Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: За подобра информираност околу ХПВ вакцината

За подобра информираност околу ХПВ вакцината 22 Апр 2012 15:28 #195633

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Во оваа тема може да се договараме околу иницирањето на активностите за подигање на свеста околу вакцините кај родителите. Многупати сме дебатирале и сме споменувале дека потребно е и отворено да се проговори или пак да се формира граѓанско здружение и еве, конечно, да почнеме од некаде, одоносно од почеток.
Поттик за ова беше неодамнешната најава дека доколку и понатаму масовно се одбива примањето на вакцината против ХПВ кај девојчињата на училишна возраст, родителите ќе бидат казнувани со парични казни во висина од 30.000 денари.
За контроверзиите околу оваа вакцина доста беше пишувано и во темата ’Вакцинирање - за или против’ . Да не се повторуваме, јас само ќе постирам неколку линка од сајтови на владини и други релевантни институции кои процентуално даваат известувања за несканите последици од оваа вакцина. Обратете внимание на првиот линк, каде што вели дека заклучно со 15.11. 2011 забележани се вкупно 71 случај со смртни последици од оваа вакцина, но ова е само за оваа земја, а што станува со другите земји во светот?

Линк 1
Линк 2
Линк 3

Овие линкови водат до релевантни информации објавени на официјален владин сајт, потоа објавени од реномираната АБЦ телевизија на нивните вести во ударен термин, како и информација од групацијата за здрав начин на живот.

Како што беше елаборирано ве претходната тема целта на некои од членовите на форумот РиД е покренување иницијатива за формирање на граѓанско здружение за подигање на свеста на граѓаните околу вакцините. Предлагам нашата прва заедничка средба да се одржи на ден 5.05.2012 година во сабота во 12.00 часот на терасата од кафулето на тениските терени АБЦ.
Овде може да се произнесете по овој предлог.
Последна промена: 05 Мај 2012 13:37 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee, redsonja, Majsi, Frenky, Koni and this user have 2 others thankyou

Ре: Активности за подигање на свеста околу вакцините 22 Апр 2012 17:45 #195667

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
jas kje ve zamolam site za malku trpelivost okolu inicijativata za izmeni okolu hpv vakciniranjeto.
bidejki ima nekolku opcii za toa kako da se nastapi t.e. koj da bide nositel na inicijativata ( ova se chisto formalni birokratski raboti), kje ni treba nekoj den da se konsultirame so lugje koi se bavat so ovaa problematika. bidejki se raboti za mnogu osetliva tema ne bi sakale da izbrzuvame so bilo kakva odluka.

predlogot na sani za sredba e super, vo ABC na 05.05 vo 12h.

vo megju vreme ako ima nekoj shto do sega direktno uchestvuval vo nekoja aktivnost organizirana od grupa slobodni gragjani, neka se prijavi za da spodeli iskustvo okolu formalnostite.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee

Ре: Активности за подигање на свеста околу вакцините 23 Апр 2012 01:40 #195682

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Токму затоа и ја отворив темата, како што сугерира Мама Васе треба да ги испитаме сите опции како да се настапи, бидејќи ова е чувствителна и деликатна тема, не само во нашето општество, туку секаде во светов. Јас еве овде го пробивам мразот околу средбата. За носител на иницијативата ќе се договориме или на средбата или на некоја од наредните средби, бидејќи за ова само една средба не е доволна.
Само ме чуди зошто предлагавте да се отвори нова тема по ова прашање, па никој не се осмели да отвори, а сега кога ја отворив јас, темава останува празна и покрај on-line присутноста вчера.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee

Ре: Активности за подигање на свеста околу вакцините 23 Апр 2012 02:35 #195692

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Мама Сани, предлогот беше да се отвори нова тема за да не ја оптоваруваме темата ’Вакцинирање - за или против’ со термини за средби, активности и слично, зашто сепак таа е дебатна тема, има членови што се и за и против.

Веувам дека денес ќе ја развиеме оваа тема...:OK:

Ги разгледав линковите и моја препорака е сите да ги прочитаат, последиците од ХПВ вакцината се страшни и овие податоци навистина не смеат да се занемарат.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Активности за подигање на свеста околу вакцините 23 Апр 2012 02:55 #195695

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Сега видов дека претходниот пост само половина отишол, изгледа интернетот зеза.
Значи за ХПВ имаше доста пишувано и во претходната тема. Мама Васе изнесе доста факти токму околу Gardasil вакцината, а и Inichka пишуваше за несканите ефекти околу оваа вакцина.
Што се однесува до иницијативата прво треба да се видиме и да дискутираме околу практичните работи кои на сите ќе ни помогнат, а околу тоа кој ќе биде носител на активностите и бирократските процедури, има време, да не се оптоваруваме од старт со тоа. Ако успееме да се организираме, не чека трнлив пат, но најважно е да се чуе гласот на родителите.
Јас тука ќе ги набројам членовите што во другата тема го подржаа иницирањето на ваква кампања, а понатаму овде нека се даваат предлози, споделуваат искуства и разменуваат мислења за тоа како вакви здруженија функционираат во други земји, како да се организираме подобро и како да настапиме. Имаме доста време до 5.05 за да ги кристализиреме основните ’talking points’ на средбата. Членовите што ја подржуваат ова кампања засега се: Baltazar1, Mama Vase, Mami29, Ana78, Majsi, Monika, Mama Maja, Yarre, Anabell Lee, Macika, Inichka, TatjanaV, Темјанушка и јас.
Последна промена: 23 Апр 2012 03:02 by Mama Sani.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi, lavce

Ре: Активности за подигање на свеста околу вакцините 23 Апр 2012 03:05 #195698

 • vistina
 • vistina's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 245
 • Thank you received: 139
 • Карма: 0
Jas kompletno ja podrzuvam ovaa inicijativa, neznam kolku ke mozam fizicki da se vklucam, no 100 % ja podrzuvam kampanjata.
Temava e odlicna
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Активности за подигање на свеста околу вакцините 23 Апр 2012 03:27 #195705

 • vodolija
 • vodolija's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1121
 • Thank you received: 809
 • Карма: 22
vistina wrote:
Jas kompletno ja podrzuvam ovaa inicijativa, neznam kolku ke mozam fizicki da se vklucam, no 100 % ja podrzuvam kampanjata.
Temava e odlicna

Исто :OK:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Активности за подигање на свеста околу вакцините 23 Апр 2012 03:42 #195710

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
vistina wrote:
Jas kompletno ja podrzuvam ovaa inicijativa, neznam kolku ke mozam fizicki da se vklucam, no 100 % ja podrzuvam kampanjata.
Temava e odlicna

I jas ja podrzuvam i se nadevam deka ke mozam i fizicki da se vklucam. Ako ne, ke pomognam na bilo koj drug nacin.

Vo posledno vreme so mnogu roditeli razgovaram na ovaa tema i go iznesuvam mojot stav i argumenti - i sum zaprepastena kako intelektualci od koi najmalku sum ocekuvala, nemaat pojma so koi vakcini gi vakciniraa decata a ne pa za mozni nus efekti... Mnogu se retki onie koi voosto cule nesto ili procitale na ovaa tema. 95% voopsto ne se zamaraat....

Kako sto kaza mama Sani- trnliv e patot. Pred se za HPV (iako nemam zensko dete,seuste:-) smetam deka vakcinata e uzas....)
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Активности за подигање на свеста околу вакцините 23 Апр 2012 03:47 #195711

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Jas se prijaviv i vo drugata tema eve me i tuka.
I jas kompletno ja podrzuvam kampanjata protiv HPV vakcinata. Ne samo zatoa sto imama zensko dete, tuku voopsto zosto imam dete i zosto za nasite deca sepak mora i treba da se napravi nesto vo vrska so vakcinita i vo vrska so kalendarot za vakcinacija i so koj vakcini se bockaat nasite deca.
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika, Mama Sani

Ре: Активности за подигање на свеста околу вакцините 23 Апр 2012 04:06 #195720

 • Inicka
 • Inicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 196
 • Карма: 4
Jas se rasprasav za postapkata kako odi.Znaci prvo treba da go vidime zakonot.Podole ke pisam link.Da napravime zapisnik (kakva e celta na zdruzenieto,kakvi aktivnosti ke se ima....)da se potpisat kolku clenovi ke bidat,pretsedatel itn.Potoa toa treba da se registrira vo osnoven sud 1.Pa od koga ke registrira da se pravi inicijativa.Zakonot e od 98 sluzben vesnik br.31.
Zatoa ke gi zamolam clenovite na forumot sto mislat deka navistina treba da se napravat korekcii vo kalendarot na imunizacijata da imaat sto pogolem odziv.Bez razlika dali imate ili nemate zensko dete(bidejki momentalno konkretno se formira za HPV vakcina a podocna se nadevam deka ke se proba da se dejstvuva i na nekoi drugi izmeni)da razmisluvame malce posiroko i pohumano.
Eve link od zakonot

Линк1


Koga ke ima nekoja potreba od pravnik mozam da dobijam informacija vo sekoe vreme.
Mozebi ova ne nekoi clenovi im e poznato ali eve tie sto ne znaat da poglednat za sto se raboti.
Последна промена: 05 Мај 2012 13:38 by Mama Ane.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Активности за подигање на свеста околу вакцините 23 Апр 2012 04:14 #195726

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
Da, konkretno sega e za HPV, ama generalno mora da se napravi celosna izmena vo kalendarot, a da ne zborime za kvalitetot na vakcinite... I sekako, mora da ima opcija sekoj roditel sam da odluci, koga, kako i dali ke go vakcinira svoeto dete a ne da se zakanuvaat i da gi plasat pred se neinformiranite roditeli za da go polnat budzetot.
I ko sto kaza nekoj, ima pari za spomenici a nema za vakcini...:zid:
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: lavce, yarre, None-bt, Koni, Mama Sani and this user have 2 others thankyou

Ре: Активности за подигање на свеста околу вакцините 23 Апр 2012 04:44 #195734

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Jas vi stojam na raspolaganje, neznam kolku fizichki kje mozam da se vklucham, bidejki vo momentov otpochnav ogromen proekt za dechinjava so PP, koj ima mnogu podstavki za koordinacija i ovie 3 meseci mi se katanga so obrski no tuka sum za bilo kakva poddrshka logistika ili shto i da treba, vekje i kazav po telefon na Vase..

Mnogu vnimatelno i poorganizirano ne shto osetliva temata tuku i onie zasegnati od temata prljavo se borat.

Ona shto jas go imam kako informacija za ovaa vakcina e deka e edna od poskapite vakcini na pazarot, i deka e ogromna zarabotkata na niv i deka iako e najaveno deka nema da ima nov tender za nabavka, toa ne e tochno ima tender i planot e ovaa vakcina da si vleze i prisilno vo kalendar.

Moeto mislenje e deka na otvorena sredba kade SEKOJ e pokanet nema da bide produktivna , tuka moze da se formira telo koe kje bide dvigatel i podgrupi koi kje pokrivaat oblasti, od moe iskustvo taka najlesno se koordinira pogolema grupa zasegnati za bilo shto, a i kazav na Vase deka sepak smetam deka treba da se izlobira novinarska zainteresiranost od emisii kako KOD, kako Vasko eftov kako olivera trajkovska koi edovolno hrabri da naprvat temelen reaserch i poshiroko da ja informiraat javnosta, neshto slicno na onie emisii na B92, bidejki kje ve napadne narodot, seusshe ima mnogu "nepismeni" koi ne se ni zaprshale dali vakcinite shtitat sam od odredeni bolesti ili go podobruvaat opshtiot imunitet. Prvo globalna miniedukacija eve neka bide konkretno za ovaa vakcina pa potoa kampanja so potpisi i pritisok i zdruzenie i sostanoci i presknferensii predavanja i sl..

Tezok e protivnikot koj go cepkame pa vnimatelno so strategija koja ako ima dozvola moze ovde da se gradi. Vo sekoj sluchaj polna poddrshka od mene vo ramkite na moznostite. Na 6 maj imam edna rabotilnica ako sredam se pred 6 sekako kje ve druzam na 5 ako ne Vase me informira detaln za se znae vo koi delovi mozam da pomognam taka da i na toj nachin kje vi se pridruzam

Vo sekoj sluchaj pozdrav za inicijativava, Mama Sani bravo ovaa godina tebe te stavam na lista na heroi!
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
Последна промена: 23 Апр 2012 04:47 by Meyo.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: anusska, lavce, Mama Sani

Ре: Активности за подигање на свеста околу вакцините 23 Апр 2012 06:12 #195766

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
ajde po red:

- posle nekolku konsultacii a za dobroto na forumot i site chlenovi, odlucheno e da se nastapi kako inicijativa za peticija od strana na slobodni gragjani.

- nashiot forum ima formirano zdruzenie vo CR i nie figurirame kako pravno lice, megjutoa celata ovaa akcija nema da odi preku zdruzenieto.

- sekoj koj shto saka moze da se vkluchi vo akcijata na bilo koj nachin.

- na prviot sostanok na 05.05 zaedno kje se dogovorime koj kje bide glaven koordinator, zoshto eden mora da ja vodi celata rabota. onoj koj smeta deka e sposoben za ova neka se prijavi.

- za da nema zabuni, na temava kako i samata akcija, predlagam da se zadrzime samo na hpv vakcinata a ne i na promena na kalendarot zoshto jas smetam deka vo momentov ne sme sposobni za akcija od tolku golem razmer.

- ni trebaat bilo kakvi informacii okolu peticija koja e predlozena od slobodni gragjani. dali treba nekakva registracija i sl. znachi celata postapka kako odi.

- predlogot e da se napravija peticija so shto kje se soberat dovolen broj na potpisi za da moze istata da se pushti vo sobranie.

- ni treba info i kolkav broj na potpisi ni trebaat.

- jas vchera gledav edna peticija na FB (za sosema druga rabota se raboti) napravena vo elektonska forma i se voodusheviv. ona shto razbrav e deka elektornski potpisi ne se prifakjaat osven ako se staveni matichen broj na potpisnikot ili br. na lichna karta. zane li nekoj neshto povekje za ova? mnogu polesno kje bide dokolku ova moze da se izvede vaka odkolku da se sobiraat potpisi na ulica.

- site predlozi i sugestii se dobredojdeni. dokolku nekoj nemoze da uchestvuva poradi x prichini, a znae nekoj shto moze da pomogne neka go upati tuka.

- poddrshka kje ni treba od site strani pochnuvajkji od mediumi, institucii, zdruzenija, pravni i fizichki lica, grupi na gragjani, individualci koi imaat nekoja dopirna tochka od ovaa tema, pravnici...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, mami29, anusska, Koni, macika and this user have 2 others thankyou

Ре: Активности за подигање на свеста околу вакцините 23 Апр 2012 06:29 #195771

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Поддршка имате од мене лично како родител,
воедно и од сајтов, каде можат да бидат пренесени информации или доколку е потребна медиумска поддршка да се испромовира ова како вест на портал и тн....

Доколку е ова за ХПВ тогаш да се прецизира и во насловот? Можеби „ За подобра информираност околу ХПВ“ ?
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Активности за подигање на свеста околу вакцините 23 Апр 2012 06:33 #195774

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
Во тек сум со иницијативата, но не можев да пишам досега.
Едно големо браво и секако, сметајте на мене во кој било сегмент.
Секако, ХПВ вакцината треба да биде само почеток. Има толку многу работи за промена... Но, да видиме дали можеме да истераме една граѓанска иницијатива.

Нешто сега размислувам. Што ефект ќе има петицијата. Ќе се соберат да речеме 1000 потписи, ќе се даде во Министерство за здравство и толку. Може воопшто да не ја земат в предвид. Ако дејствува здружение и ако здружение собира потписи, тогаш е друго. Оти, освен потписи, едно здружение после може да превземе и други активности. Вака, една петиција, зад која стои привремена граѓанска иницијатива, која после петицијата се растура, не знам колку ќе се вреднува кај надлежните. Ќе си речат, ај овие се потшишале сега, ама нема да дејствуваат натаму. Што знам.
Од друга страна, комплицирано е да се регистрира здружение, па да се тераат процедури. Но, за да има ефект, а и заради благородноста на целта, можеби вреди да се помачиме...
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Thatcher, lavce, Koni, Inicka

Ре: Активности за подигање на свеста околу вакцините 23 Апр 2012 07:24 #195784

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Зошто да се комплицира со ново здружение, кога веќе целава иницијатива потекнува од РИД форумов? А и повеќето членови ја подржуваат иницијативата, дури и оние кои се за вакцинирање. Мислам дека е многу поприродно да се оди преку постоечкото РИД здружение, не гледам зошто да не.
The administrator has disabled public write access.

Ре: За подобра информираност околу ХПВ вакцината 23 Апр 2012 07:31 #195787

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Pa moze da se napravi anketa kolku clenki (aktivni) ja poddrzuvaat akcijava. Ako ima dovolen broj, logicno e "naseto" zdruzenie da se iskoristi. A sekako ima i poddrska od gazdite :)
Последна промена: 23 Апр 2012 07:57 by Big Sister. Причина: наслов
The administrator has disabled public write access.

Ре: За подобра информираност околу ХПВ вакцината 23 Апр 2012 08:27 #195802

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
За ова нека кажат членовите од управниот одбор на здружението. Треба да се има предвид дека тоа е регистрирано како хуманитарно здружение и неговите цели се добротворни активности, а ова е нешто сосема друго. Затоа за почеток сакавме да одиме како група на граѓани, односно да покренеме граѓанска иницијатива.
Секако, освен консултации со правници, потребни ни се и консултации со имунолози, фармацевти и биохемичари.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: За подобра информираност околу ХПВ вакцината 23 Апр 2012 08:57 #195810

 • Inicka
 • Inicka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 291
 • Thank you received: 196
 • Карма: 4
I jas mislam deka humanitarno zdruzenie ima sosema razlicni celi.Od druga strana ne bi trebalo da go mesame forumot so tie aktivnosti bidejki postojat i clenovi koi se ZA taa vakcina.Ne moze ako e odreden broj protiv HPV vakcina da se izjasnuva RID vo ime na site clenovi.
Komentarot na RedSonja e sosema na mesto,bidejki sum svedok na peticija koja sto nikogas nikoj ne ja poglednal i taka ostanala i toa za banalna rabota vo sporedba so ova.Mora da ni bide jasno deka ova e golema borba pred se so strucnjaci,doktori na nauki,imunolozi.....koi vo nasava drzava se 90 % ZA vakcinacija kompletna so se HPV.
Isto taka treba da se pribere mnogu materijal i da se najdat strucni lica od oblasta na medicinata koi ke se osmelat javno da kazat a nikoj ne saka da zagubi rabota.Mnogu e tesko ali ne e neizvodlivo dokolku ima odziv na mnogu poveke roditeli.
Последна промена: 23 Апр 2012 08:58 by Inicka.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister, redsonja, Mama Sani

Ре: Активности за подигање на свеста околу вакцините 23 Апр 2012 09:30 #195816

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
TatjanaV wrote:
Зошто да се комплицира со ново здружение, кога веќе целава иницијатива потекнува од РИД форумов? А и повеќето членови ја подржуваат иницијативата, дури и оние кои се за вакцинирање. Мислам дека е многу поприродно да се оди преку постоечкото РИД здружение, не гледам зошто да не.

Веќе пиша Васе погоре, дека нема да оди акцијата преку Здружението, a причината е веќе јасна - ја кажаа Мама Сани и Иничка - прво сме хуманитарно здружение, второ, не можеме да заземаме само една страна било да е против или за оваа или било која вакцина.

Можеме подоцна да придонесеме на друг начин, но за тоа потоа.

Во меѓувреме имате поддршка да се организирате овде, да се објават евентуални активности и тн. (пишав погоре). :)
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 23 Апр 2012 09:32 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Majsi, Mama Sani, Dilberta

Ре: Активности за подигање на свеста околу вакцините 23 Апр 2012 09:55 #195822

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Еве и јас лично засегната со оваа тема се пријавувам за максимална подршка во секоја смисла.
Нас до сега двапати од училиште ни пратија ливчиња со согласност за вакцинирање на ќерката, и уредно си ја одбивме. Сега за сега немаме проблем, иако неколку девојчиња веќе ги вакцинираа :pukam:
Немам намера да ја прими моето дете оваа вакцина.
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: Активности за подигање на свеста околу вакцините 23 Апр 2012 10:23 #195829

 • betavitevit
 • betavitevit's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 193
 • Thank you received: 96
 • Карма: 7
vistina wrote:
Jas kompletno ja podrzuvam ovaa inicijativa, neznam kolku ke mozam fizicki da se vklucam, no 100 % ja podrzuvam kampanjata.
Temava e odlicna
Исто и јас.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani

Ре: За подобра информираност околу ХПВ вакцината 23 Апр 2012 14:17 #195851

 • Radisani
 • Radisani's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 9
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
Ima edna pogovorka : NE DIRAJ LAVA DOK SPAVA .

Kako sto kaza Meyo drugata strana sigurno ne spie i nivnata mok i vlijanie se ogromniii.

- 95% od naselenieto e vakcinirano (znaci smetaat deka se potrebni)
- ne postoi doktor vo MKD koj bi Ve podrzal
- narodot ne raspolaga so informacii a i NE se zainteresirani kako sto gledate od vasite prijateli i bliski

Nemojte so Vasata akcija da predizvikate reakcija od koja moze da zazalime (vo USA znaete deka se slucuva i decata da im gi odzemat) Koj go interesira postoi internet izobilstvo od informacii i SAM moze da odluci kako ke postapi.

Trgnete od samite nas pred 5 godini nekoj da ni kazel "vakcinite ne se bas najdobroto nesto za decata" ili koga maz mi kaza "konopot (marihuanata)e zdrav , posebno konopovo ulje"

Spodeluvajte informacii,debatirajte no nemojte da se borite protiv sistemot. I taka imame opcija da ne stavame vakcini ili da gi prolongira koj saka.
The administrator has disabled public write access.

Ре: За подобра информираност околу ХПВ вакцината 23 Апр 2012 14:38 #195855

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Радишани (ама ти е драматичен никот) тука се зборува за ХПВ која е воведена од неодамна, а нејзината примена секаде во светот предизвикува низа контроверзии. Секој има право да ја одбие вакцината, но приморување, односно условување со казни во висина од 30.000 денари е страшно. Некој има и ќе плати со цел да си го заштити детето, а што ќе прави тој што нема? Ние тука за тоа се бориме, секој да има право слободно да се изјасни дали неговото дете ќе ја прими вакцината ХПВ или ќе одбие, а не да биде условуван, пардон, уценуван со енормно висока казна. Што се однесува до ХПВ вакцината гледам дека родителите и тоа како добро се информирани, па повеќето ја одбиваат. Доколку не си информирана, ние на форумов имавме и доктор - педијатар кој се изјасни против вакцинирањето со ХПВ. Би ти препорачала да ја исчиташ од почеток до крај темата вакцинирање за или против и ќе видиш дека и доктор кој е про вакцинирање е контра ХПВ.
Доколку си против било каква вакцина, а сепак не ни даваш подршка во оваа иницијатива ти благодариме за споделените искуства и мислења, но сметам дека нема потреба од цинизам. Според мене најлоша опција е премолчувањето, наведнувањето на главата и буткањето под черга. Јас спротивната страна не ја гледам како непријател, иако се бирократи во прашање, гласот на родителите треба да се слушне.
Сакаш да кажеш дека некој може да ти одземе 12 годишно дете (на таа возраст се прима ХПВ вакцината) само поради тоа што како родител одбивш детето да ти ја прими. НОНСЕНС!
И не знам само какава врска има вашето расположение за консумирање на канабис со нашата активност. Не ви ја разбирам оваа компарација и да не ја преоптеретуваме темава со сваштарии.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Annabel Lee, mami29, biljann, Frenky, macika and this user have 2 others thankyou

Ре: За подобра информираност околу ХПВ вакцината 23 Апр 2012 16:38 #195874

 • Hermiona
 • Hermiona's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 739
 • Thank you received: 312
 • Карма: 3
И јас се сложувам со мама Сани- каков народ сме- ќути трај и трпи... Глупости... Кога ќе ми каже некој ај не се мешај седи си и прави како и другите и така еден човек не може да направи промена. Апсолутно не се сложувам... Мора од негде да се почен поготово кога станува збор за здравјето на децата... Дете нигде не можат да ти одземат ако не го вакцинираш. Може да ти го одземат ради насилство ама не ради невакцинација- тоа е секаде па и во УСА- таму мислам дека можеш да ескивираш на религиска основа...
Како и да е-мора да се освестиме и да направиме нешто конкретно а не само да збориме по форуми и таму да останат информациите. Ко што пиша некој на друга тема- родители кои не можат да платат 500 евра- а такви се мислам повеќе од 80% - се откажуваат и ги вакцинираат децата- тоа е дескриминација.

Може да се исконтактира Хелсиншкиот комитет за човекови права (ако уште работи тука, мислам имаше некоја афера) за подршка.
Последна промена: 23 Апр 2012 16:41 by Hermiona.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Mama Sani
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.