Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Детски хирови и како да се справиме со нив

Детски хирови и како да се справиме со нив 08 Ное 2010 23:23 #70157

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Темите се споени, бидејќи во двете се зборува за сосема ист проблем
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 09 Ное 2010 00:30 #70165

 • Leontina
 • Leontina's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 24
 • Thank you received: 5
 • Карма: 3
Moite deca se razlicni kako den i nok, ednoto e buntovno, drugoto e tivko. Na razlicen nacin se borat za svoite prava i da vi kazam nekogas potivkiot poveke go dobiva ona sto go naumil, otkolku buntovnikot.
Look around yourself
Последна промена: 09 Ное 2010 00:34 by Leontina.
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 09 Ное 2010 00:49 #70169

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Mama Vase napisa:
moze ima nekoja logika zosto od ona sto jas sum go citala,se veli deka tie deca sto buntuvaat,jasno kazuvaat sto sakaat a sto ne,,,glasno,,se borat za ona sto si go naumile i zacrtale vsusnost se deca koi se silni po karakter i pogolem koficient na intelegencija.samosvesnosta kaj niv e poizrazena.

ima decinja na koi sto kje im kazes toa go pravat.ne se bunat voopsto.kako sto rece vesna,mirna voda-breg roni.

I tocno taka e. Eve go pisuvam postov vo moment koga kerka mi se treska od zemja. Sega tatko i se rasprava so nea. Ke mi pukne vodenjak, ne daj boze, ako odam jas i pocnam da ja smiruvam, mnogu e grlata, vristi, zidovi se tresat, staklo se krsi. A znaete zosto? Zatoa sto tatko i i ja otvoril vratata od sobata, e trebal da tropne. Kerka mi otide vo soba i se zatvori. Tivka bese nesto i mu vikam na mm odi vidi da ne se sluci nekoja belja, toj vleze i taa koga vrisna edvaj svativme sto e, jas prvo si mislev da ne se udrila.
Toa e, taa e podominantna licnost od nas dvajca i ete nie sme si totalno potcineti.
Buntovna e. Tvrdoglava e. Samostalna e. Samouverena e. Dosetliva e. Taa e bik so podznak lav, a nie sme si samo vaga i rak, kojznae mozebi i ova ima nekakva vrska. Inaku majka mi, svekor mi i svekrva mi epten i odat po keif.
Eve ja sega se smiri kako nisto da ne bilo, a prasajte me mene kako sum posle stresot.
Zatoa i parsuvav sto i kako na drugata tema. Jas veke site taktiki i pisani i nepisani gi primeniv.
Inaku vo gradinka e drugo dete. Tamu e vredna i trudoljubiva (pu, pu, pu)
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 09 Ное 2010 01:05 #70179

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Toa e, taa e podominantna licnost od nas dvajca i ete nie sme si totalno potcineti.

ова никогаш нема да ми биде јасно и да го прифатам.
Како може бре на дете од 3- 4- 5 години да му е родителот потчинет и да нема никаков авторитет!
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Детски хирови и како да се справиме со нив 09 Ное 2010 01:19 #70182

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
Srna wrote:
Buntovna e. Tvrdoglava e. Samostalna e. Samouverena e. Dosetliva e. Taa e bik so podznak lav, a nie sme si samo vaga i rak, kojznae mozebi i ova ima nekakva vrska. Inaku majka mi, svekor mi i svekrva mi epten i odat po keif.

Срна, ме изнасмеа со ова само вага и рак дека сте :hug: и те разбирам што зборуваш кога велиш дека таа е подоминантна личност, а вие сте потчинети.

Ане, не мислам дека Срна мисли во буквална смисла дека тие и се потчинети на ќеркичката и дека немаат контрола врз неа.
Ама, всушност, зарем не се децата на некој начин нашите мали господари? :hug:
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 09 Ное 2010 03:25 #70207

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Младеновска, како да си помешала некои работи.
Сето опишано во твојот пост е нормална фаза во развојот на секое дете, кај некое повеќе изразено, кај некое помалку. Далеку од тоа дека се работи за психичко растројство, нервна криза или антисоцијално однесување. Дури и ако мислиш на темпер тантруми, тоа повторно не е никакво растројство туку начин на изразување на возраст кога говорот сеуште не е на ниво на кое детето може да се изрази и заради тоа се фрустрира, лути и нервира.
На едно место викаш - "кај секое дете треба да постои самоувереност и компетентност и со тек на времето да се развие сочуствителноста". Каква компетенција бараш кај 2 годишно дете?
Сори, мене си ми многу неповрзана, хаотична и нејасна. Изгледа не учиме од исти книги :)
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 09 Ное 2010 03:56 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 09 Ное 2010 03:58 #70229

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Да не е сепак сублимиран преведен текст од некаде, па затоа и има вакви јазични недоследности?
Како може мало дете да има нервна криза? Да биде компетентно? За што да биде мало дете компетентно, за играње..? За тоа само преостанува.
А нервна криза, растројство..термини кои до сега еве иако немам никаква врска со педагогија, психологија и слично, како обичен лаик што е многу добар познавач на интернетот и на областите кои се однесуваат на нашава целна група-деца, не сум ги сретнала никаде.
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 09 Ное 2010 04:13 #70245

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Redsonja napisa:
Срна, ме изнасмеа со ова само вага и рак дека сте и те разбирам што зборуваш кога велиш дека таа е подоминантна личност, а вие сте потчинети.

Ане, не мислам дека Срна мисли во буквална смисла дека тие и се потчинети на ќеркичката и дека немаат контрола врз неа.
Срна, ме изнасмеа со ова само вага и рак дека сте и те разбирам што зборуваш кога велиш дека таа е подоминантна личност, а вие сте потчинети.

Da Redsonja, decata se nasi mali gospodari, a nie sme tuka poradi niv. Inaku site nie se ragjame kako kolerici, sangvinici, melanholici ili flegmatici po temperament. Site sme razlicni, nekoi potemperamentni, nekoi pomalku i treba da se usoglasime megjusebno. Nekoi deca se palavi i temperamentni kako pomali, kako rastat taka se smiruvaat, eve kerka mi vo posledno vreme mnogu saka da napravi nekoe dobro delo, da mi pomogne vo rabotata po doma i da bide pofalena.

Ane napisa:
ова никогаш нема да ми биде јасно и да го прифатам.
Како може бре на дете од 3- 4- 5 години да му е родителот потчинет и да нема никаков авторитет!

Ane, daleku od toa deka nemame kontrola nad sopstvenoto dete, vospitana e taa i mnogu fina koga saka. Jas gledam deka vsusnost taa ne "trpi" avtoritet, tuku so nea mora so ubavo, so fino, so pozitiven odnos, so taktika. Nikako ne so naredbi, so vikanje taka se postignuva samo kontra efekt. Smetam deka ne samo kaj nea tuku i kaj mnogu drugi deca vakva taktika "pali". Inaku tokmu kako sto razbra Redsonja, ova gore go napisav i opisav malku karikirano, no deka deteto si e svoe, tocno, taka e. I toa e dobro, osobeno za dnesniov svet, za denesniov nacin na ziveenje.

Se sekavam koga izleguvav od Sisitina, mm mi rece pred pedijatarot: ajde sega doma pa ke si go fatime redot", a doktorot mu odgovori na mm:"sega doma drug ke bide shef i ke vi go napravi redot". Taka bese, taka e i den denes.

Mnogu se raspisuvav, eve uste ova, mozebi na nekoj ke mu pomogne. Nie si imame omilen lik od nasa izmislena prikazna, a toa e Kiki ( inaku poteknauva od Kire Bananaman, ako nekoj se sekava). Znaci se sto ne cini i ne e dobro toj go sogleduva, gi sogleduva i posledicite i se spravuva so niv i na kraj toj e dobroto momce - happy end. So toa indirektno i ukazuvam sto ne e ubavo na pr. da place, da vika, tuku ubavo da kaze, da mozam da ja razberam itn.
Последна промена: 09 Ное 2010 16:26 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 09 Ное 2010 05:40 #70284

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Kinky wrote:
Сори, мене си ми многу неповрзана, хаотична и нејасна. Изгледа не учиме од исти книги :)

E баш ме интересира од кои книги читаш? Кои се тие книги кои неможат да ти ги објаснат моите реченици. Извини - јас сум хаотична.... Тоа е во ред, но ако си во овој случај лаик оки ке те разберам но ако си стручњак на овие теми супер, ке научам нешто поубаво и подобро од тебе. Мене тоа најмногу ме интересира. :OK:
А да сум побркала теми , не сум ги смешала, само навистина ми ежал што не сте доволно информирани КИНКИ! ова не се однесува само лично до тебе , туку и до Бубамара.
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 09 Ное 2010 06:04 #70287

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
bubamara wrote:
Како може мало дете да има нервна криза? Да биде компетентно? За што да биде мало дете компетентно, за играње..? За тоа само преостанува.
Извини Бубамара ама со ова јас не се сложувам.Ова едноставно е подценување на децата.Како можеш да речиш дека мало дете е компетентно само за играње,а од друга страна си ги фалиме децата вака или онака.И во ред си е да си ги пофалиме,ама не е фер да речиме дека за ништо друго не се компетентни.Ке кажам за 2-3 гидошни деца,пеат песнички,јадат сами,сами одат во вц,Лично ке кажам дека Кико има 3 години и знае да плива,компетентен е во случај да падни во базен да плива и знае да диши кога плива и нема да се удави.И мнооогу деца се многу покомпетентни одколку што им даваме ние кредит за нивните способности.
Сандра
Последна промена: 09 Ное 2010 06:10 by MrsH.
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 09 Ное 2010 15:53 #70371

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
Nervna kriza i psihocko rastrojstvo se mnogu teski zborovi za edno dete do 3 godini, vcera slucajno me privlece naslovot, procitav, no nemav vreme da pisam, sega gledam deka e spoena so temava za detski hirovi, dobra procenka na adminite. Tekstot na Mladenovska kako da me pikna vo kal, se trudam da sfatam sto se kazuva, sto e napisano, koga bi se upotrebile soodvetni termini bi bilo ok, no vaka napisano e mnogu zbunuvacki i "leplivo".
Кај сите родители, дечињата на оваа возраст поседуваат нервна криза со која правилно треба да излеземе на крај без никаква последица. Кај дечињата се појавува неконтролиран гнев,нервоза, психичко растројтсво,бес.
kako go citam ova, ko planina da mi paga na dusava...seto ova za deca do 3 god???...nervna kriza i psihicko rastrojstvo, preteski zborovi se ova za deca koi normalno se razvivaat...
antisocijalno odnesuvanje na deca do 3 god? verojatno si mislela na asocijalno, ima razlika.
Но кај секое дете треба да постои самоувереност и компетентност и со тек на времето да се развие сочуствителноста.
samouverenost zborevme na druga tema kako se sozdava kaj deteto, (nakratko, veruvajte vo nego ke veruva i toa vo sebe) a kompetentnost kaj dete od 3 god e: samo da odi da mocka i kaka, nekoj i toa ne znae so 3 godini, neli individualen e razvojot, druga kopmetentnost ne mozam da zabelezam
Во ред, меѓутоа најчесто и напрвин се јавува кај децата помеѓу 1-3 гоинки. Тие се првите годинки каде треба таа криза да им се поттисне, за да кога ке потпорансат да знаат со што се справуваат.
kako se potisnuva taa kriza za koja zboruvas, mene navistina ne mi e jasno, ako mozes podetalno objasni zasto jas ne mozam da razberam za sto tuka stanuva zbor. ni za krizava razbiram ni za potisnuvanjeto, ako go teras da potiska toa ke nauci da potiska i na 7 i na 17 i na 27 pa i na 77 god. Jas licno go ostavav sin mi da vreska, vika, koga ke dobiese takvi izlivi na bes, obicno nemam strogi pravila, ni principi, edino pravilo , (ako moze taka da se narece)koe go koristam e mnogu ljubov i mnogu guskanje.
Jas, ocigledno kako i povekjeto na temava, bi sakala da mi pojasnis za nervnata kriza i za psihickite rastrojstva kaj deca do 3 god, zasto dobiv cuvstvo deka sum propustila mnogu vo mojata edukacija, velis pedagoski studii, a terminive se pred se medicinsko-psiholoski, konfuzna sum.
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Zlatna

Детски хирови и како да се справиме со нив 09 Ное 2010 16:37 #70387

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Srna wrote:
Toa e, taa e podominantna licnost od nas dvajca i ete nie sme si totalno potcineti.
Ти напиша дека сте тотално потчинети на своето дете.
Е сега не знам како е кај вас, но јас лично познавам луѓе кои се навистина во таква ситуација - немаат никаков авторитет над своето дете. И знаат да кажат - а што да му правам таков(ва) е!
:wtf:
Srna wrote:
Ane, daleku od toa deka nemame kontrola nad sopstvenoto dete, vospitana e taa i mnogu fina koga saka. Jas gledam deka vsusnost taa ne "trpi" avtoritet, tuku so nea mora so ubavo, so fino, so pozitiven odnos, so taktika. Nikako ne so naredbi, so vikanje taka se postignuva samo kontra efekt. Smetam deka ne samo kaj nea tuku i kaj mnogu drugi deca vakva taktika "pali".

А ова нема никаква врска со потчинетост на родителот. Зарем не зборувавме за тоа дека треба да се однесуваме кон нив како кон возрасни личности уште од мали и да ги воспитуваме со ненасилни методи. И јас самата пишав во темата за „дерењето„ дека син ми ми го вели тоа - не ми се дери зборувај со убаво.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 09 Ное 2010 18:03 #70426

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
MrsH wrote:
bubamara wrote:
Како може мало дете да има нервна криза? Да биде компетентно? За што да биде мало дете компетентно, за играње..? За тоа само преостанува.
Извини Бубамара ама со ова јас не се сложувам.Ова едноставно е подценување на децата.Како можеш да речиш дека мало дете е компетентно само за играње,а од друга страна си ги фалиме децата вака или онака.И во ред си е да си ги пофалиме,ама не е фер да речиме дека за ништо друго не се компетентни.Ке кажам за 2-3 гидошни деца,пеат песнички,јадат сами,сами одат во вц,Лично ке кажам дека Кико има 3 години и знае да плива,компетентен е во случај да падни во базен да плива и знае да диши кога плива и нема да се удави.И мнооогу деца се многу покомпетентни одколку што им даваме ние кредит за нивните способности.

Мрш, ќе те замолам да не мешаш баби и жаби и да ја вадиш реченицата од контекст. Ако веќе збориме со такви фрази за малите деца дека се за нешто КОМПЕТЕНТНИ (повторно кажувам дека зборот не ми држи вода и не верувам дека го има во литература која се однесува на мали деца, но нејсе, ти сакаш да ми го извртиш значењето на мислата) тогаш ќе ти кажам дека моето дете е за многу нешта компетентно за кои нема да има место ни на странава да набројувам. Во превод-кажав дека не ми е сварливо таков термин да се користи за мали деца, веројатно постои друг соодветен со исто значење. И затоа многу мразам да не речам ми чади главата кога некој ја парафразира реченицата како му одговара. Пошто децата ни се врсници, многу добро знам за што се компетентни илити како би милувала јас во случајов да кажам способни, надарени тие деца, а уште подобро знам моето дете за што е способно или надарено, без друг да ми кажува дали тие деца одат сами во ВЦ, сами јадат, сами се облакаат, зборат и слично. Јас тие работи ги имам поминато со моето дете кога било и помало. Затоа не сакам некој да ми става зборови во уста и да ми кажува дека детето е покомпетентно одошто ние му даваме кредит. Јас на моето дете не му давам кредит кој во себе вклучува и одреден лимит, моето дете си ги развива своите способности без никакви лимити па затоа фала му на Бога и е многу талентирано и надарено, кажуваш дека децата на три години знаеле да пеат, во тој случај подобро да не ти кажам моето дете од кога знае да пее затоа што нема да ми веруваш :ne: Ти и понатака давај му кредит на своето дете според твојата проценка на неговите способности или компетентности, кои и погоре Весна Блажевска, нашиот стручен советник кажа како ги оценува, за што ги смета децата дека се компетентни, а сепак се слагаш со мене дека малку повеќе стручна литература прочитала од мене и тебе заедно, вклучувајќи ја тука и
Младеновска
на која многу и благодарам што како стручно лице се дрзна да си ги мери своите способности со мене. Јас кажав дека сум лаик, а повторно кажувам дека речениците се толку лошто концепирани и немаат никаква смисла, ниакква поврзаност и пак сум на мислење дека се многу лошо преведени, со лоша алатка :da: а впрочем знаејќи и од каде ти Младеновска ги црпиш многу често информациите и ги споделуваш тука на форум како твое лично мислење, не би ме чудело да сум во право како што често сум:da:
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 09 Ное 2010 18:09 #70430

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Ane, temata za derenjeto jas ja razbiram kako koga na roditelot ke mi se spojat zickite i ke dozivee zolta minuta, a ovaa tema e obratnoto, odnosno koga deteto ima svoja zolta minuta, vo sekoj slucaj nie roditelite sme tie sto treba da se spravuvame so dvete situacii, vo prvata nie samite da se iskontrolirame, a vo vtorava da iznajdeme nacin kako da vospostavime kontrola vrz deteto, bidejki tie se uste mali i kaj niv mehanizmot za samokontrola ne e razvien.
Sekako deka i ovie dve temi imaat dopirni tocki, a ima uste edna tema, no ne e posetena tolku i tamu pisuvav za "genite ili vospituvanjeto". Temi na koi moze da se diskutira 24h bez prestan.
Ane, mislam deka nekade zabelezav deka sin ti ima 5 god., ako ne sum greska. E razlika megju 3 i 5 postoi. Nie imavme period od dobri 2 godini na "tantrums" i "melt downs" koj, za sreka poleka go nadminuvame. I vo teorija i vo praksa toj period do 5 godini treba da bide zavrsen.
Inaku tocno moeto dete e temperamentno, no nikogas ne bi mozela da kazam "sto da pravam, takvo e". Roditelot e toj koj treba da go nasocuva deteto. A deka sme "potcineti", se e podredeno na nea, megjutoa ova e normalno so doagjanje na decata i zivotot se menuva.
Последна промена: 09 Ное 2010 18:20 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 09 Ное 2010 18:45 #70445

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
За т.н жолта минута - инаку термин кој воопшто не ми се допаѓа, ама ај, секое дете има и секако најлошо нешто да се направи е да му се оди контра.

Но зборот ми беше (а изгледа погрешно те разбрав) за честите ситуации кога детето ги пројавува оние хирови, кои се беспотребни и нас не’ вадат од такт.
Сум видела родители кои токму така реагираат - не знам што да сторам, не можам и тн.
А детето тоа си го зема здраво за готово и подоцна го злоупотребува.

Значи - да, во одредени ситуации да се попушти, да се смири детето, ама во ситуација кога претерува, и сето она кое го прави е само хир најобичен, ние сме тие кои треба да го покажеме својот авторитет.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane

Детски хирови и како да се справиме со нив 09 Ное 2010 18:56 #70451

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Pa normalno Ane, zato jas i taka napisav vo drugata tema, ne moze da mu se popusta, nitu da dobiva se sto ke posaka. Roditelot e toj sto treba da gi postavi granicite, a decata obicno ne testiraat da vidat do kade im se granicite, do kade im e nesto dozvoleno, a nie sme tie sto treba da bidat istrajni i postojani vo ona sto sme go kazale. Na primer jas ponekogas po cela nedela povtoruvam prvo rucek, pa potoa blagoto, e doagja vikend i sveki i popusta, mi vika ne sum ja videla cela nedela pa zarem sega koga ja gledam samo nekolku casa da ne i dozvolam edno cokolatce? E tuka jas pocnuvam da i "drzam lekcii" na sveki, no za sega sme na dobar pat zatoa sto i kerka mi nauci kakov si e redot.
By the way, terminot "zolta minuta" go upotrebiv zatoa sto, iako ne e strucen, vo sekojdnevniot zivot ima mnogu vakvi primeri, za zal ne samo kaj decata, mnogu pocesto i kaj nas vozrasnite.
Последна промена: 09 Ное 2010 19:01 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 09 Ное 2010 18:59 #70453

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Mladenovska wrote:
Kinky wrote:
Сори, мене си ми многу неповрзана, хаотична и нејасна. Изгледа не учиме од исти книги :)

E баш ме интересира од кои книги читаш? Кои се тие книги кои неможат да ти ги објаснат моите реченици. Извини - јас сум хаотична.... Тоа е во ред, но ако си во овој случај лаик оки ке те разберам но ако си стручњак на овие теми супер, ке научам нешто поубаво и подобро од тебе. Мене тоа најмногу ме интересира. :OK:
А да сум побркала теми , не сум ги смешала, само навистина ми ежал што не сте доволно информирани КИНКИ! ова не се однесува само лично до тебе , туку и до Бубамара.
Зар треба да бидам стручњак за да знам дека нервните кризи, психичките растројства и антисоцијалното однесување не се карактеристични за деца до 3 годишна возраст? Ти ги прикажа како нешто најнормално со кое ние родителите треба да научиме да се справиме и правилно да ги канализираме (!?). За едно дете да добие психичко растројство (според мене) треба да доживее тешка траума, скраја да е. Јас студирам психологија, имам уште за учење на оваа тема, но еве имаме и стручно лице - психолог на форумов, па како покомпетентна од мене може да каже дали грешам во претпоставката.

Констатацијата дека сум недоволно информирана можеби ти е на место, но не само јас повеќе членки се збунети од твојот пост, па затоа те замоливме да ни појасниш подобро што сакаш да кажеш кога велиш дека децата доживуваат психички растројства, нервни кризи и дека се антисоцијални. Бидејќи си нели стручна во својата област, па да не информираш и ние да знаеме.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zlatna

Детски хирови и како да се справиме со нив 09 Ное 2010 19:03 #70455

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
bubamara wrote:
Да биде компетентно? За што да биде мало дете компетентно, за играње..? За тоа само преостанува.
Ове не го напишав јас.А зборот компетентност е самомалку постручен пософтициран збор.Зборот како збор си го има своето значење и не е вулгарен или незнам каков за да не можи да се користи кога зборуваме за деца.И знам дека и твоето дете а и на сите други дечиња знаат многу затоа само кажав неклку примери неможам да набројам за што се се способни.Сите си се различни ама уникатни и вредни на свој начин.
Сандра
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 09 Ное 2010 20:18 #70537

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Ane wrote:
Значи - да, во одредени ситуации да се попушти, да се смири детето, ама во ситуација кога претерува, и сето она кое го прави е само хир најобичен, ние сме тие кои треба да го покажеме својот авторитет.

Се сложувам.

Доколку родителот оцени дека "трескањето од земја" (карикирам) е само најобичен хир, треба, ако сакате и мора, и има обврска како родител кој е тука за да го воспита своето дете - да го покаже својот авторитет. А ова со цел да го воспита најдобро, да го научи на добро и лошо, на правилно и погрешно.

Јас се' уште учам како да ја воспитувам ќерка ми, давам се од себе и се обидувам да балансирам. Но кога ќе оценам дека претерува со хировите, мојот начин на покажување авторитет - крајната истанца, кога нема друго чаре, после фино објаснување, па повишување тон и т.н- е оставање во креветче на 30 сек и засега успева.
Признавам, навистина ми е многу жал тие 30 секунди. Но знам дека го правам тоа само и единствено за нејзино добро.

Една мајка со стаж од добри 15 години и 2 деца еднаш ми рече: немој да мислиш дека треба да си му на своето дете САМО другарка. Не заборавај, ти си пред се мајка, родител, и ти си тука за да го УЧИШ своето дете на животот...
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 11 Ное 2010 05:24 #71086

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Синоличка wrote:
Една мајка со стаж од добри 15 години и 2 деца еднаш ми рече: немој да мислиш дека треба да си му на своето дете САМО другарка. Не заборавај, ти си пред се мајка, родител, и ти си тука за да го УЧИШ своето дете на животот...

Синоличка само што го прочитав постов твој, да знаеш дека е така. Нека ми е здрава и зива професорката од фаџ Адамцевска таа секогас така ни велеше за потанатак во животот кога ке си имаме свое дете треба да го гледаме и како мајка,и какодругарче, и како пријател. Треба да се разграничуваат поимите за да се има солиден однос мајка-дете.
Толку многу наувме од таа жена, навистина молам господ насекаде во сколите и на фаџ да има тави опрофесори кои се полни со елан, желба, воња, знаење, мотивираат, помагаат во секоја ситуација,да се однесуваат како колеги без да се разликуваат професор-студент.

Весна Блажевска, постот е убаво напишан. Станува зббор за конфузни ситуации кај децата, кои најцесто се јавуваат како кризи(виикање, плачење, удирање на главата, легнување на земја со плачење и инатење....)Значи тоа е тема на кој асите можат да си кажат, наведат свои примери а не постојано да се доказуваат што е конфизја, што е криза) НЕРВНА)???????
Мислам дека ако си педагошки насочена ке разбереш воправилна смила што јас сакав преку напишаниот пост да објаснам.Секој има право да си напише што сака, не велам не, а не сум ни против. Убаво би било како некои од мајките кои си ги напишале своите проблеми кај своите дешиња да се надополниме и ние со нашите проблеми и некако заеднички ад извлечеме начин како би го подобриле детскиот хир или криза.Сепак е тоа еден вид криза.
Нема потреб со тие смесни карми да се негодуваме зашто на никој ништо не му значат, ниту пак мене ми зналат кармите. И минуст стоо и плуст сто карми да имам не ми е важвно. Навајжни ми се мислењата на сите мајки, нивните искази како и нашите, решавањето на сите проблеми. Затоа сме и на форумов , да не се доказжуваме туку да си помагаме.
Благодарам за тие што ме подржаа на темата. :guskanje:
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 11 Ное 2010 14:52 #71137

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
Vidi Mladenovska, mene ne me interesira ni karma, ni negoduvanje, ni nisto, licno ne se zanimavam so detali na forumov, jas samo prasav sto podrazbiras pod nervna kriza i psihocko rastrojstvo, velis deka odis na postdiplomski studii i ednostavno sakav da znam, i smetam deka na eden stepen povisoki studii bi trebalo da znaes podetalno da mi objasnis, strucno, jas ne sum pedagog, jas sum psiholog, megutoa ti koristis terminologija za deca do 3 godini sto jas ne mozam da zamislam da upotrebam vo mojata rabota so klientite. Tvojov odgovor e daleku pod moite ocekuvanja da cujam nesto od nekoj koj studira posdiplomski studii, iskreno se razocarav, do sega ne znaev deka nervna kriza e inaetenje, vikanje, placenje, cukanje na glavata. Jas ne sakam da te navredam, ne me sfakjaj pogresno, no vaka moze da mi odgovori i nekoja majka koja zavrsila osnovno shkolo. Znaci mozes da upotrebis vakov termin, no ne go povrzuvaj so visokostrucna literatura ili shkola, povrzi go so sebe edinstveno. Psihicko rastrojstvo-ne dobiv odgovor...Bi te prasala i histerijata sto e za tebe? Ja spomnuvas i histerijata. Jas bi te zamolila, pred da upotrebis nekakva terminologija, preispitaj se za sto pisuvas i sto sakas da napises, ne samo sto jas sum zbuneta kako strucnjak vo ovaa oblast, zbuneti se i povekje clenki na forumov. Izgleda smezno od strana da citam za nervni krizi, histerii i psihicki rastrojstva koi gi povrzuvas so deca do 3 godini, a kazuvas deka toa go ima vo strucna literatura, si go naucila kako magistrant itn, a toa e ustvari nekoja tvoja terminologija koja si ja koristis i smetas deka e pravilna, a jas ne moram da se slozam so tebe. I jas sum na postdiplomski studii, znam seto toa kako funkcionira, treba samostojno da donesuvas nekoi zaklucoci, da imas sopstveni stavovi itn, sepak, terminologijata mora da e ispravna i na svoe mesto. Znaci ova ti go kazuvam najprijatelski, ne e samo kazi nesto i potvrdi deka si magistrant, ne e ubavo, licno za tebe ti kazuvam, zasho na moite profesorki da im kazes nervna kriza ili psihoicko rastrojstvo e inaet, vikanje placenje, nema nikad da diplomiras t.e. magistriras. tekstot e premnogu laicki i da ne potencirase deka si magistrant, ke te sfatev potpolno i eventualno ke ti ukazev na greskite i terminite koi gi koristis krajno nesoodvetno, no bidejki kaza deka si magistrant, cekav odgovor i potkrepa na tvojot stav kako magistrant...a dobiv...toa sto dobiv...laicki, povrsen i naiven odgovor.
I da, tekstot e konfuzen tokmu poradi pogresnata terminologija, probaj da prifatis i vakva kritika, da se preispitas sebe si, utre treba da branis magisterska, da go branis i potkerpis so fakti tvojot licen stav, i smetam deka treba da si malku i samokriticna za ona sto go pisuvas i kazuvas.
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Mama Ane, Kinky, biljann, Zlatna and this user have 1 others thankyou

Детски хирови и како да се справиме со нив 13 Ное 2010 02:25 #71903

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Еве две видеа кои даваат идеја како на инвентивен начин да се справиме со тантрумите.

www.youtube.com/watch?v=KpSfThUv_pc

www.youtube.com/watch?v=JYq0U-Use8s

Лисици :laugh:

Кај нас се одамна испробани, делуваат 100%.:OK:
Друго што го смируваше беше да му зборувам со нормален тон додека вика, па за да ме чуе (радознало дете) престанува со викањето.
Исто, некој погоре спомна, помага да му се пренасочи вниманието на нешто. Јас обично земав некоја негова играчка или нешто што му е актуелно во моментот за играње - тенџере, пластична кутија од сладолед, ѓезве, врвка од тренерки :laugh: и божем си играм, сам доаѓаше да види што правам и нормално, секундарно престануваше да плаче.

А сега ни е актуелна Том Соер фазата, пишав веќе во Јас сум умно дете. Се што ќе му се каже прво одбива, па откако ќе му кажеме - ок, ако не сакаш не мораш, одма се согласува. Или ќе му кажам да направи обратно од тоа што треба за да одбие и да ме послуша :laugh:
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy

Детски хирови и како да се справиме со нив 13 Ное 2010 05:38 #71955

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Првиов клип го имам гледано можда уште пред да се роди Јана или кога беше многу мало бебе, и се прекршив од смеење, а сега од овој аспект го сфаќам што значи иако ми е сеуште премногу смешен :hahaha: :hahaha: :hahaha: Малово човече е генијалец:muahaha:
Кај нас не успеало до сега никојпат игнорирање, порано си мислев дека јас не сум доследна, ама не ќе да е до тоа, туку таа е едноставно дете што бара објаснување за све и секогаш дур не дојде да се смириме, да инсистира на гушкање со мене, да ме преколнува :muahaha: да се смириме, едноставно не завршува. Е сега па никојпат вака нема правено како детево, она си сака и кога плаче да ужива па тоа го прави на кревет :laugh: Сега во задно време ако види дека пробувам да ја игнорирам, знае да и се сврти муабет и да ми рече онака полудемностративно- Епа сега ќе одам во соба да си поплачам :laugh: Срцка, ми иде да пукнам од смеење кога кажува така со надурено фациче :hahaha:
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 13 Ное 2010 13:59 #71963

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
I nie go gledavme klipcevo i na Srna i stana mnogu interesno, mozebi 5 pati go svrtevme. Mi vika "sto mu e na detevo", jas i vikam "i ti ponekogas se treskas vaka", a taa mi vika "pa toa ne e ubavo".
Koga ke i kazam "ne placi nisto ne te rzabiram, kazi mi ubavo bez placenje," taa mi vika "ne mozam, mi se placeeee..."
Последна промена: 13 Ное 2010 14:02 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 14 Ное 2010 20:28 #72314

 • Bube
 • Bube's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 94
 • Thank you received: 17
 • Карма: 0
Kinky wrote:
... Или ќе му кажам да направи обратно од тоа што треба за да одбие и да ме послуша :laugh:

Кај нас ова успева веќе можеби пола година. Обично се трудам да на го применувам, ама има ситуации кога само тоа ми успева. Пр.Немој да го пиеш сирупот и одма ќе го испие :da: Се надевав дека е фаза и дека кратко ќе трае, ама излезе дека не е така. Не знам колку е ок.
Инаку ние веќе 2 месеца имаме казни. Нешто како тајм аут, одиме во ќош, потоа ми се извинува и кажува дека нема веќе така да прави (не си стои секогаш на зборот :sram2:) и се гушкаме. :hug: Не е подолго од 10 секунди и досега се случило само неколку пати кога ќе направи нешто што е опасно и знае дека е опасно и не треба да го прави.
Арно ама некогаш си го сфаќа како игра. Кога ќе и речам дека ако продолжи да прави нешто (пр.последното беше да сака се џитка ласта од троседот на подот) дека ќе оди во ќош, сама оди во ќошот се смее и вика дека пак така ќе правела :tupco:
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.