Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Вакцинирање - за или против, и зoшто?

Вакцинирање - за или против, и зoшто? 19 Дек 2009 13:48 #344

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Малку се зборува за Вакцините и нивнита употреба или не. Кажете го вашиот став. Дали ги вакцинирате вашите деца и зошто. Доколку не ги вакцинирате кои се вашите причини?
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
Последна промена: 23 Фев 2011 23:29 by Big Sister. Причина: анкета
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцинирање - за или против? 19 Дек 2009 16:46 #419

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Mila do sega za nejzinata vozrast gi primila site vakcini.Malovo prvite dve gi ima primeno uste vo bolnica ,sega e na red tretata(malce zakasnivme,trebase na mesec,ali so gripov malce odlozivme za naredna nedela)Sum za vakciniranje(ali so provereni vakcini)
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцинирање - за или против? 20 Дек 2009 00:09 #702

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
Јарееееееее, каде си?
Ајде дојди, има нова, свежа тема. :laugh:

П.С. Јас сум против вакцините.
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцинирање - за или против? 20 Дек 2009 00:31 #722

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
ej ama e glupo sega vaka so temava prazna.znam deka nemoze da se prefrlat muabetite od stariot forum ama link da se stavi direktno moze?
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцинирање - за или против? 20 Дек 2009 04:26 #862

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
 • Карма: 28
Ej sto e rasteretena temava....I nedostga "stariot zar"...
Aj pak od pocetok:jas sum "za" vakcinite,posebno onie koi se staveni na kalendarot za redovna imunizacija.
Za drugite-po licno viduvanje. :silly:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцинирање - за или против? 20 Дек 2009 04:41 #887

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Jas ne sum protiv vakcinacija generalno,jas SUM PROTIV vakcinacija vo ovaa drzava,ama veruvajte ich ne im veruvam ,mislam deka so kojznae shto ni gi bockaat decata i za toa sum PROTIV.. i ushte nikoj nishto ne ti objasnuva,nitu ti kazuvaat so shto gi bockaat decata,nitu mislat deka treba da ti objasnat.

Osven pertusis,mali sipanici i zaushki drugo se sme primile.....i aman veke,nesakam da prima vakcini....mnogu stresno go dozivuvam toa :(
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
Последна промена: 20 Дек 2009 04:49 by kalinche70.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцинирање - за или против? 20 Дек 2009 04:45 #893

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ива досега ги има примено сите вакцини според календарот за имунизација и додека не се имав зачленето на форумчево немав размислувано дали се штетни. Д-р Лидија, вашето мислење мнгу гоценам и малку се утешив околу ова прашање со оглед на тоа што ги поддржувате и вие.

Не се вакциниравме против свински грип, за тоа сме против.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцинирање - за или против? 20 Дек 2009 05:32 #965

 • prasence
 • prasence's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1346
 • Thank you received: 440
 • Карма: 6
site redovni vakcini gi prima, ne sum protiv ako nesto mi e somnitelno nema da prima i gotovo
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцинирање - за или против? 20 Дек 2009 16:15 #1116

 • TIFANI
 • TIFANI's Avatar
 • Offline
 • junior
 • The happines is in the small staff
 • Теми: 639
 • Thank you received: 158
 • Карма: 9
Досега ги имаме примено сите вакцини според календарот на имунизација,а други вакцини не сме примувале
You make me happy
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцинирање - за или против? 21 Дек 2009 17:18 #2048

 • Mama Nata
 • Mama Nata's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Принцот на мама,роден е 15.07.2007г.
 • Теми: 28
 • Карма: 1
да се вакциниравме од се досега освен од С.Г. а од него нема сигурно да се вакцинираме
ПРИНЦОТ НА МАМА, РОДЕН Е НА 15-07-2007
Последна промена: 18 Јан 2010 02:06 by Big Sister. Причина: темава е вакцини, а не за форумот
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцинирање - за или против? 21 Дек 2009 17:20 #2051

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Dosega Anja gi ima primeno site redovni vakcini. Dopolnitelno ja primi i za HIB. A, za svinski grip ne ja planirame.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцинирање - за или против? 21 Дек 2009 17:24 #2057

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Оние вакцини кои се пропишани во здравството наше моите деца ги имаат примено. дури сметам дека некои и фалат. И факт е дека откако се вакцинираат децава навистина нема некои болести од кои ние како мали боледувавме. Па не гледам зошто не би ги вакцинирала децата, и не сметам дека кај нас во Мк, ги вакцинираат со било што. Мислам секако е хаос здравството кај нас, ама за некои работи се има ред. Од грип до сега не сум ги вакцинирала ни нив, ни себе....
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцинирање - за или против? 21 Дек 2009 17:53 #2076

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Koi bolesti gi nema nie shto sme gi prelezale?Samo mali sipanici i zaushki a jas bash od toa sinot ne go vakcinirav..premnogu mi e opasna taa vakcina,mnogu poopasna otkolku bolestite,jas mali sipanici sum gi prelezala na 9 meseci,zaushki nikogash ne me fatija,duri ni lani koga beshe epidemija
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцинирање - за или против? 21 Дек 2009 18:09 #2102

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Па тие и Рубеола. А сега дали е опасна или не, не сум анализирала искрено. Едно нешто што читав е дека скоро насекаде во светот се задолжителни и децата ги примаат. Јас не осудувам никого кој решава да не ги даде вакцините, само кажувам мое мислење. Сепак штитат од болести кои можеби и не се така опасни, но зошто да ги прелжуваат. Ете мислам дека е добро што е воведена Hib вакцината која моите на ја примија зошто се големи.
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцинирање - за или против? 21 Дек 2009 19:20 #2140

 • kalinche70
 • kalinche70's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 581
 • Thank you received: 302
 • Карма: 27
Pa sega i vo mnogu zemji se vakciniraat decata protiv varichela(ovcha sipanica)ne bi me chudelo i tuka da ja vovedat......
Na svetot nema neubavi zeni. Postojat samo zeni koi neznaat deka so malku trud mozat da stanat ubavi! -Dior
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцинирање - за или против? 24 Дек 2009 14:59 #4720

 • Koni
 • Koni's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 326
 • Thank you received: 102
 • Карма: 9
Мила до сега ги има ппримено сите вакцини по календарот за имунизација, но тогаш , за жал, не бев многу информирана за штетноста на вакцините и ова ми е навистина болна тема.За понатаму тешко дека ќе примиме некаква вакцина.
И навистина штета што не може да се префрлат дискусиите од стариот форум на оваа тема. Има многу корисни информации,а не верувам дека некој би се нафатил тоа да го пишува повторно и овде.
M 2007 :srce:
MM 2010 :srce:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцинирање - за или против? 24 Дек 2009 22:01 #5103

 • saligrem
 • saligrem's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 993
 • Thank you received: 87
 • Карма: 14
Jas mislam deka treba decata da se vakciniraat
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцинирање - за или против? 25 Дек 2009 17:51 #5664

 • igi
 • igi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Always look on the bright side of life
 • Теми: 89
 • Thank you received: 4
 • Карма: 1
Многу стресно ја доживувам секоја вакцина во МК.Некако ги избегавам,нон стоп касниме со датуми.На крај сите ќе ги примиме, сега касниме со една, ама некако си викам барем ке имаат поголемо растојание една од друга.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцинирање - за или против? 25 Дек 2009 18:10 #5676

 • anusska
 • anusska's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1170
 • Thank you received: 457
 • Карма: 22
Да за оваа знам. И веројатно ќе дојде редот и за неа да се вакцинираат децата. Реално можеби и н мора додека се мали да ги примат вакцините, но за женските неки болести е битно да бидат избегнати за време на бременост, па можеби во подоцнежни години и ќе треба да се вакцинираат ако не прележале.
Тамара прележа варичела, и тоа баш кога заклучив дека сум бремена со Матеа (фала богу јас ја имам прележано варичелата), а мм си ја фати и си ја одлежа :)).
*** девојката 09.01.2002 ***
*** идната дама ;) 20.02.2006 ***
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцинирање - за или против? 25 Дек 2009 18:39 #5701

 • Ivana
 • Ivana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Sweet and Tender Hooligan
 • Теми: 162
 • Thank you received: 16
 • Карма: 6
Definitivno sum za vakcinacija, spored mene se zadolzitelni tie vakcini od kalekdarot za imunizacija i nie si gi primame site po red, voopsto ne mi e stresno toa primanje na vakcini, naprotiv se raboti za zdravjeto na kerka mi, taka da do sega site lesno gi pominavme.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против? 12 Сеп 2010 04:27 #50875

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Сите постови кои имаат врска со оваа тема еве ги овде

roditeliideca.bbgraf.com/forum-f50/topic-t2976.htm
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против? 12 Сеп 2010 04:35 #50877

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Патем речено се појави епидемија од морбили во источна Македонија, кај невакцинирани деца....

www.telma.com.mk/index.php?task=content&cat=1&rub=6&item=2909
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против? 14 Сеп 2010 00:14 #51473

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Епидемија на морбили имаше и пред еден месец во градинката Кочо Рацин, кај бивша дирекција на Жито Лукс. Таму сите деца вакцинирани.

Уште еден доказ за непотребноста.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: cici

Ре: Вакцинирање - за или против? 14 Сеп 2010 00:17 #51477

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Yarre, мојата ќерка оди баш во таа градинка и секој ден сум таму...Ама баш ниедно дете не слушнав да имало морбили...Да не мислиш на друга градинка, зашто Кочо Рацин има повеќе клонови...
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против? 14 Сеп 2010 00:28 #51478

 • Zvezdicka
 • Zvezdicka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • bow down you mortals ... She is here....
 • Теми: 1190
 • Thank you received: 616
 • Карма: 34
yarre wrote:
Епидемија на морбили имаше и пред еден месец во градинката Кочо Рацин, кај бивша дирекција на Жито Лукс. Таму сите деца вакцинирани.

Уште еден доказ за непотребноста.

Ako vo celata gradinka SITE deca bile vakcinirani - tolku od tvojata teza deka se poveke deca ne se vakcinirani poradi "informiranosta" na roditelite.
Последна промена: 14 Сеп 2010 00:30 by Zvezdicka.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.