Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете!

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 15:26 #66336

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Значи дете што е „ослободено“ од конзервативно воспитување, кое не се казнува, не се кара, па ако сакате и не се тепа, склоно е на девијантни појави, бидејќи никогаш не било казнето за своите грешки. Склоно е на психички проблеми, бидејќи секогаш му е попуштано. Не знае да се социјализира, бидејќи научено е да му се преќутува за неговите грешки.

Со ова ама воопшто неможам да се сложам!!!
Никогаш не сме биле удрени(јас,брат ми и сестра ми), ни потскарани, нит пак казнувани на било каков начин.Не сум деликвент, не сум психопат, немам никаков проблем, само добив добар пример од моите родители како треба да ги воспитам моите деца, без карање,тепање а сепак да имаат стравопочит спрема мене.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Vesna Blazevska

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 15:43 #66344

 • berezitski
 • berezitski's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 38
 • Thank you received: 14
 • Карма: 5
Anna Molly wrote:
Со ова ама воопшто неможам да се сложам!!!
Никогаш не сме биле удрени(јас,брат ми и сестра ми), ни потскарани, нит пак казнувани на било каков начин.Не сум деликвент, не сум психопат, немам никаков проблем, само добив добар пример од моите родители како треба да ги воспитам моите деца, без карање,тепање а сепак да имаат стравопочит спрема мене.

Значи се вели дека таквите деца се повеќе склони на девијација и асоцијалност, тоа не е правило, за тоа треба и други предуслови. Еден од условите е помодарско воспитување на детето.

Психичкото малтретирање е пострашно од физичкото (викањето и тепањето). Казните и наградите што најчесто родителите ги користат во замена со традиционалното воспитување пораснува деца без никакви емоции, без чувство за другарство, повлечени во себе, и на светот гледаат преку материјалната призма. Деца кои се воспитани на овој начин се претежно премногу(зачудувачки) мирни.
а?
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 15:55 #66356

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Според мене негативните искуства во детството, како физичко и псхичко малтретирање, повеќе доведуваат до девијантно однесување, психолошки проблеми, затворање на детето само во себе, немање самопочит.
Секако секој има различен став јас сум строго против било какво психичко и физичко малтретирање.
Нормално секогаш сите ние имаме изливи на нервоза врз нашето дете.
Секоја грешка на детето треба да се поправи со разговор, а не со викање, тепање.
Детето го гледа и осознава светот преку родителите, ако родителите го тепаат и му се дерат каква слика за светот и животот би имало тоа дете?!?!
Последна промена: 29 Окт 2010 15:56 by Molly.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 16:03 #66365

 • berezitski
 • berezitski's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 38
 • Thank you received: 14
 • Карма: 5
Anna Molly wrote:
Според мене негативните искуства во детството, како физичко и псхичко малтретирање, повеќе доведуваат до девијантно однесување, психолошки проблеми, затворање на детето само во себе, немање самопочит.
Секако секој има различен став јас сум строго против било какво психичко и физичко малтретирање.
Нормално секогаш сите ние имаме изливи на нервоза врз нашето дете.
Секоја грешка на детето треба да се поправи со разговор, а не со викање, тепање.
Детето го гледа и осознава светот преку родителите, ако родителите го тепаат и му се дерат каква слика за светот и животот би имало тоа дете?!?!

Значи не зборам за излив на нервоза на родителот, тоа е веќе малтретирање. Зборам за грешка на детето, која се повторува. Секогаш на прво место се прави разговор со детото, пошто детето само по себе не знае што е лошо, а што не.

Еве ќе дадам пример. Доколку дете на 2-3 годишна возраст, пипка во штекер, еднаш-два пати му се збори со убаво, но дали може да збориме со убаво 100 пати и да чекаме детето да го удри струја за да ја чукаме после главата што сме напраиле.

Значи ќотекот не е за да детето свати дека згрешило, детето за некои работи не може да свати. Ќотекот е за да стекне условен рефлекс, за да знае дека не треба нешто да прави. Значи карањето и ќотекот пред се за да детето се заштити само од себе, а не да се изразат фрустрациите на родителите.
а?
Последна промена: 29 Окт 2010 16:04 by berezitski.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 16:06 #66368

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Не се сложувам дека детето треба да се казни за да научи (таман работа!), а не ни мислам дека треба за се да се поддржува, баш тука убаво објаснија мајките дека треба за се да му се објаснува, упорно и упорно.... Никој тука не рече дека треба секогаш да му се попушта, туку дека постои друг начин освен, ќотек, да му се посочи дека прави грешка.

Зборовите на Бубамара комплетно ги разбирам зашто сум ги доживеала. Моето дете доби ќотек од друго дете на 10 месеци (другово дете имаше 3ипол год. и го удри со пластична пушка во лице). Син ми се здроби од плачење, јас мислам дека ќе добиев инфаркт, искрено во моментот на нерв ми удри детето, а за после 2 секунди да ми падне и за него жал зашто е и тоа многу мало.... Неговата мајка не знаеше кај да се сврти од срам, у паника го удри, па ја неа и викнав да не го удирала, настана цела мешаница на која од сегашен аспект и наоѓам и други решенија, ама ете у моментот човечки реакции.... Од нив па и учиме....

А у фамилија имаме и случај кај што детето зема нож, се качи на маса и рипаше, викаше, а мајката си ќути, не го опоменува као она така го воспитувала! Е ова ми е тотално не разбирливо, ова е одење во друга крајност, демек да не го навредела детево!!!
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 16:12 #66372

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Pa krajnostite se sekogas ekstremni. Jas ne sum za tepanje, ama podviknuvam i toa kako, pa togas sinko znae deka e kraj i nema ponataka. Normalno prvo probuvam so ubavo, ama po nekolku pati povtoruvanje, dejstvoto prestanuva ako podviknam. E sega malo plesnuvanje po gaze isto mi se slucilo i ne go svakam tragicno, ama pa ne sakam da svati deka toj moze da napravi nesto loso a najloso za vozvrat sto moze da mu se sluci nemu e pleskanje. Mnogu mi e povazno sto koga ke mu kazam deka ne mi se dopaga toa sto go pravi, gleda najcesto da me poslusa i nesaka da bide kaznet
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 16:13 #66373

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Е Небо, многу сликовито добро објасни она што и јас го зборам. Значи да не се оди од крајност во крајност.
Тука ниедна од мајките верувам дека не се хистеризира врз детето и на секој напад на емоции му се дере затоа што сака да се издува. Јас конкретно зборам за истово што го кажа и ти. Да го видам со нож да рипа?! И да седам без да го подкарам?
Значи мора да се разграничат поимите, изгледа на крај ќе испадне сите дека сме сакале истото да го кажеме, а не сме разграничиле поими.
Едно е да му се ДЕРЕШ, друго е да му ВИКНЕШ, трето е да го КАРАШ, сосема шесто да му се ХИСТЕРИЗИРАШ и ЌОТЕК е веќе скроз друга категорија.
Јас не му се хистеризирам на моето дете, ама го подкарувам кога прави работи со кои може да се повреди себе или другите.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 16:34 #66377

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Не сакам да бидам лошо сфатена. Не зборував јас за кршење од ќотек. Туку, дека јас никогаш не сум била удрена, скарана и казнувана не значи дека имам девијантно однесување или психичи проблем, како што генерализираше berezitski во својот пост.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 16:35 #66378

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
berezitski wrote:
Значи се вели дека таквите деца се повеќе склони на девијација и асоцијалност, тоа не е правило, за тоа треба и други предуслови. Еден од условите е помодарско воспитување на детето.

Ми се допаѓаат вакви провокации. Темава тек ќе се разгори значи:zelen:

Прво - аман со штекерот, па штекерот. За се се наоѓа решение, па и за штекерот има. Заштитете ги со пластични капачиња, супер се, не се скапи, по 20-30 денари се наоѓаат и готово со таа тема. Барем за по дома. А на гости и онака не планирам да го оставам детето без мој надзор, па ќе можам да видам и евентуално ако оди да чепка во туѓи штекери. А за цепидлаките - па, може по неколку капачиња да се носат и во ташна, па и на гости да се заштитат штекерите:zelen: !

Е сега, нарекување на одгледувањето деца без физички казни на помодарско воспитување, за многумина ќе биде навреда. Јас нема да се навредам, попрво ќе го сфатам како провокација за уште подлабока и поширока дискусија меѓу родителите.

berezitski не гледаш колку си контрадикторен. Велиш дека (добредојде на форумов) децата одгледани со пермисивно воспитување се повеќе склони на девијација и асоцијалност, а потоа додаваш дека системот со казни и награди пораснува деца без никакви емоции, без чувство за другарство, повлечени во себе, кои на светот гледаат преку материјалната призма. И додаваш дека тие се претежно премногу мирни!!! Девијантни и мирни,хм :unsure:.

Какви деца пораснува традиционалното воспитување гледаме по тоа каков свет сме создале. Колку луѓе денес се интимно лути на своите родители, бесни што биле удрени, плеснати, понижени во детството. Премногу. Навредени повредени што родителот не ги разбрал, бил себичен, не се потрудил, премногу грешел итн. А морал!

Јас никогаш нема да прифатам дека родителот као, е жртва за детето. Демек се мачи, работи да му овозможи на детето се, а ова е непослушно, не знае да цени. Како па да не. Во детскиот свет повеќе на цена е нежноста и љубовта. И најчесто е обратно, детето е жртвата, затоа што ниедно дете нема родители какви што заслужува. А родителот и те како добива со самото тоа што станал родител. Добива исполнение на својот живот, добива смисла... А детето го третира како некој што нему му е должен. Смешки. За жал, често слушаме став - јас сум го родил, има да ме слушаш, како да е детето сопственост на родителот:ne: .

Една мудрост вели дека родителот треба само да дава и никогаш не смее да бара да земе нешто назад од своето дете. Тоа така треба да биде, за да може во иднина детето да му дава на своето дете...
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ZZ, Kinky, Tessi, Vesna Blazevska, Molly

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 16:40 #66380

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Ama sega da ne mesame babi i zabi. Znaci zboruvame za vikanje kon deteto, a i udiranje kako vospitno-obrazovni merki :)
Jas sum viknala - NEEEEE NEEEEEEE, na cel glas. Deteto se stapisa, se zdrvi. Posle ja gusnav i ja krenav ... ja smiriv. Ama ako ne izreagirav taka taa odese da mi kaze nesto za peglata so koja peglav 2 min. pred toa. Od soba dotrca i pravo kon pegla - me iznenadi. I ova ne go racunam jas kako vikanje, derenje na deteto ... toa bese moja instiktivna reakcija, i so toa ja spasiv da ne se izgori. Tuka nema mesto za razgovor ili druga merka :)

Za derenje racunam - slusas li ti sto ti zboruvam? koza edna, nevospitana ... nemoj da ti se povtori ova uste ednas? razbra? E ovoj nacin ne go poddrzuvam, pa sto i da napravi deteto.

p.s. ama sum slikovita :)
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 16:51 #66384

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
Тоа викање со пеглата не е дерење на детето.
Јас под дерење и викање подразбирам исполување на нашите негативни емоции кон детето.
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 16:57 #66386

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Се сложувам дека со котек ништо не се постигнува ама со Редсоња малку не се сложувам.Па секако јас сум го родила и мора да ме слуша зашто родителот е оној кој треба да го насочи детето на прав пат,и ако детето не го слуша родителот кој друг ке го слуша???Бен 10???Не сум некој строг родител па да не смее да мрдни ама се си има граница и кога му речам нешто очекувам да ме послуша.До денес сум го плеснала неколку пати лесно по газето ама денес ми го пукна филмот.Бевме во зоолошка па тој сака да оди во тоалет.Го носам во тоалет си врши тој работа па ај и јас да свршам работа и одвај некако се балансирам да не седнам на шолјата тој пробва да ја отвори вратата а луге врват тука пред вратата.Му реков со убаво 2 пати тој упорно пробва,па му свикав тргни се од вратата и почекај леле како што му реков кога се заврти и кога му ја плесна една по лице звези видов па одма инстиктивно му ја залепив една па да видиш како престана и знае дека згрешил и се извина.Ми се плачи одпосле ама во моментот си го доби.
Сандра
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 17:26 #66403

 • PiPoLiNo
 • PiPoLiNo's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 571
 • Thank you received: 243
 • Карма: 10
redsonja wrote:
Тоа викање со пеглата не е дерење на детето.
Јас под дерење и викање подразбирам исполување на нашите негативни емоции кон детето.


negativni emocii nikogas ne iskazuvam kon deteto sepak sum diplomirana domakinka sto ete imam nekoj relaksiracki zanaet :laugh: jas znam deka ne smeam i ne mozam da ja isfrlam mojata negativna energija na deteto no sepak sum vikala i sum se derela na moeto dete vo odredena situcija (nema potreba da gi nabrojuvam posto neli spored odredeni clenovi se se resava so miren ton , e ovie situacii ne mozele da se resat na toj nacin )

nema majka na svetot sto saka da mu vika na deteto sto toa ja ispolnuva , sekoe dete svoja politika so nekoe polesno so nekoe potesko ke izlezes na kraj ama i vo dvata nacini se trudime da go izvleceme najdobroto vo toj kraj

licno jas sum bila i udrena i vikana od moite roditeli(i sekogas sum znaela zosto e toa napraveno) i ne se smetam sebesi za osoba so niska samopocit ili neznam ti sto tuku naprotiv se smetam za mnogu gorda osoba koja moze da se spravi i so najteski situacii i na krajot da go izvlecam najdobroto od situacijata

ne velam deka udiranjeto i vikanjeto vlijaele na toa da bidam takva kakva sto sum ama definiti ne napravile od mene ni najmalku los covek i covek so niska samodoverba (kako sto vprocem diktiraat denesnive pedagoski knigi)
Последна промена: 29 Окт 2010 17:28 by PiPoLiNo.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zlatna

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 17:32 #66408

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Damjana wrote:
Za derenje racunam - slusas li ti sto ti zboruvam? koza edna, nevospitana ... nemoj da ti se povtori ova uste ednas? razbra? E ovoj nacin ne go poddrzuvam, pa sto i da napravi deteto.

p.s. ama sum slikovita :)
Е Дамјанче да си жива и здрава за пластичниот опис :laugh:
Овој начин верувам дека ниеден родител не го поддржува :da:

Еве сега пред да го пратам постот читам дека редсоња на пример под викање подразбира испразнување емоции кон детето.
Јас не го практикувам тоа во никој случај, а од друга странма самата за себе кажувам дека му подвикнувам или ко подкаурвам детето. Го подкарувам и јас во тие ситуации-Јана немој да скокаш ќе паднеш! Немој така ќе се удриш! Полека! Јана не мафтај со играчката можеш да удриш некој! Не ја отварај таа фиока може да ти падне! Е ова е за мене подвикнување или подкарување. Или пример не спиела во градинка- ја прашувам зошто? Првин убаво објаснуваме дека тоа не е во ред, за на крај со благо повишен тон да и кажам дека утре мора да спие и дека ќе бидам многу тажна ако не спие! Ете ова се моите методи на подкарување и на подвикнување.
Конкретно моите, затоа викам секој има поинаква можда перцепција за одредени изрази, за мене дерење и викање не е исто. Дерењето е вулгарно, омаловажува, а викањето е повишен тон кога треба да се објасни нешто.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 18:17 #66445

 • berezitski
 • berezitski's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 38
 • Thank you received: 14
 • Карма: 5
redsonja wrote:
Ми се допаѓаат вакви провокации. Темава тек ќе се разгори значи:zelen:

Прво - аман со штекерот, па штекерот. За се се наоѓа решение, па и за штекерот има. Заштитете ги со пластични капачиња, супер се, не се скапи, по 20-30 денари се наоѓаат и готово со таа тема. Барем за по дома. А на гости и онака не планирам да го оставам детето без мој надзор, па ќе можам да видам и евентуално ако оди да чепка во туѓи штекери. А за цепидлаките - па, може по неколку капачиња да се носат и во ташна, па и на гости да се заштитат штекерите:zelen: !

Штекерот е само една од опасностите што го демнат детето, штекерот е само еден пример кажан еднаш од мене, а ти го интерпретираш како да сум го кажал 100 пати. Ти можеш да носиш капачиња за штекер, ама на пример не можеш да знаеш што може да најде детето под креветот на гостите и да го стави тоа у уста, или ќе носиш правосмукалка на гости ?!?!??!?!

redsonja wrote:
Е сега, нарекување на одгледувањето деца без физички казни на помодарско воспитување, за многумина ќе биде навреда. Јас нема да се навредам, попрво ќе го сфатам како провокација за уште подлабока и поширока дискусија меѓу родителите.

berezitski не гледаш колку си контрадикторен. Велиш дека (добредојде на форумов) децата одгледани со пермисивно воспитување се повеќе склони на девијација и асоцијалност, а потоа додаваш дека системот со казни и награди пораснува деца без никакви емоции, без чувство за другарство, повлечени во себе, кои на светот гледаат преку материјалната призма. И додаваш дека тие се претежно премногу мирни!!! Девијантни и мирни,хм :unsure:.

Прво зборев за материјални казни и награди, како замена за физичките казни (викање и тепање),
И второ, 90% убијци, педофили и луѓе со најтешки девијации, се дури и премногу мирни, што околината не може да верува дека тие биле способни за такво нешто. И претежни после некое злосторство, околината е запрепасена како тој човек, кој не газел на мравка, можел тоа да го направи. Најдобри за пример се децата кои имаат направено масакри во училишта во САД.
redsonja wrote:
Какви деца пораснува традиционалното воспитување гледаме по тоа каков свет сме создале. Колку луѓе денес се интимно лути на своите родители, бесни што биле удрени, плеснати, понижени во детството. Премногу. Навредени повредени што родителот не ги разбрал, бил себичен, не се потрудил, премногу грешел итн. А морал!
Денешното општество што сме го создале е следното, 70% од луѓето меѓу 30-40 години се немажени-неженети. Тоа е токму онаа генерација од миграцијата село-град, и напуштањето на традиционалното воспитување на децата, внесување на либерално однесување итн. Што би рекол Балашевиќ (генерација педет и неке па наваму). Тие деца се можеби тепани, но тепани се од фрустрациите на родителот, не се тепани во воспитна смисла на зборот.

Значи тука треба да се прави разлика тепање за да се изрази сопствената фрустрација, а не грешката на детето е исто така фатална, можеби и повеќе фатална.

redsonja wrote:
Јас никогаш нема да прифатам дека родителот као, е жртва за детето. Демек се мачи, работи да му овозможи на детето се, а ова е непослушно, не знае да цени. Како па да не. Во детскиот свет повеќе на цена е нежноста и љубовта. И најчесто е обратно, детето е жртвата, затоа што ниедно дете нема родители какви што заслужува. А родителот и те како добива со самото тоа што станал родител. Добива исполнение на својот живот, добива смисла... А детето го третира како некој што нему му е должен. Смешки. За жал, често слушаме став - јас сум го родил, има да ме слушаш, како да е детето сопственост на родителот:ne: .

Детето само од себе не е свесно за живиот свет околу него, за разлика од животинскиот свет, цивилизираниот свет (луѓето) имаат за задача да ги постават децата на прав пат. Грешно е да ја сватиш улогата на родителот како жртва, тоа е повеќе како обврска. Но дека детето не смее да го слуша родителот, тоа е смешно, родителот на детето му е правецот во животот, и мора да се најде начин тоа да го слуша родителот. Не заради тоа што му е родител, туку дека тоа е обврска на родителот.
Или треба да се водиме според сваќањата на едно 5-6 годишно дете, и да одиме по негов памет, нон сенс. Па и да е 10-12 години и поголемо.
а?
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 20:15 #66492

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Vesna Blazevska wrote:
delfin76 wrote:
za Vesna: muabetot mi bese koi se tie posledici strasni od retko pleskanje po gaz vo "ekstremni situacii"
inaku ima pleskanje i pleskanje
Ima pleskanje i pleskanje, tocno, samo jas pak ke kazam, psiholoskiot moment nekako vi bega na site. Pisav vekje nekade koi moze da se posledicite, za mene e dovolno da spomnam niska samodoverba, niska samopocit.

vo ovoj a i vo prethodnite postovi osven niska samodoverba i samopocit nisto drugo ne procitav.znaci kako mozni posledici,sto znaci moze ama i ne mora taka da bide.

samodoverba i samopocit se karakterni osobini na covekot no jas mislam deka spagjaat vo mnogu menliva kategorija.na pr.ako nekoj covek e sramezliv po priroda,kako sto vikame znaci toa mu e karakterna crta koja sto si ja nosi od mali noze a koja prodolzila i ponatamu vo zivotot.moze da ima nijansi kon podobro ili poloso megjutoa osnovata e taa.

kako sto jas sum brblivka,mnogu komunikativna i taka nataka.vo periodi moze sum bila potivka ama dvete osobini sto gi navedov si gi nosam i kje gi nosam dodeka sum ziva.


dodeka samodoverbata e nesto sto se uci,ne se ragjas so nea.pa so tekot na zivotot nastojuvas da ja zacvrstuvas i zgolemuvas zatoa sto taa e mnogu potrebna eden covek da uspee.
megjutoa jas sum svedok na milion situacii kade sto moi bliski lugje,porano mladi sega vozrasni,soucenici,kolegi bile lugje za primer so golema samodoverba i tos preku nokj se srusilo,isceznalo.

dovolno e vo skolo da se sluci eden incident so nastavnikot ili profesoeot,da te fati na oko ili da vlezes vo konfliktna situacija za da ja izgubis samodoverbata.
degradiranje na rabotno mesto,nenapreduvanje na istoto od x pricini.gubenje na nekoj blizok clen od familija ili prekin na dolgogodisna vrska.

razlicni situacii vo zivotot moze da dovedat do istoto bez razlika na socijalniot status,potekloto i vozrasta.

samodoverbata se steknuva niz godinite i e tezok proces.dodeka mnogu e lesno da ja izgubis.

ako se ova tvoite argumenti(samopocit,samodoverba) togas jas ne sum ubedena vo tvojot stav.nabrojav nekolku od mnogute primeri kako se gubat tie osobini. i koga se mali deca i koga se vozrasni lugje.

inaku milo mi e,em drago sto se vodi diskusija na civiliziran nacin so sprotivni mislenja,bez pritoa da se klasificiraat lugjeto kako antipacifisti ili promoteri na nasilstvo i teror.
i sto se povekje zema zamav ovaa tema,bez razlika koj e vo pravo.

mi otide poslednata misla.
znaci jas kako zaklucok smetam deka posledicite koi gi nabroja mozat da mu se slucat sekomu,vo sekoe vreme i deka istite ne prestavuvaat zakana po psihickoto zdravje na covekot.normalno,dokolku dojde do toa kje treba da se raboti na vrakjanje na istoto a so samototo toa ne moze da ostavat trajni posledici za razlika od drugi agresivni merki na vospituvanje.
Последна промена: 29 Окт 2010 20:28 by bubamara.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 20:28 #66495

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Баш сте се расписали, једва стигох да ишчитам све..и јако ми је драго што је ова тема оволико посећена и што се дискутује..јер свако од нас читајући туђа искуства уствари преиспитује себе и своје поступке, а то је права ствар..

Само ми се чини да су се мало измешале и бабе и жабе..
Под дерањем на дете не подразумевам ситуацију када се дете нађе у опасности, па викнеш..то се зове упозорење и то је најнормалнија инстинктивна реакција када видиш да је неко у опасности, поготово неко најдражи на свету, твоје дете..
Дерање је када немаш стрпљења да свом детету мирним разговором објасниш зашто нешто није лепо да се ради (па нека је то и сто пута), зашто нешто не сме и када желимо да коригујемо његово понашање, него то радимо повишеним тоном, узбуђено, нервозно..када се брецамо на дете за сваку ситницу јер смо нервозни и незадовољни собом и својим животом..

Дете се васпитава од рођења, а приметила сам да многи у томе закасне, па после кад то увиде, обично прибегавају агресивним методама васпитања..
Кад дете тек проговори, већини је на пример јако интересантно да их уче да псују, па се смеју на сваку псовку..дете не зна да је псовање ружно, а ако то одрасли одобравају оно то наставља да ради и све више и више псује и користи ружне речи..онда родитељи схвате да су погрешили и почну да грде дете..а дете се збуни..
Исто тако сам приметила код многих родитеља да је за непримерено понашање њихове деце оправдање то што су мали..значи руши са стола, са полица, отима играчке, удара..и кад ти очекујеш реакцију родитеља, он каже али он-она је мали, зато то ради..
То су примери закаснелог васпитања који су ми први пали на памет, а доста су чести..и што је најгоре, дете се убрзо скоро потпуно отме контроли и тада се дешава да родитељи буквално не могу да га обуздају..и тако се уђе у зачаран круг из кога је све теже изаћи..дете је све збуњеније и из протеста прави све више безобразлука, родитељ је све нервознији јер губи конце, ауторитет..

Ово су само нека од мојих запажања после посматрања људи из моје околине и њиховог опхођења са децом..
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, prasence

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 20:37 #66497

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
ZZ wrote:
Само ми се чини да су се мало измешале и бабе и жабе..
Под дерањем на дете не подразумевам ситуацију када се дете нађе у опасности, па викнеш..то се зове упозорење и то је најнормалнија инстинктивна реакција када видиш да је неко у опасности, поготово неко најдражи на свету, твоје дете..
Дерање је када немаш стрпљења да свом детету мирним разговором објасниш зашто нешто није лепо да се ради (па нека је то и сто пута), зашто нешто не сме и када желимо да коригујемо његово понашање, него то радимо повишеним тоном, узбуђено, нервозно..када се брецамо на дете за сваку ситницу јер смо нервозни и незадовољни собом и својим животом..

samo sto sakav da prodolzam so pisuvanje na ovaa tema,koga op nas guru se kazal.se soglasuvam 100%.vo takvi momenti mislam deka ne se dereme tuku rikame kako zivotnite.majkata lav i maloto lavce...

vo site drugi situacii derenjeto e totalno neopravdano i neosnovano.


za formulacija sto e derenje a sto vikanje.spored mene vikanje e ako povisis ton i toa trae odprilika nekolku minuti,dodeka derenje e koga kje ti otecat zilite na vratot,liceto kje ti se scrveni i komsijata odozgora kje pocne da ti tropa.

odnos so drugo lice i pri toa da upotrebam derenje mi se ima sluceno nekolku pati i toa najcesto so lugje sto ne gi znam od nekolku drzavni institucii.(i ova ne e opravdano ama gjavolot izlegol od mene verojatno)
dodeka takva komunikacija so mojata familija pobliska i posiroka,moite prijateli i bliski,nikogas.

za razlika od vikanjeto koe sto mi se slucuva cesto.a najmnogu vo soobrakjaj B)

ane spomna kako niko i rekol deka i zvucel milo koga zborela po telefon.mene jana me prasuva:mama so kogo se karas?
a jas ne se karam so nikogo tuku si zboram so starosvaticata i se dogovarame za nekoi raboti.
sto znaci,epten sum grlata.kako grk :)
Последна промена: 29 Окт 2010 20:55 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 21:00 #66503

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Mama Vase wrote:

ane spomna kako niko i rekol deka i zvucel milo koga zborela po telefon.mene jana me prasuva:mama so kogo se karas?
a jas ne se karam so nikogo tuku si zboram so starosvaticata i se dogovarame za nekoi raboti.
sto znaci,epten sum grlata.kako grk :)
:laugh:

ме изнасмеа од причина што и јас сум грлата. дома кај моите кога зборуваме некој ќе помисли се караме. :laugh:
а кај мм кога дојдов на почетокот не можев да се навикнам оти зборат многу тивко.

Она кое сакав да го кажам - ме перцепирал Никола секој пат како се однесувам и како зборам кон другите. не еднаш ми се десило да се изнервирам од мајка ми и да и се брецнам на телефон или во живо. тој тоа го следел и затоа ме изненади кога ми рече така.
а додека во ситуација кога знам да си се опуштам кај моите - исто како Неда твоја вели

ама не се карајте!

Е сега за дерењето - што рече ЗЗ - има викање - кога веќе ништо не помага и кога мораш да изерагираш така да го предупредиш.
а има ситуации - кои не ги оправдувам и кои овде ги спомна Дамјана - викање за се и сешто и со навреди. тоа е она кое ја руши самодовербата и кое е психолошки терор.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 21:08 #66505

 • ZZ
 • ZZ's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Мамица без граница
 • Теми: 1249
 • Thank you received: 1256
 • Карма: 347
Mama Vase wrote:
sto znaci,epten sum grlata.kako grk :)

Ево смејем се на глас, гледају ме деца шта ми је..:hahaha: :hahaha: :hahaha:

Значи Мама Васе, ти уопште уствари не вичеш на децу, него ти такав глас..исто као и Ане..
Извињавам се на малом офф топику, али ово ми је толико било симпатично да сам морала да прокоментаришем..:laugh:
Dorotea 2006.
Lazar 1996.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 21:10 #66506

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
ete,pisav za se ama zaboraviv za navredite kon decata.
e za ova ubivam zimi se.niz nekoi raboti mozam da pominam ili da progledam niz prsti.ama da slusnam nekoj vozrasen da se obrati taka na dete :mdf:

ova e nesto sto mnogu mi smeta vo naseto opstestvo.sekojdnevno sum svedok na vakvi situacii,za zal.
kako sto nekoj rece,losiot zbor 100 pati povekje moze da nanese steta odkolku bilo sto drugo.
i za vakvo nesto nema i ne postoi nikakvo opravduvanje.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 21:49 #66517

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Se ubiv od pisuvanje i me odlogira :(

Sakav da pisam okolu stravopocituvanjeto. Sto znaci toa - pocit od strav. Kako moze da se postigne?
- So muabet - mora da me pocituvas i da pravis jas kako sto vikam! Zosto? - zatoa sto jas sum ti majka, sum te rodila (ovoj odgovor sum go chula, ne e izmislen). Go navreduvate deteto, pointegilentni se otkolku sto mislime. Nema logika vo ovoj odgovor, nema fakt .. zatoa ne funkcionira. I kako ke mu objasnis deka SAMO roditelite se tie sto moras bezuslovno da gi slusa? Ili aj neka gi slusa site, koj kako ke posaka - taka ... so ima vrska. Ne bi sakala. Efektot moze da bide i poslusno i primerno dete pred roditelite, no sosema drugo koga ne se prisutni. Ke se krie od vas, ke laze ... samo da si nema problemi. Pottiknuvame drugi losi osobini vaka.
- so zakana, kazna, pelska po gaze/race? Ke sfati deka ako ne ve poslusa ke bide loso. Oti ste pogolemi od nego i mozete da pravite kako sakate. Ama ne ste samo vie posilni od nego. Mu davame poraka da gi slusa site sto se posilni od nego. I sto koga ke potporasne? I na 15 godini ke pleskate po gaze? :)

Mislam deka razgovor, detalno objasnuvanje i pottiknuvanje na formiranje na svoe mislenje e edinstven nacin za nadminuvanje na ovie problemi. I po 100 pati ako treba ke se povtori, ke se kazat posledicite od toa sto se pravi/nepravi ...se dodeka namesto naredba - toa stane odluka na samoto dete. Na ovoj nacin ke se pottikne i analiticnosta kaj deteto. I taka ke izgradi taa doverba - deka roditelot e toj sto dava dusa i srce za dobro na svoeto dete. Samo taka se gradi avtoritet - so fakti.
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 21:59 #66519

 • Vesna Blazevska
 • Vesna Blazevska's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 174
 • Thank you received: 156
 • Карма: 84
do mama vase (da ne kvotiram tolkav post)
Definiciite sto gi imas dadeno se od pozastarena literatura, komunisticka, od pred 30 godini a moze i 40, mozes da zemes da procitas nesto kvalitetno i sto drzi voda, svetot se menuva a i nie so nego, ovie definicii sto si gi pisala se smesni.
Sum gi nabrojala velis samodoverbata i samopocitta. SAMO niv dve. Aj sea vaka, posto treba da crtam ke nacrtam: covek so niska samodoverba i niska samopocit gi ima slednive posledici - problemi vo kumunikacija, neadekvaten uspeh na rabotno mesto ili uciliste, problemi so sprotiven pol, seksualni problemi, cuvstva na otfrlenost i nepripaganje, postojano biranje na partneri koi "tepaat" - nasilni partneri, alkoholizam, narkomanija, anoreksija i bulimija, obid ili samoubistvo(najcesto obid), sostojbi na depresija, strav od izlozuvanje pr. drzenje govor pred tolpa narod, pojavuvanje na TV vo zivo (kolku od nas imaat hrabrost toa da go napravat), dovolno e?
Ti ovde fino i shkolski gi odvoi kako konstrukti i mislis deka toa taka funkcionira kaj edna licnost? gresis, mnogu gresis.
samodoverba i samopocit se karakterni osobini na covekot no jas mislam deka spagjaat vo mnogu menliva kategorija.na pr.ako nekoj covek e sramezliv po priroda,kako sto vikame znaci toa mu e karakterna crta koja sto si ja nosi od mali noze a koja prodolzila i ponatamu vo zivotot.moze da ima nijansi kon podobro ili poloso megjutoa osnovata e taa.
karakterot e STEKNAT i e potesko menliva osobina na licnosta, pominuvaat godini i godini lugeto na psihoterapja za da go promenat karakterot. SRAMOT e naucena emocija, STEKNATA, ja steknuvame od mali koga sme, koga mama ili tato ke ne navredi, ke ni rece zasrami se ili ko ke ne plesne na primer. OSNOVATA e TAA, no koj ja dava taa osnova? MAMA I TATO.
dodeka samodoverbata e nesto sto se uci,ne se ragjas so nea.pa so tekot na zivotot nastojuvas da ja zacvrstuvas i zgolemuvas zatoa sto taa e mnogu potrebna eden covek da uspee.
site karakterni osobini se ucat...a kaj se uci toa, u shkolo? NE, mama i tato ne naucile, ako tie veruvale vo nas i nie ke naucime da si veruvame vo sebe si, so pleskanje po gas ne se uci dete da stekne samodoverba.
razlicni situacii vo zivotot moze da dovedat do istoto bez razlika na socijalniot status,potekloto i vozrasta.
tocno taka, no ako mama i tato mu dadat na deteto JAKA I STABILNA osnova za samodoverba, tie varijacii vo nejzinata silina ke bidat retki i blagi.
samodoverbata se steknuva niz godinite i e tezok proces.dodeka mnogu e lesno da ja izgubis.
kukjata od temel se gradi, ako mama i tato postavile silni temeli za samodoverba, nema lesno da se srusi...ne e tocno deka lesno mozes da ja izgubis, posebno ako znaes koj si sto mozes i sto sakas...sto bi te srusilo ne znam? no ako mama ti vikala glup si, smotan si, utre i nastavnikot ko ke ti rece glup si, ke se srusis ko kula od kart, ni S od samodovreba nema da imas.
ako se ova tvoite argumenti(samopocit,samodoverba) togas jas ne sum ubedena vo tvojot stav.nabrojav nekolku od mnogute primeri kako se gubat tie osobini. i koga se mali deca i koga se vozrasni lugje.
Da, toa se moite argumenti i ke drzam do niv, definicii od knigi navistina nemam namera da pojasnuvam, jas rabotam so zivi luge, i go gledam toa jasno ko bel den na pladne. Da ja zajakne eden klient sopstvenata samodoverba ke mora gazot da go ispoti sedejki na stolce pred terapevt, ne se uci od kniga toa, od kniga mozes da zemes samo znaenje, a ne da zajaknes samodoverba. Se potrudiv daq bidam pojasna i poprecizna. Ne mozeme da gi dvoime konstruktite samodoverba i samopocit i da se prajme kako toa nisto drugo da ne povlekuva so sebe. Licnosta vnatre ne e podelena, psiholozite dale samo ime za odredeni nesta, no seto toa vnatre si ima red i povrzanost na funkcioniranjeto.
You may kill my deamons, but my angels will die too.
Последна промена: 29 Окт 2010 22:05 by Vesna Blazevska.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Kinky

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 22:57 #66531

 • berezitski
 • berezitski's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 38
 • Thank you received: 14
 • Карма: 5
site karakterni osobini se ucat...a kaj se uci toa, u shkolo? NE, mama i tato ne naucile, ako tie veruvale vo nas i nie ke naucime da si veruvame vo sebe si, so pleskanje po gas ne se uci dete da stekne samodoverba.

Весна,

Но дали се стекнува самодоверба со „преќутно“ однесување на грешка што се повторува, без никакви педагошки мерки. Како ќе му објасниш на дете од 3 години да не пипка во струја, на шпорет, во пегла, да не става све во уста, освен со поставување на условни рефлекси.

btw, не е вистина дека „агресивното“ или традиционалното воспитување доаѓа од комунизмот, незнам каде си го прочитала тоа, баш напротив, комунизмот прв го сатанизира традиционалното воспитување, а западот, тоа го прифаќа од комунизмот за време на т.н. rock&roll револуција. Подсети се на „pink floyd“ и „wall“. Така да секој обид да се сатанизира традиционалното воспитување на децата преку поврзување со комунизмот, може да успее само кај лаици и неупатени личности. Факт е дека таквото воспитување, на истокот создаде држави со катастрофални морални норми. А во поново време истото го снајде и западот.

Објасни ми каков ефект ќе има врз детето упорното објаснување за една иста работа, која треба да му ја објасниш, а не ја сваќа. Уствари не ги сваќа 90% од зборовите што ги употребуваш. И не го сваќа предупредувањето сериозно и упорно ја повторува истата работа. Немој при тоа да ми кажуваш дека упорноста и стрпливоста е круцијална, пошто некои работи едноставно не смеат да се повторат. Има иљадници примери, трчање преку улица, ненаведнување кроз прозор, не играње со упаљач итн. Значи непостои некој кој може засекогаш да ги изолира сите овие закани за детето, и кој може да му објасни дека е опасно, а тоа да свати. Тоа за детето е еден нов свет кој неговите сетила го откриваат, некои можат да бидат опасни по неговиот живот доколку ние не реагираме давајќи му на детето условни рефлекси.

Тоа се основните работи, за помали деца, но поголемите деца колку и да изгледаат посигурни во себе, тие се уште повеќе во опасност(дроги и други пороци), ако ние децата ги оставиме да прават што сакаат, без притоа да реагираме на нивните глупости, или да реагираме недоволно. Ние им даваме порака дека можат да прават што сакаат. Значи не викам дека треба да се тепаат и да им се вика при првата грешка. Но доколку детето повторува една иста грешка, тогаш нема друг начин на воспитување освен традиционалното. Не викам јас да се удри детето од земја, но мора да свати дека некои работи не смеат да се прават колку тоа и да не сваќа зошто. Јас сигурно нема да дозволам син ми да се дрогира, а додека се дрогира да му објаснувам дека тоа не чини, надевајќи се дека со упорност ќе свати. Тој еднашка секако ќе свати, но тогаш може да биде касно.
а?
The administrator has disabled public write access.

Немој да ми се дереш! Јас сум умно дете! 29 Окт 2010 23:08 #66533

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Vesna Blazevska wrote:
do mama vase (da ne kvotiram tolkav post)
Definiciite sto gi imas dadeno se od pozastarena literatura, komunisticka, od pred 30 godini a moze i 40, mozes da zemes da procitas nesto kvalitetno i sto drzi voda, svetot se menuva a i nie so nego, ovie definicii sto si gi pisala se smesni.

vesna duso,poprvo bi se odkazala od forumov i site steknati prijateli tuka odkolku da citiram ili kazuvam misli od literatura stara 30 god.jas sum mlada gradska zena na 33god.vozrast so obrazovanie i pola svet prosetano.zar mislis deka citam stara strucna literatura?
ako ednas sum pisala nesto sto vazelo kako pravilo pred tolku vreme neznaci nisto.jas pisav za togasniot nacin na vospituvanje cisto kako informacija so koja kje mozeme da sporeduvame togas i denes.
inaku se sto napisav e moe i samo mislenje i razmisluvanje.ne vikam i ne tvrdam deka sum vo pravo ili deka e taksa.logikata me vodi kon toa.

a ti kako strucno lice treba da ni pises malku poopsirno( kako vo prethodniot post) i toa isto taka ne znaci deka si ti vo pravo.
znaes kako ide,dvajca lekari,dve razlicni mnenia.

i zosto sekoe moe razlicno mislenje od tvoeto go dozivuvqas kako atak?
btw knigata vekje poodmna e vratena od tamu kade sto e zemena.

uste ova.koga odam kaj mojot ginekolog on zbori a jas bledo go gledam.po nekoe vreme sfakja covekot,pa zima list hartija i mi crta polovi organi....

taka da ako ti e tesko da ni napises,nacrtas kazi ni da nete gjavime:)

Vesna Blazevska
site karakterni osobini se ucat...a kaj se uci toa, u shkolo? NE, mama i tato ne naucile, ako tie veruvale vo nas i nie ke naucime da si veruvame vo sebe si, so pleskanje po gas ne se uci dete da stekne samodoverba.

pa ako zemes vo predvid deka decata pominuvaat po 8h vo skolo i uste po eden cas popladnevna von skolska aktivnost,i deka skolite se obrazovni institucii za mnogu raboti ne samo za nauka togas slobodno mozam da kazam deka i tie se vlezeni vo procesot na formiranje na edna licnost.

a ova mnogu me interesira.velis karakternite osobini se ucat.a sto e so onie vrodeni,nasledni ili genetski? jas imam dve deca,se grizime za niv zaedno so mm megjutoa pogolemiot del e na mene.i dvete mi se kako nokj i den.prosto nemozam da najdam zborovi kolku se dijametralno razlicni.i koga razgovarame za niv megju sebe i so nasi bliski lugje tocno odreduvame sto ,,zele,, od mene a sto od mm.od edna majka rodeni,isto gledani,vo isti uslovi,isto vospituvani.
pa duri i bez da spomneme nie nas okolinata ni ukazuva na toa,na podelbata na karakterot.
i ova ne e slucaj samo so nas tuku veruvam so site.

jas ne ja ucam ednata da bide tivka a drugata galamdzika.ne ja ucam ednata da bide potemperamentna a drugata pomirna ili ednata da e prav diplomat i pred d kaze nesto da broi do 10 a drugata da bide brza na jazk. a veruvaj taka se podeleni.

znaci veruvam deka pokraj steknat karakter ima i vroden.
Последна промена: 30 Окт 2010 02:01 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.