Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Работна навика кај децата

Работна навика кај децата 22 Фев 2011 16:02 #115683

• Fairy
  • Fairy's Avatar
  • Супер модератор
  • ex MonaLisa
  • Теми: 2188
  • Thank you received: 822
Kaj nas uslovite nalagaat maliot da bide najgolem del od denot so mene, pomos odstrana nemam, a mm ne go racunam bidejki preku den mnogu retko e doma.
Za da mozam da postignam se neminovno e maliot da bide postojano pokraj mene, pa se obiduvam da go involviram skoro vo se sto rabotam, prvo za da mi bide pred oci celo vreme, potoa da mu e interesno i na kraj so vakviot pristam mislam deka steknuva i rabotna navika od mali noze.
Znaci koga sprostiram alista negova zadaca e da mi podava stipki, koga se vrakame od supermarket kesite se ostavaat na pod vo kujna i toj edno po edno gi vadi produktite i mi gi podava da gi stavam na mesto, pomaga da se raskreni masata posle rucek, go nosi solarnikot, lebot, podmetaci za zesko i slicni situacii koi sekako odgovaraat na negovata vozrast.
Smetam deka e vazno deteto da svati, bez razlika sto e najmal clen vo semejstvoto deka na nekakov soodveten nacin treba da pridonesuva vo istoto, a so toa i da mu se stvori rabotna navika.

Na primer tuka e regulirano so zakon decata od 13 godini natamu, moze da rabotat, da raznesuvaat vesnici max moze da rabotat vkupno 10 casa vo tekot na nedelata, i mene mi se dopaga toj koncept.

Sekako deka prvensveni ke bidat ucilisnite obvrski, koga ke dojde vreme za toa, no mislam deka ako si gi suredi igrackite, ili zdipli alistata vo skavce i te kako ima vlijanie.

Kako vie postapuvata so vasite deca za da steknat rabotna navika i kolku mislite deka e ova vazno?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Работна навика кај децата 22 Фев 2011 16:07 #115686

• mamicka
  • mamicka's Avatar
  • teenager
  • :)
  • Теми: 952
  • Thank you received: 337
Mislam deka e mnogu vazno i isto taka se trudam na sinko da mu zadavam domasni zadaci koi treba da si gi zavrsi. Kako reper go zemam mm koj nisto doma nitu znae nitu saka da fati. Za nego se grizela baba mu koja mu go mestese duri i krevetot se dodeka ne pocina. Ova nema da go dozvolam kaj sin mi i so seta sila se boram protiv toa

Ре: Работна навика кај децата 25 Фев 2011 20:36 #117060

• Синоличка
  • Синоличка's Avatar
  • senior
  • Теми: 1452
  • Thank you received: 1441
Мона Лиза, премногу ми се допадна овој концепт.
И јас ќе се трудам Јана да не биде паразит, т.е да не чека се од мене, татко и, од другите....сакам да биде независна и снаодлива.

Ова поучена пред се од моето лично искуство, до 25 години (додека не се омажив) не знаев да пуштам машина (мислам буквално, ни на која температура, ни каде се става прашок, а каде омекнувач), знаев да готвам само 3-4 јадења, воопшто не чистев по дома, освен прашина во соба!!! Мислам за срамота :sram2: А ова се поради тоа што мајка ми ме "штедеше", секогаш кога ќе и се понудев да и помогнам (со чистење, ручек, било што) ми викаше ај да не се мачиш, цел живот ќе го правиш ова. Е се супер ама ме направи некорисна по дома и да не знам ништо до возрасна :sram: од домаќинските работи, иако бев многу независна (работам од мои 18 години, со паузи, а паралелно студирав).

Друг пример мои блиски луѓе до 40 и кусур години не работат, со 2 деца, седат по цели денови дома, бидејќи друг ги издржува (родителите на жената), друг им купи стан, кола, друг сметки им плаќа, им полни фрижидер и резервоар, друг им уплаќа одмор...Работна навика и грижа за себе и за своите деца немаат ни како да речам скоро средовечни, а камо ли како деца... Јана да проба да се однесува вака би збеснала!!!

Мона Лиза те молам пиши и други вакви ситни идеи, мала е ама размислувам како тебе и радо би ја вклучила во домашните обврски, за да стекне работна навика. Засега само ми подава чорапи кога ги пружам на сушара :muahaha:
Сончулката 2009
Шармерот 2012

Ре: Работна навика кај децата 26 Фев 2011 05:08 #117245

• Annabel Lee
  • Annabel Lee's Avatar
  • ВИП
  • Information is not knowledge - Albert Einstein
  • Теми: 3879
  • Thank you received: 1773
Исто и ние одевме на таа финта, ми подава штипки, раскрева маса, сама си ги дипли алиштата (повеќе се стуткани:laugh: ), ама душа мамина се труди, сака да биде уредна и да си става на место. Кога ќе дојде од градинка сама се преоблекува и знае дека дома ставаме трењерчиња. Играчките знае дека мора да си ги собере пред излегување или пред спиење.

Многу сака да помага, а мислам дека така се чувствува и поголема, а со тоа што децата учат поистоветувајќи се со родителите, пред се ние треба да им бидеме пример.

Голем удел во нејзините навики имаат и моите родители, кои голем труд вложуваат да ја научат на некои основни работни навики, особено ако имаме предиддека мајка ми е учителка во пензија :love: Но секако, примарна улога во овој процес имаме јас и мм.

Those who criticize our generation forget who raised it.

Ре: Работна навика кај децата 26 Фев 2011 16:18 #117300

• Fairy
  • Fairy's Avatar
  • Супер модератор
  • ex MonaLisa
Синоличка wrote:
Мона Лиза те молам пиши и други вакви ситни идеи, мала е ама размислувам како тебе и радо би ја вклучила во домашните обврски, за да стекне работна навика. Засега само ми подава чорапи кога ги пружам на сушара :muahaha:

Sinolicka vo momentov praktikuvam toa sto navedov kako primer e plus koga ke gi soberam suvite cisti alista demek mi pomaga da gi dipli, poveke gi rasfrla no ne e vazno tolku sega toa.
Ne mozam ni da ocekuvam deka ke napravi kako sto treba :laugh: , glavno idejata e da svati od mali noze deka ima vazna uloga vo domakinsvoto, a so toa i odredena odgovornost, soodvetna na vozrasta.

Koga ke primenime nesto novo ke pisam, pa ke si razmenuvame iskustva kako koe dete reagira na odredena zadaca :laugh:

Ре: Работна навика кај децата 26 Фев 2011 20:21 #117413

• Majsi
  • Majsi's Avatar
  • Администратор
  • Теми: 5139
  • Thank you received: 2408
I nie sme si domakincinja.......abe cela na majka i :P :laugh:

Koga rabotam nesto prva e da mi pomogne, ne ja teram jas se razbira, sama doaga i saka da mi pomaga.
Koga uklucuvam masina mi pomaga da ja napolnime i gi deli zaedno so mene belite od sarenite alista. Znae da ja ukluci masinata za perenje (neli so moj nadzor). Ete kolku vreme toa go znae i nikad, ama nikad do sega ne otisla sama da napravi takvo nesto :ne: Mi pomaga vo pruzanje alista, ona gi pruza obicno malite, sitnite nesta. Dipli alista, e sega neli kako gi dipli toa e druga prikzana No poentata moja e da ja stekne navikata a ne da bide profi vo domakinlukot.
Vo sobata nejzina igrackite si gi sreduva sama, se na svoe mesto si stava. Masinata za sadovi zaedno ja praznime i gi stavame sekoe na svoe mesto. Znae da mi pobara krpa i so mene da brise prasina demek. Ja koga cistam so mojata ona cisti so nejzinata pravosmukalka.
Koga se vrakame od nadvor se znae kade stojat kondurite i tamu si gi nosi, si zima trenercinja za doma, a tie sto gi nosela kao gi dipli i gi stava na mesto.

I site ovie raboti gi rabotime so pesna, smea i mnogu i e interesno. A kako sto kaza i Annabel, se cuvtsvuvaat kako golemi, se cuvstvuvaat kako korisni. Trtlata e mnogu gorda na sebe koga nesto mi pomognala ili sme go sarbotile zaedno, na site kazuva na site im se fali :laugh:
trtlata na mamika

Ре: Работна навика кај децата 28 Фев 2011 05:13 #117769

• Frenky
  • Frenky's Avatar
  • Султанa
  • Теми: 4118
  • Thank you received: 3811
sekako deka decata treba da imaat rabotni naviki uste od malecki,no mene celta ne mi e da bidat dobri domakjinki.toa e nesto sto se uci vo bilo koj period od zivotot.nitu jas znaev masina da pustam ama od koga se omaziv,parce pravam po kukja :laugh: nauciv se zatoa sto sakav i morav.

decata sto imaat rabotni naviki dokazano e deka imaat podobri rezultati vo skolo,tie se nauceni na red i disciplina pa navikata od doma ja prenesuvaat vo skolo.niv im e polesno da si ja napisat domasnata zadaca na vreme pa avtomatski polesno si go organiziraat ostatokot od denot.ako im ostane vreme se posvetuvaat na sport ili jazik i taka edna navika se reflektira na druga.

ne mora samo za skolo da e povrzano,podocna tuka e i rabotata.lugjeto koi imaat steknato zdravi zivotni naviki polesno napreduvaat vo karierata i se podobri rabotnici.vo bilo koj segment od ziveenjeto e dobro da se ima rabotna navika.

Ре: Работна навика кај децата 28 Фев 2011 21:01 #117984

• Синоличка
  • Синоличка's Avatar
  • senior
  • Теми: 1452
  • Thank you received: 1441
Да, поентата е дека треба да имаат работна навика како основа понатаму во животот да бидат самостојни, снаодливи, да не бидат мрзи и паразити... Да не чекаат се од другите сервирано туку да знаат дека можат (и треба) и сами.

Зошто дете од 4 години да бара чаша вода ако може да си ја земе само? Зошто да треба на дете од 6 години мајка му да му врзува патики? Зашто така било научено... Ова сакам да го избегнам кај ќерка ми и ќе се трудам во таа насока.
Сончулката 2009
Шармерот 2012

Ре: Работна навика кај децата 20 Мај 2011 21:46 #137114

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
  • Теми: 7860
  • Thank you received: 5646
Мака мачев на почетокот со домашните за создавање работна навика кај Никола. Кога и да му речев нешто да помогне (нели соодветно на неговата возраст) тие ќе се потепаа кој да му помогне.
или ако требаше да си собере играчки, работата беше - остај баба (дедо и тн)
И тоа се одрази на него, т.е почна да покажува мрзеливост оти знае дека има некој позади него да среди, нели.

Па морав прво нив да ги превоспитам :zelen: дека мораат да го оставаат да си ги завршува сам своите обврски. И евентуално ако не може до крај малку да му помогнат.

Иначе синко не е мрзелив само ако нешто се готви, ама тоа се гледа и по него, буце на мама :laugh:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...

Ре: Работна навика кај децата 21 Мај 2011 02:56 #137137

• None-bt
  • None-bt's Avatar
  • senior
  • crazy family :-)
  • Теми: 1428
  • Thank you received: 922
Ana ima skoro 16 meseci ama znae da si gi soberi rasfrlanite igracki, odi naokolu so najlonot i gi stava vnatre, i ako nekoja igracka e pogolemaa i ne ja beri gi istura site i odnovo pocnuva :) bitno znae da gi soberi. Ako i se pie sokce i velam da mi go donesi siseto za da i go otvoram kapakot i odma slusa, umnata taa na mama :) Vo pravo ste deka deteo od malo se uci da ima nekoja navika i kako ke rasti Ana taka mislam i da ja ucam na novi raboti, blagodaram za predlozite koi gi napisavte vo vasite ostovi
Последна промена: 21 Мај 2011 02:58 by None-bt.

Ре: Работна навика кај децата 21 Мај 2011 03:24 #137139

• Marge
  • Marge's Avatar
  • Супер модератор
  • Теми: 3165
  • Thank you received: 2405
Ајде јас малку да ви исконтрирам на горенапишаните :zelen:

Имам две деца, исто ги воспитувам, ама се сосема различни.
Син ми, ниту кога беше мал, а ниту сега сака да ми помага додека јас вршам некоја работа по дома, ниту сака да ги собира играчките. Сум пробала 100 пати и со добро и со уцени, џабе!

Ќерка ми има 16 месеци, ама кога ќе и речам да ги собереме играчките, ги собира. Кога собирам алишта, се плетка околу мене, демек ми помага. Слуша наредби и многу сака да послуша, да биде вклучена во се’.

Така да, не е само до тоа што вие ги учите, малку си е и до детето што табиет е.

Ре: Работна навика кај децата 21 Мај 2011 04:57 #137157

• Zlatna
  • Zlatna's Avatar
  • senior
  • Теми: 1107
  • Thank you received: 360
Да не ги повторувам истите работи што ги напиша Монализа во првиот пост(подавање штипки, диплење, раскревање пеглани алишта по плакарите), јас ќе се задржам на "feed-back"-от од негова страна.Значи ги применувам сите тие работи за да ми помогне, и од моја страна добива гооолема пофалба во стилот „БРАВО да не ми помогнеше ТИ јас немаше вака убаво или/ волку брзо да ја завршам оваа работа“....Во него гледам голема гордост!!!, храброст, потик и сила за да веднаш уште нешто направиме(завршиме работа) за да после тоа тој се осеќа како паун ;) :laugh: Добива елан дека е способен за уште многу други работи да заврши, па дури и што не се за неговата возраст :) Или пак на неколку пати го добив и од него прашањето „Мамо, навистина јас многу ти помогнав во твојата работа??? Па јас сум веќе голем и затоа ти помагам“ :) ...најверојатно како да бара некоја потврда за добро завршената работа.

Ре: Работна навика кај децата 15 Јун 2011 18:53 #141846

• Nikolina008
  • Nikolina008's Avatar
  • new born
  • Теми: 103
  • Thank you received: 11
Кај нас ова со помагањето оди доста тешко. Само кога многу сака да добие нешто тогаш може некоја играчка да собере, во спротивно ниту со добро ниту со лошо не бива. Па и изговори си наоѓа кога ке му речам да направи нешто. Ми вели не можам јас ме боли раката :rofl:

Ре: Работна навика кај децата 16 Јун 2011 02:52 #141906

• Nebo
  • Nebo's Avatar
  • ВИП
  • Смејте се!!!
  • Теми: 1569
  • Thank you received: 700
Кај нас се случува промена во врска со работните навки кои пробувам да ги создадам кај син ми и малку сум :what:

Секогаш беше заинтересиран што било да ми помогне, од бришење прашина, раскревање играчки, носење најлесна кеса од продавница (со мастики внатре :) ), па демек кафе вареше (уставри става во ѓезвето), па што уште не (не ми текнува сега во што се' го вклучив), ама сега некако се' почесто ми вика-Не можам сега... (ново му е ова во прво лице, инаку во трето зборуваше и многу ми е смешен :) )... Ваљда е фаза?? Кажете вие со поголемки дечиња :da:

Ре: Работна навика кај децата 11 Окт 2012 10:45 #217161

• Thatcher
  • Thatcher's Avatar
  • senior
  • exDamjana
  • Теми: 2918
  • Thank you received: 1734
Damjana dava otpor ako i recam da si gi sobere igrackite. A primarno mi e toa da go nauci. Zatoa smisluvam drugi nacini za da ja involviram vo nekoja korisna rabota. Denes na primer, za dorucek imavme tarana i jas i podavav pribor, a taa ja postavuvase masata. Pa deka e pogolemka i rekov da go otvori friziderot i da go izvadi jogurtot i bese epten kef.
Inaku gledam deka vo gradinka gi ucat mnogu raboti, ama doma nekako se gali - ic ne poslusuva. Samo ako nestoto i e interesno i ako moze da si igra. Kako na primer so testo, so oriz i takvi raboti.

Ре: Работна навика кај децата 11 Окт 2012 16:42 #217187

• prasence
  • prasence's Avatar
  • senior
  • Теми: 1346
  • Thank you received: 440
Vcerva imavme gostince i sobata ja rasturia nevideno mnogu :D.....se inzaigraa, devojceto zamina, i Milena ostana da sobira, posle malku vreme me zamoli da i pomognam i sekako i pomognav, ama poveketo igracki sama gi sesti na svoeto mesto.

Vo posledno vreme se peltka mnog vo kujna, saka da pomaga koga spremam jadenje, mi bara noz da macka lepce i mrgarince, postavuva tanjiri na masa, duri probuva i carsav da namesti :)

Epten me raduva, bidejki ne sum bila nitu dosadna so naredbi i molbi, tuku mislam deka veke i vozrasta e taa koga pocnuva da se oseka posamostalna poodgovorna i zadovolna e koga nesto ke napravi sama ili koga ke pomogne za nekoja rabota/

Ре: Работна навика кај децата 10 Јан 2013 11:13 #229271

• Dolphin
  • Dolphin's Avatar
  • senior
  • Теми: 2766
  • Thank you received: 642
sin mi koga bese pomal bese poodgovoren , sega uff
ponekogas ne mi se vlaga vo soba , zasto me faka nervoza i samo vristam
a sega deka i na raspust , epten mu se pogodi nisto zivo ne pipka
samo se :krsti: deka od moeto zborenje , ke ima rezultat nekogas
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)

Ре: Работна навика кај децата 11 Јан 2013 07:39 #229345

• Mimi22
  • Mimi22's Avatar
  • toddler
  • posle dozdot doaga sonce
  • Теми: 264
  • Thank you received: 87
I jas sum so golemo ZA za sozdavanje na rabotni naviki i sega za sega dobro ni odi.Mi pomaga i sto i da mu recam da napravi ke napravi.Sekogas koga ke ja zavrsi rabotata go falam kolku bil umen i kolku ubavo ja zavrsil rabotata.E sega ima i isklucoci koga nesaka da poslusa ama retko pa toleriram.Uste sega se dogovarame kako toj ke bide glaven koga ke se rodi bebeto,deka ke mi pomaga za se.Se nadevam deka taka ke bide

Ре: Работна навика кај децата 21 Јан 2015 23:02 #253481

• Fairy
  • Fairy's Avatar
  • Супер модератор
  • ex MonaLisa
Kaj nas jas sum golem inicijator za odrzuvanje na rabotnata navika. Mora da si gi sobere igrackite, da pomogne da se postavi masata za vecera, pa makar i samo solarnikot da go donese na masa. Mnogu pati ke mu dadam nekoi positni raboti kako corapi da gi sprostri na susara itn.
Ako ne saka ili pocne da mi se ligava, sto se desavalo, nema da gleda TV primer ili ke mu pustam otkako ke si gi sobere igrackite. Sum progleduvala niz prsti sekako, ne sum tolku ne fleksibilna

Најново на форумот

• No posts to display.