Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Воспитување на децата

Ре: Воспитување на децата 01 Окт 2012 01:42 #215737

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Воспитување на децата и многу деликатна и опсежна тема, која како и во сите други сегменти од животот има и свои трендови, а и пристапи базирани врз традицијата. Добро е да се пишува, а и да се прашува. Понекогаш знаеме да се жалиме, но јас ги разбирам и тие лути мајки, не можам ниту нив да ги осудам, доколку се останува само на зборови. Некогаш зборуваме за да си а олесниме душата. Но јас добро се сеќавам дека на оваа тема порано воопшто не се зборувало. Во мое време родителите се сметале за совршенство и ако спомнеле дека нивните деца беснеат, а тие не знаат како да се справат со нив, значело дека потфрлиле како родители. Исто така, срамота било во јавност да се изнесуваат работи што децата ги правеле по дома. Ете, различни времиња, различно однесување, различни гледишта и ставови.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Зока

Ре: Воспитување на децата 01 Окт 2012 03:11 #215748

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
Во контекст на темава да ви прераскажам една приказна што ја прочитав неодамна:
Во продавница мајка и дете, детево писка вриска, а мајкава со смирен тон повторува: Смири се Џенифер, се ќе биде во ред, смири се Џенифер.
И еден господин од страна гледа и и вели на мајкава: Браво госпоѓо како се справувате со ситуацијата, како успевате да ја смирите вашата ќерка Џенифер.
И на тоа мајката вели:
А не господине, Џенифер сум јас! :)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Mama Ane, Thatcher, Annabel Lee, Tessi and this user have 14 others thankyou

Ре: Воспитување на децата 02 Окт 2012 03:35 #215874

 • темјанушка
 • темјанушка's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 314
 • Thank you received: 197
 • Карма: 0
Ne sakam deteto da e pokorno i da se plasi od mene, sakam aktivno da ucestvuva vo sekoja diskusija i da si go kaze svoeto mislenje. Pa mozebi jas gresam vo nekoja postapka!. Ako e malo , ne znaci deka nema pravo na glas, pa ponizno da go slusa sekoj moj zbor.
Vo odnos na stekerite i strujata, ne sum morala da gi slapkam po race, ednostavno sum stavala kapacinja na site stekeri.
Jas licno sum rasnela vo pokorna sredina so dominantna majka i za zal toa ima ostaveno posledici na mojata samodoverba. Kako dete bev mnogu povlecena, iskomplekirana, bez gram samodoverba, dete koe ne znae da komunicira so sredinata.
Zatoa nekogas koga ke viknam ili ke udram, vednas se potsetuvam deka zalicuvam na mojata majka i toa mnogu me pogoduva.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Thatcher, Annabel Lee

Ре: Воспитување на децата 02 Окт 2012 04:36 #215886

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
темјанушка wrote:
Vo odnos na stekerite i strujata, ne sum morala da gi slapkam po race, ednostavno sum stavala kapacinja na site stekeri.

Ете јас ги шлапкав по раце, иако имаме капачиња, капачињата ми се гаранција за дома, ама ако им стане интересно да чепкаат по штекери, може да биде и те како опасно со оглед на тоа што идеме на гости каде што штекерите не се заштитени со капачиња. Моите деца беа ептен љубопитни за штекери, па јас и ден денес сум на штрек кога ќе ги видам како се доближуваат дома до штекери каде што има уклучени кабли.

Кај нас плескањето како воспитна мерка е премногу ретко, значи се користи само во животно загрозувачи ситуации, струја, качување на прозор и слично. Прво се зборува, а ако не ме слуша тогаш ќе ги плеснам - со тоа што ги удирам колку да ги заплашам, а не да ги боли.

Јас се извинувам, ама не им верувам на тие мајки што на форум се фалат дека на 1 и пол годишно дете им ги објаснуваат нештата, и дека со збор се разбираат, ама нели мое право е да верувам или не.

Па на таа возраст моите деца немаа концентрација да ме слушаат, туку одат со глава во ѕид кон нивната цел, а ако јас почнам да им зборувам и да ги тргам почнуваа да плачат и да вриштат и првиот момент кога ке ги оставам се враќаат кон "забранетото овошје".

Инаку, најчесто разговарам со децата, со поголемата можам повеќе и повеќе се разбираме, толерантна сум, некогаш попустлива, но некогаш знам и да кажам еден збор и со еден поглед да сфатат дека сум сериозна и дека не преговарам, ова особено навечер кога не сакаат да си легнат.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi, vistina, Meyo

Ре: Воспитување на децата 25 Окт 2012 06:21 #218789

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Vikav, slapav po gazeto, do pred dve godini .....ama edinstveno nesto sto posignav e da ima strav od mene :( pocna samo mene da me slusa koga ke i kazev Ne za nesto, ama site ostanati moeto Ne go pravea DA i taka jas stanav losa majka za moeto dete, duri i nekolku pati mi go kaza toa vo lice Kakva majka si ti !

Sega praktikuvam Kazna, znaci ja prakam vo soba, nema cel den kompjuter, crtani nema igracki nema setanje, pa efektovot e pogolem, a i jas sum posmirena. Veke nekolku meseci e poslusno dete, pu pu :D ne sum ja kaznila nisto, osven sto so jadenjeto mi gi kine nervite ama i toa ke se sredi znam
The administrator has disabled public write access.

Воспитување на децата 06 Дек 2012 03:09 #224653

 • karo
 • karo's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Здраво.
Ви имавме пиШано за дете 8 години маШко 2ро одд.Кога оди на Школо вели дека му е Жал за татко му(за мене).Тоа се слуЧува само кога оди на Школо после тоа се е во ред.Со разговор со него ни каЖа дека некои деца од другите класови(повозрасни)се зафркавале со помалите дека татковците им биле грди и глупи.Но мојот син тоа го сфатил многу сериозно.Ова се слуЧува скоро два месеци.ИмаШе периоди кога без проблем одеШе на Школо во овие два месеци.А на Школо е многу интелегентен и пофален од уЧителката и без проблем ги работи сите задаЧи.Помогнете ни како да се постапи од наШа страна.
Секое добро.
Последна промена: 06 Дек 2012 06:01 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Воспитување на децата 06 Дек 2012 04:25 #224670

 • Mamita
 • Mamita's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 277
 • Карма: 1
Каро, бидејки работите кои ги наведуваш (задевање од страна на повозрасните деца) се случуваат на училиште, мој совет ти е тоа да го пријавиш кај наставничката и да побараш од неа да дејствува соодветно и да ги засштити нејзините ученици, во овој случај помалите деца.

Било како заедвање од страна на еден кон друг ученик, кое си има свои последици, како во случајов едеб вид на траума кај твоето дете, спаѓа во групата малтретирање (bullying) и во никој случај не треба да се занемари, зошто за жал може да остави големи последици врз развојот на твоето дете или пак не дај Боже до поголеми навреди, омаловажувања, злоупотреби од страна на другите (повозрасните) ученици.

Лично знам, дека во секое основно училиште во РМ постојат тимови од наставници обучени за справување со насилството (од било каков вид) на училиште. Обрнете и и внимание на наставничката за ова и побарајте ако треба и средба со некој претставник од овој тим да им ја објасните ситуацијата.

Во меѓувреме, разговарејте со вашето дете дека постапките на повозрасните ученици не се во ред, дека тоа не е вистина, дека не треба да му биде жал за вас, вие сте тука за него секогаш кога ќе затреба, како што ќе бидете тука за него додека не се смири и оваа работа, а и понатаму во животот.
Последна промена: 06 Дек 2012 06:04 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Воспитување на децата 30 Јан 2013 07:24 #230933

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3165
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Мали родители не воспитуваат големи деца

„Не се денешниве деца како во наше време. Јас на девет години сама одев на училиште, сама дома си подготвував јадење и ја чекав сестра ми од градинка. Друго време беше. Сега моето дете на таа возраст е како бебе, јас го носам на училиште, срамота е, ама уште го хранам со залачиња, жал ми е поради тешкиот ранец со книги, па му помагам да го носи. А не ми паѓа на памет да го пуштам сам на зимување со деца или на настава во природа“.

Вака зборува мајката на 9-годишниот Андреј додека го чека да излезе од час во Музичкото училиште, каде што веќе три години е првенец на генерацијата.

Денешните родители често имаат сосема погрешен пристап кон децата. Во желба да им угодат, ненамерно од нив создаваат „неспособници“, кои потоа во животот најчесто се губитници, велат психолозите.

- Родителите често се жалат кај психолозите дека децата им се неспособни и несамостојни. С` почесто се јавуваат премногу грижливи родители, кои од децата си создаваат инвалиди. Ако тие во младоста на една возраст оделе сами во училиште и се грижеле за помалиот брат или сестра, денес нивното дете на истите години не знае ни само да се најаде - вели психологот Анета Младеновска.

Од грижа на совеста поради преголемата ангажираност на работа, како и поради одредени стравови и несигурности што им ги создале нивните родители, денешните родители стануваат неразумно опседнати со грижа, поради што најчесто им страдаат децата.

- Родителот мора да го пушти детето да го открива светот, да греши, да учи и да се осамостојува. Не треба да им ги извршува сите обврски на децата, туку децата треба да научат с` што може да направат сами. Така тие ги развиваат своите способности и учат самостојност. Ќе грешат, но ако не станува збор за опасни ситуации, тоа е сосема во ред. Доброто воспитание не е лесно, бара време и трпение. Но целта е самостојно дете, што е радост на целото семејство - објаснува Младеновска.

Затоа психолозите препорачуваат родителите да ги вклучуваат децата во донесувањето одлуки и да им дозволуваат, на пример, да ја изберат друштвената игра, дестинацијата за летување или неделен ручек или, пак, постелнината во која ќе спијат.

Во педагошкиот метод на италијанскиот психолог Марија Монтесори главни максими се: „не е секоја помош добредојдена” и „да не им помагаме на децата ако тоа не е потребно”.

Во модерната психологија одамна е апсолвирана тезата дека самостојните деца се посреќни. Овој приод ги укорува родителите што постојано демнат врз детето, го предупредуваат и го исправаат, чувајќи го под стаклено ѕвонче.

Извор: Дневник
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher, Nataly, macika, vodolija, Синоличка and this user have 1 others thankyou

Ре: Воспитување на децата 05 Фев 2013 17:14 #231632

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Апсолутно се сложувам со статијата што ја постира Сања. Се повеќе околу мене гледам родители што ги третираат децата како бебиња. Незнае само да јаде на 3-4 години, незнае да се облече на 7 години, каде оди се сопнува па мора да го следам исто на 3-4 години, несака да собира играчки ... Некогаш и не сме свесни дека со претерана грижа се претвараат децата во “инвалиди“ . Баш самата денеска се изненадив, белчо сам сакаше да оди да моча ама не дава да одиме ни со него во купатило. Јас и мм пратиме ситуација од спална, значи отиде, си го зема нокширчето од местото каде го чуваме и си го смести каде што обично го ставаме да моча, клекна, го дигна бодито, се намести (не седи, туку полустоечки моча), заврши работа, зема хартија, се избриша и хартијата си ја фрли во нокшир. Цела постапка како што треба без ниедна капка на страна. И јас се запрепастив, сваќам дека не сум ни до крај свесна што се сам може да направи. Каде може да му се дозволи, се разбира.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Синоличка

Ре: Воспитување на децата 06 Фев 2013 06:51 #231718

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Bas taka, kaj nas primer bidejki Metodija odi tri dena vo nedelata vo gradinka tamu pravi se sam, vklucuvajki jadenje i koristenje na WC. Doma cesto pati znae da kaze ne mozam da jadam sam, davaj mi ti ili ne moze da dosedi na masa dodeka jademe, a sporedeno so gradinkata site se kako vojnici i ne smee nikoj da stane od masa dodeka site ne zavrsat.
Isto so oblekuvanjeto za da se ubrza rabotata go oblekuvame nie, a treba da pocesto da go ostavame sam, pa makar se oblekuval i pola saat. Ne deka ne znae (moze nesto odnopaku da oblece :) )ama ete da ne se gubi vreme :tupco:
Za ostanatoto kako sobiranje igracki sum mnogu postroga primer i toa go pocituva, koga izleguvame nadvor go pustam ponapred/ponazad da odi ako saka, duri i ako treba da se premine ulica se nauci da ne poceka (ako odi ponapred) i ke go prasam sto mislis dali e sega sigurno da se premine ulicata, pa toj gleda levo desno i ke potvrdi (ako nema koli) i preminuva.
E sega prasanjeto mi e do koja mera treba da im se dozvoli na decata taa samostalnost i sto e soodvetno za godinite, bidejki tie ne moze sekogas da procenat pravilno (bidejki se deca), pa da ne se sluci katastrofa nekoja, racionalnoto kaj niv doprva ke se razviva ??? Hmm :dosadno:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Воспитување на децата 06 Фев 2013 08:47 #231754

 • sonja 35
 • sonja 35's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Будна сум,не е сон...
 • Теми: 127
 • Thank you received: 191
 • Карма: 6
Ах,воспитување...Еве ги моите за пример,кога ќе речам, ајде играчките во кутија,едната секогаш се прави ко да не слуша :blink: другата без проблем,дури и вика на сестра и,ајде даде.Што ми е поентава,за двете важат исти правила,на двете исто им се збори,арно ама еднава понекогаш забушава.
Јасно е дека воспитувањето игра важна улога,но да не го потцениме и карактерот на детето,кое секако треба да насочува и да се следи.
Инаку генерално многу сум задоволна од нивната посветеност кога се работи за играчките,облеката...
Комуницираат со добар ден во продавници,до добра ноќ пред спиење...
Последна промена: 06 Фев 2013 08:49 by sonja 35.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Воспитување на децата 01 Мај 2013 14:00 #238514

 • tough cookie
 • tough cookie's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 34
 • Карма: 0
Mnogu ubava tema, izvor za neiscrpna diskusija. Taka e, zatoa sto nema edna vospostavena i dokazana metoda na vospituvanje sto dava rezultati. Ah, kako decata ne se ragaa so priracnici, a? ;) Cesto posakuvam sin mi da stasase so eden priracnik "kako da se izraste pravilno ova dete bez maka".
Pa iljada deca, iljada karakteri i nekoja "metoda" sto dava pozitivni rezultati kaj edno dete, moze da ima sosema sprotiven efekt kaj drugo. Kako sto sin mi e sega na taa "terrible two" vozrast (21 mesec e star), cesto so mm naiduvame na predizvici kako da se spravime so sinko vo odredena sostojba. Knigi, online forumi, priracnici, se izvor na informacii, a sto najdobro funkcionira za edno dete e zadaca na roditelite da otkrijat. Ima uste leb da jademe sto se veli, i kojznae kolku vospitan ke porasne, no eve samo nekolku misli od moeto iskustvo so mojot sin.

Voopsto ne saka so grubo kaj nego. Ako mu povisam ton, toj uste poveke se nervira i zapagame vo pogolemi problemi. Pogotovo na ovaa vozrast, tesko im e da razberat zosto nesto e pogresno sto go pravat. Ne e samo da mu se kaze "ne". Ne mu e jasno zosto ne. Sekoe "ne" se trudime da mu go obrazlozime. Zosto na primer ne se odi bos nadvor koga e ladno...

Mu davame opcii, sam da bira, i ova ima odlicen efekt. Mal e ama mislam deka mnogu saka da "odlucuva". Taka na primer koga ke nema da saka da si trgne da odime doma od nekoe igrasliste, ke pocne da se buni i da place. Ne go zimam za raka i mu vikam "ajde trgaj vreme e za doma", tuku mu kazuvam deka uste malku ke odime doma, zasto e vreme za vecera, za citanje, ... Po nekoe vreme koga ke mu kazam ajde odime, ako se buni, go potsetuvam deka sme se dogovorile i deka mora da odime doma. I mu davam da bira: "Sakas da odis peski, ili ke odime so kolickata? Ili sakas da trcame zaedno nakaj doma?..." Obicno detevo bira nesto i trgame. Retko pa retko ova nema da zapali, pa ke probam da mu ja razbudam zelbata za doma na drug nacin. Na primer ke mu kazam "eee, se sekavas li deka sabajle doma si igravme so kocki i deka praevme zirafa? Sakas da odime doma i da pravime nesto drugo?"

Time out ni e isto del od sekojdnevieto. Ne go praktikuvame cesto, ama koga ovie "nice" finti nema da zapalat, time out ni e neizbezen. Posle toa razgovaram so nego i go prasuvam dali mu e jasno zosto bese vo time out. I se objasnuvame. Obicno ne povtoruva ista greska dvapati. Ako vcera bil vo time out zatoa sto ne sakal da mieme zabi, denes ne se buni za zabi mienje. Ili ako pocne da se buni go potsetuvam na vcerasniot time out... I obicno popusta.

Apsolutno smetam deka treba na deteto jasno da mu se stavaat do znaenje granicite na dozvolenoto. No se so objasnuvanje. Mnogu e mal uste, ama go pottiknuvame sam da razmisluva za mozni posledici od nekoja postapka. Da vidite kako poinaku reagira koga "sam" ke dojde do soznanie nekoe i koga sam ke svati zosto ne smee da pravi nesto.

Sega se ova sto pisav da ne si pomislite deka nemame nikogas problemi i deka nikogas ne placeme :laugh:. Nekogas ednostavno nisto ne pomaga i go ostavam da si se isplace. Se dodeka ne e vo opasnost da se povredi sebe ili drugi okolu nego, vo red e da si gi isplace frustraciite.

Citav vo nekoi od prethodnite postovi i na diskusijata kako pravime "invalidi" od decata so postojana kontrola i zastita vrz niv. Bas pred nekoj den go diskutiravme ova so mm. A imase i edna studija skoro sprovedena deka decata koi se premnogu zastituvani podocna vo zivotot imaat problem so samostojnost (logicno e ova, neli) i deka se cesto cel na ismejuvanje na uciliste. Griza treba, no treba i nie roditelite da si gi znaeme nasite granici i da gi pustame decata sami da se spravuvaat vo odredeni situacii i da ja pomirisaat samostojnosta od mali noze.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Воспитување на децата 05 Мај 2013 18:24 #238714

 • Kimy
 • Kimy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 292
 • Thank you received: 43
 • Карма: 1
Lele nema post sto ne go procitav od temava, bidejki i jas sum celo vreme vo zabluda dali dobro postapuvam vo odredeni situacii,dali sum prestroga nekogas,dali sum pretolerantna,ZOSTO NEKOGAS NEZNAM VOOPSTO NI KAKO DA IZREAGIRAM,i uste mn mn mn zabludi koi me macat vo vrska so kerkami.

Eve da kazam nesto i jas sto praktikuvam i sto stvarno mi pomaga najcesto:

Slucaj ako i zapovedam nesto na pr:da gi sobere igrackite )Prvo i vikam koga ke zavrsis so igranje da si gi soberes igrackite ok,togas za togas mi vika ok (inace e 3 godini),posleto gledam deka i pokraj toa sto zavrsila so igranje bomba i e u sobata ja prasuvam zosto ne se sobrani igrackite i da dojde odma da pocne so sobiranje a jas ke i pomognam vo toa,i dokolku ne me poslusa i vikam ili dojdi dodeka mama ima vreme da ti pomogne ili posle ke stanam i moras se sama da soberes(pa fala bogu eve pomaga do sega i sekogas saka da ucestvuva vo se bez razlika brisenje prasina,smukanje vo se saka da se vmesa,ili dokolku sme na igraliste nekoe i sto i da sme ponele od igracki na krajot mora se sama da si sobere pred da si odime doma.Znaci zborot mi bese prvo probuvam da ja navedam sama da napravi nesto,e dokolku toa ne go saka i nudam pomos i dokolku i toa ne go saka znae deka sepak ke mora sama da si go zavrsi ili ja sleduva time out(3 min na edno stolce),po sto sepak ke mora da go napravi toa sto sum i go zapovedala.

Drug slucaj na primer ako sme vo prodavnica uste odkoga pocna da mi bara nesto,ke i recam deka nie go imame toa doma,ili deka ne e ubavo toa sto go bara, i eve do sega ne sme imale neko jgolem problem ni okolu toa.

Dokolku sme na igraliste i ne saka da si odi prvo probuvam so ubavo da i reca deka morame da odime doma mama treba da gotvi,utre ke dojdeme pak dokolku ne mi zapali brojam do tri i ako seuste si tera po svoe,jas si trgnuvam i i vikam cao i da vidis kako trca po mene odma :)

Doma i ja pruzam seta moja ljubov seto moe trpenie i vreme,e sega ova da ne izgleda kao ona ne znae da pretera pa ja usta nikogas ne otvaram,znaci i sum se derela vo moment na moja slabost(no mnogupati samo ja vlosilo situacijata,za pleskanje dali dvapati sum ja plesnala po gazeto po sto potoa neznam kolku vina sum si nanela i ne go opravduvam nikako!.....no nesto so najmnogu mi pomognalo do sega e TIME OUT(kolku godini tolku min. kazna na edno stolce(nikako vo svojata soba bidejki potoa ke ja gleda svojata soba kako kazna i nema voopsto da se cuvstvuva sigurno i bezbedno vo nea)),i posle toa idam kaj nea ja prasuvam dali znae zosto morase da sedi tamu,i dali se kae za toa,ona mi se izvinuva se guskame i posle toa e kako bajce:)...

Znaci mojata metoda koja ne nkomu mozebi ke mu pomogne a mozebi ne neznam e:Prvo ja predupreduvam da ne napravi nesto i zosto ne smee da go napravi istoto,potoa ja predupreduvam uste ednas i i kazuvam deka dokloku go povtori ke dobie time out ,go napravi li istoto uste ednas ja sednuvam na stolce vo kujna 3 min,potoa doagam go realizirame problemot se guskame i toa e toa,veruvajte pomaga stvarno!

I sekako pravilo dva broenje do 3,ne me poslusa li pak istoto :

No moram da kazam deka doklku pa taa saka nesto sekogas sum tuka za vnimatelno da ja islusam i da i goispolnam baranoto sekako dokolu sum vo moznost vo toj moment :)

Pozz i se nadevam deka bi i pomognale moive soveti na nekoja mamicka koja e vo ista zabluda kako mene :)
Последна промена: 05 Мај 2013 18:26 by Kimy.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Воспитување на децата 15 Мај 2013 04:19 #239186

 • Radmila
 • Radmila's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 19
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Zdravo mamicki!!!
Odamna ne sum sednala da pisam nesto no vo posleden period imam problem so moite decinja potocno poveke so sinceto.Oni se bliznacinja i imaat 3 ipol godini.Sega se naogam vo period vo koj navistina neznam sto e ispravno,neznam kako da postapam nekako se gubam.Nemame recisi mir.Za se nesto se place se saka toj prv znaci prv da se oblece ,prv da izmie race prv da jade i za se taka po red ako vo nekoj slucaj sestra mu napravi nesto prva toa e bunt vriskanje piskanje (a ima glas kako za operski peac).Od druga strana pak pocna da pravi se sto pravi taa nekako smeta se ona sto ke napravi deka taka treba kako da e siguren vo nejzinite postapki poveke otkolku vo svoite.Mnogu zboruvame i se trudam da objasnam deka se oni razlicni i deka nemoze sekogas da postapuvaat isto no nekako slabo uspeva.Duri i vo gradinka odat zaedno vo toalet sekogas zaedno vo zenskiot i se sto i se pravi na sestra mu mu se pravi i nego.Ajde vikam mozebi e period nekoj se trudam mnogu da gi smenam rabotite pa se nadevam deka i ke pomine.No stana mnogu agresiven .Pred izvesen period lezev vo bolnica so kerkickata i bevme razdeleni nekoi cetiri dena otgoga se vrativme znaci on e smenet 300%.Osven toa sto se pojavi kako nekoja ljubomora pomegu niv (od strana na sinot prema sestra mu)stana i mnogu nervozen .Cuden e terminot nervoza za malo dete no se custvuva toa .Vriska do besvest mislam deka se slusa neznam do kade .Ako mu nastapis so vikanje toj uste poveke se vlosuva so dobro pak posle toa kako da mu stanuva vo navika se luti legnuva dole i si vrzal vo krpce deka nekoj mora da go zeme.Neznam veke kako da postapam.Vo sustina ne sum popustliva i jas sum postrogata za razlika od mm no se custvuvam kako da ja gubam kontrolata.Ako mu se posvetis maksimalno na nego se plasam deka ke se pojavi problem so kerka mi.A otkoga se rodeni sekoja minuta e ednakvo posvetena na dvajcata .Ova odnesuvanje se slucuva samo doma znaci koga se vo gradinka nema takvo odnesuvanje ili bilo kade drugo.Site mi vikaa blaze si ti kolku se mirni za dve ke odime nekade tie sedat do mene,ke igraat so igracki koga ke im kazam si odime ajde sega soberete gi igrackite slusaat ,vo prodavnica nikogas nemalo vriskanje po nesto znaci mene mi bilo merak i ke im kazam ajde zemete si sto sakate. Koga ke zgresat nesto jas im se lutam i im vikam sega sum luta nesakam da zboruvam so dvajcata i vo toj slucaj kerka mi ke dojde izvini mamicko ke bidam umna ke me baci i gusne a sinceto uste poveke se luti i vriska zosto jas sum se nalutila .Epa stvarno neznam ako go iskaras vriska ,ako go isteoas po gazeto sekako vriska ,ako se povleces i nalutis pak vriska ako go kaznis pak isto i stvarno neznam kako e ispravno.Zatoa mamicki pomagajte posovetuvajte me kako da postapam a da ne se pretvori sin mi vo razgaleno i nepodnoslivo dete.Pozz
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ana78

Ре: Воспитување на децата 15 Мај 2013 16:44 #239229

 • Kimy
 • Kimy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 292
 • Thank you received: 43
 • Карма: 1
Zdravo Radmila,

vozrasta na tvoite decinja i moite se isti,i potpolno te razbiram bidejki i nie ''pominavme'' faza na piskanje i vriskanje,i dokolku povtorno dojde resenieto ni e samo time out se dodeka ne se smiri,i sekako dokolku vriska za nesto ne bi mu obrnuvala vnimanie tuku samo bi go predupredila ednas: dokolku ne prestanes ke bides kaznet i vtoriot pat bi go stavila 3 min na time out(sekako odbrojuvanjeto zapocnuva odkako ke prestane piskanjeto i vreskanjeto!).

Veruvaj mozebi prvite 5-6 pati ke ti bide neuspesno no so upornost ke go skrotis kako jagnence!
So sreka! :*
The administrator has disabled public write access.

Ре: Воспитување на децата 15 Мај 2013 17:54 #239236

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Радмила, вака како што ни ја опиша нам ситуацијата немој случајно да збориш пред нив двајцата, затоа што може да биде извор на фрустрации кај детето. Немој да им правиш разлики од типот сестра ти е умна, а ти не си (не велам дека е така, само сакам да кажам дека може да предизвика негативни емоции). Јас не сум приврзаник на плескање, викање, тајм аут и слично, туку на позитивна дисциплина. Значи јас би идела да ги истакнувам добрите особини кај детето, да поттикнувам позитивно однесување, да се гушкам многу со него, да му верувам, да го поддржувам. Не знам како, тоа ти знаеш. Зборот ми е, звучи како да е осетливо дете и дека има некоја фрустрација. Издигни го, покажи му дека вреди, дека безрезервно го сакате и го поддржувате. И зборувај со него за неговите чувства. Децата знаат многу работи да ти кажат ако ги прашуваш и слушаш.
Со среќа!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, lena0809

Ре: Воспитување на децата 16 Мај 2013 03:26 #239258

 • Radmila
 • Radmila's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 19
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Vi blagodaram za sovetite sekogas e ubavo da se cue i drugo mislenje i iskusto.
Znaci otkoga se rodeni moite decinja sekoja minuta im e podelena na ednakvo vnimanie bas od tie pricini da ne dojde do nekoja nesakana sostojba od tipot ti poveke go sakas nego ili nea .No ete mozebi nekogas nesvesno se slucilo i toa no nenamerno.Duri i koga odam da kupuvam nesto i mi se dopadne nesto za nea a vo momentoto ne mi se dopaga nisto za nego jas imam griza na sovest ako mu kupam na ednoto a na drugoto ne .Bidejki nikogas ne sum gi delela zatoa sega mi e i tolku tesko sto mi se slucuva ova so sinceto.Vnimanieto e sega maksimalno svrteno vo negov pravec pa vistinski se plasam deka moze kerkickata da mi se pocustvuva pomalku sakana.Za pofalbi isto se tretirani no ete decata se razlicni.Mnogu e tesko da se fokusiras samo na edno dete a posledici da nema za drugoto.Mene i toa me zagrizuva mnogu zatoa sum i vo takva zabluda.
Time out vovedovme neodamna ke bidam poouporna pa ke vidime.
Vo sekoj slucaj mnogu vi blagodaram uste ednas.
Se nadevam deka za brzo ke vi pisam deka sovetive rodile so plod pa da kazam deka sevo ova bilo faza koja brgu pominala !!!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Воспитување на децата 16 Мај 2013 03:57 #239264

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Зока wrote:
Радмила, вака како што ни ја опиша нам ситуацијата немој случајно да збориш пред нив двајцата, затоа што може да биде извор на фрустрации кај детето. Немој да им правиш разлики од типот сестра ти е умна, а ти не си (не велам дека е така, само сакам да кажам дека може да предизвика негативни емоции). Јас не сум приврзаник на плескање, викање, тајм аут и слично, туку на позитивна дисциплина. Значи јас би идела да ги истакнувам добрите особини кај детето, да поттикнувам позитивно однесување, да се гушкам многу со него, да му верувам, да го поддржувам. Не знам како, тоа ти знаеш. Зборот ми е, звучи како да е осетливо дете и дека има некоја фрустрација. Издигни го, покажи му дека вреди, дека безрезервно го сакате и го поддржувате. И зборувај со него за неговите чувства. Децата знаат многу работи да ти кажат ако ги прашуваш и слушаш.
Со среќа!

Toa go podpisuvam absolutno, i za mene nema pat so pleskanje, time out isto nee moja metoda, mislam deka devaca koga se takvi im treba najmnogo vnimanije i ljubov... A Radmila, ti za mene jasno napisa zosto sinceto ti e takvo, pa 4 dena bez majka koja so sestrata e vo bolnica, toa si e trauma za osetlivo dete! Mislam deka sega posebno posle toa treba na nego absolutno da se posveti nesto poveke vreme za da se stabilizira i on...

Inace imame bliznacinja vo familijata, sum videla kako e, a i koga ima i vaka poveke deca, mislam deka e utopicno 100% da se tretirat na ist nacin... Togas koga na nekoj nesto poveke mu treba, da go dobije, pa idniot pat drugiot...Jas isto taka bi programski napravila nesto samo so edniot pa so drugiot... Znaci so nego vo park na primer pa da te ima saat dva samo za sebe... Pa posle so nejze... Bliznacinja se, jasno e, ama se i 2 razliciti individuuma i mislam deka posebno na bliznacinja toa im treba....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Воспитување на децата 24 Мај 2013 08:45 #239764

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
e sto trebalo i nego da go nosi vo bolnica ili devojceto da bide samo zasto bratceto e osetlivo. deteto ne e osetlivo tuku e razmazeno, ne e tuka kriva samo majkata tuku ednostavno takvo si e deteto. Za ovoj slucaj na odnesuvanje, koga dete place ni skarano ni udreno tuku bukvalno od bez, spored mene samo ignoriraj go. Jas kerkata na taa vozrast veke pocnuvav da ja kaznuvam, na primer ke sedi vo spalna soba se dodeka ne se smiri, ili nema crtani toj den, ili nema kompjuter, nema cokolado, nesto bez sto nemoze da se uskrati za da znae deka ako povtorno taka place od inat nema da si go gleda omilenot crtan i sl.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Воспитување на децата 26 Мај 2013 13:15 #239835

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
prasence wrote:
e sto trebalo i nego da go nosi vo bolnica ili devojceto da bide samo zasto bratceto e osetlivo. deteto ne e osetlivo tuku e razmazeno, ne e tuka kriva samo majkata tuku ednostavno takvo si e deteto. Za ovoj slucaj na odnesuvanje, koga dete place ni skarano ni udreno tuku bukvalno od bez, spored mene samo ignoriraj go. Jas kerkata na taa vozrast veke pocnuvav da ja kaznuvam, na primer ke sedi vo spalna soba se dodeka ne se smiri, ili nema crtani toj den, ili nema kompjuter, nema cokolado, nesto bez sto nemoze da se uskrati za da znae deka ako povtorno taka place od inat nema da si go gleda omilenot crtan i sl.

Se vrtam nekolku dena veke okolo postot, ajde ke napisem nesto ;)

Nikoj ne napisal, deka majkata trebala da go nosi i batkoto vo blonica, Bog da cuva... Se razbira sestriceto bilo bolno, majkata so bolnoto dete bila vo bolnica, taka i treba da bide. NO...mislam deka absolutno e legitimno za bratceto tova da mu bide trauma... Delene od majka vo tie godini sekogas nee lesto, od sestra posebno kaj bliznacinja uste poveke... Absolutno - i za tova ne treba covek nisto da razbira od psihologija na deca, prosto e logicno - deka takvo nesto ke ostavi tragi na deteto... E sega se razbira deka ne sekoje dete reagira isto, no jas tuka gledam mnogo logicna reakcija no toa sto bilo... Sto bilo, bilo, sega mislam deka na bratceto treba da mu se posveti malce vreme i on da se "oporavi"...

Za drugoto ne sakam ni da kometiram, bidejki mojot pristam na "vospituvane" e drug... Jas ne sakam nitu da kaznuvam, nitu drugi destruktivni metodi da upotrebuvam, mislam deka vospituvane nee nisto drugo osen ljubov, primer i pocituvane kod deteto. Prvoto se razbira, site si gi sakame decata... A drugite dve raboti za mene se bazicni: ako jas pokazuvam pocituvane kon deteto i ono takvo ke bide so mene... Se razbira ne vednas, tova se uci, no so vremeto absolutno... Elias ima 5 godini i nikogas, ama nikogas ne sum go kaznila i nemam i namera... Mislam, i tuka sum absolutno so Jesper Juul, deka klasicna kazna za mali deca nee logicna i od tova ne se uci nisto, samo strav... A toa ne sakam da go naucam...Tova sto jas ne sakam drugi da mi pravat, nema mi jas da go pravam... Mene vo zivot na primer nikoj me nema udreno, nito plestano po gazot niti posilno... I jas tova nema da go napravam, kako i drugi raboti sto i jas ne sakam da gi dozivam...

Se razbira sekoj po svojot pat i taka, kako na nego mu odgovara, ama mene nekako ovo mi gorese na dusata... Bidejki koga mislam da momceto na Radmila mi stana zal , znaci hem eve dozivel nesto tesko, a sega sto, reakcijata na majkata treba uste da bide so negativno? :( Ne sum bas sigurna...

Ne znam koj kazal i dali dobro ke go prevedam, ama imam citano nesto vo smisolot na: sakaj me najpoveke koga tova najmalce go zasluzuvam, bidejki togas najmnogo mi treba da me sakas... So tova mnogo situaciji sum resila za sebe, pa i za sin mi...
Последна промена: 26 Мај 2013 13:25 by lena0809.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Adelle, Nebo, Zoja, Зока, tough cookie

Ре: Воспитување на децата 26 Мај 2013 16:04 #239838

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2918
 • Thank you received: 1734
 • Карма: 100
Jas nema da komentiram nisto drugo - samo eden primer od vcera. Mm - Damjana daj toa, ke se udris, mi treba, ke go zagines ... abe serija od ostri izjavi. Jas samo i rekov - mamicka, daj mu na tato ... mu trebalo nesto. To eve igraj si so ova. Deteto odma podade raka ... Nikoj ne saka da e tretiran loso, pa ni bebe.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Zoja, lena0809, tough cookie

Ре: Воспитување на децата 27 Мај 2013 04:31 #239850

 • tough cookie
 • tough cookie's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 34
 • Карма: 0
Damjana wrote:
Jas nema da komentiram nisto drugo - samo eden primer od vcera. Mm - Damjana daj toa, ke se udris, mi treba, ke go zagines ... abe serija od ostri izjavi. Jas samo i rekov - mamicka, daj mu na tato ... mu trebalo nesto. To eve igraj si so ova. Deteto odma podade raka ... Nikoj ne saka da e tretiran loso, pa ni bebe.

Баш вака функционира и син ми во 99% од случаите. Сега и сме на гости кај моите (го гледаат еднаш годишно) и од нивна страна слушам многу повеќе од она класичното "Не! Ќе се убиеш, не смееш така....". А јас и мм сме од типот "Сине, знаеш зошто ова не треба да се прави така?". И детето веднаш престанува да ја прави "забранетата активност". Па и 100 пати после ќе повтори и сам "Не, не се чепка ова.". Абе секој, возрасен или дете, кога ќе им покажеш со убаво дека и нив им даваш кредит и слобода на размислување и дека се дел од одлуките, веднаш станува покооперативен и се чувствува како важен дел од заедницата.
Е некогаш јас казнувам иако е тоа реткост. Ако после долги дискусии, убедувања и/или обиди за свртување на вниманието, тој пак сака да прави нешто што навистина е нешто или опасно или деструктивно, тогаш му ја земам "опасноста" од раце и го оставам да плаче. Откако ќе се смири, пак разговараме. Ете на пример сабајлево сите седиме на маса, доручкуваме, и него му текна дека сака со маслинкатата што ја јадеше да оди да си игра со коцки на тепихот. Абе со убаво проба мм, јас, да му кажеме да ја изеде маслинката првин, па после да си игра, оти маслинката остава траги на белиот тепих, на алиштата,... Или пак му понудивме ние да му даваме од маслинките додека тој си игра. Ма јок, коа рече ве игнорирам и правам што сакам, епа неможев едноставно да го оставам да прави лом. Тогаш го казнив со тоа што му ја земав маслинката (го предупредив секако, не му ја извлеков грубо од раката) и му кажав дека може да ја добие назад откако ќе се врати на масата. Е почна да плаче, ама седнав до него на тепихот и јас да си играм и тој веднаш се смири. Па си игравме и се објаснувавме зошто сум му ја зела маслинката. Му кажав дека маслинката прави насекаде дамки, како јагуарот што има дамки (фасциниран е од тоа животно), ама дека за разлика од јагуарот ние не сакаме дамки :). Да видите како после беше внимателен и како на бба му и дедо му им кажуваше дека каучот не сака дамки и дека и тепихот не сака дамки,...
Јас мислам дека децата треба да учат и за последици. Секако сето ова мора да биде со разбирање, инаку само страв им се внесува. Доколку секојдневно добиваат доста кредит за добрите дела и еден куп љубов и разбирање од родителите, тогаш мислам дека само учат од повремените казни, доколку казните се разумни и разбираат зошто ги добиле. И кога и да зборам за казни, никогаш не подразбирам удирање или било какво покажување на физичка сила. Син ми не е којзнае колку стар, нема уште две години, но никогаш не е удрен. Ниту пак сме го предупредувале за нешто на висок тон, ниту јас ниту мм. Е знае што е тајм аут и го има искусено неколку пати и според неговото однесување знам дека и разбрал зошто бил во тајм аут. И да го прашаш и ќе ти каже зошто сум го ставила таму.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, Zoja

Ре: Воспитување на децата 27 Мај 2013 12:17 #239880

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
Многу, многу деликатна тема и бидејќи сум осетила на моја кожа, не сакам многу да давам совети на други во врска со воспитувањето. Многу е лесно да гледаш од страна и да коментираш, но да извадиш дете на паравилен пат е многу тешко..Ем тие имаат различни карактери, ем ние родителите не можеме сите на ист начич да реагираме и да постапуваме. Но, секако сум се што може да се решава со добро, со зборување, со објаснување... Кај на најдобро функционира одвлекување на внимание. Кога нешто прави што не треба, гледам со нешто поинтересно да му го привлечам вниманието. Мислам дека имам трпение и повеќе од што треба, па околината коментира дека немам авторитет, но јас си знам дека не е така зошто само со еден поглед јас и тој си се разбираме и добро знае што смее, а што не и многу добро знае кога згрешил, ама на само го решаваме тоа. Јас сум многу против и да се реагира за нешто што е многу нормално да прави детето, а нам возрасните ни смета во моментот, па ајде викај по него да заќути или да престане да скока. Како на игралиште ќе ги донеат дотерани ко за на свадба, па после се дерат мајките да не се лизгале, да не играле во песок оти ќе го ивалкале фустаните, скинеле чевличките и бла бла бла...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, Cize, vistina, tough cookie

Ре: Воспитување на децата 28 Мај 2013 02:21 #239890

 • tough cookie
 • tough cookie's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 65
 • Thank you received: 34
 • Карма: 0
Така е Зоја. Никогаш не сум судела многу на други, ама откако сум со дете па ич не судам никому. Секое дете е различна политика и ако некое дете плаче за играчка во продавница не значи обавезно дека е разгалено од родителите ... Ете пред некој ден се чув со една другарка, таа има 3 дечиња. 2 големи и едно 2 годишно. Па рече, да не ми се роди ова најмалово, ќе си мислев ептен ме бива за воспитување деца, зашто првите две и се стварно убаво воспитани. Ама со ова малово, рече, крајот неможам да го фатам од никаде.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Воспитување на децата 28 Мај 2013 17:00 #239935

 • клечкароска
 • клечкароска's Avatar
 • Offline
 • new born
 • presrekna majka na prekrasen sin i preubava kerka
 • Теми: 100
 • Thank you received: 42
 • Карма: 0
Ne deka ne e za pofalba, ama mislam deka na naslovnata od Roditeli i deca statijata deka roditelite se trudat da im bidat drugari na deteto e posledica od toa da im se objasnuva se detalno. Ako ne saka da te razbere (ili na 2 godini ako nema kapacitet da te razbere) togas nema efekt. I plus treba po cel den nisto drugo da ne prajs osven sto mu objasnuvas i razgovaras nesto. Nas nisto ne ni fali sto samata pricina zosto ne moze da si igras so maslinkata na tepihot e zasto mama taka rece. I tocka. Jas konkretno so sinko se trudam da procenam dali navistina ke sfati, ili samo ke mi gi povtori moite zborovi, ko ke go prasam zosto e mama luta. Ama ima i momenti ko ke recam vaka ke e i kraj. Moze ne treba da im se vleva strav, ama mora avtoritet da se ima.
Zosto nemas sekogas vreme i nervi da objasnuvas (ovde podobrite majki ke recat, jas sekogas naogam vreme i nervi za moeto dete :zid: ). Sabajle pred odenje v gradinka, znaci site se brzaat:
- Darko zosto uste nemas obleceno patiki?
- Mamo, sakav denes da nosam cizmi
- Ama Darce, ima sonce nadvor, ne se nosat cizmi koga ima sonce...
- A ako zavrni?
- Nema da zavrni. Vidi kolku e toplo.
- Od kaj znajs deka nema da zavrni?
- Kazaa vcera na vesti
- A od kaj znaat tie?
- Pa ucele za toa i znaat
- A ako gi zafrkni i zavrni? :muahaha:
itn itn itn.

Mora da se preseci zosto inace so trigodisnjak ova moze do beskraj vaka.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: blair waldorf
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4