udri. Deca se, jas ja ucam da ne udira, no ako nekoj ja udri da mu vrati. E sega toa so "ista mera" ne sum i go kazala zatoa sto ne znam kako 3 i pol godisno dete bi go razbralo. Isto ja ucam deka prvo treba so zborovi da mu kaze deka ne smee da ja udira, deka ne e ubavo itn. no zavisno od situacijata, ne moze sekogas da bide kako sto nie ke im kazeme.
Imase edna situacija sto bukvalno me izvadi od takt. Koga edno kratko vreme se obidovme da odime vo edna privatna gradinka, mi se pozali deka edno dete ja udrilo po nogata i mnogu ja bolelo. Jas i rekov deka ne treba poveke da si igra so toa dete i da im kaze na ucitelkite deka ja udrile. Utredenta koga ja zemav od gradinka povtorno mi se pozali deka ovoj pat istoto dete ja udrilo po okceto. Mnogu se iznervirav i si pomisliv kade se ucitelkite vo tie momenti? I rekov deka treba i taa da mu vrati. Sledniot den povtorno istoto. Zbesnav, ja prasuvam ucitelkata dali nesto mu rece na deteto, a taa mi vika deka mu viknala i mu rekla "ne taka", no jas se vrativ nazad i gi pobarav ucitelkite i gazdaricata za da vidam sto toa se slucuva tamu. Koga me vidoa vednas me docekaa so tie nivni namesteni nasmevki i mi vikaat " ne, ne , nema takvo nesto, nikoj ne ja udril, aaaa pa toa mozebi e J... (da ne go kazuvam imeto na deteto), pa toj e zakacko" Koga posle nekolku dena gledam deka tatkoto na toj "zakacko" so eden besen dzip pristignuva vo gradinkata, vleguva tamu, se ponasa kako da e negova, se smee na cel glas so gazdaricata i vetuva deka ke i zavrsi nekoja rabota itn.
E od deca na takvi "tipovi" treba navistina da si gi pazime nasite deca, za zal vo nasevo opstestvo ima mnogu slucai koga od mali noze decata gi ucat na nasilstvo, gi opravduvaat i gi zastituvaat tokmu nasilnicite.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 18 Ное 2010 13:56 #73967

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Mama Vase wrote:
bubamara wrote:

Дете кое не е насилно и нема таков ген, такви предиспозиции или веќе не знам како да се изразам, сигурно дека нема да го тресне од земја другото дете во своја одбрана.


verbalniot odgovor e najdobar megjutoa za skolski deca.

i uste edna rabota.decata koi ne vrakjaat so ista mera,koi se trgaat na strana od takvi situacii i sl. ne se interesni za ,,napagjacite,,kje go cukne ednas,dva pati kje vidi deka ne reagira i kje mu se odkaci sam.kje bara nova zrtva za maltretiranje.

ova go pisuvam od iskustvo.

Јас истово го потврдувам,нас никој повеке не не закача затоа што не сме интересни,а и да не закача овој мојов веднаш уклучува копче игнор,а со тоа престанува да му е интересен на напаѓачот кој како што вели Васе сака борба.А друштвено дете е ,сите го сакаат и никој не го исмејува поради пацифистичкиот став,туку сум сведок дека многу мајки им велат на децата ...Тргнете се и вие како Иво на страна,што се тепате кога гледате со него/неа нема разбирачка.
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 18 Ное 2010 14:08 #73971

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Јас ова го сфаќам малку поинаку. Не е проблемот во ударот, болката ... сега не зборам за кстремни повреди. Ставот кој ќе го заземат на почетокот на животот ќе го тераат и понатаму. Ајде кога се мали ќе одиме кај воспитувачки, учителки, ќе делиме правда ... Па и со детето/родителите ќе пробаме да најдеме начин да се среди ситуацијата. Што порака ќе му дадеме на детето? Ти тргни се, мама ќе го реши проблемот! Дали е тоа исправно? :ne: Најлесно е сите "удари" во животот да ни се решат со магично стапче. Но не секогаш се појавува тоа, најчесто сам за што ќе се избориш - тоа ти е.
Не сум за насилни методи, не сум ни за мало потчукнување или удирање помеќу децата. Ама не сум ни убедена дека треба да ја научам дека воспитувачката или мама или баба треба да ја штити од врсниците.
Последна промена: 18 Ное 2010 14:08 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ, Mama Ane, Kinky, Zlatna

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 18 Ное 2010 14:13 #73975

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Во целост се согласувам со Дамјана, ја претходно пишав му викав да не се тепа, да се повлекува, да се пожали на учителката и цело време мислам дека заради тоа и го закачаат, зашто е мирен. Во последно време почнав да примам и поплаки од градинка :) Не дека тоа го оправдувам, но едноставно сметам дека уште од мали нозе треба да се учи сам да се пробива за се, да не биде тутуле бале
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zlatna

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 18 Ное 2010 14:20 #73980

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Во животот секогаш правдата не е задоволена,најчесто се бара компромис,а тој никогаш не се добива со тупаници.Сега сигурно имате чувство дека моето дете постојанио трча по учителките само затоа што не враќа...ама не е така,најчесто вербално си се разбира со другарчињата,а за насилниците не сме интересни.сепак за тепачка треба повеќе од еден;)

И верувајте мене колку ми е страв за моето дете-да не го повредат,толку ми е страв и ние да не повредиме нечие дете.Мислите ќе ми биде сеедно ако моето вратило(не почнало прво)и другото дете завршило со дупната глава???
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
Последна промена: 18 Ное 2010 14:22 by kalinche70.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 18 Ное 2010 15:27 #74010

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
kalinche70 wrote:
.......

И верувајте мене колку ми е страв за моето дете-да не го повредат,толку ми е страв и ние да не повредиме нечие дете.Мислите ќе ми биде сеедно ако моето вратило(не почнало прво)и другото дете завршило со дупната глава???

Леле јас не мислев на тепачки со дупнување глави :unsure: , дали е уште мал за такви борби :) ама нивното тепање сега е со удирање боксови ама онакви детски ;)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
Последна промена: 18 Ное 2010 15:27 by Mama Ane. Причина: печатна грешка
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 18 Ное 2010 16:02 #74021

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Јас не гледам никаде дека некој одобрува насилство. Дупната глава е насилство. И секако дека ќе го учам детето да си игра без физички пресметки :) Ама ако некое е толку "ербап" и нему му е дозволено и да удира и да прави што сака, епа и моето може да врати. Ќе има поддршка од мене дека и тоа вреди колку и другото, дека е и многу повредно од него и дека нема да му забранувам да си ги брани своите права.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 18 Ное 2010 17:04 #74046

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
Ова ми е тема за голема дилема. Не знам што е исправно.
Од една страна, насилството раѓа само насилство и тоа е еден затворен круг. Ако на насилство знаеме само со насилство, светов и цивилизацијата никогаш нема да станат подобри, напротив. И новите генерации ќе го имаат истиот модел на однесување, и тоа гледам дека со години и години насилството меѓу младите е се поизразено и пострашно.
Од друга страна, самоодбраната е легитимна работа и никој не би требало да дозволи да биде тепан и малтретиран од друг.
И навистина не знам како да се поставам кон децата. А две машки имам:) . На сенешто може да налетаат, на секакви ситуаци и луѓе подготвени на се. Денес за најбанална работа се вадат ножеви и пиштоли. Да, знам дека сега зборуваме за предшколски деца, но моделот со враќање ќе им остане и за понатаму и се прашувам дали навистина е најисправен.
Јасно ми е дека ќе ги учам да бидат ненасилни, но ќе знаат и како да се одбранат. Значи, нема да ги учам да вратат, туку да се бранат. Има разлика од враќање мило за драго до самоодбрана. Првото е учење на насилство да вратиш со насилство. Како ќе се дозира тоа? Што ако детето кое сум го научила да враќа, утре не само што ќе врати со иста мера, туку и уште повеќе ќе го натепа и повреди напаѓачот? Во стилот, ти ли најде мене да ме закачаш, сега ќе видиш. Многу лизгав терен е тоа.
Сакам да ги научам насилството да го свртат кон ненасилство. Како ќе го направам тоа, се уште не знам.
Ќе ги научам и да се бранат, но не со иста мера.
Многу ми е неискристализирана темава. Децата ми се мали и дома се, не одат во градинка и не знам натаму како ќе размислувам и како ќе ги учам.
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 18 Ное 2010 17:20 #74056

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Се` уште немам дете, не можам да кажам од тој аспект, меѓутоа можам од свој, во времето кога растев јас:

Јас и брат ми сме разлика година и 4 месеци (тој е поголем од мене) и учевме во исто основно. Премногу е мирна и добра душа, отсекогаш бил, и заради тоа имал и проблеми: тепачите го начекуваа после училиште, го малтретираа, му го истураа ранецот, го маваа. Ќе се вратеше дома, ќе го видеа моите (си го знаеја каков е, дека нема да врати НИ ПОД РАЗНО) и ајде мајка ми кај учителката пак, да се докажува и објаснува, за таа да ги викни родителите на „тепачот“, кои пак самите не можеа ред да му стават пошто и татко му, и ден денес, е „мафиозо“ во градот.

И......на сцена стапив јас - девојче година и пол помала од брат ми, а браќата кои го тепаа - едниот со мене учеше, другиот беше поголем 2 години од брат ми. Нормално, го истепав детето што учеше со мене...сила е тоа, за тепано братче се работеше :( И на крај дојде момент мајка ми да оди кај учителката, ама не затоа што таа сакаше, туку затоа што беше повикана, овој пат од другата страна на обвинителската клупа. И нормално, мајка ми и` го дала истиот одговор што таа и` го даде кога беше проблем за брат ми: Што да правам, еве и нивните родителите не можат во ред да ги стават - значи не е толку лесно, така?

Братот кој учеше со мене и ден денес кога ќе ме види станува од каде и да е да се поздрави. НИКОГАШ повеќе збор не ми рече, а камоли да ме гибни, и ми стана најголемиот заштитник на училиште. Уште еднаш се истепав со братучед негов (со кој исто заедно учевме) затоа што ме фати за газ (5то одделение, трчаа на околу и ги фаќаа сите девојчиња) и нормално, после тепачката никогаш не ме допре, а сите други девојчиња ги малтретираа до плачење.

Јас моето дете ќе го учам да завзема став, да не се повлекува пред предизвик и секогаш да си го брани своето. Тоа не значи дека треба да почнува прв или со себе да носи пиштол или нож, скраја да е...некогаш и самиот поглед и држење на телото ја тера другата страна да си помисли дека кој знае што кунг фу потези знае, па не би да ризикува да биде истепан :laugh:

Едит: Морам да напоменам дека сега НЕ СУМ ВООПШТО НАСИЛНА, нормално :) (колку за информација, пошто гледам дека многу ве плаши моментот да не детето израсни во насилник, ако се тепа како мало). Брат ми си остана душа од човек, мислам дека секој можи да го смува за нешто, се повлекува кога ќе настани поголем вербален конфликт, а јас не....можам да отпишам човек по итна постапка ако нешто ми згреши или намерно повреди, ама од мала немам кренато рака на друго човечко суштество, ниту пак ми дошло мисла така да ги решавам проблемите :)
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
Последна промена: 18 Ное 2010 17:25 by Goddess^.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 18 Ное 2010 17:30 #74059

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Тоа ми беше зборот и мене. Јас имам братичеда помала од мене и едно дете со кое беше во ист клас (а живееше во нашата зграда) секогаш ја малтретираше нешто. И детево кажуваше, ама никој не ја сфаќаше толку сериозно ... као деца. И јас еден ден го начекав пред зграда. Го застанав, му подвикнав ... и ми врати. Дали замавна и да ме удри не се сеќавам. Е тогаш стапив на сцена - го фатив и доби неколку клоци. Си замина плачејќи дека ќе ме каже на татко му :) Ама гарант никој не мѕ поверува, оти јас бев дете за пример, а тој слаб ученик по цел ден по улица. Одтогаш неколку пати ја прашав братучетка ми дали има проблеми со детето. И погодувате - немаше :)
А таа има брат, и јас имам брат поголеми од мене кои многу полесно ќе го решеа ова. Значи се е до карактерот ...
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.