Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Активности за ХПВ иницијативата

Активности за ХПВ иницијативата 05 Мај 2012 13:48 #197677

 • Baltazar1
 • Baltazar1's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 127
 • Thank you received: 285
 • Карма: 9
Еве бидејќи се пријавив за записничар да пробам накратко да напишам минути од состанокот :) и за присутните и за отсутните .

Се договоривме да започнеме некоја форма на организирање (неформално, граѓанска иницијатива, здружение...) кое ќе ги има следните цели(се трудевме да бидат неконтроверзни и широкоприфатливи):
 1. Потврдување на правото на слободна волја и избор за вакцинација
 2. Подигање на свеста во државата за сите аспекти на вакцинацијата
 3. Подобрување на системот на вакцинација во Македонија (вклучувајќи на пример поквалитетни вакцини, соодветни прегледи пред вакцинација, систем за пријавување на несакани последици...)

Овие цели во себе опфаќаат многу работи, а методите на делување со кои сметаме дека ќе се придвижиме кон нивно исполнување се:
 • Нет (facebook, сајт, директни e-mail-и, форуми...)
 • Контакти со новинари со интегритет спремни да го изнесат ова во јавност (пр. Код и слични емисии)
 • Работилници
 • Отворени и директни разговори
 • Штампан материјал (летоци и слично)
 • Потенцијални контакти со општествено познати и одговорни личности (доктори па можеби и политичари)

За почеток тргнуваме со дискусија околу ХПВ како нешто каде свесноста е веќе до одредено ниво. Јас се нафатив да составам листа на факти и аргументи околу оваа вакцина, ги молам сите кои имаат таква аргументација да праќаат, секако и сам ќе поработам. Откако ќе ја составиме и потврдиме потоа ќе ја ставаме на сајт (Јаре) или ќе ја носиме кај новинари (Meyo ако не се лажам) или ќе ја искористиме за активирање на некој друг од методите погоре.

Во меѓувреме барајќи по мрежа нешто што и порано сме пишувале за ХПВ го најдов и ова:

Линк

Родител од Неготино кој во 2009та кога и ние за првпат дебатиравме на темава доста длабоко навлегол во ХПВ приказната. Па на ставовите му одговориле и од здружението „за ХПВ“. Мислам дека ова би бил исклучително корисен член (има потоа и уште еден ваков негов пост), а нема проблем и да се појави во јавност, имало статија во дневник каде со име и презиме дискутира. Има и негова е-маил адреса

За крај, им благодарам на сите на дружењето, за мене беше супер средба со прекрасни родители и личности од секој аспект.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, Mama Ane, Annabel Lee, mami29, redsonja and this user have 9 others thankyou

Ре: За подобра информираност околу ХПВ вакцината 05 Мај 2012 15:14 #197681

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Jas pushtiv apel vo edna facebook grupa koja e nasochena kon slichni problemi, objaviv soopshtenie za nashata inicijativa i povikav na pomosh, bidejki imaat razlichen sostav na clenovi povikav bilo kakvi medicinski lica koi go delat nashiot stav za HPV da ni e se prikluchat vo slednite aktivnosti, ili drugi clenovi nezavisno.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: За подобра информираност околу ХПВ вакцината 06 Мај 2012 05:43 #197737

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Вчера се видов со Мама Сани и ми пренесе информации од средбата. :tny:

Во врска со докторот од Битола кој работи во Белград и кој прави истражувања во врска со штетноста од вакцините, добив информација дека сеуште работи во Тиршова во центарот на Белград.Се вика Пеце Ивановски. Денес би требало да најдам и телефон.

Сигурно зворуваме за истиот доктор зашто не верувам дека има уште еден битолчанец во Белград кој прави слични истражувања.

Едит: не е Пеце туку е Петар (ова по битолски Пеце е нагалено од Петар:opaaa: )

Не е во врска со ХПВ, ама еве една статија каде што се спомнува Клик
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 06 Мај 2012 05:54 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Активности за ХПВ иницијативата 06 Мај 2012 12:39 #197758

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Baltazar1 wrote:

Во меѓувреме барајќи по мрежа нешто што и порано сме пишувале за ХПВ го најдов и ова:

Овој родител ни завршил 50 % од работата.
Последна промена: 06 Мај 2012 12:40 by yarre.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Активности за ХПВ иницијативата 06 Мај 2012 15:53 #197770

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Дечки, имам и тел.број од др.Ивановски, ако некој сака, можам да му го пратам по ПП
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Активности за ХПВ иницијативата 28 Мај 2012 08:11 #200917

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Samo da potvrdam deka mojot delod obvrskata ja zapochnav/potegnav... Ja iskontaktirav Novinarkava i i prativ podetalno objasnuvanje okolu temava inicijativava i sl,i cekam odgovor dali kje se nafati sekako kje ve izvestam ...
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frenky

Ре: Активности за ХПВ иницијативата 03 Јун 2012 17:45 #201956

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
da ve zamolam neshto!
mi treba kartonche, opomena, prijava, izvestuvanje...bilo kakov oficijalen dokument dobien od shkoloto ili ministerstvo za zdravstvo vo koe se povikuva za vakciniranje so HPV. po moznsot da stoi zakonot na koj tie se povikuvaat i opomena za kazna dokolku ne se prifati vakcinata.

znam deka nekade niz temive nekoj imashe atachirano vakov dokument ama se odnesuvashe za druga vakcina. ova mi e potrebno za da go prilozam na prestavkata podnesena do narodniot pravobranitel. prestavkata e sostavena mi treba samo ushte ova pa da bidne send.

ako nekoj ima, ili neka go zakachi tuka ili neka mi go pushti po pp.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Активности за ХПВ иницијативата 03 Јан 2013 09:48 #228441

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Додека оди онаа другата иницијатива, се сетив и на оваа, која некако ни „заглави“ негде.
Ме интересира до каде се работите? Што се случува? Има ли некој инфо?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Активности за ХПВ иницијативата 04 Јан 2013 13:49 #228630

 • Baltazar1
 • Baltazar1's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 127
 • Thank you received: 285
 • Карма: 9
Тука јас должам едно големо извинување. Ветив во првиот пост дека ќе составам листа на факти и аргументи која поради големиот број обврски во периодот не ја составив како што треба. Пред кратко време реков и во еден разговор дека тоа ќе го направам и сега ќе се обидам да си го одржам ветувањето.Па понатаму зависно и од интересот и ангажманот на останатите ќе пробаме да продолжиме...
Молам да ми пратите материјал кој сметате дека е вреден околу ова, јас ќе се појавам по некое време со предлог...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Активности за ХПВ иницијативата 24 Апр 2013 11:26 #237722

 • bosa.
 • bosa.'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 1
 • Карма: 0
Ги следев темите за ХПв вакцината и поради тоа и се зачленив, моето девојче во недела ке полни 13год. денес ми донесе ливче со кое ме известуваат дека утре треба да ја однесам на вакцинација за ХПВ иако јас лани пополнив анкетно ливче во кое не се согласувам да ја прими истата, што поанатака, ете утре нема да оди да се вакцинира, дали имате повеке информации за родителите што ја имаат одбиено оваа вакцина?
п.с. Цврсто стојам на мојот став дека нема да дозволам да ја прими оваа неиспитана вакцина.и колку што знам рокот на овие вакцини им истече лани ,од каде сега пак имаат вакцини, а никаде не слушнав дека се набавени нови, да не ставаат сега и вакцини со поминат рок?
Последна промена: 24 Апр 2013 17:43 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.