Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Детски хирови и како да се справиме со нив

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 23 Фев 2011 17:45 #116107

 • Inicka_08
 • Inicka_08's Avatar
 • Offline
 • new born
 • srekna mamicka
 • Теми: 127
 • Thank you received: 2
 • Карма: 6
Ајде некој од родителите со поголеми деца, нека каже дали нависина има крај на овој период? Дали навистина после 3 или 4 години ке престанат овие стресови?
Се што прочитав погоре истото ни се случува дома. Обично ја фаќаат вакви лоши периоди на две недели. Две недели знае да биде златна, и да се однесува како дете од 5 години, весела е соработува, си игра си јаде си ужива. После две недели ни ги вади живците дома. целата е кисела се нешти и смета, за се нешто квичи или вриска, се треска од земја, па има и многу силен глас па кога плаче не слуша цело маало и веќе навистина ми е и срам од сите комшии.
помош????????
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 24 Сеп 2011 16:56 #155481

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Vrvot na hirovite go doziveav pred 3 nedeli mislam deka beshe. Sum pishuvala nekade deka najgolem problem imam so babite i dedovcite koi smetaat deka gi "maltretiram" decata i niv normalno, so hranata,deka ne im dozvoluvam da bidat normalni so hranata pa ljubovta ja kupuvaat so nezdrava hrana koj dobro znaat deka jas nitu ja kupuvam nitu ja imame doma za da bide problem. No za zal nivnite poseti se cesti pa ne polnat so smoki,zivotinsko, monte, ruffles, krem bananki, cokoladni mleka, i sl. Edniot beshe na gosti nekolku deka kaj moite i mi se javuvaat sekoj den i mi se falat kako pominuvaat od marketot sekoj den i gi kupuvaat site montinja od raftot :zid: , i mi se smeat vo faca so majka mi, i se vrati go staviv nekako vo kolosek. NO..

Odime na pazaruvanje vo tinekx, i jas polnam kolichka i on kao neshto nosi stignavme do Monte, i pocna edno po edno (tie se pakovanje od po 4) da si gi redi vo kolica. Na raftot imashe 12x4 ambalazi i site gi stava vo kolica. Jas vadam on stava, jas vadam on stava. Vo eden moment napravi takva scena da se potesuvam koga kje mi tekne. Legna na zemja vrishteshe kolku glas go drzi, shutirashe kolica, se dereshe, probav da go smiram, da razgovaram da go karam ma nemashe dopir do nego :kamsik: .Scena od reklama za kondomi. I trae i trae i trae :what: ... POludev i go dignav za raka i mu se zakaniv deka kje go tepam i pominuva edna gospodza i ladno mi komentira "ti si mu dozvolila da e takov shteta shto nema socijalno kaj nas pa ti se moze da tepash deca"...Iako ne go udriv mnogu mi tebashe da se iskontroliram da ne i se dzitnam na nea pa da go iskrka :angel: .. Na krajot nemozev da izlezam na kraj morav da gi kupam site i potroshivme spektakularni 1800 denari na montinja...

Dojov doma, chadev, i zvonev na majka mi i takvo predavanje mislam deka dosega ne posetila vo zivotot :fijuk: . Si pobarav da mi gi vrati parite za montinjata a sum i gi ispratila site 50 montinja kao poklon :zelen: ..

Takov vrv mislev deka deka nema da docekam no ete :poimnemam:
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lusi, Sara, Cveta, ljubavi

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 25 Сеп 2011 06:26 #155520

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Lele Mama-Maja, tocno znam niz sto si pominala. Poradi toa nie ne pazarime so Damjana. I taa se nervira, i nie.
Inaku jas koga mi zbesnuva za nesto (kako vcera za balon vo Ramstor, kade se duplo poskapi od dr. mesta i Damjana doma gi ima 10tina) i kazuvam deka nemam paricki. Od edna strana s si vikam - prezadovoleno dete, a raste so ubeduvanje deka nemame paricki, ama pa od druga - nemozam da i ja kupuvam sekoja glupost za koja ke se zapne. Uste malku ke potporasne, pa se nadevam deka ke se razbirame poveke.

Inaku ova za parite - vcera i vikam: ete denes ne bev na rabota i nemam paricki. I denes mi vika - ti ne odis pak na rabotada zemes paricki? :blink: :muahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 25 Сеп 2011 06:58 #155528

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Koga kje kazam nemame paricki- mi odgovora so KUPI PARICKI :)).
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 21 Апр 2012 09:49 #195492

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Баш сме за во темава, особено последниве 2-3 недели. Плаче пред да излеземе од дома-несака надвор, плаче кога треба да се враќаме дома-несака дома (а особено кога треба да се враќаме од игралиште вика на цел глас, и легнува по земја), плаче пред спиење несака да спие а веќе е полузаспан, плаче на јадење најчесто без причина (он веројатно си знае зошто, ама не успеваме да стигнеме до одговорот) Јас пробав со разговор, ама нема шанси -не пали, само се влошува ситуацијата. Сега најчесто или го игнорираме и разговараме за нешто трето или пренасочуваме внимание на нешто што ни е актуелно дента и некако излегуваме на крај. А сега како што читам ова е само почеток :tupco: Среќа што сме некако на иста бранова должина и со бабите (сеуште се држат до начинот на воспитување кој сме го започнале) инаку веројатно ќе беше доста комплицирано.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 21 Апр 2012 09:56 #195494

 • vistina
 • vistina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 245
 • Thank you received: 139
 • Карма: 0
Ah i nie sme za ovaa tema.... zbesna detevo , zbesnaa bukvalno... znaci nema sopiracka, place ako mu kazes ne, place ako go zemes vo race, place ako go spustis , a posebno e nepodnosliv koga ke go vidi tatko mu kako doaga od rabota ... togas pocnuva da place bez prestan za da odat vo rabotnata soba da svirel na klavir :zid:
Ako mu e vreme za spienje ... lele majko ne se dava, se ke napravi samo da ne zaspie, a kapacite mu se zatvaraat abe poludev
Последна промена: 21 Апр 2012 10:01 by vistina.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 21 Апр 2012 10:06 #195495

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Кај нас за среќа помина тој лош период кога се фрлаше на земја и си ја трескаше главата за секаква глупост. Ем е специфичен карактрер, уште од мало перфексионист, значи мора се да е подредено и на свое место и се мора да се прави по шема (пр. лажичката мора да му ја ставиш од десна страна и мора да е сува, кашичката да се со сликата со овошје свртена накај него, лепенките на патиките секогаш залепени да стојат, не смее да има валкани раце, киндер чоколадо ако доби несмее никако да е скршено...) Ако малку му отсапиш од шемата и готово, следуваше вриштење. На почеток бевме преплашени додека сфативме дека „од бес“ го прави тоа и почнавме да го игнорираме. Ќе легне на земја и вришти, ќе види никој не го рецка и после ќе се умилкува. Сега пак се лути за слични работи,во знак на протест само ќе легне на земја, ама не плачи и е многу потолерантен со зборување ако му објасниш или го заматкаш со нешто.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 21 Апр 2012 15:55 #195526

 • lusi
 • lusi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 113
 • Thank you received: 15
 • Карма: 3
Da mi kazuvashe nekoj nemase da veruvam deka i jas ke imam na momenti nerazbrano dete, ete veke imam i navistina e teshko da se izleze na kraj, no se spravuvam nekako.
Prvo sekogash objasnuvam trpelivo deka ne e vo red da go pravi toa, nekogash ignoriram, nekogash sum primorana da mu kazam deka ako prodolzi nema da moze da si igra ili nema da mu bide dozvoleno toa i toa. Zavisi od situacijata nekogash od zbor ke se razbere, nekogash od podolgo objasnuvanje, najveke so ignoriranje uspevam da sprecam, nekogash so zaplasuvanje neli ama nekogash ednostavno ama bash nishto ne pomaga, pogotovo ako mu se spie ili ne se naspal dovolno.

Mnogu mi e neprijatno koga sme nadvor i toj pocnuva da place, da se vlece, jas vednash znam deka mu se spie, ama dodeka da dojdeme do doma shto se ne prezivuvam mi se place dodeka pishuvam.
Koga go ignoriram, lugeto nadvor me gledaat kako da sum naj ladnokrvnata majka na svet i kako da ne mi e gajle za deteto, a ja site ovie 3god. od koga e roden mu se tresam za se i seshto. Mnogu sum cuvstvitelna i mislam deka ako vo tie momenti nekoj mi kaze neshto deka ke me skrshi.
Ete taa g-ga na Meyo i iskomentirala, na ova samo ke kazam zdravje, moze i taa ke si doceka neshto slicno. Jas si docekav, mozebi zashto porano ne razbirav kako moze nekoj taka da pravi, nisto da ne razbira sto ke mu se kaze, pa na mm mu vikav deka nemozam da odam kaj taa i taa drugarka zashto glava me boli od nejzinite nemirni i nerazbrani deca, zashto mojata kerka si beshe mnogu razbrano devojce nemav nikakov prolem so nea, ama ete se rodi shvrckovo i nadoknadi i za nea :blink:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 24 Апр 2012 09:35 #195963

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
I nie sme vo ovaa faza. Ne sme dosle uste do momentot treskanje od zemja, ama vreskanje, placenje, pravenje belji...Najmnogu sto me nervira a neznam kako da go sprecam e sto stom naceka polna casa ja zema i ja istura na zemja. Znaci casi ne stojat kaj nas na masa...ili vokujna negde butnati popozadi da nemoze da gi fati ili na trosed gore za da ne mu se na vidik. Duri i nego ke mu dadam da se napie voda i ne smeam da go ostavam sam...vo eden moment pie, vo drugiot istura na zemja. Neznam kolku sme se objasnuvale da ne go pravi toa i pak i pak...veke neznam sto da pravam. Isto i frla predmeti vo polni casi, ili vo WC solja. Neverojatno...
A vakvi ispadi so placenje i vreskanje ako nesto ne mu e po kef...valjda e samo faza posto ocigledno site pominuvaat. Ama sekako treba mnogu mnogu zborenje.
Ako nekogas mi se protivi i ne saka da napravi nesto odma mu vikam "epa dobro...jas ke go dadam na kuceto"...ili "ke go vikam kuceto da si legne vo tvoeto krevetce" (ako ne saka da spie) i sega za sega pali ova.
A nekoj pogore ja povrza sostojbata so toa deka ne e naspan dovolno ili mu e vreme za spienje. I jas go imam primeteno toa. Stom mu se priblizi vreme za spienje, ako ne se zagleda vo nekoj crtan da se smiri, nemozeme po doma da se skrotime.
Se nadevam deka brzo ke ni pomine fazava :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 24 Апр 2012 13:15 #195988

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Toblerone wrote:
Трпи, на сестра ми детенцето внук ми има скоро 2,5 пред роденденот некаде гризесе ама ко коњ да те гризнал. Секаде одеше со заби и модрици по раце, ноѕе, лице каде не. Среќа не цицаше иначе ќе и отидеа. Траеше тоа неколку месеци и само по себе заборави. Иначе да ја гризе она рика плаче од болка овој жив среќен чека аплауз да добие.
Ништо трпи и пази се башка иде зима и да гризе нема да се гледа. :muahaha:

:wtf: Јас се извинувам, ама никако не можам да се сложам со напишаново. Како тоа да трпи?! Според мене, најголем проблем со денешните деца е што родителите немаат ама баш никаков авторитет врз нив. Јас не се сеќавам дека во наше време баш така лежерно сме се однесувале со нашите родители. Ќе одам по продавници и ќе се издеравам?! Ќе лежам по подови?! Пред гости ќе урлам?! :ne:

Јас сум сепак за малку поинакви воспитни мерки, ама ај сега да не образложувам на долго и широко, оти знам дека сигурно некој тоа поинаку ќе го протолкува и ќе ми става зборови во уста.
Последна промена: 24 Апр 2012 13:17 by Helix.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: J.Sinolicka, Марфи

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 24 Апр 2012 13:53 #195991

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
lusi wrote:
mozebi zashto porano ne razbirav kako moze nekoj taka da pravi, nisto da ne razbira sto ke mu se kaze, pa na mm mu vikav deka nemozam da odam kaj taa i taa drugarka zashto glava me boli od nejzinite nemirni i nerazbrani deca, zashto mojata kerka si beshe mnogu razbrano devojce nemav nikakov prolem so nea, ama ete se rodi shvrckovo i nadoknadi i za nea :blink:
Jas cesto slusam izjavi od tipot - moite deca nema da bidat takvi. Jas ke si gi vospitam poinaku :rofl: Edvaj cekam tie lugje da imaat nekoj zvrcko po doma i da gi prasam kako gi vospitale :muahaha:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Marge, Frenky, sole, ljubavi, Зока

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 24 Апр 2012 16:50 #196009

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Damjana wrote:
lusi wrote:
mozebi zashto porano ne razbirav kako moze nekoj taka da pravi, nisto da ne razbira sto ke mu se kaze, pa na mm mu vikav deka nemozam da odam kaj taa i taa drugarka zashto glava me boli od nejzinite nemirni i nerazbrani deca, zashto mojata kerka si beshe mnogu razbrano devojce nemav nikakov prolem so nea, ama ete se rodi shvrckovo i nadoknadi i za nea :blink:
Jas cesto slusam izjavi od tipot - moite deca nema da bidat takvi. Jas ke si gi vospitam poinaku :rofl: Edvaj cekam tie lugje da imaat nekoj zvrcko po doma i da gi prasam kako gi vospitale :muahaha:
Eve jas bev takva i sve mi padna u voda :hahaha: Ni pocna fazata na derenje za gluposti sose kompleten scenski nastap, sega za sega po doma, ama kaj i da e naskoro ke pocne i po prodavnici, na ulica i sl, taka nekako mi se prividuva :zelen: I poima nemam kako da se spravam....
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка, Зока

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 24 Апр 2012 17:38 #196016

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Klaudija wrote:
:wtf: Јас се извинувам, ама никако не можам да се сложам со напишаново. Како тоа да трпи?! Според мене, најголем проблем со денешните деца е што родителите немаат ама баш никаков авторитет врз нив. Јас не се сеќавам дека во наше време баш така лежерно сме се однесувале со нашите родители. Ќе одам по продавници и ќе се издеравам?! Ќе лежам по подови?! Пред гости ќе урлам?! :ne:

Баш ме расположи со постов :) Ќерка ми е скоро две ипол години и јас таман се понадевав дека она нема да е од тие што лежат по земја, демек ние ќе куртулиме од тантрумите на периодот "terrible two", ама последниов месец баш ми ги разлепрша во воздух тие фантазии. Е сега прифатив дека тој период треба да се издржи и пробувам да се справам со нејзините тантруми, ама најголем проблем ми е што всушност не сме баш компатибилни со мм во начините на справување. Он е спремен да и тера кејфови до бескрај, а јас пробувам да поставам граници па сега него го обожава, а јас сум дома вештерката, што морам да признаам не ми е баш по волја. ММ нема ни најмала намера да се промени во тој поглед, а јас не сакам детето да го направиме егоцентрично исполнувајќи му ги сите хирови. Ако некој има сличен проблем, баш ме интересира како се усогласувате во воспитните методи.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Tessi

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 24 Апр 2012 17:59 #196022

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Како што некој мисли дека е многу штетно за детето да го плесне по газе, јас мислам дека е уште поштетно детето да нема никакво чувство за авторитет.

Инаку, Татјана, родителите пред детето би требало да имаат ист став, каков и да е тој, барем јас така мислам. :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dilberta

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 24 Апр 2012 18:20 #196024

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
tanja, vospitna za tm :laugh: deteto e vo taa faza, ti go imash stavot i strategijata, znachi ostanuva samo toa. ti sekako nema da se odkazesh, ako tm ne se usoglasi so tebe, veruvaj mila kje go jadete stapot. toa spored mene e najloshoto mozno scenario.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dilberta

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 25 Апр 2012 02:43 #196050

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
Lele, i Marta e ista. Ima 2,5 god. i e vo nekoja faza na derenje i inat.
Sabajle imav scena zosto sakase prljavata suknja da ja oblece za vo gradinka. Ama toa bese derenje i urlanje naveliko, lezi na zemja i se dere i lupa so race i noze.
Kolku pati vo market sum imala takava scena,bara nesto da se kupi, vrsti a be strasno.
Ova im se samo faza ke im pomine,ama mora da razberat deka nemoze sve sto ke se posaka da se ima. Sega e monte ili cokolado a utre ke bide nesto od 100-200 evra najmalce.
Takov problem imav so golemata kerka,MM koga bese malaja nauci sve sto ke posaka da i se kupi. Topka i odma ide topka da kupi,nemozam da vi opisam kakvisve gluposti imame kupuvano.
Sega koga porasna mu smeta sto e takava i samo se dere i vika i mi vika ti ja napravi takva,ama licno negova greska.
Sega sakam malava da ja naucam na zborot nema,bidejki ne se znae sto nosi zivotot.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 25 Апр 2012 03:15 #196058

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Јас се согласувам со Клаудија....сметам дека сме како родители многу попустливи.
Дали дека во денешно време потешко се доаѓа до дете, се обидуваме со години,бараме начин...па кога конечно ќе се роди му се тресеме за се и сешто и дозволуваме се.
Незнам какво ќе биде моево уште е мало...ама сигурна сум дека ќе биде проплескувана по газ или раче :rofl:
Одсекогаш ми иделе на нерви деца што се дерат...и моеве може ќе ја има таа фаза, ама да и купувам се што ќе и прдне или да ми направи сцена во продавница....не само што нема да и купам па колку сака нека се треска....а дома под казна....сметам дека ушто од првите вакви испади треба мали казни. Све разбираат.
Еве внучињата на пр. ги праќаат у спална....да седат на кревет и да не мрднале 5-10 мин....и има ефект еве викаат дека сега со страв ги прават истите работи...ги прават пак да ама помалку ...со тек на време ќе се научат.
Уфф незнам јас не сум многу стрплива со деца...па мм вика леле јадно дете наше ко ќе потпорасне што ќутек ќе јаде од тебе....:rofl:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 25 Апр 2012 03:29 #196063

 • betty boop
 • betty boop's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 77
 • Карма: 0
i kerka mi i sin mi mi imaat priredeno nekolku vakvi strasni sceni :mdf: vreskanje na sred ulica,prodavnica ili na gosti samo nie samite sme si krivi taka i sveki mi vika :emm: ama sega sme malku pogolemi i porazbani pa mozeme da se dogovorime dali nesto treba vo toj moment da se zeme ili ne a ako pocnat so vikanje odma gi ignoriram i im vikam ako imas so sto da platis zemi si e togas se sami si vadat od korpa i vrakaat na mesto :fijuk:

a znam mnogu sega vozrasni licnosti koi od mali se nauceni se da im se ugoduva i sega pravat problem ako nesto ne im e po kejf na svote roditeli vikaat vie ste dolzni toa na mene da mi go kupite negledajki vo kakva situacija se naogaat nivnite roditeli :kamsik:
.
gif[/im
g][/url]
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 25 Апр 2012 03:29 #196065

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Катерина81 и Клаудија, ќе ги прочитате своите постови после една година и веројатно ќе се смеете. Се работи за фаза во психолшкиот развој на детето која повеќе или помалку сите дечиња ја поминуваат. Стануваат посвесни за себе и светот наоколу, мозокот им работи 300 на саат а говорот не е толку развиен и едноставно почнуваат да развиваат свој карактер. Па белчо никогаш ниту бил проблематичен , ниту плачел по продавници,со деца секогаш бил добар, па еве си ја доживеа фазата. И јас тоа го прифаќам, некогаш попуштам за ситници коишто не се есенцијално значење при воспитувањето, чисто колку да добие фибек дека и неговиот збор понекогаш се уважува. Во останатите случаи гледаме да не отстапуваме, и како што пишав погоре или го игнорираме или гледаме да почнеме друг муабет за да му го одвлечеш вниманието. И нормално, тоа не се случува постојано.
Со плескање мислам дека само ќе дојде до интензивирање на моментот, работата е да се смири детето а притоа да го истерате својот став, со плескање мислам дека работата ќе отиде во крајност.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, sole, Синоличка, vistina, Meyo and this user have 1 others thankyou

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 25 Апр 2012 03:35 #196067

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Добро да...сигурно и ние таа фаза ќе ја имаме...сега за сега вака мислам.
А кога стана збор за удирање да не бидам сфатена погрешно како џелат некој :rofl: мислев на потчукнување по газето или рачето да не фаќа нешто што не смее.....јас не сметам дека ќотекот излегол од рајот ко что викаат...не дај бое тоа :) ама па не сум некој закоравен противник на потчукнување по малку.
Секако дека прво е подобро со разговор ама ако не упали а она продолжи да урла,да се траска и вришти за глупости скоро па сигурна сум дека ќе добие по газот....чиисто малку да ја заболи :rofl:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 25 Апр 2012 03:35 #196068

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Mojov pocnuva da besnee i da se treska od zemja ama sega za sega uspevam da go smiram so toa sto ke pocnam da pravam nekoja za nego interesna rabota i najcesto doaga da mi se pridruzi.

Ne znam od licno iskustvo, ama znam nekolku primeri kade slednava taktika za odenje vo prodavnica pomognala za decata da ne se treskaat od zemja i da baraat tamu da se kupi nesto:

Pred da se odi vo supermarket (ili bilo kade vo prodavnica), sednuvas so deteto i pravis spisok sto treba da se kupi. Go prasuvas sto saka ono, ili mu nudis da izbere, zavisi od vozrasta i od deteto (na primer monte ili nekoe cokolado ili kamion itn..) i go stavas na spisokot. Koga vleguvas vo prodavnica, kao, gledas se po spisok i kupuvas i sekako go kupuvas ona za sto ste se dogovorile deka ke go kupite. Ako pobara nesto drugo mu vikas-ne go zapisvame na spisokot, go nema, ajde da go ostavime za sledniot pat. Ova se ozbilno i smireno... Nekolku moi projateli so ovaa tehnika uspeale da izbegnat sceni po prodavnici. Se nadevam ke uspeam i jas i i deka ke pomogne na nekoj drug :)

Inaku, generalno sum protiv bilo kakov metod za fizicka kazna (makar i da e pleskanje po gaz ili race). Ima edne kup drugi metodi i nacini za disciplina i veruvam deka nekoj ke upali kaj moeto dete...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce, Nebo, forumce

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 25 Апр 2012 03:47 #196071

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Jas primenuvam ist metod so spisokot i potvrduvam deka e mnogu efikasen. Sega sme 3,5 godini i eve posle tolku vreme takvite sceni se se poretki. Znaci faza. So toa shto se pochesto odi so tatko mui ili mene vo prodavnica odbira shto kje se kupi i poznata fraza nemame vishe pari (plakjam so kartica i novchanikot go nosam prazen za da mu go pokazam :zelen: )

Klaudija Katerina, toa se vika plukni u pazuva i ne go vikaj cicko marfi,poshto ako se desat vakvi tantrumi i kje se potish i kje zeleneesh i kje gi smenish site boi na spektarot i kje go molish i NISHTO NEMA DA POMAGA, a najmalku kjutek vo javnost.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, Ana78, Hermiona, Марфи

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 25 Апр 2012 03:49 #196072

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Katerina81 wrote:
Секако дека прво е подобро со разговор ама ако не упали а она продолжи да урла,да се траска и вришти за глупости скоро па сигурна сум дека ќе добие по газот....чиисто малку да ја заболи :rofl:
I mislis deka posle toa ke prekine so takvoto odnesuvanje? :rofl:

Neznam zosto, ama majkite sto imaat deca nad 2 godini ne mislat vaka :rofl:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, sole, Ana78

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 25 Апр 2012 05:18 #196093

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Klaudija wrote:
:wtf: Јас се извинувам, ама никако не можам да се сложам со напишаново. Како тоа да трпи?! Според мене, најголем проблем со денешните деца е што родителите немаат ама баш никаков авторитет врз нив. Јас не се сеќавам дека во наше време баш така лежерно сме се однесувале со нашите родители. Ќе одам по продавници и ќе се издеравам?! Ќе лежам по подови?! Пред гости ќе урлам?! :ne:

Јас сум сепак за малку поинакви воспитни мерки, ама ај сега да не образложувам на долго и широко, оти знам дека сигурно некој тоа поинаку ќе го протолкува и ќе ми става зборови во уста.


Апсолутно се слагам со напишаново. Кога јас бев дете многу добро памтам дека беше доволен само еден поглед од татко ми за да знам дали нешто смеам или не смеам. А, не дека тој беше строг родител, напротив...
Моите веќе потпораснаа, ама никогаш, и навистина НИКОГАШ не се случило да ми направат такви сцени. Не дека се некои посебни деца или, пак, јас сум ги воспитувала нешто специјално, туку едноставно ако сум рекла нема или не може сега, ќе оставиме за друг пат, го прифаќале тоа без никаков приговор. За среќа или за жал, немало кој многу- многу да ги мази и да ги разгалува. Имало неколку ситуации кога јас сум рекла „не“, па они отишле кај татко им и он им одобрил, ама откако сум го изрибала и него, тоа повеќе не се случува, и сега најчесто е муабетот „прашај ја мајка ти“ или мм прво мене ќе ми се јави за да види што сум рекла или мислам, па после им одговара.
Ми падна во очи примерот на Мејо за случката со монте-то или што веќе беше и сумата од 1800 денари. Што ќе направиш во ситуација да навистина немаш пари за такво „задоволство“? Зарем тогаш нема едноставно да излезеш од продавница? Тоа ми е баш несфатливо туку така да им се дозволуваат некои работи на децата. Зашто, некогаш муабетот е за 10 денари, некогаш 1000 денари, па 10.000 и тоа нема крај.
Не знам дали е фаза или не, ама мислам дека ако детето еднаш дојде „до целта“ со трескање од земја, многу потешко ќе биде после да се разубеди да не го прави истото.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi, Helix, forumce

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 25 Апр 2012 06:41 #196115

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Знам и други мајки што имаат деца на 2,3,4 години чиишто деца не прават сцени. Како ќе го објасните тоа? Или такви си се децата, мирни од раѓање?

Не знам дали некаде на форумов имам пишано, дома имам огромен број цвеќиња. Во дневната имам дел коишто се поставени на под, долж целиот ѕид. Откако го купивме дубакот, Димитар неколку пати посегна да ги дофати. Свеки вика, лелееееееее, мораш да ги тргнеш цвеќињата, нема друг начин. Ако ви кажам дека цвеќињата се‘ уште се во дневна, а Димитар не ги фаќа, ќе ми верувате? Зборуваме за бебе, сепак. Се‘ разбираат. Ако сега ги тргнев цвеќињата, на 2 години ќе треба и лап топот да го тргам (пошто нели има можност да фаќа и да го скрши), па на 5 ќе бара не знам што, на 15 што ли?!

Кога велам плескање по газе, не мислам на камшикување и ќотеци. Затоа и неќев да напишам, оти некој тоа можеби несакајќи ќе го протолкува погрешно.

Уште еден тазе пример. Пред два месеца дојде да ни чисти една нова жена, колку мајка ми возрасна. Додека пиевме кафе, си праиме муабет и ми вика: „Јас имам една работа веќе, чувам 2 дечиња на возраст од 2 и 5 години, ама не можам повеќе да издржам. Милион евра плата да ми дадат, не можам“.

Кога ја прашав зошто, ми рече дека децата ја навредувале и плукале (повторувам: плукале), а откако жената трпела, трпела и конечно се осудила да ги искара, мајката изреагирала бурно, како не и‘ било срам така да им вика на децата, ќе ги истрауматизирала... :what: На што личи таков однос? И на што личи одговорот на мајката? Срамота, не знам што друго да кажам.

Останувам на моето: A good old fashioned spanking.
Последна промена: 25 Апр 2012 06:43 by Helix.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.