Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Вакцинирање - за или против, и зoшто?

Ре: Вакцинирање - за или против, и зoшто? 29 Авг 2013 04:41 #243255

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
@ruzicka

Ако добро разбрав, ви рекоа дека бепчето има мали сипаници сега? Значи тоа што се ислашивте дека е реакција од вакцината било мали сипаници?

И после сите стресови заради болест која се превенира со вакцини вие одлучивте повеќе да не го вакцинирате? Дали сте свесни дека ако навистина се мали сипаници, најверојатно се префатени од некој невакциниран и затоа ме чуди како сте направиле таков скок во размислувањето и сега заради проблем кој се превенира со вакцинирање, сте решиле да бидете против вакцините.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зoшто? 29 Авг 2013 11:00 #243276

 • ruzicka
 • ruzicka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 48
 • Thank you received: 37
 • Карма: 0
Катрина, ова не се мали сипаници. Повеќе од сигурна сум дека не се. Само мораше нешто да излажат овие проклети доктори бидејќи сите до еден се свесни дека ова нашето е последица од вакцината. Од тогаш,БАШ ОД ТОГАШ почнаа овие проблеми.
Како можеше крвната слика на 15 минути пред вакцината да биде добра а она да била во инкубација на мали сипаници? Како можеше грлото да не и биде црвено и плуќата да и биде чиста а одма после вакцината,само еден саат после тоа да се смени ненормално целата ситуација?
Зошто на сите испитувања кои ги направивме после тоа од сите доктори добивме коментар дека температурата и алергиите се последица од вакцината ама ниеден немаше храброст тоа и да го напише на извештајот...? Па пишуваа дека е ТРЕСКА ОД НЕПОЗНАТО ПОТЕКЛО, веднаш после примање на ДТП, а во разговорот во живо им беше ,,познато потеклото,,

И да, како и да е, јас знам дека овие вакцини се нешто најнездраво што може да постои. Незнам и до сега зошто ја носевме, ама добро на време ни дојде памет.
Нема потреба да ти објаснувам зашто и како го имаме сменето ставот, и немаш потреба да се јавуваш и да ги оправаш сите,па дури и да си една од оние кои работат во комерцијални цели на вакциниве,или да си платена за истото.
Не се истресувај на сите по ред, секој од нас си има свој став и нема да го промени само затоа што ти ќе му искоментираш нешто.

НЕ за вакцините и осуда за џелатите и перачите на пари врз здравјето на нашите деца.
Еве го нашето бебе, сега има
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Baltazar1

Ре: Вакцинирање - за или против, и зoшто? 09 Сеп 2013 13:19 #243730

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Последна промена: 09 Сеп 2013 13:21 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 21 Окт 2013 18:01 #245008

 • goko
 • goko's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
naseto bebe so vakcinite so gi primi na 5 meseci (tri) imavme mnogu loso iskustvo,vecerta imase reakcija deteto pomodre vo liceto i pocna da se gusi(temperatura ne krena mnogu),i ako ne go odnesevme navreme na brza pomos kojzne so ke bese, i zatoa sum resen poveke vakcina NE
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: AWAO

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 14 Ное 2013 05:09 #245648

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Ovaa grupa moze slobodno da si go smeni imeto vo Site sme protiv vakciniranje i sakame da si kazeme zosto :)

Posle minatogodisnite slucai na pertussis vo nasata gradinka.. ovaa esen nekoj sreknik donel bakterisjki meningitis. Aj sto 4 deca se vo bolnica - ostanatite ne mozat da odat vo gradinka bidejki zgradata mora da se dezinficira.

Sovrsen primer na neodgovorni roditeli....
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Zoja, Helix

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 14 Ное 2013 06:20 #245652

 • Koni
 • Koni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 326
 • Thank you received: 102
 • Карма: 9
Zvezdicka, zosto mislis deka roditelite se neodgovorni? I kakva vrska ima toa so ova tema?
M 2007 :srce:
MM 2010 :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 14 Ное 2013 09:57 #245666

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Pa Monika temata e Vakcniranje - za ili protiv i zosto? A pretvorena e vo izjavna rubrika kade site sto odklucili da ne vakciniraat imaat potreba da se izrazat.
Mojot post e vo vrska so mojot stav deka vakcinacijata e potrebna i samo sakav da navedam povtorno primer od mojata bliska okolina kade veke 3 godina po red gledam kako ne vakcinirani deca strdaat potpolno nepotrebno.
Minatata godina imavme mala epidemija na pertusiss od koj 1 devojce uste se oporavuva i ne e vratena vo gradinka a ovaa godina imame nekolku slucai na bakterijski meningitis.
Mojata kerka odi vo internacionalna gradinka kade site deca mnogu patuvaat a dobri 20-25% ne se vakcinirani.
I sekoja esen/zima koga ke zavrsat odmorite nie imame nekoja kriza vo granika.
Znam deka ke zuci sebicno, surovo duri.. ama 94 drugi semejstva moraat da se snaogaat sega 5 dena so toa kade i kako da gi zgrizat decata dodeka se na rabota .. zatoa sto nekoi drugi roditeli isteruvaat glupa pravda preku svoite deca...
totalno ne odgovorno
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ljubicica

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 14 Ное 2013 10:45 #245667

 • Koni
 • Koni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 326
 • Thank you received: 102
 • Карма: 9
Nema potreba od navreduvanje, a uste pomalku od osuduvanje na roditelite koi nevakciniraat. Zarem ti mislis deka roditel bi teral pravda preku zdravjeto na svoeto dete??? Ti si roditel i me cudi vaka sto osuduvas drugi. Mozebi za drugi si ti nesovesen roditel, no nikoj vo ovaa tema ne te osudil, nitu pak te ubeduva da ne go pravis toa od edna ednostavna pricina sto na site nas pred se ni e zdravjeto na nasite deca!
M 2007 :srce:
MM 2010 :srce:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: yarre, Glasna*

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 14 Ное 2013 14:03 #245671

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
@Zvezdicka

Сакам да прашам за ова со бактериски менингитис, кај нас нема вакцина против таква бактерија, дали можеби се работи за ХиБ бактерија? Затоа што дете кое не е вакцинирано може да е носител на таа бактерија.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 14 Ное 2013 14:59 #245674

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Ima Katrina vakcina i kaj nas. Ne sum sigurna dali e vo nekoj od koktelite ili e posebna. Kaj nas vakcinata za Meningokoka se prima posebno.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 14 Ное 2013 15:09 #245675

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Kolku sto znam kaj nas nema vakcina za meningok.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 14 Ное 2013 16:05 #245676

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
Ana78 izgleda deka ste vo pravo.
Ja nas se na kalendarot imame Meningokoka C se prima od 18-24 meseci...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зoшто? 17 Ное 2013 17:15 #245757

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
@yarre
Не драга Karina,

Јас на темата дискутирам уште пред да постои фејсбук, или уште пред ти да одлучиш за твојата идна професија.
Групите на фејсбук ми е познато дека постојат, ама јас не почитувам фејсбук, како што не почитувам локал/ресторан со wireless.

Селективност при комуникација е она што ете тебе ти е јаката страна, со претрчување на јасни ставови за кои немаш коментар, било тука или во другите теми.

Имунитетот на крдото го објаснивме дека не постои, и дека е спакувана лага. Никаде не го видов твојот коментар за мојата јасна математика. Пред вистината и боговите молчат ?
Колективен општ имунитет НЕ Е МИТ. Тоа го тврдиш затоа што не знаш за што се работи, и всушност тоа ми е единствената цел во разговоров, да ти докажам дека единствена причина поради која можеш така лесно да се одлучиш за невакцинирање и да не се плашиш од болестите е токму заради вакцините.

Еве вака ќе ти помогнам да го сфатиш тој општ имунитет.

Дали кај нас има епидемија од варичела секоја година? Има
Дали има вакцина против варичела? Нема

Дали кај нас има епидемија од морбили секоја година? Нема
Дали има вакцина против морбили? Има

Дали во земјите каде што има вакцина против варичела има и епидемии од варичела? Нема
Епидемиите се спорадични кога ќе се создадат услови за ширење.

Дали ерадицирањето на морбилите може временски да се поврзе со вакцинирањето? Да, можеЗошто една болест како морбили со индекс на контагиозност од 95% да е ерадицирана од хигиена, санитација или не знам кои ти се причините, а една болест како варичела со индекс од 70% да не е ерадицирана од истите мерки?
ТОА Е општ имунитет, тој не е совршен, но спречува циркулација на болеста, и токму недостатоците се причина за спорадични епидемии заради најразлични причини, технички проблеми со вакцините, намалување на имунитетот, создавање на џебови на невакцинирани, и сите овие фактори создаваат услови за овозможување на пренесување од еден на друг и тоа е причина за и покрај тој општ имунитет да се биде претпазлив и да се примат вакцините, барем кога децата се повозрасни.
Последна промена: 18 Ное 2013 06:44 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зoшто? 17 Ное 2013 21:30 #245772

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
катрина, зошто има вакцина за варичела?

и би те замолила доколку можеш да најдеш официјални податоци за епидемијата во мк од мали сипаници, мислам дека беше пред 2 год. знам со сигурност дека нема смртен случај, ме интереисра дали има случај со траен инвалидитет. сигурна сум дека имаш лесен пристап до информациите.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зoшто? 18 Ное 2013 09:09 #245808

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
@Katrina

1990 година, Journal of the American Medical Association констатира -
„Иако над 95% од школската популација во Амеркика е вакцинирано против мали сипаници, големи епидемии продолжуваат да се појавуваат по школите, и во повеќето случаи се појавуваат токму во вакцинирани поединци“.
Известувањето го имаш на сајтот.

За Имунитетот на Стадото, на друго место ти го објаснив со една многу проста математика, која секако не и иде во долго повторуваната теза ( лага ) за митот на крдото ( стадото ).

Соглаасно стандардниот опис на имунитетот на стадото (колективна имунизација), заштитата на популацијата настанува само со прележување на инфекциите природно. Причината за ова е тоа што природно стекнат имунитет трае за цел живот. Поборниците на вакцината го искористуваат овој концепт за имунизација базирана на вакцини. Но, тука има еден проблем - кај вакцината индуцираниот имунитет трае само релативно краток период, од 2 до 10 години најмногу. ( И ова ако има воопшто, но званичните податоци се такви) Ова е причината зошто почнуваат да се употребуваат ревакцините за повеќето вакцини, па дури и на стандардните детски инфекции, како што се сипаници, мали сипаници, заушки и рубеола.
Тогаш се открива уште поголем проблем. Ревакцините кои траат само 2 години или помалку. Ова е причината зошто сега има повеќевалентни вакцини, дури и за оние за кои се мислеше дека даваат доживотен имунитет, како на пример МПР. Истото се советува и за возрасните. Иронично, никој во медиумите или медицинската област не се прашува што се случува. Само се прифаќа дека тоа мора да биде направено.

Лагата на колективниот имунитет (имунитет на стадото) од вакцини може да се докаже многу лесно. Во почетокот на масовните имунизации, школското четиво, учело дека вакцините заштитуваат доживотно. Ова размислување постои повеќе од 70 години. Релативно скоро се открива дека повеќето од вакцините го губат нивниот ефект после 2 до 10 години. Ова значи дека најмалну пола од светската популација била незаштитена со децении (ако нели колективната имунизација воопшто работела, а да земеме дека била ефективна).

Ако ја слушаме денешна мудрост, сите сме изложени на ризик од повторно оживеани масивни епидемии ако стапката на вакцинација да падне под 95%. Сепак, сите кои живееле последните 60 години на планетава имаат живено најмалку 30 до 40 години, со 50 % или помалку од населението заштитени со вакцина. Колективниот имунитет не постои многу децении и немаме повторно заживување на епидемии. Колективниот имунитет задобиен преку вакцина е лага која се користи за да се исплашат лекари, јавно- здравствените работници, друг медицински персонал, а и јавноста во прифаќањето на вакцините.
Кога ќе ја испитаме званичната научна литература, ќе најдеме дека за многу од вакцините, создадениот имунитет е 30-40 %, што значи дека 60 % до 70 % од популацијата не е заштитена со вакцинирањето. Повторно, ова би значело дека со 30% до 40% ефективност од вакцината во комбинација со фактот дека повеќето луѓе ја изгубиле имунолошката заштита во рок од 2 до 10 години од вакцинирањето, повеќето од средновечната популација е без магичната заштита од 95% потребна за колективниот имунитет.
Студентите на медицина пред 40 години ги учеле дека вакцините за тетанус пружаат доживотна заштита. После 30 години од тогаш се открива дека заштитата не траела повеќе од 10 години. Секој може да го праша својот лекар дали видел случај на заболен од тетанус? Веројатно не. Ако ги погледнете годишните податоци за тетанусни инфекции, ќе видите дека нема промени во зголемување на бројот на случаи на тетанус. Иако масовната имунизација била далеку од 95%. Истото може да се каже и за мали сипаници , заушки и други детски инфекции.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зoшто? 18 Ное 2013 10:25 #245816

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
@Mama Vase
катрина, зошто има вакцина за варичела?

А зошто би немало? Далеку е побезбедно да се прими вакцината отколку да се прележува. Па макар и така прилично лесна болест сепак има доста компликации, ако не од самиот вирус, од секундарна инфекција, заради ослабениот систем од болеста неретко деца со варичела не можат со месеци да се опорават кога ќе им се накалемат бронхитиси, пнеумонии, па се потвргнати на терапии, па инхалации.

А и од самата варичела има доста хоспитализации, баш имаше пример едно истражување дека 20% од хоспитализациите имаат невролошки компликации, како енцефалитис, и плус вирусот останува во телото каде што подоцна може да се активира во текот на животот како херпес зостер.
Во западните земји каде е скап здравствениот систем секое лежење ги кошта по неколку илјади долари, вака ќе поминат со вакцина од неколку долари.

И плус ќе го отстранат вирусот од популацијата што е можеби најголемата причина за редовна имунизација, особено откако со сигурност се докажа дека и варичела вирусот е опасен за плодот ако инфекцијата се случи во текот на бременоста. Проблемите на плодот може да се со најразлична тежина и симптоматологија, ама најчести се симптомите од невролошка природа.

Да, еве официјални информации за епидемијата на морбили од 2011. Ова се податоци за хоспитализираните 284 лица на Инфективна Клиника во Скопје.
www.plosone.org/article/info%3Adoi%2F10....journal.pone.0074754

Според вакциналниот статус на заболените се гледа дека 92% се невакцинирани, тоа самото по себе зборува за ефективноста на вакцината.
За волја на вистината имаше и смртен случај на момче со церебрална парализа кое било заболено од морбили. За траен инвалидитет е целосно излишно да се говори, каков инвалидитет очекуваш од 900 заболени, тоа е помал број од инциденцата, имало смртен случај. Постојат податоците за компликациите како бронхопнеумонии (80%), дијареја, кај четворица имало фебрилни конвулзии, кај осуммина отитис.

Зборот ми беше дека кај вас постои некој впечаток дека болеста е природна и ја замислувате како настинка која нема никакви последици и компликации, додека вкацината си ја замислувате како некоја страшна разорувачка машина која се ќе поремети, а немате претстава колку е побезбедна од самата болест.
Самиот вирус од болеста е опасен, тој е вирулентен, силен и телото не може веднаш да се справи со него, за разлика од овој во вакцината кој е ослабен.

Во другата тема сте напишале за член од семејството со последици од вакцината, и плус дека имате потпис за тоа. Прашање е колку тоа е од вакцината, а и да е, такви секвели од невролошко воспаление не се ништо ексклузивни за вакцините, тоа се случува особено за време на инфекција. Ако нема вакцини тие резултати ќе бидат почести како причина од самите болести.
Ова е одлична научна статија која расправа за „вакциналниот енцефалитис“ и која е всушност причината за тоа. Ве молам да го прочитате текстот. Кажува дека всушност постоечка мутација е причина за тој синдром. И дека има многу лица со баш таа мутација кај кои синдромот се појавил од причина која не е вакцина.

www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2603512/

Знам дека тие невролошки последици се најголем страв за луѓето кои расправаат против вакцините, и колку и да се ретки страшно е дури и да се размислува за тоа. Ама логиката кажува дека и од самите болести има дури и повеќе такви последици, а и дека тие што се појавуваат и може временски да се поврзат со вакцина се резултат на мутација која е вродена, и кои па дури и да се избегне вакцината, ќе се појават од друг тригер како што е обична настинка со фебрилна состојба.

@yarre
„Иако над 95% од школската популација во Амеркика е вакцинирано против мали сипаници, големи епидемии продолжуваат да се појавуваат по школите, и во повеќето случаи се појавуваат токму во вакцинирани поединци“
Е ова е токму резултат на нарушување на ОПШТИОТ ИМУНИТЕТ, а не ОТСУСТВО на општиот имунитет. Дали правиш разлика? Прашање е кој бил контекстот во кој е напишано ова, ама во ред. Тоа биле епидемии со по неколку заболени, токму општиот имунитет е тој кој спречил ширење на цели популации.

Тргнуваш од погрешна претпоставка и излишно е да коментирам на другите глупости. Имунитет од вакцините не е 2-10 години. Ти ги сврстуваш сите во ист кош и си правиш калкулации. Пример ете имунитетот од МоПаРу трае минимум 20 години, најверојатно и цел живот се одржува еден, можеби помал титар антитела, ама сепак имунитетот колку да се намалува тој си постои, особено за овие заболувања, и брзо може да се покачи со бустер дози штом постоеле присутни антитела или во случај на инфекција за кратко време да се синтетизираат антитела кои нема да дозволат целосна инкубација на вирусот.

jid.oxfordjournals.org/content/197/7/950.long

И зошто ако малите сипаници исчезнале и не се појавиле заради (непозната) причина, на ист начин не исчезнале и овчите сипаници?

Зошто една болест како морбили со индекс на контагиозност од 95% да е ерадицирана од хигиена, санитација или не знам кои ти се причините, а една болест како варичела со индекс од 70% да не е ерадицирана од истите мерки?

Не е општиот имунитет заблуда, ти си во заблуда, само не сакаш да си признаеш самиот на себе дека единствена причина поради која не се плашиш е што ги нема болестите овде меѓу нас, како што ја има варичела. А тоа е токму заради општиот имунитет кој го дава каквиот-таков имунитет од вакцините, сепак тој е слаб, да, и затоа калкулациите дека со невакцинирање ќе ги избегнеш и ризиците од вакцината и од болеста се беспредметни, а и со тоа невакцинирање и пропаганда придонесуваш до намалување на силата на истиот.
Последна промена: 18 Ное 2013 10:28 by Katrina.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, темјанушка

Ре: Вакцинирање - за или против, и зoшто? 19 Ное 2013 16:16 #245893

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
@yarre
„Иако над 95% од школската популација во Амеркика е вакцинирано против мали сипаници, големи епидемии продолжуваат да се појавуваат по школите, и во повеќето случаи се појавуваат токму во вакцинирани поединци“

Е ова е токму резултат на нарушување на ОПШТИОТ ИМУНИТЕТ, а не ОТСУСТВО на општиот имунитет. Дали правиш разлика? Прашање е кој бил контекстот во кој е напишано ова, ама во ред. Тоа биле епидемии со по неколку заболени, токму општиот имунитет е тој кој спречил ширење на цели популации.

Одлична констатација. Ама извртена за твоја потреба. Општиот имунитет ( ако постоеше нели ) во толкава голем процент на вакцинираност, ќе спречеше епидемија, и ете ние „повластените со општ имунитет“ невакцинирачи ќе бевме раат.
Слаба фајда од општиот имуниет ако постои.
Ете баш еден пријател се чудеше од каде Хемофилус Инфлуенца кај бебето, после вакцинација од ете истата Хемофилус Инфлуенца. Па и полиото се добива од вакцината за полио....
Во Американскиот случај на епидемија на мали сипаници ние не ја знаеме иницијалната каписла, а тоа е одличен момент за манипулација со поимот ОТСУСТВО, со оглед на толкав процент на вакцинираност.
Тргнуваш од погрешна претпоставка и излишно е да коментирам на другите глупости. Имунитет од вакцините не е 2-10 години. Ти ги сврстуваш сите во ист кош и си правиш калкулации. Пример ете имунитетот од МоПаРу трае минимум 20 години, најверојатно и цел живот се одржува еден, можеби помал титар антитела, ама сепак имунитетот колку да се намалува тој си постои, особено за овие заболувања, и брзо може да се покачи со бустер дози штом постоеле присутни антитела или во случај на инфекција за кратко време да се синтетизираат антитела кои нема да дозволат целосна инкубација на вирусот.

Премногу е јасно и прецизно објаснувањето дадено погоре за да ја искривуваш неговата логика. Шпекулации со „можеби“, “најверојано“ и небулозата “синтетизирање на антитела“ тоа за некоја друга прилика, и за популација која безерервно ги голта без да праша.
Мојата математика е многу премногу јасна, која јас ја немам измислено, се работи за факти кои се достапни на твоите СЗО и компанија. Затоа и вакцинацијата не се сведува на математички факти, конкретни сознаија, и испитаност во подолг низ на години, туку на претпоставки, кои често, премногу често се менуваат, особено при масовни трагедии. Тука стапуваат на сила системите на СЗО, ондак фармаколошкиот притисок, ондак доктори, ондак студени, кои ја губа свеста во хвалоспевот на модерните достигнувања.
Не е општиот имунитет заблуда, ти си во заблуда, само не сакаш да си признаеш самиот на себе дека единствена причина поради која не се плашиш е што ги нема болестите овде меѓу нас, како што ја има варичела. А тоа е токму заради општиот имунитет кој го дава каквиот-таков имунитет од вакцините, сепак тој е слаб, да, и затоа калкулациите дека со невакцинирање ќе ги избегнеш и ризиците од вакцината и од болеста се беспредметни, а и со тоа невакцинирање и пропаганда придонесуваш до намалување на силата на истиот.

Дали сум јас во заблуда или не, веројатно тоа не е твое да констатирап, туку остатокот од особите кои го пратат форумот. Душегрижници на темата имало и ќе има на секои 20-30 страни.
Јас да се плашев за болестите и да верував дека небулозноста на митот за имунитетот на стадото воопшто постои, ќе пропагирав сите да се вакцинираат, а егоистички моите деца со тоа да се заштитат. Верувај, ја искрено се плашам од болестите за кои се вакцинира, бидејќи моите се во околина на повеќе вакцинирани одошто невакцинирани ( 3 деца од 20 во одделението на син ми не се вакцинирани ). А вакциние сепак се одличен сеач на болести, во здрава популација, одличен уништувач на имунитет, ете токму пред грипозните периоди. За жал одличен фактор ризик од автоимуни заболувања, доволно е родителот да посака да ги прочита оние конраиндикации што ги пишува на ливчето на самата вакцина, за да му стане јасно. А тоа што не го пишува, тоа е посебна приказна.

Ај да се вратиме онаму.
Последна промена: 19 Ное 2013 16:18 by yarre.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зoшто? 20 Ное 2013 17:25 #245952

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Katrina wrote:

Во другата тема сте напишале за член од семејството со последици од вакцината, и плус дека имате потпис за тоа. Прашање е колку тоа е од вакцината, а и да е, такви секвели од невролошко воспаление не се ништо ексклузивни за вакцините, тоа се случува особено за време на инфекција. Ако нема вакцини тие резултати ќе бидат почести како причина од самите болести.

никој до сега не спомнал дека такви невролошки проблеми се ексклузива само на вакцините. јас барем до сега го немам тоа прочитано од ниеден член, ниту тука, ниту било каде. а ти имаш право да се сомневаш во потписот.
Последна промена: 20 Ное 2013 17:43 by Big Sister. Причина: ureden citat
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зoшто? 20 Ное 2013 19:27 #245955

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
Зошто ми е делкан постот ? Не беше само овој одговор
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зoшто? 21 Ное 2013 05:38 #245975

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
moja greska Frenky, sakav da go sredam citatot oti tvojot odgovor bese vo citatot i mislev deka samo poslednata recenica e tvoja. :sram:
ako se sekavas sto si pisala pisi pak i ke go spojam postot
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 21 Ное 2013 05:40 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зoшто? 21 Ное 2013 07:08 #245992

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Кога веќе спомнувате невролошки проблеми од вакцина, производителот Merck на неговиот сајт има:

Encephalitis can occur in the following ways:

A virus directly infects the brain.
A virus that caused an infection in the past becomes reactivated and directly damages the brain.
A virus or vaccine triggers a reaction that makes the immune system attack brain tissue (an autoimmune reaction).

Последната ставка нели.

Линк до сајтот на Merck
Последна промена: 21 Ное 2013 07:10 by yarre.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зoшто? 21 Ное 2013 14:44 #246012

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
@yarre
Општиот имунитет ( ако постоеше нели ) во толкава голем процент на вакцинираност, ќе спречеше епидемија
ПА СПРЕЧУВА. Ако немаше општ имунитет, секоја сезона ќе имаше по неколку стотини заболени од морбили. Сега нема ич, или има по неколку спорадични случаи, општ имунитет на дело.

Па и раат сте да ви кажам право. Ризикот за морбили е минимален, повторно токму заради општиот имунитет. Тоа што општиот имунитет „дозволил“ да се случат тие епидемии е чист резултат на фактори кои го намалуваат самиот општ имунитет. Како најголем фактор е носењето на вирусот од места каде што се уште си циркулира како што е во Германија, Австрија и Холандија.

Зошто пред вакцините имало по неколку стотини случаи, а сега нема? Не е ли тоа општ имунитет?
Зошто една болест како морбили со индекс на контагиозност од 95% да е ерадицирана од хигиена, санитација или не знам кои ти се причините, а една болест како варичела со индекс од 70% да не е ерадицирана од истите мерки?
Ете баш еден пријател се чудеше од каде Хемофилус Инфлуенца кај бебето, после вакцинација од ете истата Хемофилус Инфлуенца. Па и полиото се добива од вакцината за полио....
Не е ништо чудно, иако се сомневам, но ако немало вакцина знаеш што ќе се случело, немало само да има присуство на бактеријата, побарај и прочитај за страшното заболување кое го ствара таа хемофилус инфлуенце - епиглотитис. А знаеш уште од што се добива полиото? Од вирус во надворешната средина, кој е многу поопасен и повирулентен од тој во вакцината, сакаш од тој вирус децата да добиваат парализа? Наместо таа инциденца од еден на милион, сакаш инциденцата да биде еден на 70?
Премногу е јасно и прецизно објаснувањето дадено погоре за да ја искривуваш неговата логика. Шпекулации со „можеби“, “најверојано“ и небулозата “синтетизирање на антитела“ тоа за некоја друга прилика, и за популација која безерервно ги голта без да праша.
Ништо не шпекулирам, се е премногу јасно објаснето во линкот со истражување од Оксфорд, за разлика од твоите тврдења кои не се поткрепени ни со линкови, ни со студии, а кога ќе дадеш некој линк, тоа ќе е некој блог со никаква вредност.

Иако е излишно тебе да ти пишувам, еве ќе напишам, можеби некој ќе се заинтересира. Убаво си пишува дека иако после 20 години се намалува титарот на антитела кои го претставуваат хуморалниот имунитет во крвта, сепак постои целуларен имунитет кој се активира во случај на инфекција и за многу пократко време, отколку кога би била прва инфекција, создава антитела кои го уништуваат вирусот или бактеријата пред или во почетокот на инкубацијата, и како резултат има многу мали и краткотрајни симптоми, или воопшто нема.
За жал одличен фактор ризик од автоимуни заболувања, доволно е родителот да посака да ги прочита оние конраиндикации што ги пишува на ливчето на самата вакцина, за да му стане јасно.
За жал болестите кои ги спречуваат вакцините не доаѓаат со такви ливчиња, ама за среќа знаеме кои стравови и компликации ги носат тие и тие се многу почести и пострашни од оние на вакцините.

@Radisani
СТВАРНО (сериозно ова) не ми е јасно зашто се плашите и тврдите дека НЕвакцинирани деца се опасни и предизвикуваат епидемии кога нели УЛОГАТА на вакцините е да го заштитат телото. Вашите се заштитени што се плашите, нели вакцината им дава антитела и да дојдат во допир со лошите одма ќе ги уништат или полесно ќе поминат.
Навистина не знам од каде го извлекувате овој аргумент и зошто сметате дека е релевантен.
Не, не се грижам за вакцинираните, се грижам за невакцинираните, и вашите и тие кои до првата година се изложени на ризик заради вашите одлуки, тие кои до првата година не можат да бидат вакцинирани и кои се половината од заболените од истите болести токму затоа што вирусот бил присутен во популацијата.

Воопшто не се грижам за вакцинираните, тие НЕ се под ризик од вашите невакцинирани деца, напротив, имаат огромна полза од нив. Како што знаете имунитетот од вакцината, исто и природниот, со текот на времето се намалува, може да се зголеми со бустер вакцина или со изложување на вирусот кој повторно го активира имунитетот и без прележување и пројавување симптоми ги реактивира антителата и со тоа се продолжува траењето на самиот имунитет. Невакцинираните ја прележуваат болеста со сите симптоми, знаци и компликации и го шират вирусот кој доколку дојде до некое вакцинирано лице му дава појачување на постоечкиот имунитет.

Тоа се случувало пред да се појават вакцините, тие што имале прележано, секоја година повторно биле изложени на вирусот и така им се појачувала отпорноста, и затоа се мисли дека природно стекнатиот имунитетот е траен, но не е траен, ист или сличен е како тој стекнат од вакцината само при прележувањето тие лица се изложени на далеку поголеми ризици од компликации.
Каде децата / луѓето ги фаќаат бактериите и вирусите. Како ги фаќаме. Каде живеат тие бактерии и вируси.
Ете викате некое дете дошло со бактерија/вирус, таа бактерија од КАДЕ е дојдена кај него, со ШТО се храни, како се движи низ просторот.
А кога ви бил последниот контакт со биологија, во основно школо? За овие работи цело време и дискутираме. Ова се основни работи и не знам дали ќе звучам глупаво сега да држам лекции тука за да ве запознаам со тие работи или ова ви беше само еден неуспешен начин да направите некоја поента.
Но еве, повеќето од бактериите и вирусите не можат да преживеат надвор од човекот и затоа единствено се пренесуваат преку човекот и животните, од еден на друг. Затоа толку инсистирам на тој општ имунитет, лица кои се вакцинирани или преку прележување се здобиле со имунитет не дозволуваат кај нив да се инкубира и размножи вирусот и не го пренесуваат понатаму, за разлика од лица кај кои имунитетот создава специфични антитела по прв пат и кај кои вирусот за тоа време се размножил и тие лица го пренесуваат понатаму преку кашлање, кивање, плунка, ако се работи за капковите инфекции.
Значи по прашањето од КАДЕ е дојдена таа бактерија/вирус, таа е дојдена од друго лице или животно кое било преносител на истат.
По прашањето со што се храни, таа се храни со материите кои и се достапни од животното во кое е колонизирана, во зависност од афинитетот кој го има за врзување. На пример една пертусис бактерија се закачува за епителните клетки на респираторниот тракт со нивните ензими се храни.
По прашањето како се движи, ако мислите на тоа како се движи на местото каде ќе се насели, најразлично, најчесто со трепки кои ги има не телото додека не дојде до место каде има поволни услови и каде што ќе се размножува, после воопшто нема потреба да се движи, а ако мислите како се движи од еден на друг организам, преку директен контакт, преку вода или други намирници, преку воздух или ја пренесуваат други инсекти. На пример ете кога ја спомнав пертусис бактеријата, таа ќе се закачи на епителот, но кога има кашлање се исфрлуваат бактерии во надворешната средина и ако околу има некој кој би го вдишал тој водух, бактеријата се населува на ново погодно место. Е сега откако ќе се врзи за епителот, самите епителни клетки испраќаат сигнал до имуниот систем дека тука има нешто туѓо, тој сигнал значи да се започне со производство на антитела кои би го убиле тоа, но додека да започне и да заврши тоа создавање, ќе поминат неколку дена, за кои оваа бактерија веќе си створила една колонија на местото и направила штета со своите токсини, за разлика ако веќе имало антитела кои веднаш би се упатиле на местото и би требало да убијат само малку бактерии и не би дозволите да се размножат и да направат штета.

@yarre
Кога веќе спомнувате невролошки проблеми од вакцина, производителот Merck на неговиот сајт има:
Ете многу убаво пишува, вакцината може да наштети само ако имало претходно таков потенцијал, тоа е откриено дека се мутации кои во првите месеци од животот, СО ИЛИ БЕЗ вакцина ќе го направат оштетувањето. За разлика од живи и вирулентни вируси и бактерии од самата болест кои при прележување може да навлезат во мозокот и таму директно да направат штета.

Еве ја оваа научна статија која ја дадов претходно во која се разработува тој проблем на енцефалитис од вакцината и како се открило дека најчесто е резултат на мутации кои се дел од Драветовиот синдром.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2603512/

_____________

Сериозно, дискутираме интензивно веќе една година и немаме дојдено до никаков заендички заклучок, што навистина би сакала на некој начин да се согласиме барем за нешто освен за тоа дека законски вакцините не мора да бидат задолжителни.

Овој потенцијал кој го имате како разумни и активни граѓани ако прифатите некои од разумните пристапи кон оваа проблематика може да вродат со плод и не само да се смени законот туку и да се воведат прочистените ДиТеПер, па дури и да се воведат повеќевалентните вакцини.

Ве молам немојте повеќе да се залажувате дека вакцините се целосно непотребни, ако вие сте одлучиле не за вашето дете, не значи дека истава ситуација ќе ја имаме и ако сите одлучат така. Не, тука е баш тој општ имунитет кој ќе биде сериозно оштетен ако барем и уште неколку проценти од родителите го одлучат истото. Тогаш нема да зборуваме за ризиците од вакцините, туку за пострашните и почести ризици од самите болести.

Баш деновиве дознав дека во Србија од в година ќе се воведат повеќевалентни вакцини, со што Македонија останува последна во регионот која ги нема воведено. Имам слушнато дека дури и Косово и Албанија ги имаат воведено. Но за нашата влада очигледно дека поважно е да направат реклами дека здравството цвета.

www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/ak...na-vakcina-besplatno
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, macika, Zoja, Ljubicica

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 22 Ное 2013 08:34 #246041

 • Fiao
 • Fiao's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Zvezdicka wrote:
Ovaa grupa moze slobodno da si go smeni imeto vo Site sme protiv vakciniranje i sakame da si kazeme zosto :)

Posle minatogodisnite slucai na pertussis vo nasata gradinka.. ovaa esen nekoj sreknik donel bakterisjki meningitis. Aj sto 4 deca se vo bolnica - ostanatite ne mozat da odat vo gradinka bidejki zgradata mora da se dezinficira.

Sovrsen primer na neodgovorni roditeli....
Bas se prasuvam zosto vakciniranite "zastiteni" deca ne bi mozele da odat vo gradinka kade ima zarazeni deca od ona protiv koe tie se neli "zastiteni"... Strasna rabota!
...creative minds are rarely tidy...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Koni

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 22 Ное 2013 09:47 #246042

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
Затоа што таква е процедурата и протоколот, како мерка за претпазливост. Страшна работа е што вие мислите дека ова треба нешто да значи и да е некој аргумент.

За да прочитате како невакцинираните лица не се голема опасност за вакцинираните имам баш напишано едно мислење погоре.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 22 Ное 2013 16:09 #246059

 • Lenore Lee
 • Lenore Lee's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 14
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
токму е спротивното,вакцинираните деца се ОДГОВОРНИ за муатација на бактериите и вирусите исто како и претераната употреба на антибиотици што доведува до мутација на бактерии и вируси и создава резистентни и супер бактерии,така да родителите вакцинирачи се одговорни и тоа многу во ширење на болести од кои нема лек а не детските безопасни болести,затоа без многу наивност,еве ви и еден многу опширен и ‘стручен‘ текст кој што го објаснува токму тоа

LINK

исто и на овај линк
Dragi Prijatelji, Da li ima roditelja koji bi protestvovali sa transparentima i slikama ostecene i umrle dece od vakcina ispred ministarstva zdravlja u Beogradu, Skoplju, Zagrebu, Ljubljani...bilo gde? Organizovacemo novinare, smislicemo dobre slogane za transparente i da se krene...
Последна промена: 22 Ное 2013 17:40 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.