ТЕМА: Цртани - кои и колку?

Цртани - кои и колку? 12 Сеп 2010 00:10 #50778

 • Bogdana
 • Bogdana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
 • Теми: 279
 • Thank you received: 48
 • Карма: 14
намбер оне ПЕПА ПРАСЕ,трактор том,том и џери,скуби ду...
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 12 Сеп 2010 02:05 #50831

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
И кај нас во моментов Пепа прасе ни е хит, заедно со Покојо! Инаку син ми има периоди на гледање на цртани, ама мислам дека највеќе го држеше периодот на гледањето на Немо. Дури јас и без да го гледам на памет си ги рецитирав фразите :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 13 Сеп 2010 11:55 #51173

 • SandraА.
 • SandraА.'s Avatar
 • Offline
 • junior
 • Whatever u give a woman, she will make it greater*
 • Теми: 500
 • Thank you received: 50
 • Карма: 3
Sega ni se aktuelni Tom i Jerry, Scooby Doo i Garfild. I taka samo navecer pred spienje so casa nesquik gleda. Inace, preku celiot den ne i e dozvoleno :blush:
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 13 Сеп 2010 13:09 #51190

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
delfin76 wrote:
neznam kolku e dobro ili ne , moevo dete iako e golem decko i ima bubacinja , seuste znae da zagleda crtan , dodusa nekogas i zaedno :laugh:
Sungerot Bob i Garfild se momentalen hit :OK:

Зш да не е добро делфин, кога јас знам да си се загледам во цртани, на стари години, па тој дете имал бубачиња.
Ние кога им рековме на моите да му купат дивиди за првиот роденден на Никола, одма рекоа - Вие за вас си го барате :zelen:
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 13 Сеп 2010 15:46 #51272

 • sonjicka
 • sonjicka's Avatar
Pocoyo mi e super za pomali decinja! Nie go imame u site jazicni verzii...angliski, spanski i grcki. I jas go obozavam. top mi e. Koga bese pomala me ubeduvaa da i go pustma bebeskiot kanal Baby's First bese mislam....lele ic ne mi se bendisa koga go poglednav...bashka sto mislam deka pod 1 godinka e besmisleno TV da gledaat. (ne deka i pokanso e nesto korisno...)
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 16 Сеп 2010 18:18 #52460

 • nelu
 • nelu's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 118
 • Thank you received: 4
 • Карма: 0
Мојата 3 годишна ќерка овој период најмногу сака да гледа Гарфилд и Ѕвончица и изгубеното богатство. Но Пепелашка и е баш цртан во кој е заљубена
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 30 Сеп 2010 22:32 #56833

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Кои цртани ги гледаат вашите дечиња и дали имаат временско ограничување за тоа?

Јана засега гледа само Baby First, цртаните со зајчето, па со бројките, за боите... Сметам дека се корисни и соодветни за нејзина возраст и дека уз пат ќе научи некој англиски збор. Си има омилени и им се радува, плеска со рачињата кога ќе ги види :) Не и пуштам цртани нон-стоп, само понекогаш, има време кога сама ќе бара, па ќе биде неизбежно. Подобро според мене е да си игра со играчки, коцки, топка, сликовници...отколку да седи пред ТВ.
Од време на време и пуштам Pocoyo на youtube, ги има сликовниците и многу го сака :)

Инаку сум голем противник на цртани со насилство, викање, пукање и сл., и затоа ич не го сакам Cartoon Network, иако и јас сум го гледала во мое време. Но, за жал, кога подобро ќе се размисли, скоро сите популарни цртани содржат насилство, на пр. мојот омилен Tom & Jerry се темели на насилство, омраза, нетрпеливост...:(

Муабетот ми е, го контролирате ли делот со цртаните (кои, кога, колку) или се оставени на себе?
Сончулката 2009
Шармерот 2012
Последна промена: 30 Сеп 2010 22:37 by Синоличка. Причина: Дополнување
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 01 Окт 2010 01:20 #56866

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Моја Ева гледа цртани на Youtube и тоа најомилени и се со Мики Маус и Плутон од 57-ма година :laugh: Дури мислам имаше и еден со плутон уште многу постар. Не и забрануваме, зашто си има мерка, знае да си игра многу со играчки, ама ете се на се да речам во денот најмногу гледа по пола саат. Иначе и Pocoyo многу го сака. И Синоличка само едно прашанце надвор од темава - Од кај ги купивте сликовниците од Pocoyo? :) Поздрав!
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 01 Окт 2010 01:23 #56867

 • Nebo
 • Nebo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Смејте се!!!
 • Теми: 1569
 • Thank you received: 700
 • Карма: 34
Нормално дека го контолирам гледањето цртани филмови, cartoon network не нуди ништо што сега за сега би му било интересно, а тие некои чудни ликови што не ми се јасни и чудно се однесуваат... Не знам, може кога ќе порасне ќе сака да гледа и некои од нив?!

Ги сака Ноди, Мики Маус, Том и Џери.... И други, не ми текнува сега точно кои. Кога беше помал гледаше и Бебе тв, мене ми беа чудни искрено, ама најверојатно им се интересни на бебињава зашто се баш за нив правени.

Во врска со насилството во цртани од типот на Том и Џери, мислам дека децата не ги доживѕваат како ние сега. Јас кога сум била дете со други очи сум гледала на тоа, буквално никогаш не сум била насилна и со насилни мисли....

А сега кога ќе ги погледнам, си викам леле кави фикс идеи имале авторите.... Ама ете, мислам дека децата не размислуваат како нас. Ако некој знае постручно да каже како сето ова влијае на децата, дали има некое скриено дејство, нека каже, баш ме интересира...

Истото го мислам и за приказните....
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 01 Окт 2010 01:26 #56869

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Nebo wrote:
Во врска со насилството во цртани од типот на Том и Џери, мислам дека децата не ги доживѕваат како ние сега. Јас кога сум била дете со други очи сум гледала на тоа, буквално никогаш не сум била насилна и со насилни мисли....

А сега кога ќе ги погледнам, си викам леле кави фикс идеи имале авторите.... Ама ете, мислам дека децата не размислуваат како нас. Ако некој знае постручно да каже како сето ова влијае на децата, дали има некое скриено дејство, нека каже, баш ме интересира...

Истото го мислам и за приказните....

Се согласувам со тебе. И јас сега кога ги гледам си викам, леле навистина има насилство во нив. Но јас како дете воопшто не сум мислела така. Том и Џери ми беа најомилени од секогаш.
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 01 Окт 2010 01:52 #56874

 • Синоличка
 • Синоличка's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1452
 • Thank you received: 1441
 • Карма: 20
Сандричка Pocoyo ги земавме од Икона од Рамстор, за смешна цена на намаление. Преубави се, и тематски: Pocoyo discovers shapes, colors, feelings... супер се, тврди страници и заоблени рабови, баш за мали деца. Ама на Јана сега и растат заби па ако не ја гледам знае и да ги испогризе :)
Сончулката 2009
Шармерот 2012
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 01 Окт 2010 02:27 #56875

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ива многу ги сака Том и Џери. И не гледам ништо лошо во нив...И јас сум пораснала со нив, па не сум насилна:)

Го гледа и Ноди, Шрек, Скуби Ду. А од филмови го обожава Спајдермен...дома имаме маски, кукли од него. Е Спајдермен не и го пуштам откако еден ден ми рече дека и таа како него ќе скокне од зграда и ќе отидела на покривот од соседната зграда.:nc:

Цртаните мора да се потојано пуштени, ама малку ги гледа. Повеќе си игра. Колку да и работи телевизирит во соба. За спиење обавезно го исклучуваме.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 01 Окт 2010 03:13 #56895

 • Bogdana
 • Bogdana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Милувам прашинка да си, тих повеј да ми те донесе
 • Теми: 279
 • Thank you received: 48
 • Карма: 14
од цртани најногу гледа пепа прасе,штета што ги нема синхронизирано на македонски,зашто почна српски да реплицира:) на компјутер од толку блиску не му дозволувам да гледа,ако посака некој цртан што го немаме на цд.,тогаш лап-топот ,габелот и во тв .сега почна од скоро на бумеранг wacky races да ги гледа.трактор том беше и помина,исто така фазон кој помина беше и покојо.
п.с Том е Том & Џери ,а Џери е гувчето:muahaha: според проценките на сончко:)
едит.-колку?насабајле две-три епизоди пред градинка и вечер за заспивање.
Последна промена: 01 Окт 2010 03:14 by Bogdana.
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 01 Окт 2010 03:32 #56900

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Цртаните филмови што ги гледа ќерка ми се Ноди, Мечето Руперт, Малата принцеза, Куќичката на Мики Маус, Фифи, Јаготка и Лавот од Оз. Сите се синхронизирани на македонски јазик. ДВДјата јас и ги купувам, внимателно ги одбирам и така ја насочувам што навистина да гледа. Том и Џери исто така многу ги сака, имамр и три долгометражни цртани со Том и Џери од поновите каде што тие двајца се пријатели и заеднички ги доживауваат сите згоди и незгоди. Cartoon Network воопшто не и го пуштам, на ТВ ги гледа Boomerang и Minimax.
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 01 Окт 2010 11:21 #56918

 • biljanag
 • biljanag's Avatar
 • Offline
 • new born
 • ммммммммм
 • Теми: 94
 • Thank you received: 1
 • Карма: 0
baby first i kaj nas se gleda i minimaks ivan go obozava nema nasilstvo ima poucni crtani i zivotni so covecki osobini
na kompjuter retko pustam i toa traktorot tom ili traktor ama germanski izumiv kako se vikase i nodi normalno
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 01 Окт 2010 16:24 #57015

 • sandricka
 • sandricka's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Најсреќна мама
 • Теми: 371
 • Thank you received: 135
 • Карма: 10
Синоличка wrote:
Сандричка Pocoyo ги земавме од Икона од Рамстор, за смешна цена на намаление. Преубави се, и тематски: Pocoyo discovers shapes, colors, feelings... супер се, тврди страници и заоблени рабови, баш за мали деца. Ама на Јана сега и растат заби па ако не ја гледам знае и да ги испогризе :)

Фала ти Синоличка. Одам денес одма после работа да ги купам, ако ги има :)
Последна промена: 01 Окт 2010 16:27 by sandricka.
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 01 Окт 2010 16:53 #57026

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
Дамјана многу сака да гледа Дора (Dora the Explorer). Многу поучни епизоди се. Проблем е што се на англиски. Сега броиме еден, ту, три, фајф :) Како од Астралија да е :)
Е да, заборавив и Пинк Пантер ни е омилен, ама интересната фаца не е тој туку "Носло" (ова мм ја учи :unsure: ) И таму обавезно некој е зафркнат т.е. натепан или паднат некаде, а мм и вика "се напраи ќофте". И нормално, сега тоа ни е омилен израз - кога ке падне вика: Се напраив ќофте, кога се лути нешто сите не прави ќофте :)
Последна промена: 01 Окт 2010 16:59 by Thatcher.
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 01 Окт 2010 21:39 #57110

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Јас како да кажам :sram: син ми порасна со Еднооки ,( ако воопшто спаѓаат во цртани??) ама буквално ( му ги цензурирам непристојните епизоди, ама 80 % ги има гледано ) Што да правам, буквално ги обожава па да речам уште од 8-9 месеци почна да ги гледа и да му го привлекуваат вниманието како ништо друго претходно ( кога ги даваа недела навечер ) а потоа јас тоа го искористив за хранење ( пошто тапа сме со тоа ) па почнав да му ги пуштам на ЈУ - тјуб почесто , така да денес можам да кажам дека ги знае напамет ...Ако детево НЕдај Боже некогаш зе занимава со политика , јас ќе бидам дефинитивно виновна за тоа ..
Последниве неколку месеци почнав поактивно да му ги пуштам ( не дека порано не го правев тоа , ама Еднооки ги обожаваше и ништо друго не доаѓаше во предвид ) ама сега почнува да го шири видикот па гледа и Ноди, Bob the Builder,и Пепа Прасе ...
Последна промена: 01 Окт 2010 21:40 by Nataly.
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 01 Окт 2010 21:48 #57112

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
moive se gi interesira ama krtako trae.ne se mnogu po crtanite.jana voopsto ne gledase.neda saka,najcesto od satelitska.i normalno tom and jarry.ama letovo si imav maka od niv.za ziva glava ne sakase da vleze vo voda da se banja.vo moreto bil oktopodot i ona ako vlegla kje ja fatel za noga i kje ja potegnel.kako sto mu napravil na tom.lani i preklani se banjase bez problem ama godinava stoese na 1 m rastojanie od bregot.koja maka ja vidovme.bazeni,camci,polni voda na 5 min.:mdf:
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 01 Окт 2010 21:53 #57115

 • Thatcher
 • Thatcher's Avatar
 • Offline
 • senior
 • exDamjana
 • Теми: 2921
 • Thank you received: 1735
 • Карма: 100
nataly wrote:
Јас како да кажам :sram: син ми порасна со Еднооки ,( ако воопшто спаѓаат во цртани??) ама буквално ( му ги цензурирам непристојните епизоди, ама 80 % ги има гледано ) Што да правам, буквално ги обожава па да речам уште од 8-9 месеци почна да ги гледа и да му го привлекуваат вниманието како ништо друго претходно ( кога ги даваа недела навечер ) а потоа јас тоа го искористив за хранење ( пошто тапа сме со тоа ) па почнав да му ги пуштам на ЈУ - тјуб почесто , така да денес можам да кажам дека ги знае напамет ...Ако детево НЕдај Боже некогаш зе занимава со политика , јас ќе бидам дефинитивно виновна за тоа ..
Vo ista partija da ne bidat :laugh: Site epizodi gi znaeme na pamet. Go prepoznavame Brance, Nikolce i site drugi :) I site se kakani ... hahaha
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 01 Окт 2010 21:59 #57116

 • Nataly
 • Nataly's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Be yourself – everyone else is taken !!
 • Теми: 846
 • Thank you received: 600
 • Карма: 52
Леле Дамјана , фала Богу не сме сами , јас пак се грижев да не гледаме само ние Еднооки, си велев детево ќе ми биде freak :hahaha: Ама стврано привлекуваат внимание, особено најавната и одјавната шпица, со нив и заспиваше дооолго време, додека не му се здосадија :laugh:
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 01 Окт 2010 23:05 #57124

 • Mama Sani
 • Mama Sani's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Dve sonca, dve srcenca, dve srekicki na mama
 • Теми: 2653
 • Thank you received: 1852
 • Карма: 55
Zaboraviv da kazam, kerka mi mnogu go saka i Petko na Telma, omilena emisija i bese. Sakam da go najdam i Snoopy edno vreme go davaa na MTV sinhroniziran na makedonski, vaka sega i go pustam na youtube na angliski.
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 01 Окт 2010 23:42 #57131

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Tom & Jerry се хит моментално кај сите 3-ца. Не им бранам ама кога мене ќе ми здосадат почнувам да ги кријам cd-ата и ги заменуваат со други.
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 02 Окт 2010 03:52 #57197

 • Toblerone
 • Toblerone's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 53
 • Thank you received: 5
 • Карма: 6
Синоличка wrote:
Кои цртани ги гледаат вашите дечиња и дали имаат временско ограничување за тоа?

Јана засега гледа само Baby First, цртаните со зајчето, па со бројките, за боите... Сметам дека се корисни и соодветни за нејзина возраст и дека уз пат ќе научи некој англиски збор. Си има омилени и им се радува, плеска со рачињата кога ќе ги види :) Не и пуштам цртани нон-стоп, само понекогаш, има време кога сама ќе бара, па ќе биде неизбежно. Подобро според мене е да си игра со играчки, коцки, топка, сликовници...отколку да седи пред ТВ.
Од време на време и пуштам Pocoyo на youtube, ги има сликовниците и многу го сака :)

Инаку сум голем противник на цртани со насилство, викање, пукање и сл., и затоа ич не го сакам Cartoon Network, иако и јас сум го гледала во мое време. Но, за жал, кога подобро ќе се размисли, скоро сите популарни цртани содржат насилство, на пр. мојот омилен Tom & Jerry се темели на насилство, омраза, нетрпеливост...:(

Муабетот ми е, го контролирате ли делот со цртаните (кои, кога, колку) или се оставени на себе?
Sto ti znaci zivot vo zaebano opkruzuvanje. Od tolku vojni i netrpelivost vo regionov i Tom i Jerry stanaa crtani koi promoviraat nasilstvo i netrpelivost.
Mackata i glufceto se samo preslikani vo crtani likovi od sekojdnevniot zivot kade vodat postojana borba-brkanica.
Tepanjeto so greblo, grzienjeto metalna cevka, udiranjeto vo vrati, mavanje so cigli i banderi e samo prikazuvanje na se toa na poinakov - interesen nacin.
Mesavina od seriozno-neseriozni raboti kako sekoj normalen crtan.Tom i Jerry se verojatno najgenijalniot crtan film vo koj ima takvi inteligentni dosetki kako nikoj drug. Ne velam deka se najpoucnite, najobrazovnite ili slicno no se br.1
Little Johan Mouse, prikazna za Johan Strauss ili koncertite i operite na Tom vo koj se vmetnati vistinski muzicki biseri od realniot zivot spoeni so sitni palavstini kako lizenje limon i pravenje ligi pa cedenje na limonot od glavata na Jerry :muahaha: i borbata za zenskoto (mackino) srce megu Tom i Butch i fakanjeto seir od strana na Jerry. Nema tuka nisto nasilno ili omraza. Tie raboti za zal lezat vo nas, a nie sakame da gi prepoznavame i onamu kade gi nema.
Teletabisite nemale pol i bile gej. Ako nemaat pol kako moze da se gej?????
B.A.N.N.E.D.
The administrator has disabled public write access.

Цртани - кои и колку? 02 Окт 2010 03:57 #57198

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
ova za teletabisite ti e dobro.jas znam druga varijanta.bile gej zatoa sto site se vo razlicna boja,boite na vinozitoto.a takov zastiten znak ima gej zaednicata.do kade odi coveckiot um? od obicen crtan film vo koj nema ni troska nasilstvo se vodese debata na bbc:nc:
Последна промена: 02 Окт 2010 03:58 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.