Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете!

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 25 Окт 2010 02:31 #64582

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
море како да искочат они на крај со нас хихихих
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 25 Окт 2010 02:46 #64595

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ива е многу послушна и разбрана, ама како и секое дете знае да води инает.

Ама еднаш сум ја плеснала убаво по рака...Имаме штекер каде што ни е уклучена столната ламба, и ја гледам еднаш ја исклучила од штекер и и подвикнав да не го прави тоа. По пет минути ја гледам пак се врти околу штекерот и сакаше со боичка да брцне внатре. Епа тука немам време фино да разговарам со неа, туку ја плеснав убаво по раче, и од тогаш не го ни погледнува штекерот. Подобро таа да плаче, отколку јас да си ја кубам косата ако ја удри струјата. Дома можам да ги заштитам сите штекери, но ќе отидеме на гости, и мора да знае дека таму не смее да се гиба.

Значи, ова не е метода која ја практикувам. И јас сум против тоа децата да се тепаат. Ако сум ја плеснала по газе два пати, повеќе не. Но не можам да и објаснам што значи струен удар.

Сега веќе и можеме дадискутираме и да се разберема.

Еднаш се вртеше околу шпоре. И кажував дека ќе се изгори, но не ме слушаше. И додека рерната не беше сеуште многу жешка, т.е.беше млака, и го зедов рачето да ја допре. И кажав дека може да се изгори и дека ќе ја боли рачето, и се разбравме.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 25 Окт 2010 14:26 #64761

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
Temava zalici na davanje megusebna poddrska na majki na koi znae da im letne rakata, smeski si naprajvte, ako,toa znae da ja smiri sovesta. Sepak, kako sto rekov, sekoj si go vospituva deto kako sto saka i kako sto misli deka e pravilno, jas ne pleskam, znam da viknam, no ne pleskam1. Cesto slusam od prijateli deka psiholoskite finti se samo za vo kniga, no koj ne saka, moze da si tera po starite metodi - plesni po gas i teraj dalje, pa aj posle ke se gushkame zasho mama ima cuvstvo na vina. ne e mesto da raspravam sega taa postapka kakvi tek posledici moze da ima. Roditelstvoto bara mnogu trpenie i istrajnost, ne velam deka sovrseni roditeli ima, i jas sum daaaaleku od sovrsena, imam svoi greski ko i sekoj, no pleskanje kako disciplinska merka?pa uste smeshki si prajte? nisho ne bilo toa...stajte se na 4 godisna vozrast i neka ve plesne majkata po gs pa kazete mi dali nisto ne e...sto samo znaci za toa dete pripleskuvanjeto, koga bi znaele, ne bi pleskale, toa ne e vo psiholoskite knigi, ova go kazuvam od iskustvo vo praksa. No kako sto kazav, sekoj si ima izbor.
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 25 Окт 2010 15:52 #64813

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
megjusebna podraska znaci ako se soglasuvame so toj metod.nikoj tuka ne pisa deka e ispravno.znaeme deka ne e.i znaeme kako treba a so toa i tezneeme kon istoto.
i pogolema griza na sovet imam ako ne ja odnesam na nekoj detski rodenden samo zatoa sto jas sum zdrobena toj den.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 25 Окт 2010 16:26 #64825

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Ако некој чита во сите постови мои стои ЗНАМ ДЕКА НЕ Е ВО РЕД И ЗНАМ ДЕКА НЕМА ЕФЕКТ и како што пиша мама Васе ниту таа мене ме подржува ниту пак јас нејзе само разговараме за нашите понекогаш погрешни постапки се надополнуваме и учиме што би можеле да смениме а што би оставиле онака како што е. И да си правиме смешки и се шалиме мислам дека темава добро ни дојде на сите.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 25 Окт 2010 16:41 #64830

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
Ни под разно не поддржувам плескање на децата. Ни викање.
Бесот на родителите е нешто страшно за детето. Тоа нема баш некоја одбрана против него. Родителот е супериорен во однос на детето од многу аспекти и тоа, за жал, редовно го злоупотребува!!!
Се согласувам со се што рекоа Кинки, Весна и ЗЗ и некои други.
Се трудам да се разберам со моето постаро дете, секогаш му зборуваме како на возрасен, ги уважуваме неговите желби и потреби. Децата ни се први, потоа е се останато. Моите се малечки, па уште не сум искусила некои ситуации што беа споменати. Ќе видиме каква ќе бидам. Знам каква сакам да бидам, па ќе се трудам максимално...:cmok:
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Kinky

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 25 Окт 2010 16:47 #64832

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Don't spank
As young parents with our first few children, we believed that spanking was appropriate in life- threatening situations, such as toddlers running out into the street. We reasoned it was necessary to make an impression on mind and body that the child would remember to prevent running into the street again. At the time we concluded that safety comes before psychology. But as we learned more about discipline, we realized there are better ways than spanking to handle even danger discipline. We realized toddlers don't remember from one time to the next, even with the "physical impression."

ova e toa sto emi pisa.vo momenti koga se oni zivotni zagrozeni ne mislis da psiholoskiot moment tuku instiktivno pleskas za da zapamti za drug pat.kako primerot so ulicata.
ama ne pamtat :mdf:

jas za gluposti po kukja ne sum plesnala.od tipot na isturanje voda po parket ili nekoi slicni budalestini.toa mi e del od detskata igra,istrazuvaat mnogu i nas ne testiraat. neda retko pravi takvi raboti.a moram da priznaam deka e lesno da se razberes so nea.

ama od sto e mnogu radoznala znae da cepka kade sto ne treba,sruja,ogin,voda.e tuka kosa mi se kreva.kako na primer koga ja fativ so snolata kako cepka vo steker.sme zaboravile kapaceto da go vratime.
pa tuka instiktivno ili vo efekt leta raka po gazot.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 25 Окт 2010 17:03 #64838

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
lele se rasiri temava neznam sto poprvo da napisam i na kogo :tupco:

da ne se povtoruvam za svojot stav po ova prasanje , samo me interesira ova:
vo dvata postovi od pogore Vesna pisuva sto edno pleskanje po gaz znaci za deteto potocno koga bi znaele, ne bi pleskale, toa ne e vo psiholoskite knigi
ajde ako moze malku objasnuvanje okolu ova ako moze

jas sum primenuvala pleskanje po gaz za ete na primer steker , izletuvanje na ulica i nekoi takvi situacii kade sto kosata mi se krevala vo moment, toa doaga instinktivno nekako i poinaku neznam dali nekoj bi reagiral

a i Kinky za ona sto veli deka ne ni se krivi decata za cuvstvoto na cistacki i spremacici , da vo pravo si Kinky ama malo ti e deteto i seuste se ucite , ama koga ke porasne i seuste povtoruvas edni isti raboti , a ne se zavrsuvaat , ke pocnes i da razvikuvas
se vo svoe vreme
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 25 Окт 2010 21:18 #64940

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
delfin76 wrote:
lele se rasiri temava neznam sto poprvo da napisam i na kogo :tupco:

da ne se povtoruvam za svojot stav po ova prasanje , samo me interesira ova:
vo dvata postovi od pogore Vesna pisuva sto edno pleskanje po gaz znaci za deteto potocno koga bi znaele, ne bi pleskale, toa ne e vo psiholoskite knigi
ajde ako moze malku objasnuvanje okolu ova ako moze

jas sum primenuvala pleskanje po gaz za ete na primer steker , izletuvanje na ulica i nekoi takvi situacii kade sto kosata mi se krevala vo moment, toa doaga instinktivno nekako i poinaku neznam dali nekoj bi reagiral
Mojata recenica ne si ja dopisala, znaci: ne e toa vo psiholoskite knigi tuku jas toa go gledam vo praksa, vo rabotata, znaci ne e izmislica kakvi posledici ima pripleskuvanjeto,pa sega da go prajme tuka mackina kaslica i smetam deka koj e svesen sto predizvikuva,nema da pleska. Ne znam sto e drugo nejasno, napisav sto znaci pleskanje po gas za edno dete.
Ne sakam da zvucam deka nekomu sudam, sakam samo maku da se podigne svesnosta za toa sto znaci pripleskuvanjeto na decata, ponatamu vo zivotot i te kako moze da ima negativni posledici. Mene mi e jasno sve, deka nekad i od strav se pleska, od nemokjnost, od ne znam sto, samo...moj predlog, vozdrzuvajte se kolku mozete, nikomu ne sudam, nikogo ne obvinuvam, ednostavno ukazuvan na posledicite, veruvajte i vakvoto zapleskuvanje znaci rusenje na licnosta na deteto, nie roditelite za decata sme SE' na svetot, od nas ocekuvaat ljubov i poddrska, sekoe zapleskuvanje za niv znaci mnogu pogolema bolka od onaa sto nie moze da si ja zamislime deka realno se slucuva.
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 25 Окт 2010 21:30 #64942

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
inaku decata sto se tepani i fizicki maltretirani se ucat na nasilstvovi agresija od mali noze.pa istata ja primenuvaat vo zivotot podocna.sansite da stanat delikventi se pogolemi.
tesko se vklopuvaat vo opstestvoto,imaat custvo na poniska vrednost i vaznost od drugite.
nemaat doverba vo nikogo pogotovo vo svojata familija.

koga se mali tesko im odi adaptacija vo skolo-gradinka.imaat problem so ucenje i socializacija.imaat los uspeh vo skolo.nemaat interes za socialni igri.okolinata gi izbegnuvqa zosto ne se bas prijatno drustvo.polesno zapgjaat vo depresija...

ova samo na kratko,cela nauka e ova.vesna kje objasni podetalno.samo sto ima razlika pomegju ova kako pedagoska merka i pleskanjeto po gaz vo afektni situacii koga nie roditelite ne razmisluvame bas najdobro.i najceto se pleskaat koga se mali i nemozes da im objasnis sto e struja(neda misli deka strujata ima race ama ona jadela spanakj pa ima muskuli i kje ja istepala) dodeka tepanjeto prodolzuva najcetro cel zivot.tie roditeli se ubedeni deka toa e pravilno.

zatoa mislam deka ne se isti posledicite i ima ogromna razlika.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 26 Окт 2010 00:48 #64997

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Еве превод на текстот на Васе:

Не удирајте
Како млади родители, со нашите први неколку деца верувавме дека плескањето беше соодветно во животно-загрозувачки ситуации, како што е истрчувањето на улица. Решивме дека е неопходно да оставиме впечаток и на умот и на телото, кој детето би го запомнил, за да превенираме повторно истрчување на улица. Во тоа време подразбиравме дека безбедноста доаѓа пред психологијата. Но, како учевме повеќе за дисциплината, согледавме дека има подобри начини од удирањето за да се справиме со дисциплината дури и во опасни ситуации. Сфативме дека децата не помнат од еден до следен пат, дури и со "физички ефект".


Јас пак, би ставила акцент на болдираното, затоа што не мора секогаш од сопствено искуство да научиме дека нештото нема ефект за да го промениме, нели?

Сите ние читаме, се информираме, истражуваме на кој начин е најдобро да ги воспитуваме децата и да се поставиме према нив за да не мораме да го научиме тоа на потешкиот начин. Потежок за нив, не за нас. Ние ќе страдаме од грижа на совеста, а малото не знае да вербализира од што страда кога ќе добие плеска по газе или ќе му се издереме (тоа е навредено и понижено) па почнува да плаче, да "беснее", да се инати... итн. И ПОВТОРНО, и за тоа добива казна затоа што ни го нарушува мирот, не' нервира, уморни сме од работа... па ќе му се развикаме или ќе го избркаме во соба... после 5 минути ни паѓа жал и му се извинуваме го гушкаме, не гризе совеста... маѓепсан круг.

Ако сум прочитала дека извикувањето, ќотекот, критиката... се штетни за психичкиот развој на детето, тогаш од петни жили ќе се трудам да не го правам тоа. Нема да чекам од личен пример да научам.

Викам и јас, кажав неколку пати веќе, не сум светица. Ама прво устава пена ми фаќа од зборење, објаснуваље, убедување, молење дека тоа и тоа не треба да се прави заради тоа и тоа. Ларингит лечам два месеци од тоа зборење без престан. Ретко подвикнувам, ама не сум безгрешна.

Кога го читав прашањето на прасенце до Весна во стручната тема, мислев дека пишува за Алексеј. Милена и Алек се врсници и гледам дека поминуваат низ истата фаза. Јас ја нарекувам Том Соер фаза. Се што ќе му се каже прво одбива, за кога ќе речам - ок, ако не сакаш не мораш, сам да дојде и да си побара.
Вечерва не сакаше да вечера, јас реков - добро, ако не си гладен јас ќе ја изедам вечерата, и се нацрта како попче до мене не ми даде да го пипнам лебот. За спиење исто. Му реков - Алексеј, еве ти ги пижамите, ама немој да ги облекуваш, по тренерки ќе спиеш денес. Си ги зема пижамките и си ги облече без збор да каже. Истото се случува и за миење заби, и за бањање, и за излегување од дома, ма за се. Моментално спроведуваме обратна психологија, мил на мајка :laugh: :love:

Немам секогаш живци за објаснување, уморна сум, имам за учење, здравјето не ми чини, ме чекаат ручекот или сушарата... ама еве вака за воспитувањето учам во од, буквално. Од него учам. И ќе учам додека сум жива, затоа што сега не знам како да бидам мајка на тригодишник, за десет години нема да знам како да бидам мајка на тинејџер, а за дваесет години ќе учам како е да си родител на зрел млад човек.

Ми истрчал и пред автобус, ми се ежи кожава кога ќе се сетам дека животот ми се скрати тој ден, и тоа беше мислам единственото издерување по него. Во моментот кога автобусот почна да кочи и да му шкрипат кочниците, јас викав по него - застани! До Ѓорче ме слушнаа. И толку беше викањето. За секунда се нацртав до него и го гушнав толку силно мислев дека ребрата ќе му ги искршам. Дома кога дојдовме го седнав на кауч и полека му објаснив зашто не смее да ми бега и се по ред. Од тогаш не се случило да ми ја пушти раката или да ми избега во близина на улица.

Уште ова и ќе прекинам, инаку ќе јадам заушки од ЗЗ :laugh:
delfin76 wrote:
a i Kinky za ona sto veli deka ne ni se krivi decata za cuvstvoto na cistacki i spremacici , da vo pravo si Kinky ama malo ti e deteto i seuste se ucite , ama koga ke porasne i seuste povtoruvas edni isti raboti , a ne se zavrsuvaat , ke pocnes i da razvikuvas
se vo svoe vreme
Делфин, ко сестра ми да ја слушам, постарата:) . Истово ова ми го збореше кога Алексеј имаше една годинка. Ми викаше - чекај чекај мал е уште, ќе видиш кога ќе прооди дали ќе можеш да се разбереш со него со зборување и без да го плеснеш (демек педагошки) по газе. Па еве го Алек наполни 3 години, сеуште се разбираме без викање и удирање и верувам дека така и ќе остане, затоа што двајцата ќе го усвоиме овој начин на комуникација. А сестра ми сега му вика - убав тој на тетка, колку ми е умен и разумен, колку е послушен... никаде не ја спомнува мојата заслуга за тоа :P :)

Сум пишувала многу пати дека Алексеј е грлат како за десет деца, кога ќе викне некаде надвор или низ град, во продавница, луѓе се тргаат од нас, бегаат, некои и гласно коментираат. Колку што има мило и нежно гласче кога зборува или кога се гали, толку е бучен кога протестира, не дај Боже да заплаче :laugh: . Јас со тој глас живеам 24/7 и веќе отрпнав, се помирив, грлато ми е детето и тоа е тоа. Летоска си купив тампони за уши кои добро ми дојдоа сега кога се запишав на факултет и ми треба тишина за да учам :laugh:

Толку :zelen:
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ, prasence, Vesna Blazevska, Nebo

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 26 Окт 2010 01:43 #65024

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
fintite sto gi koristis so alek gi koristam i jas i toa uste pred godini,godini...za srekja neda nemala takva faza i ne veruvam deka kje ima.karakterot nejzin mi ukazuva na toa
toa se univerzalni finti sto veruvam deka site gi pimenuvaat.

jas koga kje skaram,svikam ili plesnam nikogas ne se vrakjam po 5 min za da se izligavam so niv kako znak na kaenje.mnogu sum dosledna na kazanoto za razlika od mm.pa zatoa moze i imam pogolem avtoritet kaj niv.

vikas grloto te boli,usta ti peni.te ceka masina,sushara,rucek.pa sekade e taka,nie nemame suginki po doma pa da go pravat toa za nas.ama vikas deka ims i obvrski so fakultet,znam ne e lesno.si imas rabota so deca ode 18 god,vo studenskoto bife e najinteresno.

ama aj barem na 5 min zamisli kako e da odis na rabota,vistinska i odgovorna.da zavisat od tebe 1,10,100 lugje.ili da imas sef koj te e.. do 18h sekoj den.
a pri toa doma se da bide x2(dve deca)na ednoto mu objasnuvas sto e struja a so drugoto resavas matematika i objasnuvas sto e menstruacija i kondom.

btw pogolemata e dete za koi sto mnogu majki sonuvaat.dete za primer.drzaven prvak po matematika,diplomec na kambridge(taka gi vikaat decata sto go polagaa testot) 5ta god redoven clen na eureka,prva postava.samouverena,drustvena,vistinski drugar i lider vo oddelenieto.na 6 god sama bese na odmor so deca.socijalizacija i adaptacija sekade vo sekoe vreme.
mnnogu mrzam vaka javno da si falam dete,ova mi e prv i posleden pat.ama morav radi primer.i dvete gi vospituvam isto.

sum ja plesnala i nejze koga bila mala.eve ja sega 9 god.i nemozam da vidam ama bas nikakva posledica od toa.
ova ne me ohrabruva za da go pleskam i maloto.naprotiv,sega sum nekako popustliva a i maloto ne e tabiet.i ne e ohrabruvanje za drugite majki.ova e samo moj primer.

zatoa mislam deka malku preteruvate.
Последна промена: 26 Окт 2010 01:44 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 26 Окт 2010 12:11 #65070

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Вечерва не сакаше да вечера, јас реков - добро, ако не си гладен јас ќе ја изедам вечерата, и се нацрта како попче до мене не ми даде да го пипнам лебот.

ова ни се има случено незнам клку пати , само јас и викам дека се ке изедам и нема нисто за неа да остане и одма доаѓа.
Немам секогаш живци за објаснување, уморна сум, имам за учење, здравјето не ми чини, ме чекаат ручекот или сушарата...

да а мене плус луда работа со работно време кој незнам дали некој го посакува , втора смена од 14 искачам па се прибирам во 01, и тогаш ја гледам само насабајле кога ја спремам за во градинка:( а прва смена сум растргната од 07 до 15 30 па трк земија од градинка па после тоа јас више се распаѓам и ако почне со нејзините лудории и ако не прифаќа ни збор што ќе и кажам ми се плаче.
Несакам да бидам погрешно сватено не урлам ко мајмун по куќа, нити плескам постојано ко на норма и јас гледам да е тоа ретко но неможам да кажам Никогаш како многу што пишале овде.


ama aj barem na 5 min zamisli kako e da odis na rabota,vistinska i odgovorna.da zavisat od tebe 1,10,100 lugje.ili da imas sef koj te e.. do 18h sekoj den.
a pri toa doma se da bide x2(dve deca)na ednoto mu objasnuvas sto e struja a so drugoto resavas matematika i objasnuvas sto e menstruacija i kondom.

признавам се насмеав мама Васе, иако некогаш ми се плаче од слични ситуации и тоа со едно 3годишно девојче, а и мене здравје ме чека истото:love:
Последна промена: 26 Окт 2010 12:12 by prasence.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 26 Окт 2010 15:31 #65108

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
@Мама Васе

Мене твојот пост ми личи само на оправдување за тоа што не можеш секогаш да се исконтролираш и губиш живци. Само не знам дали ми се правдаш мене или пред себе.

Твојата работа е вистинска и одговорна а студирањето е имагинарно, неодговорно и се одвива во бифето? Не е твоја работа, ама бидејќи го спомна, во бифе имам стапнато само два пати за да купам вода. Во паузи меѓу предавања одам во читална или библиотека, а после предавања трчам на автобус за да се вратам побрзо дома.
Муабетов не ти е на место.

Меѓу редови читам дека затоа што не работам туку студирам, многу ми е лесно да кажам “контролирајте се, бидете трпеливи, не плескајте, не викајте”?
Камо среќа да е така, да ги имам само куќата, детето, факсот и мажот, јас би била пресреќна. Но не е така. Секој ден за мене е борба, од икс причини не можам да функционирам нормално како сите други, ми треба многу енергија и сила за да ги истуркам секои 24 часа. На форумов не пишувам се', не мора секој да знае со што се' се справувам, нели? (Има неколку членови кои се запознаени, да не биде дека нешто измислувам.)
Па повторно, кога се работи за Алексеј тргам се' на страна затоа што он не е крив што мене ме онади здравјето (ко тебе што те онади шефот) и имам многу одговорности кои свесно сум ги презела на себе.

Тотално ми е неприфатливо да речам – епа синко јас денес имав милион обврски и нервози, здробена сум од работа, од разнесување по курсеви, школи, градинки, шефот ме кљука, ме чека еден тон за пеглање, ми се спие, треба да објаснувам за кондоми и за опасноста од струја... пљас по газе!
На темава се изјаснија и други мајки кои имаат по 2 деца, плус работа, плус домашни обврски, кои исто така практикуваат ненасилни методи на дисциплина. Кога веќе мене не ме сметаш за соодветен репер.

За тебе е претерување и преувеличување на физички безболното удирање, за мене не е. И тоа е тоа. Не се согласуваме. Јас ќе воспитувам по мој терк, ти по твој и даље.

Поентата на мојот претходен пост е дека – ако се сака, може да се најде и подобар начин од плескањето. Кога станува збор за телесната казна, за мене не постои никакво оправдување за нејзино спроведување.

Се вртиме во круг веќе, едно исто се повторува.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 26 Окт 2010 15:35 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 26 Окт 2010 15:31 #65109

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
za Vesna: muabetot mi bese koi se tie posledici strasni od retko pleskanje po gaz vo "ekstremni situacii"
inaku ima pleskanje i pleskanje

za Kinky: znaci imas celicni nervi , sto da ti kazam ti simnuvam kapa , bravo
moeto dete e sega veke golemo , sega samo so razgovor terame
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 26 Окт 2010 15:53 #65118

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Delfin, сметам дека не е страшно ако еднаш во животот благо си го плеснала детето по газе, или што јас ќерка ми ја плеснав по раче кога гибаше во струјата, зашто видов не видов со збор не се разбираше. Сметам дека тоа нема да има психички последици по детето или да предизвика психички трауми од кој не дај Боже во иднина ќе излезе деликвент или нарко-зависник или некоја друга девијантна појава.

Она што ги педизвикува тие појави е ќотекот, оној кој предизвикува физичка болка, пропратен со хистерочни викања од страна на родителот. Помеѓу ќотек и благо плескање по газе има разлика (впрочем второво некогаш и од милост го правиме па децата се радуваат). Мислам се разбираме...

BTW, темава не е да се препукуваме, секој во својот живот си има свои обврси, секоја планина, своја тежина.

А насловот на темата беше Немој да ми се дереш а не Немој да ме тепаш
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 26 Окт 2010 21:35 by ZZ. Причина: delfin i josifana
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 27 Окт 2010 16:33 #65532

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
kinky,neznam zosto postot mi go sfati kako provokacija ne mi bese toa namerata.
e dali se pravdam ili ne? pa verovatno ,da.i toa ne samo tuka tuku pred celiot svet.toa ne znaci deka sum vo pravo.a neznam zosto i ti se pravdas so bifeto,pa nema nisto loso vo odenjeto tamu.pa sekoj student znae deka i toa e del od studentskiot zivot,e kolku samo ljubovi se rodile tamu.... :)

ne se razbirame zosto premnogu gledas crno-belo na rabotite.uporno tvrdis deka praktikuvam,sakam i opravduvam.a deka nemozam da se vozdrzam poradi obvrskite.ama jas imam golema srekja sto nemoram na rabota da odam i sto sefot me onadi doma.zborot mi deka od koga se rodi neda kaj nas doma e mnogu relaksirano.
koga pisav primeri so obvrskite,pisam opsto.

ubavo pisa anabel.ima od-do.

jas bi prodolzila na temava da diskutiram zosto za mene e interesna tema.
inaku jas imam doma kniga od '78 kade blagoto pleskanje po gazot bez fizicka bolka e staveno vo edna od pedagoskite merki za vospituvanje na decata.pa duri ima i sovet kako da go plesnes od strana po butceto,zosto dodeka se mali imaat peleni.

ama ova bilo pred 30 god i kako sto imam gore napisano citat od postot.vekje ne se praktikuva zosto decata ne pamtat.a se pleskalo po gazot zosto dodeka se mali ne razbiraat i se smetalo deka vaka kje zapamti i nema da ja poftori beljata.se odelo po princip na memorija.sega vekje e celocno isfrleno ova.

znaci zborime za nesto sto mnogu odmna se smetalo za vospitna merka dodeka tepanjeto i kjotekot ne bile nikogas staveni vo ovaa klasa.

neznam dali povekjeto majki znaat deka e postrasno da go udris po race odkolku po gaze.nasiot prv maticen(rip) uste pred 8 god ni drzese predavanje od ovaa tema.pokraj toa sto bese odlicen doktor bese i odlicen psziholog.

jana bese mnogu mala i uporno ja stavase rakata vo usta.ednas,dva pati i ja trgam za da tretiot pat malku pogrubo i ja povlekov.e tuka sleduvase predavanje.

udiranjeto po race e isto kako da udris direktno po nivnata licnost.racete im se prvata komunikacija so svetot.dodeka se mali,ne zboruvaat,ne znaat da kazat sto sakaat.pa ako im se spie gi trijat ocinjata,ako se gladni cicaat prst,koga gi bolat zapcinjata ja smukaat tupanicata.kopga sakaat da cicaat tegnat po ciceto.i da ne redam.

znaci preku raceto kazuvaat se.i se smeta dokolku se udira po istite posledicite mozat da bidat pogolemi ili najcesto tie deca se posramezlivi,pokasno prozboruvaat ili pred da kazat nesto najcesto gledaat prvo vo roditelot kako baranje na znak za odobruvanje.

znaci ova go ima vo psiholoskite knigi.i pleskanjeto po gazot,zosto se pravelo i zosto vekje ne se praktikuva i pleskanjetp po race.

od ona sto jas go zaklucuvam e deka ne treba da se pleska po gaze zosto nema efekt.za drugo neznam
a dodeka ostanati nasilni pedagoski merki,site znaeme koi se posledicite.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 27 Окт 2010 17:19 #65555

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
Vase ubavo pojasni :gp:
Ne vospituvale i ucele edno a sega e sosema drugo , covek da ne znae sto i kade gresi
Pa zatoa sme tuka ,da si pomagame edni na drugi i da si gi popravame eventualnite greski
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 27 Окт 2010 22:48 #65648

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Prvo i osnovno uste ednas da naglasam deka vo nieden od moite postovi na temava ne sum kazala deka go podrzuvam tepanjeto. Smetam deka temava e islucitelno korisna bidejki nikoj ne e sovrsen i e odlicna moznost za razmena na mislenja i iskustva. Majka ne se stanuva samo so ragjanje na deteto, tuku majka se stanuva preku sekojdnevniot proces na odgleduvanje na deteto, grizata i negata sto mu ja pruzame i vospituvanjeto sto mu go davame. Kako roditeli i nie rasteme i sozrevame zaedno so nasite deca. Da se bide roditel e proces na life long learning.
Islucitelno gi cenam razmisluvanjata na Anabel, Mama Vase, Kalina, Prasence i Delfin 76 bidejki vo nivniot ton cuvstvuvam samokritika, griza na sovest, zelba da se bide sto e mozno podobar roditel, postavuvanje na prasanja so cel da se dobie sovet... se ona sto potrebno za da se stane podobar covek. Tokmu vo nivnite postovi nema nikakvo "solenje na pamet" ili pak ton jas sum podobar roditel od vas. Mnogu e podobro da se bide samokriticen otkolku da se bide "sovrsen". Mnogu e podobro da se ima griza na sovest otkolku voopsto da se nema. Site nie sme samo lugje, ne sme bogovi. I tokmu tuka na ovaa tema nie obicnite lugje sme iskreni, fakt sto terba da se pocituva bidejki na ovaa tema obicno se molci vo nasevo opstestvo.
Ovaa tema ja cuvstvuvam kako odlicno mesto na iskazuvanje na mislenja, stavovi i iskustva i nikade ne gledam deka jas ili nekoj drug sme se obidele da ja ismeeme.
A sto se odnesuva do humorot, smetam deka vo ova sivo vreme kade sto site sme potisnati od razni problemi - bilo finansiski ili zdravstveni ne e na odmet i malku da se poseguvame. Humorot go zacvrstuva duhot. Taka se obiduvam i da go vospitam moeto dete.
Always look on the bright side of life :fijuk:
Последна промена: 27 Окт 2010 22:52 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 28 Окт 2010 02:46 #65774

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Mnogu e podobro da se bide samokriticen otkolku da se bide "sovrsen". Mnogu e podobro da se ima griza na sovest otkolku voopsto da se nema. Site nie sme samo lugje, ne sme bogovi.

:OK: Само да се надоврзам на ова, нема човек кој е совршен а и да има досадно му е пошто нема више да се усовршува:hahaha:
Јаас како мајка задоволна сум од тоа како е воспитано моето дете, грешам и си кажувам , да и се извикав и немаше ефект и пак ќе се извикам ако мислам дека треба има ситуации кога и да броиш до 1000 и назад пак ќе мораш да се извикаш.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 28 Окт 2010 03:17 #65797

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Мама Васе го спомна удирањето по раче... Уште средно кога бев мајка ми коментираше дека читала колку е штетно... Искрено, ми се случи еднаш да го плеснам полека по раче и толку ми падна криво баш зашто го знам ова....

Мене искрено, не ми делува никој во темава дека сака да соли памет, баш напротив, од сите учам, многу убава литература сте :) .

Сум и против викање и против плескање, ама ко што кажав погоре, ми се случи.... Се трудам максимално да се контролирам, да увидам кога сум јас нервозаната од Х причини и да не му го пренесам тоа него. Викањето го сметам за многу лошо (не сум притоа добар пример), понекогаш збор повеќе боли од удар, а децата се сите различни, некое поосетливо и којзнае како може да влијае на него....
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 28 Окт 2010 04:02 #65802

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
 • Карма: 32
И јас сум слушнала дека најлошо е дете да го удриш по раче.Подобро е(и ова не е добро,ама ајде) да се скубне или за увце да се фати, ама по раче НЕ.И јас како и сите погоре се воздржувам да не викам по него, го имам по газето подудрено ама приметив дека не го сфаќа тоа како удирање или тепање (дури и ми се смешка, па понекогаш сам ќе го сврти газето) меѓутоа жива реалност е дека денешницава не прави сите помалку нервозни.И кога ќе подвикнам после тоа не да ми е криво,... туку ми иде да се расплачам.Затоа кога ќе почне да прави беља, да се глупира, да не ме послушува јас бројам до десет(во себе и земам длабоко воздух) и почнувам со уште посмирен начин да му се обраќам или укажувам....ефектот е ОДЛИЧЕН.Одма завршува се што си му рекол...

Како и да е....темава е многу поучна за сите нас родителите, затоа што и со самото читање и со споделувањето на повеќе искуства ни влијае на нашата свест па ајде да кажам и на нашата самоконтрола да се воздржуваме во некој си наши нервозни ситуации, за кој што пак сепак најмалку ни се криви нашите родени деца.Тие се нашето најголемо богатство.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 28 Окт 2010 15:20 #65940

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Smetam, a ova e moe licno mislenje, mozebi gresam, deka se ona so go dozivuvame vnatresno, tie emocii, cuvstva, nervoza, vozbudenost i sto uste ne, dodeka naseto deta ne ne slusa i si tera po svoe, a nie se trudime od petni zili da se vozdrzime od vikanje, pleskanje, broime od eden do milion, se ztvorame vo soba, stavame tamponi vo usi i na krajot si placeme, ne pravi pomalku avtoritetni i ponesigurni kako roditeli. Na primer moite ne mi vikale i ne me udirale, no bile sigurni vo sebe i tocno znaele kako toa da mi go prenesat - dovolno bil samo eden strog pogled i jas da si znam kade mi e mestoto. Ne, toa ne bilo strav tuku pocit kon roditelot. Kaj nas sekogas bilo kako roditelot ke kaze, vo tocno vreme se stanuvalo, jadelo, ucelo, legnuvalo. Nikogas ne sum imala problem so ucenjeto, komunikacijata, socijaliziranjeto. Ne sum imala konflikt so roditelite, ednostavno od mali nozi sum znaela deka taka treba da bide, bidejki tie se vozrasni, a jas dete i tie znaat sto e najdobro za mene. Sega si go vrakam filmot nanazad i si vikam kako bi mi bilo mene da ja vidam majka mi da se vozdrzuva da ne me udri, a jas pri toa da vreskam, pa potoa taa da odi vo soba i na kraj da ja vidam rasplakana. Uzas. Toa ne bo mozelo da se sluci nitu vo naucno-fantasicen film. Taa sekogas za mene bila izgraden lik, avtoritet, no i nezna i grizliva.
Golema mudrost e da se bide roditel, neli?
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 28 Окт 2010 15:27 #65947

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Е Срна баш ова што го кажа е вистинската ствар.... Да бидеш нежен, мил родител, а притоа да си авторитет, сепак треба детето да има стравопочит (претпоставувам дека ова може грешно да се протолкува, демек страв....), не мислам да ти се плаши, значи не оној страв што некои го постигнуваат со ќотек, туку со вистинските зборови.... А јас искрено ги немам секогаш....
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 28 Окт 2010 15:46 #65958

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Toa go mislev i jas Nebo stravopocit ama povtorno da ne bidam pogresno protolkuvana ne go kazav, inaku toa ne go smetam za strav, tuku vistinski i dosledno da se sledat zborovite na roditelite. No, sepak nie ziveeme vo drugo vreme. Navistina na decata im se dstapni mnogu poveke informacii i tie uste od ragjanje imaat posirok pogled na svetot, no ne znaci deka sekogas tie informacii se dobri i pozitivni ili pak deka tie bez nase previlno nasocuvanje moze da izgradat zdrav stav i pogled kon svetot. Vo ovoj surov svet postojat i life threatening situations (situacii zakanuvacki po zivotot)e togas nema broenje do 100, tuku brza reakcija koga se trudime se da stavime pod kontrola za da ne dojde vo opasnost ili da go spasime od opasnost sopstvenoto dete. Togas gi primenuvame site mozni sredstva sto ni se na raspolaganje.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.