Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Вакцини

Ре: Вакцини 07 Ное 2012 07:18 #220316

 • ivi
 • ivi's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 715
 • Thank you received: 423
 • Карма: 1
Калина во болница ја прими само таа Хепатит Б а БСЖ не,за неа одевме во Јане да ја примиме БСЖ со втората доза Хепатит Б и мене не ме прашаа за дозвола.Како и да е редовно идеме на вакцини па и да не прашале немало да има потреба.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 08 Ное 2012 12:34 #220541

 • lali
 • lali's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 42
 • Thank you received: 12
 • Карма: 0
ние на три месеци ја примивме дифтерија,тетанус-пертусис и детска парализа во еден ден.по два часа детето како да ми се изгуби,гледаше фиксирано во една точка и испушташе некои звуци.така беше пола саат.многу се исплашив.после качи температура.сега на 6.12 треба да ги прима пак и плус ХИБ.д-р ми рече дека ке ги поделиме да не бидат во ист ден ама мене пак ми е страв.пишете дали имате некое слично искуство.БЛАГОДАРАМ!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 08 Ное 2012 12:43 #220542

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Lali na forumov ima tema - Vakciniranje za ili protiv i zosto. Tamu ke najdes mnogu podatoci za vakcinite. Inaku ovaa reakcija kaj tvoeto dete e edna od najlosite. Jas poveke nikogas ne bi bocnala ... mislam deka ova vi e znak deka nesto se slucuva. Od sto go stitis bebeto? Od difterija? Tetanus? Zastiti go od vakcinata.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky, vistina

Ре: Вакцини 08 Ное 2012 13:13 #220545

 • lali
 • lali's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 42
 • Thank you received: 12
 • Карма: 0
Дамјана,а нема ли ако не ја прими да не казнат.не сум многу запознаена.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 08 Ное 2012 13:52 #220552

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Zatoa i go posociv linkot vo prethodniot post. KE gi najdes odgovorite na site tvoi prasanja i potprasanja.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 08 Ное 2012 15:52 #220565

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Лали исчитај ја темата што ти ја посочи Дамјана. И јас ќе се согласам со неа и ќе ти кажам дека можеби најдобро би било да прекратиш со вакцинирање. Ќе однесеш изјава дека како родител нема повеќе да го вакцинираш своето дете, а урнек од изјавата имаш токму на посочената тема.
Мене ме интересира дали го однесовте детето на лекар, дали го известивте матичниот за таа реакција на бебето по примената вакцина и што ви рекоа?
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: vistina

Ре: Вакцини 08 Ное 2012 19:25 #220576

 • jabolko
 • jabolko's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 8
 • Thank you received: 7
 • Карма: 0
lali wrote:
ние на три месеци ја примивме дифтерија,тетанус-пертусис и детска парализа во еден ден.по два часа детето како да ми се изгуби,гледаше фиксирано во една точка и испушташе некои звуци.така беше пола саат.многу се исплашив.после качи температура.сега на 6.12 треба да ги прима пак и плус ХИБ.д-р ми рече дека ке ги поделиме да не бидат во ист ден ама мене пак ми е страв.пишете дали имате некое слично искуство.БЛАГОДАРАМ!
Моето во родилиште прими БСЖ и Хепатит Б.На 2 месеца прими за Хепатит Б и тој ден на 2 пати забележав како врти ритмично со очињата од десно на лево,ми беше многу чудно,најпрво не поврзав со вакцината,но не знам како и што ме тераше дојдов до овој форум,ја прочитав целата тема „Вакцинирање за или против“ и одлучивме со мм да не продолжуваме понатаму со вакцинирање.Бебушот сега е 4 месеци,изјава уште не сме однеле дека нема да го вакцинираме.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: yarre

Ре: Вакцини 09 Ное 2012 03:03 #220594

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
Нас ни е затнато носето, ама убаво затнато, ова бактеријата душа ни извади. Прима антипиотик(локално), а вчера на контролата ни одобрија вакцинирање. Во болница прими две вакцини, а сега треба да ја прими за Хепатит Б (мислам), но некако интуицијата ми вика вака болна да не ја носам.
Од сам почеток, додека сеуште бевме во болница ме фаќаше страв од вакцините како ќе биде понатаму(поточно од оваа која ни следи).
Јас сум вакцинирана од се, дури и додатно имам примено вакцини(за хпв и за заушки), па не сум имала проблеми, но сега некако не ми оди така паметот.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 09 Ное 2012 05:01 #220635

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
lali wrote:
Дамјана,а нема ли ако не ја прими да не казнат.не сум многу запознаена.

do sega nikoj ne e kaznet za nevakciniranje a i nemozat zoshto nemaat osnov za toa.
i jas kako damjana, posle vakva reakcija nikogash ne bi vakcinirala. maloto imalo eden vid na atipichni konvulzii kako posledica od vakcinata. protokolt za ovie deca e sosema drug, mora specijalist nevrolog da ve pregleda i da dade mislenje.

se nadevam meyo deka kje se vkluchi vo temava za da vo go prenese nejzinoto iskustvo. iako ima pishuvano vekje, moze da objasni ubavo okolu ona vrtenje so ochinjata i fiksacija na istite.

meU87, pochekaj dodeka ne se ischistite celosno. 3 posledovatelni chisti brisevi i mozesh da razmisluvash za vakcina. neznam samo so koj pamet dr. odobril vakcinacija pri prisustvo na bakterija :mdf:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: yarre, vistina, meU87

Ре: Вакцини 09 Ное 2012 08:14 #220685

 • meU87
 • meU87's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 410
 • Thank you received: 125
 • Карма: 0
И мене не ми е јасно Васе, тоа размислувам цело време, една бактерија си има детето ,организмот се бори, па да и пуштат и некој вирус дополнителн да се оптерети...несфатливо ! Искрено вчера кога ни кажа дека може 2пати препрашав зачудено и истиот одговор го добив. Што толку брзаат со вакцинирање не ми е јасно ич. Како да е којзнае колку важна оваа за хепатит б...
Ништо сега ќе ја читам темата “за или против“ , а ќе извадам се од неа што сметам дека е корисно за да го едуцирам и маж ми, зошто за него е чудно тоа како да не се вакцинира, а и сите што ги познавал биле вакцинирани :blabla:
И дефинитивно ќе го направам ова со брисевите. Денес ќе почнам поинтензивно со инхалации, зошто веќе ми е смачено, душа ме боли да ја слушам затната, а добри две недели се мачи.
Само ме интересира, сега ни закажаа за на 13ти вакцинирање, дали ќе ми стаса опомена, дали ќе ми се јават, што како ако не се појавиме за вакцинирање???
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 10 Ное 2012 08:18 #220813

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
MeU mozes da odlozis vakcina, jas dosega imam ednas odlozeno zatoa sto bevme ma gosti kak moite.
Ako imas tel. broj mozes da im se javis ili pak odi vo ambulamta kaj sto gi primate vakcinite odlozi si I ke ja premestat.

Jas mislam deka ne treba da se vakcinira stom e nastinata, zatoa sto ajde da receme na bebusot tvoj vo ovoj moment mu e "skrsen" imunitetot, so vakciniranjeto uste tolku ke se "skrsi" bidejki kako sto znaeme vo vakcinata ima virusi.
Organizamot vo momentov mu se bori, za da ja nadmine nastinkata, a doktorot ve pusta na vakcina.

Eve zamisli si na masa stoi puknata casa I da ja turneme - ke se skrsi.
Taka e seg I situacijava vasa.
Ama slikovito objasnuvam :)

Probuvajte so kromid, luk, parea, soleni kapki, inhalacii so fizioloski ( sabajle vecer ), cistete go noseto so aspirator.

Eve I sinko e zatnat I ima crveno grlo, no nedavam antibiotik zatoa sto vo ponedelnik ke go nosam za brisevi, pa togas ke vidime.
Minatiot mesec bese so bronhit, go buckaa sabajle vecer so dexason I gentamicin I + inhalacii sabajle vecer so ventolin ( primivme 9 inekcii I 6 inhalacii )

Koga ke mi tekne deka zimata samo sto pocnuva, a on se razboluva, nezmam kaj ke ni bide krajot.


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 15 Ное 2012 07:08 #221430

 • izabella
 • izabella's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Pink up your day!
 • Теми: 736
 • Thank you received: 196
 • Карма: 0
Kako od site manekenki ke prepoznaeme koja e Makedonka na " Mis na svetot " ? - Po belezite od vakcinite na rakata :kez:
Edna mala sala za vakcinite :P


The only way to discover the limits of the possible is to go beyond them into the impossible !
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 16 Ное 2012 08:33 #221624

 • Macence
 • Macence's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 192
 • Thank you received: 94
 • Карма: 12
Ние ќе треба да примаме ММР ацелуларна, треба да ја набавам од Грција. Па ме интересира дали некој знае да ми каже дали ќе мора да се транспортира во посебен термос, за да биде на ладно или не.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 16 Ное 2012 08:58 #221630

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
Каква е таа ММР ацелуларна?
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 16 Ное 2012 10:06 #221647

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Имало и таква на клиника што ја давале на деца алергични на пилешко, јајце, пердуви и слично. Наводно не била култивирана врз жолчка од јајце, односно пилешки ембрион. Не знам чие производство е. Затоа и јас молам повеќе конкретно инфо околу ова.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 16 Ное 2012 11:12 #221662

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Нема различна МРП вакцина на клиника. Јас ја прашував др. Ставриќ за внук ми кој е алергичен на јајце. Единствена предност е што на клиника ги пратат децата и демек можат понавреме да реагираат. Мислам дека ги хоспитализираат на еден ден тие со комплицирани претходни реакции.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 16 Ное 2012 18:24 #221738

 • Macence
 • Macence's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 192
 • Thank you received: 94
 • Карма: 12
Да вакцината е за деца кои се алергични на јајце. Повеќе детали за вакцината најискрено не знам, ама еве ви ветувам кога ќе јас купам ќе го скенирам упатството и ќе го ставам тука.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 17 Ное 2012 19:08 #221844

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Вчера кај син ми во школо имало истакнато дека ќе ги вакцинираат во вторник. Татко ми беше да го земе од училиште, па не знаеше да ми каже за која вакцина се работи.
Јас навистина се зачудив, пошто лани (кога беше прво одделеление) ги вакцинираа со ММР и ни рекоа дека следна вакцина е во 6-то одделение.
Од кај излезе сега оваа вакцина. Знаете ли со каква вакцина ги вакцинираат децата во второ одделение?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 17 Ное 2012 19:57 #221846

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Сања во второ одд. ја ставаат ДИ ТЕ и ПОЛИО ревакцина
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Marge

Ре: Вакцини 18 Ное 2012 03:37 #221854

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
А кога ја ставаат БСГ, мислам на деца од училишна возраст?
И која е таа вакцина во 6-то одд. ХПВ?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 18 Ное 2012 04:15 #221864

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Јас колку што знам освен во родилиште БСГ после нема ревакцина, нели само ако нема белег па да се ревакцина, незнам може грешам.
Атаа во 6-то е вакцината против ХПВ вирусот,кај девојчињата. Спорно беше дали ќе биде задолжителна или не и незнам што се одлучи, јас само знам дека ние успешно ја одбивме :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Вакцини 18 Ное 2012 07:42 #221899

 • Elicka
 • Elicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Животот е убав
 • Теми: 258
 • Thank you received: 103
 • Карма: 4
Ние петокот бевме на тестирање за туберкулоза, манту тест (второ одд), а утре треба да се види дали треба да прими вакцина. А пред еден месец дитепер и полио.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 18 Ное 2012 09:33 #221907

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Ние оваа недела одиме на ревакцинација за рубеола. Од школо ни најавија да си бидеме таму кога ќе ги носат на систематски.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 26 Ное 2012 06:04 #223054

 • Sunshine*
 • Sunshine*'s Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 288
 • Thank you received: 113
 • Карма: 0
Sigurno odgovor na moeto prasanje ima nekade niz temava ama so bebcevo ne sum vo moznost da procitam se...
Treba da ja primime vakcinata na 3 meseci, mislam deka e Di Te Per. Me interesira kako se prima, so lazicka ili so bockanje i dali predizvikuva nekoja reakcija kako temperatura i sl. Ima li razlika vo vakcinite niz razlicni dispanzeri? Planirame da ja primime vo Jane Sandanski. Bebus ke napravi 3,5 meseci a jas strav vo koski od tie vakcini t.e. od reakciite.... :tupco:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 26 Ное 2012 06:29 #223061

 • Bumba
 • Bumba's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • marija1981
 • Теми: 344
 • Thank you received: 136
 • Карма: 4
Vakcinata e dve bockanja i edna so lazice, dva saati posle primanjeto moze da kaci tem. Nie gi pominavme dosega dvete bez reakcij . So lesno i na vas
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Sunshine*

Најново на форумот

 • No posts to display.