Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Истражување на телото

Истражување на телото 20 Сеп 2010 14:50 #53537

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Дали вашите дечиња си го истражуваат телото? На кој начин?
Ние имавме една фаза, кога беше некаде околу година и пол накај две, кога ќе ја седнев на нокширче, се допираше за дундето :laugh: Траеше можда две три недели тоа, јас искрено не знаев како да реагирам, некојпат ќе и ја тргнев раката, некојпат само ќе ја опоменев, и не за друго, туку ми беше страв да не и стане навика или скраја да е да се повреди. Како дојде така пројде таа фаза, сега некои новости на тој план немаме, а ме интересира искуството и на мајките на поголемките дечиња, што се случува понатака како растат?
The administrator has disabled public write access.

Истражување на телото 20 Сеп 2010 15:39 #53553

 • sonjicka
 • sonjicka's Avatar
Ние моментално ја имаме оваа фаза. Ја пратам само како што вика бубамара да не се повреди...инаку не ја карам ниту пак и објаснувам нешто. Летово само кога ме гледаше збунета кога ќе видеше голо машко и покажување со прст и објаснив кој што има. :fijuk:
The administrator has disabled public write access.

Истражување на телото 20 Сеп 2010 15:54 #53562

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
Nema potreba za opomenuvanje ili ne daj boze pleskanje po raka, kaznuvanje i sl. koga deteto se dopira po polovite organi. taa faza e normalna, kaj nekoi e izrazena povekje, kaj drugi pomalku. Kako sto glasi i temata, toa e istrazuvanje na sopstvenoto telo i nema potreba od bilo kakva reakcija od strana na roditelite. Taa faza moze da se javi okolu 2-3 godini (kaj nekoi i porano/pokasno), ponatamu moze da se povtori okolu 9-10 godini. Decata se samo ljubopitni i istrazuvaat, navika nema da im ostane vo sekoj slucaj, karanje i pleskanje moze da dovede do toa pocesto da se dopiraat kolku samo da go privlecat vnimanieto na roditelot. Najdobro e ovaa pojava totalno da se ignorira i sekako, ako deteto prasuva, da mu se objasni sto ne mu e jasno. Jas se sekjavam za sin mi, uste kako bebe (8-9 meseci)si igrase so kureto koga go presoblakav, koga imase 2-3 godini se falese kako kureto mu porasnalo (predizvikuvase erekcija), no daleku od toa da mu ostanalo navika. Tie se deca i samo istrazuvaat, bi bilo mnogu loso roditelot da mu ostavi vpecatok deka e toa nekakva si prljava rabota koja ja pravat samo losi deca...posledicite (kaj vekje vozrasen covek) mozat da bidat katastrofalni: od cuvstvo na "prljavstina" koga se vodi ljubov, cuvstvo na neadekvatnost (bilo kakov oblik) do krajna impotencija i frigidnost. Smetam deka nie pomladive generacii ne bi gi vospitale svoite deca vo duh deka seksot e nesto prljavo, gnasno, nedozvoleno itn. Jas bar sin mi (pa i kerka mi ko ke podporasne)go vospituvam deka vodenjeto ljubov e nesto vo koe treba da uziva i so telo i so um.
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.

Истражување на телото 20 Сеп 2010 15:59 #53567

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
И Ива летово го направи своето прво истражување на плажа, ама искрено ми беше страв да не си направи некоја инфекција зашто имашемногу ситна песок. Сепак, не бев строга, нити пак упорна.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Истражување на телото 20 Сеп 2010 16:04 #53569

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Ехееее и ние сме цело време со рачето таму :) дури и свири на гитара, ќе си го потегне и изводи :) На почетокот и јас го опоменував да не си го држи цело време другар му :) но со консултации и читање литература, престанав и не реагирам, едноставно игнорирам.
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Истражување на телото 20 Сеп 2010 16:27 #53574

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
И овој мојов имаше фаза пред некој месец околу 9-10 месец и на секое пресоблакање буквално си го фаќаше курето и онака замислено си го тегне,го фаѓа, како опседнат беше, јас ќе му ја тргнам раката, тој пак, и на крај го оставив и еве сега се потсетив дека сега веќе не се фаќа.
The administrator has disabled public write access.

Истражување на телото 26 Окт 2010 00:52 #64998

 • Ivana
 • Ivana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Sweet and Tender Hooligan
 • Теми: 162
 • Thank you received: 16
 • Карма: 6
Sosema normalna pojava, ne treba da se reagira negativno, tuku da se imenuva kako i sekoj del od teloto. Dokolku mislite deka moze da se povredi svrtete mu go vnimanieto na drug del od teloto pocnuvajki od tamu kade sto veke samoto istrazuva :) np fatete mu go raceto i imenuvajte kure, pace, mace, ripce kako sakate izrazete se, prodolzete so drugite delovi od teloto, nose, race, noze.. igra, barem jas vaka pravam i no problem
Последна промена: 26 Окт 2010 00:57 by Ivana.
The administrator has disabled public write access.

Истражување на телото 26 Окт 2010 01:13 #65018

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Немам впечаток дека нешто многу истражува, курето му се вика Алфред и си го тегнеше и бодеше :laugh: кога беше бебенце, сега многу ретко на бањање ако го фати. Му кажувам само да не го фаќа со прљави рачиња. Никогаш не сум го опоменувала и не сум му бранела да си го пипне било кој дел од телото.
Последниве два дена дали му е игра или истражување не знам, кога облекува гаќички ми вика - мамо, ќе си го фатам газето. Ми најавува демек :laugh: . Му одговарам - е ако де сине, фати си го, твое си е :laugh:
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Истражување на телото 26 Окт 2010 01:49 #65026

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Сосема нормално е децата да сакаат да си го пипкаат телото, да истражуваат.
Макс сака да си го фаќа курето, кога се бањаме кога ќе го отвориме главчето, се наведнува и си го гледа и се смее, зашто е љиљакова.
Често вика: Гооолемооо е курето, и се смееме заедно.
Имапе период кога си го пипкаше и газето, ама сега откако се одвикна од пелени не му се случува, можда повеќе го чешкаше тогаш.

Не бранам, таман работа.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Истражување на телото 29 Окт 2010 03:06 #66195

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Мене тоа што чат-пат му текнува да си го тегне курето (у тие моменти сам му збори нешто као-љиљиљи, смешно е у живо) ич не ми е ни чудно, обично тоа е кога му менувам пелена.
Пред едно месец дена имаше фаза газето да го фаќа, ама баш со прстињата да чепка и некако шубе ме фати, без викање, опоменување и сл. гледав побрзо да го облечам.
А редовно си го покажува папокот, го вика попо!
Последна промена: 29 Окт 2010 03:07 by Nebo.
The administrator has disabled public write access.

Истражување на телото 08 Ное 2010 15:41 #69905

 • Mladenovska
 • Mladenovska's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Децата се најголемото богатство
 • Теми: 786
 • Thank you received: 189
 • Карма: 0
Некаде пред втората годинка, Анастасија почна да си се пипка долу,кај газето. Како што разбираше така си ја викаше дунда, цицињата ги вика мишки, газето само ке го почешка и си го држи па ке го пушти. Тоа и е фаза која е миновна, така да не реагирам воопшто.Ако реагирам обратно ке ми прави, за инат постојано ке се пипка и недај боже некакво црвенило иритација може несвесно да си нанаесе. Летово кога бевме на одмор, не обрна внимание многу кога се виде гола како да си го познаваше телото. Кога си играше до други дечиња каде имаше и машки само ке ги погледнеше нив и ке си се погледне кај дундата и ке види дека нешто не и штима хахахахаха. Ке ми речеше -мамо колку голема дунда има тоа дете(мислејки на машко дете) :hahaha: Верувајте дека јас немав душа во себе за да и објаснам. Толку се смеев што детето се збуни и продолжи да си игра со триста прашалници во нејзинтот главче :wtf: Нормално одпосле се и обајснив.
Еднашка виде како еден човек молзе крава, и ми рече: Мамо кравата на чичкото од дундата му дава млеко? :fijuk: хахахаххха човекот слатко си се изнасмеа и и даде млеко да пие за дома!
И ден денес кога ида се бањаме, таа ке ми каже да и го измијам газето и дундето да и биле чисти ххахаххах Абе голем човек ?! :tupco: :hahaha:
*****СРЕЌНА НОВА 2011 *****The administrator has disabled public write access.

Истражување на телото 09 Ное 2010 14:22 #70341

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Нас пак не фати таа фаза на фаќање на курето, ќе го фати го тегне, го врти ќе го нашили и една фаца ќе направи замислена абе многу ми е смешен :laugh: Јас на зафрканција ќе му викам што правиш, он се смее, знае што прави хаха, а па после да му ја облечам пелената, плаче не сака за жива глава.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Истражување на телото 25 Јан 2012 12:29 #176599

 • MAJA_DS
 • MAJA_DS's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Be yourself, everyone else is taken!
 • Теми: 118
 • Thank you received: 25
 • Карма: 0
Mnogu interesno izreagira vnuka mi pred nekoj den koga go presoblekuvav sin mi i bidejki nemala videno do sega kure i vika na snaa mi mamo sto e ova :hahaha:
Celata bese zbunka, ne i bese jasno kako moze sin mi da ima drugo nesto a ne dunda :hahaha:


Nicht weil die Dinge schwierig sind wagen wir sie nicht, sondern weil wir die Dinge nicht wagen sind sie schwierig. (Seneca)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika, eleonora

Ре: Истражување на телото 31 Јан 2012 09:11 #177476

 • темјанушка
 • темјанушка's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 314
 • Thank you received: 197
 • Карма: 0
Prasanjeto na sin mi od pred 2 godini. Mamo, zasto koga go otvaram i zatvaram kureto mi e mnogu ubavo? :zelen:
A malata pred 2 meseca mi vika: Mamo , vidi dudeto mi ima usta i go tegne nagore. :rofl:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка, forumce, MAJA_DS

Најново на форумот

 • No posts to display.