Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Величествениот

Величествениот 05 Мај 2012 03:26 #197620

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Гледам лудило го зафати Балканов суров и тврд со оваа турска серија, па викам ај да видам друштвото од форум дали ја гледа:)

На почеток ме привлече убавата сценографија и костимографија (за која што подоцна прочитав дека е еден вид грешка во серијата, зашто костимите претставуваат француска мода од тој периос која во Турција не се практикувала), но подоцна се заинтересирав и на Википедија читав за вистинските ликови, и релативно точно се прикажани во серијата.

Неверојатно е колку султанот Сулејман личи на ликот од серијата, љубовта на султанот и Хурем навистина била голема, навистина и пишувал поезија, Хурем била првата насликана жена во Харемот, султанот бил опседнат со Александар Македонски и слично...

Е сега ме нервира што репризите од претходните епизоди се долги, а новите епизоди се ептен кратки.

Уште еден податок, снимањето на само една епизода чини 50.000 долари.
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 05 Мај 2012 03:29 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Величествениот 05 Мај 2012 03:28 #197621

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Грешки во Величествениот

* Во серијата „Величествениот“, султанот Сулејман е во панталони. Панталоните во Османлиската империја пристигнале дури во времето на султанот Махмуд II, околу 1800-та година.

* Жените од харемот во серијата се облечени според француска мода, што не се совпаѓа со тогашниот кодекс на облекување.

* Султанот Кануни кога дошол на престолот имал пуштена брада, но во историјата младите принцови не пуштале брада додека не станат султани.

* Високите османлиски старешини, доколку ги прекршеле правилата поставени од Султанот и доколку им била пресудена смртна казна биле бесени со јазол околу вратот (свилен гајтан), но во серијата „Величествениот“ командантот на морнарицата Џафер паша е убиен со меч.

* Смртните пресуди на пониските лица на османлиската хиерархија во серијата се извршуваат со давење, а во историјата тие се извршувале со помош на балта (хелебарда – вид на секира) и личноста во дворецот задолжена за ова се викал балтаџија.

* Султанот не бил сведок на извршувањето на смртните пресуди, како тоа што е прикажано во серијата, туку само отпосле му била покажувана крвавата кошула на ликвидираниот.

* Султанот Сулејман епитетот „Величествен“ го добил од западњаците, а не од неговите Османлии.

* За време на инаугурацијата на султанот во серијата се испукуваат огномети, наспроти во реалноста каде било пукано од 120 топови.

* Во серијата Насух Матракчија е изгубен и луд човек на улица, но тој претставувал еден од најучените луѓе во времето на Султанот Сулејман.

* Султанот Кануни Сулејман кога застанал на врвот на Османлиската империја имал 26 години, а глумецот во серијата има 41 година.

* Хурем Султан кога пристигнала во харемот на „Величествениот“ имала само 14 години, а глумицата во серијата има 27 години.

* Султанот кога застанал на врвот на Османлиската империја престојувал во стариот дворец, а не во Топкапија.

* Султанот Сулејман не се однесувал толку лошо кон странските претставници како што е прикажано во серијата (да ги влечат по под).

* Ниту еден пратеник кој не е член на турскиот свет или на турските племиња не можел да влезе во собата во која заседавал Диванот, но во серијата влегуваат.

* За време на обраќањето на Султанот на заседавањето на Диванот никој не смеел да зборува, но во серијата тоа се случува.

* Облеката на јаничарите не се совпаѓа со облеката од тоа време.

* Некои везири и главниот чувар на Хас одајата во серијата шетаат без капи, што во тоа време било недозволиво.

* Робинките на Султанот поминувале три години обука, па потоа им се давало шанса да се запознаат со „Величествениот“, но во серијата Хурем веднаш се запознава со Султанот.

Извор
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 05 Мај 2012 03:29 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Big Sister

Ре: Величествениот 05 Мај 2012 04:23 #197639

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Sto vika kerka mi, od negledac i nepodrzuvac na serii, pocnav da gledam.
Pocnav so Suljo, kako sto go vikame nagaleno, a sega gledam i Burni vreminja, ama od niv sekoj den samo placki.

Mi se dopagja Velicenstveniot, nekako e napravena romanticarski, iako sekade se bunat deka ne e blisku do vistinata deka toj bil taka dobar, tuku bil surov osvojuvac, Turcite si ja pravat serijata i imaat pravo da si pravat sto sakaat za svoi pari.

Ete i francuskata moda sigurno bila pokul od togasnata moda, sigurno zenite ne odele onaka so cikite na izvolte :lol:

Vo sekoj slucaj, interesno, mada kako i vo site serii mi preci sinhronizacijta, pa nekad gledam od prvite epizodi, posto ne gledav do skoro, so titl i mnooogu e podobro.
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Величествениот 05 Мај 2012 05:24 #197648

 • mamaAnita
 • mamaAnita's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 828
 • Thank you received: 572
 • Карма: 9
И ние дома сме заразени со Величенствениот. Многу ми е интересно, многу ми се допаѓаат костимите и фактот што е историска серија. Хурем ја обожавам. Други серии не гледаме, ама за оваа сите четворица сме пред телевизор.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Величествениот 05 Мај 2012 06:17 #197654

 • AWAO
 • AWAO's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 664
 • Thank you received: 449
 • Карма: 10
Annabel Lee wrote:
Грешки во Величествениот

** Султанот Кануни Сулејман кога застанал на врвот на Османлиската империја имал 26 години, а глумецот во серијата има 41 година.

* Хурем Султан кога пристигнала во харемот на „Величествениот“ имала само 14 години, а глумицата во серијата има 27 години.

Извор

Па дај да допишеме- Во вистинскиот живот од 26 на 36 години се старее за 10 години, а во серијата за 10 месеци! :) Сите други факти ОК, ама овие два ми се жива глупост, дај да земат нови глумци за секоја епизода...
Инаку серијава не ја гледам, ама ја имам начекано неколку пати за да видам што толку ми викаат луѓето дека им личам на таа Хурем :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Величествениот 22 Сеп 2012 03:43 #214262

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
ima nekoj informacija koga ke prodolzi da se emituva Velicestveniot?
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Величествениот 10 Јан 2013 02:01 #229194

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Ја даваат секој понеделник и вторник :)
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Величествениот 10 Јан 2013 06:47 #229217

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
malku mi e , sakam sekoj den , posto drugo ne gledam :cigara:
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Величествениот 10 Јан 2013 06:56 #229220

 • Marge
 • Marge's Avatar
 • Offline
 • Супер модератор
 • Теми: 3167
 • Thank you received: 2405
 • Карма: 38
Jas ja pratev minatata sezona, a sega nekako ne mi interesna. Dali deka pomina dosta vreme pa se odviknav od serijata :poimnemam:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Величествениот 10 Јан 2013 07:56 #229235

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Исто и јас, некако ми нема драж. Може да ја подгледнувам, ама да се занесам и задлабам тешко.
Those who criticize our generation forget who raised it.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Величествениот 10 Јан 2013 09:50 #229258

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Јас ја гледам на нет со бугарски превод :hahaha: ама се се разбира.
И ми е многу интересна. Ептен ќе се заплеткаат работите и одвај чекам нова епизода. Децата се веќе големи па ќе се појави нова љубов на Сулејман...незнам ептен ми е интересна.
А и едан епизода на нет трае саат и нешто па да си изгледаш на раат а не овие нашиве една ја даваат на 5 пати.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Величествениот 10 Јан 2013 10:00 #229260

 • Mimi22
 • Mimi22's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • posle dozdot doaga sonce
 • Теми: 264
 • Thank you received: 87
 • Карма: 2
Edinstvena serija sto ja gledam ama ja gledam na net so bugarski ili srpski prevod i sum mnogu ponapred nego sto ja davaat kaj nas .Interesna mi e edvaj cekam da ima nova epizoda.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Величествениот 10 Јан 2013 10:18 #229262

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
mene bas sega mi e pointeresna , se slucuvaat novi raboti
ama Bali beg ne go vidov :trep:
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Величествениот 11 Јан 2013 04:23 #229322

 • Elka
 • Elka's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Some people feel the rain, others just get wet.
 • Теми: 1480
 • Thank you received: 727
 • Карма: 32
A na koja veb strana ja gledate so bugarski prevod?
Jas sakam da gledam nekoja serija ama da sedam doma vo isto vreme sekoj den, pa nasive ko kje pocnat so reklami, glava da te zaboli. Vaka kje gledam koga mozam i kolku mozam :)
Nije vazno koliko smo puta dahnuli dah, vaznije je koliko smo puta ostali bez daha - Dino Merlin
The administrator has disabled public write access.

Ре: Величествениот 11 Јан 2013 11:58 #229372

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Aj ja da prasam edno glupo prasanje.

Kako voopsto bilo sto razbirate na bugarski zivvi se?

Jas nivniot jazik ic ne go razbiram, ama ic!
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Величествениот 11 Јан 2013 12:14 #229373

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
pojse se razbira bugarski nego li turski ;)
i jas ne go razbiram 100% bug.jazik ama 70-80 se razbira
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
The administrator has disabled public write access.

Ре: Величествениот 20 Дек 2013 06:37 #247507

 • mama ana
 • mama ana's Avatar
 • Offline
 • toddler
 • Теми: 455
 • Thank you received: 166
 • Карма: 1
elka wrote:
A na koja veb strana ja gledate so bugarski prevod?
Jas sakam da gledam nekoja serija ama da sedam doma vo isto vreme sekoj den, pa nasive ko kje pocnat so reklami, glava da te zaboli. Vaka kje gledam koga mozam i kolku mozam :)
Moze da pise nekoj kade gledate so bugarski a moze i srpski prevod?
The administrator has disabled public write access.

Ре: Величествениот 20 Дек 2013 14:03 #247511

 • Dolphin
 • Dolphin's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2797
 • Thank you received: 647
 • Карма: 26
na vbox gi ima epizodite ,pisi samo vbox bg. na google I posle velikolepni vek ,nemozam od tabletov linkovi da stavam
se nadevam ke se snajdes
inaku da pojasnam zborat na turski so bugarski prevod ,polesno go razbiram koga go citam otkolku da go slusam bugarskiot
Молам , се' што не ме засега , нека ме одмине :)
Последна промена: 20 Дек 2013 14:06 by Dolphin.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Elka, mama ana

Ре: Величествениот 21 Дек 2013 07:54 #247516

 • None-bt
 • None-bt's Avatar
 • Offline
 • senior
 • crazy family :-)
 • Теми: 1428
 • Thank you received: 922
 • Карма: 7
www.sulejmanvelicanstveni.blogspot.com/

Eve vi nevesti site epizodi so srpski prevod :foryou:
Последна промена: 21 Дек 2013 07:54 by None-bt.
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Dolphin, mama ana

Најново на форумот

 • No posts to display.