Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Одговорност кај децата

Одговорност кај децата 06 Ное 2012 06:23 #220189

 • Octavia
 • Octavia's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 261
 • Thank you received: 205
 • Карма: 3
Не можам да се помирам дека на син ми многу често во последен момент му текнува што требало да се сработи/научи/напише за на школо :zid: Дури и петпати да го прашам (како вчера и денес) ќе биде „ништо немаме, ништо немаме“, а пред излегување „Е мамо, знаеш што требаше...“ Всушност, повеќе ме нервира тоа што ми изгледа како да му е сеедно ако нешто не сработил и тогаш ме вади од такт и викам :mdf: И воопшто не сакам да го карам, па после сум и тажна и нервозна... Ми иде :zid:, само се преиспитувам зашто како да одиме чекор напред-чекор назад во тој поглед ми личи... :grr:
Само жената му дава димензија на животот...(Б. Конески)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одговорност кај децата 06 Ное 2012 06:48 #220193

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Octavia wrote:
Не можам да се помирам дека на син ми многу често во последен момент му текнува што требало да се сработи/научи/напише за на школо :zid: Дури и петпати да го прашам (како вчера и денес) ќе биде „ништо немаме, ништо немаме“, а пред излегување „Е мамо, знаеш што требаше...“ Всушност, повеќе ме нервира тоа што ми изгледа како да му е сеедно ако нешто не сработил и тогаш ме вади од такт и викам :mdf: И воопшто не сакам да го карам, па после сум и тажна и нервозна... Ми иде :zid:, само се преиспитувам зашто како да одиме чекор напред-чекор назад во тој поглед ми личи... :grr:

Octavia :raspolozise
Ако ти е за утеха, и мојот е таков. Во однос на учење е меѓу најдобрите во одделение, ама расеан е максимално. И нас ни се случило пред излегување сабајлечки да му текне дека имал нешто за домашна :tupco: Јас се нервирам што е таков, ама изгледа треба да пројде некое време и да созреат :)
Последна промена: 08 Ное 2012 06:50 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Octavia

Ре: Одговорност кај децата 06 Ное 2012 06:59 #220197

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Сите деца се такви. Мада син ми последно време добро памети што учеле и што требало за школо, ама тој е целодневна и немаат секој ден домашно, освен некои ситни обврски. За обемни домашни кои ги има во тек на викендите, учителките истакнуваат на лист на огласната табла што има, па ние родителите си запишуваме и после работиме дома.
ко ќе видиш - пак исто :D
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 08 Ное 2012 06:50 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Octavia

Ре: Одговорност кај децата 06 Ное 2012 06:59 #220198

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
a da treba da srabotite neshto od volnica vo 21h ili da napravite kolaz od razglednici od skopje koga nishto ne raboti?
period e verojatno, kako kje rastat kje se podobruvaat i kje stignat do faza koga kje vi rechat, razbudi me vo 06h da povtoram :opaa:
Последна промена: 08 Ное 2012 06:51 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Octavia

Ре: Одговорност кај децата 06 Ное 2012 08:59 #220208

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
Kolku sum nervozna mislam koga ke dojdam doma ke ja utepam kerka mi.
Jas sum profesor po matematika, se utepavme od ucenje za pismena i znaese stvarno ne preteruvam spored mene za 5.
Pravea pismena i mi vika ne se sekiraj jas za 20 min. gi resiv site zadaci ke imam cista petka i denska dobila zamislete 3. A bre mi se krena kosa na glava, od brzanje koj zane sto ispogresila. :mdf:
Последна промена: 08 Ное 2012 06:50 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одговорност кај децата 06 Ное 2012 09:12 #220209

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Е ајде де, сите оцени се за деца т.е ученици.
Впрочем било кој од нас колку и да бил успешен подоцна сигурно некогаш добил и некоја пониска оцена. Тоа е само мотив плус да запне повеќе следен пат, а не за нервози.

:raspolozise
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 08 Ное 2012 06:50 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре:Одговорност кај децата 06 Ное 2012 09:50 #220215

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
kalina wrote:
Kolku sum nervozna mislam koga ke dojdam doma ke ja utepam kerka mi.
Jas sum profesor po matematika, se utepavme od ucenje za pismena i znaese stvarno ne preteruvam spored mene za 5.
Pravea pismena i mi vika ne se sekiraj jas za 20 min. gi resiv site zadaci ke imam cista petka i denska dobila zamislete 3. A bre mi se krena kosa na glava, od brzanje koj zane sto ispogresila. :mdf:

:hahaha: Иста бев и јас.
Со денови вежбавме со татко ми кој знае математика еотен...сите формули и чуда на памет ги знаев...и на крај 3-ка. Затоа што сум згрешила во собирање,одземање и сл. работи од брзање. А кој ме брзал незнам :)
Татко ми кога ќе видеше што сум згрешила мислам дека кровот се креваше :fijuk:
Ама тоа е...деца ајде ако си има знаење ќе си ја поправи оценката одма...ако викаш само страв ќе и набиеш, па ќе и се створи и уплав од математика (како на мене :da:
Последна промена: 08 Ное 2012 06:55 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре:Одговорност кај децата 06 Ное 2012 13:25 #220243

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Сите деца се такви.
:ne:

Не се слагам сите деца се различни поготово за училиште. Има деца кои памтат се што треба да се напише за домашно и се исполнителни во однос на исполнување на домашните задачи. И има деца кои ги боли уво ни за домашно ни за учење. Како одат нагоре одд. ситуацијата се влошува.( оти се зголемува бројот на обрвски од учење и домашни).

period e verojatno, kako kje rastat kje se podobruvaat i kje stignat do faza koga kje vi rechat, razbudi me vo 06h da povtoram

Теши се. Од моево петгодишно искуство децава од кај синко од 1 одд. се знаеше кој нема навика ни за домашни ( се едни исти деца немаат домашно). Се едни исти деца незнаат на час. Нажалост ни после 5 години нема промени. Само оние кои биле исполнителни почнуваат да забушаваат оти ги фаќаат бубачките од пубертет. :blink:


Напомена: Ние сме во класична настава и сме во предност во однос на создавање на навики за самостојно учење и постојано задавање на домашни задачи.
Последна промена: 08 Ное 2012 06:55 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Одговорност кај децата 07 Ное 2012 03:16 #220280

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
Macika,apsolutno se slagam so tebe.Ednostavno takvi se ragaat,ili nie roditelite moze na pocetokot nezaeme da se postavime pa im pomagame pri ucenje.Mojata kerka tek od 5 odd. pocna sama da uci i toa mora da i vrsam kontrola da ja isprasuvam.Za matematika me ceka mene posto znae mama e profesorka ama me faka ludilo posto jas ne rabotam kako profesor do 1 saat pa da imam vreme za sve tuku se vrakam doma vo 17 casot mrtva umorna i uste da ucam.
A vcera ke ja utepav za pismenata,na ednata zadaca zaboravila da prepise nekoj brojki od gorniot red,na drugata ne gi pretvorila vo isti merki edinici,vo tretata zgresila pri sobiranje i ete trojka.
Ama dabe e,sega uste i gi fakaat bubackite od pubertet pa poveke misli kako da se dotera nego da uci.Sto ke pravime tek vo sredno neznam.
Последна промена: 08 Ное 2012 06:55 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Одговорност кај децата 07 Ное 2012 04:25 #220289

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
ne se soglasuvam. da bidesh odgovoren sprema sebe a i sprema drugite e neshto se uchi niz godinite na zivotot, zapochnuvajki od najmali noze.
osobina koja treba da ja pottiknat roditelite i pedagozite na nachin najdobar za deteto.

moeto iskustvo e sosema drugo, decata koi vazea za najgolemi manipultori vo vrska so domashni i sl. se smeneti za povekje od pola. ova e konstatacija na samata uchitelka a i na roditelite. kako rastat stanuvaat povekje samosvesni, pa sega uchitelkata vika deka go primetuva sramot na nivnite lica koga neshto nema da napavat. a dovolno se golemi da razberat deka sakale ili nejkjele, mora da ja napishat zaostanatata domashna so toa shto kje imaat duplo rabota naredniot den pa kje se zamislat dali drug pat kje zaboravaat.
Последна промена: 08 Ное 2012 06:55 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Octavia

Најново на форумот

 • No posts to display.