ТЕМА: Генерациски јаз ... или кога е веќе доста?

Генерациски јаз ... или кога е веќе доста? 25 Мај 2012 17:34 #200589

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Клипчево од бугарски матуранти го добив пред некој ден и може да се гледа како едно од оние смешни за мајтап терање клипови, ама нешто ептен ме замисли. Ќерка ми е уште многу мала, ама бре не сакам да ја видам во некое такво издание... мислам целиов настан од музика, облека, однесување не ми е воопшто прифатлив па ми ја отвори старата дилема каде е границата која родителот треба да ја прифати кога се во прашање трендовите и потребите на детето... секако зборувам за поголемки деца.
На пример не сум воодушевена од пирс, ама сите во околинава ме убедуваат дека тоа е сега сосема нормално и мора да се прифати па некако неволно си викам ок... ама пред некое време во автобус видов средношколец кој на ушите имаше пирсови или што е веќе тоа нешто како нитни низ кои буквално може да се протне молив ... е тоа не можам да го прифатам... мислам ќе пукнам од мака ако нешто такво ме снајде.
Или тетоважа, ај као да прифатам нешто малку ... ја тешев другарка ми за тетоважата на син и додека не го видов на слика како нашарал нешто толку крупно од едно до друго рамо веднаш под клучната коска... занемев моментално.
Или тоа што сега било тренди да не влегуваат во врски, туку нешто како one night stands, па прости биле тие што имаат сериозни врски.
Стварно се прашувам дали сум многу конзервативна и колку на детето треба да му се дозволи за да се вклопи и да не биде иссмевано од средината, но сепак да се изгради како пристојна и морална личност.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Генерациски јаз ... или кога е веќе доста? 25 Мај 2012 17:52 #200590

 • biljann
 • biljann's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Welcome to Bibkoland!
 • Теми: 857
 • Thank you received: 372
 • Карма: 28
Денес е страшно време модерни се некои навистина небулозни работи, затоа мора многу да разговарате со децата што е исправно а што не.И дека не е секогаш најважно да мислиш исто со "масата", Знам дека не е едноставно ама мислам дека може да се успее, со долги разговори,примери......

Е сега нормално не треба ни да бидете престроги родители зошто тоа може да има спротивен ефект.Јас имав таква пријателка која не ја пуштаа да излегува во град, и забрануваа да има дечко,па после се роди кај неа некој револт не знаеше која глупост попрво да ја направи

Важна улога има и околината, постар братучед братучедка, со какви луѓе детето се дружи, кој е негов идол, пример.....
Како родители ве сфаќам што сте загрижени и треба да е така, овој свет станува све по насилнички, по некултурен, некако се потешко се доаѓа до правите вредности....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Генерациски јаз ... или кога е веќе доста? 25 Мај 2012 17:55 #200591

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Tatjana :)

Ti poznavajki me mene sega od ovoj agol, kakva prestava imash za mene pred 10 do 15 godini???

Mnogu teshko mi veruvaat deka jas bev devojche shto imashe nekolku pirsovi, edno vreme i sukanici, ideshe po zurki i festivali, i se poiustovetuvav so progresivni pravci za moeto vreme. TOTALNO neprifatlivi za sredinaat. Sekakvi iminja bea davani na mladinata od moeto vreme, no vistinata e deka bevme zeleni i blesavi ludi i ni trebashe sopstveno iskustvo za da gi poznaeme, priznaeme ponishtime i zatemelime vrednostite koi ne nauchile doma. Cel zivot konzervativno me ospituvale, no vistinata e deka nikogash ne se pronajdov vo takvite stegi, no majkami izgradi strategija da mi dozvoli da se "baram" sekako sekogash so kontrola, ona si znae kakva, i sekogash mi vikashe, deka seto toa za koe celi denovi se karavme eden den kje bide mnogu smeshno...

Celiot zivot ziveev so stravot da ne se pretvoram vo majka mi, za koja smetav deka e konzervativna dosadna, i neizziveana..

Sekogash bev dobar uchenik, i mnogu opshtestveno aktivna pa imav alibi da bidam kakva sakam, i znaesh shto.. MI POMINA..

Prvo go otstraniv pirsot od liceto imav nad ustata pa od papokot, pa ja uljudiv frizurata, pa go promeniv stilot na oblekuvanje, sakav da izgledam posofisticirano pocnaa da me privlekuvaat posofisticirani tipovi. I nekade vo 3 na fakultet vekje zalichev na ona shto sum sega.

Denes tvrdam deka se pretvoriv vo trojno polosha slika na moite najgolemi stravovi od mladosta. Maksimalno konzervativna i tradicionalna vo pogledite. No zreenjeto na takvoto ubeduvanje ne doagja preku nokj...

Posle doznav deka i majka mi gi imala svoite epizodi na buntovnost i toa od impresivni dimenzii , ako moze da kazam.. no realnosta e deka nekoi raboti , nekoi shkoli se uchat preku iskusuvanje i nikako poinaku..

No od mali noze treba da se vodi griza za ona shto se vtemeluva vo decata, pa po burnata mladost, da pocnat da isplivuvaat edna po edna i da formiraat edna spremna lichnost.

No opshtestvoto e premnogu prevrteno, i jas ne rastev so idoli /degenerici kako Lejdi gaga, ili Riana, ili shto ja znam koi sve ne, koi po mene mozebi se glasnicite na civilizaciskiot kraj na sekoja mozna estetichnost i bilo kakva vrednost kako kvalitet, i teshko e da se vtemli bilo shto koga decata rastat so degenerirani modeli..
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mimi22

Ре: Генерациски јаз ... или кога е веќе доста? 25 Мај 2012 18:32 #200592

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Вака, не мислам дека децата треба да растат по клише на родителите, почитувам и ќе поттикнувам индивидуалност, созревање според сопственото искуство, испитување на граници, бунтовноста не ја сметам воопшто за мана иако знае да е напорна за родителите ... Ама има разлика од бунтовност како израз на индивидуалност која е типична за младиот дух, и безвезно дегенеративно однесување без одреден концепт кое ако не се корегира доведува до заглупување на личноста. Значи не сакам да изигрувам светица, ниту пак мислам своето дете да го оковам во сопствениот ментален колосек ... ама мислам дека граници треба да постојат и во одреден момент одлучно да му се даде на знаење на детето дека ова веќе не е прифатливо. Дилемата ми е каде се границите.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Генерациски јаз ... или кога е веќе доста? 25 Мај 2012 19:43 #200596

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
TatjanaV wrote:
Клипчево од бугарски матуранти го добив пред некој ден и може да се гледа како едно од оние смешни за мајтап терање клипови, ама нешто ептен ме замисли. Ќерка ми е уште многу мала, ама бре не сакам да ја видам во некое такво издание... мислам целиов настан од музика, облека, однесување не ми е воопшто прифатлив па ми ја отвори старата дилема каде е границата која родителот треба да ја прифати кога се во прашање трендовите и потребите на детето... секако зборувам за поголемки деца.
На пример не сум воодушевена од пирс, ама сите во околинава ме убедуваат дека тоа е сега сосема нормално и мора да се прифати па некако неволно си викам ок... ама пред некое време во автобус видов средношколец кој на ушите имаше пирсови или што е веќе тоа нешто како нитни низ кои буквално може да се протне молив ... е тоа не можам да го прифатам... мислам ќе пукнам од мака ако нешто такво ме снајде.
Или тетоважа, ај као да прифатам нешто малку ... ја тешев другарка ми за тетоважата на син и додека не го видов на слика како нашарал нешто толку крупно од едно до друго рамо веднаш под клучната коска... занемев моментално.
Или тоа што сега било тренди да не влегуваат во врски, туку нешто како one night stands, па прости биле тие што имаат сериозни врски.
Стварно се прашувам дали сум многу конзервативна и колку на детето треба да му се дозволи за да се вклопи и да не биде иссмевано од средината, но сепак да се изгради како пристојна и морална личност.

Тоа се, па плус и излегување во град само со една цел, пиење до бесвест.
Па разноразни игри од типот: Кој ќе се спушти со мотор од Водно со 100 на час, карикирам, ама такви опасни работи...

За жал многу е тешко да се балансира со децата, особено што границите на нормалното и ненормалното се многу изместени. Нив им е нормално се што у принцип е ненормално, за нас, малце постриот свет.

Она што е решение, или пат до решението е само разговор.
Секојдневно објаснување на работите и поставување на морални норми, онака како детето треба да ги прифати.

Под морални норми не мислам на стеги, јас сум многу либерална во однос на моите деца, дозволувам се што мислам дека не е штетно ни по физичко, ни по ментално здравје.
Иако ќерка ми е полнолетна сеуште ме прашува за мислење и го почитува тоа што ќе го кажам, затоа што знае дека правилно ќе ја посоветувам. Особено како и се шири кругот на луѓе со кои се дружи, куќи во кои влегува и однос на други родители со нивните деца, ми се чини се повеќе и повеќе не цени нас како либерални родители.

Никогаш не сум казнила за грешка, сум казнила за лага. не сакам да ме лажат, сакам да знам се, за да можам да им дозволам тоа што сметам дека е нормално.
Зборувам, одговарам на прашања, објаснувам, и така веќе долг низ години. Нема табу теми, бидејќи табу темите представуваат изазов за децата. Се трудам сите ситуации да ги продискутираме, објасниме, појасниме.
Лани почина мајка и на најдобрата другарка на ќерка ми од рак на плуќа, го прашувам синко онака уз муабет пред некој ден дали му нуделе цигари да проба, он вика, да ми нудеа, ама јас не сакам да пушам, гледаш како мајка и на М. од тоа се измачи и умре?
Сам ја повлекол паралелата, не било џабе зборување, многу ме радува логиката и тоа што не зборувам во празно.

Се што мене ми било забрането и сум го правела кришум, нив им е дозволено.
Со тоа што сакам да знам се, и каде биле и со кого биле и што правеле и се редум.
Правилото е такво, они го почитуваат, имаме доверба, а они се трудат да ја оправдаат.

Посака моето девојче да проба алкохол, пред едно година дена, повели вотка, тоа имавме, лизна, рече бљак и продолжи да не пие алкохол како и до сега.

Посака синот да проба пиво, повели пробај, го испи со мрштење, ама на екскурзии сите другари пијат пиво, он не пие, не му се свиѓа премногу ни пивото,а уште помалку фактот што пијанството со себе носи правење будала од себе, што исто не му се свиѓа.

Татјана велиш дека децата не треба да растат по клише на родителот, сметам дека не си во право, не клише во права смисла, ама тоа повеќе ќе се нарече насока, трака во која го поставуваш детето од раѓање, и го пушташ да се шири, ама внимателно го држиш внатре во одредена смерница која ја надополнуваш цело време со информации и слики, пуштајќи го да се развива во своја насока, истовремено покажувајќи го правецот.
Може да се спореди со оние граничници на автопат, што те предупредуваат под гумите кога ќе излезеш од својата лента, потсетувајќи те да си се вратиш во колосек :)
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Генерациски јаз ... или кога е веќе доста? 26 Мај 2012 05:46 #200607

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Интересна тема...

Како дете на многу конзервативни родители, екстремно бунтовен и љубопитен тинејџер, и мајка на две многу мали дечиња, само ќе кажам две клучни работи според мене:


1. Моралните вредности се втемелуваат дома

- колку и да си бунтовен и откачен, и да испитуваш и испробуваш во лудите денови, вредностите дадени од мама и тато, пикнати во длабочината на душата, во најкритичните моменти -што е правилно, а што не, т.е каде е границата- испливуваат на површина. Само така, сред морална дилема, се избира правилниот пат!

2. Детето е индивидуа. Мора да му се овозможи да дише самостојно и да искусува. Но со Ум! што би рекла мајка ми :mozok:
- Не смее да има премногу стеги, забрани, ограничувања, од проста причина што прекумерните ограничувања раѓаат револт и создаваат бесен тинејџер кој *од инат* иако знае дека е погрешно, ќе направи глупост! Мора да се остави детето да искуси и некоја глупост (алкохол, "мување", бегање од час и сл.), сметам дека ќе биде без поголеми последици, доколку сме успеале да му ги втемелиме добрите морални вредности.

Јас ги правев сите можни тинејџерски глупости, баш сите по список, :sram: а и адолесцентски, особено на факултет и особено кога патував надвор од МК, ама никогаш не ја преминав границата на добро однесување, нешто од што би се срамела денес...

А за моите деца...Устата пена ќе ми фати (и веќе ми фаќа) од зборување како е правилно, што е добро, што е погрешно, но никогаш нема да забранувам се живо и диво, никогаш нема да пикнам страв во коски...

Се надевам ќе бидам кул :vase: ама исто се надевам дека вредностите ќе успеам да им ги втемелам до срж... Суптилно, но сигурно! :roll:
Сончулката 2009
Шармерот 2012
Последна промена: 26 Мај 2012 05:46 by Синоличка.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky, None-bt

Ре: Генерациски јаз ... или кога е веќе доста? 26 Мај 2012 07:52 #200612

 • Helix
 • Helix's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • I never think of the future - it comes soon enough
 • Теми: 1642
 • Thank you received: 1126
 • Карма: 3
Па добро, не значи дека ако децата ви кажуваат, ви кажуваат апсолутно се‘. Јас исто така имам многу либерални родители, слично ме воспитувале како примерот на Мама Маја, но многупати сум криела разни работи од нив, што е најнормално за секој тинејџер.
Инаку, нема вистински одговор на твојата дилема, бидејќи секој има поинакви норми и граници за тоа што е нормално. За мене тетоважи и пирсеви се ОК, за некој не се. За некој дури и враќање од град во 5-6 сабајле не е нормално, за мене е нормално ако не е секој ден.
И јас би потенцирала дека клучна улога игра блискоста на децата со родителите, довербата, пријателскиот однос. Јас до ден денес на 30 години ги прашувам родителите за мислење ако сум во дилема.
Значи, клучот е довербата помеѓу детето и родителот, а се‘ после тоа е полесно.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Генерациски јаз ... или кога е веќе доста? 26 Мај 2012 08:59 #200616

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
MamaMaja wrote:
Татјана велиш дека децата не треба да растат по клише на родителот, сметам дека не си во право, не клише во права смисла, ама тоа повеќе ќе се нарече насока, трака во која го поставуваш детето од раѓање, и го пушташ да се шири, ама внимателно го држиш внатре во одредена смерница која ја надополнуваш цело време со информации и слики, пуштајќи го да се развива во своја насока, истовремено покажувајќи го правецот.
Може да се спореди со оние граничници на автопат, што те предупредуваат под гумите кога ќе излезеш од својата лента, потсетувајќи те да си се вратиш во колосек :)

Сосема се сложувам МамаМаја и со размислувањето и со твоите постапки со децата ... апсолутно и јас мислам дека разговори до бесвест без табуа, без иссмевање и без осудување на детето се вистинскиот начин на воспитување. Да не ги ставаме во сопствено клише мислев повеќе на пример ако јас посакувам детето да свири клавир а нему не му е гајле за клавир и сака да игра фудбал, дека не би го тупела детето по секоја цена да ги остварува моите неостварени желби. Смерници секако треба да се постават, ама мене муабетот ми е баш за тие смерници колку треба родителот да биде отворен да прифати дека смерниците кои ги има замислено можеби се претесни и фрустрирачки за детето ... и од друга страна кога треба јасно да стави до знаење дека повеќе нема компромис.
Значи да појаснам, не очекувам универзален одговор, како што вели Клаудија за секој од нас е различно што е нормално а што не, туку ме интересира дали имате став кои типични однесувања на денешните деца не би ги допуштиле.

Јас како што кажав пример, иако не сум воодушевена од пирс веројатно би преговарала и би допуштила нешто "разумно", ама дупки од по еден сантиметар во ушите кои не може да се корегираат ако и текне некогаш да ги ивади, за мене не е разумно и би инсистирала да не го прави тоа. Сега не значи дека ако сепак го направи ќе ја избркам од дома, ама дефинитивно ќе го доживеам како личен неуспех во воспитувањето на детето.

Исто на пример не ми се допаѓа односот на непочитување и дрскост со наставниците. Мислам дека наставникот треба да биде авторитет за детето, а под авторитет не подразбирам изживување со децата, туку однос на взаемно почитување кој се помалку го има во школите. И во тој однос би сакала да поставам граница на дозволено однесување, не до степен на инхибирање на детето, но секако не би игнорирала дрско и некултурно однесување на моето дете.

Да не разврзувам сега за музиката на бугарскиве матуранти, вкусовите на секоја генерација се различни, ама бре тоа е језиво ... едно големо НЕ за таква музика која ги прави партал сите синапси за кои толку се трудам да се искреираат во мозокот на детето.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Генерациски јаз ... или кога е веќе доста? 26 Мај 2012 09:56 #200618

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Pokraj site zakluchoci pogore so koi vo celost se slozuvam, vo nasoka na ona shto prashuva tatjana, ima raboti koi isto bi gi doziveala kako lichen neuspeh.

Prisovi i tetovazi , nemam problem, SE se koregira, i da ne se koregira mozebi kje si go nosi cel zivot potsetuvajki se na burnata mladost. Taka bar jas go dozivuvam belegot na liceto od pirsot koj me potsekja na ubav period, navistina ubav.

Na muzika od klipot imam alergija, i neznam kako decata moi bi ja sakale koga kaj nas ne se ni memorirani kanalire na televizorot koi ja propagiraat, ne gi vlecham po svadbi i sl veselbi kade moze da ja cujat. Isto i kaj babite i dedovcite. Od druga strana sakame muzika, i mnogu se raduvam shto se dvajcata mnogu muzikalni i veruvam deka koga kje pocnat da se baraat kje go baraat ona shto im e blisko i poznato.

Znaesh decata uchat od vozrasnite. Kje se slozish so mene deka 70% od makedonskite svadbi se vakvi, so tortosani tetki so sarmi frizuri koi se tresat na plava ciganko.

na maturata na bratuchtetka mi, mlada preubava devojka so preubavi drugarki, celite kako od film ba kolku bea otmeni i ubavi, koga pocna muzikata i isto vaka da se tresat, jas bev frapirana. Nemozev da se mrdnam od stol. No vo razgovor so nea svativ deka i vo skopje izleguva vo diskoteki kade se pushta turbo folk, seka cesto odat na splavovi vo belgrad i sl.. RABOTI za koi jas ne znam deka postojat. A ona beshe frapirana od mene deka ne znam da imenuvam niedna pesna od CECA na pr.. NO vistitnata e deka i majka i i tatko i sakaat da izleguvaat vo takvi mesta i so takva muzika da se razvezelat.

Decata kje go baraat ona shto im e blisko, veruvam...

Ustvari neznam... Jas mislam deka mnogu e vazno da se raboti na estetskite i duhovnite vrednosti bilo bilo umetnost muzika, teatar ... Umetnosta e mnogu vazen segment i dvigatel na civilizacisko nivo. Pa zapoznavanje od mali so takvi tendencii za da se stvori ljubov. koga kje se izbistrat pogledite na edno dete koe kje znae shto e teatar, opera , balet, izlozba koncert, mislam deka eden vakov sund nema da mu pomine.

Vo ista nasoka ralisluvam i za oblekuvanjeto...

So se mora da se prezentira kvalitetna sodrzina od najmala vozrast za da mu se istenchi percepcijata i sozdade merilo za vrednosti. Samo taka mislam deka kje odberat da bidat individualci spremni da spodeluvaat svoe so svetot.

Edinstveno od koe se plasham i nema da znam kako da reagiram e dokolku vlezat vo nasilni drushtva, pocnat da veruvaat vo nasilni ideologi i nedaj boze zapadnat vo konzumacii na drogi. So toa neznam kako bi se spravila...
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Генерациски јаз ... или кога е веќе доста? 26 Мај 2012 12:28 #200628

 • organic_mk
 • organic_mk's Avatar
Бидејќи имам близок увид на состојбите во Бугарија, можам да кажам дека тие се за некои 5-7 години понапред од нас во развратот. Но кај и да е, ќе ги стигнеме, одиме брзо.

Но јас сакам да прашам нешто друго, бугарскиот клип од матурска, во што се разликува од една наша типична македонска свадба? Или ако сакате матурска вечер? Дали некој може да ги наброи разликите?

Беше спомнат турбо фолкот и Цеца, ми се наметнува и друго прашање, која рок/поп (македонска или странска) или не знам таму која "ѕвезда" е добар пример за следење и подржување за вашите деца? Или кој тип на популарна современа музика од било каков жанр е достоен пример за следење во пораката и начинот на живот што го носат со себе?
Последна промена: 26 Мај 2012 12:30 by organic_mk.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Генерациски јаз ... или кога е веќе доста? 26 Мај 2012 18:39 #200667

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
organic_mk wrote:
ми се наметнува и друго прашање, која рок/поп (македонска или странска) или не знам таму која "ѕвезда" е добар пример за следење и подржување за вашите деца?
Следење? А зошто е потребно следење на музичар(ка) кога е доволно да се ужива во музиката која ја прави. Тој момент на следење кој шоу биснизот успеа перверзно да го издигне на ниво на обожување до хистерични димензии е чисто замајување на децата и баш ме ужаснува. Јас на пример бев голем уживател (не го сакам зборот фан) на музиката на Пинк Флојд и ја знаев напамет лириката на неколку цели албуми... инаку ги имам сите. И едно време ми текна дека всушност не знам како изгледаат па побарав на интернет ... сега знам да го препознаам Дејв Гилмор, за другите не сум сигурна. Немам појма дали се оженети, имаат ли деца и слично ... и намерно не ни сакам да знам, сакам просто да уживам во тоа што го прават. Би сакала тоа да можам да и го објаснам и на ќерка ми ... дека не треба да обожува или да следи идоли од било кој тип, туку треба да препознае она што вистински и се допаѓа и да ужива без да се оптоварува со пропратни детали. Макар што тешко е, медиумите неверојатно бомбардираат со секакви идиотштини а децата во адолесцентскиот период секако имаат потреба од идентификација и лесно се лепат на лажни вредности.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Зока

Ре: Генерациски јаз ... или кога е веќе доста? 26 Мај 2012 18:52 #200671

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Следење? А зошто е потребно следење на музичар(ка) кога е доволно да се ужива во музиката која ја прави.

Во која тоа музика да уживаат децата кога омилен лик на девојчињава кај синко во одделение им е Слаткар. И ај сега биди мудар и воспитувај дете кое слуша таква "музика".
Во потполност се слагам дека итекако развратот го следиме многу бргу. Ако деца од 5 одделение слават роденден во кафич и се лапаат во wc за какво тоа воспитување ние збориме.
И не споредувајте кој каков бил како мал и ете дека и да си бил бесен си се изградил во топ личност со сите потребни квалитети. Е да ама во тоа "наше" време малолетничката деликвенција беше минимална а сега е невидено во пораст. (ова од извори кои ја пратат таа проблематика). Дали на некој од Вас му било понудено дрога во младоста. Е сега некни моја пријателка ми кажуваше како на ќерка си од 6 одделение и објаснувала како да ја пуши марихуаната за да не ја отфрлат од друштво а сепак да не вовлекува. Зошто мариханата не е дрога нели овај???
Ви се молам многу е тешко во денешново општество да воспиташ дете. Оти навистина веќе се изместени сите норми за тоа што се вистинските вредности.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Генерациски јаз ... или кога е веќе доста? 26 Мај 2012 18:55 #200672

 • organic_mk
 • organic_mk's Avatar
TatjanaV wrote:
Следење? А зошто е потребно следење на музичар(ка) кога е доволно да се ужива во музиката која ја прави.

Јас воопшто не верувам дека музиката што ја прават може да се раздели од пораката, вредностите и начинот на живот што ја носат музичарите (идолите - самиот збор "обожување" означува дека нешто се воздига на ниво на бог=божество, било тоа свесно или не)). Дури тоа на прв поглед да не се приметува, секогаш има ефект, макар и потсвесно. И не секојпат музичарите се тие што стојат позади пораките што треба да бидат пренесени, во повеќето случаи на денешните "ѕвезди" од типот на Бритни, Гаги, Ријани и слични претставуваат само кукли на една огромна добро замислена машинерија која стои позади нив, и тоа не секогаш крајната цел е пари, но и нешто повеќе од тоа, нивните души и душите на милиони млади по светот.

Музиката и пораката што ја носи било добра или лоша е едно од најмоќните оружја за поробување на нечија душа кон некои вредности или каузи. И не случајно музиката е број еден инструмент за ширење на неморал и разврат. Има огромна моќ која не треба да се потценува.
Последна промена: 26 Мај 2012 18:59 by organic_mk.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Генерациски јаз ... или кога е веќе доста? 26 Мај 2012 19:30 #200681

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
@ TajanaV Apsolutno se slozuvam za nenametnuvanje. Nikogas ne sum bila fan na toa, probaj, ako sakas odi, ako ne sakas, ne mora.
Toa sto ne bilo diskutabilno e samo kursot po angliski, se ostanato bilo na nivo na sakanje i nekenje.

Pirs imam i jas, imaat i moite deca, smetam deka ima mnogu polosi raboti od pirsovite. :)

@Klaudija
Mene izgleda mi se padnalo najiskrenoto dete na svetot, kerka mi ednostavno oseka potreba da mi kaze se, i obavezno da dobie mislenje za toa.
Se trudam da bidam sosema drugarski raspolozena i nastroena.
Isto se postavuvam i so sinot, ama on e malku pozatvoren :)
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Генерациски јаз ... или кога е веќе доста? 27 Мај 2012 03:28 #200695

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Isto mislam deka teshko se razdeluva lichnosta od muzikata koja ja pravi. Eve amy winehouse mi e edna od omilenite, no iskreno pred decata ne sum pushtila da ja gledaat prelosha e porakata na izgledot. Zatoa smetam deka treba i porcija kultuara. Ne za da se pretvorat vo umetnici tuku da im se razbistri okoto. Koga bev mala majka mi mi donese minijaturni knigi od holandija so cela svetska umetnost od 5 veka nanazad. Bev mnogu mala, no igrajki si mislejki deka citam prepravjki se, mi ostanlo neshto.Pred nekoj den polagav i veruvale ili ne Velaskez i Gogen i Manet site mi izlegoa kako proekcija. Volshebno. Isto bilo so muzikata. Moite i dvajcata ne zapishaa i na sport i na muzika i na jazici i na komjuteri, e posle se razdelivme, jas ostanav umetnichki nastroena i se otkazav od sport, nikad ne me vlechel, a brat mi od umetnichki disciplini. No mislam deka osnovnite nacela doprinesoa da se razvie eden sense za sund.... Nikogash ne mi bilo vazno dali kje bidam otfrlena, premnogu samouvereno rastam cel zivot, isto i brat mi iako sme dijametralno razlichni. Pa toj primer planiram i jas da go sledam za da se zashtitam od vakvite devijantni po mene pojavi.

Sum raskazuvala deka pred shkolski deca od osnovno sum gi slushnala kako vo grupa zborat koj so kogo moze da ima sex, porazitelno... No... Edno znam deka dokolku ne e patot na moite deca pravonastroen, onakov kakov jas smetam, KJE GI PRIFATAM i kje se obidam da go naucham nivniot svet za tamu ako mozam da gi nasochuvam, nema da bidam srekjna no nema da se trudam da gi promenam, sepak site sme tuka na ovaa zemja vo ovoj zivot za da osoznaeme ona shto birame da osoznaeme, no molam boga da me preskokne nasilstvoto i drogata, protiv toa nema da znam kako da se boram.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Последна промена: 27 Мај 2012 03:36 by Meyo.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Генерациски јаз ... или кога е веќе доста? 27 Мај 2012 18:21 #200820

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
organic_mk wrote:
Јас воопшто не верувам дека музиката што ја прават може да се раздели од пораката, вредностите и начинот на живот што ја носат музичарите (идолите - самиот збор "обожување" означува дека нешто се воздига на ниво на бог=божество, било тоа свесно или не)). Дури тоа на прв поглед да не се приметува, секогаш има ефект, макар и потсвесно. И не секојпат музичарите се тие што стојат позади пораките што треба да бидат пренесени, во повеќето случаи на денешните "ѕвезди" од типот на Бритни, Гаги, Ријани и слични претставуваат само кукли на една огромна добро замислена машинерија која стои позади нив, и тоа не секогаш крајната цел е пари, но и нешто повеќе од тоа, нивните души и душите на милиони млади по светот.

Таман во контекст на темата ќе го демонстрираме генерацискиот јаз, но мене ете ќе ми дојде како вежба за она што веројатно ме очекува со ќерка ми :)

Значи дека секоја музика носи порака воопшто не се согласувам... во тоа море од шунд што денеска е присутно, набрзинка се штанцаат нови и безлични работи кои како доаѓаат така набрзина заминуваат во заборав, зашто децата како Бритни, Гага и компанија немаат капацитет да пренесат порака. Шоу бизнисот го интерсираат исклучиво пари, нормално лесно заработени, и затоа наместо да се замара со пораки, на точно определени интервали исфрла по некоја нумера која за да се бутне полесно се филува со измислен скандалозен имиџ кој треба да ги импресионира децата. Па така позади имиџот на слободоумни, кул и самоуверени ѕвезди, многу веројатно се кријат прилично искомплексирани деца кои дремат осамени по хотелски соби и по некое време не можејќи да се справат со ситуацијата во која се нашле, пукаат по сите шавови и се оддаваат на некоја зависност.
Затоа кога децата ќе се импресионираат и добиваат желба да "следат" некоја ѕвезда, битно е да им се објасни дека вистинскиот живот на таа личност нема врска со шарената лага која ја креираат медиумите за нив.

Е што се однесува до зависностите, иако ми е страшна и помислата, знам сигурно и тоа имам намера јасно да и го ставам до знаење на ќерка ми, дека нема никогаш да се откажам и ќе ги применам ако треба и најсуровите можни методи да ја оттргнам ако не дај боже забега, па макар да ја упропастам и неа и цела фамилија.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Зока

Ре: Генерациски јаз ... или кога е веќе доста? 25 Дек 2012 10:53 #227345

 • bica
 • bica's Avatar
 • Offline
 • new born
 • img src="http://lb4
 • Теми: 132
 • Thank you received: 14
 • Карма: 0
TatjanaV wrote:
Клипчево од бугарски матуранти го добив пред некој ден и може да се гледа како едно од оние смешни за мајтап терање клипови, ама нешто ептен ме замисли. Ќерка ми е уште многу мала, ама бре не сакам да ја видам во некое такво издание... мислам целиов настан од музика, облека, однесување не ми е воопшто прифатлив па ми ја отвори старата дилема каде е границата која родителот треба да ја прифати кога се во прашање трендовите и потребите на детето... секако зборувам за поголемки деца.
На пример не сум воодушевена од пирс, ама сите во околинава ме убедуваат дека тоа е сега сосема нормално и мора да се прифати па некако неволно си викам ок... ама пред некое време во автобус видов средношколец кој на ушите имаше пирсови или што е веќе тоа нешто како нитни низ кои буквално може да се протне молив ... е тоа не можам да го прифатам... мислам ќе пукнам од мака ако нешто такво ме снајде.
Или тетоважа, ај као да прифатам нешто малку ... ја тешев другарка ми за тетоважата на син и додека не го видов на слика како нашарал нешто толку крупно од едно до друго рамо веднаш под клучната коска... занемев моментално.
Или тоа што сега било тренди да не влегуваат во врски, туку нешто како one night stands, па прости биле тие што имаат сериозни врски.
Стварно се прашувам дали сум многу конзервативна и колку на детето треба да му се дозволи за да се вклопи и да не биде иссмевано од средината, но сепак да се изгради како пристојна и морална личност.
Малку за пишаново имам и пирс и тетоважи две.... мајка сум и сопруга... тетка... и мислам дека ќе го оставам Мишел сам да си размислува во однос на тоа.... Имено јас можам да му укажам на последиците и опасностите како и мене што ми укажале а понатаму тоа си е негова одлука...Тоа незначи дека ќе прави што сака ама и дека ќе му бранам тоа никогаш... и јас бев прогласувана за што јас знам каква од постарите кога ставив пирс пред 13 години и кога ставив тетоважа втора од кога се породив ама тоа мене не ме смени како личност ниту нешто се промени... одам и на раб во државна фирма и апсолутно не се срамам од тоа што го имам направено ниту на некој му пречи... ги имам ставено за мене и не се на мегдан да ги покажувам...... се надевам дека Мишел ќе се гордее што има тренди мамица...
А во однос на влијанието на музиката или угледувањето на познати личности... како физичко угледување не ниту како однесување секој е индивидуа сам за себе... почнувам од сега да му влијаам во однос на тоа иако е 3 год и 5 мес. му викам ти си Мишел и ти треба сам да се избориш, му кажувам дека нетреба да повторува по други деца што ќе кажат, дека сам треба да биде интересен на свој начин...
Па колку ќе успеам времето ќе покаже...
Мојот свет се врти околу двајца дечковци!!!
Последна промена: 25 Дек 2012 10:57 by bica.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.