Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2

ТЕМА: Кабловска телевизија

Кабловска телевизија 14 Сеп 2010 03:57 #51555

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Имаме ли навистина потреба од кабловска телевизија?

Кога сум сама дома си ги гледам омилените странски канали, ама кога сме сите тука, обично гледаме македонски канали. Ќе ги свртиме сите канали на кабловска и пак се враќаме на нашите канали. Испаѓа дека плаќаме кабловска само за подобра слика на домашните канали.

Друго што ме нервира, до скоро имавме превод на странските канали, ама го укинаа...требало да се префрлиме на дигиталн телевизија (сега плаќаме 450, а тогаш би била 550 денари месечна претплата). Моите во Битола плаќаат 320 денари, а гледаат странски канали со превод, имаат и HRT2, Pinc Action, Pink Movies...
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кабловска телевизија 14 Сеп 2010 04:36 #51570

 • Barbie
 • Barbie's Avatar
 • Offline
 • User is blocked
 • Теми: 1449
 • Thank you received: 25
 • Карма: 0
Јас имам кабловска на Cable Tel, ама не сум задоволна. Многу канали укинаа и наместо нив ставија глупави канали. Ме нервира што не ставаат македонски превод на одредени канали. Кабловската ја имаме затоа што без неа немаме добра слика на македонските канали. Се мислиме да ставиме дигитална телевизија. Tele Kabel имаат многу подобри канали и на одредени има македонски превод. Инаку, многу ретко гледам кабловска. Најчесто сум уклучена на интернет.
Последна промена: 14 Сеп 2010 04:37 by Barbie.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кабловска телевизија 14 Сеп 2010 04:41 #51575

 • bubamara
 • bubamara's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Happy mama!
 • Теми: 2461
 • Thank you received: 1233
 • Карма: 102
Ние на телевизорот во спална имаме кабловска на кабел тел, а во дневната имаме MaxTV. Искрено повеќе време минувам на компјутер одошто на ТВ, ама MaxTV е неспоредлив со кабловските. Опции за превод скоро на секој канал, супер пирем со кристал слика, можност за снимање, повеќе канали, многу сум задоволна.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кабловска телевизија 14 Сеп 2010 04:46 #51578

 • Molly
 • Molly's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2294
 • Thank you received: 1512
 • Карма: 109
Јас воопшто не сум задоволна од кабловската- ТЕЛЕКАБЕЛ.
Јас имам потреба, зошто со мм сме фанатици од документарни серии, а на нашиве телевизии тоа малце послабо:rofl:
Ама сега кога ми ги укинаа моите програми, па скоро ич не гледам ТВ само поради тоа што ништо од тоа што има за гледање не ме интересира.
Планираме и ние да земеме на Мах ТВ ама некако уште сме во преговори.:emm:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кабловска телевизија 14 Сеп 2010 11:52 #51675

 • kalina
 • kalina's Avatar
 • Offline
 • junior
 • kalina
 • Теми: 559
 • Thank you received: 179
 • Карма: 8
I nie zemavme MAX TV i sum super zadovolna. Ama imam problemi so kablovskata mi baraat da platam 2500 den kazneni poeni zatoa sto sum go raskinuvala predvreme dogovorot.I neznam sto da pravam ako ne im platam ke me tuzat a pak nemam pari za frlanje doma nemame skapan dinar.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кабловска телевизија 14 Сеп 2010 11:58 #51681

 • EckaGj
 • EckaGj's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • ❤Се што се сака,се може!!!❤
 • Теми: 989
 • Thank you received: 93
 • Карма: 31
Потреба од странски канали имаме секако.Посебно мм со спортските.Иако реално јас малку сум пред Тв.Нон стоп сум на нет.Инаку ние не сме на кабловка туку на сателитска.Канали екстра што речиси никој не ги гледа.А колку плаќаме дури ми е срам да кажам,ама еве одприлика под 100 денари.Па кој сака нека се пресели во Стар Аеродром :OK:
Сега ќе ме утепате :hahaha:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кабловска телевизија 14 Сеп 2010 15:35 #51797

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
kalina wrote:
I nie zemavme MAX TV i sum super zadovolna. Ama imam problemi so kablovskata mi baraat da platam 2500 den kazneni poeni zatoa sto sum go raskinuvala predvreme dogovorot.I neznam sto da pravam ako ne im platam ke me tuzat a pak nemam pari za frlanje doma nemame skapan dinar.

Калина, ако во договорот што сте го потпишале с кабловската стои дека за предвремено раскинување се плаќаат пенали, тогаш ќе мора да ги платите.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кабловска телевизија 14 Сеп 2010 16:23 #51809

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Стајте си Сателитска Дримбокс 700 HD
Да се изнагледате, преку 150 канали во ХД
Моменталната цена е 400 ЕУР со вклучена годишна претплата и монтажа.

Ќе забораите и МакС Адсл, кабловска и секој друг акварел.

Внимание, HD и дигитален пренос се 2 различни работи.

Ако на кабловска или МаксАдсл имате убва слика, HD e упознавање со глумци и стискање митисери :P
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кабловска телевизија 14 Сеп 2010 16:37 #51814

 • zence
 • zence's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 505
 • Thank you received: 81
 • Карма: 1
Yarre, Ako moze da mi pratis kontakt za Drimbox HD
Golemata 2001, srednata 2004 i maliot 2009
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кабловска телевизија 14 Сеп 2010 17:40 #51834

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
Ако на кабловска или МаксАдсл имате убва слика, HD e упознавање со глумци и стискање митисери :P

ama za da se dobie toj kvalitet na slika , pretpostavuvam treba da se ima i televizor koj poddrzuva HD , inaku dzabe
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кабловска телевизија 14 Сеп 2010 17:56 #51843

 • Macence
 • Macence's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 192
 • Thank you received: 94
 • Карма: 12
моментално имаме Boom Tv, добра е сликата, каналите се ок, ама сепак одвај чекам да стаса ресиверот за сателитската:P
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кабловска телевизија 14 Сеп 2010 17:58 #51846

 • Slavica
 • Slavica's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Think pink!:)
 • Теми: 1735
 • Thank you received: 627
 • Карма: 9
yarre wrote:
Стајте си Сателитска Дримбокс 700 HD
Да се изнагледате, преку 150 канали во ХД
Моменталната цена е 400 ЕУР со вклучена годишна претплата и монтажа.

Ќе забораите и МакС Адсл, кабловска и секој друг акварел.

Внимание, HD и дигитален пренос се 2 различни работи.

Ако на кабловска или МаксАдсл имате убва слика, HD e упознавање со глумци и стискање митисери :P


Se soglasuvam so tvojot post , moite roditeli imaat Drimboks veke 2 godini site kanali i kodirani i nekodirani gi ima :) A pred toa imavme kabelska od Kejbltel i ne bea voopsto zadovolni em 400 denari na mesec em pola programi gi nema
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кабловска телевизија 20 Сеп 2010 00:33 #53400

 • Миња
 • Миња's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • monabombona
 • Теми: 359
 • Thank you received: 82
 • Карма: 1
Ние имаме Max Tv и супер сум задоволна. Нема прекини, има превод. Кога не би имала странски канали јас навистина не знам што би гледала. Така кога ја откажавме кабловската, повеќе од две недели бевме без ништо, само со собна антена. Па тоа, самоубиство ќе извршев ми се чини. Се репризи на репризи (по барање на гледачите, нели:)...
* Шмизлата 05.01.2007
* Шармерот 06.02.2013
If evolution really works, how come moms have only two hands
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кабловска телевизија 20 Сеп 2010 03:18 #53437

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
yarre wrote:
Стајте си Сателитска Дримбокс 700 HD
Да се изнагледате, преку 150 канали во ХД
Моменталната цена е 400 ЕУР со вклучена годишна претплата и монтажа.

Ќе забораите и МакС Адсл, кабловска и секој друг акварел.

Внимание, HD и дигитален пренос се 2 различни работи.

Ако на кабловска или МаксАдсл имате убва слика, HD e упознавање со глумци и стискање митисери :P

Te molam za kontakt so toj nekoj sto dava Dream Box 700 HD za 400 evra!

Siguren si deka e originalen?

Со Дреам Боџот е единствена маана сто секоја година треба пак да платис за картшеринг што е цирка од 80-120 евра.

Зошто имаш само 150 канали?
Колку плаѓаш шеринг?

Ајде пола пост кирилица, пола латиница ми отиде :hahaha:

едит: Ние сега за сега имаме Боом, ефтино го добивме, така да нас ни е прифатливо, а цело време гледаме странски канали, се е со превод, само вести пуштаме кај нас, да останеме во тек :raspolozise
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
Последна промена: 20 Сеп 2010 03:19 by MamaMaja.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кабловска телевизија 20 Сеп 2010 11:20 #53458

 • yarre
 • yarre's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 1082
 • Thank you received: 1001
 • Карма: 33
Клон е Дримбоксот, но во потполност си ја завршува работата. Дури има и кулер. Гаранција имаш.

Јас му ставив ХД за да снимам филмови за индијанците.

Во моментот се гледаат околу 150 ХД канали, и бројката се зголемува секојдневно. Инаку од стандардните има околу 3.000 канали

Обично се вртиме само на ХД каналите, кои во пакетите на СКАЈ ( УК, Италија, и Германија ) се на Англиски Јазик.

Каналите од Бум и Тотал ТВ кои исто ги гледаш преку сателитска, си се класика со кој сакаш превод ( мак, српски, хрватски )

Шерот ме кошта 7 евра месечно, и нема проблеми.

Коа ке ги собереш сите овие Максови, факсови, Бум Друм, и кабловски, тоа не ти се ни 10 % од она што го имаш со Дримбокс. Башка ваму ХД, а кај овие џоа ми ти дигитална. ( пренос дигитален а сликата таа, стандард )

Кој сака контакт, ПВТ.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Кабловска телевизија 20 Сеп 2010 12:09 #53463

 • sonjicka
 • sonjicka's Avatar
И ние имаме Dreambox, стварно е неспоредлив со сите зезалици. Пред да се преселиме со мм им го оставивме на брат ми. Колку што паметам плаќаат 50 еур годишно за картшеринг. Инаку целата монтажа и опрема не чинеше околу 300 ЕУР. Знам само дечкото што ни го местеше ни рече - јас ги купувам од оникс (легаллно нели) за упола цена затоа и е толку ефтино. Кога прашавме како е можно тоа, ни објасни дека и нив им се исплати на тој начин, без фискални, даноци на на на...и така ја подршавме економијата на црно :puf:
The administrator has disabled public write access.

ТВ оператори 08 Јан 2013 07:13 #228982

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Еве една тема каде ќе можеме да разговараме околу услугите кои ги нудат ТВ операторите во Македонија. Кој оператор го користите и дали сте задоволни од истиот?

Јас моментално сум на Телекабел, користам само телевизија од овој оператор, мислам дека цената е околу 400 ден месечно, но сакам да сменам бидејќи многу од каналите кои порано ги имаше како Fox Life, Crime, Discovery да не ги спомнувам ХРТ и ТВНова повеќе ги нема, последно нешто поради кое решив да ја исклучам кабловската е што од пред недела дена ми го исклучија 24Kitchen :gotvi: :kamsik: Јас и вака и така ретко гледам телевизија и кога уклучувам овој канал си го гледам. Сега видов одлична понуда од Тотал ТВ за 550 ден месечно преку 100 канали, вклучувајќи ги и овие кои повеќе ги нема на Телекабел. Дали некој користи Тотал ТВ и како сте задоволни?
The administrator has disabled public write access.

Ре: ТВ оператори 08 Јан 2013 07:39 #228986

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Jас сум на BOOM тв и интернет, а и домашен тел и сум презадоволна. За 1200 ден, имаш неограничен интернет, телефонска линија и два телевизора со бум приемници.
Немам замерка за квалитетот на сликата, приемот и програмата.
Едино мм наоѓа замерка што по којзнае кој пат го репризираат Секс и градот на фокс лајф, ама тоа си е негов проблем не мој :muahaha:

Инаку најчесто гледам 24 kitchen, fox life i crime, tlc, id discovery и останатите што се дискавери и анимал. Никола се знае - цртани најмногу.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Последна промена: 08 Јан 2013 07:42 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: ТВ оператори 08 Јан 2013 07:42 #228988

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Sister а кога збориш на мобилен не ти се кочи сликата на BOOM тв? Нас во Маврово обавезно ни се случува тоа и затоа несакам BOOM да земам за дома.
The administrator has disabled public write access.

Ре: ТВ оператори 08 Јан 2013 08:27 #228995

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Mikimaus imam slusnato deka toa se slucuva samo so vnatresna sobna antena, so nadvoreshna ne treba da imam problem.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: ТВ оператори 08 Јан 2013 09:05 #229004

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Ako mislis dodeka sum vo soba da pravi precki ne. Mi se slucuvalo i niz soba da se dvizam da zboram na mob, a ta e tv vklucen. Mada ne sum ciljala da sum blizu do TV mnogu, za da primetam takvo nesto. :D
Drugo - edniot mob mi se polni blizu do tv i isto ne sum zabelezala precki, neli da receme od blizinata mobilen - tv, a mobilniot zraci... znaci nemalo nekoi problemi.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: ТВ оператори 08 Јан 2013 10:45 #229024

 • Cuvce
 • Cuvce's Avatar
 • Offline
 • senior
 • ex mikimaus
 • Теми: 1628
 • Thank you received: 1002
 • Карма: 4
Big Sister wrote:
Ako mislis dodeka sum vo soba da pravi precki ne. Mi se slucuvalo i niz soba da se dvizam da zboram na mob, a ta e tv vklucen. Mada ne sum ciljala da sum blizu do TV mnogu, za da primetam takvo nesto. :D
Drugo - edniot mob mi se polni blizu do tv i isto ne sum zabelezala precki, neli da receme od blizinata mobilen - tv, a mobilniot zraci... znaci nemalo nekoi problemi.

Има шанси да е до собната антена, значи нема шанси да гледаш телевизија и да збориш на мобилен, одма се кочи сликата.

Добро никој не користи Тотал ТВ, баш сакам да слушнам искуства, сакам неделава да ги викнам да ми монтираат, монтажата им чини околу 2400 ден, опремата не се наплаќа, ама несакам да си ги дадам парите па да се премислам после, да не ми се допаѓа. Така направивме со Макс ТВ, ни монитираа се и после го вративме.
The administrator has disabled public write access.

Ре: ТВ оператори 08 Јан 2013 12:57 #229039

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Мене од Тотатл ТВ ме одвратиа каналите, те тоа што нема српски канали.
Сакавме да го земеме српскиот пакет Тотал ТВ, ама нема како да плаќаме секој месец во Србија претплата.

Свекор ми го има, он е задоволен, ама се зависи од тоа што бараш.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
Последна промена: 08 Јан 2013 17:12 by Big Sister.
The administrator has disabled public write access.

Ре: ТВ оператори 08 Јан 2013 13:58 #229042

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Баш утре планирам да одам да се карам со тие во Близу, и богами ќе ги мењам. Сакам да одам после во Т-хоме и да го земам пакетот на 3 мах, со ХБО
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.

Ре: ТВ оператори 08 Јан 2013 14:34 #229050

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Мислам дека нема саглам оператор тука во МК. Јас сум долги години на Близу и таман мислев се оправија малку пак почнаа да зезаат, аман веќе од манипуланти. За секој проблем јас веднаш реагирам и се заканувам со АЕК :kez: па брзо санираат. Не треба воопшто да има проблем, ама тоа е :blink:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
 • Страна:
 • 1
 • 2

Најново на форумот

 • No posts to display.