Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Реакција од вакцина (дитепер и полио)

Реакција од вакцина (дитепер и полио) 22 Авг 2013 06:13 #243076

 • tatoli
 • tatoli's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Thank you received: 9
 • Карма: 0
Почитувани родиели,
се пријавив на форумов од една едноставна причина, да со вас го споделам лошото искуство со мојата 10 месечна ќеркичка која со примањето на 3-та ревакцинација на дитепер и полио имаше катастрофални последици.
Со мојата сопруга имаме и друго дете постаро синче скоро 5 години кое до сега ги примало сите вакцини редовно без никакци лоши реакција (освен оние редовните температура и вознемиреност), и за тоа не се ни мислевме кога ги примавме вакцините и за малечката, се до 28.05.2013 год. кога завршивме на клиника на хематологија.
Кога одевме на 3-та ревакцинација за дитепер и полио (2 во ноже и една со лажиче) ни побараа и крвна слика која беше уредна а детете пред тоа немаше апсолутни никакви здравствени проблеми.
На 08.05.2013 извадивме крвна слика за да 09.05.2013 ја примиме и вакцината. Вакцината предизвика само одредена вознемиреност тој ден но со малку парацетамол тоа го поминавме. Од Јане Сандански не предупредија како и претходно дека можно е да :zid: има реакции и после 2 недели но на тоа не обрнавме внимание бидејќи се беше нормално и детето во тој период беше сосема здраво и немаше никакви реакции.
Бевме 3 дена во Берово, за да на 27.05.2013 г. се појавија одредени црвени поткожни точки за кои бидејќи првпат гледавме такво нешто отидовме на дерматолог (приватно) на кој му беше тоа чудно и не прати да извадиме крвна слика. (и од тука почнаа нашите проблеми....)
Отидовме во една од локалните лаборатории (на крајот од работниот ден), каде после вадењето на крвта лаборантите почнаа чудно да не гледаат и да не прашуваат дали детето тие денови примала некои лекарства и дали од нешто болува. Откако им одговоривме негативно побараа да извадиме повторно крвна слика, што ни предизвика дополнителен сомнеж и нервоза. На крајот откако излегоа резултатите лаборантите не сакаа да ни го дадат резултатот под изговор дека нивниот доктор не бил таму да го потпише резултатот и ни кажаа утредента наутро да се вратиме, и така во бунило и уплашени си отидовме.
Веднаш се јавивме кај нашата матична која повика и педијатар. Детето го видоа и ни кажаа да извадиме утре дента крвна слика и да ја однесеме кај педијатарот.
Утре дента (28.05.2013)по непреспиена ноќ, извадивме крвна слика во една од нашите приватни болници, и што да видиме тромбоцитите беа катастрофа само 14.000. за да имате претстава што е тоа референтните вредности во кои мора да се движат тромбоциттие е од 160.000 - 550.000.
Со оваа крвна слика матичниот не прати веднаш на клиника (хематологија).
Таму веднаш не примија и почнаа испитувања, прво од коскена срцевина, која фала богу беше негативен резултат. Поради ниските тромбоцити веднаш и дадоа терапија од три дози (во три дена) имуноглобулини.
Не отпуштија на 31.05.2013, за да после неколку дена 03.06.2013 тромбоцитите пораснат на 336.000.
За жал ова не траеше многу долго. после само една недела паднаа на 25.оооо и после тоа а се до денес истите се движат околу 30.000.
Одиме скоро секоја недела на контроли, а од таму ни велат само чекајте.
Чекајте ама до кога, и знаете што?
кога не отпуштија во отпусното писмо ни напишаа ТРОМБОЦИТОПЕНИЈА, НЕОЗНАЧЕНО.
Е тоа неозначено да ти било дека проблемот го предизвикал некој вирус кој сега веќе не постои но дека направил хаос со тромбоцитите.
Освен вирусот кој беше внесен по вештачки пат преку вакцина, друг вирус нашето дете НЕМАШЕ, беше потполно здраво во периодот од давањето на вакцината па се до тој 27.05.2013 г.

Се до денес не добиваме никаква терапија и само одиме по контроли а ова чекање не убива и целосно измачува.

Доколку некој има слично искуство Ве молам да ми пишете, а јас се извинувам што бев толку детален но сметам дека ова моравме да го споделиме со поголем аудиториум бидејќи во нашава "држава" сите креваат раменици и сите на муабет (мислам повеќе на докторската фела) знаат дека причината е вакцината но никој тоа не сака на хартија да го потврди.

За жал тоа е тоа, ваше е како сето ова ќе го прочитате и какви заклучоци ќе донесете но секогаш изборот е на родителите дали ќе стават или не некоја вакцина, но ова е нашето искуство.
Последна промена: 22 Авг 2013 07:01 by Big Sister. Причина: наслов
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher, mami29, betavitevit, Ana78, Dilberta and this user have 1 others thankyou

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 22 Авг 2013 08:19 #243081

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
Јас имав зимава нешто слично. Официјално дијагнозата беше нешто како Идиопатска тромбоцитопенична пурпура. Најмалку што ми се симнаа беше 45, а сега ете пред неколку дена беа 160, што значи дека се опоравив.
Исто и мене ми се појавија така црвени петна на кожата и веднаш од крвната слика ми кажаа што е. Не примав терапија освен витамини и не смеев да излегувам од дома до пред два месеци заради опасноста од повреди.
Знам колку ми беше мене тешко, којзнае колку ви е вас и на малото страшно и измачувачки.
И мене ми рекоа дека ми е од вирус, пред тоа бев многу настината и го поврзаа со тоа и дека за месец, два ќе се смират, мене ми требаа пет месеци.

Еве што најдов за тромбоцитопенија од вакцина. Ако е појави во рок од еден месец по давањето на вакцината автоматски се смета дека е последица од вакцината и затоа треба педијатарот да испрати барање до Комисијата за имунизација да го заведат тоа во картонот и официјално да ве ослободат од следни вакцини затоа што иако ретко, но може да се повтори.

Се појавувало кај 1 на 30 000 вакцини, но ако се споредело со тромбоцитопенија после прележаната болест било далеку почесто, на пример се појавувало кај 1 на 1000 случаи на мали сипаници или на 3000 случаи на рубела.
Штом е од вакцината се очекувало опоравување во рок од 6 месеци.

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17126957
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2661332/
Последна промена: 22 Авг 2013 08:29 by Katrina.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 22 Авг 2013 09:18 #243084

 • tatoli
 • tatoli's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Thank you received: 9
 • Карма: 0
Katrina,
Ti blagodaram na odgovorot I za linkovte so informacii. Ima samo eden problem a toa e deka nikoj vo izvestaj ne saka da napise deka pricinata za trombocitopenijata e vakcinata,Iako na site doktori na koi so fakti Im ukazavme deka pricinata e diteper 3-ta revakcinacija, site digaat ramenici I kazuvaat deka toa nikoj ne moze da go dokaze.
Da sme vo nekoja asalna drzava ova ke trebase da bide Eden of primerite deka vo MK se primaat nekvalitetni vakcini.
Jas I soprugata se nadevame deka ovoj nas problem brzo ke se sredi bez posledica nad naseto dete, no cuvstvuvame potreba ova javno da go kazeme za da moze da se spreci nekako drugi decinja I nivnite roditeli da ne go odat patot na koj sto sme nie sega.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Lenore Lee

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 22 Авг 2013 09:37 #243085

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
Така ви велат затоа што и не е нивна улога, тоа е улога единствено на Комисијата за имунизација од Детска клиника. Дали се обративте до нив?

Еве дајте му на педијатарот нека ги пополни формуларите кои се наоѓаат на крајот на овој документ и да ги испратите до таа комисија со што ќе ви овозможат легално да бидете изземени од наредни вакцини.

mz.gov.mk/wp-content/uploads/2012/12/Imunizacija-pravilnik.pdf

Значи заедно со педијатарот ќе ги пополните првите 3 образци. 1, 2 и 3 и ќе ги испратите до стручниот тим во Детска клиника.

Јас го разбирам вашиот гнев и ви посакувам најскоро оздравување, ама ете видовте дека ако вашиот апел успее и ако повеќе деца останат невакцинирани, истата таа компликација од самата болест е 10 пати почеста, што значи 10 пати повеќе деца и родители ќе го одат вашиот пат.
А и покрај другото, ако ви одобрат понатамошно невакцинирање или вие ако одлучите така, вашето дете нема да ја има целосната заштита и заштитата ќе се потпира на општиот имунитет кој не би дозволил да биде изложено на таква болест во иднина, само благодарение на другите вакцинирани.
Последна промена: 22 Авг 2013 09:45 by Katrina.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 22 Авг 2013 10:33 #243088

 • tatoli
 • tatoli's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Thank you received: 9
 • Карма: 0
Katrina,
Ti blagodaram na informaciite uste ednas, a nie uste denes ke se konsultirame so maticnata za da se podnesat ovie formulari.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 22 Авг 2013 18:06 #243092

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
tatoli, многу ми е жал за ова што ви се случува и ви посакувам најбрзо оздравување. Јас во блиска околина имам детенце кај кое беше дијагностицирана тромбоцитопенија и кое долго време беше третирано со кортико терапија, но потоа примаше хомеопатска терапија и еве веќе подолго време не прима ништо. Живее најнормално како секој тинејџер, редовно спортува, иако внимава на повреди. Се надевам дека и покрај стресот, состојбата кај вашето детенце ќе се врати во нормала.
Katrina wrote:
Се појавувало кај 1 на 30 000 вакцини, но ако се споредело со тромбоцитопенија после прележаната болест било далеку почесто, на пример се појавувало кај 1 на 1000 случаи на мали сипаници или на 3000 случаи на рубела.
katrina, ми "олесна" кога ги прочитав бројкиве. Поарно да ти било тромбоцитопенија од вакцина, отколку да почекаш да се разболи детето од дифтерија или тетанус или пертусис (пу пу скраја да е!) па тогаш да се тресеш да не добие тромбоцитопенија, оти нели тогаш е поверојатно. Кога нудиш вака весели научни статистики, може ќе бидеш љубезна да ни дадеш и во апсолутни бројки колку деца (во некоја популација по твој избор) добиле тромбоцитопенија после ДТП вакцина, а колку после прележана Д, Т или П? Или пак за Полио. Не би требало да ти е проблем, може и линк да ни понудиш.

Зашто јас според твојата логика заклучив дека ти би била благодарна ако некој ти иссече здрава нога, зашто ако заболиш од гангрена веројатноста да ти ја иссечат ногата е десетина пати поголема?!
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: LiMan, Koni, blair waldorf, Lenore Lee

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 23 Авг 2013 09:03 #243117

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
@TajanaV

Се сеќавам кога пред неколку месеци го спомнавте тој случај во дискусијата за хомеопатија, и тогаш се уште немав резултат на тромбоцити над 100 и не можев да го кажам мојот случај, ама сега можам, јас и без хомеопатска и без друга тереапија успеав да закрепнам од тромбоцитопенија, а и сега гледам дека имало препораки и да не се дава терапија затоа што најголемиот број од таквите акутни случаи се опоравувале. 1 2 3
Што значи дека хомеопатската терапија немала никаков придонес во излекувањето на детето.

Какви апсолутни бројки очекуваш? Зарем не сфаќаш дека штом најголемиот дел од целната група е имунизиран, логично е и најголемиот број од случаите од ИТП да бидат како резултат на самата имунизација наспроти случаи како резултат од инфекција која се превенира токму благодарение на вакцините.
Но и покрај тој факт, според ова испитување, две третини од децата со ИТП имаат историја на инфекција која ја назначуваат како причина.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0955388698000393

Овој примерот со ногата ти е намерно тенденциозно даден или имаш проблеми со логиката? Како можеш да правиш такви споредби?
Доколку не би постоела широко распространета имунизација, инциденцата за повеќето од овие болести би била над 90% затоа што во тој случај секој неимун организам би бил подложен и би ја прележал болеста, а ризиците од оваа компликација на пример, би биле минимум 10 пати поголеми.
Ама не, ти дискутираш за ваква безбедна средина која единствено заради задолжителниот карактер ти ја даваат вакцините и можеш без грижа на совеста да си избереш навидум помал ризик.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 23 Авг 2013 09:50 #243118

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Katrina, po tvojava logika treba da se bocka se dodeka ne se stigne vo situacija deteto da ima nekoja seriozna reakcija, pa vo toj slucaj da popolnime formular i da gi zamolime nadleznite poveke da ne go bockame deteto. Demek dovolno steta e na ova, ajde sledno cekame. Alal da ti e ...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ana78, Glasna*, Lenore Lee

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 23 Авг 2013 10:38 #243119

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
@Damjana

Јас воопшто не реков нешто слично на тоа што сте напишале.
Тоа е несакан ефект. Зарем некој сакал да му се случи тоа на бепчето? Ако знаеле дека ќе се случи тоа зарем ќе ја даделе вакцината?
Истовремено знаеме дека доколку не би се давале вакцините, ризикот од истата оваа состојба е неколкукратно поголем.

Може, на пример, да се спореди со каишот во колата. Во повеќето ситуации би ви го спасил животот, но некогаш може да ве спречи да се спасите при несреќа со тоа што ве спречува да се ослободите или дури и да помогне во несреќата со тоа што активно би ве нанесол штета. И дури знаејќи го ова, зарем има некој што го смета за разумно неносењето на каиш?

Колку повеќе читам за вакцините, толку повеќе ги почитувам. Дајте кој било несакан ефект од вакцините и ако се побара ќе се види дека тој истиот е неколкукратно поголем при природно прележување на болеста во вид на компликација или нормална пропратност на текот на болеста.

Дури и таа можност да се прекине со имунизација е благодарност на големата опфатеност и детенцето може да биде релативно безбедно иако не е целосно или воопшто вакцинирано.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 23 Авг 2013 15:49 #243125

 • tatoli
 • tatoli's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Thank you received: 9
 • Карма: 0
Искрено, се до моментот кога ни се случи ова со вакцината ние дома секогаш сме биле за вакцинација, иако во одредени случаеви сме барале мислење и ги читавме форумите околу оваа тема. После ова што го доживеа нашето дете јас на сите родители им го пренесувам нашето искуство за да не се повтори ова. Некој ќе каже ова е инцидентен случај и многу ретко се јавува, да ама има ли начин и тој редок случај никогаш да не се појави?
Апсурдно е да пропагираме многудетни семејства а да ги труеме децата со таканаречени вакцини. Имунизацијата е една битна тема која мора да се дискутира малку поотворено а не само по форуми. Излегува дека сите знаат дека вакцините предизвикуваат одредени лоши реакции по здравјето на најмладата популација а сите ќутат. Кога мислам сите, тоа се оние кои го водат здравството. Ова не го зборам на памет бидејќи разговарав во овие 3 месеци (додека ни трае макава) и со луѓе на високи позиции во здравството, но искрено само дигаат раменици и кажуваат дека знаат но дека сето тоа евиша политика. Е таа виша политика драги мои ќе не чини, и тоа многу, и тоа на грбот на нашите најмили.
Знам дека секој има право на избор, но после она што ние го имавме како искуство со вакцината, не сум сигурен дека во иднина би дал препорака за имунизацијата што се спроведува кај нас. Затоа и се зареков дека ќе почнам прво преку форуми да го споделам искуството, бидејќи ние можеме да се расправаме колку што сакаме да ли нешто е добро или не, но секогаш прашај паталец а не гаталец.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Koni

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 23 Авг 2013 15:55 #243126

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
@tatoli

Прашавте кај матичниот за формуларите?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 23 Авг 2013 16:29 #243127

 • tatoli
 • tatoli's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Thank you received: 9
 • Карма: 0
Да прашавме ама искрено незнаеше многу за нив, но во секој случај ми кажа да ги донесеме кога ќе решиме да се пратат.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 23 Авг 2013 17:19 #243128

 • peperutki
 • peperutki's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Пишувам прв пат зошто сакав да го споделам и нашето искуство со идиопатска тромбоцитопенична пурпура.Се работи за сега веќе две и пол годишно девојче.Кога ни се јави осипот имавме 16 месеци.Последната вакцина ја имавме примено на 1 год што во нашиот случај ја исклучува можноста за поствакцинална реакција.Предходно не сме имале никаква инфекција.Од најздраво дете со нормален развој преку ноќ ни се случи исип и тромбоцити 9000, и се разбира итна хоспитализација.Нас ни даваа кортикотерапија еден месец , тромбоцитите се нормализираа и по пауза од шест месеци продолживме со редовна имунизација.Никој никогаш не може да докажи која е причината зошто се работи за автоимуна реакција која може да бите тригерирана од вирус, бактерија, вадење на забче,стресна ситуација, ...и мнооогу други фактори.Јас би сакала доколку има и други случаина ИТП лекувани со кортикотерапија да го споделат своето искуство со неа зошто е нож со две острици со сигурни несакани ефект за разлика од вакцините со спорадични случаи на недокажани поствакцинални реакции.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 24 Авг 2013 03:52 #243129

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Katrina wrote:
Какви апсолутни бројки очекуваш? Зарем не сфаќаш дека штом најголемиот дел од целната група е имунизиран, логично е и најголемиот број од случаите од ИТП да бидат како резултат на самата имунизација наспроти случаи како резултат од инфекција која се превенира токму благодарение на вакцините.
Прво, одма да ти кажам дека немам намера повторно да навлегувам во дискусија за полезноста на вакцините, си има друга тема за тоа и твојот став и на пилињата им е јасен. Затоа одма можеш да се олабавиш зашто ти ќе го имаш последниот збор, јас не ја поседувам твојата репетитивна способност.

Какви апсолутни бројки очекувам?! Па ваљда ти е јасно дека за да ги добиеш сите оние пропорции и проценти, треба да имаш прво апсолутна бројка на случаи кои ги разгледуваш. Таа бројка те замолив да ни ја презентираш. Не можеш да приложиш пропорција за тромбоцитопенија од вакцина во однос на прележана болест и после да дрндаш дека немаш податок за случаите од прележана болест зашто средината била имунизирана. И не ме интересира за антракс, ебола и сите вируси на светот туку конкретно за ДТП и полио, зашто детето добило тромбоцитопенија после таа вакцина.

Еве една вистинска анегдота која ми ја раскажа другарка која работи во претставништво на голема светска мултикомпанија. Доаѓа претпоставениот од Австрија во нашето претставништво и вели "Првпат гледам филијала на нашата фирма во која 100% од вработените се жени, а половина од нив се бремени". Изразено во апосолутни бројќи, во филијалата имало вработено вкупно две лица, обете жени, а едната била бремена.

Пак ќе ме прашаш дали имам проблем со логиката? Немам, се работи за "аналогија" која е еден од наједноставните начини на изведување заклучоци, можеш слободно да прогуглаш за да разбереш.
Katrina wrote:
Доколку не би постоела широко распространета имунизација, инциденцата за повеќето од овие болести би била над 90% затоа што во тој случај секој неимун организам би бил подложен и би ја прележал болеста, а ризиците од оваа компликација на пример, би биле минимум 10 пати поголеми.
Ама не, ти дискутираш за ваква безбедна средина која единствено заради задолжителниот карактер ти ја даваат вакцините и можеш без грижа на совеста да си избереш навидум помал ризик.
Пред понатаму да продолжиш да се пенавиш за безбедната средина која ни ја овозможуваат вакцините, те молам прво под итно да одиш да се вакцинираш против грип за да не ја нарушуваш таа средина изложувајќи на огромен ризик еден куп дечиња кои не се или не смеат да се вакцинираат против грип. Ако е проблем финансискиот момент на вакцината кој го спомна како основен проблем во еден пост а не безбедноста, јас ти стојам на располагање.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi, mamicka

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 24 Авг 2013 18:38 #243149

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
@TatjanaV
Какви апсолутни бројки очекувам?! Па ваљда ти е јасно дека за да ги добиеш сите оние пропорции и проценти, треба да имаш прво апсолутна бројка на случаи кои ги разгледуваш. Таа бројка те замолив да ни ја презентираш. Не можеш да приложиш пропорција за тромбоцитопенија од вакцина во однос на прележана болест и после да дрндаш дека немаш податок за случаите од прележана болест зашто средината била имунизирана. И не ме интересира за антракс, ебола и сите вируси на светот туку конкретно за ДТП и полио, зашто детето добило тромбоцитопенија после таа вакцина.
Денес кога бројот на случаи од морбили, дифтерија, пертусис или некоја друга од вакцино-превентабилните болести се во ниски или безначајни бројки благодарение на вакцините, целосно неразумно е да бараш споредба со број на случаи.
Логично е дека бројот на случаи предизвикани од вакцината би бил поголем од тие предизвикани од истите болести. За волја на вистината и не е така, од податокот горе видовме дека и покрај тоа, повторно најголемиот дел од причините за самата состојба се инфекции наспроти како несакан ефект од различни вакцини.

Инциденцата е сосема доволен податок за да се постави заклучок дека тромбоцитопенијата како состојба е 10 пати почеста од прележување на самата инфекција, отколку како несакан ефект од самата вакцина.

Тоа не значи дека јас сакам или поддржувам да се појави тој несакан ефект од вакцината, целосно би прифатила кога би имало подобра вакцина која не би предизвикувала ваков ефект, ама совеста не ми дава да се противам дури и на ваква затоа што гледам дека доколку не би се употребила, АПСОЛУТНИОТ БРОЈ на случаи со ваква состојба би бил барем 10 пати поголем.
Пред понатаму да продолжиш да се пенавиш за безбедната средина која ни ја овозможуваат вакцините, те молам прво под итно да одиш да се вакцинираш против грип за да не ја нарушуваш таа средина изложувајќи на огромен ризик еден куп дечиња кои не се или не смеат да се вакцинираат против грип. Ако е проблем финансискиот момент на вакцината кој го спомна како основен проблем во еден пост а не безбедноста, јас ти стојам на располагање.
Бидејќи толку многу сакаш аналогии, гледам дека многу често намерно или ненамерно употребуваш погрешни.

Кој болен ум би сакал популацијата, особено детската која е во фокусот на овие вакцино-превентабилни болести да биде изложена и на уште неколку други болести, за кои има начин за солидна превенција, покрај гипот затоа што немало исто така солидна превенција и за грип, споредувајќи ги и релативизирајќи ги двата случаи.
А и покрај тоа, вакцинацијата од грип е прифатлив начин за превенција, и се оди во насока и тоа да биде дел од болестите кои би биле ефективно превенирани со имунизација, но моментално заради неколку фактори како непредвидливоста, брзата мутација и лошата имуногеност на вакцината, значи не само економска причина како што си запамтила, не е погоден за рутинска вклучување во имунизација.

Јас пак се сомневам дека си сфатила зошто не е во ред тоа споредување на болести кои се сметаат за детски затоа што најголеми последици оставаат кај децата со болест чии последици се распоредени низ сите возрасни групи и имаат целосно различни карактеристики.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 25 Авг 2013 14:55 #243163

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Еве ова е последно од мене.... премногу беше и до сега.

Се сложувам дека е неразумно да бараш споредба на број на случаи кога немаш ни болест, те прашав како дојде до констатацијата "истата таа компликација од самата болест е 10 пати почеста" ... ако немаш болест ама знаеш дека имаш десет пати почеста компликација од неа, тогаш мора самиот вирус да ти дава инсајдерски информации какви компликации би направил кога би се докопал до човечко суштество и би предизвикал болест.

"Инциденцата е доволен податок ..."?! Па барем прочитај прво што е инциденца пред да треснеш ... немаш никаков број на случаи ама имаш инциденца (број на НОВИ случаи) ... машала! Редно е ова откритие да го ставиш во научен труд.

За грипот да те потсетам, акo бабa лаже рог не лаже:Katrina wrote:
Искрено не знам дали би прифатила задолжителна вакцинација со оваа вакцина, не заради несакани ефекти, туку пред се заради финанскискиот аспект.
Ама нема везе, дрндај си ти пак во круг од почеток.

"... споредување на болести кои се сметаат за детски и дрн дрн дрн ...." Која поточно од дифтерија, тетанус, пертусис, полио ти е најдетска? Ми текна ... мора да е Хепатит Б!

Да заклучам на крај, не сум јас против превенција на болести но сум итекако против превенирајќи речиси искоренета болест, да му се бутне на детенце нова помодерна болест. Жал ми е за малечкото и искрено му посакувам што побрзо целосно да се опорави.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 25 Авг 2013 15:49 #243164

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
@TatjanaV
Се сложувам дека е неразумно да бараш споредба на број на случаи кога немаш ни болест, те прашав како дојде до констатацијата "истата таа компликација од самата болест е 10 пати почеста"
Денес, БЛАГОДАРЕНИЕ НА ВАКЦИНИТЕ, нема нови случаи, ама порано имало, тој податок за инциденцата е од евалуацијата на годините пред да се воведат вакцините. Тој податок, ете ако сакаш поточно е од студија од Данска од 1976 година, период кога имало, на пример во САД по 400 000 до милион случаи на мали сипаници годишно. Направи си математика колку од тие случаи имале тромбоцитопенија.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1273514?dopt=Abstract
А денес случаите на тромбоцитопенија предизвикани од вакцина, на толкава популација, се едноцифрен број, евентуално двоцифрен.

Јас па се чудев зошто инсистираш на апсолутен број, мислев сакаш да споредиш бројки и веднаш да кажеш колку се злобни вакцините, а тебе всушност ти било од каде ми е податокот.
"... споредување на болести кои се сметаат за детски и дрн дрн дрн ...." Која поточно од дифтерија, тетанус, пертусис, полио ти е најдетска? Ми текна ... мора да е Хепатит Б!
Сите овие се детски, дифтерија, пертусис, особено полио, рубела, заушки, мали сипаници, хемофилус инфлуенца Б, тетанус благодарение на вакцините и на медицинската грижа во минатиот век станал она што е денес, ретко заразување, но претходно неонаталниот тетанус и туберкулоза биле една од најголемите причини за доенечката смртност, а во неразвиените земји и денес тетанусот е ризик, кој претставува причина за 14% од смртните случаи на доенчиња.
Да заклучам на крај, не сум јас против превенција на болести но сум итекако против превенирајќи речиси искоренета болест,
Искоренета денес е само варила вера, и јас не гледам дека децата се вакцинираат против неа. Сите други болести се далеку од искоренети, а се држат под контрола и не гледаме случаи само и само заради широко распространетата вакцинација во целиот западен свет.
Нонсенс се табелите дека и болестите исчезнале и пред да се воведат вакцините, кога тие табели се за бројките за смртни случаи, додека сите табели за број на случаи ни кажуваат дека и тоа како имало случаи до самото воведување на вакцините.
да му се бутне на детенце нова помодерна болест
Е ова е најголемото недоразбирање. Тоа е само една претпоставка, не е ни теорија, дека вакцините можеби придонесувале во развојот на некои од дегенеративните заболувања. И тоа и треба и понатаму да се испитува и за волја на вистината секојдневно излегуваат студии кои не наоѓаат поврзаност помеѓу вакцините и некои „модерни“ заболувања.
Значи на крајот се се сведува заради страв од непознатото, несвесно да се откажеме од алатка која помага во спречување на сериозни и добро познати ризици.
Последна промена: 25 Авг 2013 15:51 by Katrina.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 25 Авг 2013 17:34 #243165

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Ve molam pridrzuvajte se do temata, odnosno za reakcija od vakcinite diteper i polio. Vo sprotivno vasite postovi kje bidat izbrishani.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 25 Авг 2013 18:40 #243166

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
А бе девојче, ја затру и оваа тема со глупости. Линкчето ти вика во Данска во период од 10 години, вкупно 433 случаи на тромбоцитопенија, топтан заедно со мали сипаници, рубеола, тетанус, дифетрија, антракс, ебола, вакцини и невакцини. Само ти можеш од збирен податок да пресметаш поединечно за една болест. И уште повеќе ти можеш и од податоци за сипаници да извлечеш инциденца за дифтерија. Тоа ни во К-15 не можат!
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 26 Авг 2013 09:10 #243182

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
Не се глупости, дискутираме токму за она што е темата. Знам дека не е обѕирно кон таткото и кон детенцето, но вие сте таа која се фаќаше за апсолутните бројки и други детали. Како сум ја затрула? Ако не бев јас, ќе беше некој друг да посочи на реалноста, или ако немаше никој, темата ќе беше затруена со заговори колку биле лоши вакцините.
Јас барем понудив конструктивност со тоа што го кажав моето лично искуство кое е исто како кај детенцето и плус посочив на можноста да му биде официјално признаена реакцијата.

Тие бројки за инциденца на тромбоцитопенија како резултат на инфекција наспроти како резултат од вакцина не се пресметани врз таа вкупна бројка, туку врз основа на поединечни бројки, не избрзувајте со заклучоци и веднаш со навреди.

Убаво викаат: „Preceding infection, usually associated with fever and localized in the upper respiratory tract, was the most common cause.“ Претходечка инфекција, вообичаено асоцирана со температура и локализирана на горните дишни патишта, беше најчеста причина.

И немојте да мислите дека тие по 50 случаи годишно се малку, Данска денес има само 5 милиони жители, тогаш имала само 4 и пол милиони жители. И тоа се случаи само до 15 годишна возраст и тоа најмногу заради инфекција.

@Sanja
Мене навистина не ми е јасно зошто мора половина од дискусиите секогаш да биде напомени, закани, ќе бидат избришани мислења. Секоја реченица, во сите одговори ни беше токму за темата, реакции на вакцина, мора да се гребне и од други теми кога се дискутира.
Ми личите на продавачките од бутиците кога ги мрзи да ми покажуваат и се мрштат. Па мене ми се допаднал форумот и содржините и затоа сум се вклучила и затоа пишувам, ако сметате дека не придонесувам позитивно во развојот на форумот, слободно кажете.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 26 Авг 2013 11:28 #243187

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Mene me interesira kako izgleda osipot i dali ima i drugi simptomi po koi se prepoznava bolesta (pokraj krvna slika, znaci vidlivi simptomi).

Pricinata poradi koja e prasuvam e sto nie primivme revaksinacija diteper i polio skoro i otprilika 2 nedeli podocna maliot se nafrla, ama so crveni plikovi cat pat po teloto. Jas pretpostaviv deka e alergiska reakcija na hrana zemavme 3 dena sirupce i mu se povlekoa, nemase drugi simptomi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 26 Авг 2013 13:48 #243189

 • tatoli
 • tatoli's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 7
 • Thank you received: 9
 • Карма: 0
@MonaLisa,
Najvazen pokazatel e krvnata slika, a ona sto e vidlivo kaj trombocitopenijata se mali crveni podkozni tocki koi se reakcija na niski trombociti cija kriticna vrednost e pod 50.000. Nie na pocetokot imavme samo 14.000. Inaku vidliva karakteristika kaj ovaa bolest e sporoto zasiruvanje na krvta I pojava na modrici pri najmali pritisoci I udari.
Inaku na prv pogled ne moze da se primeti namalenata vrednost na trombocitite.
So naseto iskustvo stojam na raspolaganje za bilo koj roditel, a voedno bi bil blagodaren ako ima nekoj pokonkretna informacija okolu mozni nacini za lekuvanje na vakvata bolest.
Nikoj ne moze da ne ubedi od ovaa distanca deka vakcinite ne predizvikuvaat negativni reakcii opasni po zivotot na najmalite, pa I nema da vleguvam vo diskusii okolu ova.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Fairy

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 26 Авг 2013 18:22 #243191

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
@ Katrina
Tatoli ја отвори темата да го сподели своето лично искуство и да слушне евентуално некој совет од членовите што имале слични искуства. А ти веднаш најде простор и тука да почнеш да се докажуваш за полезноста на вакцините. Еве, во ред, тоа е твој став, но ова не е тема за тоа.
И веќе почнуваш да стануваш и дрска! Каква е таа споредба со продавачите?! Па зарем не ја чувствуваш реакцијата од членството за твојата репетитивност?! Во ред е да се слушнат двете страни и да се даваат нови аргументи и за и против имунизацијата. Ова што го правиш ти по темите е повторување на твоите ставови по не знам кој пат.
Последна промена: 26 Авг 2013 18:25 by Marge.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 27 Авг 2013 19:52 #243219

 • ruzicka
 • ruzicka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 48
 • Thank you received: 37
 • Карма: 0
Здраво и од мене.Одамна ме нема на форумов ама ете маката ме натера пак да се активирам. Ја прочитав темава и запрепастена сум што им се прави на нашите деца.
Tatoli се надевам дека се ќе биде во ред со вашето детенце,дека нема никакви последици да му остави проклетава вакцина.

И нас ни се случи нешто слично, уште живееме во хоророт предизвикан од неа.
Малата има скоро 7 месеци и минатата среда,значи на 21,08,2013 бевме на 2-ра ревакцинација за дитепер и полио. Направивме сабајлето крвна слика, сите вредности беа уредни. На прегледот кај педијатар,исто се уредно,и плуќа и грло.
Сестрата и ги лупна крвнички двете вакцини во ноџе,и таа со лажичка и не испрати со порака да си дојдеме за Хепатит Б по 10-тина дена. Да напоменам дека ова се случуваше во поликлиника Јане Сандански
Само што стигнавме дома,после 1 саат малата крена температура. Малце чудно ми падна бидејќи од претходите немаше никаква реакција ама ајде викам ќе и помине. Температурата си раснеше во текот на денот, и морав да и дадам парацетамол. И така беше и следниот ден и тој по него, цели 4 дена поминаа а температурата никако да се симне. Парацетамолот не и делуваше, па ја бањав често, и ставам оцет...Си изгоре детево.
Ајде и 5-от ден очекувам дека ќе се смири реакцијава,ништо.Веќе на 6-от ден т.е. во понеделникот ја однесовме кај матичната педијатарка исто од Ј.Сандански и она ни даде упут за хитна крвна слика и урина. Направивме и тоа, crp-то блиску до граница, тромбоцитите блиску до горна граница, леукоцити ок. Урина ок... Одговор ,,ништо не и е, ќе и помине само од себе.Антибиотици не даваме,иако грлцето и е малце црвено... Како бре црвено,па пред 6 дена беше во топ здравје...? Ми вика па да не закачила некакво вирусче...Не е вика ова реакција од вакцината, од неа 24 часа има реакција. Ја прашувам од каде знае дека не е реакција од вакцината...ми одговара дека била ,,безопасна,, и не предизвикувала реакции. ЛАЖЕЊЕ ОД СТРАВ.
Бараше дури и да и се јавам дента да и ја кажам состојбата на малата. Целата беше преплашена, ја приметив. НО, иако вакцината е ,,безопасна,, госпоѓата ми даде хитен упут за на Детска клиника, ако евентуално се влоши состојбата.
И така и беше.Се влоши состојбата, стигнавме до 40 температура, и вечерта на полноќ завршивме на клиника. Во меѓувреме малата доби и осип по глевчето ама само неколку точки.
Докторката доле што не пречека ни рече дека е од вакцината реакција, да се спремам за лежење таму...па се јави негде горе кај друг докотор да му каже да не прими.Од таму следеше дерење како смеела да збори такви глупости дека е од вакцината тоа, па докотркава ја смени насоката, и не препрати на некаков си преглед кај тој доктор ,,горе,,. Ништо не ја прегледа, пак побара крвна слика, пак крвта ок,само вредностите од сабајле покачени, crp-то покачено, леукоцитите исто. Ама по нив тоа било нормално па немало потреба од лежење таму,да сме си оделе дома. Едвај некаков антибиотик ни дадоа, никој нејќеше да се потпише на извештајот. Овој горе д-ров вика не е од вакцината, пак се враќаме кај таа доле,она па тврди дека е од вакцината и не препраќа на имунологија. СРАМОТА.
А за алергијата ништо незнаат.
И да не должам, детево денеска е добро, нема температура веќе, и дадов антибиоткик, ама е многу исфрлана.Ја барав матичната, недостапна е, чиста докторска етика :ne:
Во цело Скопје нема приватен имунолог, на клиника веќе неодам...и незнам што да правам веќе, душа немам...
Најважното е дека на извештајот од болница стоеше ТРЕСКА ОД НЕПОЗНАТО ПОТЕКЛО

Веќе моето дете на лекар не стапнува. Овие ѓубриња од вакцини ги прекинувам засекогаш, и длабоко ќе жалам за секое друго боцнато дете...Жива болест им внесуваат директно во крв.
Јас ќе ги смогнам сите сили и ќе им поднесам тужби на сите од прв до последен доктор што беа во контакт со моето дете и што се обидоа да си ја заташкаат грешката.

Дајте ми некој совет како да ги прекинам вакциниве...Со изјава ли беше некако?
Еве го нашето бебе, сега има
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реакција од вакцина (дитепер и полио) 28 Авг 2013 01:36 #243220

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
ruzicka, informacii imas vo temata Како да се одбие вакцинирање?
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.