Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Како да се одбие вакцинирање?

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 18 Мар 2013 16:36 #235207

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 18 Мар 2013 17:49 #235211

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
yarre wrote:
Да, лесно е да се констатира, и јас се слагам со тебе во потполност. Работите не се оставаат секако само по форуми и интерно. Шепкање одамна нема, а тие пусулчиња им се најдоа на огромен број родители и уште им се наоѓаат.

Иди тоа да им го кажеш на луѓето кои не се од Скопје и кои живеат во мали места каде немаат никаков поим дека нешто се случува со тие вакцини.
...
А кога почнав да дознавам ми требаше време да поверувам во некои работи и да ми се смени мислењето.

Можеби поради се тоа ми е подраго, што сум успеал да доправ и до тебе со ова. А покрај тоа до уште многу млади родители.

Нешто си ги побркал работите. Никаде не споменав дека токму ти си бил тој чии зборови допреле до мене и ме натерале да сменам мислење. Тоа беа членовите кои освен лепење пусулчиња и линкови од странство, знаеја со свои издржани и конкретни ставови да ми внесат сомнеж во она кое го знам и верувам, и да се спротивстават со квалитетна дискусија.
Ете за да ти се разјасни до крај и да не го носиш вечно товарот на тоа дека си жртва (која мора да ме трпи мене и воедно ми значи твое мислење) од таа група која беше најaктивна на темата ќе ги издвојам Baltazar1 и redsonja. :da:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 18 Мар 2013 17:51 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: redsonja

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 19 Мар 2013 01:59 #235218

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Топ! Задоволен од нашата преписка.
Ајде сега, заради сите оние кои темава им служи за информирање, избриши го шумот во поседните две-три страници вклучувајки ги и моите пораки.

Кога веќе се заинтересира на темата и го промени ставот, со тоа ке помогнеш за полесно достапна информација за сите од и вон Скопје, во контекст на иницијативата.

Благодарим :cvet:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 19 Мар 2013 04:23 #235229

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Jas mojot stav ne go promeniv, a se smetam itekako za informirana licnost. Me navreduva faktot nekoj koj odlucil da ne vakcinira od x pobudi da gi navreduva onie koi istotaka svesno si gi vakciniraat svoite najmili i koi sepak ja pocituvaat medecinata kako nauka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 19 Мар 2013 04:45 #235230

 • Snoopy
 • Snoopy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 293
 • Thank you received: 238
 • Карма: 15
Ako e da mu se veruva na tekstot vo Nova Makedonija i kazuvanjeto na nekoi clenovi ovde, incijativava ima vo start nesoodvetno formulirana cel.
Zosto da se olabavuva zakonot koga veke vo praksa ima slucai kade ne mu se dava vakcina na deteto, se dava izjava i nikoj ne biva kaznet posle toa?????
Sistemot dovolno zamizal na ednoto oko i toa e toa.

Ako inicijativata saka da gi informira, da gi zapoznava drugite i sl. toa e veke drugo.
Fino kaza pogore Golemata Sestra, mnogu luge ne znaat ne razbiraat jazici, nemaat internet i sl. Tie treba da se informiraat vo sprotivno badijala zakonot ako se smeni, pak tie luge ke ostanat neinformirani.
Vie mislite deka koga od dispanzerot Jane Sandanski odat na grupno vakciniranje vo s.Kolicani i okolinata sestrite ke im drzat predavanja na kmetot i roditelite deka zakonot pretrpel izmeni i oni imaat pravo da biraat?

U princip poddrzuvam sekakov graganski aktivizam bez razlika dali se soglasuvam so negovata kauza ili ne, ama sepak toa mora da bide osmisleno i da ima jasna cel i uste pojasen nacin na deluvanje, vo sprotivno se ke se svede na licna (sebe)promocija na nekolkumina koi za brzo vreme ke gi vidime vo nekoi drugi ulogi, a inicijativata im posluzila kako odskocna daska.
Иван А.
с.р
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: redsonja, Baltazar1

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 19 Мар 2013 07:00 #235238

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
yarre wrote:
Топ! Задоволен од нашата преписка.
Ајде сега, заради сите оние кои темава им служи за информирање, избриши го шумот во поседните две-три страници вклучувајки ги и моите пораки.

Ако немаш нешто паметно да кажеш и да дискутираш квалитетно, не спамирај по темите со вакви глупи и веќе напишани (по милионити пат) провокации.

благодарам :molkata:

btw да дополнам и да не бидам погрешно разбрана, не сметам дека треба воопшто да не се вакцинира, туку дека треба да се дозволи секој по свој избор да вакцинира и да се направат измени т.е модификации во календарот за вакцини.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 19 Мар 2013 07:06 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 08 Апр 2013 18:03 #236610

 • nattalija
 • nattalija's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
kako moze da se odbie vakciniranje uste vo bolnica? Na podgotvitelnite casovi vo drzavna rekoa deka stom se rodi bebeto, ako e zdravo normalno, go vakciniraat protiv bsg i hepatit B. Jas ocekuvam sekoj den da se porodam i ne sakam da mi go vakciniraat bebeto, seuste e malo za vnesuvanje virusi
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 09 Апр 2013 00:59 #236618

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
nattalija,

Imas pravo da kazes deka ne sakas, i da bides istrajna vo toa. Zdravje boze, porodi se, maleckoto e pored tebe celo vreme, vnimavaj na revnosnite sestri so shpricevi, i ke go odbranis. Pazi duri i koa si vo WC. Naglasuvaj deka ne sakas da vakciniras i ne se raspravaj i ne vleguvaj vo diskusii, iako mozebi ke te pravat i mrdnata, neodgovorna....
Ednostavno za zal toa e edinstveniot prakticen nacin.
Mozes da me kontaktiras i PVT za se sto sakas da prasas. Generalno sekade e razlicno, privatnive prifakjaat polesno, a vo drzavnite mora sama da chuvash straza.

Lesen porod i kazi ni posle kako pominala odbranata.
Последна промена: 09 Апр 2013 01:00 by yarre.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 19 Апр 2013 17:44 #237416

 • Snoopy
 • Snoopy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 293
 • Thank you received: 238
 • Карма: 15
Sistemot pocnuva da go vraka udarot.
www.sitel.com.mk/koristete-vakcini-za-da...iskorenetite-bolesti

imase i na MRTV prilog ama ne znam kaj e linkot.
Zakana i so kazni.
Aktivizmot na ispit.
Иван А.
с.р
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 20 Апр 2013 02:43 #237423

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Една од работите за која што ја обожавам нашата ни мила татковина е што сеуште сосема добро функционира „свако чудо за 3 дана“.

Плашењето со казни, прво не се применува ( барем не во Скопје )а кај оние случаи кои завршиле на суд ( од внатрешноста ) барем мене познати завршиле со ослободителна пресуда дури и на апелација. За несреќа, под притисок на казни, многу родители не знаејќи за можноста дури и правно дека се во право, сепак попуштиле и го вакцинирале своето дете.

Дури и да дојде до казни, тие 500 евра би биле најдобро вложените пари во мојот живот.

Сеуште сум убеден дека зголемување на активизмот по ова прашање може да има ( барем засега ) поголеми последици одошто ќар, по примерот на Хрватското здружение. Сеуште е рано за анти-кампањи по ова прашање, иако тоа прво ми дојде на памет за утрешниот ден каде во парк ке има „промоција“.

Словенија е во моментот последната земја каде конечно званично се оствари правото на одлука на родител, иако степенот на вакцинација и таму е голем. 2012 година 84,7%. но е далеку помал од нашиот ( над 96% ).
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 20 Апр 2013 15:01 #237482

 • Snoopy
 • Snoopy's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 293
 • Thank you received: 238
 • Карма: 15
yarre wrote:
Една од работите за која што ја обожавам нашата ни мила татковина е што сеуште сосема добро функционира „свако чудо за 3 дана“.

Плашењето со казни, прво не се применува ( барем не во Скопје )а кај оние случаи кои завршиле на суд ( од внатрешноста ) барем мене познати завршиле со ослободителна пресуда дури и на апелација. За несреќа, под притисок на казни, многу родители не знаејќи за можноста дури и правно дека се во право, сепак попуштиле и го вакцинирале своето дете.

Дури и да дојде до казни, тие 500 евра би биле најдобро вложените пари во мојот живот.

Сеуште сум убеден дека зголемување на активизмот по ова прашање може да има ( барем засега ) поголеми последици одошто ќар, по примерот на Хрватското здружение. Сеуште е рано за анти-кампањи по ова прашање, иако тоа прво ми дојде на памет за утрешниот ден каде во парк ке има „промоција“.

Словенија е во моментот последната земја каде конечно званично се оствари правото на одлука на родител, иако степенот на вакцинација и таму е голем. 2012 година 84,7%. но е далеку помал од нашиот ( над 96% ).
Normalna prvicna reakcija na sistemot, sega aktivistite se na red. Normalno dokolku zboruvame za organizirana akcija, so cel i nacin kako da se postigne taa. Ako ideata na aktivistite od socijalnite mrezi e oni da pominat nekazneti i posle toa se da se zaboravi togas toa ne e organizirana akcija.
Kako i da e sega oni se na red da mu odgovorat na Ministerstvoto.
Иван А.
с.р
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Koni

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 29 Апр 2013 05:12 #238135

 • Storm
 • Storm's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
Прашање до родителите кои не вакцинираат-Дали покрај потребни документи за вадење на пасош на вашите најмили Ви барале и потврда за имунизација?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 29 Апр 2013 06:17 #238148

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Од каде сеа ова ?

Ние продолжувавме пасош пред 10тина дена и процедурата беше тандардна и брза ( дури се изненадив колку брзи беа )

Го заболе МВР за ова.

Инаку, за Основните училишта, на некои повици за упис во 1во одделение пишува здравствена потврда, и потврда од стоматолошки преглед, а во други, пишува потврда за примени вакцини.

Во контаткт со директорката од кај мене од школо, нема урнек кој треба да го пишуваат повикот, туку секој индивидуално, а дефинитивно вакцините не се битни воопто за упис во прво одделение.
Облигаторна е здравствена потврда ( во која стои дали се примени вакцини или не ) и стоматолшка потврда.

Уште еднаш, НЕ ПОСТОИ ОБЛИГАТОРНА ОБВРСКА за вакцини за упис во градинка и училиште.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nebo, vistina

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 30 Мај 2013 17:36 #240037

 • zainteresirana
 • zainteresirana's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Здраво на сите,

ме интересира дали може некако правно да се заштитиш од вакцинирање на децата, за да имаш црно на бело, после да не ти излезе ѓавол ипол B)? Прашав 2-3 познаници што имаат врска со правдата ама не знаеја што да ми одговорат освен дека подобро било да ги вакцинираш, ама изгледа беше колку да се извадат зашто не знаат...
Ме интересира конкретно некој пример (у Мк секако) и постапките...
Поздрав и однапред ви благодарам
п.с. Огромно НЕ за вакцините (Со вакцините популацијата легално ќе се намали за 30%-изјава на Бил Гејтс)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 31 Мај 2013 02:35 #240042

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Procitaj ja temava od pocetok. Ke gi najdes site informacii koi ti se potrebni :cvet:
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 03 Јун 2013 06:34 #240270

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
На следниот линк имате аудио снимка, како изгледа „порамнување“ на што се повикуваат селективно родител што не вакцинираат.

Линк тука, кликни на Click here to start download from sendspace

Од разговорот се приметува ревносниот орган, тетка што влегува со кафенце, родител што не вакцинира, и не сака да плати казна,
Има интересни деталчиња, нема фидбек за случаи кои завршиле на суд ( од друга страна после проверка нема ниту еден од Скопје ).
Интересен е моментот за одбивање на медицинска интервенција ( тоа не спаѓало во медицинска интервенција)

На крајот доколку се стаса до суд, Лекс Специјалис му дозволува на родителот да не биде казнет, согласно ослободените родители во досегашние случаи од внатрешноста.

Значи постапката запира на овој момент, и до крајна инстанца се инсистира на 300те евра казна.

Органот на државата во конкретниот случај многу зборува, и случајот за невакинирање не му придава значај на комуникацијата со родителот. И на крајот да не знае што се случува понатаму. Оди на тоа дека “многу родители се предомислиле“ ( уплашени нели од казната ) па сепак ги вакцинирале децата.

Во случајот родителот е спремен на своите права, да ги тера и на суд ако треба, ( иако е спремен нели и да плати само да се раатиса ).
Тука тој се воздржува да ги изнесе своите сознанија во однос на вакцините и секако не контрира на органот.
Последна промена: 03 Јун 2013 06:37 by yarre.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: LiMan, Baltazar1, Lenore Lee

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 03 Јун 2013 08:55 #240290

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
Чекај, чекај, оваа докторка си замислува дека има надлежност и може да казнува? Таа му ја пропишува казната? Па дури и се пазари, ако плати сега ќе му даде налог за 300 евра, ако не сака сега, судијата ќе му дадел поголема сума.

Не може лекарот да дава налог за казна и тоа така да заврши работата.
Според законот за порамнување тоа го прави институција која може да даде тужба, а не самостојно лекарот. Значи надлежност за постапката за порамнување пред тужба има министерството преку правни служби и инспекции, а не самиот лекар.

Не може лекарот кој прво не е обучен да прави вакви работи да пропишува казни, па и да одлучува колку да биде казната. Можеби правникот кој го спомнаа може да прави такво нешто, ама глупост е лекарот да се занимава со ова.

Навистина лудост и покажува каква шега ни е државата.

Ајде од една страна што се остава туку така за ситни пари да не се прими вакцина, без да има некоја понатамошна евиденција или постапка, туку и наместо да се објаснат убаво работите, лекарот се посветува да објаснува нешто што не е и не треба да биде во нејзин домен.
Наместо да објасни за вакцините, таа објаснува за постапката, за казните, што апсолутно не е нејзина работа. Со тоа нека си се занимава правникот.

Од друга страна на почетокот кажа една чиста глупост. Не можело да се одбие вакцина. Па очигледно од понатамошниот муабет е дека може да се одбие.

Па примерот што го кажа лекарката е исто толку ступиден, детето прележало туберкулоза затоа што не го вакцинирале оти било болно. Па бесеже се дава после раѓање, се гледа дека примерот или е измислен или ги измешала лончињава лекарката. Дај нека не се срамат вака, образувајте ги или пуштете ги по форумите подобри аргументи има.

Од тоа што го кажа, точно беше само за барањето за утврдување на трајна контраиндикација. Тоа е единствен легален начин да не се прими вакцина. Добро е што била запозната со тоа и што му го понуди како опција.Сликата е од правилникот за имунизација.

@yarre

И тебе сакам повторно да ти напоменам некои работи:

Прво, отсуството на „фидбек за случаи кои завршиле на суд“ не значи дека немало такви случаи. Каква проверка направи за да дојдеш до тој заклучок?
Бараше во сите судски одлуки или само побара на фејсбук да се јават ако некој завршил на суд?

И второ, тој лекс специјалис кој го спомнуваш, мислам дека не значи тоа што мислиш дека значи.
Нема гаранција дека секогаш во судските пресуди така ќе се толкува. А тоа што таа одлука е контроверзна, буквално кажуваат дека не знаат дали родителот е тој кој треба да се казни, е кој да казнат, детето ли да го казнат? Според законот за здравствена заштита родителот е тој кој е одговорен за одлуките и обвинителот ако сака може да се повика на тој закон и лекс специјалисот од фамозната одлука нема повеќе да важи.
Последна промена: 03 Јун 2013 08:56 by Katrina.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 03 Јун 2013 13:28 #240305

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Дали државата ни е шега или не, јас како граѓанин, го кажувам само на едно легитимно место, а тоа се избори, па ќе се задржам од квалификацијата на билокоја државна одлука или дури и упатство за спроведување на имунизација.

Она што му погодува на секој родител кој не сака да си го вакцинира своето дете, е токму тоа, што можеби и не е некакво нормално решение како во некои други современи држави, каде зборот на родителот е над зборот на државата во поглед на вакцините, но секако е некакво решение, дур не се воспостават некакви нормални рамки на решенија по прашање на вакцинацијата.

За мене како родител кој несака ни в од вакцини да чуе, тоа би биле најдобро вложените 300 евра во мојот живот, што верувам дека е и мислење на сите родители со истиот став. Но, тие 300 евра би ги платил само родител кој одма би се сложил да ги плати, бидејки понатаму во системот, тоа нема да се случи. Од една страна можеби е ок момент, плати и мани ги од глава, но од друга страна, ако имаш живци и време да се зезаш, подобро е да одиш понатаму ( ако веке се дрзнат на тој чекор, а тоа е ретко, и само ако не си од Скопје )

Со оглед дека се занимавам на темата и по правен илимити законски основ, се потрудив од свои извори да видам каква е состојбата на спорови во Основниот Суд Скопје, каде верувам се сложуваш, лесно може да се дојде до бараната информација, со оглед дека постои судска статистика, па нормано ме интересираше да видам дали има судски спорови на државата кон родители во Скопје. И воала! - Нема! Ниту еден единствен! Барем засега. За среќа на родителите кои не вакцинираат.
Во Скопје, ревносните органи одат до позицијата заплашување со казна/ убедување. И тука мистериозно застануваат. Зошто, не знам, но се трудам и тоа да го дознаам, бидејки сакам да направам комплетна слика за секој родител кој ете решил да не го вакцинира детето, да знае што го очекува, што може да направи.

Преку овој и уште 4 други случаи ја пратам целата процедура во Скопје, ( а се надевам дека ќе имам информации повеќе наскоро и од Битола ).

Баукот за казните, секако сеуште поминува кај некои родители кои „легнуваат на брашно“ после вакви „порамнувања“, но полека и овој облак од нејаснотија се расчистува.

Дали Лекс Специјалис ке се искористи или не, во принцип никој не може да знае, но ниту таа инстанца нема да го спречи родителот кој е убеден во очајната штетност на вакцинте да оди до крај за да не го вакцинира детето, што за среќа во нашата држава се решава со 300 Евра ( Ако и тие се десат воопшто ). Досега Лекс Специјалис функционира и на Основен и на Апелација и тоа во случај каде родителите не се во можност да имаат адвокат, ниту па користат врски.

Се сложуваш дека 300 евра се ништо по однос на убеденост на одлука. Ниту пак некој ке дојде дома кај тебе со игла на врата, да ти го вакцинира детето.

Секако, после последните бранувања на темата, и се поголемиот замав на родители кои се убедени во штетноста и неделотворноста на вакцините, не е чудо да има промени во системот. Насоки има 2, дали ќе ја фатиме демократската придобивка на нормалниот западен свет па ќе го следиме примерот на Германија, Австрија, или Скандинавија, или ќе го фатиме правецот на лимитираните демократии ( и демократиите под надворешни влијанија ) + делови од САД, останува да видиме. Дотогаш останува да разменуваме искуства, и да ги бараме дупките, и тоа е моментално единствениот начин за спроведување на родителските одлуки, кога секако е во прашање здравјето на нашите најмили.
Последна промена: 03 Јун 2013 13:34 by yarre.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Baltazar1, vistina, Lenore Lee

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 04 Јун 2013 09:13 #240395

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
Јас најискрено се надевам дека и кај нас еден ден, што поскоро, ќе се воведе можност за слободна одлука како во некои западни земји. Можноста за одлука е есенцијално за слободата на човекот.
Но тогаш сосема се менува ситуацијата, ако сега за ослободување одлучуваат мал процент на луѓе кои имаат повеќе пари од разум, во ситуација на незадолжителна имунизација, процентот, особено на ревакцинации, што заради немарност, што заради стриктна одлука заради статии по фејсбук, прилично ќе се намали.
Тогаш одлуката нема да се прави врз основа на неколку некритични статии на интернет, тука на чиста реалност и мерење на ризиците.

Токму тоа цело време ти го напоменувам, цело време тврдиш дека никој нема казнето, а тоа не верувам дека можеш да го дознаеш од судски извори или преку статистики, па колку и да биле инсајдерски тие. А особено што гледаш дека се зголемува раздвиженоста на системот за овие работи и не можеш да ветуваш дека нема да имаат правни консеквенци.

Дискутирање, дебатирање, споделување информации е добредојдено буквално за секоја тема, па и за вакцините. Одложување, па дури и прескокнување на некои можам да замислам, ама тоа што го велиш „ни в од вакцина“ ми е неразумно и го сметам за родителска негрижа заради намерно самоволно незнаење.

Ако беше модерно да не се вакцинира, сега со зголемувањето на ризиците, особено од пертусис, во последно време најмодерно е да се вакцинира и тоа заради научни докази за бенефитите од вакцината.
Ете пример оваа статија од приказната за вакцинирање која ја раскажува една мајка од Њујорк, и ако го сменила мислењето заради истражувањата и како и олеснило после вакцината знаејќи дека сега детето е заштитено.
www.redwineandapplesauce.com/2013/06/03/...-story-about-my-son/
Последна промена: 04 Јун 2013 09:16 by Katrina.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 04 Јун 2013 13:00 #240403

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Премногу контрадикторен став, да од една страна треба да се има слободна одлука по прашањето на вакцините, а од друга страна ситуацијата ќе биде сменета кој се коси со ставот за масовност на вакцините кој е застапен.
Дали ќе се намали ? Со сигурност ќе се намали бидејќи ке се разбие оној баук за задолжителноста.
Верувам дека во тие демократии каде вакцината е одлука на родителот, законската рамка државите со сигурност НЕ ги направиле врз статии од интернет или фејсбук и сигурно ги израчунале сите ризици, кога донеле таква демократска одлкука за право на одлука.

Што се однесува до нас, состојбата е таква каква е. 300 Евра воопшто не се привилегија на богат или сиромав, тие се само еден ( барем во моментов ) лесен инструмент за одбивање. Родителот против вакцинација, тие 300 Евра ( ако воопшто дојде до нив ) ги гледаат како лесно решение, како алат, и секако не се привилегија на односот богат/сиромав.

Ако ти не веруваш што може да се направи во нашата држава за еден доручек или пијачка, тогаш не верувај. Јас ке ти кажам, ама баш толку треба, за да дојдеш до информација во секоја државна институција, а дали веруваш, секако е твое право. Револтирани државни службеници колку сакаш. Дали е ок начинот ? Па не е, ама е практично и функционира.

Квалификација дека одбивањето на вакцините како родителска негрижа и помодарство е тотален нонсенс, и обично тие се користат да се девалвираат одлуките на родителите против злото наречено вакцина.
Германците нит се помодерни од нас, а нит помалку се грижат за своето поколение.

Претходната аудио снимка, служи токму затоа ( како и сите мои претхони истражувања на темата ), родителите да дојдат и до практични впечатоци и информации на темата. За истата цел, служеше и мојот напор да дојдам до точна состојба во Основен Суд Скопје. Се надевам дека ке дојдам до повеќе информации и за другите судови во Македонија, за време на летната судска ферија.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Lenore Lee

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 04 Јун 2013 16:12 #240409

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
so dozvola e kopirano:

Anka Ristic: "nie bevme na sud za hpv vakcina za postarata kerka prvin ne osudija 350 eura so zalba do apelacija bevme oslobodeni od optuzbata vo sekoj slucaj nemase da ja primi vakcinata,a sega ne ceka borba so pomalata kerka koja isto nema da ja primi vakcinata."

Jugoslava Dukovska:
"Anka Ristic, koj ve tuzel i zosto??? Jas sum od Skopje i mojata kerka, 16g isto taka ne ja primi vakcinata. Ve molam pisete mi tuka ili vo inbox, vi vlagodaram."

Anka Ristic: "tuzbata ja podnese sanitarnata inspektorka so odelot za vakcini otkako dva pati se potpisavme deka ne se slagame da se vakcinira so hpv vakcina tretiot pat bevme povikani na takanareceno poramnuvanje kade trebase da platime 250 evra i pak da ja vakciniraat posle toa vo rok od sedum dena ni dojde tuzba i izlegovme na sud dobivme presuda se zalevme do apelacija so nasiot advokat i presudija vo nasa korist.inaku nie sme vo kocani mojot soprug isto taka e lekar jas sum psiholog i nema da dozvolime i drugata kerka da ja primi vakcinata,pritisocite bea golemi no sepak ja dobivme bitkata.inaku isto taka na nekolku pati probaa i vo skolo da ja vakciniraat bez da i kazat sto e ,ama vejke bese dobro informiran i upatena deka bez nase znaenje ne smee da primi nikakva vakcina pozdrav."
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Nataly, Baltazar1, baby12

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 10 Јун 2013 11:42 #241124

 • baby12
 • baby12's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Na Gospod se nadevam
 • Теми: 35
 • Thank you received: 4
 • Карма: 0
zdravo roditeli :hello: Samo shto prochitav edna statija koja informirashe vo vrska so izglasuvanjeto na zakonot za abortus i napomenato e deka se izglasal po skratena postapka i za nadopolnuvanje i izmenuvanje na zakonot za zdravstvena zashtita.Dali nekoj znae kakvi izmeni i nadopolnuvanja bile predlozeni vo toj zakon i dali neshto od toa se odnesuvalo i za odbivanje na vakcinite?
Bog go sozdade čovekot spored Svojot obraz.A vie plodete se i mnozete se napolnete ja zemjata i podlozete ja pod sebe.(bitie 9:6–7)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 26 Јун 2013 14:07 #241710

 • Lenore Lee
 • Lenore Lee's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 14
 • Thank you received: 2
 • Карма: 0
Katrina wrote:

Од тоа што го кажа, точно беше само за барањето за утврдување на трајна контраиндикација. Тоа е единствен легален начин да не се прими вакцина. Добро е што била запозната со тоа и што му го понуди како опција.

од кога постои овај формулар,до пред некое време (1/2 години) во картоните за ‘имунизација‘ немаше ниту графа за нус појави ... ?
може ли некое поконкретно инфо за истиов ?
благодарам !
Dragi Prijatelji, Da li ima roditelja koji bi protestvovali sa transparentima i slikama ostecene i umrle dece od vakcina ispred ministarstva zdravlja u Beogradu, Skoplju, Zagrebu, Ljubljani...bilo gde? Organizovacemo novinare, smislicemo dobre slogane za transparente i da se krene...
Последна промена: 26 Јун 2013 14:10 by Lenore Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 26 Јун 2013 17:31 #241714

 • Katrina
 • Katrina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 210
 • Thank you received: 66
 • Карма: 0
Па не е ништо ново. Тоа Барање кое погоре го посочив е од Правилникот за имунизација од 2010. Во согласност со претходните правилници, и претходно имало слични формулари.
Доколку има потреба само го пополнува матичнмиот педијатар и го праќа до Клиника за педијатрија каде Стручниот тим за имунизација одлучува по барањето.

Кога сме веќе на темата, сакав да спомнам нешто. Неодамна Министерството за здравство во Австралија донесе закон според кој при секое запишување во училиште мора да се достави документ за вакцинациите и ако не се примени сите препорачани вакцини на родителот се предлага да се посоветува со службите за надокнадување на вакцините.

Вакцинацијата во Австралија не е задолжителна, и така останува, со оваа мерка се овозможува да се вакцинираат децата чии родители претходно изумиле, со тоа што незадолжителноста си останува и може да се изземат сите кои не сакаат вакцини од лични, филозофски или религиски причини.

Значи не е како кај нас каде иако ваквите правила ги имавме многу порано, сепак не се применуваат како што се запишани. А и нелогично е да му скратуваш училиште на детето затоа што не е вакцинирано. Затоа во Австралија се прави на правилниот начин. Имено, овој закон никого не го ограничува, напротив, законот го носат за доброто на децата кои не се вакцинирани, за во случај на епидемии на тие деца да им наложат да не доаѓаат на училиште.

www.news.com.au/national-news/no-jab-no-...cynjr2-1226635256015
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 27 Јун 2013 14:49 #241732

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Она што ми паѓа во очи од Правилников за имунизација од 2010 година е секако

Член 84
Вакциналниот статус задолжително се проверува:
1. При секоја посета на матичен доктор;
2. При запишување во сите видови предучилишни
установи;
3. При запишување во сите видови училишта од ос-
новно училиште до високообразовни установи;
4. При стапување во армија;
5. При прием во работен однос;
.........

Секако малце смешно точка 4 и 5, јас не се сеќавам дека вакцинален статус се проверува при прием во Армија и на работа, но нејсе. Вакциналниот статус значи може да се провери на повеќе инстанци, а секако за нас најинтересен е оној при прием во предучичишна установа - градинка, и во основно училиште.
Значи статусот може да се провери ( како во мојот случај при упис во прво ) но никако не постои законска рамка дека детето нема да биде запишано поради тоа што е невакцинирано. По школите не се прави проблем, а по градинките во зависност од ревносната директорка, некаде не а некаде го пријавуваат родителот, кој мора да го јава стапот на неколку матретирања кај надлежните за на крајот да биде ослободен од гиманстиката.

Аустралискиот пример е секако уште еден очигледен пример за напредната демократија каде доблесната министерка не мисли дека истиот треба да се промени, со што се дозволува одлуката за вакцинирање да си биде на родителот. Не е сама, па еве сега во Јапонија ја укинаа задолжителноста на HPV вакцината, тука е примерот на Јапонија за одлагањето на почетокот на вакцините, а секако и примерот на Полска која ја одби вакцинацијата од Свински Грип.

На големите фраери заговорници за профит од вакцините и нивната штета, во овие популации ( а и секако воопшто во светот ) не им одговара ова омасовување на одбивање на вакцинацијата, кое особено расте во последнава година-две, па во вакви развиени демократии единствено што им останува е да повторно прават вакви кампањи на заплашување на популација со таргетирани епидемии, и секако јавен повик на конфронтација родител вакцинирач со родител невакцинирач.

Во оние послабите демократии, секако основен систем на притисок е системскиот со заплашување со казни, на кое секако паѓаат голем дел од оние родители кои првично одлучиле да не вакцинираат и ретко доаѓаат до информација дека доколку се фатат во игра со системот, на крајот сигурно ке добијат.

Браво за доблесната демократија во Австралија.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.