ТЕМА: Цртани - кои и колку?

Цртани - кои и колку? 02 Окт 2010 04:06 #57200

 • Toblerone
 • Toblerone's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 53
 • Thank you received: 5
 • Карма: 6
Mama Vase wrote:
ova za teletabisite ti e dobro.jas znam druga varijanta.bile gej zatoa sto site se vo razlicna boja,boite na vinozitoto.a takov zastiten znak ima gej zaednicata.do kade odi coveckiot um? od obicen crtan film vo koj nema ni troska nasilstvo se vodese debata na bbc:nc:
E taka de. A faktot deka pred 2300 godini nemalo televizija, a homoseksualnosta cvetala i najceneti mazi bile bas tie koi mesto zena si imale momce do sebe.
Bitno da se raspali po crtanite i toa onaka komesarski bez agmenti. Ovde ne mislam na muebetov vo temava zboram opsto.

Moe licno mislenje e deka crtani filmovi od tipot na srek raznorazni nepostoecki i neopbjasnivi kreaturi se po-ne-dobri zadeca otkolku tom, duffy i drugite....
Mozebi ne sum vo pravo no mene i kako dete i sega i sekogas Duffi i Tom me ubivale od smeenje i me drzele vesel uste mnogu po krajot dodeka Srek se trudev go gledav probuvav da go razberam ama ne mi ide. Sto e toj uopste???
B.A.N.N.E.D.
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 04 Окт 2010 17:31 #57784

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Toblerone wrote:
Sto ti znaci zivot vo zaebano opkruzuvanje. Od tolku vojni i netrpelivost vo regionov i Tom i Jerry stanaa crtani koi promoviraat nasilstvo i netrpelivost.

Toblerone и самата кажав дека Том и Џери ми е омилен цртан, најсмешен и најинтересен на сите времиња, да со интелигентни досетки, да со супер класична музика, да, безвременски... но те молам не бегај од темата. Темата се цртаните филмови а не војните во регионот! (!?)

Мислам ќе се согласите сите дека Том и Џери како впрочем и мноооогу други цртани, се преполни со насилство. Зошто? Па зар само насилството и фаќањето сеир како што вика Тоблероне е смешно?!!! А мислам дека цртаните и те како даваат идеи и тоа понекогаш и не баш добри...а насилството раѓа насилство...еден куп дечиња на прашањето кој им е омилен лик одговараат - навивам за Којотот, да ја смачка веќе еднаш таа брзата птица итрица!!! Уф.
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 04 Окт 2010 17:48 #57794

 • Mama K
 • Mama K's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Што е мое,ќе си дојде...:)
 • Теми: 54
 • Thank you received: 56
 • Карма: 7
Поголемата ќеркичка порасна со цртаните,имаме над 50цедиња и исто толку во пц сочувано...од кои Пепелашка,Црвенкапа,брзата птица итрица,од Том и глувчето веќе незнам колку,со трите прасиња,Трнорушка,Анастасијаи други,не ми текнуваат веќе...а малово се надевам и тоа ќе сака да гледа,иако сега за сега,не покажува никаков интерес,а толку многу би сакала,бидејќи толку е темпераментна,што сега откако прооде,не седнува ич,нон стоп во движење е и мама цел ден трчка по неа...незнам дали и е уште рано за цртани(со тоа си се тешам сега):roll: :angry:
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 04 Окт 2010 17:51 #57797

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ние сме генерации кои пораснале со Том и Џери и Брзата Птица. Но искрено не гледам дека сме прераснале во насилни луѓе или пак сме биле насилни деца. За мене тие се и ќе останат едни од најдобрите цртани.

Поголемо и пореално насилство има во компјутерските игри и филмовите со оружје кои денес се прикажуваат.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 04 Окт 2010 17:58 #57799

 • nelu
 • nelu's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 118
 • Thank you received: 4
 • Карма: 0
Моментално ги гледаме трите дела од Ѕвончица. И тоа секојдневно.
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 04 Окт 2010 18:02 #57802

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Се сложувам со Анабел и пак ќе кажам, децата ги гледаат цртаните со поинакви очи од ние сега. Мене сега на моменти ми изгледаат насилни, наоѓам и куп други апсурдни нешта, ама кога бев дете едноставно ми беа интересни, смешни и не ми ни давале идеи да правам нешто (за разлика од мене, комшијата откако го видел Том како лета на метла, ја прашал мајка му дали може и тој да летне по скалите-барем прашал :skok: )

Од друга страна, во Том и Џери може да се извлечат и поуки, на пример Том е голем, секогаш загреан да го фати глувчето, кое иако маалечко успева да најде начин и да го надмудри големиот противник итн. :)
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 04 Окт 2010 22:25 #57900

 • Kinky
 • Kinky's Avatar
 • Offline
 • senior
 • yummy mummy
 • Теми: 1804
 • Thank you received: 713
 • Карма: 371
За Телетабисите имам одааамна читано дека се правени за деца со пречки во развојот, затоа имаат едноставни реплики кои често се повторуваат.

Алексеј гледа цртани кои се синхронизирани на македонски, а такви ни се: Мечето Руперт, Мечето Ушко, Марко и Шарко, Ноди, Моите пријатели Тигар и Пу, Куќичката на Мики Маус, Алигаторот Лале... не ми текнува во моментов на други.
Освен нив, многу ги сака Том и Џери, па Ла Линеа (или Баљум Баљум :laugh: ), приказните на браќата Грим синхронизирани на српски...

Кога е дома, двд-то е постојано уклучено со цртани. Не ги гледа ама сака во позадина да му работат, а да седи да гледа онака ко ние шо гледаме филм, не издржува долго. Што е и нормално за негова возраст.
Не се плашам од насилството во цртаните, го гледам него како реагира и според тоа одлучувам што ќе гледа а што не. До сега не појавил страв од ниеден цртан.
Се сеќавам дека внук ми се плашеше од "лошата вештерка" во приказната за Снежана, кај Алек за сега фала Богу нема стравови.
Mother is god in the eyes of a child."I believe in miracles, since you came along, you sexy thing..."
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 06 Окт 2010 02:57 #58445

 • Toblerone
 • Toblerone's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 53
 • Thank you received: 5
 • Карма: 6
Синоличка wrote:

Toblerone и самата кажав дека Том и Џери ми е омилен цртан, најсмешен и најинтересен на сите времиња, да со интелигентни досетки, да со супер класична музика, да, безвременски... но те молам не бегај од темата. Темата се цртаните филмови а не војните во регионот! (!?)

Мислам ќе се согласите сите дека Том и Џери како впрочем и мноооогу други цртани, се преполни со насилство. Зошто? Па зар само насилството и фаќањето сеир како што вика Тоблероне е смешно?!!! А мислам дека цртаните и те како даваат идеи и тоа понекогаш и не баш добри...а насилството раѓа насилство...еден куп дечиња на прашањето кој им е омилен лик одговараат - навивам за Којотот, да ја смачка веќе еднаш таа брзата птица итрица!!! Уф.
Ne begam jas od temata, samo komentiram na istata. Znaci moze da se kaze se no da se kaze deka Tom i Jerry promoviraat nasilstvo i netrpelivost e ednnostavno nebulozno.
A za ona deka na 30 godini i na 4 godini ne gledame isto imase eden podolg kao vic koga deteto odgovaralo pred ucitelkata na prasanja od tipot sto kravata ima 4 ja dve, pa direktorot pomislil edno a deteto reklo nodze itn itn da tocno e kolku poveke stareeme tolku se sto percepirame e pobudalsko.
Znaci nema da se soglasime site eve jas ne se sogalsuvam deka Tom i Jerry imaat nasilstvo. Toa ne e nasilstvo.
Na krajot na kraistata Sungerot Bob Pantalonkovski e masakar za Tom i Jerry duri se prasuvam dali toa ne e crtan za vozrasni. Ili onie Pokemoni i slicni trakatanci.
Sport Billy go pamtite.
Amerikanskite crtani imaat funkcija na zabava, nasproti istocnoevropski koi imaa obrazovna funkcija.
Meceto Usko ne e voopsto ni smesen ni interesen ni so nekoja napnatoast. Tamu se e smireno poleka, ima eden palav zajak i tolku. Usko e golemiot brat koj mie rac, oblaka pizami, cetka zabi, sobira gubre i pazi za site drugi naokolu "tata brada"
Kengurceto Opa Opa ... toa ima za cel da te nauci a ne da te zabavuva. Ovie novive crtani nemaat nikakvi funkcii osven toa sto kaza nekoja pogore cel den da e pusten eleviziorot za da mu odzema kolku tolku vnimanie kako muzicki fon vo pozadina.
Jas barem ne sum videl nov i kvaliteten crtan za deca.
B.A.N.N.E.D.
Последна промена: 06 Окт 2010 04:18 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 06 Окт 2010 14:17 #58638

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Баш убаво ме потсети Тоблероне. И мене ми фалат старите цртани, како на пример Василиса Прекрасна... каде се беше како што викаш бавно, фино, смирено, па Мечето Ушко, синоним ни беше мене и на брат ми за сонче, ќе ја слушневме одјавната шпица и веќе зевавме, ќе го испратевме него на нанање па и ние во кревет, смирени, среќни и задоволни...

И ми фали добриот стар хепи енд, сега пред некој ден гледав некоја нова верзија на Пепелашка во којашто посестрите се смееја толку злобно и гласно што мене страв ме фати, а Јана нагло се сврте зачудена :what: а читав и една верзија на Малата Сирена во која таа умира, а принцот останува со преправената морска вештерка...??

Сакам крај со зборовите: и си живееја среќно и весело до крајот на животот, и секогаш така и ги раскажувам приказните на ќерка ми. Има време кога да се соочи со реалноста во која не е баш се така :)

Новите цртани? Па ајде да кажам дека повеќето не ги ни разбирам :emm:
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 26 Окт 2010 18:46 #65197

 • dadicka
 • dadicka's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 10
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
toy story 1,2
tom and jerry
little einsteins
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 09 Ное 2010 18:33 #70439

 • arriel
 • arriel's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 80
 • Thank you received: 5
 • Карма: 5
Последна промена: 09 Ное 2010 18:48 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 09 Ное 2010 18:52 #70450

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Arriel, јас го изгледав клипчево со мали прескокнувања, ама тоа што сфатив е дека во цртаните филмови на Дизни има секс симболи, сатанизам и слично.

Искрено, додека не го погледнав клипчево не сум ги ни приметила тие секс симболи во цртаните, па не знам како нашите деца би ги приметиле ако не можам јас.

Нашите генерации израснаа со Дизни, па од сите луѓе што ги знам, никој не е ни педофил, ни сатанист нити пак се занимава со порнографија.

Едно време многу ме интересираа теории на заговор, масонство и слично, ама сега мислам дека нема потреба да се оптоварувам со тие работи.

Во секој случај, клипчето е интересно да се погледне...:)
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 09 Ное 2010 19:04 #70456

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Секој различно ги толкува работите. Оној кој сака да најде сатанизам и окултни симболи и грозотии ќе најде и во најобична слика од Дедо Мраз (ова така ми текна).
Мислам нон сенс ми е дека цртаните на Дизни се насилни и луѓето кои ги гледаат стануваат убијци и насилници. Со тие цртани израснаа генерации и генерации деца.

И она кое постојано ми е наметнува е - како тоа до сега ги немав забележано тие симболи кои овде се закачени во клипчето?
Туку одеднаш ги гледам затоа што ми се посочени!

Не верувам дека па децата се со толку развиена перцепција да го забележат ОНА на постерот од Малата сирена и др. работи. Тие гледаат интересни слики цртани, кои се движат и што се случува на екранот.

А Зајкото Роџер - не е цртан филм за деца, туку за возрасни.
Така што секако - пред да се пушти некој цртан на детето, родителот треба да одреди дали е ОК да го гледа или не.

темава ќе ја споиме со цртани филмови, оти се збори за истото, само од поразличен аспект
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 09 Ное 2010 19:08 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 09 Ное 2010 19:09 #70458

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
 • Карма: 32
arriel го изгледав клипчево и интересно е ама едно не ми јасно...ако почнеме во се да бараме оправдање....или ајде поконкретно и Том и Џери е цртан,...добро не е на Дизни ама мислам дека има повеќе насилство од кој и да било цртан па ние сме пораснале со него, и јас го обаожавам тој цртан филм, па ниту се тепам јас со некого или удирам со чекан или некој од мојава генерација што ми е во близина прави слично нешто...ме сфаќаш ;) ....ако почнеме да бараме влакно во јајцето кај ни е крајот???


Инаку ова ми беше многу смешно....што е оној типон на крај од клипот ....на некоја седница на собрание во Бразил ли објаснува за штетното влијание на Дизни врз децата :tupco: :hahaha: :hahaha: :hahaha:
Последна промена: 09 Ное 2010 19:15 by Zlatna.
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 09 Ное 2010 19:14 #70460

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
Свеста и не може да ги види скриените симболи во цртаните, во рекламите итн. Ги гледа потсвеста и ги помни и тука поентата е влијанието врз потсвеста на детето, не на свеста.
Малку претерува типот на крај што се буни, но клипчето има многу добра поента.
Скриени пораки и симболи има насекаде.
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 09 Ное 2010 19:21 #70467

 • busavo
 • busavo's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 267
 • Thank you received: 30
 • Карма: 14
искрено некако знаев дека црквата ќе биде вмешана и тоа е тоа им сметаат многу работи ама што да им правам кога ни во едното ни во другото не верувам.
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 09 Ное 2010 19:40 #70483

 • Zlatna
 • Zlatna's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1107
 • Thank you received: 360
 • Карма: 32
busavo wrote:
искрено некако знаев дека црквата ќе биде вмешана и тоа е тоа им сметаат многу работи ама што да им правам кога ни во едното ни во другото не верувам.


:wtf: :wtf: :wtf: Извини ама не ти го разбирам постов?! Каква врска има црквата???:wtf:
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 09 Ное 2010 19:52 #70506

 • MrsH
 • MrsH's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 494
 • Thank you received: 69
 • Карма: -3
Ние гледаме
Playschool
Sesame street
The wiggles
In the night garden
Првите три многу ме бендисват оти се многу поучни и децата учат од нив побарај те ги на youtube ili google па миѓи ке ве бендисаат.На англиски се сите ама по читање од тука скоро сите ги уците децата англиски па еве можам овие слободно да ги препорачам како квалитетни детски програми.А оваа последната е англиска и не ја сакам јас ама децата многу ја сакаат слична е како телетабис.
Сандра
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 09 Ное 2010 19:52 #70507

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Anja najmnogu gi saka Tom and Jerry (ovaa godina takva ke ni bide i rodendenskata torta), Malite Ajnstajni itn..no poveke saka detski emisii kako Bibercinja - bisercinja, na HRT davaat mnogu dobri programi za deca, pa od vreme na vreme toa si gleda :)
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 01 Дек 2010 19:40 #80985

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
Sega gi gledame Tom i Jerry, Scooby Doo, Garfild, Pepa prase, Pink Panter, Popaj mornarot i Snezana i sedumte djudjinja :)
Porano Nodi ni bese epten aktuelen a sega ne se zadrzuva ili vrzuva za eden crtani, eve sega i se onaka poaktuelno ovie pa po izvesen period moze po nedela dve ke bidat nekoj drugi.

Ama sega e nesto i vlezena vo film so Snezana pa koj sto pravi po doma zima jabolko demek go grize i odma paga dolu na zemja (demek bila vo dlabok son) i ceka da ja baci proncot za da se razbudela :laugh: A princot sme ili ja ili tatko i, pa i taka ni se obraka non stop "Princu moj najmil" :blink: :laugh:
trtlata na mamika
Последна промена: 01 Дек 2010 19:41 by Majsi.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цртани - кои и колку? 28 Јул 2011 05:02 #146133

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Јас можам да бранам колку сакам, ама еве сега во летниот период моите деца се по цел ден сами дома, додека ние сме на работа, па не можам ни да знам што и колку гледаат на телевизија или на интернет. Затоа и не сум им поставувала временски или други ограничувања, затоа што лесно можат да ме излажат ако сакаат. Можам да ги кодирам каналите или да го исклучам компјутерот, ама мислам дека со тоа ќе предизвикам спротивен ефект и само ќе им ја предивикам љубопитноста. Лично мене воопшто не ми се допаѓаат повеќето цртани на Картун нетворк и секогаш кога сум дома реагирам ако ги гледаат, но како што веќе напишав, сами се дома, па гледаат цртани најчесто по свој вкус. До скоро на син ми број 1 му беа Бентен и Спајдермен, па имаме и еден куп CD- а, па се` до постелнина, маички со нив, ама гледам дека малку по малку ја надмина таа фаза.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цртани - кои и колку? 28 Јул 2011 08:05 #146189

 • Fairy
 • Fairy's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • ex MonaLisa
 • Теми: 2188
 • Thank you received: 822
 • Карма: 11
Nie crtani skoro i ne gledame, poveke saka edukativni detski emisii vo koi ima i animirani licnosti i decinja, znaci kombinirani se.
Neverjatno go stimuliraat i veke povrzuva zborivi na angliski, a go usovrsuva broenjeto (broi do 20 na angliski) i azbukata (ja znae da ja kaze po red, a od pred nekoe vreme veke gi prepoznava poveketo od bukvite).

Sekako tie se prilagodeni za negova vozrast, cesto se odnesuva kako i decata vo emisiite, ako igraat i peat istoto go pravi i toj.
Vo niedna emisija nikoj nikogo ne udril, ako nekoe detence zgresilo celata emisija tece vo kontekst na toa deka treba da si ja priznae greskata i da se izvini i.t.n. da ne dolzam.

Jas bev mnogu protiv TV, no koga uvidov deka pozitivno prenesenite raboti (ova vazi i za negativnite raboti isto) mozat mnogu da deluvaat na deteto redovno gi sledime ovie emisii.

Za zal koga bevme vo MK maliot ne mozese da gi gleda crtanite tamu, od Scooby Doo znaese da se uplasi bidejki cesto se pojavuvaat nekoi cudovista, vo Tom i Jerry obavezno Tom go tepa Jerry ili obratno i slicni primeri koi spored mene se nesoodvetno za deca od 2 godini.

Zatoa pocesto praktikuvavme da gledame emisii so zivotni i priroda.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цртани - кои и колку? 28 Јул 2011 09:54 #146211

 • Mirka
 • Mirka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1447
 • Thank you received: 553
 • Карма: 6
Ne gledam skoro ic i da gleda toa trae 5 minuti i posle mu e dosadno, inaku nodi go gleda ili bumba, drugo ne go interesira, saka da gleda koncerti detski vo toa uziva, prvo stanuvanje sabajle mi vika mamo psti bato , dada.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цртани - кои и колку? 03 Ное 2011 13:14 #162948

 • Nikolina008
 • Nikolina008's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 103
 • Thank you received: 11
 • Карма: 0
Кај нас од пред некое време се гледаат цртани и тоа многу.
Cartoon Network не гледаме, за таа програма сеуште не знае дека постои. Но затоа на Bumerang си имаме термини кои редовно ги гледаме. Наутро за расонување пред градинка, навечер пред спиење и ако мама има некоја работа во текот на денот. Инаку моментално ги обожава Том и Џери и Скуби Ду. До пред еден месец Попај не го пропушташе. Сега и на комјутер гледа еден со Тракторот Том (две епизоди, на памет ги научи).
Дали е добро или лошо не знам...како и се друго има и позитивни и негативни страни.Мислам дека доколку е умерено и не претерано не може да штети.
Последна промена: 03 Ное 2011 13:14 by Nikolina008.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Цртани - кои и колку? 03 Ное 2011 18:12 #162969

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Нас во последно време хит ни е цртанот Тирекс Експрес, оди на Минимакс. Инаку синко уште од мал е вљубеник во диносауруси, дома ги имаме скоро сите диносауруси, па сега ги сортира по периоди: од креда, тријас и јура период (ги научив со него):fijuk:
Диносаурусите ги играше на www.pbskids.org страна која нуди игри кои не се како другите игрици (со тепање, пукање и сл), напротив е доста едукативна.
Така да овој цртан е според ликовите од pbskids.

Малата не може да дојде на ред од синко, па таа гледа се’ што гледа и тој :)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.