ТЕМА: Како да се одбие вакцинирање?

Како да се одбие вакцинирање? 28 Мај 2012 05:31 #200864

 • soncemm
 • soncemm's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Thank you received: 3
 • Карма: 0
postoi zakon za zashtita na pravata na pacientite chlen 6 tocka 1, clen 14 tocka 1 i 2 i clen 15 tocka 1 i zakonot za zdrastvena zashtita posledniot izleze sega na 29 mart 2012
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee, Majsi, Meyo

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 28 Мај 2012 05:42 #200870

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ги погледнав законите, само ме буни што таму секаде пишува медицинска интервенција...Вакцината нели се смета како превенција, нели, за да не дојде до потреба од медицинска интервенција....Може грешам, хммм.

Ако е исто, тогаш е добра основа за одбивање на вакцинирањето.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 28 Мај 2012 07:43 #200908

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
Ако е Анабел превенција, сепак е медицинска интервенција. Ти влага игла во тело....
И секако, секако, секако, имаме законска можност да не се вакцинираме.
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: vistina

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 28 Мај 2012 10:32 #200948

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
soncemm wrote:
postoi zakon za zashtita na pravata na pacientite chlen 6 tocka 1, clen 14 tocka 1 i 2 i clen 15 tocka 1 i zakonot za zdrastvena zashtita posledniot izleze sega na 29 mart 2012

Линк до законот

Можеби е добра идеја да се надополни изјавата со членовиве од законот ?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцинирање - за или против, и зашто? 28 Мај 2012 10:34 #200950

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
jas se konsultirav so advokat ushte pred edna godina i mi go potvrdi istoto shto go pishuva sonja. pred nekoj slushnav i muabet deka nie pravoslavnite hristijani mozeme da odbieme i del od vakcinite poradi religozno ubeduvanje. nekoi od niv vo sostavot imaat delovi od chovechki fetusi, a toa spored verata e zabraneto.

ili ako si vegeterijanec mozesh da ja odbiesh mmr poradi pileshkite embrioni.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 28 Мај 2012 14:00 #200969

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Јас само размислував, и очекував можеби сугестија или слично иако досегашниот формат очигледно дека си поминува. Со оглед дека баш и немора да се повикуваме на верско убедување, очигледно дека е доволно и личното убедување. Ако недајбоже запне, би се дотуриле членовиве од законот за заштита на правата на пациентите, а може да се искористат и оние исприки кои се користат во Америка и се несоборливи.
Последна промена: 28 Мај 2012 16:15 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 29 Мај 2012 00:47 #201000

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Изјавата и некои досегашни искуства можат да се најдат на следниот Линк
Последна промена: 29 Мај 2012 00:48 by yarre.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 14 Јун 2012 14:30 #203458

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Во една дилема сум, па ми треба консултација како да постапам. Всушност веќе неколку пати се јавувале сестриве за вакцинација кај женава што ми го чува детето и досега ги игнорирав, ама послендиот пат се заканиле нели со кривична пријава. Изјава имам спремено одамна, пишав дека не одбивам вакцинирање, туку го одложувам на неодредено време ... можеби за некоја година ќе се разубедам да продолжам, застанав на МПР.

Ама пред година дена кога малтретираа за МПР и се појавив да им ја однесам изјавата, ми кажаа дека веќе не примаат изјави и ако сакам да потпишам едно ливче дека сум примила писмено известување да се донесе детето, но сестрата искрено ми кажа дека подобро е да не го потпишувам зашто со тоа автоматски го предаваат на некои инстанци кои отпочнуваат постапка... и тогаш не потпишав. Поентата ми е дека не ми се влечка по судови и докажувања, сакам ако можам да поминам полесно, па ако треба и да глумам лудило. Дилемата ми е дали да ги игнорирам и пак да не се појавам, или да одам да пробам да се подубедам со сестрите ... ама пак се секирам дека ако ми го тутнат тоа ливчето да го потпишам само ќе си ја убрзам постапката на влечкање по судови. Имате ли некој совет?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 14 Јун 2012 14:51 #203459

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Lele Tatjana denes mi se sluci istoto, znaci ja odnesov kerka mi na revakcina hib, doktorkata mrcese za mrp, se ubedivme deka nema da ja primime, AMA mi se zakani deka ako po 42 dena ne ja odnesam ke mipratela krivicna prijava direktno vo sud, a izjavi veke ne moze da se nosat.... I jas sum vo dilema kako da postapam, samo edno zanm - nema da ja vakciniram barem sega za sega.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 14 Јун 2012 17:32 #203479

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Ако бараат да потпишете „ливче“ видете што пишува на тоа ливче. Обивање на медицинска интервенција, е законско право.

Според мое лично убедување, подобро е да се зезам по судови отколку да дозволам вакцинација, со оглед дека веќе има паднато случаи на Апелација.

Верувам дека до тоа нема да дојде, и дека ова е само заплашување, а и да дојде, веќе имате доказ дека тие случаи паѓаат.

Ако сте со ставот дека вакцините му го нарушуваат здравјето на детето, секако е подобро да се зезате со бирократија, отколку да попуштите на инквизиторските методи на заплашување.

Ајде некако добавете такво ливче, да видиме што закана стои во него.

Хинт: Зближете се со сестрата, почастете кафе, начекајте кога нема гужва.....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 14 Јун 2012 17:44 #203484

 • janaxxxx
 • janaxxxx's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 339
 • Thank you received: 149
 • Карма: 0
Dobro be luge kakvi krivicni priavi koga zakonot sam kazuva deka pacientot moze da odbie ili da prifati bilo kakova Medicinska intervencija??? Ne razbiram ja ili sum glupa, ako imam pravo da odbijam koj ima i zosto ima pravo da mi dade krivcna prijava?? Aj luda drzavaa ....
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 14 Јун 2012 17:49 #203485

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
jas bi go potpishala livcheto vo koe shto stoi kako shto ti vikash, dokaz deka si gi primila izvestuvanjata. od edna strana, moze pobrzo kje te odnese niz lavirintite na birokratijata, ama od druga strana dokazuvash deka svesno si odlozuvala, sovesna majka si i odlukata e vrz baza na svoi lichni ubeduvanja doneseni vrz osnov na informacii dobieni od razlichni izvori.

ovaa varijanta bi vazela za onie roditeli koi nemaat odneseno potvrda kaj lekarite. dokolku ti prifatat potvrda, a moraat, togash svirkaj si.

vo kraen sluchaj, kartonot na deteto e tvoj a ne nivni. nemoze edna sestra da odluchuva za toa.
Последна промена: 14 Јун 2012 17:50 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dilberta

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 14 Јун 2012 18:43 #203490

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Вака, на ливчето нема никакви закани, ништо посебно ... просто потпишуваш дека си примил известување дека си викнат на вакцина ... значи идејата им е ако те пратат во "воспитно поправна институција" , да не раскажуваш басни дека не те добиле на телефон, немаш појма дека требало да одиш и сл. и сестрите понатаму немаат обврска да се јавуваат по стоти пат туку просто и они имаат доказ дека те известиле и го предаваат "случајот" на понатамошно процесирање.
Инаку немам дилема дали да се влечкам по институции или ќе се потресам и ќе потрчам да го однесам детето ... просто мразам да се бавам со институции, па маштав дека некој од вас ќе ми каже ич да не се појавам и они ќе ме заборават ... ама баш сте лоши :)
Нејсе, изгледа ќе треба да пробам да се убедам да ја пикнат изјавата во картонот ... уфффф како би частела некој да го направи тоа место мене...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 15 Јун 2012 14:55 #203621

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Татијана,

Здравствениот Дом е државна институција и како таква е ДОЛЖНА да прими секаков документ па така и изјавата. Една копија прати им ја по пошта, препорачано, а доказот од пошта чувај го. Втора варијанта е да им го однесеш и им го кажеш ова, бидејки таа е документ кој како и секој друг документ што им се испраќа, мора да се евидентира во установата.

Трето, во било која варјанта, можат да ти пљукнат под прозор.
Случајот од Кавадарци, бил без изјава, и како таков паднал на Апелација, родителите се ослободени од одговорност.
Твојот став против вакцинација, можеш да го искажеш на 3 инстанци, и тоа, кај лекарот вакцинирач, кај санитарната инспекција, и на крај на суд. Кај сите нив, твојот став е посилен од нивниот, имаш законско право на него.

Уште еднаш, институцијата МОРА да ја прими твојата изјава! Имаш право на писмена релација со СЕКОЈА државна институција.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dilberta

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 15 Јун 2012 15:46 #203624

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Tatjana, mene me viknaa bev 2 pati na razgovor, "na vospitno obrazoven razgovor", privot pat beshe nekoakov trudov inspektor vo aterot na gardinkata a me povikaa da sme razgovarale. Jas mislev kje razgovarame za gradinkata bidejki sakavme da se zapisheme vo drzavna gradika, no ispadna deka mi drzat predavanje kolku sum ja toa nesovesna shto ne vakciniram. Vo prvite 3 minuti napushtiv sobata so obrazlozenie koga pismeno kje me pokanat, po osnov zakon na koj treba da me pokanat kje se pojavam na razgovor. Brzo se konsolidiraa i me pokanija po osnov nesovesno roditelstvo vo socijalnoto. bea mnogu neoragnizirani, spremni so baba roga muabeti, i mi odgovorija deka kje primat vakva izjava dokolku izjavata ja zaveri matichniot lekar koj ja odobruva mojata odluka-glupost par exelance. Na toa im odgovoriv isto pismeno da me izvestat po koj osnov, zakon clen, treba toa da go napravam i dokolku najdat takov zakon po koj kje me povikaat so pismen dokument jas kje sprovedam potrebna barana dokumentacija-ME ZABORAVIJA OD TOGASH.. Tamu imashe gluposti od tipot deka terba da se izvesti ministerstvo za obrazovanie deka cirkulira takvo dete, pa deka ja je odgovaram shto mu go uskratuvam osnovnoto pravo na zdravje na deteto, i red gluposti koi nervozno gi nafrlaa, pa jas samo mirno odgovarav deka ako me izvestat na soodveten nachin soodvetno kje odgovoram, do togash kje cekam.. Pominaa povekje od pola godina od togash.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: LiMan, Dilberta

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 29 Авг 2012 10:00 #211651

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Иако урнекот на изјавата коа фино лепо си функционира кај нас остана во темата „Вакцини за или против„ после поделбата, еве овде ќе ја поделам Хрватската верзија на изјавата.
Mi,( ime roditelja, adresa),
kao odgovorni roditelji maloljetnog (ime djeteta) suglasni smo da se zaštita zdravlja našeg sina provede u najboljoj mogućoj mjeri i prema zakonskim odredbama.
Kako zakon uz obaveze daje i prava, željeli bi prije samog cijepljenja ostvariti i naša prava kako bi smirene savjesti i uz saznanje i vjeru da činimo najbolje doveli našeg sina na cijepljenje.
Molimo vas da nam prema točki broj 6. */čl. 21 Zakona o zdravstvenoj zaštiti NN 121/2003/
Točka 6. U ostvarivanju zdravstvene zaštite svaka osoba ima pravo na točno informiranje i pouku o svim pitanjima koja se tiču njezina zdravlja *- iziđete u susret i prije cijepljenja nas upoznate sa svim rizicima koji postoje kako pri samoj reakciji na cjepivo tako i sa rizicima razvijanja autoimunih bolesti (dijabetes, reumatoidni artrtitis, demijelinizacija nervnih stanica MS) koje se mogu razviti tokom idućih godina, te isto tako odgovorite na upit što se sve točno može dogoditi u organizmu kad se unose rekombinantne DNA vakcine.
Nadalje smatramo da je prema zakonu /// 1. Citiram čl. 21 Zakona o zdravstvenoj zaštiti NN 121/2003: U ostvarivanju zdravstvene zaštite svaka osoba ima pravo na: Točka 8. odbijanje da bude predmet znanstvenog istraživanja bez svoje suglasnosti, ili bilo kojega drugog pregleda ili medicinskog postupka koji ne služi dijagnosticiranju bolesti i njezinom liječenju. /// aktivno provođenje i obaveza prijava nuspojava pri cijepljenju propisane od strane HZJZ, svrstalo nas tj. naše dijete u predmet znanstvenog istraživanja djelovanja cjepiva te samim time uključuje i našu moralnu obavezu kao roditelja da preispitamo sigurnost sudjelovanja našeg djeteta u vašem znanstvenom eksperimentu.(prilog 1)
Budući da se radi o bitnim stvarima (unošenje stranih organizama i to još po svoj prilici genetski modificiranih) molimo vas da nam tražene podatke predočite u pisanom obliku, tako da bi ih mogli detaljno proučiti i na taj način smanjiti zabrinutost te dovesti našeg sina na cjepljenje.

Ukoliko vi ne raspolažete informacijama ili niste u mogućnosti da nam ih jasno predočite molimo vas da nas uputite i preporučite gdje do njih možemo doći,

Predano odgovornoj osobi
(ime liječnika)
Spec. Šk. Medicine (šifra liječnika) u Zagrebu, (datum)

Со оглед дека никој не може да даде одговор на овие прашања, останува леснотијата на невакцинирање во Хрватска.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Ana78, ruzicka

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 30 Авг 2012 06:58 #211728

 • Elicka
 • Elicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Животот е убав
 • Теми: 258
 • Thank you received: 103
 • Карма: 4
Дали може подоцна да се одбие вакцинирање? И дали вакцините може да имаат негативни ефекти и кај поголеми деца? Еве ние досега сите ги имаме примено, ама дали ќе може од сега, на 7 години да ги одбиеме? Многу се плашам од се што би можело да се случи после примена вакцина.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 30 Авг 2012 07:07 #211733

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
После седум години се ревакцинации, така што ако веќе ја примило првата вакцина, не знам колку има корист да се одбива подоцна ревакцинирањето
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 30 Авг 2012 07:58 #211738

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Elicka wrote:
Дали може подоцна да се одбие вакцинирање? И дали вакцините може да имаат негативни ефекти и кај поголеми деца? Еве ние досега сите ги имаме примено, ама дали ќе може од сега, на 7 години да ги одбиеме? Многу се плашам од се што би можело да се случи после примена вакцина.

Познавајќи ги состојбите во нашите здравствени евиденции, одговорот по мене би бил - Лесно! Кај нас се шетаат сеуште картони, евиденции по партизански тетратки, роковници...

Мојот став изграден на досегашни сознанија, и секако многу потрошено време за ова е дека никогаш ама никогаш не е касно да се престане со вакцинацијата, па и ревакцинацијата, со оглед дека секој убод ги зголемува негативните ефекти на вакцинацијата, и тоа не само моментални туку и трајни. Воопшто не е исто дали детето ќе биде „само“ вакцинирано или плус и ревакцинирани. Последиците од вакцините и аритметички и логаритамски се зголемуваат со секој нареден убод.
Ги имаш линковите на другата тема.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elicka

Ре: Вакцини 31 Авг 2012 05:26 #211820

 • Radisani
 • Radisani's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 9
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
Mi treba informacija / sovet

Jas sum porodena vo Drzavna , dali deka me porodija vo sedmiot mesec vo otpusnata lista pisuva deka ne mu se staveni vakcini taa vo rok od 24 h sto se dava i narednata posle den dva pa ne gi znam pravilata i procedurite.

E sega moja drugarka planira isto vo drzavna da se porodi no NE saka da i go vakciniraat bebeto .
Ve molam za info ili sovet dali moze da im se kaze na doktorite da NE go vakciniraat bebeto , moze li da im se veruva deka nema da go napravat toa ! Dali vo Remedika ili Sistina po raganjeto im stavaat vakcini ??
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 31 Авг 2012 05:31 #211822

 • cresa
 • cresa's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 54
 • Thank you received: 14
 • Карма: 5
јас се породив во систина 2010 година и таму син ми го вакцинираа за БСЖ и Хепатит
The administrator has disabled public write access.

Ре: Вакцини 31 Авг 2012 09:44 #211841

 • Ana78
 • Ana78's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 665
 • Thank you received: 388
 • Карма: 3
Vo Remedika ima stavaat isto bsg i hepatit b, so toa sto pred da ja stavat vakcinata sestrata me informirase - denes ke prima vakcina, ke ja zememe posle da ja bocneme, taka da znaev koga ke ja vakciniraat. Mislam deka so izjava ne e nikakov problem da ne go vakciniraat deteto.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 31 Авг 2012 15:26 #211868

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
При породување доволно е да нагласиш дека не сакаш да му даваат вакцини, на цел глас и тоа 3 пати. Со оглед дека сега бебињата се цело време поред мајките, нема проблем да директно кажеш. Во државна запишуваат во родилното картонче дека вакцинирање е одбиено, а колку што се сеќавам Мама Сани имаше исто искуство и во Систина.
Последна промена: 31 Авг 2012 16:37 by Big Sister. Причина: наслов
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 03 Окт 2012 07:55 #216107

 • Storm
 • Storm's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 3
 • Карма: 0
Ја сум 32 недела и еве деновите наредни ги посветувам на нејзиното височество Изјава за невакцинирање.Инаку одлуката ми е донесена уште пред година дена,кога се впуштив во истражување,читање,информирање за вакцините. Малку ме плаши помислата како ке реагираат во болница(Куманово) кога ке им кажеме и кога ке им ја предадеме изјавата дека не дозволуваме да се боцка бебето ниту со БСЖ и Хеп. Инаку и двајцата сме правници,маж ми е адвокат така да ке претиме :pukam: ,ке се закануваме со кривични,ако наидеме на некои тврдоглави сестри.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Како да се одбие вакцинирање? 03 Окт 2012 09:00 #216119

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Ич да не ти е гајле како ке реагираат, труди се бебенцето да е поред тебе цело време дур си у болница. Нивни проблем е како ке реагираат. По правило, они во родилното картонче ке напишат дека мајката одбива вакцинирање и толку.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.