Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете!

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 02 Ное 2010 23:07 #67822

• Frenky
  • Frenky's Avatar
  • Султанa
  • Теми: 4118
  • Thank you received: 3811
neka se smeni naslovot na temata,ovaa ne e soodvetna,segasnava.neka bide,tradicionalen nacin na vospituvanje,da ili ne?

mi tekna od eden post na berezitski kade sto pisa deka ovoj nacin ne vklucuva nasilstvo,teror,derenje ili tepanje tuku vikanje ili povisuvanje na ton,kaznuvanje i blago pleskanje po gazot.

pa taka avtomatski site onie koi sto se soglasuvaat so ovoj metod nema da bidat etiketirani kako nasilnici ili antipacifisti.

a onie od drugata strana nema da bidat sovrseni tuku moderni.
za da nema povekje navredi na forumov.

jas sum za modificiran tradicionalen nacin.
Последна промена: 02 Ное 2010 23:09 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 02 Ное 2010 23:24 #67832

• Eli23
  • Eli23's Avatar
  • junior
  • Mlada, zgodna i neophodna! :)
  • Теми: 511
  • Thank you received: 521
so golem interes gi procitav site postovi i ke se stavam vo kategorijata na roditeli ´´tepaci´´, najveke se pronajdov vo postovite na srna,potpolno isto se slucuva i kaj nas,posle milion pati kazuvanje so ubavo ne sfaka ili sfaka ama namerno go pravi istoto,mora da e edno od tie dve,se slozuvam do nekade so vesna blazevska deka deteto ne treba da se kaznuva ili tepa dokolku se raboti za greska na majkata kako na primer toa deka go ostavila sredstvoto na vidno i dostapno mesto na deteto toa e se vo red no sto koga deteto pravi nekoja belja pred ocite na samite roditeli? znaci ne e ostaveno samo,nema nevnimanie od strana na roditelite tuku ednostavno pred vasi oci cepka vo steker ili na sporet,sto togas? kaj nas ova se ima sluceno bezbroj pati i sekogas prvo i objasnuvam so ubavo i zboram veruvajte i mene ustata mi ima pena fateno od zborenje ama ne ja biduva,moze kaj drugo dete ke upali samo so zbor megutoa kaj nas ednostavno ponekogas mora i da se udri po gaze ili race,otkako go povisiv tonot i ja udriv po gazeto veke ne se ni priblizuva do steker,sporet i slicno,isto taka na ist nacin koga ke napravi nesto dobro i ubavo i vikam bravo,rakopleskame i taka deteto mi nauci barem do sega sto e ubavo a sto ne i sto smee a sto ne da pravi

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 03 Ное 2010 00:44 #67853

• Bogdana
  • Bogdana's Avatar
  • toddler
  • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
  • Теми: 279
  • Thank you received: 48
Што се однесува општо за казнувањето , не верувам во строги казни, а уште помалку во физичко казнување, затоа што истите ствараат кај детето револт, несигурност и го тераат на повторување на грешките или пак на уште подевијантно однесување. Непоходно е прво со смирен разговор да му се стави до знаење каде погрешило и да му се укаже на можните казни доколку ја повтори грешката. Ако и покрај тоа го направи истото, дури тогаш може да се применат некои помали рестрикции, како скратување на нештата во кои ужива,потчукнување по газето и сл.,но мора да му се нагласи зошто е казнето и да му се укаже дека има избор. Најчестата грешка која родителите, па и учителите ја прават, е тоа што ги казнуваат децата онака импулсивно и без да поразговараат со нив.На тој начин детето не ја согледува сопствената грешка, ниту пак чувствува одговорност, туку се доживува себе како жртва и му се раѓа уште поголем отпор, а со тоа се "отвора вратата" за понатамошно недисциплинирано однесување.Ова горе-доле сме јас и мм.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 03 Ное 2010 01:08 #67856

• Goca
  • Goca's Avatar
  • new born
  • Теми: 43
  • Thank you received: 23
Иако моето е навистина умно дете:angel: да, и потвикнувам,не секој ден и не за се и сешто,но за она што сметам дека треба ја имам и плеснато по газе и скубнато за коса,и искрено воопшто не мислам дека тоа ке има некакви лоши психолошки ефекти понатаму во животот.Нема потреба од драмтизирање и толку анализирање,јас сум сигурна во мојот начин на воспитување и во никој случај не сметам дека ја трауматизирам или недај Боже физички малтретирам,за Јана јас(како и секој родител) би го дала во секунда животов па макар се работело и за најбаналната работа,но тоа не ми дава за право да и дозволам да порасне како размазано,безобразно дете.
Последна промена: 03 Ное 2010 01:09 by Goca.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 03 Ное 2010 02:56 #67912

• Dolphin
  • Dolphin's Avatar
  • senior
  • Теми: 2790
  • Thank you received: 645
ubavo pojasni pozelenetata Vase :zelen:
jas sum za modificiran tradicionalen nacin.
i jas sum za ovoj nacin na odgleduvanje na moeto dete,a isto taka i ne se dozivuvam kako tepac
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 03 Ное 2010 13:28 #67995

• Vesna Blazevska
  • Vesna Blazevska's Avatar
  • ВИП
  • Теми: 174
  • Thank you received: 156
berezitski wrote:
Vesna Blazevska wrote:
koj smeta deka deteto ne moza da si go dopazi, neka ne raga deca. a na sredstvata za cistenje ima znak ili tekst na koj pisuva keep away from children, ponastrana od deca, sigurno domestosot nema da go stabam pod lavabo u wc...ako nekoja majka bila nevnimatelna, toa e nejzin propust a ne na deteto...navistina ne mozam da se iznacudam na tvoevo razmisluvanje????

Во кој друг контекст да се свати ова ?!?!? Сакаш да кажеш дека ова важи стриктно за тие што некогаш по некоја случајност оставиле некое средство ?!?!? Сакаш да кажеш дека тие што дозволиле децата да им се качат на прозор или што дозволиле да им пипне во штекер имаат помала одгвороност ?!?!? Сите тие се смртоносни ситуации, кои бараат покрај интервентна и воспитна реакција.
Ama ti navistina ne citas sto pisuvam ili sto problem imas? jas celo vreme zboram za toa deka: NE SMEE MAJKATA DA GO PLESKA DETETO ZASTO KRENALO SISE SO DOMESTOS KOE TAA GO OSTAVILA NA NEGOV DOFAT? NE SMEE DA GO PLESKA ZATOA STO SE KACILO NA PROZOR ILI BRCNALO VO STREKER, ZOSTO DA GO PLESKA KOGA PROPUSTOT E NEJZIN?????arapski li zboram? Ete ti ja pocrtav klucnata recenica i nemam vekje namera da repliciram za edna ista rabota po milion pati, ako mozes razberi, ako ne, tolkuvaj go po svoe.

I sekoj ima pravo da si go vospituva deteto kako saka i so koi metodi saka.
Bas mi e zal sto nepleskanjeto na decata nekoj tuka go poistovetuva so sovrsenstvo, tolku li ne vi se veruva deka ima majki koi ne si gi pleskaat decata? A drugive pak ispadnaa tepaci i se najdoa napadnati i osudeni. Jas bi vi predlozila da se zaprasate dali ne si sudite sami na sebe, pa sega lesno pronajdovte osuda vo necii postovi i se narekovte sami sebe tepaci.
Koj kako misli deka e pravilno, taka neka postapuva, sepak tie se vasi deca i samo vie imate pravo da odlucuvate za niv i samo vie ste odgovorni sto ke bide so tie deca koga ke porasnat.
You may kill my deamons, but my angels will die too.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Kinky

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 03 Ное 2010 13:50 #68001

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
  • Теми: 7893
  • Thank you received: 5648
Srna wrote:
I nikoj ne rece deka mu se dere na deteto ako nabljuduva i istrazuva, tuku prasanjeto bese sto po tolku zboruvanje, objasnuvanje i ubeduvanje koga "detskiot instinktiven poriv" za gorenavedenoto ne stivnuva i deteto se doveduva samoto sebe si vo opasna situacija.

Па кој вели дека треба дете да се кара затоа што истражува или испитува. Ама секој свесен и одговорен родител прво ќе ги преземе сите мерки за безбедност.

- во штекерите ќе стави капачиња.
- фрижидерот ќе го затвори со посебен апарат за тоа
- ќе постави барикади покрај скалите во станот
- кога нема да може да го носи со себе ќе го стави во мрежа за играње или посебно одреден простор за таа намена.
- сите средства за чистење, хемикалии, лекарства и тн. ќе ги качи на највисоките полици, ќе ги заклучи и тн...

Па нека игра и нека истражува колку сака.
А не да му остави све на дофат и после кога ќе пипне да урла и да го плеска. Мајка си (и татко) па прво ќе помислиш на опасностите, а потоа на друго.
Кога почна да оди Никола, нарачавме плакар за во тоалетот, за да можам сите потребни средства да ги сместам вон негов дофат. И секако делот каде што беа хемикалиите е со клуч.

Непредвидени ситуации да, се случуваат. Секому. Некој е посмирен ќе реагира со зборење и посмирено, некој е потемпераментен ќе подвикне, ќе го плесне и готово.
Не збориме за плескање во вакви ситуации - кога ја отворав темата не ми беше тоа целта.

Туку за она кое и мене ми се случува - подвикнување кога за тоа нема потреба. Губење на трпението кога за тоа нема потреба.
Mama Vase wrote:

pa taka avtomatski site onie koi sto se soglasuvaat so ovoj metod nema da bidat etiketirani kako nasilnici ili antipacifisti.

Не знам зошто секогаш кога на форумов ќе почне да се дискутира се фаќате за зборче и сте навредени. И јас реков - сум подвикнала, сум се раздрала (впрочем и јас ја почнав темава со личен пример) сум го плеснала, па не се пронаоѓам во тепачи и сл.

Се знае кој родител е тепач - кој физички ( и психички) си го малтретира детето. А да бидеме реални - ги има такви, само тоа е веќе за друга тема.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 03 Ное 2010 13:52 by Big Sister.
Следниве корисници изразија благодарност: Kinky, Molly

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 03 Ное 2010 13:51 #68002

• Bogdana
  • Bogdana's Avatar
  • toddler
  • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
  • Теми: 279
  • Thank you received: 48
Зар мислите дека сите лоши и расипани работи и понатака во животот ке им бидат раскренати и недофатни ?!!!!Кој после ке обвинувате?! Општеството?Друштвото?!
Како мислите дека ке се справуваат тие деца кои биле научени се` да им е раскренато од патот?
п.с ова го сватив ......мора да се напомене дека постот не е провокација ,туку обично прашање на кое пожелно е да се добие културен одговор,за да некој не црта или не зборува странски!?
ова е еден таков пост:)
Последна промена: 03 Ное 2010 13:51 by Bogdana.
Следниве корисници изразија благодарност: Zlatna

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 03 Ное 2010 13:55 #68006

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
Богдана не си во право.

Збориме за тоа дека додека се мали, не може да те сфати дека не смее таму да пипка и не смее тоа да го земе. Таман работа на 5- 6 и повеќе години да не знае да разбере дека не смее да пипка некои работи. Да го немаш научено дека тоа и тоа не смее и тн.

Во смешни фотографии имаше една слика во која мајката го држи бебето во раце, а тоа посегнува да цица на дојката од една гола скулптура.
Значи, како реагираат малите деца - инстиктивно

гледа гола града - сака да цица
гледа шише - сака да се напие од него ....

ако ти сметаш дека дете од 1- 2 години е ОК да дојде во допир со овие хемикалии и дека така ќе се научи да не чепка :nc:
Тоа не би го направило дете од 4- 5 и повеќе години. А да не збориме за тоа како што велиш ти кога ќе бидат поголеми. Значи?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 03 Ное 2010 13:56 by Big Sister.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Ane, Kinky, Vesna Blazevska, Roma

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 03 Ное 2010 14:17 #68017

• Vesna Blazevska
  • ВИП
Srna wrote:
I nikoj ne rece deka mu se dere na deteto ako nabljuduva i istrazuva, tuku prasanjeto bese sto po tolku zboruvanje, objasnuvanje i ubeduvanje koga "detskiot instinktiven poriv" za gorenavedenoto ne stivnuva i deteto se doveduva samoto sebe si vo opasna situacija.
Ama izgleda i tebe po tolku zboruvanje i pisuvanje na temava ne ti e jasno, kako da imas instinktiven poriv da dobies amin od sekogo za da si go pleskas deteto. pa poveli pleskaj go, nema nikoj nisto da ti kaze, ne moras da se cuvstvuvas kako tepac poradi toa, tolku znaes, tolku mozes, tolku pravis, jasno e ko bel den toa, jas i nekoi majki na forumov znaeme poinaku i poinaku pravime, nemoj sea ti da se cuvstvuvas vinovna sto pleskas, pa si baras od sekogo opravdanie tuka, tolku ti dal gospod trpenie, tolku i pravis, ne se potresuvaj sto si takva, ima mnogu kako tebe i nemoj da mislis deka ako nekoj poinaku pravi od tebe e sovrsen, site sme si razlicni i razlicno si gi vospituvame decata.
Следниве корисници изразија благодарност: Kinky, EckaGj

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 03 Ное 2010 14:19 #68020

• Mama Sani
  • Mama Sani's Avatar
  • senior
  • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
  • Теми: 2653
  • Thank you received: 1852
Ane bidejki mene me citirase te pokanuvam kaj mene doma na gosti na edno prijatelsko kafe i megju drugoto da vidis kako mi e obezbeden stanot. Specijalno sme odele vo grckoto Jumbo da kupuvame stitnici i sto uste ne za stekeri, fioki, vrati, prozorci, frizeder itn. Duri i masata od dnevnata soba poradi toa sto ne samo sto imase ostri agli ima i ostri rabovi ja trgnavme i 3 god. bevme bez masa. Se mi e staveno na najvisokite polici, odozgora vrz friziderot, a hemikaliite zaklucani vo posebno plakarce. Jas znam i svesna sum deka sum majka i ne mora nikoj da me potsetuva. No, ete se sluci da se izgori od sporet kaj majka mi, a imam dadeno i primer za 4 godisno dete sto se napilo dizental vo gradinka. Kako sto navede Bogdana i 100 % se slozuvam so nea decata mora da se naucat da vnimavaat na opasnostite, ne mozeme postojano da se obvinuvame sebe si, ili vospituvackite ili ucilisteto ili opstestvoto. Znaci moeto prasanje bese mnogu jasno, pogore e navedeno nemam namera da se povtoruvam, a koj kako saka neka si go tolkuva.
Uste ednas ke naglasam deka ne podrzuvam tepanje i derenje.
Последна промена: 03 Ное 2010 14:21 by Mama Sani.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 03 Ное 2010 14:31 #68030

• Molly
  • Molly's Avatar
  • senior
  • Теми: 2294
  • Thank you received: 1512
Ова е ставот и мислењето на мојата мајка.

Која истово темпо на живот, кое го живееме денес го живеела пред 30години со 3 деца.
Никогаш не сме биле удрени, зошто тоа воопшто не им било во план на моите родители, и ден денес кажуваат дека плескањето по газе не е воопшто воспитна мерка.
Имало многу случаи кога требало убаво да не исплескаат, а они не' седнувале и сме разговарале.
Од 3 годишна возраст, па еве и до ден денес.
Плескањето не е начин на кој му кажуваме на нашето дете дека згрешило. Тоа е наш рефлекс, а не детето да стекне условен рефлекс како што беше кажано погоре. Со плескањето му укажуваме на грешката, без да му објасниме како да ја поправи и никогаш да не ја повтори.
Кај многу дечиња плескањето може да доведе и до контра ефект, или нервоза зошто било плеснато, па намерно потоа да ги повторува истите грешки.
Во денешно време за се има решение, како што кажа Ане.
Само мајки ова ви се совети од една 50годишна жена која поминала низ овие слатки маки.
Чувајте нерви, подоцна ќе ви бидат многу потребни :)
Не создавјте лоша слика за вас во очите на вашите најмили.
Разговор, разговор, разговор, и многууууууууууу разговор е решение за сите проблеми.
Бидете набљудувач, нека таткото ги преземе малце конците во свои раце;)
Следниве корисници изразија благодарност: Kinky, Vesna Blazevska

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 03 Ное 2010 14:42 #68044

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
Ај сега вака

- Berezitsкi - Vesna понатамошните меѓусебни препукувања продолжете ги на ПП, овде не

- Srna - од твојата порака се избришани делови во кои се обраќаш на навистина несоодветен начин, кој воопшто не наликува на интелектуалка.

Ima li pilot vo avionot, da ne recam mozok vo glavata???

ова е твое дело

а модераторите и администраторите нема да дозволат вакви работи, па кој сака нека ги пишал
Последна промена: 03 Ное 2010 14:46 by Big Sister.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 03 Ное 2010 14:46 #68050

• Frenky
  • Frenky's Avatar
  • Султанa
Ane wrote:
Mama Vase wrote:

Не знам зошто секогаш кога на форумов ќе почне да се дискутира се фаќате за зборче и сте навредени.

zosto? zatoa sto blagoto pleskanje po gazot ,vikanje ili podviknuvanje bese staveno vo isti kos so ostanatite metodi i tehniki.i site bea staveni pod imeto nasilni metodi(znaci jas sum nasilen covek ili majka) i istite nie beveme etiketirani kako promotori na nasilstvo,teror,omraza i red dr. raboti sto gi povlekuva ova prvoto.

pa normalno kje se custvuvam navredena zatoa sto ne e vistina.ama mene vakvi nevistini me bolat i vregjaat.da e taka kje ostanev ramnodusna na tie postovi.pa zatoa sto znam deka ne e taka,reagiram.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 03 Ное 2010 14:47 #68051

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
Срна - што се однесува до темата - нема потреба да идам да пијам кафе за да проверам како ти е обезбедено. мислам ОК да пиеме кафе да се запознаеме, :) но што и како правиш дома е твое право и твоја работа. секој мој пост или било чиј, не е прозивање кон тебе или било кого. еднаш сфатете го тоа бре луѓе.
Последна промена: 03 Ное 2010 14:48 by Big Sister.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 03 Ное 2010 15:07 #68060

• Mama Sani
  • Mama Sani's Avatar
  • senior
  • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
  • Теми: 2653
  • Thank you received: 1852
Vesna, ocigledno na ovaa tema ne se razbirame iako na edna druga - "Razmazenost ili geni" 100% se slozivme. Vo drugata tema istite raboti sto gi kaza, jas gi imam primeneto uste pred da te procitam tebe i na majkata koja ja otvori temata i imase problem samo i odgovoriv da te sledi bidejki izlisno ke bide jas da go kazuvam svoeto iskustvo koga se e veke vo pogornite postovi kazano.
E sega ke se setis, pa napravi si kombinacija od toa tamu i ova ovde.
Ne znam zosto me okarakterizira kako majka "tepac", no navistina toa ne sum, dui sakav i privatno da te pobaram za da razgovarame za nekoi raboti od oblasta na vospituvanjeto i odnesuvanjeto kon decata. No nemoj da gubis trpenie so nas ako ne se slozuvame so tebe 100% tokmu na sekoja tema. Ne sakam da se deram nitu da tepam. Deteto moe si e samouvereno, duri ponekogas i premnogu.
Ne se razbirame vo delot kade nekoi raboti se pravat namerno, kako predizvik od strana na deteto, nie sme razgovarale so nego (sega mojov razgovor e adaptiran za 3 godisna vozrast, za da moze da me razbere), a toa pak si tera po svoe. Znaci da predvidime situacija vo restoran, hotel , na plaza kade ne e vo nasa moznost da gi predvidime site opasnosti, a gi ima mnogu. Tocno trcam po nea, odam, vnimavam. Sega nemoj da me etiketiras kako pobornik za tepanjeto ili nevnimatelna majka. Tuku ajde da go uprostam prasanjeto: Vesna, dali e dobro i mozno da se vospostavi nekakov avtoritet na roditel sprema deteto i koj e nacinot da se postigne toa.
Dolg post, no se nadevam deka konecno se razbravme.
Последна промена: 03 Ное 2010 15:08 by Mama Sani.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 03 Ное 2010 15:28 #68077

• busavo
  • busavo's Avatar
  • toddler
  • Теми: 267
  • Thank you received: 30
значи од досегашните ваши постови можам само едно да ви кажам
немој да ми се дереш, јас сум умно дете.
значи толку викање има на темава што компјутеров вришти.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 03 Ное 2010 15:46 #68092

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
Бушаво - А кој е твојот став за темава?
Овде јас не гледам вриштење туку дискусија на потемпераменто или посмирено ниво. :)

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 03 Ное 2010 16:00 #68103

• Leontina
  • Leontina's Avatar
  • new born
  • Теми: 24
  • Thank you received: 5
Jas sum nova na forumov i sekojdnevno ja sledam temava i ne mozam da se iznacudam zosto samo majkite ovde pisuvaat vo prvo lice ednina i im se odgovra od strana na strucno lice samo nim. Zarem vo procesot na odgleduvanje na decata, vo nivnoto vospitanie tatkoto ne igra uloga? Ako se iznesuvaat iskustva treba da se iznesat kako semejni iskustva i dokolku se dava sovet, kritikuva ili podrzuva povtorno treba da e upateno do obata roditeli.
Dokolku nekoe semejstvo ima problem site clenovi od semejstvoto treba da pobaraat strucna pomos i site da se zazemat da go resat problemot.
Nie vo naseto semejstvo ne sme pobornici za "fizicko kaznuvanje ili discipliniranje" no se trudime da izgradime cvrst stav i avtoritet kon decata. Sekogas se podrzuvame megjusebno so partnerot koga se vo prasanje odluki povrzani so decata, ne se raspravame pred niv nitu so niv, no imame izgradeno nacin na koj komunicirame so decata preku dijalog, ukazuvanje na opasnosti preku primeri i sistem na nagraduvanje ili kaznuvanje (nema da odis kaj drugarceto ako ne si ja napises domasnata).
Look around yourself
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 03 Ное 2010 16:17 #68113

• busavo
  • busavo's Avatar
  • toddler
Ane wrote:
Овде јас не гледам вриштење туку дискусија на потемпераменто или посмирено ниво. :)
страна 1 и страна 2.
:) :)

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 03 Ное 2010 16:18 #68115

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
busavo wrote:
Ane wrote:
страна 1 и страна 2.
:) :)

тогаш значи ова
busavo wrote:
значи од досегашните ваши постови можам само едно да ви кажам
немој да ми се дереш, јас сум умно дете.
значи толку викање има на темава што компјутеров вришти.

е само провокација?

нема потреба. мислам дека е ред да ги оставиме и другите да го изнесат своето мислење :)

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 03 Ное 2010 16:22 #68119

• Vesna Blazevska
  • ВИП
Srna wrote:
Vesna, ocigledno na ovaa tema ne se razbirame iako na edna druga - "Razmazenost ili geni" 100% se slozivme. Vo drugata tema istite raboti sto gi kaza, jas gi imam primeneto uste pred da te procitam tebe i na majkata koja ja otvori temata i imase problem samo i odgovoriv da te sledi bidejki izlisno ke bide jas da go kazuvam svoeto iskustvo koga se e veke vo pogornite postovi kazano.
E sega ke se setis, pa napravi si kombinacija od toa tamu i ova ovde.
Ne znam zosto me okarakterizira kako majka "tepac", no navistina toa ne sum, dui sakav i privatno da te pobaram za da razgovarame za nekoi raboti od oblasta na vospituvanjeto i odnesuvanjeto kon decata. No nemoj da gubis trpenie so nas ako ne se slozuvame so tebe 100% tokmu na sekoja tema. Ne sakam da se deram nitu da tepam. Deteto moe si e samouvereno, duri ponekogas i premnogu.
Ne se razbirame vo delot kade nekoi raboti se pravat namerno, kako predizvik od strana na deteto, nie sme razgovarale so nego (sega mojov razgovor e adaptiran za 3 godisna vozrast, za da moze da me razbere), a toa pak si tera po svoe. Znaci da predvidime situacija vo restoran, hotel , na plaza kade ne e vo nasa moznost da gi predvidime site opasnosti, a gi ima mnogu. Tocno trcam po nea, odam, vnimavam. Sega nemoj da me etiketiras kako pobornik za tepanjeto ili nevnimatelna majka. Tuku ajde da go uprostam prasanjeto: Vesna, dali e dobro i mozno da se vospostavi nekakov avtoritet na roditel sprema deteto i koj e nacinot da se postigne toa.
Dolg post, no se nadevam deka konecno se razbravme.
Srna, najseriozno te molam, procitaj ja temava, pronajdi bilo cij post vo koj majkite koi pleskaat bea nareceni "tepaci". Jas vo ni eden moment ne izgubiv trpenie, ovaa tema mozebi e tema koja sum ja posetuvala najcesto i na koja sum pisuvala najcesto. Kolku sto me drzi mene sekjavanje, toa izvorno e od mama vase koja dade slobodno tolkuvanje na eden post na kinki. Neka bide odgovor i za mama vase: sama sebe se etiketira. Posle takvoto etiketiranje na temava nastana kurshlus, se plaea i zharea suetite, padnaa i navredi (dobro, luge sme, sve razbiram) i glavnata tema otide nekade poklopena so merenje "na kogo mu e pogolem". Znaci totalno nedorazbiranje, jas zboram za shumata, ti za drvata a imame konflikt za ridot. Sekoja majka nekogas vo nekoj moment bila nevnimatelna, jas posociv moj primer i se sluci tokmu koga bevme na gosti (sin mi se presegna preku prozor). Sto mislis jas sum idealna, ne gresam? Gresam i te kako, idealni roditeli nema! Ni imalo ni ke ima. Edna greska na majkata, ne ja pravi majkata losa. Site im se treseme na decata, no ete, nekoj ima potenko trp0enie i znae da plesne, kako se cuvstvuvaat decata vo tie momenti pisav pogore. Znaci sekoj ima svoj nacin kako se spravuva so situacijata, no ne mozam da se slozam so toa deka od nase nevnimanie deteto treba da e ispleskano.
Se nadevam sega sum pojasna.
Da odgovoram na tvoeto prasanje: jas sum za postavuvanje na avtoritet nad deteto, toa dava sigurnost na decata, cuvstvo na bezbednost i doverba. Ne bi sakala da gnjavam so teorija, postojat 3-4 modeli na roditelstvo, jas ne sum ni za eden od niv posebno tuku za nivna kombinacija. E sega klucno e KAKO da postigneme avtoritet kaj decata? Lesno e da postavis odredeni pravila koi mora da se pocituvaat i ako ne se pocituva ples! Najlesno e taka, no tepanjeto ke dovede do strav i nedoverba vo roditelot, deteto ke se pokoruva zatoa sto se plasi (strahopocit) ili pak ke tera inaet za da gi testira granicite na roditelot koj pak ke go napleska zasto ne slusa. Ako deteto nema doverba vo roditelot i ako roditelot nema doverbavo deteto, ne moze da ocekuvame vozrasen koj ke veruva vo sebe i svoite sposobnosti i nemozeme da ocekuvame deka takviot roditel ke bide pocituvan od svoeto dete (mozebi dodeka e malo no vo pubertet doaga ona "e ne ti se plasam be, sto mi mozes?). Sekoe dete razlicno ke reagira, toa ne zavisi samo od pleskanjeto ili ne pleskanjeto, zavisi od mnogu drugi faktori. Avtoritet moze da se vospostavi so gradenje na silna i stabilna vrska pomegu roditelot i deteto, vrska koja ke bide polna so doverba, dvonasocna vrska. Ako roditelot izgradi fer odnos kon deteto, togas ne gledam pricina i deteto da ne e fer kon roditelot, potrebno e mnogu razgovor i mnogu blizina, mnogu objasnuvanje na nestata, pricinite zosto nesto smee ili ne smee da se pravi, za posledicite od odredeni postapki...kolku pati sum bila svedok na slednava situacija:
tato: nemoj da go pravis toa i toa!
dete: zosto???
tato: zasto jas taka velam! ili za da prasas i pak da ne znaes! (i ova sum go cula)
Rigidnost, krutost, nefleksibilnost, nametnuvanje na avtoritet, nemanje strplivost da im se obrati vnimanie na decata, da im se posoci na posledicite. Ova odnesuvanje ke predizvika zbunetost i strav kaj decata, pa koga ke se tinejdzeri nema ni strav da cuvstvuvaat, samo zbunetost i togas se pravat pogolemite greski OD INAT. Probaj da mu kazes na eden tinejdzer ne praj go ova zasho jas taka velam...se znae sto sleduva.
Koga deteto ke ima pokraj sebe roditel na koj mu veruva, na koj moze da se potpre (a toa ne se gradi preku nokj, se gradi od samo raganje na deteto), roditel na koj moze da smeta za bilo sto vo bilo koe vreme, avtoritetot e vekje izgraden ili potocno se gradi cel zivot. Ne se retki slucaite kade sto i kaj vozrasen covek moze da padne "mitot" za negoviot tatko ili majka. Znaci vazno e i roditelot da ima pocit kon deteto, ne e toa ednonasocna vrska,kako ke go naucime deteto da pocituva, ako ne go pocituvame? nema drug nacin, decata ucat po model na roditelite. I treba uste nesto da sfatime, decata ne ni se sovrseni kako sto i nie ne sme sovrseni, ponekogas znaeme da zgresime i e sosema vo red da se izvinime koga sme stanale svesni za nasata greska, taka ke gi naucime i niv da sfatat deka mozat da pogresat ni i deka e pravilno da se izvinat.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 03 Ное 2010 16:23 #68121

• busavo
  • busavo's Avatar
  • toddler
Leontina wrote:
(nema da odis kaj drugarceto ako ne si ja napises domasnata).

извини Леонтина ама баш сакав за вакви работи да се отвори тема, бидејќи тука нема да биде место за дискусија. ама вакви уцени, така јас ги викам, или нема да те сакам ако не направиш така или вака и слично ама толку сум против тие работи што дури и се карам со моите, неговите и останати дека не сакам да ми го уценуваат детето за да биде мирно или да постапи по нивна воља па макар таа била и правилната.реченица која сум ја чула: не те сакам зашто не си мирен.алооо.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 03 Ное 2010 16:32 #68125

• Frenky
  • Frenky's Avatar
  • Султанa
Kinky wrote:
А за удирањето по газ постои закон во државава, тепање си е тепање како сакаш крсти го". За тепањето. Законот постои за да ги заштити детските права. Не сум го измислила јас туку го составиле педагози, психолози, педијатри, правници... експерти во својата област. Која сум јас да се правам попаметна од сите нив заедно и да кажам дека потчукнувањето по газе не е тепање? Така ако размислуваме, ни тегнење за уши не е тепање, ни штипење, ни кубење за коса... Па ајде сега да почнеме тоа да го правиме.
vesna,
a kako da go tolkuvam ova?
samo del od izjavite,mnogu strani se.

jas go protolkuvav onaka kako sto go procitav.ajde majki pomognete mi okolu tolkuvanjreto.mozebi jas gresam? neznam,ne vikam deka sum pravo ama edno znam,tepanje e edna rabota a vikanje ili podcuknuvanje po gazot e druga rabota.

i sega jas sama sum se etiketirala? bog da cuva,pa koja majka saka taka da ja vikaat a uste pomalce sama da se narekuva?

togas i ane e tepac zatoa sto procitav deka i ona viknala i plesnala po gazot.
zosto togas nejze ne i se obratis?
Последна промена: 03 Ное 2010 16:39 by Frenky.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 03 Ное 2010 16:39 #68128

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
Добро и јас сум тепач и сите сме тепачи и сега сите да се затепаме може?
:muahaha:

ај сега назад на темата..... иначе ќе игра метла :zelen: