Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Занемарувањето на децата и нивните проблеми

Занемарувањето на децата и нивните проблеми 08 Дек 2012 04:48 #225013

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Занемарувањето на децата и нивните проблеми е жалната слика на едно детство, но и сурова реалност. Малите деца имаат големи проблеми, треба да се ислушаат.

„Намалувањето на комуникацијата помеѓу родителите и децата, е голем проблем. За жал ова брзо време на живот прави се помалку да бидеме блиски меѓу себе во комуникацијата“, изјави проф. д-р. Антони Новотни, Клиника за психијатрија.

Токму на темата занемарување на децата и нивна злоупотреба направен е балкански проект БЕКАН каде е направено истражување на шеесет илјади деца и родители од Балканот.

Во Македонија спроведената анкета кај децата и нивните родители за нивната меѓусебна комуникација покажала дека најчесто тинејџерите се жртви на психичко насилство, сексуално се злоставувани и ретко ислушани.

„80 проценти од децата кажале дека имаат комуникација со родителите, загрижувачки се оние 17 проценти кои велат дека немаат никаква блискост со нивните родители“, вели проф. др. Марија Ралева, БЕКАН научен одбор.

Извор


Колку сте блиски со вашите деца, дали свесно или несвесно не им обрнувате внимание, дали разговарате со нив за нивните проблеми без разлика колку банално звучат?

Моите деца се мали, посебно Андреј, но сепак му зборувам кога е нервозен или кога е тажен.

Кога гледам промени во однесувањето кај Ива секогаш ја прашувам за што се работи, не секогаш одма ми кажува што е причината, но полека и тактички доаѓам до истата.

Децата ни се најважни, наша обврска е да ги воспитаме и одгледаме со најголема грижа и внимание, и секако со слух за нивните проблеми, посебно кога ќе дојдат тинејџерските денови, но близината со децата се гради од нивните најмали нозе.

Последиците од запоставувањата на децата се огромни - дрогирање, запоставѕување на училиштето, а посебно ме фрапираше веста за трите седмооделенки од Дане Крапчев кои испиле дијазепами...
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 08 Дек 2012 04:52 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Занемарувањето на децата и нивните проблеми 08 Дек 2012 05:31 #225017

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Dvete devojcinja se stitenicki na detsko selo,a drugoto ne. Sto bi znacelo deka i vo detskoto selo ne bile bas nakloneti za otkrivanje na problemot koj ocigledno posotoel, inaku ne bi piele apcinja da se trujat. A ova drugoto duri i pismo ostavilo deka i se smacilo da zivee???
Da i jas na seto ova gledam isto kako i poveketo, bile zanemareni, nedovolno obrnuvano vnimanie na niv, nikogas ne osetile deka na nekogo mu e griza za niv pa zatoa i posegnale po nivniot zivot, no...neznam, na taa vozrast tesko e da se kaze deka se samo roditelite vinovni ili vo slucajot vrabotenite vo detsko selo.

JAs na ovaa vozrast doziveav golema trauma, ja izgubiv kosata, na uciliste odev so kapcinja i marami i decata od pogornite oddelenie sekogas me zadevaa, me narekuvaa so pogrdni iminja, a jas placev, se sramev, begav, ne odev na odmor so drugarkite za da se skrijam od zlobnite oci.....a pak doma, ama bas nisto ne kazuvav za ova. Znaev deka majka mi e potresena dovolno od se sto se slucuvase, pa uste i falese da znae kako se odnesuvaat so mene dodeka sum na uciliste.
I da, i mene mi doagase da umram, da me snema vo tie momenti, ama uspeav nekako da se spravam psihicki so seto toa iako bev dete od sedno oddelenie.
Sega koga ja slusnav sluckata, mi se vrati celoto toa nesrekno vreme i dodeka slusav sto napravile jas placev i si vikav, kojznae sto gi macelo, kojznae sto se slucilo pa go napravile toa.

So tatko mi nikogas ne sum imala blizina, sekogas majka mi bila taa na koja sum i kazuvala se, za karanica so drugarka, za prvata simpatija, za prviot decko, za dobiena slaba ocenka, za se mi bila kako drugarka, ama ete ne uspeav nikogas da i kazam kako srceto mi se stegalo i dusava mi se kinela dodeka bev ponizuvana i izmejuvana vo tie ludi godini. I mislam deka nikogas nema ni da doznae .

Moeto dete e malo, ama sekoe doaganje od gradinka razgovarame za se, jadela li, spiela li, se zakacala li, ja zakacale li, obicno na ovaa vozrast tazni se ako nesto ne im kupis ili nesto ne im dozvolis, ama zasega razgovorot e onoj koj resava se. Neznam kako ke bide ponatamu, ama sakam i se trudam da vospostavam drugarski odnos so kerkata, a ne da se plasi od mene i da ne napravam da molci i nisto da ne mi kazuva.
Celoto vnimanie e svrteno kon nea, i od moja srana i od strana na mojot soprug....i nekogas mi e zal koga gledam kolku deca ima koi se bukvalni ostaveni sami na sebe, roditelite si imaat biznis, decata do 17 vo gradinka ili so babi i dedovci....mozebi takvo e vremeto, sekoj se snaoga kako moze, ama roditelskoto vnimanie, griza i ljubov nemoze da se zameni od nikoj nikogas.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Марфи

Најново на форумот

 • No posts to display.