Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете!

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 28 Окт 2010 16:36 #65981

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Srna wrote:
Golema mudrost e da se bide roditel, neli?
Вчера прочитав една мисла и многу ми се допадна, да се надоврзам..
Полесно е да ископаш бунар со игла, одошто да воспиташ дете.

Со ова во потполност се согласувам, навистина треба човек да има многу трпение, а притоа на малите паметни главчиња да не им дозволи да прават баш тоа што наумиле, затоа што по некоја основа е тоа штетно за нив, дали се работи за дејство со кое може да се повреди и слично.
Јас се трудам и веројатно и постигнувам многу да зборувам со моето дете, но не можам да кажам дека сум безгрешна. Има и имало ситуации кога го повишувам тонот, но не секогаш сметам дека со тоа сум направила грешка. Едноставно сакам да воспоставам авторитет, не со страв да ме гледа детето, туку да знае дека кога ќе викнам сум сериозна во идејата да не го прави тоа и тоа.Кај мене маната е што сум голема плачка па за жал сум се нашла во ситации да ми падна многу криво и да си поплачам дека сум се развикала. Тоа се трудам да не биде пред неа. Иако емоции од типот на плачење, смеење и слично споделувам и со неа и пред неа. Не сум родител кој кога плаче секогаш и исклучиво се крие од детето. Можеби грешам, но некогаш емоциите во конкретна ситуација биле посилни од тоа да се воздржам додека се тргнам на страна. И до скоро бевме по 24 часа во денот заедно така да тоа и беше практички невозможно. Навистина е голема мудрост да се биде родител, а наше е да си ги сакаме децата како и што сите и правиме, од петни жили, и од петни жили да се трудиме да ги насочиме кон вистинскиот пат.
Јас не ретко, а имав таква задна ситуација пред два дена, да бидам во присуство на дете кое не прифаќа не, кое не знае да соработува и да дели со друго дете и сака све да е по негово, се треска буквално од земја, а другото дете во случајов моето, пати и се чуди што му згрешила, без приота поголемово да добие опомена од својот родител. Јас на пример не би дозволила ни под разно таква ситуација да приреди моето дете, а реално не се ни обидело. Е тука би викнала сите да ме чујат. Тоа за мене е неприфатливо, родителот на база на тоа за да не му викне или да не го кара свотео дете, да остави другото да се трауматизира. Така да има ситуации и ситуации..
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 28 Окт 2010 16:43 #65984

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
bubamara wrote:
Srna wrote:
Golema mudrost e da se bide roditel, neli?
Јас на пример не би дозволила ни под разно таква ситуација да приреди моето дете, а реално не се ни обидело. Е тука би викнала сите да ме чујат. Тоа за мене е неприфатливо, родителот на база на тоа за да не му викне или да не го кара свотео дете, да остави другото да се трауматизира. Така да има ситуации и ситуации..

колку често сум била сведок на ситуацијавааа ехееее :nc:
имаш право има ситуации и ситуации, :zid;
Да викам или НЕ прашање без одговор
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 28 Окт 2010 18:25 #66024

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Никогаш не можеме да знаеме зошто родителот така реагира особено кога станува збор за мало дете.Ако станува збор за школско дете мислам дека е недозволиво родителот да не преземе никакви воспитни мерки.Воспитувањето е макотрпна работа,секое дете си има свој пат кој го изодува,да беше лесно ќе имаше еден прирачник за воспитување деца,сите ќе одевме по него и сите деца ќе беа идеални...ама не е така Ч)
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 28 Окт 2010 22:07 #66082

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Srna wrote:
Islucitelno gi cenam razmisluvanjata na Anabel, Mama Vase, Kalina, Prasence i Delfin 76 bidejki vo nivniot ton cuvstvuvam samokritika, griza na sovest, zelba da se bide sto e mozno podobar roditel, postavuvanje na prasanja so cel da se dobie sovet... se ona sto potrebno za da se stane podobar covek. Tokmu vo nivnite postovi nema nikakvo "solenje na pamet" ili pak ton jas sum podobar roditel od vas. Mnogu e podobro da se bide samokriticen otkolku da se bide "sovrsen". Mnogu e podobro da se ima griza na sovest otkolku voopsto da se nema. Site nie sme samo lugje, ne sme bogovi. I tokmu tuka na ovaa tema nie obicnite lugje sme iskreni, fakt sto terba da se pocituva bidejki na ovaa tema obicno se molci vo nasevo opstestvo.

Вероватно ја онда спадам у ону групу ''савршених'', који ''соле памет''..:roll:

Далеко од тога да сам савршена, нико није, али исто тако не знам како можеш да осећаш грижу савести за нешто што ниси урадио..значи нисам пљеснула дете, тон јесам повисила пар пута, али се исто тако и брзо исконтролисала..
Такав сам тип човека који не галами, нисам свадљиве природе, више сам ћутолог..не свађам се чак ни са одраслима..ако нека ситуација крене у том правцу и ако не могу на миран начин да разговарам, онда сачекам да се супротна страна смири..

И шта сад, треба ли да лажем да сам пљеснула дете да бих упала у групу оних добрих родитеља, а не оних савршених што соле памет?
Извињавам се, али не умем да лажем..

Поготово сам се променила од како смо сазнали да Дора има тумор..постала сам још смиренија и још трпељивија..нема те силе да ме натера да повисим тон ни на Лазара, а камоли на Дору..ионако је све што они могу да ураде тако мало, безначајно и тривијално спрам стварних проблема у животу..

Нико овде никога не осуђује, само дискутујемо и учимо једни од других..уосталом, то и јесте сврха родитељског форума..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Kinky, Bogdana

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 28 Окт 2010 23:13 #66104

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
:tupco: ZZ pa nemoj taka mila, ne solis pamet, ti na ovaa tema si eden vid "guru" i zatoa ne te spomnav. Izvini ako se najde prozvana. Megjutoa pogore vo eden od moite postovi rekov kolku go pocituvam tvoeto mislenje.
Znam deka imas golema maka kakva sto na nieden roditel ne mu se posakuva, no beskrajno ti se voshituvam za se sto ke kazes i napises, za tvojata neizmerna energija i sila sto ja imas za da istraes.
Inaku mislam, deka site majki tuka na forumov edvaj cekaat da go slusnat tvoeto mislenje na mnogu drugi temi ne samo na ovaa i veruvam deka poveketo od nas ti se voshituvaat zatoa sto ti si vistinska mamica bez granica. :raspolozise
Последна промена: 28 Окт 2010 23:15 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 28 Окт 2010 23:22 #66108

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Срна, даћу ја теби гуру..:muahaha:

Иначе, то мамица без граница ми је син наденуо, баш због безграничног стрпљења које имам за њега иако је шашави пубертетлија у најлуђим годинама..
Дору намерно ни не спомињем, она је некако ван конкуренције свима..:srce:
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 00:26 #66118

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
kalinche70 wrote:
Никогаш не можеме да знаеме зошто родителот така реагира особено кога станува збор за мало дете.Ако станува збор за школско дете мислам дека е недозволиво родителот да не преземе никакви воспитни мерки.Воспитувањето е макотрпна работа,секое дете си има свој пат кој го изодува,да беше лесно ќе имаше еден прирачник за воспитување деца,сите ќе одевме по него и сите деца ќе беа идеални...ама не е така Ч)
Калинче, ова е веројатно надоврзување на мојот пост, во конкретниот случај што го опишав станува збор за дете од пет години, значи не за многу мало детенце кое не разбира ништо. Ако моите очекувања од Јана се дека нема да може да се треска од земја, да го бутка другото та помало та поголемо дете за све што ќе и текне и да не редам све понатака, тогаш реално ми е да очекувам дека не треба да се дозволи ни на петгодишно дете да подивува. Не зборам за ситуации кога си е само дома, тогаш нека си прават како си знаат и умеат, ама кога е тангирано и друго дете, и те како треба да се изреагира. Во случајов не мислам дека треба да му се истресе родителот хистерично, туку да го опомене, да го погледне строго или што ја знам..Во секој случај знам што зборам, поштои не кажувам ситуација која прв пат се случува а истовремено станува збор за поблиски..

ЗЗ за гуру :jupi: :srce:
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 12:50 #66229

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
delfin76 wrote:
za Vesna: muabetot mi bese koi se tie posledici strasni od retko pleskanje po gaz vo "ekstremni situacii"
inaku ima pleskanje i pleskanje
Ima pleskanje i pleskanje, tocno, samo jas pak ke kazam, psiholoskiot moment nekako vi bega na site. Pisav vekje nekade koi moze da se posledicite, za mene e dovolno da spomnam niska samodoverba, niska samopocit. Sto ke napravime od sopstvenite deca zavisi od nas samite. Osnovata se postavuva vo prvite 5-6 godini, ponatamu vo pubertet moze da se popravi nekoja (uslovno receno) greska. Toa dete koe e povremeno pripleskuvano po gazeto, moze da ima zivot na vozrasen vo koj ke se stvorat situacii kade koj ke stigne "ke go pripleskuva" t.e. vrega, ponizuva, zasramuva, gazi pod noze i poradi niskata samopocit seto toa ke go trpi, ili poradi niskata samodoverba ke veruva deka e nikoj i nisto - dobro poznata soituacija, doma i od majkata si dobivalo takvo nesto. Zashto da znae edno dete od 5 god da ti objasni kako se cuvstvuva koga majka mu go plesnala zatoa sto isturil casa...znaes sto ke ti rece? ponizen, zasramen, navreden. E pa koga majka mu (taa sto go stvorila i mu dala zivot) mu (po)kazuva deka moze da bide pleskan, sto mislis utre koga ke se najde vo slicna situacija ke reagira so odbrana? ne. ke si kjuti, ke si trpi, ke si cmae, mnogu poznato ke mu bide cuvstvoto i nema da e nisto strasno za nego, i uporno ke bide nefunkcionalen vo sopstveniot zivot ili pak vo situacii koi se od golemo znacenje za nego. Jas iskreno nemam namera cela nauka tuka da napisam, koga covek vleguva vo proces na psihoterapija, koga ke se sooci so nekoi sodrzini koi bile bolni, posebno ke sfati deka ne e bas ednostavno kako sto vie tuka sakate da go prikazete. Ni edno dete ne zivee vo sovrseni uslovi, so sovrseni roditeli. Ne mozes da mislis deka na deteto mu e se idealno e sea od edno pleskanje po gas ke mu bide neshto. NE. licnosta se gradi od site strani i so site postapki, reakcii,zborovi, dvizenja, izraz na lice i najmali sitnici vo odnesuvanjeto na roditelite (pred se). kako se odnesuvate kon decata, taka tie ke naucat da se odnesuvaat kon sebe, pocituvajte gi, za da se naucat da se pocituvaat, sakajte gi za da naucat da se sakaat, ne pleskajte gi za utre samite da ne se "zapleskuvaat", ako nie ne go pravime toa, kako moze da ocekuvame tie utre samite da go pravat toa za sebe? koj im pokazal? koj gi naucil? i posle ke kaze nekoja majka na 16godisen tinejdzer:"pa ne znam sho mu e na detevo, tolku da se srami, tolku da ne moze da najde drustvo devojka..." a si znaela da go plesne ko bil pomal, znaela da go navredi koga ke napravi greska, da mu kazuva "za sramota"...i posle barame samodoverba od decava, e nema...i ke nema se dodeka ne gi tretirame dostoinstveno i so pocit.
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher, Kinky, Zaharija

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 13:03 #66237

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Го цитирам само овој дел колку да се знае на кој пост мислам бидејќи е долг.
Srna wrote:
Islucitelno gi cenam razmisluvanjata na Anabel, Mama Vase, Kalina, Prasence i Delfin 76
Срна, не знам дали да се смеам или да плачам на овој твој пост. "Никого не именувам" ама еве именуваш. Демек, ние што останавме неименувани спаѓаме во групата на солачки на памет. Ај да видиме кои сме. Кинки, Весна Блажевска и Редсоња.
ЗЗ не ја спомнувам пошто за неа имаш разбирање. Не знаев дека треба да се има разбирање за луѓето кои воспитуваат со пацифистички и ненасилни методи. Благодарение на темава и тоа го научив. Ќе се изнасмеам :laugh:

Што се однесува до ситуациите кои се опасни по живот, напишав дека ни во такви моменти не викам по Алексеј и не го удирам, пишав и еден пример на таква ситуација. Начин постои ако се има желба да се научи.

Темава убаво ме освести дека и тоа малку викање што го правам не е во ред и ќе се обидам во иднина скроз да го исфрлам, да станам совршена како ЗЗ :zelen:
Не ми е детето криво за ништо и потпис за ЗЗ, не знам што е тоа толку страшно и лошо што може да го направи Алексеј за да заслужи телесна казна или издерување.

Ај да го пишеме прашањето кое сите ве копка, и кое се провлекува постојано низ постовите.
Причината поради која влеговме во остра дискусија.
Дали благото удирање по газе во знак на казна од време на време, може да има негативно влијание врз психата на детето?
Само прво дефинирајте го ова "од време на време". Колку е тоа - еднаш неделно, еднаш месечно, еднаш годишно...?

Весна пишала во меѓувреме, таман ми дојде.Vesna Blazevska wrote:
i posle barame samodoverba od decava, e nema...i ke nema se dodeka ne gi tretirame dostoinstveno i so pocit.
Достоинството и почитта не подразбираат дерење, викање, понижување и плескање.
Тоа е она што ни бега на темава.
Сега се ок, супер, напредни, послушни, успешни... а какви ќе бидат после 15 години?
Јас не сакам на овој начин да откријам.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 29 Окт 2010 13:06 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Vesna Blazevska

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 13:28 #66248

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Kinky wrote:
Не знаев дека треба да се има разбирање за луѓето кои воспитуваат со пацифистички и ненасилни методи. Благодарение на темава и тоа го научив. Ќе се изнасмеам :laugh:

so seta pocit kon tebe pred se kako covek a potoa i kako drugar od forumot,i tvoite razmisluvanja i gledanja kon nestata,mi dolzis izvinuvanje bidejki ovas go smetam kako navreda.
vo nieden od moite postovi kon tebe a i kon drugite clenovi za moeto postoenje tuka na forumov dosega nemam uporebeno vakva navreda.bez razlika dali sum ili ne sum vo pravo.

a kje pobaram i od admin da go izbrise toj del od postot zatoa sto ne mu e tuka mestoto.
pozz
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 13:31 #66251

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Читајќи ги искуствата на сите, секако многу научив од темава. А уште повеќе научив од син ми.

Некни кога зборував со мајка ми по телефон, најобичен муабет, тој ме следел и кога завршив со муабетот ми вели:
- колку убаво зборуваш мамо. колку умна мајка имам!
- а како тоа сине?
- па така зборуваш мило, културно...

Да, тие секоја наша постапка ја следат и впиваат, а тоа остава големо влијание на нив. И во тоа какви личности ќе бидат подоцна.
Не дека не сум го плеснала и не дека не сум се раздрала по него, но овде сфатив многу работи за кои мислев дека не се ништо и верувам дека ќе ги сменам.
па ако може тој на 5 години да ми каже дека му се допаѓа мојот фин и културен разговор по телефон, како ли му е кога сум нервозна и се дерам, згора на тоа го плескам.
а неговото - немој да ми се дереш разговарај убаво со мене - ми е како освестување.

Или што рече една моја пријателка - не е битно колку гласно зборуваш, т.е се дереш, туку битно е детето да ти го почувствува авторитетот во гласот, за да знае дека прави нешто што не е ОК и треба да смени нешто во своето однесување.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 29 Окт 2010 13:32 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Kinky

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 13:48 #66259

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Васе тебе никаде не те спомнав. Мојот заклучок го извлеков од постот на Срна.
Ние што сме во малцинство т.н. солачки на памет, треба да се осеќаме... како? Грешно? Затоа што сме против викањето и тепањето? Така испаѓа на темава.
Истото тоа го напишав и во еден претходен пост, дека не ги прифаќам и одобрувам насилните методи на воспитување (а телесната казна, колку сака нека е блага, за мене е тоа), и тогаш не се навреди, а сега те навредува?
Цитираниот дел е напишан во иронија, може требаше да го ставам во наводници за да не предизвика ваква реакција. Во секој случај, не е со намера никого да навреди.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 13:51 #66260

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
me vregja terminologijata a ti mozes da bides ironicna kolku sakas.mene toa ne mi smeta.ako si mislela da stavis navodnici togas koregiraj si go postot,zatoa sto ponekogas i eden izvicnik ili prasalnik moze sosema da go smenat znacenjeto na zborovite.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 13:56 #66262

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Srna wrote:
Vo ovoj surov svet postojat i life threatening situations (situacii zakanuvacki po zivotot)e togas nema broenje do 100, tuku brza reakcija koga se trudime se da stavime pod kontrola za da ne dojde vo opasnost ili da go spasime od opasnost sopstvenoto dete. Togas gi primenuvame site mozni sredstva sto ni se na raspolaganje.
Не можам да верувам. Јас во такви моменти сум надвор од памет како да ја спасам и заштитам, а не да мислам како да ја казнам. Имавме случка за роденденот - неприметно ни излезе надвор од кафана. Кога по 1 мин. се свестив дека ја немам на видик и никој не ја чува (претходно си играше со гостите) ми се смрзна крвта. Погледнав надвор и ја видов како стои на тротоар и брои коли. Во тој момент само помислив како да стигнам до неа што е можно побрзо, а при тоа да не ја уплашам и да тргне да бега на улица. И се приближив како ништо да не било, ја гушнав, ја кренав ... бев пресреќна. После неколку минути почнав да и зборувам што направила, зошто не смее така ...

Јас добивам напади на бес и лутина кога намерно прави глупости - само за да привлече внимание. Ама јасно ми е дека и е досадно дома, не оди сега ни во градинка и бара начин да биде во центар на внимание.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 13:59 #66263

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Kinky,
ocigledno selektiracki gi citas moite postovi i si gi tolkuvas po svoe.
Nikade ni na edno mesto ne sum podrzala pleskanje, udiranje, tepanje vikanje urlanje, a ti uporno se obiduvas nesto da nametnes vadejki si od kontekst. Te molam drug pat koga ke posakas da se nasmees ubavo procitaj se od zbor do zbor pa resi se dali ke se smees ili ke places bidejki sega si vo nedoumica.
Ne znam kade toa jas sum podrzala agresivni metodi , a ne pacifisticki??? :nc:
Ako sum zboruvala za discipina i roditelski avtoritet, e Kinky Kinky, toa se postignuva i bez tepanje i vikanje - naprotiv roditelot sto tepa i vika nema nikakov avtoritet. Da ne se povtoruvam izlisno e.
Samo te molam ne mi izvrtuvj zborovi i ne mi vadi frazi od sevkupen kontekst.
A toa dali si imenuvana, prozvana ili pak ne si bidejki samata si se svrstuvas vo "solacki na pamet" toa si e do tebe. Spored Fransis Bacon toa bi bila "zabluda na pesterata", odnosno sekoj si gleda od svojata pestera t.e. aspekt.

Damjana , nekogas situacii opasni po zivot i namerno se napraveni, ednostavno kako predizvik. Tocno i jas trcam za da ja spasam ili da i ukazam na opasnosta, no znam i da vikam, zatoa sto sum bila vo sok, mi se ima sluceno, a ne da ja tepam ili kaznuvam. No, sepak mora da se ukaze na opasnosta za da ne se povtori koga nie ne sme prisutni. Majka mi i sveki na primer imaat pousporeni refleksi
Последна промена: 29 Окт 2010 14:08 by Big Sister. Причина: ne mu e mesto na diktatorot ovde
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 14:06 #66271

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Васе, речениците што си ми ги цитирала ги вадиш од контекст. Во целината во која ги ставив јас, мислам дека е сосема јасно во каква конотација се кажани. На форумов сме сите возрасни и нема потреба со "цртање" да се објаснуваме. Претпоствував дека ќе бидам разбрана правилно.

Срна, немам сега време да ти одговорам како што сакам, јас ништо "упорно" не ти наметнувам ни тебе ни никому на темава. Не знам зашто се закачивте за мене. Можеби си имате своја причина да си сфатите некои работи како што вам (не) ви одговара, а тоа нема врска со мене.
Како што и јас погоре цитираниот твој пост го сфатив така како што мислев а излезе дека некој се навреди од тоа...

Почнавме лично да се препукуваме, а тоа не е целта на темава.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 29 Окт 2010 14:29 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 14:13 #66275

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Damjana wrote:
Srna wrote:
Vo ovoj surov svet postojat i life threatening situations (situacii zakanuvacki po zivotot)e togas nema broenje do 100, tuku brza reakcija koga se trudime se da stavime pod kontrola za da ne dojde vo opasnost ili da go spasime od opasnost sopstvenoto dete. Togas gi primenuvame site mozni sredstva sto ni se na raspolaganje.
Не можам да верувам. Јас во такви моменти сум надвор од памет како да ја спасам и заштитам, а не да мислам како да ја казнам.

razbiram sto saka da kaze srna so ova.mene vo vakvi situacii custvata mi se izmesani.adrenalinot mi e 200,pritisokot 400.vo isto vreme se osekjam ljuta i na nea i na sebe,iznervirana,uplasena,nadvor od pamet,nemokja.ne deka vo prviot moment od sluckata gledam da ja kaznam,taman rabota.nego vo isto vreme i vikam,i placam i se smeam i pleskam.pa kutro dete ne zane sto go snaslo.

ako istrca na ulica ili ako brcne vo steker,deteto ne treba da se kazni.treba da mu se objasni.toa ne go pravi zatoa sto saka da se povredi samoto sebe ili saka nas da ne iznervira.go pravi od radoznalost.
e sega drug e momentot sto jas taka reagiram.konfuzno.
Kinky wrote:
Васе, речениците што си ми ги цитирала ги вадиш од контекст. Во целината во која ги ставив јас, мислам дека е сосема јасно во каква конотација се кажани. На форумов сме сите возрасни и нема потреба со "цртање" да се објаснуваме. Претпоствував дека ќе бидам разбрана правилно.

pa neli mislese deka treba da stavis navodnici? ili se predomisli?
ti si politicki korektna,pacifist.a nie sirime omraza i nasilstvo.vo red e se rabravme.
Последна промена: 29 Окт 2010 14:31 by Big Sister. Причина: posledovatelni poraki
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 14:16 #66280

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Damjana , nekogas situacii opasni po zivot i namerno se napraveni, ednostavno kako predizvik. Tocno i jas trcam za da ja spasam ili da i ukazam na opasnosta, no znam i da vikam, zatoa sto sum bila vo shok, mi se ima sluceno, a ne da ja tepam ili kaznuvam. No, sepak mora da se ukaze na opasnosta za da ne se povtori koga nie ne sme prisutni. Majka mi i sveki na primer imaat pousporeni refleksi.
Ete za da privlece vnimanie pred nekoj den jas vo spalnata menuvam postelnina, a taa vo dnevnata otisla si zemala stolce, go dovleckala do prozor, se kacila i se obiduva da go otvori prozorot. Se so cel da dojdam i jas vo dnevnata soba. Sreka prozorite epten tesko se otvoraat, a i jas ja slusnav kako ckripi so stolceto po parketot. Ja kazniv so toa sto skriv stolceto (toa bese nejzino) zatoa sto stolceto sluzi za sedenje ne za kacuvanje. Ne se derev nitu pleskav, ama ke znae drug pat sto treba da pravi (barem taka se nadevam). A sto ako napravi nesto dodeka e vo gradinka, tamu ima 20 deca vo grupata???
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 14:20 #66282

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ајде и јас да кажам дека темава е супер и ме поттикна да размислувам за своите постапки и начините на кои реагирам.

Но сепак мислам дека не се сите луѓе исти по природа, па и сите родители нема исто да реагираат во иста ситуација. Некои се поголеми паничари, лесно се потресуваат, па нормално и побурно ќе реагираат. Некои се по кул, па и по кул ќе реагираат. Јас на пример, не можам да сфатам како има мајки кои кулираат додека гледаат како нивните деца истрчуваат на улица. Значи, за мене нормално е, и инстинктивно тука да викнам, да го викнам името на детето, да го повишам гласот кога во случајов како што рече Срна се работи за животно заканувачка ситуација.

Инаку не верувам дека на форумов постои мајка која го тепа своето дете....или го малтретира на било кој начин, но дискусијата низ темава не прави да се чуствуваме лоши или добри родители. Нема совршени родители....да ни е јасно на сите, има родители кои се трудат и такви кои не се трудат да бидат добри родители.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: mamaAnita, Frenky

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 14:23 #66285

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
ај сега оставете диктатори и пацифисти на страна
вратете се на темата

препукувања - по ПП
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 14:26 #66288

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
ubavo rece Annabel , site sme razlicni i razlicno reagirame vo razlicni situacii, taka da ...
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
Последна промена: 29 Окт 2010 14:30 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 14:30 #66293

 • Zaharija
 • Zaharija's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 369
 • Thank you received: 135
 • Карма: 18
Некако темава отиде предалеку,значи овие ситуации што ги опишувате кои се опасност за детето,како излегување на улица или чепкање во струја се екстремни работи и не се случуваат секојдневно,па да им судиме на родителите ако во тој момент одреагирале погрешно.
Немој да ми се дереш за мене е ова:
Пред месец дена бев на гости кај една другарка и децава си играат,ние кафе-муабет.Нејзиното дете,врсник со моето се приближи до неа да ја праша нешто за некоја играчка и таа наеднаш експлодира"Аман бре дете или остај ме да си поправам муабет со женава,или да те нема кај баба ти"
Детето изгледа навикнато на вакво дерење си седна и пак почна да си игра,а мојов кутриот се пикна во мене и ми вели ајде да си одиме.
Е вакво однесување е неприфатливо за мене :pukam:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Nataly

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 14:36 #66298

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Се сложувам комплетно со Јосифана

Значи многумина од нас знаат беспотреба да изгубат трпение за ситници и тривијални работи и да изреагираат нервозно
Децата на оваа возраст исплашени се повлекуваат и тоа ако трае од ден на ден - добиваме - што рече Весна- личност која подоцна не може да се снајде во животот сама и прифаќа се без коментар и нема да се бори за себе никогаш.
Психичкиот притисок кој им го создаваме на овој начин (зборам значи за констатно вакво однесувње) е нешто кое верувам дека може да има големи негативни последици.

И треба секој од нас кој така реагира - да си поработи на себе и својот темперамент, наместо да му се истура на детето.

Оти од една страна велиме - немој така не е културно и убаво, а од друга страна го учиме со методи кои се некултурни и неприфатливи.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Kinky

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 14:38 #66300

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Не можеме да ги генерализираме ситуациите.
За мене е несфатливо една мајка да не подвикне на своето дете ако тоа дете на пример го малтретира своето другарче (значи збориме за повишен тон, одкако претходно ќе биде детето погледнато, поддтргнато, или прекорено со нормален тон, и тука мислам на подвикнување, НЕ хистерија).
Не можам да сфатам мајки кои не ги опоменуваат или подкаруваат своите деца во конкретнава ситуација. Затоа што не гледам причина зошто другото дете би било должно да трпи тортура, а мајката на "малтретираното" да спасува ситуација.
Можеби затоа што Јана до сега нема кренато рака на ниту едно дете, па не ми е сфатливо да гледам на друго да му биде дозволено да ја удира ќерка ми, да и се дере во фаца, а јас да сум притоа таа која ќе се поти и ќе му ја мисли ситуацвијата како да ја среди. Зарем моето дете во тој момент нема да доживее траума, која ќе биде поголема одошто ако мајката на другото дете си ја превземе контролата во свои раце затоа што сепак нејзиното дете е предизвикувачот? Малку да му подвикикне чисто како опомена по стотти пат дека бе треба да се однесува така?
Јас затоа пак ќе кажам, подвикнување и хистерија врз детето не е исто, впрочем и тој родител кој се хистеризира над своето дете не очекувам тоа да го прави во јавност. Ама подвикнување како педагошка мерка, е некогаш и неопходно. Посебно кога е засегната и трета страна.
Последна промена: 29 Окт 2010 14:39 by bubamara.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 15:20 #66330

 • berezitski
 • berezitski's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 38
 • Thank you received: 14
 • Карма: 5
Значи има голема разлика од помодарство до воспитување. Статистиката самата по себе си говори, да земеме на пример држава каде што децата уживаат најголеми „права“, тоа САД, а тоа е држава каде што има 30.000 насилни убиства годишно, ја прави оваа држава една од најризичните места за живот.

За да биде ситуацијата по јасна, во истата таа САД, каде што толеранцијата за однос кон децата е поголема (во помалите градови каде што сите се знаат), каде има поконзервативни сваќања во врска со воспитувањето на децата, криминал речиси и нема.

Значи дете што е „ослободено“ од конзервативно воспитување, кое не се казнува, не се кара, па ако сакате и не се тепа, склоно е на девијантни појави, бидејќи никогаш не било казнето за своите грешки. Склоно е на психички проблеми, бидејќи секогаш му е попуштано. Не знае да се социјализира, бидејќи научено е да му се преќутува за неговите грешки.
а?
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.