Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Вакцини

Ре: Вакцини 07 Дек 2012 03:34 #224874

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Мамички да ве прашам нешто околу МРП вакцината.
Ја примивме минатата среда и кога ја прашав за нус појави рече дека за 7 дена можно е мал осип а температура демек било многу ретко.
Матеа синоќа околу 2 ми крена 38,3. дадов еферелган спадна експресно за 20 мин. се препоти и ете до сега нема пак.
Нема никакви знаци на настинка, едино горната двојка и е пред експлодирање ама се си мислам на вакцинава.
До сега без апсолутно никакви последици сме ги примиле сите. Без температура,без отоко,без раздразливост...како да не сме примиле буквално.
Има ли некој искуство со тепература и со оваа вакцина. Можно ли е по 7 дена да се јави и ќе се појави ли пак?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 07 Дек 2012 03:54 #224880

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
Kerka mi posle 7 dena krena T, istone mnogu visoka.Moze uste den-dva da ima, a i ne mora.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Марфи

Ре: Вакцини 07 Дек 2012 06:39 #224909

 • Tara
 • Tara's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 866
 • Thank you received: 351
 • Карма: 16
Катерина и синко мој осум или девет дена по примање на МРП вакцината крена температура околу 38 која траење еден ден. Немаше други симптоми никакви. Нас кога ја примавме вакцината ни рекоа дека реакција може да се очекува до две недели по примањето на оваа вакцина.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Марфи

Ре: Вакцини 12 Дек 2012 18:43 #225628

 • lali
 • lali's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 42
 • Thank you received: 12
 • Карма: 0
Ме интересира дали и какво има влијание поголемо растојание помеѓу две дози ди-те-пер?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 30 Дек 2012 11:48 #228067

 • ummi
 • ummi's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 18
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Nie docnevme 2 meseci do prvata doza na DiTePerot. Zosto na fondot mu bile skapi i cekal "aksam" pazar za niv. Jas se karav so doktorkata no, taa me ubeduvase deka nema da ima nikakov problem. Vtorata doza ja primivme posle 49 dena, taka ni racunase doktorkata. No, posle nekolku dena primetiv nesto tvrdo pod mestoto na bockata. 2 dena i go masiravme mestoto so caj od kamilica. Dali nekoj imal vakvo iskustvo?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 11 Јан 2013 13:43 #229382

 • Ajti
 • Ajti's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Zdravo,

Moeto bebce e 3 ipol mesecii i dosega e vakcinirano ednas vednas po samoto ragjanje so vakcina hepatitis B i BSG, a potoa so infanrix hexa na dvomesecna vozrast. Sega treba da se revakcinira.
Dali znae nekoj dali revakcinacijata e so infanrix hexa ili so penta (petovalentnata) vakcina?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 16 Јан 2013 17:06 #229811

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Прасенце,BCG веќе не ја ставаат во болница,само таа за жолтица(прва доза).Треба да си закажеш таму кај што сакаш да ти го боцнат.Ние примивме точно на 40 дена и BCG и втора доза за жолтица.Ќе му отворат картонче и ќе ви ги закажуваат вакцините.
Инаку вчера колку што сум се исплашила,мислам дека ми се скрати животот.Калина цел ден си беше супер,се смее,си игра си гуга и одеднаш попладнето кога доби нагони за повраќање,4 пати едно по друго се што јадеше дента и плус пошто имаше шлаем се гушеше детето.Одма ајде на педијатар,покачени леукоцити и докторката вика вирусна инфекција.Многу беше бледа и омалаксана па ни даде електроцити на Хип да пие.Денес е пу,пу супер ко ништо да не било само што ми одбива јадење,одвај лапна 4 лажички.
А,инаку е многу смешна пошто уште незнае да лази а сака и ќе застане на коленици со рачињата исправена и оди напред,назад цело време се клацка и се смее :laugh: И многу сака да седи ама уште не е баш стабилна и не ја седнувам ич,дури ни во скут.
Последна промена: 16 Јан 2013 17:07 by ivi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 17 Јан 2013 07:15 #229842

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Сега го проверив картончето што не отпуштија од болница и таму ја има ВСЖ дека е удрена на денот на рагање, а хепатит В утредента... Јас се породив на гак може не е иста практика во сите болници. После месец дена му се појави на рамцето брунче - реакција од вакцината ...сепак ко ке го однесеш ке ти кажат што како. Картончето од отпуштање од болница го барат обавезно.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 17 Јан 2013 07:18 #229843

 • Roze
 • Roze's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 860
 • Thank you received: 507
 • Карма: 0
I Buce primi Bsg i hep b na raganje. Reakcija se pojavi posle 3 nedeli.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Бебешки муабети (0-1 годинка) 17 Јан 2013 09:02 #229857

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Nie denes primivme vo race i so lazicka, mnogu e nervozen, ama pa ovoj pat go dvizi raceto , temperatura sega za sega nema ama moze pokasno da digne.veke cela nedela e katastrofa nemozam red da mu fatam nikako , se nadevam nema vaka da prodolzii spie samo ednas vo denot sto e katastrofa, kako nekoj sonot da mu go zema.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Bumba

Ре: Вакцини 22 Јан 2013 10:28 #230239

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
Ме интересира дали некој има искуство со Инфанрикс петтовалентната, прочистена вакцина на Глаксосмитклаин???
Ние ја земавме првата доза и во четврток ќе ја примиме. Па ме интересира, дали некој веќе има примено и како сте поминале?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 22 Јан 2013 10:31 #230240

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
meU87 wrote:
Ме интересира дали некој има искуство со Инфанрикс петтовалентната, прочистена вакцина на Глаксосмитклаин???
Ние ја земавме првата доза и во четврток ќе ја примиме. Па ме интересира, дали некој веќе има примено и како сте поминале?

Da, bez nikakvi reakcii- obavezno vo noga, ne vo raka, taka pisuva i vo upatsvoto, ama nasive ljubat vo raka da ja stavaat :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 22 Јан 2013 10:34 #230242

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
Хепатит Б ревакцинацијата ја примивме во нога. Сега оваа прво ќе прашам, па ако кажат раче ќе им кажам дека треба во нога. Ти благодарам на информацијата. :cvet:

Јас малку се подзамислив зошто слушнав коментари од типот “од кај знаеш кави вакцини се тоа, па ако има некоја реакција никој не одговара....“ и сл. Затоа малку сум исплашена. Но, сепак знам дека го правам ова за доброто на ќерка ми, зошто и посакувам само најдобро, и се трудам колку што можам на секаков начин и за се да и го овозможам тоа. Нормално тоа не ме прави повеќе или помалку родител од другите кои ги вакцинирале децата со редовните вакцини.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 27 Јан 2013 18:27 #230664

 • beelyana
 • beelyana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 148
 • Thank you received: 158
 • Карма: 1
До сега редовно ги примаме сите вакцини и се поминуваше без проблем, ама, во вторникот прмивме ХИБ и дури во петокот и се појави оток на ножето. Тврдо топче на местото на боцката и поголем оток околу.Педијататор по телефон ми рече ништо страшно, ставај облоги со алкохол, ама еве до денес уште нема поминато. Ме фаќа паника, дали да одам утре да не видат, или ќе се повлече само од себе?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 27 Јан 2013 20:34 #230667

 • Mami-Anje
 • Mami-Anje's Avatar
 • Offline
 • senior
 • majka na dve prekrasni decinja
 • Теми: 1411
 • Thank you received: 1701
 • Карма: 3
beelyana ne cekaj poveke vednas odnesi ja da ja vidat ova im se sluci na nasi prijateli i duri vo Sk gi pratija ali da ne te plasam moze ne e isto sepak te molam vednas neka ja vidi doktor i se nadevam deka nema da e opasno nis backi za malata Sofija :srce:


"Da porasnu mala deca potrebna je hrana a najvise LJUBAV svakog bozji dana,ZATO deca mazite i ljubite sto vise da vam rastu kao trava...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 28 Јан 2013 03:09 #230675

 • Хава
 • Хава's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 182
 • Thank you received: 103
 • Карма: 0
beelyana wrote:
До сега редовно ги примаме сите вакцини и се поминуваше без проблем, ама, во вторникот прмивме ХИБ и дури во петокот и се појави оток на ножето. Тврдо топче на местото на боцката и поголем оток околу.Педијататор по телефон ми рече ништо страшно, ставај облоги со алкохол, ама еве до денес уште нема поминато. Ме фаќа паника, дали да одам утре да не видат, или ќе се повлече само од себе?
Јас не вакцинирам,но ке ти го пренесам искуството на золвата ми.Исто и` се случи со бебушот,го масираше отокот со ациди борици и за два дена спласна.Инаку мислам дека ова е чета нус појава при вакцините.
M.2007
A.2012
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 28 Јан 2013 08:36 #230711

 • beelyana
 • beelyana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 148
 • Thank you received: 158
 • Карма: 1
Masiranje? Mene strktno mi zabrani da go trijam ili pritiskam mestoto...ke probam uste denes so acidi borici I utre odam ako nema promena...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 30 Јан 2013 14:28 #230969

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Ние денес бевме на систематски и прими трета доза три во едно ДТП ХИБ ОПВ.Цел ден беше супер,ведра,расположена,си јадеше и цицаше најнормално ама еве веќе два саати несака да цица,ме бутка и се лути кога ќе сакам да и дадам и плус има Т 37.Сега се успа ама не сум спокојна,цело време сум на штрек и се плашам да не стане Не дај Боже полошо :( Мамички,колку време одприлика држи температура после добиена вакцина?Знам дека не е 37 некоја температура ама се плашам да не качи повеќе.
Последна промена: 30 Јан 2013 14:28 by ivi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 30 Јан 2013 16:43 #230979

 • Ppanika
 • Ppanika's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 365
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Нас за првите вакцини ни рекоа да внимаваме првите 48 саати. Јас и мм му дежуравме од страв. Е сега незнам најверојатно е исто и за следните две дози.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: ivi

Ре: Вакцини 31 Јан 2013 06:28 #231017

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
Ajti wrote:
Zdravo,

Moeto bebce e 3 ipol mesecii i dosega e vakcinirano ednas vednas po samoto ragjanje so vakcina hepatitis B i BSG, a potoa so infanrix hexa na dvomesecna vozrast. Sega treba da se revakcinira.
Dali znae nekoj dali revakcinacijata e so infanrix hexa ili so penta (petovalentnata) vakcina?

Тоа требало да го каже докторката која го одобрува вакцинирањето.
Ние почнавме со петтовалентни и така ни кажаа дека ќе мора до крај. Па претпоставувам дека и со вас би требало да е така, ако сте примиче хекса така и до крај.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 02 Фев 2013 16:00 #231270

 • Macence
 • Macence's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 192
 • Thank you received: 94
 • Карма: 12
Ние примивме MMR Vax Pro на клиника, таа вакцина се дава на дечиња што се алергични на јајце. А после тоа на клиника примавне и Infanrix tetra. И двете ги поминавме без никаква реакција. Вчера мм беше кај нас во превентива да им однесе копија од картончето дека син ми е вакциниран и докторот што работи таму му рекол дека немало потреба да одиме на клиника за MMR затоа што сега сите дечињаа се вакцинирале со прочистена вакцина, што мене лично не ми е за верување. Мислам би било супер ако е така, ама јас сепак го прифаќам тоа со резерва. Исто му рекол дека во најскоро време ќе почнеле да вакцинираат со Inranrix. Е сега јас знам дека педијатрите се залагаа за тоа, ама дали тоа навистина ќе се реализира не знам. Па ме интересира дали некој од вас има слушнато за вакво нешто.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: meU87

Ре: Вакцини 21 Мар 2013 05:38 #235384

 • slavicav
 • slavicav's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 29
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
meU87 wrote:
Ajti wrote:
Zdravo,

Moeto bebce e 3 ipol mesecii i dosega e vakcinirano ednas vednas po samoto ragjanje so vakcina hepatitis B i BSG, a potoa so infanrix hexa na dvomesecna vozrast. Sega treba da se revakcinira.
Dali znae nekoj dali revakcinacijata e so infanrix hexa ili so penta (petovalentnata) vakcina?

Тоа требало да го каже докторката која го одобрува вакцинирањето.
Ние почнавме со петтовалентни и така ни кажаа дека ќе мора до крај. Па претпоставувам дека и со вас би требало да е така, ако сте примиче хекса така и до крај.

Me interesira kako ste posle primenata petovalentna vakcina,se nadevam se e vo red :) Od kade i kako ja nabavivte?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 14 Апр 2013 07:16 #237010

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nie zasega go stopiravme vakciniranjeto, no kaj mene se javuva edna dilema. Ke gi zamolam poupatenite ako moze da mi odgovorat na slednovo: se prasuvam dali postojat ponovi informacii za kompikacii pri prelezuvanje na bolestite od koi ima vakcini vs komplikacii od vakcini. Na primer momentalno tuka se zboruva za epidemija na morbili vo Vels i se preporacuva decata koi ne se vakcinirani da se vakciniraat od pricina sto edna od komplikaciite na virusot e brain damage i vospalenie na sredno uvo, visoka T... vo retki lucaevi i smrt. Bidejki se sugerira deka i posledicite od ovaa vakcina (i generalno vakcinite) moze da imaat slicni nus pojavi, prasanjeto mi e dali strasnite nus pojavi od bolestite se poretki, otkolku strasnite nus pojavi od vakcinite :wtf:
Jas ne sakam maliot da prodolzime da go vakcinirame, no mm mu prioga na nevakciniranjeto so golema rezerva, posebno posle pojavata na epidemijava i iskreno toj poveke strahuva maliot da fati morbili i moznite posledici od istite, otkolku od samata vkcina.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 14 Апр 2013 13:55 #237035

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Mona Lisa koga jas bev vo osnovno site prelezuvavme morbili, se sekavam bev vtoro odd bukvalno ni se isprazni ucilnicata, po se izgleda mojata generacija ne bila vakcinirana, ne znam, i bese sosema normalno da se prelezat morbili isto kako sto sega ni e normlano deka varicelata koga togas ke se prelezi. JAs ja pominav 100 pati polesno od varicelata, 1 den temp nikakvi komplikacii. A i site od oddelenieto sme zivi zdravi i pravi, nitu pak se sekavam nekomu nesto da mu se slucilo, bas i majka mi ja rasprasuvav osven mozebi pokacena tem nekolku dena i osip normlano. Navistina ne znam poslednive godini se kreva tolkava panika morbilite gi napravija smrtonosna bolest... mozebi i navistina gi pravat site tie komplikacii, ete se pogodilo jas i moite da ne znaeme ni 1 takov slucaj, a veruvaj prelezuvavme recisi site. Ne bi mi bilo seedno ama ic da zaboli moeto dete od morbili, ama sepak mojata odluka e ne za mmr. Ne znam ponatamu dali ke go smenam mislenjeto, sega za sega e taka.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 14 Апр 2013 14:51 #237038

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Kako sto ne moze bilo koj da ti garantira deka ke bide se OK po vakcinata, ne moze da ti garantira ni kako ke ja prelezite bolesta. Nekoj polesno nekoj potesko. Zavisi od organizmot. Vprocem kako so bilo koja bolest.
mm ima prelezano sitna sipanica (valjda se toa morbilite) mnogu tesko. so mnogu visoka temperatura nekolku dena od koja potoa ne mozel nekolku dena da stane i da odi, veli koskite kako od guma da mi bea.
a na moja bliska deteto i fati og gradinka, pa i bebeto koe imase 2- 3 meseca gi zakaci i lezea na klinika, so bebceto. imase temperatura, ama ete gi pomina i denes e super devojcica...
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy

Најново на форумот

 • No posts to display.