Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: "Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму?

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 02 Ное 2010 03:43 #67543

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Луѓе, како се справувате во ситуации кога детето ќе ви каже дека некое друго дете во градинка го удрило?
Ги учите да се бранат, да вратат, да се повлечат, да кажат на учителките или...?
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 02 Ное 2010 03:53 #67546

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
 • Карма: 32
Да ти кажам право и јас многу се мислев што да му кажам, кога ми кажа лани дека некое дете го удрило???... Размислив и му реков да се тргне на страна и да и каже на учителката дека тоа дете го удрило....а мм па скроз контра му рече НИКОГАШ АМА БАШ НИКОГАШ да не почнува прв, ама ако некој го удри да му врати...:what: И сега стварно не знам што е правилно :wtf:
Последна промена: 02 Ное 2010 13:27 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 02 Ное 2010 03:57 #67549

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Кинки, градинката е школа живота! ;) И јас го имав тој проблем на почетокот, ми кауваше дека некое дете го тепало и јас кога ќе го прашав „ти што направи тогаш?„ тој ми одговараше „епа плачев, што да направам?!„
Значи тоа е нова ситуација во неговиот живот, од розов свет каде дома сите се’ на дланка му сервираат и не дозволуваат да му фали ни влакно од косата, одеднаш се наоѓа во свет каде мора да се избори за своето место....после таквата ситуација јас му кажував дека треба да каже на учителката или да се самоодбрани од тој што го удира, ама во прво време тој само си плачел кога ќе го удри детево. После научи дека може да се самоодбрани и денес веќе нема проблем од такви провокации. :roll:
Фала богу, не е дете кое иницира тепачки, не е насилно настроен, ама ако некој таков му пријде, знае убаво да се одбрани.
Последна промена: 02 Ное 2010 13:27 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 02 Ное 2010 04:02 #67553

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
И ние така јас воспитавме Ива, да не е иницијатор (има исклучоци, но ретки). Но ако некој ја удри и таа да се бори. Се разбира во градинка се под надзор на воспитачките, но не сакам моето дете да го удираат, а тоа да си трае. така барем ќе ја научат дека враќа, и нема да ја гибаат.
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 02 Ное 2010 13:26 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 02 Ное 2010 04:02 #67554

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Сеуште не сме имале таква ситуација, но и јас сум на два ума дали да го учам да се брани со враќање или само вербално.
До сега се учевме да се брани вербално и добро му иде кога го гњават моите, тетките, им кажува да го остават. Ама во градинка и баба или тета не е исто, и не знам дали и таму ќе пројде со - не ме закачај, не ме гњави или удирај и слично.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 02 Ное 2010 13:24 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 02 Ное 2010 04:08 #67559

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Тешко дека вербално ќе се разбере со другите три-годишњаци. :ne: Самоодбрана му е мајката, нормално како што рече и Анабел под надзор на воспитувач.
Последна промена: 02 Ное 2010 13:24 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 02 Ное 2010 04:11 #67561

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Kinky wrote:
Луѓе, како се справувате во ситуации кога детето ќе ви каже дека некое друго дете во градинка го удрило?
Ги учите да се бранат, да вратат, да се повлечат, да кажат на учителките или...?

го учевме да не биде тепач, да не се тепа, но тоа не вреди кога другите деца не се така воспитани. имавме голем проблем со такво дете во градинка и Никола тешко се снајде. А дете научено од дома да не удира, не може тек така да почне да возвраќа со физички удар, прво од причина што не знае да процени кога е вистински момент да го стори тоа.
а второ затоа што се плаши на што ќе наиде од другата страна - родителите, воспитувачките итн.
сега знае да возврати понекогаш, но потоа нон стоп се преиспитува и само збори за тоа - што направил и дали исправно постапил.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 02 Ное 2010 13:24 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 02 Ное 2010 04:28 #67574

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
јас и реков на Милена да не му враќа на џоле кога ќе ја удри повлече бутне, да го каже на учителката ама и тоа не помагашпе оти џоле бил таков ни викаше учителката па милена еден деен кога ја бутнал му се развикала силно Бегај Џојеееее ке те изедааам јас сум вокооооот хахахаха кај и текнало срце мало, и сега џоле не и приоќа хахаха
Последна промена: 02 Ное 2010 13:24 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 02 Ное 2010 13:36 #67604

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Kinky wrote:
До сега се учевме да се брани вербално и добро му иде кога го гњават моите, тетките, им кажува да го остават. Ама во градинка и баба или тета не е исто, и не знам дали и таму ќе пројде со - не ме закачај, не ме гњави или удирај и слично.
E arno si kaza, edno e gnjavenjeto na dedo, drugo e da go udri nekoj. Jas mislam deka od malo deteto treba da se uci da se brani. Dali ke go turne ili ke vrati na svoj nacin. Bitno da se razviva toa chuvstvo na potreba od odbrana.

Nekade Annabel spomna deka gradinkata e mesto kade sto od mali noze decata si gi zazemaat svoeto mesto vo drustvoto. Se soglasuvam. Potobro tamu da se sluci nekoj mal "incident" - tamu se i vospituvackite. Nema da se razvie toa neznam kolku. Ama treba da nauci da ne se plasi da reagira i da se brani.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 02 Ное 2010 13:45 #67606

 • PiPoLiNo
 • PiPoLiNo's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 571
 • Thank you received: 243
 • Карма: 10
filip dodeka odese u gradinka go ucev sekogas da kazuva na ucitelkata da ne vraka
arno ucitelkite super se spravuvaa so situacija , ama i filip ne bil nesto mnogu udiran od drugo dete

e arno ama sega imame situacii pred zgrada od nasite "braka" ne ednas ne dvapati skoro sekoj den e udiran od edno malo prcle i koa ke go udrat doadja doma i place place li place , pa sega svrtivme drug list go ucime da se brani

i edno nesto sto mu kazuvam e koga ke te udri drugarce ama bas drugarce ke mu kazes deka ne treba taka deka treba da si igraat i drn drn, a ako go udri nekoj sto ne go poznava ili ovie nasive pred zgrada da se odbrani i da bega pravac doma :laugh:
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 02 Ное 2010 13:54 #67610

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
pipolino wrote:
da se odbrani i da bega pravac doma :laugh:
:laugh:

Дефинитивно ќе почнам да го учам да се брани и да враќа, за кога ќе дојде ситуација да си биде спремен и да знае како да изреагира.
Секој ден го прашувам дали се скарал со некое другарче и дали некој го удрил, за сега немало таков "инцидент", можеби и затоа што се малку деца во групата 15, и никогаш не се комплетни. И вопитувачките кажуваат дека нема тепачки и караници меѓу нив, но ќе почнеме и со тој "курс по самоодбрана" за злу не требало.
Да научи дека смее и треба да се одбрани и да не дозволи никој да го удира, гриза, бутка и слично, да се бори за себе.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 02 Ное 2010 13:57 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 02 Ное 2010 13:56 #67612

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Да се брани, наравно..
Лазару сам ожвалавила од причања да никада први не сме никога да нападне, али да истог момента ако буде нападнут, врати..и то истом мером..
Ако га неко нападне вербално, вербално да врати, али ако га неко нападне ударцима, да узврати истом мером..
Нема ту много мудрости и филозофије..лепо је то учити дете да не буде насилно, да не сме да се туче, да се брани речима, али на жалост, живот је нешто сасвим друго..
Искрено, не волим што сам дете тако научила јер буде баш непријатних ситуација, поготово кад се умешају родитељи, али сам га исто тако научила да никада, али НИКАДА не сме да ме слаже док ми препричава неку конфликтну ситуацију јер једино ако знам истину, могу да га заштитим ако буде потребно..а и не желим неправду и да не дај боже браним своје дете као жртву, а он уствари нападач..
Док није кренуо у пети разред основне, било је разних безазлених ситуација које смо у ходу решавали..а кад је кренуо у пети разред, неки клинац из осмог разреда га је недељама малтретирао највише вербално и Лаки се бранио истом мером..кад је видео да је Лаки вербално добро поткован, дечак је употребио силу, сачекао га је на великом одмору да га туче..Лаки се бранио иако је дечак био у предности као старији и јачи..и на крају изашао као победник захваљујући каратеу којим се од малена бавио..то се наравно прочуло по школи и од тада, па ево до сада када је он осми разред нико га више никада није пипнуо..то је то..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Последна промена: 02 Ное 2010 13:58 by ZZ.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 02 Ное 2010 13:58 #67614

 • sunrise
 • sunrise's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 39
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
Баш интересна тема! Па да си го кажам нашето искуство. Ќерка ми кога ќе ја удрат несака да врати. Дома ја учам дека треба да се брани, па ако некое дете без причина ја удри и таа да му врати, ама таа ми вика дека несакала да се тепа, сакала да си игра со децата. А срце ме боли кога ќе видам како некое дете ќе ја удри, а таа само ке го напрчи устето и со плачлив глас му вика -немој така не е убаво... После дома и држам лекции дека треба и она да се брани, ама до сега безуспешно. :(
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 02 Ное 2010 14:01 #67616

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Јас на почетокот му викав да не враќа, во принцип он е многу мирен и дали тоа ги привлекува децата па го закачаат незнам, а мм упорно му вика ако те тепа некој ти ќе вратиш. До сега не сме имале некој поголем проблем во градинка ама со синот на другарка ми имаме и најверојатно и во иднина ќе имаме. Детето си е научено да мава да тепа и никого да не слуша. Мојов изгледа му преседна веќе па почна да враќа :) Дојдов до ситуцаија кога видов како му врати, задоволно да си се насмеам, во смисла: Јес се одбрани :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 02 Ное 2010 14:13 #67625

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
И јас и велам така: никогаш да не почнува прва, но ако ја удри некој да му врати. Е сега којзнае што прават таму, се надевам дека учителките внимаат колку толку, па нема да се случи некоја страшна тепачка. Инаку еден ден учителката му се пожалила на мм дека мојава ги тепала децата :ohmy: Вчера и викам како помина во градинка, ми вика добро, не го тепав денес Лука :unsure: Незнам од каде ова со тепањево , дали дека се помали, со големата немавме такви проблеми. Или може и е наследено од мама, исто и од мене се жалеле учителките :sram: Се надевам дека бргу ќе им пројде, ќе почнат повеќе да се дружат и да се сакаат.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 02 Ное 2010 14:23 #67629

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Мама Анита не се срами, и од мене се жалеле во градинка :laugh:
Прво ја запишале мојата постара сестра и секој ден дома се враќала изгребана, гризната, удрена, моите се жалеле на учителките а овие кревале раменици - деца се што да им правиме.
Следната година и мене ме запишале во истата градинка и сум и викала на сестра ми - даде, кажи ми кое дете те тепа :laugh:. Почнале учителките да се жалат на моите - разговарајте со Кинки, сите деца плачат од неа. Моите им одговориле со нивните зборови - епа дете е што да и правиме.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 02 Ное 2010 14:51 #67641

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
пред една недела почна сама да ни кажува како се кубеле и клоцале во градинка.
абе ја гледам дете објаснува Диме кубе јас и викам ај покажи ми како, она покажува, а ти што правиш кога Диме кубе, се смее и ми вика Филип плаче. абе кажи ми ти што правиш кога те кубат го кубеш ли и ти Диме.ми вика да е ај покажи ми како го кубеш и покажува.и татко и нешто немој вака така ама јас и викам Анастасија мама друг пат кога Диме ќе те кубе и ти да го кубеш, а кога некој ќе те клоцне и ти врати му. Она само вика добро ама знам дека нема врска знам дека е мирољубива и сака да си игра со нив, а се чудев јас кај и се шнолите што и ги ставам за во градинка.:) :) .
искрено сум против насилство ама па не сакам и детето да не знае да ми се одбрани и да седи во ќоше бидејќи се плаши некој да не ја удри.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 02 Ное 2010 18:52 #67737

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
До сега не се укажала потреба па не сум му рекла ништо.Во градинката (домашна-жена од дома работи)се само 4-5 деца максимум па добро си играат не се тепаат.Овој мојот плачко плачи ако му грабнат играчка и му велам да ја грабни назад:) а немало удирање кубење и сл.А баш сега го прашав мм тој вели никако да не врака да му кажи на учителката :unsure: Е арно ке му кажи на учителката ама што ако тоа се случи кога се врака од училиште кога е поголем нема да знае да се одбрани па оти моето дете да си иди дома тепано ке го учам да се брани дури и на карате ке го носам:hahaha:
Сандра
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 02 Ное 2010 18:58 #67741

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
кога сме кај каратето запнал мм на аикидо да оди кога ќе наполни 5 години.
ем за дух ем за тело добро било+никој немало да смее да ја погледне
абе :) :) :) :)
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 05 Ное 2010 23:12 #69104

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Ајде малку да ја прошириме темава:
Мамо дада/ бато ме удри, што понатаму?
Кај мене се закачкаат децава, особено големава, помини замини, ќе ја удри сестра и, ќе и земе некоја играчка, ја гњави ако не сака да си игра со неа. Знаат често и да се заиграат убаво, ама кога се закачаат јас вријам. И со добро и со карање, пак си тераат исто. Се надевам дека како растат, ќе им се смени односот :aleluja:
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 05 Ное 2010 23:25 #69109

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
мамаАнита - верувај дека ќе им се смени
јас и сестра ми сме разлика 5 и пол години. и како мали не се кошкавме и закачавме, туку баш се тепавме :hahaha:
ама кога ќе доаѓаа мама и тато мораше све да е дома цакум - пакум :zelen:
јас додуша од жал често и попуштав оти таа помала од мене, плус едно слабо беше да го дувниш ќе падни ( додуша си остана така до ден денес, за разлика од мене :laugh: )ама баш се тепавме.
Е како растевме со тек на години станувавме се поблиски. Па почна период на тинејџерство, нејзе и беше интересно да се пика во мое друштво ( а за твоиве како што гледам блиску се со годините и полесно ќе е тоа) и почнавме да се зближуваме и да забораваме на оние детски препирки.
Денес сме и најдобри другарки и сестри, многу блиски.
Верувам дека во тоа многу помогнаа и нашите родители кои постојано по секоја наша расправија, зборуваа за тоа колку сме си важни една на друга и колку сме си потребни.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 05 Ное 2010 23:26 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamaAnita

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 06 Ное 2010 04:32 #69342

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
И ние имавме доста маки. Моево е мирно дете кое незнае да врати ако го удрат. Само ке го погледне ке го гушне и така повеќе го збунува детето што ја удрило. :hahaha: Еден ден ни се врати од градинка со саат на рака кој и остана скоро недела дена како белег, кутрото дете се истурило од плачење. После тој период несакаше да ми оди во градинка, ми избегнуваше и постојано ми викаше дека ке ја изгризат. Одкако ја запишав во другава граадинка супер и е таму, само играчките кога ке и ги земат таа им ги дава, ама се закачка со едно дететнце постојано, едначка па тој ја гризнал за грбчето- недела дена имаше белег :emm: Одпосле и текна да му врати и сега враќа на секое дететнце кое сака да ја удри, па дури се научиила и да кара - како свекрва хахха :muahaha: :muahaha: :muahaha: :muahaha:
Постојано разговараме со неа на тие теми, и полека полека, на детето му се разјаснуваат работите ;)
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 06 Ное 2010 13:41 #69384

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Vcera bevme na rodenden vo igroteka. Kaj 7 godisno dete i imase 10-15 drugarcinja i od skolo. Haos bese, pa tesko se opustivme. Ama posle se snajde, ne davase igracki so i se vo raka (porano znaeja da i gi zemat, ne znaese taa deka i taka moze ... doma neli nikoj ne ni zema :)). Edno devojce go grabnavme za ramena da ja stane od kolicka, sreka bev do nea pa ne se sluci incident :) Ako, neka se bori ... mora da se uci. Doma i zboram da se brani, sega otkako pocnavme pointenzivno po igroteki i rodendeni.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 07 Ное 2010 20:06 #69690

 • Bube
 • Bube's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 94
 • Thank you received: 17
 • Карма: 0
И ние многу се мислевме на оваа тема. Уште пред да почне со градинка. Дома ја учевме со зборување, со објаснување, без викање, без грабање и без удирање.
Е, кога прв пат почна да се „дружи“ со деца (пред зграда, на лулашки, во игротеки) искуството ни беше следно: ќе и ги земат играчките, ќе ја бутнат или ќе викаат (во игра), а моево дете вџашено, не знае што се случува, и плаче. :raspolozise Вистина и мала беше, некаде на возраст помалку од 18 месеци. Па почнавме дома јас и мм, додека си играме со неа, да си „грабаме“ играчки, да се „буткаме“ и да си „враќаме“, за да види дека и такво однесување постои.
Ја учиме дека ако некој ја удри треба да врати, ако и грабнат нешто да си го земе, ама изгледа безуспешно. Ми кажува дека во градинка ја буткаат, ама не сакала да бутка и не плачела. А мене ми покажува како треба да врати и ме бутка :emm: Плус и најмала е во групата, има дечиња што се скоро цела година постари од неа и нормално поголеми и посилни. Еднаш кога ја остававме во градинка се погоди со едно другарче и кога си ја видоа воспитувачката се затрчаа двајцата.Ова поголемо, ја бутна додека трчаше покрај неа, ненамерно, а таа падна па дури и се засрами, златценце. Претпоставувам дека тоа што ми го кажува е од тој стил, не сме имале до сега некаков инцидент, освен што пред една недела дојде со ептен длабока гребаница позади увото, ама па од тогаш не сме биле во градинка, болнички сме, и не сум прашала што се случило.
The administrator has disabled public write access.

"Мамо, едно дете ме удри" - што понатаму? 08 Ное 2010 17:18 #69987

 • lila_mk
 • lila_mk's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 41
 • Thank you received: 1
 • Карма: -1
i nie ne sme po tepanje ili karanje .... ama iskreno se nadevam deka toa ke se smeni:da: imeno edno devojce i zalepi slapanica i ova moevo mu vika ne ne ne treba taka..... ova pak ja udira i mojava ne ... mama kara....a jas ja gledam si vikam ajde ednas ama vtor pat tret pat... treba da znae da vrati...za toa tatkoi e zadolzen:otpozadi: i vika tato ako te udri nekoj udri go i ti ama ona gleda vo mene i vika neeeee mama kara.moraaaa da se naucime
<a href="lilypie.com/"><img src="lb2m.lilypie.com/iDlRp1.png" width="200" height="80" border="0" alt="Lilypie Second Birthday tickers" /></a>
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.