Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Гени или воспитување

Гени или воспитување 25 Окт 2010 03:16 #64638

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Мирна, послушна сама се заигруваше се додека тргна во градинка, сега ако и речам немој да скокаш на креветот ќе паднеш Нене она ми се врти и ми вика Е немааа че скокааам безобазна една си ти:ljutko: или ќе дојде од градинка и почнува не ме пипааајј јас мозам сама тгни се, и продолжува со плачење без престан со фрлање на земја а јас само стојам и ја гледам и не ми е јасно што и е, еднаш ја прашав што ти е Нене а она ми вика невозна сум:tupco: и викам зашто бре мамичка а она ми вика незнам. А потоа се смирува и дури се извинува Извини мамо ти си кукwа моја-јас така ја викам кукла моја си ти.

Лила, целото внимание и време си го свртела кон синчето, немаш време ни за самата себе а камоли за сопругот, смени го тоа. Носи го на ден два кај баба дедо, успиј го а вие прошетајте сат два, нека стане малку самостален а не псотјано зависен од тебе, верувај знам како ти е, познавам дететнце исто такво, прекрасно, паметно ама плаче т.е вришти постојано, психологот помага верувај првенствено за тебе тој муабет ќе помогне а потоа и за него.
Поздравче
The administrator has disabled public write access.

Гени или воспитување 29 Окт 2010 02:54 #66189

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Lila, potpolno te razbiram bidejki opisuvajki go tvoeto dete kako da go opisa moeto.
100 % se slozuvam so ona sto Vesna Blazevska go napisa. Jas gi prezemav rabotite vo svoi race i se vrodi rezultat. Tocno tvoeto dete (a veruvaj takvo bese i moeto) naucilo da komunicira so tebe preku placenje. Toa ke potrae, no ti mora da si napravis svoj "blocking system" za da ne si gi doiskines nervite. Posveti si vreme na sebe, a nemu daj mu igracki, neka boi, neka se zanimava so nesto, neka redi kocki, dokolku moze da se zanimava sam bidejki kerka mi odbivase da se zaigra sama sakase postojano i jas da si igram so nea, no mora da gi nasocime i kon toa deka nekogas mora i sami da se zanimavaat, a ti pusti si ja omilenata muzika, zemi si ja omilenata kniga ili izgledaj si ja omilenata serija. Veruvaj deka ova e makotrpen i dolg proces, nema vednas da ima rezultat, potrebno e vreme. Gradinkata isto taka e dobra, a ako imate baba servis togas ostavnje duri i navecer. E togas ke mu se posvetis na soprugot. Samo mora i nemu jasno da mu stavis na znaenje da ne te prekoruva ili kritikuva za toa sto go pravis, bidejki veruvaj ti si edna prekrasna majka i sopruga. Ostavi gi sosedite, ne im obrnuvaj vnimanie. Ti mora da si dosledna vo tvoite novovospostaveni metodi. Uste edna rabota tuka e krucijalna, a toa e dali e takov samo so tebe koga e sam, koga ste zaedno so soprugot ili pak takv e so baba, dedo, ucitelkata vo gradinka itn. Od ova sama ke si izvadis zaklucok i ke ti dade odgovor na tvoite peasanja dali e do vospituvanjeto ili do genite.
Ke se promenat neko raboti koga ke pocne poveke da razbira i verbalno da se izrazuva. No ti mora sekogas koga ke zaplace i so toa saka da dobie nesto ili da si istera po svoe da se pravis deka ne go razbiras i da go nateras da ti kaze i objasni so zborovi ili gestovi, a ne so placki.
Spored mojot ticker ke vidis deka nie go prebrodivme donekade toj period i eve (iako mm bese resitelen deka nema da odi na vtoro dete) sepak se odlucivme za uste edno :jupi: Na vakvi deca kako nasive im treba drustvo, kerka mi sama pocna da mi bara bebe.
Inaku jas isto taka imam razmisluvano dali jas ja vospituvam taka ili e genetska predispoiranost i na kraj zakluciv deka nejziniot dominanten genetski predisponiran karakter me natera mene da bidam majka od tipot "taa op, a jas skok".
Последна промена: 29 Окт 2010 02:58 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lila

Ре: Гени или воспитување 11 Авг 2011 12:46 #147800

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2895
 • Thank you received: 1855
 • Карма: 1
Јас сум мајка на две деца кои се тотално различни меѓу себе. Додека едното беше мирно, другото е немирно до крајност. Едното ги чува не само своите играчки, облека, туку и се` што треба и не треба, а кај другото играчка „не преживува“ ниту еден ден (и тоа е успех). Едното вложува многу труд за да постигне успех во учењето, другото мислиш дека нема врска од ништо, не можеш да го натераш да седне да учи, а е меѓу најдобрите во одделение, итн. Јас исто ги воспитувам, исто ги насочувам, но по се` изгледа дека и гените тука „замешале прсти“ и имаат влијание во формирањето на карактерот.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
Последна промена: 11 Авг 2011 12:47 by bart.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Гени или воспитување 11 Авг 2011 13:33 #147806

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Точно е дека карактерот се формира до кај 7-та година кај децата и тука улогата на родителот е пресудна, но да не заборавиме дека темпераментот, најчесто е генетски предиспониран и тој може да се подели на 4 основни групи на колерици, сангвиници, флегматици и меланхолици. Така да, однесувањето на детето многу зависи и од неговиот темперамент. Затоа родителот треба енергијата на детето конструктивно да ја канализира преку игра, работа, спортување, хоби, развој на одредени вештини, креативност и др. за да избегне деструктивен одлив на енергијата.
Мајка сум на две деца кои од самото раѓање се со различен темперамент, народски кажано табиет. Но, тоа го прави животот интересен, зар не? Да се справиме со сите предизвици како родители, правилно да ги насочиме децата во нивниот ментален развој и да им дадеме соодвена грижа и неизмерна љубов.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Гени или воспитување 11 Авг 2011 15:15 #147814

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Mi promashila temava, pa koga ja procitav se setiv na jezivata situacija od pred nekoja nedela. I mojot odgovgor na prashanjeto geni ili vopituvanje kje kazam deka genite se edinstveno odgovorni za temperamentot na deteto koj e nebiten ako go utnesh vospituvanjeto. Jas imam dvojajchani bliznaci razlicni kako crno i belo, ednoto e mirno od stomak drugiot se vika mario zatoa shto cela bremenost praveshe koluci u stomak i prodolzuva da gi pravi kako super mario :). Do tolku se razlicni shto edniot saka crveni sosovi na testenini a drugiot saka beli, ako edniot kaze da , drugiot ne... doktorka desertacija mozam da napravam kolku mnogu boi moze da ima genetikata i predispoziciite i kolku mozat da bidat razlicni kaj dvete deca, no so samite greski pri vospituvanjeto i odnosite vo samoto semejstvo i te kako vlijaat na decata. Dvete deca iako totalno sprotivni i ukikatni se protvorija vo deca koi se opishani vo prviot post
1. ne spieeja, i do 3 godini edniot se zaspivashe so ljuljane vo race po 1,5 saat za da spie 30 minuti i pak od pochetok, a drugiot sednat vo race i cela vecer. Za da zaspie edniot drugiot mora da ne e vo stanot , dokolku e vo stanot i dvajcata vrishtat vo razlicni intonacii so teatralnost vo decibelite dodeka ne poludat.Toa morashe da bide taka poshto celokupnoto semejstvo odlucuvashe deka na decata im e faza koja kje im pomine!! NO ne pomina i kako shto tvrdev ne beshe navika. Koga toa stana nepodnoslivo 1 mora da ne spie, e sega e problem ama ti si majka i najdi reshenie.
2. Za da se cuvaat vo tekot na denot mora da se prisutni 3 lugje doma, 2 okolu niv i tret da sobira cisti gotvi do beskraj.
3.Koga e jade celiot pod e so hrana duplo povekje od shto ima vo cinijata i na toa domashnite se smeeja i normalno oni ushte tolku.
4.JAs uspeav 4 pati da gi odviknam od peleni pa domashnite fino im gi vrakjaa poshto bilo zima, pa ladno pa promenlivo pa greota bile na nokshir itn... kavgite so soprugot idea do beskraj bidejki komletnata situacija okolu decata jas sum angazirana poshto neli ne rabotam, a toa shto imam zena dopolnitelno mi beshe pleskano sekoj den. I NORMALNO Ti SI KRIVA SHTO SE ONI TAKVI NEPODNOSLIVI I SNAJDI SE TI SI IM MAJKA!
5.NIkogash ne sme bile ni na gosti a po javni mesta samo oddelno zatoa shto oni znachenjto na zborot NE -ne go znaat. NOn stop karanici i so niv i site megju sebe poshto nedaj boze dete da smee da se skara ili kazni.rUSHENJE AVTORITETI MEGJUSEBNO. Koga kje kazam domashni mislam deka i na moite i na negovite. Se najdov vo situacija kade site se povlekoa poshto moite deca bile prekomlicirani i nikoj ne moze so niv da izleze na kraj, nikoj nemoze zatoa shto i jas imam komlicirani baranja...
i kazav KRAJ!!!!

Koga se moi kje bide kako shto jas kje kazam. Probav da me posovetuva psiholog ili psihijatar no ne najdov na poddrska od instituciite (pishuvav vo tema psihologija) i prezedov se na svoja odgovornost. Prvo gi preseliv od zaednica, iako mi beshe polesno so site zaedno 6 lugje nikako nemozat da odgleduvaat deca . Srekja imavme moj stan mal no dovolen da se napravi red. I doma prodolzi hororot bidejki ne e lesno da se ispravi neshto stho so godini bilo pogreshno. Kupiv nekolku on line knigi i nmogu mi pomoga eden avtraliski web site za roditeli. Sve shto beshe kako guidlines go pocituvav vo celost! Imashe eden pravilo koe glasi: Ako sakash neshto da deteto da ne pravi od tipot da ne gazi kade ima virche voda, ne mu vikajte NE GAZI, tuku vo pozitivna konotacija, gazi sekade kade nema voda. Funkcionira!!!! Za nepolni 2 nedeli neznam dali vi se veruva dobiv deca so koi zaspivame sami vo soba oni lezat na krevet i mirno zaspivaat, cela nokj spijat, baraat dozvola dokolku neshto sakaat, ne se dereme ni kazame se kaznuvame na kazneno stolche i za sekoja godina sedat pod kazna 1 minuta i odlicno funkcionira.Sami se shetame izleguvame, so soprugot sme posmireni i stalozeni, zivotot mi se promeni za 360 stepeni. Vospituvanjeto e najvazno i edinstveno odgovorno za toa kakvi se decata i kakva situacija ni e podoma. pa shto ako plache plache za da manipulira, megjutoa ne e reshenie da go ostavish da plache i ti da si pravish neshto drugo a se postojat tehniki kako da go odviknesh deka so plachenje se postignuva neshto. Tehnikata i pristapot se najvazni. Po site knigi prvo pravilo e deka ne treba da se rushi negativno odnesuvanje tuku da se potiknuva pozitivno odnesuvanje. Ako deteto losho se odnesuva sigurno so neshto se pottiknuva, i so analiza, samostojna ili strucna se definiraat falinkite i so dobri tehniki i istrajna nivna primena rezultatite se neverojatni!!!

Ne se plashete da priznaete deka imate problem, kogha kje priznaete i deka e vo vas (site prisutni vo zivotot na deteto) 50% e reshen problemot.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher, Tessi, redsonja, Elijana, mamaAnita and this user have 7 others thankyou

Ре: Гени или воспитување 11 Авг 2011 16:31 #147823

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Jас уште пред да се породам, кога одев на ЦТГ, во една ситуација, кога виде сестрата како реагирам, ми рече „Мајко, ти ќе имаш многу мирно бебе!“. Така и беше. Можам да речам дека до пред некое време не знаевме како ни плаче бебето. Кога ќе го искаравме се повлекуваше веднаш, дури свекрва ми велеше дека сака да е поборбен, не веднаш да се откажува. Само во градинка се случува да плаче со солзи, ама и тоа го сметам за нормално, првпат се одделува од мама. Во градинката воспитувачката ми кажа нешто слично како сестрата,дека очекувала да е мирен откако не видела нас, особено мм кој со него остануваше првите неколку дена по еден час и многу смирено и трпеливо пристапува кон него.
Покрај тоа што мислам дека гените се на тато, изгледа има улога и тоа каква е атмосферата дома и каков е нашиот пристап со него.
Сега изгледа почна да ја сфаќа техниката на ако вреснам ќе добијам, а и почна да не игнорира кога го караме и со убаво пробуваме да му објаснеме нешто, па мислам дека доаѓа период кога врз гените треба да надградуваме уште повеќе и воспитувањето :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Гени или воспитување 11 Авг 2011 16:36 #147825

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Zoja cim go svatil toa ako vrisne kje dobie, vo knigava ima edna postapka koja isto ja primeniv i funkcionira od prv pat. Sekogash koga kje vrisne pobaraj da se smiri i da ti kaze so glas na golemo momce jas mu vikam "ajde smiri se i kazi mi kako batko shto sakash" i on probuva da se sozeme i kazuva i so toa prestanuva vrishteneto. Soveti kako da ja prodolzish tehnikata se sledni: Ako e neshto izvodlivo i nekomlicirano togash udovoli mu vnimatelno biraj gi bitkite, a dokolku e neshto ludo i neostvarlivo, svrti go vnimanieto i predlozi mu neshto drugo :) Najbiten moment e da se smiri i da svati deka ako kaze normalno kje dobie. Moite dvajca vekje 2 nedeli nemaat cmizdreno za nishto :)aj kje gi prevedam 12 tehniki se, pa kje gi postiram vo nekoja tema, ajs site 12 gi primenuvam i kade i da e avtorkata, momentalno e svetica vo mojot dom :girlpink:
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja, blair waldorf, vistina

Ре: Гени или воспитување 11 Авг 2011 17:34 #147833

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Благодарам за советот mama-Maja, иако мојот дечко уште не зборува. Кажува по некој збор, ама основни работи, мама, тато, деде..., па му се има испуштено и „кој е“ е да повтори, или „ало“, ама и тоа е приодично. Една недела дава надеж дека ќе почне да зборува, другата од гул гул и кеке, ништо повеќе. Не знам и за тоа колу да се грижам,ама тоа е за друга тема веќе.
Ќе се трудам да го адаптирам овој метод и да го применувам и сега, а за кога ќе прозборуваме, ми изгледа одлично.:hug:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Гени или воспитување 11 Авг 2011 17:59 #147840

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
pa i premal e da zboruva, mashkite pomalku zboruvaat. Veruvajmi granicata na zboruvanje e mnogu potolerantna od nie roditelite shto si zamislivame. Jas imam logoped koj mi doagja 3 pati nedelno doma i cesto razzgovaram i bidejki edniot seushte poteshko komunicira za metodov mi predlozi da mu pobaram da mi pokaze shto saka ili da me odnese ili jas da mu nabrojam situacii so prosti rechenici pa da mi odgovori potvrdno ili negativno, i FUNKCIONIRA! Sega mojot bliznak koj e so CP on znae da kaze shto saka ama da dade objasnuvanje detalno nemoze seushte, pa jas davam nekolku i on mi odgovara Da toa ili ne toa. I plus mnogu polesno se smiruva dodeka gi davam objasnuvanjata taka da ete mozesh da go zemeh vo predvid.Plus cim ne zboruva ako mu zboruvash poleka i na negova visina,znaci da kleknes imash i del od logopedski tretman :)
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Гени или воспитување 11 Авг 2011 18:15 #147844

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4118
 • Thank you received: 3811
 • Карма: 95
mama-Maja wrote:
Plus cim ne zboruva ako mu zboruvash poleka i na negova visina,znaci da kleknes imash i del od logopedski tretman :)

malo nadopolnuvanje,da se gledaat direktno vo oci.dodeka im se zboruva i obratno.pa duri i na obicno povikuvanje ,,mamo,,da se vrtite sprema niv.a ne kako sto obicno pravime,vikame ,,kazi,, i si prodolzuvame so nekoja rabota.
Последна промена: 11 Авг 2011 18:15 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja

Ре: Гени или воспитување 12 Авг 2011 08:16 #147920

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Jas mojot decko cesto go angaziram i najzadovolen e koga ke mu kazam nesto da straboti, tuka spaga primer donesi ova ili ona (soodvetno na vozdrasta i mestopolozbata), ajde da ja postavime masata za rucek i sl. Taka mislam se cuvstvuva deka e vazen i korisen i kako del od se sto se slucuva doma. Mnogu cesto duri nekolku pati vo denot ke go pofalam deka e dobar decko i toa mu godi i go raduva, pa se trudi da bide dobar.
Normalno kako dete si ima svoi moenti na negoduvanje, no mometalno onie drugite podobrite preovladuvaat.
Isto taka sto smetam deka e mnogu vazno za da decata go svatat roditelot seriozno nikogas da ne bide izlazano, ako nesto mu e veteno togas istoto treba i da se realizira. Jas ne sum dozvolila dosega da slusa nerealni prikaski od tipot ke dobies ova ili ona ili ne znam sto ke se sluci ako jades ili ako bides dobar, DA primenuva vakva taktika no samo dokolku mozam da go ispolnam toa sto ke mu go kazam., primer ke izlezeme da prosetame, ke ja gledas omilenata serija, ke ti ja pustam ovaa pesnicka, ke crtame boime, i.t.n
Maliot kaj nas najverojatno gi nasledil temperamentnite geni od tato, pa i so dvajcata mora da sum takticna :laugh: , mnogu e uporen, resitelen, stalozen, no mislam deka seto ova moze lesno da premine vo agresivno i nepodnoslivo dokolku nasiot pristap e nesoodveten.
Inace naseto mesto za kaznuvanje ni e udobna fotelja :tupco: , ama sega go fativme toj ripam i zasega funkcionira.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Гени или воспитување 12 Авг 2011 17:30 #147966

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Ми се допаѓа темава затоа што многу размислувам на оваа тема овие денови, имаше на интернет една статија за terrible 2 and 3's како на таа возраст децата се најужасни, во смисла бесни, но јас мислам дека ова нас не фати уште пред 2 години. Мајка ми постојано ми збори, јас уште толку се нервирам како сме биле нервозни родители и тоа влијае врз детето, не викам дека не е така, само и нервозаѕа потекнува токму од тоа дете, како уште не спиеме навечер, како не сака да јаде за жива глава ништо, како пишти не сака дома, не сака во количка, не сака во маркет, па сака во маркет па не сака да излезе, итн, познати ви се сигурно сите овие ситуации, само ете се обидувам да не пропуштам нешто во воспитувањето и да не се влоши оваа ситуација со која некако и се справувавме до сега.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Гени или воспитување 12 Авг 2011 17:44 #147971

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Moj sovet (od patalec) ima preubavi knigi i sajtovi koi nudat tehniki koi se ubavo objasneti, i kje ti pomognat da pottiknesh ubavo odnesuvanje i da go suzbiesh loshoto.Eve konkreten Primer. Denes dojdov so decata kaj majka mi na gosti, pa pred spienje edniot odluchi deka saka da jade monte koe inache majka mi mu go pretstavi vo zivotot, no jas se javiv pred da dojdeme i zabraniv da se kupi, moite me ispocituvale, i ne kupile. KOga se vide deka nema se placheshe 1 saat se treskashe od zemja, duri se zakanuvashe deka kje se kaci po skali i namerno kje se lizne :what: (od kade li se samo ideive?) na edno mesto procitav deka vo takva situacija treba da mu go svrtish vnimanieto, no ne profunkcionira, ne postoeshe nacin da me slushne kako go vikam duri i da mu go drzam liceto, prava histerija. No ima sovet i za takvi situcii veli najde neshto interesno i ti pocni da go pravish i stavi go na ignore.Nego momentalno mu e hit avanturite na dino pa jas go ukuciv glasno komjuterot pocnav da si igram, da im kazuvam na baba mu i dedo mu kako prekrasno sviri flejtata pa da go organiziram brat mu da gi pogoduva brojkite, i za 3 minuti svitka opashkata se sozede i dojde. JAS POBEDIV, no samo zatoa shto ja procitav tehnikata. Pred samo mesec dena verojatno kje se moelev so nego pola saat so shto on kje vrishteshe ushte povekje, pa kje go kaznev, pa kje mu se zakanev ako ne prestane deka kje mu odzemam neshto, pa kje se zakanuvav kako nikoj nema da mu zborime, pa tolku mnogu jas kje zovriev shto do beskraj kje odeshe toa, i rastrevozeno verojatno kje trgnevme da barame monte. I od koga primenuvam vospituvanje od kniga, ni sme nervozni so maz mi ni se karame :)
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Sara

Ре: Гени или воспитување 12 Авг 2011 17:50 #147973

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Мама маја ги читав твоите постови и баш тие и ме поттикнаа да напишам нешто, можам да замислам во каква ситуација тек вие сте биле, не дека не применувам техники, конкретно немам прочитано книга, ако знаеш некој добар сајт или статија ако можеш стави некој линк, се надевам дека е дозволено тоа, но проблемот е што сеуште не сме усогласени со мм за начинот на воспитување на детето тој е премногу жалостив и се ќе му дозволи само да не пишти, не дека мене не ми е жал, ама токму тука е грешката која сите ја правиме, детево нема створено авторитет, сеуште и од никого.
На пример завчера имавме таква ситуација кога рековме дека ќе одиме надвор и тој одма се запна надвор надвор, плаче вришти а гол без пелена, бевме кај моите на гости, се подаваме со мм од раце во раце се нервираме тој пишти него му е жал и гол ќе го однесе надвор јас се докажувам дека не треба така, да не му попуштаме, и на крај на моите им се развикав :laugh: И го однесовме кај сестра ми во спална најдовме слики од одмор со делфини и така се заќуте и се заинтересира за нешто друго, па после некое време со песна пелена стававме ;)
Последна промена: 12 Авг 2011 17:52 by Sara.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Гени или воспитување 12 Авг 2011 18:56 #147989

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
I za toa ima sovet .. Vaka pishuva, dokolku ne se slozuvate deka imate problem kade dvajcata megjusebno si go narushuvate avtoriteto, dadete predlog 24 casa komletno da gi prezeme obvrskite partnerot koj ne se slozuva,od koga 24 sati kje bide prisuten vo hranenje, shetanje oblekuvanje, spieenje i se po red ramnopravo kje moze da debatira kade smeta deka e detektiran problem i da se slozite zaedno okolu tehnikata. Nema vrska toa so zalozlivosta. Da ne pocnam so izjavite na mm, kje mi kaze nekoj kako si mozela da go zemesh, pa kje mi treba nov forum cel da objasnam zoshto ushte smetam deka toa e najdobrata odluka iako mnogu vo momentot sme sprotistaveni :cmok: . Znaci bitno e da ste usoglaseni no ne i najbitno, togash dogovorete se koga ti go disciplinirash ne smee da se mesha i obratno!
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Гени или воспитување 13 Авг 2011 05:30 #148022

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
E sega eve me i mene mama Maja te molam kazi kade mozeme da kupime takva kniga , zosto iskreno i nie sme vo ovaa faza, e kaj nas e dobro sto ni jas ni mm ne mu popustame koga ke se sluci nesto slicno, ali ako se babite i dedovcite tuka mislat deka deteto treba i na glava da im sedne i ne treba nisto da se prevzeme e ovie situacii me vadat od koza i iskreno vleguvam vo duel so niv ne im popustam, zatoa sledi komentarot kako sum mnogu nervozen roditel sto e problemot a ne svakaat deka oni se problemot, cekam odgovor kade da citnam nesto sto ke mi pomogne da se spravam so okolinata.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Гени или воспитување 13 Авг 2011 07:17 #148034

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Mirka,Pred da potroshim mnogu pari prvo razgledaj gi ovie 2 web sita,
Bidejki najgolem problem mi beshe spienjeto na vtorito site plativ premuim clanarina pa gospogjata mi izgotvi individualen plan za dvete deca i dvete toa kosha 79 dolari, i dvata plana profunkcioniraa i alal pari! no prvo razgledaj gi soluciite koi ti gi nudi prviot besplaten site , primeni neshto, vidi kako kje odi pa prodolzi da barash reshenija. Nie bevme slucaj za strucno lice navistina komliciran i tezok, pa pred da se izlozuvash na troshkovi vidi shto ti nudat ovde, a podole kje ti gi isprintam pravilata od ovoj site koi mene mi se zalepeni na frizider i vo celost gi primenuvam.

raisingchildren.net.au/
www.sleepthroughnight.com

Jas gi kupiv site ovie knigi, no vo site ima raboti koi se povtoruvaat taka da bi ti preporachala prvo po web stranici besplatno da vidish shto se nudi. Najvekje me bendisuva 1 kniga.

Managing Extreme Behaviours in the Early Years

25 Ways to Encourage Good Behavior: With More Discipline, Less Punishment

1-2-3 Magic: Managing Difficult Behavior in Children 2-12 / Edition 3

Special Children, Challenged Parents: The Struggles and Rewards of Raising a Child with a Disability


jas odluciv da gi primenam ovie pravila i ti gi preprakjam avtenticno vo celost, gi najdov sublimirani na eden avrtaliski site, koj mi e na domashniot komjuter vo book marks, do nego dojdov barajki preporaki za knigite koi gi porachav.Sega gi modificiram prema dadena situacija i gi koristam kako nasoki vo odredeni situacii koi se unikatni.

Try these tips to encourage the behaviour you want in your child.
Encouraging good behaviour: 12 tips


1. Children do as you do. Your child watches you to get clues on how to behave in the world. You’re her role model, so use your own behaviour to guide her. What you do is often much more important than what you say. If you want your child to say ‘please’, say it yourself. If you don’t want your child to raise her voice, speak quietly and gently yourself.

2. Show your child how you feel. Tell him honestly how his behaviour affects you. This will help him see his her own feelings in yours, like a mirror. This is called empathy. By the age of three, children can show real empathy. So you might say, ‘I’m getting upset because there is so much noise I can’t talk on the phone’. When you start the sentence with ‘I’, it gives your child the chance to see things from your perspective.

3. Catch her being ‘good’. This simply means that when your child is behaving in a way you like, you can give her some positive feedback. For example, ‘Wow, you are playing so nicely. I really like the way you are keeping all the blocks on the table’. This works better than waiting for the blocks to come crashing to the floor before you take notice and bark, ‘Hey, stop that’. This positive feedback is sometimes called ‘descriptive praise’. Try to say six positive comments (praise and encouragement) for every negative comment (criticisms and reprimands). The 6-1 ratio keeps things in balance. Remember that if children have a choice only between no attention or negative attention, they will seek out negative attention.

4. Get down to your child’s level. Kneeling or squatting down next to children is a very powerful tool for communicating positively with them. Getting close allows you to tune in to what they might be feeling or thinking. It also helps them focus on what you are saying or asking for. If you are close to your child and have his attention, there is no need to make him look at you.

5. ‘I hear you.’ Active listening is another tool for helping young children cope with their emotions. They tend to get frustrated a lot, especially if they can’t express themselves well enough verbally. When you repeat back to them what you think they might be feeling, it helps to relieve some of their tension. It also makes them feel respected and comforted. It can diffuse many potential temper tantrums.

6. Keep promises. Stick to agreements. When you follow through on your promises, good or bad, your child learns to trust and respect you. So when you promise to go for a walk after she picks up her toys, make sure you have your walking shoes handy. When you say you will leave the library if she doesn’t stop running around, be prepared to leave straight away. No need to make a fuss about it – the more matter of fact, the better. This helps your child feel more secure, because it creates a consistent and predictable environment.

7. Reduce temptation. Your glasses look like so much fun to play with – it’s hard for children to remember not to touch. Reduce the chance for innocent but costly exploration by keeping that stuff out of sight.

8. Choose your battles. Before you get involved in anything your child is doing – especially to say ‘no’ or ‘stop’ – ask yourself if it really matters. By keeping instructions, requests and negative feedback to a minimum, you create less opportunity for conflict and bad feelings. Rules are important, but use them only when it’s really important.

9. Whining: be strong. Kids don’t want to be annoying. By giving in when they’re whinging for something, we train them to do it more – even if we don’t mean to. ‘No’ means ‘no’, not maybe, so don’t say it unless you mean it. If you say ‘no’ and then give in, children will be whine even more the next time, hoping to get lucky again.

10. Keep it simple and positive. If you can give clear instructions in simple terms, your child will know what is expected of him. (‘Please hold my hand when we cross the road.’) Stating things in a positive way gets their heads thinking in the right direction. For example, ‘Please shut the gate’ is better than ‘Don't leave the gate open’.

11. Responsibility and consequences. As children get older, you can give them more responsibility for their own behaviour. You can also give them the chance to experience the natural consequences of that behaviour. You don’t have to be the bad guy all the time. For example, if your child forgot to put her lunch box in her bag, she will go hungry at lunch time. It is her hunger and her consequence. It won’t hurt her to go hungry just that one time. Sometimes, with the best intentions, we do so much for our children that we don’t allow them to learn for themselves. At other times you need to provide consequences for unacceptable or dangerous behaviour. For these times, it is best to ensure that you have explained the consequences and that your children have agreed to them in advance.

12. Say it once and move on. It is surprising how much your child is listening even though he might not have the social maturity to tell you. Nagging and criticising is boring for you and doesn’t work. Your child will just end up tuning you out and wonder why you get more upset. If you want to give him one last chance to cooperate, remind him of the consequences for not cooperating. Then start counting to three.

13. Make your child feel important. Children love it when they can contribute to the family. Start introducing some simple chores or things that she can do to play her own important part in helping the household. This will make her feel important and she’ll take pride in helping out. If you can give your child lots of practice doing a chore, she will get better at it and will keep trying harder. Safe chores help children feel responsible, build their self-esteem and help you out too.

14. Prepare for challenging situations. There are times when looking after your child and doing things you need to do will be tricky. If you think about these challenging situations in advance, you can plan around your child’s needs. Give him a five-minute warning before you need him to change activities. Talk to him about why you need his cooperation. Then he is prepared for what you expect.

15. Maintain a sense of humour. Another way of diffusing tension and possible conflict is to use humour and fun. You can pretend to become the menacing tickle monster or make animal noises. But humour at your child’s expense won't help. Young children are easily hurt by parental ‘teasing’. Humour that has you both laughing is great.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Последна промена: 13 Авг 2011 07:19 by Meyo.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi, None-bt, Sara, Mirka

Ре: Гени или воспитување 13 Авг 2011 07:33 #148039

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Sara, Nataly, Mirka

Ре: Гени или воспитување 13 Авг 2011 11:04 #148060

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Го гледав клипчето навистина е поучно, се смеам луѓево со три четири деца советуваат како да воспитам едно дете :muahaha: а ние со по едно се жалиме :P
Баш кога бевме на одмор ова моево зверче се здружи со едни 3 англичанчиња братчиња цел ден трчаа и беснееја по хотелот боси испопрљани само ги гледав и се смеев кај ги најде, демек другите деца мирни беа, и кога им отиде овој мојов уште тој им фали на маса на вечера, мм го пратив да го собере нашево, а тој мажот - англичанецот кренал нозе на маса со виното и само вика It's fine It's fine онака релаксирано, а ти цел ден ќе :zid:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Гени или воспитување 14 Авг 2011 06:46 #148119

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Дел од гореневадените техники и методи можете да ги најдете и овде

www.babycenter.com/302_behavior_1517172.bc

Јас овој сајт го користам уште од времето пред забременувањето со моето прво дете и многу одговори што ми помогнале сум пронашла токму овде, бидејќи имаат соработка со голем број на педагози, дефектолози, психолози, педијатри и многу аналитично и поединечно го третираат секој проблем од сите фази на растот и развојот на детето. Овој линк води до разни видови на однесувања на 4 1/4 годишни деца како што е мојата поголема ќерка, но секој може да пронајде одговор за различните проблеми според возраста на своето дете.
Последна промена: 14 Авг 2011 06:53 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: kalinche70, Bubbi, None-bt, Meyo

Ре: Гени или воспитување 14 Авг 2011 06:50 #148120

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Super e bebecentar navistina mnogu obemen i korisen site!
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот