Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Вакцинирање - за или против, и зoшто?

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 28 Мај 2013 04:11 #239895

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
LINK

Eve gi procentite na moznost na komplikacii kaj pretussis. Toa sto neciva majka ostanala bez kompikacii od istiot moze da se sporedi so mnogu deca vakcinirani koi pominale bez nikakva komplikacija. ;)
Последна промена: 28 Мај 2013 04:21 by Marge. Причина: средување на линк
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 28 Мај 2013 04:25 #239898

 • клечкароска
 • клечкароска's Avatar
 • Offline
 • new born
 • presrekna majka na prekrasen sin i preubava kerka
 • Теми: 100
 • Thank you received: 42
 • Карма: 0
Cela tema ja procitav i za nekoj laik i neupaten, kako mene, i ednite i drugite imaat logika.

Moeto mislenje: ako nekoe dete padnalo od nisalkite i imalo teski posledici, ne znaci deka treba da im zabranime na nasite deca da si igraat na nisalkite, posebno ako imaat povekjeto deca pozitivni iskustva od nisalkite.
Razbiram i da se somnevas vo makedonskoto zdravstvo, na primer (mada jas licno ne se somnevam) ama, eve sega procitav deka vo Avstralija ke im zabranat na gradinkite da primaat deca koi ne se vakcinirani. Toa mene mi zboruva deka procenkata e deka ima povekje korist otkolku steta.
Jasno mi e deka mozno e kaj nekogo da se pojavile i komplikacii, ama so se vo zivotot e taka, i so bremenost, i so poragjaj i so se. Zar da ne probame da imame deca zatoa sto kaj nekoi trudnici se javuvaat sekakvi komplikacii. Treba da se ima vera vo Boga deka se ke bide vo red.
Последна промена: 28 Мај 2013 04:26 by клечкароска.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: natashan., macika, Ljubicica

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 28 Мај 2013 07:05 #239904

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Можеме до бескрај да си пишуваме колку се страшни болестите, никој тоа не го негира ... родител се потресува за своето дете и при најобична настинка.

Мене не ми е јасно како за сезонскиот грип ви е прифатлив ризикот иако има далеку поголема смртност од сите други болести (според линкот кој го приложи Катрина) ... јас досега не слушнав некој кој редовно вакцинира да потрчал да вакцинира и против грип. Како може ХИБ со смртност од 600 деца годишно БЕЗ вакцина на популација од 220 милиони да е многу страшен, а не е страшен сезонскиот грип со смртност од 3.000-49.000 годишно на популација која администрира годишно околу 135 милиони вакцини против грип? Зошто не си ги вакцинирате децата против грип, 60-70% ефективност на толкав ризик не е мала работа, нели Катрина вели дека за жал нема ништо подобро во моментиот.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 28 Мај 2013 07:38 #239907

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
@TatjanaV

Зошто ја вртиш така работата? Затоа што не се вакцинирало масовно против грип, да сме оставеле и другите болести да се шират? Нема логика, нели?
И баш избра за ХиБ, и тоа смртност. Не се работи само за една болест или само параметарот смртност. Се работи и воопшто да не дојде потреба и воопшто да се прележува и третира.
Само колку се растеретува здравството што нема потреба секое прележување на неколку болести да се евидентира и да се третира.

И плус не се вакцинира за грип токму затоа што целокупниот бенефит е под знак прашање. Мене би ми било мило да има исто толку бенефитна вакцина и за грип и да се употребува масовно, ама за жал таа е реалноста.
Ете во САД и тоа го препорачуваат во последно време, не сум побарала на кои статистики ги основаат тие препораки за оваа вакцина, мислам дека некаде во некои од сојузните држави им е и задолжително, не ме земајте за збор, ама сепак ова се релевантни прашања за кои може да се дискутира, а не се аргумент против другите вакцини.

И плус на медицинските лица им е задолжително да се вакцинираат против грип секоја година за да не претставуваат ризик тие самите и затоа што доаѓаат во контакт, ете сега гледам дека има некои препораки да се разгледа тоа вакцинирање да не мора да биде задолжително.

Не разбирам со кој ментален склоп доаѓаш и велиш, штом не се вакцинира за грип, зошто да се вакцинира за другите болести. Исто и оној графикот кој го даваат како аргумент против вакцините, кој кажува колку вакцини имало историски и како бројот се зголемува. Па супер што се зголемува, помалку изложеност на болести, помалку ризици.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 28 Мај 2013 07:54 #239910

 • Cize
 • Cize's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Mama_i_Martin undercover
 • Теми: 773
 • Thank you received: 742
 • Карма: 12
Катрина, неколку пати споменуваш нешто од типот:

„Само колку се растеретува здравството што нема потреба секое прележување на неколку болести да се евидентира и да се третира.„

Тоа не смее во никој случај да се користи како аргумент за про-вакцинација!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 28 Мај 2013 08:36 #239915

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
На сајтот на VAERS, многу некако лесно констатираат за проблемиоте од вакцините, и секако, со оглед на потврдата од нивна страна дека „само“ 15 од пријавените 30.000 случаи во Америка имаат поголеми последици и смрт, јасно покажува дека светската популација е само гола бројка во долготрајниот експеримент.
Секако не сакате да бидете родител на некое од овие 30.000 случаи, ( или недајбоже на оние „само 15 % )

Линк


Па елегантно:

Approximately 30,000 VAERS reports are filed annually, with 10-15% classified as serious (resulting in permanent disability, hospitalization, life-threatening illnesses or death).

Или во превод:

Околу 30.000 репорти за пријавуваат годишно, со 10-15% третирани како сериозни ( кои предизвикуваат трајна онеспособеност (инвалидитет) , хоспитализација, ЖИВОТО-ЗАГРОЗУВАЧКИ БОЛЕСТИ или СМРТ )

Овдека, лесно се гледа, „вие пријавите ако детето ви отиде“ а ние цело време ќе работиме на подобрување, а до кога, - па заувек. И во тој експеримент, децата се само бројки и ништо ама баш ништо друго.

Само еден господ знае, колку од поствакциналните проблеми и не се пријавени во системот, колку од нив се суспендирани од погрешно дијагностицирање, и на крајот супресирани од страна на системите.

Во финансиски рамки, третманот на детските болести, е далеку поефтин од третманите на автоимуните заболувања од рангот на аутизмот, абдоминалните дисордери, дијабетесот, и да не ги спомињам другите.

Од хуман аспект - не се споредува.
Последна промена: 28 Мај 2013 08:38 by yarre.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 28 Мај 2013 09:00 #239917

 • mamiii
 • mamiii's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 56
 • Thank you received: 20
 • Карма: 2
Цела зима сите ние бевме со кашлици , со бронхит , со црвено грло само бебето беше супер , од растечено носе повеќе мака не видовме . Откако ги прими по ред ХИБ па ДТП + С двете дози , имунитетот дефинитивно му е ослабнат . Настинки од ништо, бронхит ... и сега и третата доа се ближи време да ја удриме ... Мака ми е оти се вака во прашалници и пак истото го правам како и мнозинството тука , а си викав со другото дете нема така ....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 28 Мај 2013 09:07 #239918

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
@yarre
Кои се бре тие „абдоминални дисордери“ кои се резултат на вакцини?

Не се сите трајни од тие 30 000. Ете гледаш дека и хоспитализација ја споменуваат во тие 30 000.

Ако не знаев дека си сериозен, со ова што го пишуваш ќе помислев дека се зафркаваш.

Ти не си дојден на странициве и форумиве да се информираш или да информираш, туку да си најдеш оправдување и потврда за твоите постапки.

Спомнуваш хуман аспект, а ги прескокнуваш сите докази за бенефитот на вакцините и бараш оправдувања во некои завери и шпекулации.
Последна промена: 28 Мај 2013 18:29 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 28 Мај 2013 09:15 #239919

 • MajaL
 • MajaL's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 160
 • Thank you received: 36
 • Карма: 0
yarre wrote:
На сајтот на VAERS, многу некако лесно констатираат за проблемиоте од вакцините, и секако, со оглед на потврдата од нивна страна дека „само“ 15 од пријавените 30.000 случаи во Америка имаат поголеми последици и смрт, јасно покажува дека светската популација е само гола бројка во долготрајниот експеримент.
Секако не сакате да бидете родител на некое од овие 30.000 случаи, ( или недајбоже на оние „само 15 % )

Линк


Па елегантно:

Approximately 30,000 VAERS reports are filed annually, with 10-15% classified as serious (resulting in permanent disability, hospitalization, life-threatening illnesses or death).

Или во превод:

Околу 30.000 репорти за пријавуваат годишно, со 10-15% третирани како сериозни ( кои предизвикуваат трајна онеспособеност (инвалидитет) , хоспитализација, ЖИВОТО-ЗАГРОЗУВАЧКИ БОЛЕСТИ или СМРТ )

Овдека, лесно се гледа, „вие пријавите ако детето ви отиде“ а ние цело време ќе работиме на подобрување, а до кога, - па заувек. И во тој експеримент, децата се само бројки и ништо ама баш ништо друго.

Само еден господ знае, колку од поствакциналните проблеми и не се пријавени во системот, колку од нив се суспендирани од погрешно дијагностицирање, и на крајот супресирани од страна на системите.

Во финансиски рамки, третманот на детските болести, е далеку поефтин од третманите на автоимуните заболувања од рангот на аутизмот, абдоминалните дисордери, дијабетесот, и да не ги спомињам другите.

Од хуман аспект - не се споредува.

Na moja mnogu dobra drugarka dete zdravo pravo napredno na 4 godini dobiva autoimun dijabet ( a genetski predispozicii nema) nikoj poznat vo familija negova nema dijabet. Osven vakcinite na nisto drugo ne mi teknuva deka moze da e okidac deteto uste sega da bide zavisno od insulin :(
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 28 Мај 2013 09:59 #239922

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Inaku vo periodot na organogenezata isklucitelno problemi pravat i varicelata, obicen herpex simplex i sl, a za niv ne se vakcinira i ne se kreva panika iako relano zemeno e kade kade pogolema verojatnosta da se sretne so niv edna trudnica
Поголема е веројатноста токму затоа што и не се вакцинира. Иста ќе била веројатноста или поголема и за рубела ако не се вакцинирало.
Штетноста на варичела е контроверзна. Одамна е позната, ама не бил ни приближен процентот на новородени со такви големи малформации како кај рубелата. Но во последните години се открива дека сепак поголемиот број се посуптилни „малформации“ на мозокот. Токму затоа и се вакцинира против варичела во многу западни држави иако вакцината е далеку понеефикасна од другиве.
Од друга страна пак, таму каде што се вакцинира се открива дека заради тоа што варичелата не се движи во популацијата, кај постарите луѓе кои веќе прележале варичела во младоста, затоа што не доаѓаат во контакт повторно да се обноват антителата, се зголемува процентот на херпес зостер (shingles) и и кај нив се препорачува вакцинирање со Zostavax иако еднаш ја прележале болеста. А, децата кои се вакцинирани имаат далеку помал ризик за херпес зостер од тие кои природно прележале.[/quote]

Epa aj togas da povedeme inicijativa da se stavi na redoven kalendar i vakcina protiv varicela i protiv herpes po moznost so 5-6 revakcinacii i da se pocne so vakciniranje vo prvite mesec dena, sto vikas, taka ke se zastitime li? I obavezno sezonski grip da vleze vo redovna vakcinacija. Pa zdravje koga ke izleze nekoj dr aktuelen virus i toa ke go dodademe. I non stop ke si se vakcinirame site srekni i zadovolni. Dali togas ke isceznat bolestite? Nie, nasite generacii ne se vakcinirani so polovina od ovie na denesnive deca, a tek vo idnina.... strav me faka. I ne e Maci samo majka mi, da bese navistina sekoj slucaj so tie komplikacii koi gi navede Katrina toa znaci deka najgolem % od generaciite na nasite roditeli denes ke imaa belodrobni bolesti. Jas ne sum protiv celokupnata vakcinacija veke pisav i moeto dete e za zal vakcinirano so poveke vakcini od potrebnoto i po izmenet kalendar, ama sto se pretera se pretera. PREEEMNOGU vakcini se davaat sega na novorodencinjata, duri i generaciite na tvojot sin ne se tolku vakcinirani (pr.so hib i so hepatit b mislam deka ne se). Sekoja idna generacija e se beter i beter. Kade e krajot? Sto e resenieto, non stop vakciniranje, so moznost da iako postojano ima pro i contra studii rizikuvame pojavuvanje na avtoimuni bolesti, autizam i sl za koi de se polemizira ima vlijanie, de nema vrska. Koj e rizikot sto e prifatliv za nasite najmili, do kade e granicata?
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dilberta

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 28 Мај 2013 10:05 #239923

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Katrina wrote:
Не разбирам со кој ментален склоп доаѓаш и велиш, штом не се вакцинира за грип, зошто да се вакцинира за другите болести.
Мислам дека всушност сосема добро разбираш со кој ментален склоп доаѓам. Што те молам јас извртувам? ... па јас цело време ги дискутирам податоците кои ти ги прати, дали нешто променив или погрешно интрепретирав? ... или не ти се допаѓа што стравот од болести кој пробуваш да го набиеш, кога ќе се спореди со грипот со кој секојдневно живеме станува смешен?

Некои вакцини во одредени ситуации можеби имаат логика, јас не ги исклучувам сите и засекогаш ... ама не на начинот на кој ги рекламираш како "нежно" решение за вашите заразни болести...зашто забораваш да кажеш дека на задната страна на опаковката не случајно има напишано еден куп несакани ефекти. На детското столче не сум сретнала таков список позади.

Катрина ти слободно боцкај си колку сакаш и со што сакаш, тука нема ништо спорно секој има право да се плаши од болести. Спорно е тоа што ти наметнуваш логика дека сите треба да го сакаме тоа што ти го сакаш. Јас сакам да имам право на избор. Толку.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: yarre, None-bt, Nataly, Koni, Mama Sani and this user have 1 others thankyou

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 28 Мај 2013 11:15 #239926

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
@MajaL

Ако не ви текнува друга причина, не значи дека и нема.
Од она што можев да го најдам, вели дека нема најдено поврзаност помеѓу вакцините и дијабетес кај деца и кај возрасни.
aapgrandrounds.aappublications.org/content/12/1/4.short
www.nejm.org/doi/full/10.1056/nejmoa032665

Всушност оваа анкета од Шведска нашла поврзаност помеѓу вакцината против мали сипаници и дијабетес, всушност вакцината имала заштитна улога, а инфекција односно прележување имало зголемен ризик за дијабетес.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1884889

Сепак тоа е само анкета од пред повеќе од 20 години, не би ја земала за релевантна.

Има многу фактори за кои е навистина најдена поврзаност со детскиот дијабетес не се само вакцините можен виновник.

@Ana78
Sekoja idna generacija e se beter i beter. Kade e krajot? Sto e resenieto, non stop vakciniranje, so moznost da iako postojano ima pro i contra studii rizikuvame pojavuvanje na avtoimuni bolesti, autizam i sl za koi de se polemizira ima vlijanie, de nema vrska. Koj e rizikot sto e prifatliv za nasite najmili, do kade e granicata?

Ова звучи исто како да прашуваш: Што е ова? бајпас, стентови, пејсмејкер, пресадување заслистоци. Секоја година нон стоп се воведуваат нови и нови операции, до каде е границата? Каде е крајот? До трансплантација ли ќе се оди?

И јас истото ќе прашам: Кој е ризикот што е прифатлив за нашите најмили? Дали вакцинирање со безбедни вакцини или ризици од болести кои имаат далеку поголемо влијание?

Зошто повеќе вакцини би било полошо, ако тоа се докажани средства кои нудат бенефит?
За тоа си постојат истражувања, анализи, испитувања, токму за да не изгледа тоа вака грубо кажано.

@TatjanaV
или не ти се допаѓа што стравот од болести кој пробуваш да го набиеш, кога ќе се спореди со грипот со кој секојдневно живеме станува смешен?
Што е смешно? Ти се обидуваш да ги изрелативираш ризиците споредувајќи ги.
Тоа е исто како да кажеш, ете имаме многу поголеми ризици од кардиоваскуларни болести, зошто да вакцинираме кога ризиците изгледаат смешни.
Тоа би биле кумулативни ризици. Зошто кога има безбедни вакцни?

Супер би било да се превенира И грипот покрај останатие болести, се надевам дека ќе се прави и тоа во блиска иднина.
Не знам зошто сакаш да претставиш дека ако не се превенираат со вакцини, ризиците нема да претставуваат ДОДАТЕН товар и тоа ризик кај здрави мали деца кои се популацијата на таргет на болестите против кои се вакцинира доколку би немало вакцини.
Последна промена: 28 Мај 2013 11:16 by Katrina.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: темјанушка

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 28 Мај 2013 15:28 #239931

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Katrina wrote:
Ова звучи исто како да прашуваш: Што е ова? бајпас, стентови, пејсмејкер, пресадување заслистоци. Секоја година нон стоп се воведуваат нови и нови операции, до каде е границата? Каде е крајот? До трансплантација ли ќе се оди?

?!? ... ова почна стварно да станува ептен смешно ... или пак јас не сум во тек ... да не донеле закон за задолжително бајпасирање на секое новороденче? ... па задолжително пејсмејкер на тримесечна возраст, па промена на залистоци на тринаесетмесечна возраст за да ги превенираат кардиоваскуларните болести, зашто па тек ризикот од нив ако го побараме на нет има коса да ни се крене.
Katrina wrote:
Ти се обидуваш да ги изрелативираш ризиците споредувајќи ги.
Тоа е исто како да кажеш, ете имаме многу поголеми ризици од кардиоваскуларни болести, зошто да вакцинираме кога ризиците изгледаат смешни.
Тоа би биле кумулативни ризици. Зошто кога има безбедни вакцни?
Каква релативизација, какви кумулативни ризици ... едно време ти беше против реторички мамбо џамбо глупости, што е сега ова? Само посочив една многу проста споредба на ризик од две болести со бројки кои ти ги понуди, секој сам може да си донесе заклучок. Што сега се мачиш да бутнеш кардиоваскуларни болести во приказнава.
Последна промена: 28 Мај 2013 15:29 by Dilberta.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ana78

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 28 Мај 2013 17:09 #239936

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Ti blagodaram Tatjana sto me postedi od objasnuvanje, stana prenaporno seto ova, eve za sreka Katrina ne prosvetli, ona slobodno eden den koga ke dojde vreme neka si go vakcinira deteto so sto ke i tekne, nie ovde ke si razmenime uste po nekoe iskustvo i toa e toa.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 28 Мај 2013 17:11 #239937

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
@TatjanaV
да не донеле закон за задолжително бајпасирање на секое новороденче?
Зошто го извртуваш кажаното? Добро знаеш дека не беше кажано во тој контекст.
Споредив подобрување на медицинска нега и воведување на нови зафати со додавање на повеќе вакцини, кое наивно се гледа како да е штета наместо како бенефит.
Само посочив една многу проста споредба на ризик од две болести
А јас ти дадов пример зошто таа споредба не е во ред да се дава како аргумент против вакцините.
Убаво прочитај што сум напишала, ако разбереш нема да ти звучи како мамбо џамбо.

Убаво дадов објаснување зошто релативизирањето со споредување на бројки не значи дека вакцините немаат бенефит и тоа огромен бенефит.
Особено што тие бројки за грипот се распоредени низ целата возрасна линија, за разлика од бројките за болестите против кои се вакцинира кои, доколку нема вакцини, се воглавно на терет на малите деца.
Последна промена: 28 Мај 2013 17:15 by Katrina.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 31 Мај 2013 09:34 #240070

 • темјанушка
 • темјанушка's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 314
 • Thank you received: 197
 • Карма: 0
MajaL wrote:
Na moja mnogu dobra drugarka dete zdravo pravo napredno na 4 godini dobiva autoimun dijabet ( a genetski predispozicii nema) nikoj poznat vo familija negova nema dijabet. Osven vakcinite na nisto drugo ne mi teknuva deka moze da e okidac deteto uste sega da bide zavisno od insulin :(


I odma zaklucok od vakcinite e . Aiiiiiiii.
Последна промена: 31 Мај 2013 10:10 by Marge. Причина: средување на цитат
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 31 Мај 2013 09:56 #240071

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Ако Светската здравствена организација тотално згрешила со вакцините за птичии грип, која е логиката да е во право за останатите вакцини.

Едно интересно новинарско истражување од нашето соседство од Б92, токму за вакцината за птичии грип. И на овие простори имало доблесни политичари, кои се спротиставуваат.
За мене оваа вакцина, поред вакцината за HPV се токму вакцините кои ја разбудија свеста на родителот, да не оди по толку лесната линија да само луѓето од браншата знаат се а ние сме само „сироти мали хрчки “ и должни сме без поговор да слушаме.
Тука јасно се иправа равенката, зошто не би дале вакцина за Птичи Грип и HPV, а за се останато би дале.

Линк - 1 дел

Вториот и третиот дел ќе ви се појават од десно.

Емисијата се вика Куповина Здравља, јас би ја нарекол и бизнис столеќа са Сингапурќанима (ц) Тесна Кожа
Последна промена: 31 Мај 2013 09:58 by yarre.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 02 Јул 2013 10:21 #241842

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
Ми треба помош.
Имаме 9месеци, но ми се јавија од болница за да сме ја закажале ММР или МРП како ли се вика.
Е сега првите ги примивме ацелуларни, но сега со сопругот многу читавме, гледавме.. и сме на мисла дали ќе продолжиме со вакцините, но веќе 80% знаеме дека не сакаме да ставаме.
Вчера бевме на систематски и др. мнгоу се залагаше за да ги ставиме со образложение дека рубеолата е смртоносна едно друго, и као сега сите се вакцинирани па и не е веќе смртоносна, но женско едно друго.
И на прашањето што ако не ја прими а се разболи, па ништо ќе се извлече на грбот на другите деца , демек они ја примиле, па нема да е опасна за неа.
Многу ми е потребно да зборувам и дискуритам за ова со некој.
Дали има ваму родители чии деца не примиле вакцини, а се разболеле од болеста? Како поминале? ДАвајте ми совети.

п.с. многу се изнервирав што толку брзаат од болница да ја стават вакцината, а не планирам да ја прими(барем додека не наполни 15месеци)
И прашав што ако во меѓувреме се разболи од болеста, па ништо одговор. :krsti:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 02 Јул 2013 10:44 #241845

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
@meU87

Не знам кој ви кажувал дека рубелата е смртоносна, тоа не е точно или пак не сте разбрале добро. Не само што не е смртоносна, туку прикажува само минимални благи симптоми и компликации од неа се ретки. И единствено е индицирана за вакцина затоа што ако бремена жена заболи од неа, раѓа плод со малформации.

Затоа се одлучиле за една мерка која ќе обезбеди секое девојче да ја прележи рубелата додека е дете и кога ќе дојде во годините за бременост да има имунитет кон рубела.
Тоа може да се спроведува со директно заболување на децата со чист вирус од рубела или со давање на безбедна и ефективна вакцина. Што би одбрале?

Таа вакцина исто заштитува и од заушки и од морбили кои навистина се опасни за мали деца и имаат реални ризици.

Исто и мене ме чуди зошто на 9 месеци ве контактирале за вакцина МоПаРу кога таа според календарот се дава на 12 месеци.

Тој аргументот со тоа дека сите се вакцинирани е валиден, ама не за тоа дека полесно ќе се прележела болеста, туку дека додека процентот на вакцинирани е голем, ризикот и воопшто да се префати болеста е далеку помал.
Тоа се вика општ имунитет, благодарејќи на вакцините, болестите ги нема меѓу народот, односно не се ендемични.

Тука е и одговорот на вашето прашање, што ако во меѓувреме се разболи. Токму затоа и се дава на така мала возраст за да се спречи да заболи, секое одложување го зголемува ризикот.
А токму високиот процент на вакцинирани ги заштитува и тие мали бепчиња на кои се уште не им дошол периодот за вакцина.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: advokat

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 02 Јул 2013 16:30 #241847

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
@meU87

Еве од мене едно поинакво размислување во однос на твоето искуство.
Прво го поздравувам Вашиот правец во размислувањето за прекинувањето на вакцинирањето, со оглед на фактот дека со тоа подарувате на Вашето најмило еден убав здрав живот неоптеретен со токсични супстанци,и дебело раздрман имун систем.

Самото непознавање на вакцината за рубеола, нус појавите, дури и заплашувањата дека рубеолата има смртни исходи, јасно говори за она што претходно го зборував на темата, опишано како „слепиот го води слепиот“ во докторската фела, така да за време на нивното студирање, многу малку се одвојува за реалните проблеми и компликации од вакцините, така да докторите знаат дека „мора да се примат“ и се друго им е далечно. Зарем би дозволила таков неук човек да се грижи за здравјето на твоето дете ?

Нејсе, моето убедување ( како родител на два невакцинирани индијанци ) е дека вакцините се зло, а ако веќе мора да се примат, да се примат што покасно. Сличен е системот и со вакцината за Рубеола ( у комплет со вакцината за заушките ). Нит твојата керка нема да биде сексуално активна ( а со тоа ни бремена наредни најмалце 15-20 години ) нема никаква логика истата да биде ете сега примена ( ако веќе се мисли дека вакцината ќе ја превенира болеста, поради тоа што сите биле вакцинирани - така вика бар Катерина претходно, прераскажано од учебникот во средно медицинско училиште ) со оглед дека имунитетот ( ајде и тука ако воопшто може да се нарече имунитет, зголеменито број на антитела ) од вакцинте има одреден рок на траење, и кој би знаел дали ке го покрие временскиот период кога твојата керка би била бремена.

Од друга страна, рубеолата можат да добијат и вакцинирани и невакцинирани, и тие што прележале и тие што не прележале. Гаранција за вакцината нема. Има гаранција дека со секоја вакцина, го зголемуваш бројот на токсични состојки ставени директно у крвта на малото, а којзнае и какви рекомбинации на ДНК се случуваат.

Темава е морбидно голема, ама вреди да одвоиш повеќе време прочитувајќи ја. Има многу интересни ставови, и секако прекрасни информации. На секои 30 се појавува по една Катерина, и работите повторно и повторно се вртат. Но верувај вреди, за твоето најмило се работи.
Последна промена: 02 Јул 2013 16:34 by yarre.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: LiMan, Ana78, vistina

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 03 Јул 2013 06:46 #241862

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
@yarre
Сличен е системот и со вакцината за Рубеола ( у комплет со вакцината за заушките ). Нит твојата керка нема да биде сексуално активна ( а со тоа ни бремена наредни најмалце 15-20 години ) нема никаква логика истата да биде ете сега примена
Ова е пример дека ти дискутираш за тебе, за еден, два проценти луѓе во популација која е вакцинирана. Нејзината ќерка, ако е единствена невакцинирана во популација која е вакцинирана нема да има ама баш никаков ризик, ама тоа е токму благодарение на задолжителноста на имунизацијата.
Со зголемување на невакцинираните се зголемуваат и ризиците за некоја бремена жена да го префати рубела вирусот.

Затоа јас избегнував да давам лични совети како тебе и да дискутирам за индивидуалниот избор, туку повеќе зборував за оправданоста на политиката на имунизација која доколку се спроведува како сега, доведува до намалување на ризиците од болестите.

Има и тоа каква логика таа вакцина за рубела сега да се прими, иако е далеку од репродуктивна возраст.
Не ти текнало ова тебе прв. Токму таква била политиката за вакцината за рубела порано, се давала само на девојчиња на 14 години, ама бидејќи тоа е мал процент на популација која ќе има имунитет, рубелата и понатаму си постоела во популацијата, си се движела низ децата и ризикот некоја бремена жена да дојде во контакт со рубела и понатаму си постоел.

Воведувањето на вакцина за рубела за сите и за машки и за женски, предизвикало рубелата да не се движи низ популацијата и да изчезне. За жал постојат држави или субпопулации каде процентот на вакцинираност е низок и меѓу нив се уште се движи рубелата.
Од друга страна, рубеолата можат да добијат и вакцинирани и невакцинирани, и тие што прележале и тие што не прележале. Гаранција за вакцината нема.
Најголемата гаранција од вакцината е тоа што предизвикува болеста да не се движи низ популацијата, а индивидуалниот имунитет од вакцината дава дополнителна гаранција.
Исто поназад дадов табела која е пропорцијата невакцинирани:вакцинирани кои заболиле од рубела, така што тоа дека заболувале и вакцинирани и невакцинирани ти паѓа во вода. Еве ако си заборавил:

The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 06 Јул 2013 02:02 #241951

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
Има ли некој родител на форумот кој го прекинал вакцинирањето , а детето оди на училиште???
Ме интересира зошто се изначитав коментари дека детето неможе да оди на училиште ако ги нема сите вакцини. Ајде ве молам искуства за ова, исто и за градинка ме интересира како е.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 07 Јул 2013 02:25 #241965

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
meU87

Сите досегашни искуства се обравотени и тука нанзадна темата а има и посебна тема на форумот.

Линк до темата- Како да се одбие вакцинирање
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зoшто? 28 Авг 2013 20:00 #243244

 • ruzicka
 • ruzicka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 48
 • Thank you received: 37
 • Карма: 0
И ние се одлучивме да не вакцинираме повеќе. Ни ова ни било кое друго следно дете што ќе го имаме. Сеуште се мачиме со последиците кои ни ги остави ДТП и полио -2-ра ревакцинација. Веќе ја составуваме изјавата и деневиве ќе им ја предадам на џелатите.
Воедно и ќе ги прашам што би направиле во случајот со МРП вакцината, кога моето дете еве на 7 месеци ги прележува малите сипаници? Кќе ја вакцинираат против нив?

Меу јас воопшто не се секирам ни дека детето мое ќе заболи од некоја од ,,нивниве,, комерцијални болести, ни пак за запишување во школо. Не постои сила ни закон која ќе ме спречи да го запишам. А па од друга страна кај нас во државава законите се мењаат преку ноќ, па ако на некој му прдне нешто друго на памет по 6 години,може и ќе ја поништи целава оваа глупава ,,имунизација,,.

Едно големо НЕ за вакциниве, нека си ги ставаат џелатите на себе и на своите деца, а не нас да ни ги буткаат под нос. Сите доктори кои јас ги познавам имаат НЕВАКЦИНИРАНИ деца. Се прашувам зошто???
Еве го нашето бебе, сега има
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зoшто? 29 Авг 2013 04:38 #243254

 • dusa
 • dusa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Everything is possible again
 • Теми: 55
 • Thank you received: 18
 • Карма: 0
meU87,

mojata kerka gi ima primeno samo prvite cetiri vakcini, prvite dve koi gi dobivaat uste prviot den vo bolnica BCG i Hep.B, revakcina za Hep.B (posebno mi e krivo za ovaa vakcina sto ne bev informirana porano - vo mnogu zapadni zemji ja imaat iskluceno od kalendarot za redovna vakcinacija) i neznam kako se vika cetvratata.
Prvo edna drugarka mi spomna da ne ja vakciniram - vakcinite se stetni, i prvo si pomisliv sto i e be na ovaa, jas sum si vakcinirana nisto ne mi e, site vikaat deka vakcinacijata e za dobroto na decata. No sepak si rekov daj da vidam sto ima na google za/protiv stavovi, moja preporaka e da si poglednes edno predavanje na Anita Petek www.youtube.com/watch?v=FzB1Kv5Hado
i posle toa na forumov najdov mnogu informacii za vakcinite koi gi davaat samite proizvoditeli na vakcinite (nus pojavite koi samite proizvoditeli gi napisale vo upatstvoto za vakcinata, koi se zastrasuvacki), posle toa razgovarav so imunolozi (megu koi zapoznav covek koj uste vo '70-setite ne gi vakciniral svoite deca - a togas nebevme banana drzava), citavme literatura i samite si odlucivme deka nema sansi poveke na vakcinacija mojata najmila da ja odneseme.
Slagana Velkov isto ima mnogu informacii za vakcinite
Inaku mojata kerka ODI VO DRZAVNA GRADINKA I NEMAME NIKAKVI PROBLEMI nikoj ne ni napravil problem zosto ne primila nitu edna vakcina po nejzini 3 meseci, a ja zapisav vo drzavna gradinka na nejzini 15 meseci, isto taka imam poznanicka koja bez problem go zapisala deteto vo uciliste. Predadov izjava vo Idadija deka poveke ne sakame da ja vakcinirame oni fino kulturno si ja zemaa izjavata i ne prokomentiraa nisto (vazno im e samo da si bidat pokrieni deka ne kontaktirale, nie sme odbile)
I da uste nesto: super e sto forumov go ima Yarre za da gi informira neinformiranite :)
Последна промена: 29 Авг 2013 04:39 by dusa.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: vistina

Најново на форумот

 • No posts to display.