Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете!

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 22 Окт 2010 19:48 #64077

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
:laugh: навистина се многу попаметни од што мислиме ние...


Пред некое време имавме на гости роднини со едно малечко девојче и нешто на столчето се клатеше тоа и таткото ја опомена пред сите да биде мирна. А тоа му вика „Си го местам фустанчето, што ме мислиш ти не ЦИВИЛИЦИВИЦИЛАНА (не цивилизирана)" :hahaha:
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 23 Окт 2010 01:50 #64117

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Kinky wrote:
А за удирањето по газ постои закон во државава, тепање си е тепање како сакаш крсти го. Во .

aj be kinky ne preteruvaj.nikoj tuka ne diskutira za tepanje ko sto gledame po filmovi ili deteto na koleno pa udiraj so stap.potcuknuvanje vo od,sto bi se reklo za tebe e kjotek?
ni jas ne sum pipnata od moite,nitu pak jas gi tepam moite.pisav pogore,da ne se povtoruvam.i ne gledam deka im fali na moive nesto ako sum se razvikala ponekogas.bas naprotiv i na dvete sum mnogu gorda.pa i da si ja isperam sovesta,toa me pravi los roditel,majka,zena? ajde ajde nikoj ne e sovrsen,ne postoi takvo nesto.samo prasanje e kolku sme iskreni sami pred sebe i pred drugite.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 23 Окт 2010 03:37 #64168

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Ако треба се’ со мирно да постапувам тогаш ќе стигнеме во градинка докај 10 саат, навечер во 1 гарант ќе спие, ручекот ќе го јаде до вечер...:da:
Ајде да не генерализирам, туку ќе кажам за син ми: додека малку не му подвикнам, тој како да не ме слуша, си тера по свое. Јас прво пробувам 3-4 пати ќе кажам со мирно (пр. ајде изеди ја вечерата), ама тој ако е нешто занесен, ако гледа тв, ама не ме перцепира воопшто. И затоа јас во тој момент ќе подвикнам и тој тогаш почнува да џвака. Работава е баш - турни ме да кинисам :laugh:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zlatna

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 23 Окт 2010 03:44 #64174

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Кинки за прашањето веќе имаш одговор, зашто за да ми олесни затоа.
Ако ти поседуваш железни живци уште еднаш честитам и кажи кај да ги набавам.

Моето викање не ја прави ќерка ми подобра или полоша, прекрасна е она, само мене вентилот ми пушта кога плука манџа на тепих затоа што наишла некоја лушпа или кога се клацка на столче со вилушка во рака или кога со се што игра боици и сл. ги пика во уста.

Не сум хистерична, и кога викам викам со усул сепак знам дека е дете.
А за удирањето аххаахах колку е канза затвор за тепање по гас
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 23 Окт 2010 03:59 #64182

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
 • Карма: 32
Sanja wrote:
Ако треба се’ со мирно да постапувам тогаш ќе стигнеме во градинка докај 10 саат, навечер во 1 гарант ќе спие, ручекот ќе го јаде до вечер...:da:
Ајде да не генерализирам, туку ќе кажам за син ми: додека малку не му подвикнам, тој како да не ме слуша, си тера по свое. Јас прво пробувам 3-4 пати ќе кажам со мирно (пр. ајде изеди ја вечерата), ама тој ако е нешто занесен, ако гледа тв, ама не ме перцепира воопшто. И затоа јас во тој момент ќе подвикнам и тој тогаш почнува да џвака. Работава е баш - турни ме да кинисам :laugh:

:gp:
Исто :)
Пробувам со мирно повеќе пати...и после тоа кога ќе ми се спојат жичките :grr: подвикнувам...ама малку....:laugh:


П.С. Комшике не се слуша докај тебе нели???:hahaha: :hahaha: :hahaha:
Последна промена: 23 Окт 2010 04:00 by Zlatna.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 23 Окт 2010 13:23 #64201

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
Prosto ne veruvam sto procitav, ova pleskanje po gas go naprajvte kao "aj nema veze", ne bilo kazna zatvor. Ne znam sto da vi kazam. A ste razmislile kako mu e na deteto koga ke dobie zapleskuvanje po gazeto? Tuka vekje ne se raboti za fizicka bolka, na site im e jasno deka nema ni modrici ni pluskavci da mu izlezat od pleskanjeto po gaze...tuku da ne dolzam..tie sto si gi pripleskuvate decata po gas dali ste se zaprasale kako se cuvstvuva vaseto dete koga e plesnato po gas?sto znaci toa za nego?kakvi se emocii moze da predizvika vnatre? ako ne ste se zaprasale, vi predlagam, cisto kako predlog, ne mora ako ne sakate, da si se zaprasate. I ne se raboti tuka za nikakvo sovrsenstvo, no najmalku sakam da procitam ili slusnam deka pleskanjeto po gas ne e kjotek i ne bilo kazna zatvor...treba deteto modro da seta i so skrsenici, raskrvaren nos eventualno, za da kazeme deka e kjotek? sekoe pripleskuvanje po gazeto, ja pripleskuvate i nogovata samodoverba, samopocit, cuvstvoto na vrednost...da ne kazam kolku e deteto navredeno, zasrameno i ponizeno. Sovrsenstvo??? da se vozdrzis od pleskanje e sovrsenstvo? ne bi rekla, ne smetam deka e taka. ima nacin kako da se spravime so sopstvenite emocii vo momentot koga se vadime od takt i mene mi doaga da vreskam ponekogas od nervoza no napustanje prostorijata dosta dobro funkcionira, na pogolemo dete moze da mu se objasni momentalnoto cuvstvo koe go dozivuvame(jas so sin mi ova go praktikuvam, kazuvajki kako se cuvstvuvam, go ucam i nego da izrazuva emocii na konstruktiven nacin).da sfatime deka decata ne go pravat toa namerno za da ne' nerviraat (sto ne zeme nekoj vozrasen da rasfrla hrana naokolu, odma u bardovci ke go odnesat), znaci decata se deca, ne se mali vozrasni luge, deca se. Sepak, sekoj ke si odbere sam kako ke si go vospituva deteto, koj saka neka pleska, jas ne si dozvoluvam takvo nesto i ne mozev da ostanam ladna na ova sto pleskanjeto po gaze go pisuvate kako da ne e vazno toa, ne se racuna...veruvajte, decata sve ni racunaat...
You may kill my deamons, but my angels will die too.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, Molly

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 23 Окт 2010 17:11 #64221

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Никаде не спомнав добри/лоши мајки и добри/лоши деца.
За мене не постојат лоши деца. Децата се по дифолт добри, наивни, невини, незатруени...
Ако му се издерам на Алек затоа што ЈАС сум изгубила живци, каква порака ќе му пренесам? – јас сум лошо дете, ја нервирам мама. Му ја рушам сликата која тој ја има за себе, а која многу убаво ја илустрира насловот на темава. Тој не знае дека сум му викнала за да си олеснам. За мене ова не е во ред и не го правам.

Тој што мисли дека е ок да се викне по детето за да се испразни (и покрај тоа што знае дека нема да има ефект), нека си го прави тоа и понатаму. Мене кога ми се спојуваат жичките одам во друга соба и ги затварам ушите, чекам да ми помине афектот.
И секогаш, ама секогаш без исклучок имам на ум дека што и да направил, не направил намерно и свесно за да ме изнервира, туку затоа што толку знае или не знае подобро. Не збориме тука за тинејџери кои свесно и намерно знаат да прават глупости, да манипулираат, да контрираат и да ги живцираат родителите (мада и они не се за обвинување, хормоните се криви), туку за 2-3-4 годишни деца кои сеуште градат слика за себе и немаат претстава што смеат а што не смеат да прават. Ние сме тие кои треба да ги научиме.

Исто така се прашувам како би се чувствувала јас кога мм би ми се издрал секогаш кога е уморен и нервозен од работа, да не речам и да ме потчукне по газ кога му газам по живец. Не сакам да ме тепаат и не тепам. Не сакам да ми се дере никој и давам се од себе да не се дерам по никого. А знам да подвикнам и јас, пишав и погоре.
Не сум совршена, ниту па имам челични живци, само секогаш се водам од мислата дека што и да направи не прави намерно и тоа ми дава сила да се исконтролирам и да добијам уште трошка трпение. Ако не го правам тоа за сопственото дете, за кого ќе го направам?

Сигурна сум дека кога некое дете на гости што ви дошло и истурило сок нема да го удрите по газот, туку ќе речете – ништо не е, ќе се испере. За истата работа да му викнам на моето родено? Тоа нема да се случи. Тепихот се чисти, алиштата се перат и немам намера да ги вреднувам нив повеќе од Алексеј.

Инаку не е ни он цвеќенце за мирисање, истура и манџи, и сокови, и јогурт, и супа, и намерно плука кога ќе му “запне” некое парченце мевце или магдонос кое по негова проценка е преголемо... Исто сака сам да се облекува и соблекува и тоа трае баш како што кажа Сања погоре, ама затоа што знам дека сака исклучиво сам да се облака/соблака, со спремањето за градинка/гости/шетање/бањање почнувам 15 минути порано. И така тој се облекол/соблекол без викање и стигнуваме на време секаде.
Значи има начин да се справиме со секоја ситуација, само треба да се потрудиме малку.

За тепањето. Законот постои за да ги заштити детските права. Не сум го измислила јас туку го составиле педагози, психолози, педијатри, правници... експерти во својата област. Која сум јас да се правам попаметна од сите нив заедно и да кажам дека потчукнувањето по газе не е тепање? Така ако размислуваме, ни тегнење за уши не е тепање, ни штипење, ни кубење за коса... Па ајде сега да почнеме тоа да го правиме.

Пријатели наши во Канада на почеток кога се доселија таму, малата имаше 2 години. Во продавница почнала да вришти затоа што не и купиле не знам што, и пријателиве ја искарале. Таа продолжила да плаче, со плачење излегле од продавница. Попладнето им дошле на врата социјална служба да разговараат дали ја тепале, дали е малтретирана, зашто плачела... Не верувам дека им било смешно како на прасенце погоре.
Познаничка моја во Белград, синот 3 годишен и беше болен, и цела ноќ плачел. Комшиите и викнале полиција која дошла одма, да видат дали мајката го тепа детето што не се смирува цела ноќ. Сигурна сум дека ни она не се смеела кога во сред ноќ видела полиција на врата.

Ова не се воопшто екстремни случаи. Што ли би се случило кога социјалните служби и кај нас би функционирале како во другите земји. Колку пати сум сретнала родители кои на сред парк си ги дисциплинираат децата со викање, погрдни зборови или ги плескаат по газе.
Воопшто не ги одобрувам овие методи, за мене се сурови, за детето уште посурови, и не ги применувам.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 23 Окт 2010 17:19 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 23 Окт 2010 18:33 #64233

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
Никаде не спомнуваш лоши мајки ама со примерите што ги даваш испадна дека онаа од Канада е лоша мајка што ќерка и плачела за играчка па и дошле на врата да ја проверат случајно да не ја тепала малата и онаа од Белград со болно дете исто испадна лоша мајка што неможела кутрата да го смири детето што од болка плачело.

Тоа што мислиш дека е најдобро за своето дете тоа го правиш нели, епа исто и ние, ама никој нема право да ми спомнува социјални служби и полиција само затоа што детето од бес се расплакало а јас сум го плснала за тоа.

Единствено се согласувам дека е навистина одвратно кога ќе чујам како мајка си го кара детето употребувајќи мајмун еден, невоспитано едно или сл., и навистина сметам дека не е во ред детето да се кара пред други се што треба да сторите нека биде дома сами меѓу вас, нема потреба да се извикуваме пред народ.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 23 Окт 2010 18:35 #64234

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Dete se vospituva do 6-7 godisna vozrast, koga veke ke stane tinejdzer zaminal vozot.
Primerot kako mene me vospituvale moite za mene pretstavuva nesto najsveto i jas sum im blagodarna i neizmerno gi pocituvam sto mi ovozmozile dobro obrazovanie i vospitanie. Jas ke go sledam toj primer ako ne mozam celosno barem delumno da im go prenesam na moite deca.
Jas imam tetka sto zivee vo Svedska, tocno tamu deca ne se tepaat i socijalnite sluzbi sovrseno funkcioniraat , no toa ne znaci deka decata treba da frlaat hrana na patos, da vristat po prodavnici, da manifestiraat svoevolie, razmazenost, nervoza pa duri i agresija. Tie sami sedat i jadat so pribor, se soblekuvaat i oblekuvaat uste so nepolni dve godini. Znaci sepak funkcionira, sto bi rekle hrvati dobar odgoj, disciplina i avtoritetot na roditelot.
Ne ja opravduvam nitu replikata :"ako, ako, dete e neka, ne razbira" Izvinete me, ne me razbirajta pogresno no jas licno poznavam deca sto pravat nekoi raboti ne deka ne gi razbiraat bidejki se mali, sovrseno gi razbiraat tuku gi pravat od bes. Znaat da kazat sakam ova, sakam ona, togas svesno rasuduvaat i si gi iskazuvaat svoite potrebi, a koga treba ubavo da se odnesuvaat vo javnost, restoran ili prodavnica e togas se deca i ne razbiraat. Ma nemojte vi se molam.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 23 Окт 2010 18:44 #64239

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Ne se tie losi majki. Tuku vo nekoi drzavi se primenuva pravoto. Postoi zastitata na decata.
I da bideme iskreni, site nie beskrajno si gi sakame decata. Ama nekoi poveke si se sakaat sebesi :) Ne sakaat mnogu zrtvi da pravat. Poznavam lugje koi sto gi karaat decata za se i sesto, samo da im vteraat strav vo koska deka moze da bidat kazneti, a tie da si se mirni i spokojni. Znam dete sto ne smeelo da stane od stolce vo kafana, oti majkata ne sakala da trca po nea ... i red drugi raboti. Za mene toa se sebicni lugje, ja iskoristuvaat fizickata prednost za da si obezbedat mir u kuci - bez razlika koi se posledicite od toa.
Pa zamislete site sto ne se soglasuvaat so nas i se fizicki pojaki da go iskoristuvat toa?
Jas se nerviram sto nekogas moram da podviknam ... iako znam toa pravi samo kontraefekt. A ne pa da pleskam po gaz ... kako mozelo od mene da izrasne covek bez da me udri nekoj? Znaci ima nacin.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 23 Окт 2010 19:13 #64255

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Већ сам писала на ову тему и рекла сам да се заиста свим силама трудим да децу васпитавам са што мање агресије са своје стране..

Оно што сам приметила код своје деце, али и код све деце из моје околине, да они праве безобразлуке и непримерено се понашају из протеста према нама одраслима и то у 95% случајева, у ово сам више него сигурна..
Значи или им фали више пажње или им се не допада наше понашање према њима, или им се не допадају неки наши поступци које можда радимо из најбоље намере, али деца не моисле тако или им се не допада што идемо на посао, а они морају у вртић и још милион разлога..е сад, они су превише малени да би знали то да нам објасне, зато ће се инатити, неће дати да се обуку, неће да једу, неће на време на спавање и тако даље..

Зато драге маме, ако имате малог бунтовника, пробајте да нађете разлог у себи зашто се дете тако понаша..ово је јако тежак задатак, јер понављам, све радимо из најбоље намере, али то наше најбоље, не мора увек бити оно што дете заиста жели..и још нешто, ако сте незадовољне животом и својом улогом у њему, мењајте то и деци никада немојте рећи да сте се ето због њих жртвовали (ову реченицу сам безброј пута чула и јежим се од ње)..деци треба задовољна мама, а не нервозна жртва..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Kinky, Nebo

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 23 Окт 2010 20:39 #64293

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Колку убаво ЗЗ во 5 реченици го срочи сето она што сакав да го кажам во мојот реферат :OK:

Децата се воспитуваат до 6-7 години? А после? Можеме да ги пуштиме сами да живеат пошто не им се потребни родители да ги водат низ животот...
Според педагошката дефиниција, воспитувањето е процес кој трае од моментот на раѓање па се до староста. И јас сеуште се воспитувам и учам, колку имам научено само од Алексеј ехее, да ми е здрав и жив. Можам слободно да кажам дека тој ме скроти, бев многу нервозна и избувлива пред да го родам. Од него и заради него научив да се контролирам и да бројам не до десет, туку до сто и десет и назад.

Не се сложувам дека дете може да плаче од бес. Бесот е многу силна емоција, изразува длабока фрустрација, немоќ, нервоза, љутина... Децата не знаат да се искажат вербално како нас и затоа плачат. Го потценуваме детето ако кажеме дека плаче од бес, демек се занесува, глуми, не му е ништо изводи бесни глисти. Тој плач нешто значи, си има причина, ЗЗ многу убаво ги наброја.

Прасенце, пишуваш како да ти се заканив со социјалната служба. Не, само ги спомнав во контекст на заштитата на детските права. Како ќе се воспитувате не е моја работа, јас си имам свои методи, ти твои, секој си го брани својот начин. Само што за твојот начин постои закон кој може да те казни ако некој те види како ја плескаш Милена кога "плаче од бес" и те пријави.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 24 Окт 2010 00:39 #64331

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
a koga placat vo gradinka 1h 30 min im vikaat policija?
mala shala :)

i kako bre se drznale tie vo niedno vreme da viknat policija za dete sto place cela nokj? od kade da znaat zosto place? ako tolku gi interesiralo neka tropnat na vrata,neka prasaat,bilo sto.i jas slusam bebinja kako placat po cela nokj,ama da se osudam da viknam policija :nc:

a koga vozrasen tepa i maltretira dete veruvaj se slusa mnogu ubavo,pogotovo vo zgradi od ponova gradba.ova go kazuvam od iskustvo(se razbira ne moe)slusav i slusav,pa na kraj vidov,pa potoa prijaviv.ova se slucuvase vo kisela voda.ama ova e druga prikazna.

kako i da e tekstot na vesna e mnogu korekten,plus ona e strucna za ovaa tema.ama zivotot ne e kniga i mnogu idealno zvuci teoretski.dodeka vo praksa e nesto sosema drugo.
i da tocno e deka site im sakame se najdobro na svoite deca i sekoj postapuva onaka kako sto misli deka treba.

a jas vikam deka vremeto kje pokaze se.
Последна промена: 24 Окт 2010 00:39 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 24 Окт 2010 02:13 #64353

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Prvo Kinky, vopsto ne mislev deka se vospituva SAMO do 6-7 godisna vozrast, tuku deka do taa vozrast moze da im se ukaze na osnovnite nacela na nivnoto odnesuvanje, odnosno da se postavat osnovite na vospituvanjeto. Normalno toj sto si go vospituva deteto taka i ke si prodolzi, a toj sto ke go pusti od malo, toa ke si bide pusteno sekogas.
Tocno ima deca koi nekoi raboti gi pravat od bes, o da, da ima takvi i toa dosta. Eveko eden taze primer. Deneska so kerka mi pazarevme vo eden market i jas nea ja sednav vo kolicka koja vo predniot del e imitacija na kamionce, a ima i volan. Dodeka pazarevme i se priblizi edno masko dete na okolu pet godisna vozrast koe pocna bez nikakva pricina da udira so kloci po kolickata kade sto sedese kerka mi. Po nego odea majka mu i tatko mu i bukvalno ne reagiraa. Izgleda spored niv najdobar metod e "ignore" koga nivnoto dete iskazuva bes vrz drugo dete i objekt. Ete toa e bes mila moja Kinky. A roditelite, spored mene toa nemo go podrzuvaat. Jas mu se obrativ na deteto so zborovite :"Te molam nemoj da udiras po kolickata zatoa sto toa ne e ubavo, a moze slucajno da ja udris i kerka mi, zosto i ti ne si sednes vo vakva kolicka,ene gi tamu kaj vlezot". Majkata i tatkoto povtorno nemo si prodolzija da si pazarat kako nivnoto dete da ne napravilo nisto. E navistina me nerviraat vakvi roditeli, tocno ne se krivi decata, roditelite se tie stio se krivi. Ponekogas ne znaat deka tokmu tie mozebi go odgleduvaat idniot maloleten delikvent. Se pocnuva od najranoto detsvo. Treba da postoi i specijalna sluzba za tie roditeli sto samo za da ne se deranziraat sebe si i nivnoto sabotno pazarenje dozvoluvaat nivnite deca da maltretiraat tugji nedolzni deca.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 24 Окт 2010 15:29 #64419

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Срна, па то је управо пример за оно што сам причала у посту изнад..дете из маркета је бесно и агресивно јер протествује на понашање својих родитеља..очигледно да му фали љубави и пажње, могу да потпишем да је то у питању и своју тугу кроз агресију испољава на тај начин, јер не уме другачије, малено је..

Мене увек спопадне туга када видим мало дете које на било који начин испољава агресију, јер знам да му фали нешто у комуникацији са родитељима..кад крену у школу, агресија се појачава..јер како расте дете, расте и агресија..поготово када дете сазри и спозна неке ствари..тада се у њему рађа мржња према вршњацима који имају оно што он нема..зависно од детета, неки постају деликвенти, а они повученији, повуку се још више и падну у депресију..
Сад ћете рећи да сам отишла предалеко, али нисам..сваког од нас је на неки начин обележило понашање родитеља у најранијем детињству, неког позитивно, неког негативно..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 24 Окт 2010 16:09 #64426

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Ne si predaleku ZZ. Vo ovaa tema site postovi ti se dobro sroceni i koncizni. Nekade mozebi nema da se razviva vo taa nasoka, no nekade da. Tie delikventi se od majka i tatko koi mislat deka se ok, deka nivnite metodi se ispravni. Mene ovaa tema mi e inspiracija, mi gi polni bateriite da gi izdrzam site palavosti na Damjana. Da se potsetam deka e malecka, da se potrudam da najdam metod da i go smiram vnatresniot nemir poradi koj nekogas pokazuva agresija ... Covek sum, nekogas gresam. Ama imam doblest da si priznaam i da se podobruvam.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 24 Окт 2010 16:36 #64431

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Damjana wrote:
Covek sum, nekogas gresam. Ama imam doblest da si priznaam i da se podobruvam.

:gp:

То је прави став, Дамјана..а не само рећи па радим најбоље што знам и то је то..
Ја сам отишла и мало даље јер је мој син ушао у петнаесту годину..уз њега сам имала прилику да пратим и другу децу из његовог разреда и осталог окружења..познајем им родитеље и знам како се понашају према деци..и тачно сам предвидела ко ће од деце бити проблематичан, јер су сад у том неком узрасту када постају деликвенти..
И ја и даље учим и мењам се..са Лазаром је сада лакше, можемо да разговарамо као одрасли људи..и кад год приметим код њега неко непримерено понашање ја га питам да ли му се можда нешто не допада код мене или код оца..прво се снебивао да каже, али сада више не..сада ми отворено каже шта му смета и ја тачно знам где грешим и то у ходу исправљам..резултат свега је безгранично поверење које мој син има у мене, а највећи доказ ми је то што када га зове неко од другова и другарица, он не одлази у другу собу, него прича слободно предамном, као да нисам ту..
Мој муж је другачији, он не жели да призна своју грешку јер сматра да тако губи ауторитет..али баш напротив, не признавањем својих грешака губи и ауторитет и поверење код детета..он на пример мора да се дере да би допро до Лазе и опет ништа не постигне, а мени је довољан само поглед у очи и Лаза зна да је погрешио..па ко сад ту има већи ауторитет?
Не кажу стари џабе..тиха вода, брег рони..и заиста је тако..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
Последна промена: 24 Окт 2010 16:36 by ZZ.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 24 Окт 2010 17:04 #64432

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Mama Vase wrote:
Kinky wrote:
А за удирањето по газ постои закон во државава, тепање си е тепање како сакаш крсти го. Во .

aj be kinky ne preteruvaj.nikoj tuka ne diskutira za tepanje ko sto gledame po filmovi ili deteto na koleno pa udiraj so stap.potcuknuvanje vo od,sto bi se reklo za tebe e kjotek?
ni jas ne sum pipnata od moite,nitu pak jas gi tepam moite.pisav pogore,da ne se povtoruvam.i ne gledam deka im fali na moive nesto ako sum se razvikala ponekogas.bas naprotiv i na dvete sum mnogu gorda.pa i da si ja isperam sovesta,toa me pravi los roditel,majka,zena? ajde ajde nikoj ne e sovrsen,ne postoi takvo nesto.samo prasanje e kolku sme iskreni sami pred sebe i pred drugite.

Nema mnogu da komentiram za da ne navredam nikogo samo ke kazam deka se soglasuvam so Mama Vase.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 24 Окт 2010 17:55 #64437

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Mirka wrote:

Nema mnogu da komentiram za da ne navredam nikogo samo ke kazam deka se soglasuvam so Mama Vase.

Не разумем како неко може да се увреди..ја бих баш волела да сви изнесу своје мишљење на ову тему јер је тема изузетно едукативна за нас родитеље..

И ја се слажем са Мама Васе када каже да нико није савршен и да не постоји родитељ који никада није повисио тон на своје дете..само је разлика што неки због тога осећају грижу савести и признају да то није исправно, а други кажу да нема везе, неће им бити ништа и тако оправдавају своје поступке сами пред собом..

Уосталом, пођите сами од себе..када имате било какав проблем на послу, са мужем и слично, да ли сте га боље решиле викањем или мирним разговором?
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 24 Окт 2010 18:17 #64439

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
ZZ wrote:
Уосталом, пођите сами од себе..када имате било какав проблем на послу, са мужем и слично, да ли сте га боље решиле викањем или мирним разговором?

prvo vikam ,pa razgovaram pa na kraj se znae...:srce:
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 24 Окт 2010 19:21 #64476

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Mama Vase wrote:

prvo vikam ,pa razgovaram pa na kraj se znae...:srce:

Знам, знам..срам те било..:hahaha:
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 24 Окт 2010 19:45 #64481

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
ama posle ona :hug: i ona drugoto :srce: :cmok: i na kraj, znaes koe, e mnogu poslatko. :sram2:
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 24 Окт 2010 19:55 #64483

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Ма разумела сам ја тебе из прве, зато и кажем срам те било..:srce:

Али о томе ћемо у подфоруму Спаваћа соба и до детаља ако хоћеш...:roll:

Извињавамо се на офф топику..:sram2:
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 25 Окт 2010 02:07 #64558

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
ZZ wrote:
Damjana wrote:
Covek sum, nekogas gresam. Ama imam doblest da si priznaam i da se podobruvam.

:gp:

То је прави став, Дамјана..а не само рећи па радим најбоље што знам и то је то..
.

Уште во првиот пост пишав дека со викање не успевам да го решам проблемот, тоа е погрешно знам, ама по карактер сум многу избувлива и скоро секогаш се каам, многу пати сум се извинила и пробувам малку да бидам по смирена во ситуации кои ме вадат од кожа.
А плескам хахах леле бре плескам :rofl: во екстремни ситуации како на пример лапнала женската кованица во уста кога ја видов ми застана здивот од страв, ја земав паричката и ја плеснав по ГАЗОТ погрешно ДА ама самата помисла што можеше да се случи :nc:

Човек учи додека е жив точно, и да Милена и мене ме смени на подобро и гледам да бидам најдобра што можам за неа.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 25 Окт 2010 02:19 #64567

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Ne se sekiraj tolku prasence, ocigledno treba i nova tema da otvorime: Ne mi se deri sinko, jas sum umna majka" :hahaha:
Eve na primer vecerva kerka mi doma zbesna, a cel den bese nadvor. Na kraj ja zema kamerata i pocna da ja istrazuva, da cepka, da straka. Nekolku pati i rekov so ubavo da ja vrati na mesto bidejki ke ja rasipe i posle nema da ima kamera. Taaprvo se pravese deka ne me slusa, a posle mi vika e nema. Jas go povisiv malku tonot i vednas ja vrati na mesto. Jas normalno i rekov blagodaram. E sega ajde izlezi na kraj so decava.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.