Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Детски хирови и како да се справиме со нив

Детски хирови и како да се справиме со нив 27 Сеп 2010 20:52 #55759

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Како се справувате со хировите на вашите малечки?

Типичен пример за хир:

Јана: сега ми притекна да го тегнам кабелот од штекер и уз пат да го гризам
мама: опасно е тоа, ајде тргни се од таму, еве ти играчка, сликовница....
Јана: плачам, вриштам, се трескам од земја........ и т.н.
мама: повишување тон на објаснувањето, тргање од таму и крајна истанца во креветче на 30 сек.

Хировито дете од секогаш ме вадело од такт...а ќерка ми знае да ме изнервира со по некој испад како горенаведениот. Се уште се прашувам како да постапам? Инаку сум најголемиот противник на тепањето.

Како се справувате вие?
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 27 Сеп 2010 23:32 #55791

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
e mnogu me interesira i mene kako postapuvate vo vakvi situacii :wtf:
sum imala prilika da prisustvuvam na mnogu takvi hirovi na edno detence a izgovorot "ne mu obrnuvaj vnimanie" ama IC ne pali
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 28 Сеп 2010 03:16 #55853

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Син ми не спаѓа во категорија 1-3 години, малку поголем е, ама со паметот тука е! :hahaha:

Баш и јас размислував на оваа тема, дури и мислев да пишам во стручни совети кај Весна ама еве сте ја отвориле тука. Значи многу голем проблем ми е со син ми што е голем плачко. Ама за се плаче. Пред да излеземе од дома плаче зошто нејќе да оди (на пр. кај баба му)...па после плаче пошто не сака да си оди од кај неа, плаче кога внука ми ќе изеде попрва од него, кога јас ќе ги облечам кондурите пред него, кога ќе го плукат прв во жмурки, плаче во АБЦ пошто сака да игра тенис, а не да игра во игротеката....и уште за милион вакви работи.
А ако нешто сум мразела, тоа е лигаво дете, а еве го дома ми е!
И стварно не знам што да му правам, прво покушавам со убаво да му објаснам, ама има ситуации кога и малово ми е кенкаво пошто му се спие, а големиов се расплакал пошто не сака да си оди од гостите и ми пука филмот па му се развикувам.

Ајде дајте памет малку за вакви ситуации!
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 28 Сеп 2010 11:57 #55875

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
Jas ne znam dali ova da go narecam detski hir, definitivno ne e hir. Placenje, pisenje, vristenje, "treskanje od zemja" - ova e mnogu povekje od detski hir. Ne e vazno, vazno e deka vakvoto odnesuvanje se javuva kaj deca megu 2 i 3 godini, zavrsuva nekade okolu 4tata godina (individualno e). Ova odnesuvanje e sosema soodvetno za deca koi ne znaat da upotrebat zborovi za da kazat sto sakaat ili sto im treba, stanuvaat nervozni - imaat potreba a nemaat/neznaat nacin niti pa imaat sposobnost da ja zadovolat svojata potreba. Koga ke pomesame silna energija i nesposobnost so zbor da se izrazime, verojatno i nie vozrasnite bi reagirae na ist nacin. Znaci ne se raboti za nesto sto deteto go pravi smisleno i so umisla za da se rasprava so roditelot, sekoj obid deteto da se vrazumi e bezuspesen, ima tolku mnogu emocii sto toa ne ni slusa sto mu zboruvate. Edna tehnika koja moze da se koristi e 2 do 5 min izoliranje na deteto vo druga soba - dovolno e 2 do 5 da se smiri, da uspee da gi iskontrolira emociite i sekako pri toa ke mu kazete zosto go ostavate vo soba, nikako toa da ne bide agresivno (agresijata raga agresija) tuku na eden dobar nacin da mu se kaze: ke sedis tuka dodeka se smiris i ne kazes sto ti treba. Pricinata za pojavuvanje na vakvo odnesuvanje kaj razlicno dete i vo razlicna situacija moze da e razlicno: da privlece vnimanie, protest, revolt, odmazda kon roditelot (primer zasto odi na rabota pr) ili strav od napustanje. Vo ovie momenti mora so deteto da se zboruva smiren0, kolku ste posmireni tolku pobrzo i toa ke se smiri. Mora od vas da nauci kako da go kontrolira besot i lutinata, ako vie pokazuvate lutina i bes na negovoto odnestuavnje topa ke bide samo eden zacaran krug koj nema da prestane dodeka deteto ne sozree (pa ni togas mozebi). Tepanje nikako, podobro kazete mu: tolku me naluti sto mi doaga da te skrsam od kjotek, no tepanjeto ne e dobro, ke te ostavam sega tuka i ke se vratam koga ke bideme smireni i dvajcata. Koga ke ste smireni, razgovarajte za pricinata na negoviot ispad, objasnete mu deka pistenje vristenje, mavanje - nema da ve natera da popustite i ke mu kazete konstruktiven nacin na zadovoluvanje na potrebite.
I ne se sramete vo javnost (dete e, nema od sto da vi e sram), ako ednas nauci deka moze da dobe nesto na takov nacin (koga ste vo prodavnica na pr) ke pravi stalno. Toa ne e ligavo, ne e placko, ednostavno ne znae kako da se spravi so sebe si, malo e, DETE E. Isto taka, dozvolete da se izrazuvaat sekakvi emocii vo domot, ne kaznuvajte za agresija, najmalku koristete agresija za da suzbiete agresija - ke ima kontra efekt. Obidete se da razgovarate so decata, koristete mnogu zborovi za da gi objasnete cuvstvata - vasite. Nemojte da bidtete premnogu zastitnicki nastoreni kon decata no nemojte ni da gi kritikuvate premnogu. Poddrzuvajte go konstruktiuvnoto izrazuvane na emocii i ne kaznuvajte gi napadite na bes, postepeno deteto ke nauci da koristi zborovi namesto da vreska na cel glas.
You may kill my deamons, but my angels will die too.
Последна промена: 28 Сеп 2010 12:21 by Vesna Blazevska.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Mama Ane, kukulicka, lusi, Nebo and this user have 2 others thankyou

Детски хирови и како да се справиме со нив 28 Сеп 2010 12:10 #55880

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Баш чекав коментар од Весна за оваа тема. И ние сме истите, верувам и скоро секое дете. Мене лично не ми е проблем кога почнува со плачка наместо да каже што сака. Поголем проблем е кога каже ето сака, ама не може да го добие. Плачеме за да ги миеме рацете. добро - ја кревам на чешма и се мие ... ама тоа трае и трае и пак сакаме уште. И после сакаме чаша, па лажичка ... нема крај. Колку и да сакаш да и погодиш, да не се вознемирува многу - не бива. А ако ја симнеш долу, тек тогаш почнуваат плчките.
И ред други работи. Многу често плачеме - не сакаме мама да оди. Па објаснуваме дека мора, дека ќе се врати мама брзо. И со плачки се теши ... аааа ќе се врати мама, не не ааааааа ... А после кој е дома со неа - тешко него: нема мама, мама ааа не мама. И тоа во круг, додека не заборави. Навистина се обидувам да сум разумна, да разговарам и да се однесувам со неа како со возрасен, но мноооогу тешко оди.
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 28 Сеп 2010 12:15 #55884

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Аууу, ме погодивте со темава. Неколку пати од што не знам што да правам, затоа што не помага ни со добро ни со лошо,она си продолжува по свое - јас се расплакувам:poimnemam:
Е во последно време,колку-толку, метод што ми помага е КАЗНУВАЊЕ. Ако не е умна добива казни најчесто од типот на некупување тоа што го сака. Значи нема да добие сладолед, мастика, возење со количка или што и да и причинува задоволство во тој момент,притоа нагласувајќи и зошто не го добива тоа. Па за чудо некогаш помага и се смирува:jupi:
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 28 Сеп 2010 12:35 #55889

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
Koga bev studentka imav prilika da citam edna kniga za razvojot na decata od raganje pa natamu,bese objasneto za sekoj mesec poedinecno, detalno i jasno. Kako citav, poleka stignav do vozrast od treta godina (2 polni) i ne znaev dali da se cudam, dali da se smeam, dali da placam...pisuvase samo - gospod neka vi e na pomos :emm: . Togas nemav deca i ne znaev sto e rabotata. ponatamu...koga se rodi sim mi i napolni 2 godini, mi stana jasno ko bel den na pladne kolku mi treba gospod na pomos :laugh: . Treba mnogu trpenie, sum pominala niz toa, znam deka nekogas ne mozeme da se vozrzime a da ne vikneme po decata (ne sum mozela ni jas, sepak sum samo covek). nasata zadaca e da izrasneme zdravi deca i da im pomogneme polesno da gi nadminat ovie ispadi na emocii, krizi, i sl, toa e nasa odgovornost...mnogu razgovor so niv treba...pa...gospod neka ni e na pomos...:laugh:
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lusi, Octavia

Детски хирови и како да се справиме со нив 28 Сеп 2010 13:10 #55903

 • Bogdana
 • Bogdana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
 • Теми: 279
 • Thank you received: 48
 • Карма: 14
Сите ние се нервираме понекогаш. тоа е природно човечко однесување. и кога станува збор и за родители и за деца.Често децата почнуваат да врескаат бидејќи не се способни да ги изразат чувствата. А малите деца имаат кратка меморија, па можеби не можат да запамтат дека не треба да направат нешто.И сончко знае да влезе во елемент понекогаш,обично кога е настинат е тогаш е најлигав.во јавност нема обичај да прави вакви испади,дали се срами ,не знам.во ваква ситуација не го оставам да прави се` што сака и како сака тој,само со една цел да има мир во куката.баш напротив се обидувам веднаш да му го скренам вниманието,дали пуштам видео игра или нешто што во моментот гледа,правам смешни фаци и танцуваме на нашиот омилен начин,го голицкам,му велам да одиме во луна парк(ако има услови,нели-не е касно или сл).понекогаш успева,понекогаш не.ми се има случено и да му се развикам за ептен банална работа,а кога ке размислам други некои посериозни во тој момент ,не сум ги свакала така,ама тоа е,нервози на работа,ситуации дома и сл. е тогаш кога ке се "фатам "самата себе како заради некој трет ,се искалувам на сончко ,најмногу се мразам на свет:( .ако се развикам,се обидувам веднаш да се смирам,се гушкаме ,му објаснувам зашто сум изгубила трпение и продолжуваме смирено.
според мене,најбитно е во ваквите ситуација да се има единствен и усогласен став со другиот родител,за да не му се прака на детето погрешни сигнали,кај едниот можам се ` и добивам се`.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, bibi1979

Детски хирови и како да се справиме со нив 28 Сеп 2010 13:14 #55904

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Потполно се согласувам со Богдана и во миговите кога ке го искарам синко, а причината за мојата нервоза е нешто сосема трето се чувствувам најлошо на свет. Кај нас усогласеноста меѓу мене и мм е секогаш 100%, дури и кога не се согласуваме со моменталната реакција на другиот, но за тоа разговараме подоцна и насамо
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 29 Сеп 2010 04:00 #56167

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Заборавив да напоменам дека мојата малечка полни ЕДНА годинка во сабота :)

Значи поради возраста дефинитивно не може да се изрази преку зборови, но, врескањето не е начин! Односно, не сакам да и стане навика: не ми одговара ова или она па ај ќе вриштам!

Знам дека е дете, дека всушност е некаде меѓу бебе и дете, и дека и на нејзе не и е лесно постојано да не ја разбираме што и кога сака нешто. Од друга страна сум убедена дека многу добро знае што не смее да прави, и секогаш непосредно пред да направи белја се завртува кон мене и ме погледнува. Демек: мама знам дека не смеам ама еве!

Сметам дека испадите, хировите, врескањата треба да се санкционираат од најмали нозе. Како? Мојот начин е како што кажав: смирено објаснување неколку пати - повишување тон ако објаснувањето нема ефект - во ретки и крајни случаи казна: оставање во креветче против нејзина волја се разбира, на многу кратко-максимум 1 минута. А дали е ова правилно, се прашувам...

Инаку против сум да се остави се на случајот, да се игнорира, да се дозволува се за мир во куќа, да се попушта стално (боже мој, некогаш и мора), против сум да се заплашува (баба рога, полиција, старо купујем и сл - создаваат трауми), и пак да речам, никако, да се тепа.

За жал повеќето што ги знам на оваа тема одговараат: ќотекот излегол од рајот. Молам?? Да кренам рака на мојата ќерќичка, моето најсакано, кое ми растеше под срце 9 месеци?! Не разбирам. И одбивам да се справам со проблемов така. Мора да постои друг начин! КОЈ?
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 29 Сеп 2010 04:11 #56170

 • Toblerone
 • Toblerone's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 53
 • Thank you received: 5
 • Карма: 6
Убава тема за „заебана работа“.
Стварно Господ треба да е на помош за периодот 2-4 години.
Црвен картон за мајката погоре што мисли дека малиот е лигав затоа што плаче.
Плачењето е исто што и смеењето изразување емоција.
Ќотекот излегол од рајот ама затоа што не бил добар не за друго.
B.A.N.N.E.D.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: J.Sinolicka, bibi1979, nenuska

Детски хирови и како да се справиме со нив 29 Сеп 2010 12:07 #56200

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Убав пост тоблероне, кратко и јасно :laugh:

Било што да кажам после постовите на Весна ќе биде излишно.
Значи живци и само живци, да бидеме стрпливи и да ги оставиме да си ги изживеат сите фази како што треба, да не ги кочиме, блокираме и да не им отежнуваме на тој пат. Алексеј има 3 годинки, па сеуште знае да не' тестира на овој начин, да прави намерно бељи, но свесна сум дека не го прави тоа за да не нервира, туку затоа што го бара нашето внимание. И затоа ниту го казнувам ниту го дисциплинирам на било кој начин. Едноставно разговараме, зборуваме, зборуваме, пена ми фаќа устава од зборење и некад, нормално, знам да изгубам живци човек сум и јас. Па ќе му се "заканам" дека автобусот ќе го дадам на децата надвор ако не престане со некоја опасна активност, и после ми е жал затоа што знам дека тој тоа буквално ќе го сфати :unsure:
А граници постојат, не му е се дозволено, никогаш и не му било и уште од бебе му зборувам како на возрасен и објаснувам што како зашто, така да навикнат е веќе да комуницираме на тој начин, да му биде објаснето зашто нешто не смее или не е добро за него. Или за мене :zelen:

Реченицава на тоблероне дека ќотекот излегол од рајот затоа што не чинел - ми се свиѓа, ќе си ја запамтам. Не бил добар па го избркале, многу јасно;)

А и "утехата" шо ја добив од Весна да се стрпам "само" уште една годинка додека наполни 4, ме закопа :muahaha:
Се шалам. Ако за нив не најдеме нерви, трпение, време и воља, за кого друг?
Нека ни се здрави и живи и нека ни белее косата. И разбира се, Господ на помош :laugh:

Едит и ПС.
Никогаш не сум му се обратила на Алексеј со "плачко", "лигле", "мочко" или било кој друг погрден и навредлив збор. Никогаш и нема да го направам тоа, затоа што знам како би се чувствувала јас кога мене некој би ми се обратил така.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 29 Сеп 2010 12:10 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 29 Сеп 2010 17:22 #56419

 • Sandra
 • Sandra's Avatar
 • Offline
 • new born
 • :)
 • Теми: 145
 • Thank you received: 14
 • Карма: 7
So zadovolstvo procitav sto e napisano prethodno.
Se obiduvam da ostanam prisebna vo kriticnite momenti i da mu objasnam sto moze a sto ne, ama ponekogas mi se cini deka nisto da ne dopira do nego.
Se tesam samo deka e faza i ke pomine.
Inaku kako reagirate koga saka da napravi nesto sto e zabraneto ili saka nesto sto ne moze da se napravi vo momentot?
Vo tie momenti mi e najtesko da se spravam so Stefan. Probuvam da mu objasnam zosto ne moze, ama kako sto kaza nekoj pogore togas ne slusa sto zboruvam, probuvam da go ostavam da si polplace i da se smiri pa posle mu objasnuvam, ama ponekogas i mi e zal da place.:wtf:
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 29 Сеп 2010 20:04 #56447

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
E pa i nie imame uste malku za cekanje,samo uste nekolku meseci ;) .Da potpolno se slozuvam kako sto napisa Vesna,kaj nas barem(zboram za pogolemata)ima i te kakva razlika od lani do ovaa godina,koga sakase se da dobie i da bide po nejzino sega so muabet i objasnuvanje kade kade ke me poslusa,ama nekad i ne pali ako si naumila da bide po nejzino ke bide i kraj..Sega se plasam od periodov sto sledi so malovo pak jovo na novo. :tupco:
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 29 Сеп 2010 21:35 #56450

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Слажем се са свим што је написано, јесте то нормална фаза у одрастању наших малишана и треба им пуно љубави и разумевања у том периоду..и истина је да треба много живаца и стрпљења и да је некада јако тешко остати присебан..најважније је уствари увек бити доследан, јер ако кренемо линијом мањег отпора и попуштамо детету када почне да хистерише, нећемо приметити када прође та фаза, него ће то деци постати навика и одличан начин да добију оно што желе на лакши начин..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 30 Сеп 2010 17:58 #56761

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
И ќерка ми спаѓа во групата на деца на возраст од 3,5 годинки и сеуште знае да почне да бара нешто со врескање, плачење и трескање од земја иако зборува и се изразува одлично дури понекогаш е вистински филизоф. Начинот со кој ги манифестираше своите хиров кога имаше 1,5 година или2 некако и прејде во навика. мора се да е по нејзино и се што ќе види да е нејзино инаку држ те му се. Не дека добивала се што ќе посака туку така не само што го привлекува моето внимание туку го привлекува и туѓото и целта е исполнета - повторно сме во центарот на вниманието. Некогаш тоа е и со умисла па нарочно правиме бељи. Е следува зборување, убедување држење лекции и слично, но контра ефект таа престана да ме слуша, како да не и се обраќам неа. Дури почна да ми вика - затвори ја муцката или shut up. Да, да и тоа го имаме научено. Пред некој ден така кога плачеше зошто таа не се спуштила прва од тобоганот туку друкарка и, едно девојче и викна - плачка, плачка и таа свесно и одговори јас не сум плачка туку ти си плачка. Значи мене ме интересира како да се постапува со овие деца кои одлично зборуваат и се изразуваат и точно знаат што прават, а повторно во одредени ситуации своите хирови ги манифестираат со плачење и врескање.
П.С: сум имала прилика да ги набњудувам децата на оваа возраст па дури и помали кои потекнуваат од Русија, Германија или Холандија и верувајте ми дека кај нив речиси и да не постои вакво нешто или пак многу ретко. Немојте да ме сфатите погрешно ама таков впечаток имам.
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 30 Сеп 2010 18:05 #56766

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Srna wrote:
Дури почна да ми вика - затвори ја муцката или shut up. Да, да и тоа го имаме научено.
Каде може дете од 3.5 годинки да ги чуе овие изрази? Дамјана збори тоа што го слуша дома. Дури и дијалекти фаќа ;)
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 30 Сеп 2010 18:18 #56773

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
јер ако кренемо линијом мањег отпора и попуштамо детету када почне да хистерише, нећемо приметити када прође та фаза, него ће то деци постати навика и одличан начин да добију оно што желе на лакши начин..

bravo ZZ, bas taka
najcesto se prodolzuva po staro i ete ti problem
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 30 Сеп 2010 19:16 #56799

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Дамјана и јас се чудам понекогаш и си претпоставувам дека е о Вд дружење со поголеми дечиња, братучетки и слично. Јас си претпоставувам дека тие неа во некоја прилика и рекле така па сега таа ги копира. Чекај, ќе видиш што се ќе научите во градинка, по родендени, одмори и сл. ако има прилика да си игра со поголеми дечиња. Впрочем има доста разлика помеѓу дете од 2 год. и дете од 3,5 год. Јас затоа и го поставувам прашањето што кога нема да влијае врз нив само домашната средина и домашното воспитување, што кога ќе почне да влијае и околината и надворешната средина. Всушност социјализирањето носи и вакви и слични предизвици.
Последна промена: 30 Сеп 2010 19:22 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 30 Сеп 2010 19:43 #56809

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Srna wrote:
Јас затоа и го поставувам прашањето што кога нема да влијае врз нив само домашната средина и домашното воспитување, што кога ќе почне да влијае и околината и надворешната средина. Всушност социјализирањето носи и вакви и слични предизвици.

Истина је да деца копирају особе из своје околине, нарочито млађа деца воле да копирају већу..и заиста деца могу много да поприме од деце са којом се друже..али зато смо ми ту да то приметимо и да им објаснимо зашто неко понашање или изражавање није у реду..при том ми као родитељи требамо дати деци пример понашања, разговора, опхођења у свакодневном животу..јер, не можемо од детета очекивати нешто што и ми сами не поштујемо..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 30 Сеп 2010 21:34 #56819

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Jas sum mnogu svesna sto ne ocekuva. Ama se trudam da zboruvam sekojdnevno so deteto, Taa i sega pravi raboti koi ne bi trebalo (pr. ja tepa mama :laugh: ). Ama jas sekogas so smiren ton i kazuvam deka taka pravat samo neumnite deca, a Damjana ne e neumna. Eve mama ne pravi taka, eve i tato ne ... pa poleka se povlekuva. Ama mala e za nesto poveke da mozam da napravam. Inaku nie vozrasnite najcesto sme sami krivi za nivnite postapki. Edno vreme edna rodnina pocna da i zboruva na smea na Damjana: Abe Nodi e lajnar. Taa si uvrti vo glava. Zborceto "lajno" i bese kako dobar den. Ja ignoriravme, ne i go povtoruvavme toa, pa eve veke podzaboravi. A na vozrasnite im kazav deka ne e korektno na tugjo dete da mu kazuvaat takvi raboti i deka jas na nivnite nikogas taka ne sum im se obratila. Ednostavno morame da se spravuvame so vakvite slucki.
Последна промена: 30 Сеп 2010 21:36 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 30 Сеп 2010 23:09 #56840

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Страшно ова со Ноди и родинината, убаво пишувало во учебникот на Весна дека само господ нека им е на помош на родителите чии деца се на оваа возраст (а искрено мислам дека и понатака ќе ни биде потребна неговата помош). Изгледа дека освен со децата во одредени ситуации ќе треба да да се справуваме и со возрасните.
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 01 Окт 2010 00:44 #56854

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Такве ситуације су неминовност, има разних људи и разне деце..борити се против свих је немогуће, исто као што је немогуће изоловати дете од света..ту помаже разговор..
Ја сам са Лазаром, а сада и са Дором увек практиковала да после сваког сусрета са другим људима, децом, буквално изанализирамо њихово понашање где им објасним шта је у реду, а шта није..јесте понекад мало досадно, али је веома корисно јер деца убрзо и сама препознају непримерено понашање или изражавање..

Написала сам већ да ми морамо бити пример деци и заиста се трудим да то и будем, али како нико није савршен и безгрешан, тако нисам ни ја и деси ми се понекад да пред њима изговорим и понеку псовку..и наравно, то је одмах примећено..објаснила сам им да је то понекад дозвољено када се човек изнервира..тако да Дора зна и да опсује, али увек каже -мама, изнервирала сам се:) ..и ја сам то тако прихватила и толеришем, јер је стварно понекад и када се заиста изнервира..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Детски хирови и како да се справиме со нив 01 Окт 2010 02:39 #56878

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Весна Блажевска, твојот совет беше прекрасен. Денес го применивме и навистина делуваше...

Во последно време само плаче ако нешто не и е по ќеиф, па денес не сакаше да стави чорапчиња и топлинки и почна да плаче. Пробав да ја убедам, ама почна уште посилно да вика. Ја игорирав точно 3 минути и сама дојде, со плачење, ама со смирен тон ја убедив да ги стави:OK:
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Детски хирови и како да се справиме со нив 01 Окт 2010 15:27 #57002

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Moevo since otkako napolni godinka mnogu se izmeni neznam dali vie ste dosle vo situacija da griza sto stigne i toa namerno znae deka griza i se smee, e sega najstrasnoto e sto pocna navecer koga se uspivame da me zakasa za grada i toa tolku silno sto mislam deka ke me skine ova go napravi vcera i zavcera i do srce me zabole sto bukvalno so strav go dojam deka ke me zdzapa i si rekov ako uste ednas taka me grabnes ne dobivas veke da cicas, ne sakam da go odbijam ama vistinski boli me griza so seta sila i toa uste levo desno so vilicata ne pusta, kazuvajte kako da se spravam so mojov neznam dali da kazam problem.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.