Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Секој спие во свој кревет

Секој спие во свој кревет 13 Авг 2013 03:46 #242855

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Seuste moja neostvarena zelba e sekoj da spie vo svoj krevet. 2 noki vo nedelata ova se ostvaruva no ostanatite 5 ili Petar doaga vo spalna ili Ivan doaga, a neretko i dvajcata doagaat. Generalno imaat dobar son, mirno zaspivaat i spijat po cela nok.

Kako da se naucat da ostanat vo svoite kreveti? :dry:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Секој спие во свој кревет 13 Авг 2013 04:15 #242856

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Eve jas ke ti kazam kako go nauciv sinko

Ima vo negovata soba kalendar i se dogovorivme da stavame srce na kalendarot na datumot koga ke spie sam vo svojot krevet i koga ke ima 10 srcenca po red (znaci 10 dena da ne doaga vo spalna) ke odime da si izbere podarok. Imase nekolku prekrsuvanja no za necel mesec prespa 10 noki sam si dobi podarok igracka i vo meguvreme navikna da ne doaga vo nasiot krevet :kez:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Секој спие во свој кревет 13 Авг 2013 12:37 #242866

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Креветчето одамна го исфрливме ама на негово место ставивме голем кревет и спалната ни беше како полигон: од врата цела соба кревет :) За среќа на негова иницијатива пред 2 месеци го преместивме креветот во неговата соба и успешно си спие таму :) не заспива сам, ама цела ноќ си спие и немаме проблем
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Секој спие во свој кревет 14 Авг 2013 02:17 #242879

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
I kaj nas e spalnata soba polna kreveti :) Sega nesto sme zapnati da spieme vo svojata soba, ke vidime dali ke bide uspesno. Planiram vikendov da gi soberam igrackite so se rasfrlani po cela soba nejzina, i da go prefrlime krevetot tamu.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Секој спие во свој кревет 14 Авг 2013 03:42 #242892

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Golemiov go odvoivme da spie vo negovata soba uste na 2,5 godini, ama sekoja vecer morav da lezam so nego vo krevet dodeka da zaspie i posle pak vo tekot na nokta doagase vo spalna. Posle se nauci nekako da zaspiva sam, ama pak navecer si doagase. Koga se rodi malovo, bidejki krevetceto mu e vo spalna, golemiov neke da cue da spie vo detska. Aj se ubedivme nekako da zaspiva tamu (so crtani obavezno) ama pak ke se razbudi i ke dojde. I sega sme opasna kombinacija, malovo neke da spie vo krevetce, golemiot neke da spie vo negovata soba, pa taka site trojca spieme vo spalna, a MM na kauc vo dnevna :kez: Jas sum ziva nenaspana i se me boli, malovo zafaka mesto na spalnata kako za covek ipol, golemiov spie dijagonalno, a jas vo sredina spijam so edno oko otovreno da ne go zgmecam malovo i da ne popijam nekoja noga od golemiov. :rofl:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Секој спие во свој кревет 14 Авг 2013 05:37 #242899

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Kaj nas isto polna soba kreveti nemozes da pomines gazime na kreveti, imam spalna i dve krevetcinja site spieme vo ista soba so toa sto decata si spijat vo krevetcinja , jas i mm na spalna, jas nemozam da spijam so dete zaedno mozebi e losa mana ama oko nemozam da sklopam ako se zadesi takvo nesto cekam da zapie i prefrlam vo krevetce
The administrator has disabled public write access.

Ре: Секој спие во свој кревет 14 Авг 2013 07:00 #242906

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Si spie vo svoe krevetce, no ne i vo svoja soba i mnogu retko zaspiva vo nego. Mora da zaspie ili vo dnevna ili na nasata spalna, pa da se premestime. Cesto nautro bidejki mm stanuva mnoguu rano 4.30 - 5 saat veke e stanat (samo za vikend pospiva do kaj 7 :tupco: ) ako stane maliot i vidi deka tatko mu ne e vo krevet obavezno legnuva do mene i prezaspiva. Za vikend obicno nasabajle (stanuva okolu 6) si doaga da se guska so nas vo krevet :love:

Mu se slucilo i na sred nok da posaka da dojde kaj nas vo krevet ama ne mu dozvoluvam (osven ako e bolen) i se dogovarame deka koga ke se razdeni, ke dojdi kaj nas da se guskame i zasega toa pali.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Секој спие во свој кревет 14 Авг 2013 07:07 #242908

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Во моментов никој не спие во "свој" кревет :P(привремено, додека градиме спрат, сме преселени и креветиве тука ни се отров, па не се знае кој каде спие, освен на малово што му го земавме креветчето, ама не спие во него :)). Па така, јас спијам во спална со малиот, мислам дека ќе се укочам од што само на десна страна сум свртена за да не го згмечам. Лука и мм во дневна. Среќа Лука сега кога му се спие си легнува на неговово место и паѓа во кома. Како ќе биде за сам во соба поим немам, му збориме демек сега кога ќе се вратиме дома, ќе си има соба бла, бла, ама он вика дека со нас ќе спиел, баш да видиме :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Секој спие во свој кревет 14 Авг 2013 07:46 #242910

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
И кај нас деновиве ова е актуелна тема. Скоро 2 години живеевме сами со син ми (без тато, кој повремено доаѓаше или ние кај него одевме) и си спиевме двајцата на спална. Сега сме сите зедно и по навика пак спие со нас, но овде нема свое креветче. Деновиве шетавме по салони за мебел да бараме детска соба и има многу убави и интересни креветчиња, како замоци, бродови, коли, со лизгалки... Прво се занесувавме по такви, но се размисливе дали ке сака да спие и може најдобро е да земеме некое обично во кое ќе може да преспие и голем човек, зошто се поверојатно ми е дека или јас или мм ќе се префрлиме во детска :laugh:. Мм на крај предложи да си купиме некој огромен кревет за во спална, зошто и со второт веројатно ова ќе не снајде, па да е комотно за четворица :laugh:
Засега си заспива супер, во последно време во дневна го заспиваме, но ноќе со рака знае да ме побара и ме препознава по белегот на лицето. Ќе ме погали со затворени очи и продолжува, но многу е непредвидлив и не знам како ќе реагира на нова соба и дали ќе може сам. Се надевам наскоро ќе ја завршиме собата па ќе дознаеме.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Секој спие во свој кревет 15 Авг 2013 07:08 #242925

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
mikimaus wrote:
Golemiov go odvoivme da spie vo negovata soba uste na 2,5 godini, ama sekoja vecer morav da lezam so nego vo krevet dodeka da zaspie i posle pak vo tekot na nokta doagase vo spalna. Posle se nauci nekako da zaspiva sam, ama pak navecer si doagase. Koga se rodi malovo, bidejki krevetceto mu e vo spalna, golemiov neke da cue da spie vo detska. Aj se ubedivme nekako da zaspiva tamu (so crtani obavezno) ama pak ke se razbudi i ke dojde. I sega sme opasna kombinacija, malovo neke da spie vo krevetce, golemiot neke da spie vo negovata soba, pa taka site trojca spieme vo spalna, a MM na kauc vo dnevna :kez: Jas sum ziva nenaspana i se me boli, malovo zafaka mesto na spalnata kako za covek ipol, golemiov spie dijagonalno, a jas vo sredina spijam so edno oko otovreno da ne go zgmecam malovo i da ne popijam nekoja noga od golemiov. :rofl:

Eve sme nie pred edna godina, istata slika. Sega godinava i mm mora da spie so nas od edna pricina, da bide granicnik, dvata mnogu nemirno spijat i mi se ima sluceno i dvata da padnat od spalna dolu. I taka od ednata strana ni e granicnik krevetceto, vo nego kerka mi spie poola nok, a posle di doaga na spalna, sinko e pomegu nas,odn. i dvat se i nad nas i pod nas i preku nas, mnogu nemirno spijat.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Секој спие во свој кревет 16 Авг 2013 17:55 #242946

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
Kaј нас пак тотална спротивност. Уште од 1 година, кога се преселивме пробавме да преспие еден ден во неговата соба и помина без проблем. Оттогаш си спие во негова соба и креветче и ниеднаш ниту побарал да спие кај нас, ниту пак заплакал што спие сам во соба. Обично секоја вечер читаме пред спиење и некој од нас седи додека да заспие. Веројатно се работи за сигурност, зошто кога ќе викне секогаш некој доаѓа кај него во соба и ретко се случува да плаче на сред ноќ. Дури е смешно, кога сабајле ќе се разбуди прв вика: мамо, тато, станувајте јас се наспав :3 Сега му купивме и голем кревет, и тоа префрлање без проблем помина. Еве ниеднаш не му текнало дека може да стане и да дојде кај нас во соба. Едноставно така си функционира. До вчера бевме во викендица, и му викам ајде да си заспиеме сега сите долу во днавна, па ќе се префрлиме после во кревет. Тој плаче, несакам да спијам во дневна, сакам да си спијам во креветче :neznam: Едвај се намоливме :D
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.