Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Детски хирови и како да се справиме со нив

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 21 Сеп 2012 15:01 #214228

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Damjana wrote:
Frogy, toa sto go pravela Bjanka ne e hir. Malku ste preterale. Jas so 4 godisno dete ne mozam da zamislam da isteram prosetka, rucek i kafe ... Ne sirok sokak, MK ke ja krene na noze.
Inaku okolu hirovite, da ve "utesam" deka i na 4 godini gi ima i toa poizrazeni :) Sekoj den placeme za nesto. Sabajlevo se utepa od placcenje da odela po kratko vo gradinka. Ama placenje, so solzi, nos da duva posle toa ... Pa mi objasnuvase deka trebalo po kratki pantoloni i pod niv hulahopki ... abe cirkusi sekoj den.
Дамјана незнам што е ама ние не бевме излезени со саати надвор туку сето тоа траеше саат и пол,бевме на пица,па на кафе(кафето не го испивме бидејки веке ја фатија нервите)Инаку не излегуваме често на вакви место,можеби затоа така реагираше....


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 21 Сеп 2012 15:33 #214231

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Kako ke rastete, taka ke se prilagoduvate na deteto. I jas mislev deka ke ja nosam na kafe, ama :ne: nema sansa :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Slavica, Frogy, vistina

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 24 Мар 2013 14:14 #235609

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Нас не фати пак овој период,истото го поминувавме во летото,срека тогаш заврши,сега пред недела дена почна пак и е полошо за жал.Беше настината и знам дека е разултат на тоа,ама веке незнае што да направи.Секој ден ја факаат по 2-3 пати вакви кризи,со траење од по 20-30мин и незнае што сака.Вика само ајдееееееее ајдеееееее ајдеееееееее каде и да одиме ајдеее,дома да сме,ајдее,надвор ајде.Пробувам да се воздржам ,ама на крај ми пука филмот и викам,и после ми е жал.Попладневното спиење сака да е во раце,стрикно на левото рамо :what:и не да бидам во седечка положба туку станата и да заспие в раце ,кога ке ја легнам пишти ,се треска од земја буквално,пред некој ден во еден од ваквите испади,си го тресна главчето од ѕидот,ми е страв да не се повреди.И во тие моменти ама баш ништо не ја интересира,ни куче,ни маче,ни дора,ни играчки,ни шетање,туку само се плачи и солзи крокодолски и цела е зарипната од врескање.Незнам што и се деси,баш си беше мирно дете,незнам како да постапам,бидејки неможам да разговарам со неа во тие моменти бидејки вреска и не ме слуша,,а незнам што сака да направам.....


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 24 Мар 2013 16:01 #235612

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Лелееее нас не фати ваков период на тантруми, вриштење, плачки и трескање од земја. Таман на големата и пројде, малово го фати, абе како заразна болест :zid:
И на мојава плачките и траат по 20-тина минути и ја прифаќаат по 2-3 пати дневно, а особено пред спиење. Беше многу мирна и сталожена, но како направи 2 години, така се смени. Се надевам дека како дојде така и ќе пројде, ама јас некако сум при крај со нерви.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 24 Мар 2013 17:07 #235616

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
I nie sme veke nekoe vreme vo ovaa faza, koga e doma ne saka da izlezi nadvor, ne saka da nosi ova, saka ona, ja stegaat gakite, farmerkite, patikite i se de mali de golemi, ja saka ovaa ne onaa jakna i toa si tera so placki pred sekoe izleguvanje i edno 10 min otkako ke izlezime. E posle pa ne mozeme da ja priberime doma, saka uste. Navistina mi e mnogu naporno, me faka nerva sto placi bez potreba, taman i pomina fazata i se pomiri so novata situacija so bebeto, sega pocnuva vtora runda. :aaa: :spam: :neznam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 25 Мар 2013 04:40 #235637

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Нас периодот со хирови и тантруми ни траеше од 1 година доооо па можам да кажам 4 години и уште знае од време на време нешто да избаци, ама во споредба со тоа што ми правеше претходно, ова сега е гола вода. За тантруми и хирови мислам дека можам цела книга да напишам. Страшно, а тек сега кога ќе се роди второво, очекувам пак да изводи. Имаше една многу интересна ситуација, додека бев трудна, отидени на летен одмор, имаше едно детенце 5 годинки, нон стоп нешто изводеше, плачеше, неќеше да јаде, се што сакаше си добиваше со плачење, јас и ММ запрепастени цело време зборевме дека нема шанси да дозволиме нашето дете да има вакви испади. Епа како за инат, нашево душата ни ја извади, неможам да набројам во колку незгодни ситуации ме има ставено, едно време со него не одевме нигде освен кај моите и на ММ родителите. На почетокот ми беше стварно незгодно кога во јавност ќе почнеше да вришти и да се треска од земја, незнаеш кој правец попрво да го фатиш, ама со тек на време отрпнав :neznam: Едноставно прифатив дека тоа е тоа, сега за второво мислам дека многу полесно и посталожено би ги преживувала тантрумите.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 25 Мар 2013 05:24 #235641

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
И мојов е во иста фаза, и исто како кај Стела, пред спиење на најстрашно- и пред денското и пред ноќното. Преку ден го чува жена, она вика дека ретко и се вришти, ама мене ме вади од такт. Почна околу вториот роденден и на почетокот бев по нервозна ама сега сум многу по релаксирана. Он плаче, јас сталожено ми зборувам или го игнорирам. Не сака да се облече, не сака да смениме пелена, си плаче онака, ќе птидеме негде, после полаа саат вика дома, па мора да го занимаваме за да останеме уште некое време. Ама мислам дека е најиразено невечер бидејки е уморен, а не сака да спие за да не пропушти нешто и од што е уморен е дополнително нервозен.
Ај ќе преживееме некако. :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 25 Мар 2013 15:05 #235676

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Кај нас тантрум фазата беше кратка, летото пред да напуни 2 години и дефинитивно беше предизвикана од мене, а не од детето. Кога сфатив кај грешам, работите се променија. Сега има моментчиња кајшто пак нешто не се согласуваме двете, ама дефинитивно не изводи ништо, туку секое такво однесување е резултат на некоја нејзина конкретна фрустрација, незадоволство и слично. Јас се трудам обавезно да ги афирмирам нејзините чувства, да и кажувам дека е тоа сосема нормално но дека треба вака и вака заради тоа и оноа. Многу зборување, многу гушкање, многу разбирање за нивните желби и начинот на којшто го перципираат светот. И ако порано не бев сигурна како треба, сега сум дефинитивно целосно сигурна дека со моето дете само позитивна дисциплина. Ни одговара на карактерот на фамилијата и ме исполнува максимално.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 26 Мар 2013 03:23 #235690

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
Mojata ima 3,5 god i mislam deka e non stop vo taa faza na vristenje i inatenje.Sabajlevo imavme cirkuz da oblece leten fustan za vo gradinka pa mi vristese od Novo Lisice do Centar t.e do gradinka.Me frkna glava od nejzinoto vristenje. Neznam sto ke pravam poinat dete nemam videno. Golemata kerka ne mi bese takva.Neznam kako da postapam,jas ne popustam i nema da bide po nejzino. :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 26 Мар 2013 04:01 #235703

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Моето искуство е вакво:
Син ми имаше тантруми долго време. Се инаетеше, плачеше без некоја причина, не сака да оди некаде, па после кога ќе си отидеме не сака да си оди.....а јас упорно си терав по свое (на пример ако плаче дека не сака да оди на гости, ќе го облечам и со плачки ќе излеземе) и мислам дека тоа беше како долевање на масло во оганот, пошто тантрумите беа уште поинтензивни.

Со ќерка ми имам друг пристап. Ако нешто ми се инаети, ќе и дозволам да го направи тоа што го сака и ако не и давам отпор, неа и поминува меракот за тоа што претходно се инаетела. Затоа кај неа не се појавиле големи тантруми.

Можеби е до детето, она е далеку попитома од син ми, ама сигурна сум дека и нашето однесување треба да го прилагодиме кон нивните барања, да ги разбереме што сакаат и да им дозволиме на некој начин да си ја реализираат желбата.
Последна промена: 26 Мар 2013 04:10 by Marge.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 26 Мар 2013 04:16 #235705

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Sovetite na strucnite lice se skros ok, samo ne kazuvaat kade da najdeme vreme za spravuvanjeto.
Eve sabajlecki nie si imavme serija - ne sakam vo trenerki, sakam vo fustance (a imaat fizicko). i gi oblekov i omilenite trenjerki - dzabe. Po 15 min placki ajde ne sakam taa bluza. A pred toa ne sakase da se mie, pa nesakase da izleze od WC ... se na se, jas stignav na rabota vo 8.25 namesto vo 8. Imase i edna serija placki za koja igracka da ja zeme za vo gradinka, pa koga ostavi se' i trgnavme po 1 min duvna da place da se vratime i da zememe nesto. A mene mi zvoni tel - rastura.
Iako si mislev deka kako raste ke e polesno, kaj nas e potesko. Nema razbiracka. Retko so arno da se dogovorime. Najcesto toa ligavenjeto tolku dolgo trae so morame da se iskarame.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 26 Мар 2013 04:21 #235707

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Ух, темава ми е актуелна деновиве. Таман мислев го поминавме периодов, и пред 4 недели откако почна во градинка, попладне дома секој ден по неколку сцени имаме. Само се молам да биде добро времето и да одиме надвор на шетање, бидејќи така е мирен како бубачка. Знам дека му е реакција од тргувањето во градинка и мора да му се канализира на некој начин, ама пак неможам да сум смирена постојано. Особено кога легнува во купатило, се качува каде ќе најде, и секое миење раце, соблекување е mission imposible. Сте имале ли слични моменти при тргнување на Вашиве дечиња во градинка и колку траеле?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 26 Мар 2013 06:14 #235714

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Jas sekoja sabajlina imam serii so Ivan. Vo takov period e i ne se zamaram mnogu amam vnatre me jade nervoza. Eden den e garderobata, drug den e igrackata, tret den se rakavicite (gi sakal rakavicite na Petar sto mu gi oblekov), cetvrt den e nesto drugo, pet den e patot po koj se vrakame od gradinka. So placki izleguvame, so placki vleguvame doma.

Koga sme doma ili nadvor i koga place za nesto konkretno, samo ke se simnam da se gledame vo oci, i mu velam smireno da kaze ubavo zatoa sto ne go razbiram sto mi zboruva dodeka place. Za 10 sec se smiruva i ponatamu razgovorot prodolzuva normalno. E sega, koga zbesnuva za nesto od bes go ignoriram.

Koga Ivan e miren, ponekogas Petar pocnuva da pravi nekoja scena...na Jana ne i doaga red :kez:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 26 Мар 2013 06:22 #235717

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Do sega nemozam da se pozalam, nikogas ne placela, ne se inatela, ama i kaj nas Pocelo je pocelo. Kako vo pubertet da e, situaciite koi gi kazuva Damjna a se isti i kaj nas, neke da mie zabi pa posle 10 min dreme na mijalnikot, pa uste tolku mocka :) pa edvaj doogovor ke padne koja pluza da ja oblece, se ja pecka, ja ceska, da moze po preramcinja ke odi, pa na red e izborot na igracka za vo gradinka cekja ovaa pa ne ovaa.....pa koga ke dojde problemi okolu rucekot, sakam bez leb da jadam, pa zasto sum stavila kromid vo mandjanata :) a "najzabavno" e koga ona place bezvrska a usput mi pee i bebeto :) pa togas gi ostavam da placat a jas .....nekogas i jas placam so niv i odma se smruvaat hahahah ama u globala Milena ja ignoriram posto seuste neznam poinaku.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 14 Апр 2013 20:08 #237048

 • Frogy
 • Frogy's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Full Time Mother
 • Теми: 1585
 • Thank you received: 1152
 • Карма: 21
Ова нашето дефинитивно не е хир,ниту тантруми,навистина незнам што е.Сабајле се разбуди во 7 без 15 со вриштење,ама баш да вика силно дури ја држи глас,сака опа да ја кренам и да спие на мене и да сум станата а не седната,незнам што и е финтата.Сигурно до 7 и пол плачеше,па дури писка и се треси од нервоза ,се измори на крај заспа.Дали се уплаши нешто во сонот незнам,ама често и се дешава баш во сон да се разбуди и да прави вака,истото што преку денот го прави кога не и е дозволено нешто.незнам што ке се прави,некогаш немам трпение...


Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 15 Апр 2013 02:09 #237051

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Frogy wrote:
Ова нашето дефинитивно не е хир,ниту тантруми,навистина незнам што е.Сабајле се разбуди во 7 без 15 со вриштење,ама баш да вика силно дури ја држи глас,сака опа да ја кренам и да спие на мене и да сум станата а не седната,незнам што и е финтата.Сигурно до 7 и пол плачеше,па дури писка и се треси од нервоза ,се измори на крај заспа.Дали се уплаши нешто во сонот незнам,ама често и се дешава баш во сон да се разбуди и да прави вака,истото што преку денот го прави кога не и е дозволено нешто.незнам што ке се прави,некогаш немам трпение...

Mene toa mi zvuci na "night terror" kaj detevo, ne go znam zborot na MK... Znaci ako e toa, nemozes nisto da napravis od kolko da ja tesis i da bides so nejze ako saka... Tipicen night terror decava obicno i ne znajat posle deka bilo nesto, ama e mnogo tragicno za roditelite, bidjki placat i ne znaes sto da napravis...

Inace da ostanam na temata, kaj licno mislam deka takvi silni emociji ne se hirove, tuku momenti na razvojot koga decava pocnuvat da se srekavat so granici i momenti, koji se teski za niv... Elias imase kratka faza na 2,5 godini, ne bese veselo no se pomina... Go tesev, koga sakase, go ostavav na mir, koga toa barase... A vo situaciji koga bese opasno (na primer na ulica) go zimav bez mnogo zborove i praveve toa sto bese vazno (znaci na primer ke go odnesam na drugo mesto pa tamo neka se treska o zemja ako saka, ne na sred ulica)...

A sega na 5 godini iskreno go ostavam mnogo raboti sam da si resi i so toa i nemame nekakvi konflikti... Ima raboti kade sto se uste jaz go imam posledniot zbor, inace on si resava... I nekako turkame, no sme si uporni i jaz i on ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 15 Апр 2013 06:34 #237068

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Мона уште од мала беше многу каприциозна, но некако научивме да се справуваме со нејзините каприци, па дури и да го минимизираме начинот на кој си ја исполуваше желбата. И тамам се средивме, се роди малово и сега имам чувство дека се за што сум се залагала години наназад, и се на што сум ја научила ми паѓа во вода. Значи, покажува невидена тврдоглавост и непослушност, се нешто изводи, никого не слуша, дури мислам и дека намерно работите ги прави обратно од она што ќе и го побараме. Како во пубертет да е. И тоа се случува само дома, или пред бабите. Во училиште или на било кое јавно место, е медче. Дури пријателки ми викаат дека многу брзо се прилагодила на новонастанатата ситуација. Ама дома, терор. На секаков начин се обидовме. Со многу тинтрење, внимание,разговор-и пак краткотрајни ефекти. Па, после почнавме со казна-пак ништо. Знам дека е некој вид на покажување љубомора, и дефинитивно сака да остане во центар на внимание, ама ....
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 15 Апр 2013 10:47 #237075

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Оф и мојава почна да изводи. Значи не мирува ни 5 мин. во денот освен кога јаде и спие. Дури и цртани кога гледа дуби на глава, скока на една нога,фрла играчки околу и не дај боже да и смениш, демек гледа со внимание...кога ќе ја уклучи тоа сирената :dosadno:
За секое мое НЕ следува дурлење (дури и смешна ми е со фацата смуртена) а вчера се маваше од тепих ама претпазливо :laugh: Се акна еднаш посилно и после пополека.
Незнам по колку пати на ден повторувам Матеа не седи на паркетот, не го соблакај чорапите, не истурај вода на килимот, не рони, не плукај јади ако јадеш........
Ама не бре вреќа сол ќе изеде ме гледа во очи и истура. Аууу збеснувам. Некогаш и викам па жал ќе ми падне. Си викам ај барем 3 год. да напуни па да почнам да ја проплескувам по газ :poimnemam:
Читам дека горе-доле сите сме со исти проблеми и дека е дел од развојот ама од ден на ден само некоја нова беља прави. Не се заигрува со ништо. :tazna:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 22 Авг 2013 10:53 #243089

 • ivanagj
 • ivanagj's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Карма: 0
Здраво мамички. Член сум на странава од поодамна,но прв пат пишувам. Имам две керки,на возраст од 5 ипол години и 1 ипол година. Бевме на одмор и таму почна да се случува нашиот хорор со помалата керкичка. се што имате напишано ни се случува и нас. Ако верувате во сред нок се спакувавме и си појдовме накај дома. Кај нас интересно е што детето кога спие или кога е сонливо има вакви напади.Не ме препознава,се тегне по мене,ме гледа и вришти,ме штипе,ми се влече од раце,ке ја пуштам,ме тегне да ја кренам.Кај нас трае по 10 тина минути и мора некако да и одвлечам внимание за да престане. Навистина ми е многу тешко,моето дете - јагне,се претвори во ѕвер.Беше многи дисциплинирано дете,кога и се спие ке ја легнам со цуцла и нема гајле,а сега особено кога почнува да и се приспива имаме драми кои започнуваат со кенкање и продолжуваат со хистерично вриштење.И во сон така се буди,најпрво со кенкање и продолжува со вриштење.Плаче она ,плачам и јас.Ова ни се случи и кога имаше една годинка и еден месец,кога бевме на зимовање,но брзо се врати во нормала. Сега молам бога и овој пат брзо да ми се врати детето во нормала зошто овој пат дефинитивно е пострашно од минатиот. Изгледа нејзината дисциплинираност на одмор ја пореметува и тоа доведува до вакви промени. Таа сака да спие само во нејзино креветче,а на омдор има друг кревет и заспивање на друг начини бидејки креветот е различен ( морам да ја заспивам возејки ја со количка за да заспие и да не примети дека не е во нејзино креветче) Првите 10 дена од одморот само еднаш се случи напад но после 10 тиот ден ( а имавме намера да седиме 18 дена ) почнаа кошмарите.Бевме во камп во Грција и таму има галама и се е поразлично од дома.Се надевам дека ова набрзо ке помине и ке ви напишам сека поминало.. Секое искусво од ваша страна слично на моево ке ми биде добредојдено.Ви благодарам и се надевам дека почесто ке ве дружам.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 24 Авг 2013 07:11 #243131

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
ivanagj
Многу ме интересира зошто напиша дека девојчето ти било јагне, а се претворило во ѕвер. Затоа што не може да заспие лесно, зашто кенка и вришти? Баш пиши дали и денес би го рекла тоа, или размислувањата ти се променија?

Колку што можам да проценам од напишаново детето има проблеми со адаптација на друго место. И мојата ќерка имаше таков проблем. И секое одење кај моите, во друг град се, очекував нетипично однесување од нејзина страна. Многу ни помогнаа омилените ќебенца, без кои веќе две години не одиме никаде (или пак повеќето дечиња имаат мечиња). Така детето има чувство на сигурност и стабилност. Пробај со нешто такво.

Исто така, ти треба да и збориш како на возрасен, да ја прашуваш за емоциите, да и објаснуваш и многу да ја мазиш. Затоа што воспитувањето бара еден куп трпение, љубов, разбирање и постојано зборување за емоциите. Инаку ако на почетоците од воспитувањето со ќерка ми имав дилеми ко е правилниот начин, сега немам ни трошка дилема - само позитивна дисциплина!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 24 Авг 2013 08:18 #243132

 • ivanagj
 • ivanagj's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Карма: 0
Драга Зока,
Истото што го напишав претходно ке го напишам и сега.
Јас си го познавам детето најубаво.Детето првите 10 дена од одморот си беше истото што и дома,но секој нареден ден стануваше се поневозможна.Не се работи само за будење и вриштење,туку постојано ако нешто не и е по нејзино таа почнува со драмење. До пред одморот таа беше најумно и дисциплирано дете кое што секој што го познаваше велеше дека - такво дете може секој да посака ,баш како по книга. Кога и се спие си покажува со рачето накај соба,ставаме цуцла во уста,омиленото перниче ( без кое секако непојдовме на одмор - и се останато омилено ) и ленгува,затварам соба со уклучен бебе аларм и нема многу церемонии. Сега кога ке дојде време за спиење,јас незнам на кој начин да ја успијам,никако не и се угодува. Јас не сум нетрпелив родител туку напротив,толку сум толерантна и јас и мојот сопруг што дури и мислам дека таа тоа го злоупотребува. Имаме мааааало подобрување,но сеуште треба да се работи на нејзиното вракање во нормала.Јас сум опседната со тоа и постојано читам за овие напади и како да постапувам кога се случуваат истите и се надевам дека ке успеам да ја вратам во нормала.Секое Ваше искуство и совет ми се добредојдени и сум благодарна на сите кои што ке ми одговорите па макар и да ме критикувате. Благодарам за вниманието. Поздрав
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 24 Авг 2013 15:49 #243144

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Ivana, pisuvas deka non-stop citas za toa vi se slucilo. Togas sigurno si procitala za fazi na razvoj na decata, kako da postapime vo tie momenti itn. Ova ti sto go pisuvas e najnormalna faza koja poleka ke ja nadminuvate.
Vevuvaj deka ne mu e nisto na deteto. Bas kako sto vikas - kolku ke mu se dozvoli, tolku ke pravi. Nekogas nie vosrasnite ja gubime kontrolata nad situacijata, pa posle potesko se vrakame. Deteto ke si porasne, samo nie ke ostaneme bez nervi oti sakame se da e pod konec ...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски хирови и како да се справиме со нив 25 Авг 2013 06:18 #243156

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Samo da se ufrlam: se zbori za pomalovo dete, na godina i pol??? Tova za mene se uste e skoro bebe i tesko detevo ke se "disciplinira" vo toj vozrast... Osobeno vo prvite 3 godini ima mnogo momenti i fazi na razvojot, a na 1,5 godina najverojatno e tova sto go vikaat terrible twos, znaci najnormalna faza na razvojot na detevo... Naporno,da... No absolutno normalna faza... I zaspivanjeto e isto del od razvojot, posebno kaj deco vo taa vozrast moze da se pojavi faza koga bukvalno se plasat od zaspivanje... Seto tova e prolazno, samo treba mnogo kako sto veli Zoka da se zbori so deteto i da se najde pat za site vas... Vo taa faza decava pocnuvat i da stavaat po samostojni, zato i tuka pocnuvat da se pravat i nekoj novi pravila... Prosto si go dobro pogledni detevo i zajedno ke najdete novo definiran pat, vo tova sum ubedena :)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.