Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Вакцини

Вакцини 19 Дек 2009 13:40 #341

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Кога и како примате вакцини, појавени реакции или сте поминале без нив?

redsonja напишал/а:
Еве го календарот за имунизација кај нас, со информации која вакцина на која возраст се дава.

до 24 часа од раѓање, 2 и 6 месеци - Хепатит Б
на неколку дена, до 1 година - Туберкулоза
2 месеци - Хемофилус инфлуенза ХИБ
3 месеци - Дифтерија, тетанус, голема кашлица (ДТП), детска парализа (полио), ХИБ
4,5 месеци - Дифтерија, тетанус, голема кашлица, полио, ХИБ
6 месеци - Дифтерија, тетанус, голема кашлица, детска парализа, хепатит Б
9 месеци - контрола на вакцината за туберколоза
13 месеци - Мали сипаници, заушки и рубеола

Ова досега е се вакцинирање.
После оди ревакцинација, прва, втора и во некои случаи и трета

18 месеци - Дифтерија, тетатус, пертусис, полио и ХИБ
3,5 години - Дифтерија, тетанус, пертусис
7 години (I одд) - Мали сипаници, рубеола и заушки, туберкулоза (со тестирање), детска парализа и дифтерија, тетанус
14 години (VIII одд.) - Туберкулоза (со тестирање), рубеола(само женски деца), детска парализа, дифтерија, тетанус
18 години - Тетанус
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцини 19 Дек 2009 22:30 #655

 • mama
 • mama's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • *Be happy*
 • Теми: 903
 • Thank you received: 448
 • Карма: 7
Дали знае некој да ми каже дали има ревакцина на HIB?
??
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцини 21 Дек 2009 00:36 #1408

 • Sara
 • Sara's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Растеме и беснееме
 • Теми: 474
 • Thank you received: 185
 • Карма: 9
Otkako ja primivme diteper i polio vakcinata ni se javi mala nastinka,mozno li da e reakcija od vakcinata? Mu krci noseto i kiva,imalo li takkv slucaj i kaj vas?
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцини 21 Дек 2009 03:07 #1508

 • JaNiTa
 • JaNiTa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 101
 • Thank you received: 5
 • Карма: 5
Па 3 дози се, ама незнам дали тоа се води како ревакцина или не, не ги разбирам баш најдобро овие процедури околу вакцините. :blush:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцинирање - за или против? 24 Дек 2009 20:26 #5050

 • Ilince
 • Ilince's Avatar
 • Offline
 • new born
 • naporno...umorno...
 • Теми: 16
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
дали од вакцината за туберкулоза кревале температура ? не се сеќавам за Валентин...утре треаба да ја носам Ивона за Манту... :blink:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцини 25 Дек 2009 04:31 #5346

 • Lile
 • Lile's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 66
 • Thank you received: 1
 • Карма: 5
Утре сме на вакциина.Ај некој што знае нека пише каква е реакцијата и дали воопшто има реакција.Пишувам за таа вакцина што е на година ипол
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцинирање - за или против? 25 Дек 2009 15:32 #5563

 • mamicka
 • mamicka's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • :)
 • Теми: 956
 • Thank you received: 340
 • Карма: 7
Ilince напишал/а:
дали од вакцината за туберкулоза кревале температура ? не се сеќавам за Валентин...утре треаба да ја носам Ивона за Манту... :blink:

Оваа вакцина не крева температура
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцини 26 Дек 2009 18:45 #6177

 • karolina
 • karolina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 268
 • Thank you received: 255
 • Карма: 2
Na mesec dena super pominavme na vtoriot isto taka a na tretiot mesec na dtp prvoto bockanje bese ok po edna nedela koga ja bocnaa vo race mnogu mi placese se isplasiv lele majko i dadov daleron sakav da otidam i da se raprvam so lekarkata ama aj pomina posle toa bev na niet veke da ne ja vakciniram sega vo vtornik pak sme na vakcina sto da kazam kosmar mi e
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцини 26 Дек 2009 19:36 #6194

 • Sanja_Ivana
 • Sanja_Ivana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • super raspolozeno
 • Теми: 36
 • Thank you received: 4
 • Карма: 3
Вчера бевме за да примие ревакцина HIB, но не примивме, проверивме крвна слика, малку и се повисоки леукоцитите, зочто сме во период на вадење заби и тоа тројките, многу е нервозна, прстите цело време во уста, почна и кај зглобот да каса, и оставивме да излезат прво па после да се боцнеме. :) Инаку се израдував мноху за Hg , пред месец дена и беше 98, а сега и е 114, дури и еритроцитите и се малку покачени, многу се израдував.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцини 30 Дек 2009 14:35 #8279

 • karolina
 • karolina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 268
 • Thank you received: 255
 • Карма: 2
Nie vcera primivme hib vo muskulce super pominavme imame problem samo so bockanje vo race
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцини 31 Дек 2009 15:24 #8862

 • Maja
 • Maja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 630
 • Thank you received: 136
 • Карма: 6
Ние пред една недела примивме мали сипаници и заушки (MPR) и синоќа качивме малку температура :( Кога ја примавме сестрата ни рече дека реакции може да се јават за 7-14 дена. Па сега се мислам дали е од вакцината или е нешто друго. :unsure:
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцини 04 Јан 2010 19:07 #9963

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Денес конечно ја примивме вакцината(втора доза хепатит б)Е сега на 3 месеци сме повторно и тоа дитепер и полио и плус Хиб ,тоа му доага 4 вакцини.....
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцини 04 Јан 2010 19:09 #9965

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Emilija напишал/а:
Кога и како примате вакцини, појавени реакции или сте поминале без нив?

Anja redovno gi primi vakcinite. Ja primi i HIB naknadno. Od niedna vakcina nemala nikakva reakcija, super pominavme do sega.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцини 04 Јан 2010 19:12 #9966

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Ние другата недела ќе одиме да ја примиме таа што се дава на една годинка со цело јајце. Малку педијатарот ме исплаши, зашто ми рече дека може да има реакција после 2 недели и тоа температура, отоци, исфлена кожа ... :( Дали некој има искуство со оваа вакцина?
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцини 04 Јан 2010 19:18 #9973

 • Inicka_08
 • Inicka_08's Avatar
 • Offline
 • new born
 • srekna mamicka
 • Теми: 127
 • Thank you received: 2
 • Карма: 6
taa e taa MRS sto se prima na 13 meseci? Nie odlucivme da ja odlozime taa za nekoj mesec. Mozebi na 18 mesci ke ja primime. lele mnogu mi e strav veke od ovie vakcini.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцини 11 Јан 2010 23:59 #13441

 • Biljana
 • Biljana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 41
 • Thank you received: 2
 • Карма: 4
Nie utre primame vakcina DiTePer+S+HIB, KOKTEL 3 VO 1
pa me interesira dali stavate oblogi na mestoto na bockanjeto i nedaj boze dokolku se pojavi T, sto najcesto ima davate na decata???
Utre ke pisam kako sme pominale......
[link=http://lilypie.com] [/link]
[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцини 12 Јан 2010 00:02 #13443

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Колку што се сеќавам за Мила стававме ладни облоги на местото на убодот,а ни препорачаа доколку дигне Т да и дадам парацетамол(но за среќа не дигнавме ниеднаш)Ќе ја пратиш цело време ,бидејќи оваа вакцина(ДиТеПер)знае да дигнеТ,а и немора.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцини 12 Јан 2010 00:19 #13454

 • Eci Peci
 • Eci Peci's Avatar
 • Offline
 • new born
 • away, but here :)
 • Теми: 63
 • Карма: 6
Biljana напишал/а:
Nie utre primame vakcina DiTePer+S+HIB, KOKTEL 3 VO 1
pa me interesira dali stavate oblogi na mestoto na bockanjeto i nedaj boze dokolku se pojavi T, sto najcesto ima davate na decata???
Utre ke pisam kako sme pominale......
Билјана, на која вакцина мислиш со S ?
Моето дете ги примаше првите 2 дози од ДТП+Полио,
а третата доза посебно ДТП и полио. Хиб не ја примавме во ист ден со нив.
Подобро да се распоредат сите одделно.
Тепмература максимум креваше до 37,8C.

А за ММR која се дава на 13 мес. сега засега не размислувам, дали и кога ќе ја примаме, ако ја примаме ќе биде меѓу 24 и 36 мес.
Последна промена: 12 Јан 2010 00:24 by Eci Peci.
The administrator has disabled public write access.

Одг: Вакцини 12 Јан 2010 01:28 #13472

 • Biljana
 • Biljana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 41
 • Thank you received: 2
 • Карма: 4
Eci-peci taka mi pisuva vo kartonceto, inaku se misli na POLIO.
I mene mi bese cudno sto znaci toa S, verojatno se raboti za strucen termin , poim nemam.
[link=http://lilypie.com] [/link]
[link=http://lilypie.com] [/link]
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 12 Сеп 2010 00:33 #50794

 • beti.j
 • beti.j's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 45
 • Карма: 1
Me interesira sto rezkcii ima od BCG vakcinata? Milslam deka e za tuberkoloza sto se prima do 1 godina. I kaj ja stavaat dali vo ramo ili vo noga?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 12 Сеп 2010 01:14 #50813

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ако не сум грешка, БСЖ ја ставаат уште во родилиштето во раче.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 12 Сеп 2010 14:36 #50910

 • beti.j
 • beti.j's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 45
 • Карма: 1
nie ne ja primivme, ne znam zosto? Me interesira dali ima reakcii. Sega imame 2 i pol meseci.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 13 Сеп 2010 04:17 #51144

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
БСЖ вакцината не би требало да пројави некоја поголема реакција, освен што може да се јави оток на местото, а и лузната може некогаш да загнои.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 13 Сеп 2010 15:31 #51264

 • Iv14
 • Iv14's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 55
 • Thank you received: 6
 • Карма: 3
Леле, ние многу касниме со ДТП вакцина 2 доза. требаше да ја примиме на почеток на август, нее бевме во Ск, па после беше како настината малку, а сега има некоја алергија не знам ни јас од што, или мошеби ја испокасало нешто , не знаеја ни на лекар точно да одредам ама во главно се мачкаме со афлодерм , па не знам дали додека сме со исип смееме да примаме вакцина? Никако да ја однесам, Аакасниме повеќе од месец дена. :( Дали е проблем тоа?! Сте доцнеле вие некогаш? Tnx
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 13 Сеп 2010 18:10 #51334

 • Roma
 • Roma's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Ex jema
 • Теми: 314
 • Thank you received: 148
 • Карма: 14
И ние доцниме еден месец, но со 3-та доза ДТП. Не бевме во Ск и бевме болни.Вакцините ги примаме во Јане Сандански и кога се јавив да прашам дали може да се одложат, ми рекоја дека може, важно е детето да е потполно здраво.Сега за 2 недели сме на контрола (ке правиме 9 месеци), па после ке одиме на вакцина, таман да не го боцкаме за крв по сто пати. Така да не се секирај, оздравете побрзо.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Iv14

Најново на форумот

 • No posts to display.