Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Кој е поголем авторитет, мама или тато?

Кој е поголем авторитет, мама или тато? 12 Јан 2011 03:16 #100963

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
Кај нас дома јас сум, ми се чини, не само поголем туку и единствен авторитет, Алексеј скоро да не го ферма мм. Премногу е попустлив, не е доследен, го кара кога не треба, не го кара кога треба, знае да го подлаже за побрзо да го избања на пр., не си стои на збор кога ќе му вети нешто... и детето сфатило дека не може да му верува. Често го тестира, му бега, му дава отпор, не го слуша... Некогаш знаат да се закараат буквално како две мали деца па се прашувам кој е поголемо дете од нив двајца.

Со мене го нема тој проблем, се договараме и секој си стои на својот збор, иако е малечок разбира дека мама нешто ветила и тоа ќе го исполни но и тој од негова страна има обврска да го исполни неговиот дел од договорот. И воопшто, за се ме слуша, разбран е, ретко се натега да не сака нешто да направи или да се инати, разговараме, се објаснуваме, имаме многу убава комуникација. Многу ми е криво што мм нема таков однос со него, во некои ситуации тоа многу знае да одмага, да отежни и да искомплицира.

Како е кај вас, во кого децата гледаат поголем авторитет, во вас или во другиот родител?

Едит.
Тие што сеуште не се мажени/женети или немаат дечиња, можат да напишат за нивните родители, како е сега и како било додека живееле со нив, кого повеќе слушале, со кој родител имале подобра комуникација. :)
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
Последна промена: 12 Јан 2011 03:58 by Kinky.
The administrator has disabled public write access.

Кој е поголем авторитет, мама или тато? 12 Јан 2011 05:11 #101002

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Кај нас дома никогаш немаше лош цајкан, добар цајкан :zelen: Но сепак ќе кажам дека поголем авторитет имаше татко ми, бар за мене. Никогаш не нема удрено, раздерено, ама имавме стравопочит.
Е сега баш како во твојот пример, секогаш остануваше доследен на ветувањата за разлика од мајка ми.
Секогаш постоеше договор за се. Ако ветам дека ќе седнам да јадам ил учам, се знаеше дека морам да седнам да јадам или да учам. Многу често знаеше да не награди за тоа што сме си го исполниле ветувањето и не сме извисиле. За разилка од многу женски деца, јас бев и сеуште сум поврзана со татко ми, додека брат ми и сестра ми беа повеќе со мајка ми. Скоро секогаш знаеше за тоа што ме мачи, дали имам проблем во школо, на тренинзи, па дури и многу често ме тешеше после некоја кавга со дечко, или пак раскинување :zelen: Секогаш ми даваше многу убави совети, и после секој разговор со него бев смирена, насмеана, заборавав на секоја грижа.
Еве и денес, како мажена, знам многу често да му се јавам дека сакам да поразговараме, да си отидеме на ручек, на сладолед( како во детството), да седнеме и да разговараме со часови.
Знам дека ми е најголемата поддржка во живот, знам дека во било кое време можам да се ослонам на неговата помош.Секако дека можам и на мајка ми, ама сепак татко ми ми е No.1.
Знам многу често да го замарам, како успеа да биде толку голем авторитет над нас.Би сакала здравје боже утре и моите деца да го зборуваат ова за мене, ако не во целост бар 50% :roll:
The administrator has disabled public write access.

Кој е поголем авторитет, мама или тато? 12 Јан 2011 05:16 #101004

 • Ананда
 • Ананда's Avatar
 • Offline
 • senior
 • I ♥ books
 • Теми: 5158
 • Thank you received: 1031
 • Карма: 60
Па мислам дека јас сум поголем авторитет кога е во прашање син ми, но морам да признаам дека овој авторитет се наметна сам по себе...јас не сум по природа човек кој сака да биде авторитет на сила, но се испостави дека некои работи во врска со син ми, но и домаќинството...подобро ги координирам, да не речам менаџирам. Па така, некое непишано правило е сега јас да се прашувам што да облече, дали да излеземе, каде да оди во градинка..наредната година тргнува во училиште, па јас ќе бидам повеќе прашувана..Но не е тоа затоа што повеќе викам или сум строга..туку само заради тоа што имам некој осет (малку повеќе од мм) за овие работи кои се суштински за развојот и воспитувањето на детето.
The administrator has disabled public write access.

Кој е поголем авторитет, мама или тато? 12 Јан 2011 14:53 #101054

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
И јас сум поголем авторитет од мм, всушност мм нема никаков авторитет над синко и тоа баш ми пречи, ама тоа е тоа. Ситуацијата е идентична како кај Кинки да не се повторувам, дури и со истите зборови би напишала.
А во врска со мене поголем авторитет, најголем всушност е татко ми. Тоа е човекот кој ми е најголема поддршка во животот и оној кој секогаш ќе најде решение за било што да ми треба.
The administrator has disabled public write access.

Кој е поголем авторитет, мама или тато? 12 Јан 2011 15:11 #101061

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Jas pominuvam poveke vreme so maliot i zatoa pristapot mi e potakticen. Generalno e razbran i poslusen, no kako i sekoe dete ima svoi momenti na buntovnistvo.
Vo takvi situacii ako e mm doma mnogu pobrzo se smiruva i povlekuva, ne zatoa sto se plasi od nego, mm ne vika,tuku ima pogolema strogost vo glasot :) i bas se cuvstvuva taa avtoritetna pocit.
Ne deka mene ne me slusa samo se cuvstvuva posloboden.

E sega ako ima situacija koga maliot opravdano ludee, nekogas treba toa da mu se dozvoli, jas go potsetuvam mm da go ostavu malku, sepak e dete.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: PiPoLiNo

Кој е поголем авторитет, мама или тато? 12 Јан 2011 15:37 #101071

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Ana e uste mala i seuste ne razbira mnogu od pocituvanje avtoriteti, ama kako sto mi izgleda rabotava jas ke bidam "losiot" cajkan doma. I vo vrskata so mm jas sum taa koja gi stava na red rabotite pa najverojatno i so vospituvanjeto na deteto ke bide istata prikazna. Kaj nas tatko mi bese pogolem avtoritet, jas sum kako nego po karakter pa toa mi e zicka od nego, hhhaha
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кој е поголем авторитет, мама или тато? 07 Јан 2013 18:22 #228940

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Jas sum pogolem avtoritet i kaj dvajcata. Mm sekogas bil popoustliv i zatoa koga kje im rece nesto ponekogas ne go zarezuvaat ;)
I mene mi e problem ova, posto sekogas jas treba da bidam taa sto kje gi natera da jadat nekoe zdravo jadenje ili kje gi pribere od igroteka, posto ako go pustam mm golema e verojatnosta da ne go poslusaat :bob:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кој е поголем авторитет, мама или тато? 08 Јан 2013 03:24 #228948

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Kaj Damjana nema avtoritet doma. Vikanje i strogost ne pomaga - kontra efekt ima. Znae deka nema da ima posledici ... :) Ama jas ja znaam na sto i kako reagira i skoro sekogas jas gi rascistuvam site situacii. Duri mm nekogas znae da i rece - sega ke dojde majka ti :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кој е поголем авторитет, мама или тато? 08 Јан 2013 08:39 #229000

 • Zoja
 • Zoja's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1383
 • Thank you received: 676
 • Карма: 8
За жал тато. Не знам зошто, нити го кара повеќе од мене, нити е нешто сторг, се со убаво, со добро со објаснување, ама само еден поглед од мм и плачката на смеа ќе ја сврти. Ако се налути нешто погледнува дали е мм во собата, ако е ќе се изнасмее и ќе почни да се гали по главата, да му се смее, да му прави фаци, демек мирен сум јас, умно дете, а мене на глава ми се качува кога сме сами! Кога се учевме во нокширче да се мочка го молев по цел ден, со убаво, со цртани со што уште не и траеше со саати, се стегаше и не се мочкаше. Ќе дојде мм од работа, само ќе му тропне на нокширчето и со песна се мочакаше.
Е љубоморна му сум малку, морам да признам :sram:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кој е поголем авторитет, мама или тато? 08 Јан 2013 09:14 #229006

 • lena0809
 • lena0809's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 473
 • Thank you received: 316
 • Карма: 6
Jaz... jaz sum po temperamentna i sigurno po "stroga", makar sto kaj nas najstrogoto sto e da podignam glas, nema vikanje (ok, imalo moze 3,4 pati, ama i toa relativno malo) i drugi raboti, nema ni klasicni "kazni" ni nisto... Ama se pak, jaz koga nesto ke recam, toa e... Kaj Gerhard toa ke potraje i tuka Elias znae da go iskoristi za sebe ;) Ama po princip e mnogo poslusno dete, ne smeam da se zalam... No bi sakala da ne treba jaz sekogas da resavam problemite ;)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кој е поголем авторитет, мама или тато? 09 Јан 2013 17:47 #229171

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
mama e glavna! - vaka decata vikaat :opaa: jas imam definitivno pogolem avtoritet od mm, a taka e zatoa shto sum dosledna na kazanoto. nitu vikanje, nitu karanje, nitu zakani ili kazni ( iako znam da primenam od se shto napishav). ama ako kazam neshto, nema pu pu ne vazi. za arno ili losho, si stojam na zborot.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lena0809

Ре: Кој е поголем авторитет, мама или тато? 10 Јан 2013 11:09 #229270

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
jas celo vreme bev ubedena deka za sin mi , mm e avtoritet a jas sum taa sto popusta i ja igra kako saka
pred nekoj den toj me uveri vo sprotivnoto
pravevme nesto muabet site trojca i sin mi vika " pa kaj nas mama e glavna , sekogas nejziniot zbor e posleden "
jas ostanav vaka :what:
ne se dozivuvav sebesi "diktatorski" :lize:
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.