Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

ТЕМА: Воспитување на децата

Воспитување на децата 13 Сеп 2010 17:47 #51318

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Многу е тешко да се воспита дете, се повеќе го сфаќам тоа, кога ќе го пронајдам вистинскиот пристап, ќе ви пишам, сеуште сме мали за резултати, во меѓувреме ги чекам туѓите искуства ;)
The administrator has disabled public write access.

Воспитување на децата 15 Ное 2010 17:26 #72632

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
KOga ke pocne da razbira imam namera da mu objasnuvam za se sto treba da napravi ili ne. Smetam deka sekoe dete ke si ja sfati greskata ako mu se objasni ubavo zosto i kade zgresilo. A ne samo...nemoj da go pravis toa, ne odi tamu, nemoj ova nemoj ona...Na pr. ako saka da napravi nesto sto bi mozelo da go zagrozi...da padne, da se udri, da iskrsi nesto...ke mu objasnam zosto da ne go pravi toa. Sega za sega sme uste mali...pa potrebno ni e samo trpenie i trpenie koga place ili koga ke stavi nesto prljavo vo usta...ne razbira nisto..nema sto da mu kazes :) ...a za ponatamu..kako sto kazav, za se ke mu davam objasnuvanje. Spored mene toa e ispravno...ako ima nekoj druga taktika ili veke iskustvo neka pise.
The administrator has disabled public write access.

Воспитување на децата 15 Ное 2010 17:31 #72638

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Светулка ако е малецко така едноставни работи можеш да му кажеш на пример не тоа во уста оти е валкано па ке почни да разбира,барем јас така мислам тоа не знае да ти каже дека разбрало ама разбираат повеќе одколку што мислиме.
Сандра
The administrator has disabled public write access.

Воспитување на децата 15 Ное 2010 18:04 #72662

 • Svetulka
 • Svetulka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 456
 • Thank you received: 127
 • Карма: 6
hmmmm interesna teorija...aj ke probam bash poleka poleka da mu zboram uste od sega...moze so povtoruvanje ke nauci :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Воспитување на децата 15 Ное 2010 18:17 #72676

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
светулка верувај ми од кога ќе почнеш да зборуваш нема да престанеш се додека не порасне и после тоа ќе продолжиш за друго нешто да зборуваш.така да тоа е тоа.Анастасија ме препознава по гласот кога ја зезам кога сум сериозна и нема попуштање и кога може да помине и пак да проба ама сето тоа е навика од многу мала јас само си зборам и зборам и зборам.
The administrator has disabled public write access.

Воспитување на децата 30 Ное 2010 19:52 #80305

 • Arnaudova Milena
 • Arnaudova Milena's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 24
 • Thank you received: 2
 • Карма: 2
До сега горе доле добро се снаогав со моево гаволче во воспитувањето,ама како расте и станува посвесен за себе како царче мегу бабите и дедовците,така мене ми е потешко да го воспитувам.Од една страна неможам да се расправам секој ден со предходно напоменатите,тоа ме изморува,а од друга страна немозам детето да го казнувам за секоја нивна гресна постапка.А пак несмеам ни да кренам раце.Во последно време имам проблем со неговата нервоза,јас сум секогаш смирена,весела,внимателна,а тој сепак ако во моментот кога замислил нешто да направи,ако неможе или ако не е по негово веднаш се тресе,се нервира,вика,мава,па и почнува да плаче а јас незнам како да реагирам.Знам дека се работи за некој вид на тантрум ама тешко е.Некој совет ако може!
Последна промена: 30 Ное 2010 19:55 by Arnaudova Milena.
The administrator has disabled public write access.

Воспитување на децата 30 Ное 2010 19:58 #80311

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Милена,мој совет ти е да си застанеш цврсто на нозе и да си ги браниш своите ставови околу воспитувањето на детето.Бабите и дедовците не се тие кои што треба да се справат со детето 24/7,а и понатака во градинка или во училиште.Јасно стави му на знаење што смее детето да прави и што не смее и кои се твоите ставови и мислења и нема трте мрте.Тоа си е твое дете и ти и тм треба да решите како ке ги воспитате,и држете си се до тоа.А заборавив да кажам,ако еден му вели вака а друг онака на детето,тоа ке биде само повеке збунето ЗОШТО МАМА ВЕЛИ НЕ СМЕАМ ДА ПРАВАМ ОВА А БАБА ВЕЛИ ДЕКА Е ОК?Со тоа само повеке ги буниме и тие не знаат што треба а што не треба да прават.
Сандра
Последна промена: 30 Ное 2010 20:02 by MrsH.
The administrator has disabled public write access.

Воспитување на децата 30 Ное 2010 20:06 #80320

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Dosega, dobro se snaogam so postavuvanjeto na kriteriumite do kade e nesto dozvoleno, e sega vo mojov slucaj nemam nikakva dopolnitelna pomos, sami sme so mm.
Sekako deka maliot vo odredeni situacii se buntova, nakjcesto pocnuva da vika i ke frli nesto sto drzi vo raka, a jas na toa samo ke mu se nasmeam kako da napravil nekoja smeska ili ke mu postavam prasanje "E sega zosto go napravi toa?", toj normalno e zbunet i najcesto ke se usrami, svaka deka zgresil.
No, od druga strana, znam deka negovata upornost da ja postigne celta, nekogas e test za mojata granica na tolerancija!
The administrator has disabled public write access.

Воспитување на децата 30 Ное 2010 20:12 #80330

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Милена, прашај ги бабите како тие реагираат кога нешто тој сака да го прави а неможе. Можеби најдобро ќе биде да ги усогласите ставовите, така да со тек на време ќе научи дека некои работи едноставно неможе да се направат.
И нас ни се случува нешто да сака а да неможе и сум приметила дека кога јас нешто работам а таа ми бара, ако продолжам да си работам, таа ќе бара, бара и на крај почнува да плаче, да се нервира (и тоа веќе никогаш не го правам), но ако престанам со тоа што моментално го работам и и' објаснам дека тоа неможе затоа што ....(тоа и тоа) тогаш се смирува и си продолжува со играта. Нејзиниот мир ми е побитен од било која работа. Сега за сега супер функционираме :hug:
The administrator has disabled public write access.

Воспитување на децата 09 Дек 2010 16:31 #85355

 • lila
 • lila's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 14
 • Карма: 0
I jas imam mnogu dilemi za vospituvaneto. Procitav pogore( bez jikakva namera da navredam) deka mnogu ljubov ne moze da go ragali deteto. Vo nasiov slucaj ne da moze, tuku i go razgali. Nie so mm mnogu sakavme deca, koga go dobivme uste od prviot den toj dobiva samo ljubov, guskana, razbirane, vnimanie. Se razbira so postavuvane gradici sto smee a sto ne smee da pravi. E sega da go vidi nekoj ce rece lele ova dete nevospitano li e?! Se saka da bide po negovo ili vristi na cel glas, saka da bide centar na vnimaniepa postojano vika po mene da go gledam, ne mozam da mrdnam od soba i tn. Jas ne znam kade zgresiv, ednostavno mu davav ljubov i koga se nervirase deka nesto ne moze da napravi, i koga placese zosto sum otisla do toalet i sum go ostavila samo, i koga sakase nesto nedozvoleno da pravi, a mama ne mu dozvoluvase pa koga ce mu objasnese, dolgo go guskase da se smiri.:wtf:
The administrator has disabled public write access.

Воспитување на децата 16 Дек 2010 04:04 #89524

 • BaMbYnA
 • BaMbYnA's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 13
 • Thank you received: 1
 • Карма: 2
Neznam zasto Daniel koi ima samo 14 meseci znae da se nervira i da pokazuva znaci na agresivnost barem jas taka si mislam
Koga ke me vidi koga doagam od rabota prvo silno me guska kooj jas od dvaj disam pa ke sedne ke jade i e vesel..
Imame nekoj red barem jas taka da go narecam .. posle jadenje (deka seuste ne odi trgame se na strana i igrame so igrackite
ima edno ko za prooduvanje .. si igra se e oki no koga saka nekoja igracka da ja dofati a nemzoe sam mi ja zema rakata me grize i me pleska .. sekogas sum smirena
i mu objasnuvam deka me boli i mu pokazuvam kako mi napravil modrica i on ke me pogledne seriozno(tolku seriozno sto mislam me razbral sto mu kazuvam )
i posle ke pocne da pleska neznam dali toa mu e igra ili pak fastracija sto nemzoe da dofati nesto ( pretezno nesto povisoko kaceno ko na primer tv i sl za da stiska
pomos daj te mi sovet kako da postapam deka site doma mi vikaat go mazam i sum mu popustala jas ne misla mdeka popustam jas pak misla mdeka sum stroga :(
The administrator has disabled public write access.

Воспитување на децата 16 Дек 2010 17:09 #89806

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
BaMbYnA, kaj Metodija imase faza na kasanje i toa me kasase samo mene i nikoj drug, ama toa ne go svativ kako agresivnost (e sega mora da priznaam deka nikogas ne me plesnal ili udril), tuku na toj nacin sakase da mi ja iskaze ljubovta, kolku posilno kasa tolku poveke me saka :0. Sekako go karav ne go ostavav, mu velev deka toa ne e dobro i reagirav samo stom ke primetam deka se sprema da me kasne. So upornost brzo pomina i se zaboravi.
TV - to go stiska, sega se obuduva da gi fati knigite na polica, a ne e svesen deka site moze da mu padnat na glava, se kacuva na fotenje i skoka, padnal nekolku i se kacuva pak :), ama toa e samo del od negovata igra, nacin na spoznavanje na okolinata od drug aspekt, ispituvanje na sospvenite sposobnosti i sto znaci toa!.
Znaci ona sto ne sakam da go faka, ona sto e stvarno opsano za negova vozrast e otstarneto vo druga prostorija i toj ima dovolno sloboda vo prostorot vo koj najmenogu prestojuvame.
Zborot NE treba da postoi, ama nema potreba da se koristi za se i sesto ako istoto moze ednostavno da se preseli vo drugata soba.
Inace spored mene decata treba da se ucat da gi pocituvaat roditelite, a ne da se plasat od niv :)
The administrator has disabled public write access.

Воспитување на децата 17 Дек 2010 02:14 #90072

 • BaMbYnA
 • BaMbYnA's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 13
 • Thank you received: 1
 • Карма: 2
MonaLiSA BLAGODARAM no nazalost ne se plasi od mene .. jas ko vikam ne toj se smee tolku glasno
sto misli sega pocnuva igrata .. jas seriozno ke go poglednam i toj mene seriozen ke zastane sto vika majak mi ke gi sobere usnite ko ruzice :)
i psole pak prodolzuva .. a da za pleskanje prvo me guska se mazi i na kraj ke me ispopleska ... neznam zasto a primetif so deca ne e takof so nif igra i sedi miren samo so nas domasnite
e takov .......osven so mm .. ne go kara nit nisto samo eden pogled i prestanuva :emm:
The administrator has disabled public write access.

Воспитување на децата 17 Дек 2010 03:01 #90088

 • kukulicka
 • kukulicka's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Love Luka :*
 • Теми: 643
 • Thank you received: 149
 • Карма: 11
uh mislam deka ova e def najteskata rabota na cel svet - da vospitas pravilno dete.
Luka e mal nema svrha da zboruvam za nego na ovaa tema no uste sega ja sfakam tezinata na vospituvanjeto. smetan deka rabotite uste mn porano treba da se resavaat so muabet. ednostaven primer: ponekogas znae koga cica silno da me stegne so nepcinjata seuste nema zabi i toa strasno booooli :blink:
instinktivno skoknvam od bolka i mu velam ostro: Luka NE! BOLI!!!! A toj duska me gleda i se smeee :hahaha:
no poleka mislam deka ako se povtoruvaat tie raboti kako postrogo zboruvanje promena na ton na glas so tek na vreme ke naucat deka toa nesto ne e vo red. ke se trudam da vospostavam red kade se jade, kade se spie, koga i kako no ke vidime. mm mi e golema poddrska babite i dedovcite znam deka ke napravat problem no poleka so razgovor ke bide. ne sum za kotek sekako i toa treba da bide no koga navistina zborot ne funkcionira. znaci retko.
ama ke vidime
sto ke bde nikogas ne se znae. no useh ke bide za mene zivoten ako odgledam i vospitan zdravo i kulturno dete :aleluja:
Последна промена: 17 Дек 2010 03:02 by kukulicka.
The administrator has disabled public write access.

Воспитување на децата 27 Дек 2010 03:27 #95387

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
BaMbYnA wrote:
MonaLiSA BLAGODARAM no nazalost ne se plasi od mene .. jas ko vikam ne toj se smee tolku glasno
sto misli sega pocnuva igrata .. jas seriozno ke go poglednam i toj mene seriozen ke zastane sto vika majak mi ke gi sobere usnite ko ruzice :)
i psole pak prodolzuva .. a da za pleskanje prvo me guska se mazi i na kraj ke me ispopleska ... neznam zasto a primetif so deca ne e takof so nif igra i sedi miren samo so nas domasnite
e takov .......osven so mm .. ne go kara nit nisto samo eden pogled i prestanuva :emm:
Kako nekoj da go preraskazuva toa sto se slucuva kaj nas doma. Istoto, bukvalno isto. Samo sto Damjana go pleska i tato :laugh: pa i baba :sram: So deca ne e takva. Mislam deka im e dosadno i si baraat drustvo, bas kako igra go sfakaat toa. Na takov nacin ke dobijat vnimanie.
Denes da vi raskazam sto mi se sluci. Damjana vcera dosta ja karav, posebno za toa sto odbiva mandzi. Ne i vikam, no ne igrav so nea, ne i udovoluvav ... i bese nervozna i placliva. Duri vecerta se "smirivme". Denes za da i nadoknadam igravme cel den. Mnogu poveke od obicni denovi. I detevo ne me udira, smireno e i preeska mi vika: Mamo ti ne si losa, ti si moe drugarce :ohmy: Znaci toa sto jas rabotam niz doma, i nemam bas sekogas vreme za da si igrame samo taa poinaku go dozivuva. Samo sto neznaat seuste ubavo da kazat sto cuvstvuvaat. Nekogas i nie treba da se preispituvame. Toa se mali nevini i iskreni dusicki, neznaat za licemerie.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bubbi

Воспитување на децата 27 Дек 2010 16:25 #95697

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Damjan e pogolem od vasite decinja pa se uste vo denovite koga mu obrnuvam pomalku vnimanie od ona sto mu e nemu potrebno e nepodnosliv, se kapa, placliv e, pravi raboti samo za da go privlece moeto vnimanie duri i samo za da go iskaram. Mislam deka ova e edna od pricinite za nezadovolstvoto kaj decinjata
The administrator has disabled public write access.

Ре: Воспитување на децата 19 Фев 2011 23:52 #114729

 • Radmila
 • Radmila's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 19
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Najprvin ke se soglasam so toa deka vospituvanjeto e navistina teska rabota i treba mnogu vnimatelno da se odbere nacin kako toa da se sprovede.Moite bliznacinja imaat 16 meseci i navistina vnimavam kako gi vospituvam.Ziveam vo zaednica i toa malku go oteznuva samoto vospituvanje zosto sekoja baba pa i nivnata se sozaluva i im dava podrska sto mene strasno mnogu me nervira.Na primer koga jas ke gi iskaram taa vednas se pruza da gi zeme pa imam dopolnitelen problem da objasnuvam deka taka samo poveke im steti,a kaj mene se javuva dopolnitelna nervoza koja edvaj ja kontroliram.Dopolnitelen problem e i toa sto sto ke napravi ednoto drugoto odma povtoruva ili pak sum primetila ako im e dosadno vednas odat i pravat na pr.toa sto ne e dozvoleno za da jas gi iskaram i taka toa nekogas go svakaat i kako igra.
Mnogu mi e bitno pravilno da gi vospitam no ne i da imaat stravopocit od mene (i edvaj da cekaat da ne sum vo nivno prisustvo).Sakam vo mene da imaat maksimalna doverba i da go cenat toa no treba mnogu da se raboti i zbori a sepak seto toa da nema kontra efekt.
Se nadevam deka vaka so naajrazlicni iskustva ke go odbereme vistinskiot nacin za pravilno da gi vospitame nasite deca.;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Воспитување на децата 06 Мај 2011 18:52 #134007

 • Bubbi
 • Bubbi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1652
 • Thank you received: 957
 • Карма: 7
Ох јас имам прашање,а иако звучи смешно морам да го поставам:

Сега за сега сеуште немам некој посебен проблем со најмилата, но многу пати сум видела како мали дечиња вриштат на сред продавница за некој сакан производ а родителите целите збунети се погледнуваат и поцрвенети од срам во образите.
И пред некој ден се шетаме во населба, и помина девојчето од старосватицата на велосипед, а моето ја обожава, и почна да вришти и да плачи :what: по неа.
Неможев никако да ја смирам се додека не отидеме да се види со девојчето. Ова ме потсети на горенаведеното.

Што да се прави во ваквите моменти?!:wtf:

Дали знаете дали постои некоја шема или книга каде јас можам малку подетално за воспитувањето и психологијата да прочитам?

Која е финтата за да нема вакви екцеси?
Дали на пример 3, 4 , 5 пати треба да не и дозволам тоа што го сака или бара и еден ден ке престане или додека не престане да го бара или прави тоа што го сака и јас да се борам со неа, па сега кој победи победи.
или како рекле старите Попаметниот ке попушти?

Какви се вашите искуства?
Или како успеавте да го смирите тој нагон кај детето тоа што го сака одма да не го добие?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Воспитување на децата 08 Сеп 2011 18:46 #152971

 • Зока
 • Зока's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 626
 • Thank you received: 288
 • Карма: 3
Гледам Bubbi прашувала, ама ете и јас пак ќе си прашам. Да ми препорачате книга за детска психологија, за воспитување, воспитни методи и слично. Tnx :hug:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Воспитување на децата 08 Сеп 2011 18:50 #152972

 • Goddess^
 • Goddess^'s Avatar
 • Offline
 • senior
 • Сакам женска луда фина, да биде како Лина... :)
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 1186
 • Карма: 21
Ја немам прочитано, ама би сакала, па ми е следна на список:

„Воспитувајте ги своите деца без подигање на глаасот“ од Сара Ќејна Редклиф - издание на Матица

:love:
Пристигна Божицата на 03.02.2011!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, kiki, Nebo, Frogy, Синоличка and this user have 2 others thankyou

Ре: Воспитување на децата 09 Сеп 2011 08:39 #153041

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Jas temava bi ja prekrstila so Vospituvanje na roditlit/vozrasnite :)
Mislam deka se e do naseto odnesuvanje. Gubime nervi, kontrola ... pa okolinata ne prifaka sugestii. Koi sme nie da znaeme poveke, neli ;)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, Meyo

Re: Воспитување на децата 27 Сеп 2012 15:19 #215197

 • Hope
 • Hope's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 13
 • Карма: 0
zdravo mamicki kolku se raduvam sto sakate i imate golem interes da gi dobro vospitate vasite deca.
Jas imam 3 deca i od prviot den jas koristam edna kniga " Baby Wise"( growing kids Gods way),imaat serii na knigi za Toddler Wise preschool wise itn.
mozebi nekoi od vas nema da se slozat so ideaite no za mene knigive mi pomoga mnogu. mnogu napor i postojanost treeba no koga ke dojdat na vozrast 4-5god veke pocnucas celosno da uzivas so decava.
jas samo ke spomnam malku od knigava.
Inaku jas veruvam vo pleskanje po gazot koga nema da te poslusat, veruvam vo zboruvanje mu objasnuvas na deteto zosto si go plesnal po gazot, ne veruvam deka vikanjeto i dranjeto po decata ke pomogne i ne veruvam deka manipulacijata ke napravi da deteto bide vospitano.
Jas pocnav so disciplina od koga pocnaa da lazat, i koga ke otide kaj stekerot jas mu kazam NE i go plesnam po rakata ne deka nema da proba povtorno no ke nauci deka NE znaci bolka i ke prestanat a jas da mu objasnuvam na bebe od 8 meseci zosto netreba da faka vo stekerot nema nikogas da ve razbere. Treba bolka da osete za da nauce. Isto mnogu e vazno da si postojan vo toa sto go barater od decata i tvoeto ne da e ne da ne se koristat lagi i manipulacii. uste mnogu ima sto da kazam na ovaa tema no ajde povtorno ke pisam. No sakam da kazam nikogas ne sum imala problem so decata voo prodavnica ili na drugo mesto oti jas koga ke kazam da prestanat tie znaat sto sleduva ako ne poslusat.(najvazno nesto nikogas da ne gi disciplinirate pred drugi odnesete go vo druga soba ili WC najdete mesto kade ke bidete sami zasto toa e privatna rabota pomegu deteto i roditelot. Jasuzivam so site tri deca koga izleguvame. ne deka se sovrseni, probuvat da butkat granica da proverat da vidat dali granicite se uste se tamu zatoa sto koga mu dades granica na deteto mu davas sigurnost i mu pokazuvas deka se grizes za nego )
nemoj da mislete deka so zborenje bez disciplina ke postignete nesto greska golema e.
pozdrav pa pak ke vi pisam na ovaa tema
The administrator has disabled public write access.

Ре: Re: Воспитување на децата 27 Сеп 2012 17:08 #215230

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Moeto dete ne znae deka ne znaci bolka i jas se gordeam so toj fakt. Probuva svasta, ama kako razbira se poveke i poveke se namaluvaat i scenite koi gi pravi, ke pocne da vristi za nesto sto saka i ke zboris i zboris i zboris zosto toa ne, nredniot pat se buni pomalku za istata rabota. Primer imase period koga mi vristese sekogas koga ke ja izvadev od banjanje zasto mnogu skaa da se banja, a plackite se isti i ako ja ostavam 5 min i ako ja ostavam 20min da se banja. Po sevet od povozrasna koleska pocnav pred da ja izvadam od kada da zboram deka sega e dosta, ama utre pak ke se banjame, i nekako kako sto raste se poveke go razbira toa i mnogu gi namali plackite za taa rabota. Ako trgneme negde bez nea isto sceni nevideni, na godina ne razbirase ama so stalno zborenje deka brgu ke se vrtaime mora da izlezeme i bla bla prestana so scenite, a sega edinstveno place ako tatko i nabrzina se fati za vleznata vrata a pri toa zaboravil da i se javi deka ke izleze i deka ke se vrati :D I taka malku po malku sekoj den kako sto raste i sozreva i jas gledam progres. Ne deka nema zolti minuti, ama ako sporedam pred polovina god i sega imame kade kade podobruvanje. Kako ke bide ponatamu ne znam, ke pisam, do sega iskustvoto mi e deka so zborenje se postiga mnogu. Inaku i jas uzivam koga sum izlezena so nejze, i koga sum posvetena samo na nea. a ako sakam da odam na kafe e toa e veke lotarija dali ke bide naspana, dali ke izdrzi da sedime, moze da si pomineme super, a moze i ednostavno da i e dosadno i da si odime za 10 min. a sto da ocekuvam inaku, deka ke sedi mirna pola saat da si pravam kefovi? zatoa kafinja bez nea. a problemot so stekerite vo periodot koga imase 8 mes i nisto ne razbirase go resiv so stavanje stitnici, bez ne i bez bolka. Toa e moeto iskustvo, moze ne sum vo pravo vrememto ke pokaze, ama sega za sgea nemam namera nisto da menuvam vo ovoj nacin na vospituvanje.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Зока, Dilberta

Ре: Re: Воспитување на децата 27 Сеп 2012 18:03 #215241

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Hope wrote:
Jas pocnav so disciplina od koga pocnaa da lazat, i koga ke otide kaj stekerot jas mu kazam NE i go plesnam po rakata ne deka nema da proba povtorno no ke nauci deka NE znaci bolka i ke prestanat a jas da mu objasnuvam na bebe od 8 meseci zosto netreba da faka vo stekerot nema nikogas da ve razbere.
Ова е ептен спротивно од моите принципи. Болката во пакет со страв од болка е ептен лоша комбинација по мене. Јас напротив сакам колку што е можно да ги минимизирам болката и стравот кај моето дете. Уште многу одамна ми е останата во глава една мисла од една драга пријателка психијатар дека најголемата работа што може да ја направи мајката за своето дете е да го обестраши. Тоа не значи да се остави детето да прави опасни работи по неговиот живот, но таман работа да ја обезбедам сигурноста на детето со страв и болка. Казнувам и јас, понекогаш е многу тешко да се издржат тантрумите на детето, ама тоа го правам најчесто со time out од 2 мин во ќоше (и тоа ќошето од гарнитурата) а богами и по мојот тон и држење сосема добро знае дека е казнета и верувам дека лутината на мама е далеку поефикасна од болката. Не тврдам дека баш јас сум во право, но верувам дека ако болката пречесто се употребува како метод за воспитување станува неефикасна зашто детето се навикнува на неа и му станува нормална работа. Но зезнато е што тој ист метод може да почне да го применува и на околината, зашто нели и тоа знае да каже НЕ.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: темјанушка

Re: Воспитување на децата 27 Сеп 2012 18:19 #215244

 • Hope
 • Hope's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 31
 • Thank you received: 13
 • Карма: 0
super e toa sto te slusa i bez disciplina. jas sum ubedena i so moeto licno iskustvo pa i sto sum videla drugi sto go primenuvat ovoj princip disciplina so ljubov i pokornost na deteto od prviot pat funkcionira mnogu dobro i ne samo dodeka se mali tuku i tinejgeri.
e sega jas doma trgam raboti no kaj mene ima gole Ne i koga ke im kazam ne tamu i pricinata zosto ne koga veke ke pocnat da razbirat zosto ne me slusat bez da povtoram po vtor pat, e sega koga ke odam kaj nekogo na gosti jas ne im ja preureduvam kukata tuku im kazam deka nesmeat tamu da fakat itn me slusat a i koga ke izlezam so 3 te decva i toa sam na kafe so prijatelkata jas imam ubavo vreme so nea a i decata se okopirani so rabotite sto ke im gi ponesam i koga jas ke im kazam togas ke si odime a ne tia koga ke sakat. i koga ke vlezam vo prodavnica ne sekogas no ke im kazam deka mozat samo edna rabota da zemat i toa e toa duri i prodavackata se zacuduva kolku se poslusni i vospitani, imaat maniri bas se kulturni. No disciplinata ne e za koga ke izlezam da ne me posramat nemam takov kompleks tuku za koga ke bidat tinejderi, akorabotes so niv koga se mali ke nemas problem koga se golemi( Ne deka voopsto nema da ima predizvici no ke bidat podnoslivi) aovaa go imam videno vo mnogu semejstava vo USA vo Mk za zal mislam deka na decata im nedostasuva disciplina i neznost pa zatoa na sekoj cekor koga izlezeme vo park majkite samo se derat i gi manipulirat ako napravis toa ke dobies ovaa itn i ednostavno se nepodnoslivi, dodeka jas samo ke im kazam za 5 min. ke si odime i ke im recam da povtorat po mene (stanuva zbor za 1voto i 2roto dete ) da mama i koga dojde vreme da odime odime so nasmevka, e sega zavisi i od situacijata moras sama da si predvides koga disciplina treba a koga ne. moj stav e treba, i toa koga ke go praveme da ne bide vo gnev i nervoza tuku so ljubov i posle disciplinata obavezno ke gi gusnam i ke im kazam deka gi sakam.
rekov neocekuvam da se slozete so mene.

Tatjana time outot e super no od vozrast na koja sto deteto e spremno za toa na primer od 4god ili 5 god.
a i misles deka tvoeto dete nikogo nema da udri iako neznae za bolka se lazete, no moite deca nemaat strav zasto jas ne gi tepam gi pleskam po gazot koga treba ima razlika i ne se plasat od mene zasto ne go pravam so gnev. razgovaram so nivno nekogas imaat potreba od toa. a i epten se sigurni vo nas a i mnogu ne sakaat,

a i mnogu ase pametni ucaat mnogu znaat mnogu ne gi pleskam za gluposti no imam granica i ako ja pominat gi opomenuvam deka ke bidat disciplinirani za toa no ako odlucat sepak da go napravat tokmu sprotivnoto znaat deka se pogreseli i znaat zosto se disciplinirani.
a za psiholozite eh kamo nivnite deca da se primer ama za sega sto poznavam psiholozi i gi vidam nivnite deca e ne drzi voda toa sto go zborat.

kako i da ne ve ubeduvam za toa sekoj so svojata sovest i mislenje no mojot stav e toj, ne mi e prvo dete gi primenuvam istite principi so site 3 i iskreno moeto 5 godisno dete nikogo ne udrilo dosega ako vide deka nemoze da se razbere so nekoe dete togas se trga nastrana pa si igra drugo nesto.
" growing kids Gods way" mi pomogna mnogu za vospituvanjeto i gi sakam principite vo taa kniga.
i kaj nas decata ne se centar tuku se del od familijata a i mama i tato gi postavuvat pravilata a ne tie.
pozdrav
Последна промена: 11 Мар 2013 06:39 by Big Sister. Причина: edno po drugo poraki
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Најново на форумот

 • No posts to display.