Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Реклами

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 04 Мај 2012 11:48 #197552

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
i ja ke potpisam, iako sinko so zadovolstvo ja gleda :laugh:

no, se plasam dali ke naide na odziv toa sto ke se bara, oti e za SP od koe se zemaat grdni pari, a Coca Cola se glavni sponzori.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реклами 04 Мај 2012 16:08 #197579

 • butterfly87
 • butterfly87's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Теми: 830
 • Thank you received: 516
 • Карма: 0
Новата за кока кола, ама ич не ми се допаѓа!
Незнам што се случи со познатите реклами на кока кола, до пред некое време баш обожавав да ги гледам. Баш ми текнува на оние што беа снимани со хрватското семејство :da:
❤ 09.2012 ❤
❤ 01.2017 ❤
The administrator has disabled public write access.

Ре: Детски муабети (1-3 годинки) 04 Мај 2012 16:44 #197585

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
Еве од сајтот на Советот за радиодифузија, ќе извадам овде некои точки на кои може да се повикаме


ПРАВИЛНИК
за заштита на малолетната публика од програми што можат штетно да влијаат
врз нејзиниот физички, психички и морален развој

Член 2
Како радио и телевизиски програми, што можат штетно да влијаат врз
физичкиот, психичкиот и моралниот развој на малолетната публика, се
класифицираат аудио-визуелните и/или аудио целините или нивни составни делови
што вклучуваат описи, сцени и/или глетки на насилство, еротика, сексуално
однесување забрането со закон, непристоен (вулгарен) говор, сугестибилни облици
на однесување лесни за имитација, а опасни за здравјето и безбедноста, поведение
навредливо за човековото достоинство и слично.

Член 3
Категоризацијата е задолжителна за вкупната емитувана програма на радио и
телевизиските програмски сервиси, освен за вестите и за информативните
програми.

Член 6
Програмите кои подлежат на категоризација се класифицираат во следните 5
категории:
- Прва категорија - програми наменети за целата публика;
- Втора категорија - програми кои содржат описи, сцени и/или глетки што
можат да ја вознемират малолетната публика. За следење на овие
програми се препорачува надзор од родител или старател;
- Трета категорија - програми што не се препорачуваат за деца под 12
години, и за чие следење е неопходен надзор од родител или старател;
- Четврта категорија - програми што не се препорачуваат за деца под 16
години, и за чие следење е неопходен надзор од родител или старател;
- Петта категорија - програми што не се соодветни за публика под 18

Член 7
Во зависност од очекуваниот состав на публиката, категориите програми
можат да се емитуваат во следните временски периоди:
- Првата категорија се емитува во текот на целото деноноќие;
- Втората категорија се емитува во периодот од 17:00 до 05:00 часот;
- Третата категорија се емитува во периодот од 21:00 до 05:00 часот;
- Четвртата категорија се емитува во периодот од 22:00 до 05:00 часот;
- Петтата категорија се емитува во периодот од 00:00 до 05:00 часот.

Член 8
Уредникот, врз основа на својата етичка свест и уредничка одговорност,
мошне внимателно треба да процени дали е нужно емитувањето програми
потенцијално штетни за малолетната публика.
Проценката при категоризацијата на програмите се фокусира врз мотивите,
врз функционалноста на информативниот капацитет и врз евентуалните етички и
други општествени последици од емитувањето програми потенцијално штетни за
малолетната публика.

Член 9
При категоризација на програмите, радиодифузерите треба да ги земаат
предвид следниве аспекти:
- бројот (зачестеноста) и природата на описите, на сцените и/или на
глетките со насилство, со еротика, сексуално однесување забрането со
закон, непристоен (вулгарен) говор, сугестибилни облици на однесување
лесни за имитација, а опасни за здравјето и безбедноста и поведение
навредливо за човековото достоинство;
- сликовитоста и детализираноста со кои се креира очигледна бруталност
и/или вулгарност на описите, на сцените и/или на глетките;
- проценката дали описите, сцените и/или глетките на насилство, еротика,
сексуално однесување забрането со закон, непристоен (вулгарен) говор,
сугестибилни облици на однесување лесни за имитација, а опасни за
здравјето и безбедноста и поведение навредливо за човековото
достоинство, претставуваат комплементарни елементи во драмски заплет,
или пак во контекст на образовна, документарна и/или информативна
програма;
насилството не треба да се сугерира како начин за разрешување
конфликти;
- зачестеноста и времетраењето на крупни планови и/или на детални
вербални, графички и/или текстуални описи, сцени и/или глетки на
бруталност и на вулгарност;
- придружните естетски ефекти: музика, маски, шминка и други графички,
сценографски и/или костимографски елементи кои можат да предизвикаат
вознемиреност или да го засилат чувството на страв и на понижување на
човечкото достоинство;

- психологијата зад карактерите, и проблематични, контроверзни заклучоци
од екстровертните и од интровертните аспекти на ликовите и нивните
мотиви за насилно однесување, кои можат сугестивно да делуваат врз
малолетната публика;
- описите, сцените и/или глетките на малолетници втурнати во брутални
и/или во вулгарни ситуации;
- режисерскиот и сценаристичкиот третман на насилството и на еротиката:
глорификација или неутрализација, конструирани преку описи и преку
развој на цели сцени и/или глетки на бруталност и на вулгарност
режисерскиот и сценаристичкиот пристап спрема контроверзни теми:
поттикнување расна, верска, етничка и/или родова нетрпеливост,
наркоманија, самоубиство, инцест, педофилија, силување, крвни деликти,
и слични облици на закани и/или на последици од психо-физичка тортура

******
Извинете, долго е, ама верувам ќе користи.
Овде може да го видите целиот правилник, а има и коментар кон правилникот.

www.srd.org.mk/index.php?option=com_cont...85&Itemid=50&lang=mk

Кој знае во која категорија би ја ставиле рекламата. Ако е трета, тогаш не смее пред 21.00.

Инаку вечерва успешно ја избегнувавме. Напнато ни е секојдневието пореади таа реклама. Бррррррррр:spam:

П.С. Видов дека има тема реклами. Ги молам модераторите дискусијата за оваа последна творевина на „оние за кои веќе немам ни име ни зборови“ да ја преместат таму :girlpink:
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
Последна промена: 04 Мај 2012 16:46 by redsonja.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реклами 04 Мај 2012 17:04 #197591

 • Dilberta
 • Dilberta's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 514
 • Thank you received: 722
 • Карма: 0
Meyo wrote:
Leleeeeeeeeeeee reklamava.......... Abe haos, abe kade odi ova opshtestvo ama posle rijana lejdi gaga i slichni monstrumi ova ne treba da ne iznenaduva, jezivo odvratno, kje potpisham peticija i ako treba kje protestiram! pocnuvam seriozno da si ja mrazam PLANETAVA

Е што му фали на лепотанот што се претвара во невеста :skok:

Шала на страна, потпис и од мене...всушност ако е до мене јас би побарала не само рекламите туку и општо ТВ да се емитува после 21 часот.
Последна промена: 04 Мај 2012 17:19 by Big Sister. Причина: наслов
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реклами 04 Мај 2012 17:27 #197594

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
JAs ne sum ja videla do sega, bidejki jas ne gledam televizija,Najcesto e iskluchen televorot, ako e ukluchen togash stoi na minimax decava gledaat crtani ili na cartonito koga ima na bomerang, togash iskluchivo ukluchen. Ako e sveki kaj nas ili mm ukluchuvaat velichestveniot i tolku. Ni vesti gledam nitu pak citam, zatoa ne sum ja videla reklamava. Seriozna kontaminacija ima od programite na televizija. Zatoa denes edvaj stignav so Vase :poimnemam: na kafe, imalo protest, a jas vo najgolemaa guzva idiotski si se vrakjav peshki od kaj sobranie, duri i se cudev shto e so tolku lugjea mozelo :pukam:

Spored ona shto go stavi Sonja mislam deka moze da se izdejstvuva preku radiudifuzija. Mozebi treba da "buchneme" novinar da otvori prashanje na vesti ili neshto sl, za da se pojacha brojot na protivnici.
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реклами 04 Мај 2012 17:53 #197596

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Reklamava na Coca Cola ja vidov ovde na sajtov i ic ne mi se svidja. Ama ene komentarite na youtube se deka e ekstra i the best of coca cola. Taka da za vkusovi izgleda ne se razgovara. :blink:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реклами 23 Мај 2012 09:58 #200223

 • redsonja
 • redsonja's Avatar
 • Offline
 • junior
 • љубовта е се
 • Теми: 505
 • Thank you received: 635
 • Карма: 64
Да ве информирам што дознав.
Не ми е официјално потврдено, но од извори во Советот за радиодифузија дознав дека тие немаат надлежност за содржината на рекламите.
тоа ми е малку нонсенс, оти излегува дека некој може што сака во реклама да стави, каква било сцена, а ние немаме регулатормно тело што може да прави корекции во маркетинг-содржините?!

Инаку, мојот мал јунак полека ја надживеа рекламава.
Првите денови вриштеше од страв. После плачеше гласно, ама упорно ја гледаше. Имаше ситуации кога немаше да можам веднаш да го фатам даљинското и ќе му ставев рака пред очи да не гледа, а тој плаче и ѕирка :rofl: Сега ќе прокенка, ама веќе не мораме да трчаме и да менуваме канал.
Моите клунчиња
Ј. 08.08
Д. 10.10
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реклами 23 Мај 2012 10:19 #200225

 • Cinnamon
 • Cinnamon's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 2988
 • Thank you received: 1373
 • Карма: 60
Тука пак ја вртат оваа реклама

Да не го постиравте линкот никогаш немаше да ја видам таа реклама
:3 Jana 04.04.2004 :3 Petar 17.04.2007 :3 Ivan 25.08.2009 :3
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реклами 23 Мај 2012 10:20 #200226

 • Annabel Lee
 • Annabel Lee's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Information is not knowledge - Albert Einstein
 • Теми: 3882
 • Thank you received: 1775
 • Карма: 90
Моите деца пак ја обожаваат таа реклама, буквално не дишат кога ја гледаат.

Инаку моите деца и немаат прилика многу реклами да гледаат, зашто тие си знаат дека кога гледаме филм, и пуштат реклами, тоа чичковците го прават за мама и тато да видат што има на другите канали :D

А сега на канал 5 како што ставија и тајминг колку ќе им траат рекламите...мераци, камо на сите канали да е така :opaa:
Those who criticize our generation forget who raised it.
Последна промена: 23 Мај 2012 10:21 by Annabel Lee.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реклами 23 Мај 2012 12:22 #200251

 • Tessi
 • Tessi's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Avanturistka
 • Теми: 1648
 • Thank you received: 571
 • Карма: 15
Mene mi e omilena momentalno taa reklamata za Clio Bolt sto e ,kade site gi cekaat decata od uciliste a tipov ja ceka vo pregratka ucitelkata :srce:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реклами 20 Јун 2012 15:43 #204375

 • Meyo
 • Meyo's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Ex mama-Maja :)
 • Теми: 2261
 • Thank you received: 2819
 • Карма: 0
Shto se sluchuva so kanal 5, celo vreme izleguva Tanja kako reklama i vika "ja prekinuvame programata , se sluchi avionska nesrekja, avionot se srushi po poletuvanjeto, se javuvame naskoro od mestoto na nastanot so informacii za zrtvite.. I se zatemnuva slikata i vika KRAJ-naskoro na kanal 5"

AAAAAAAAAlllloooooo ima li nekoja kontrola vo zivotot, malku li e morbiden i u 6 popladne vakvi gluposti da gledame.. Uh od koza me izvadija :grr:
When power of love overcomes the love of power, the world will know peace...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реклами 20 Јун 2012 15:47 #204376

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Ma nenormalni i mene me uplasija...rodnini edni trebase da poletuvaat gluperdi edni teski...ko sto razbrav nova serija nekakva reklamiraat Kraj ili taka nesto.....ama ne e sigurno :grr:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реклами 20 Јун 2012 16:25 #204387

 • macika
 • macika's Avatar
 • Offline
 • senior
 • несфатен гениј
 • Теми: 2899
 • Thank you received: 1864
 • Карма: 20
Kanal 5 treba da se kazni. :angry:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реклами 20 Јун 2012 16:52 #204392

 • eleonora
 • eleonora's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 597
 • Thank you received: 246
 • Карма: 0
Katerina81 wrote:
Ma nenormalni i mene me uplasija...rodnini edni trebase da poletuvaat gluperdi edni teski...ko sto razbrav nova serija nekakva reklamiraat Kraj ili taka nesto.....ama ne e sigurno :grr:

Баш така кажа сега Јанко-серија што се вика КРАЈ.Уште не сум видела ама мм вика,не биле нормални,се извадил од памет :wtf:
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реклами 20 Јун 2012 16:56 #204393

 • MamaMaja
 • MamaMaja's Avatar
 • Offline
 • teenager
 • Just one happy mum
 • Теми: 915
 • Thank you received: 483
 • Карма: 8
Meyo wrote:
Shto se sluchuva so kanal 5, celo vreme izleguva Tanja kako reklama i vika "ja prekinuvame programata , se sluchi avionska nesrekja, avionot se srushi po poletuvanjeto, se javuvame naskoro od mestoto na nastanot so informacii za zrtvite.. I se zatemnuva slikata i vika KRAJ-naskoro na kanal 5"

AAAAAAAAAlllloooooo ima li nekoja kontrola vo zivotot, malku li e morbiden i u 6 popladne vakvi gluposti da gledame.. Uh od koza me izvadija :grr:

Во оваа блесава земја се е можно. Денес се упрпавме, не е во ред некој на кој му веруваш оти секој ден чита вести да снима реклами со ваква содржина. Ај да не зборам дека начинот на рекламирање на било што вака не е во ред. :wtf:
Сонцето 28.05.1993
Месечината 06.08.1997
Ѕвездичката 28.11.2007
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реклами 20 Јун 2012 17:00 #204395

 • Big Sister
 • Big Sister's Avatar
 • Offline
 • Супер администратор
 • Soul Sister
 • Теми: 7934
 • Thank you received: 5653
 • Карма: 121
Stvarno ne se normalni. Pa lugevo sto se so poslabo srce ke crknat. Majka mi koga slusna se strese celata ko sto e panicar. Odvaj ja ubediv deka nema vrska, a mi stana jasno oti koga se pojavi tanja ne kaza nisto ni za mestoto na nastanot, ni za od koja drzava e avinot i dr. detali

vecerva sedime so zetmi i sestra mi vo forca, majka mu se javi isplasena, dali cul za avionot koj padnal. pa bre ne se tocni od kanal 5 zimi sve.
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реклами 20 Јун 2012 18:16 #204415

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
da imav nekoj svoj shto patuva denes so avion, kje ja tuzev televizijata :kamsik: celta e ostvarena, cela mk razbra za novata serija ama vakov gerila marketinig do sega ne sum videla. dali voopshto e dozvoleno?
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Frogy

Ре: Реклами 21 Јун 2012 01:59 #204420

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Стварно одбрале одвратен начин за маркетинг, ама нема кој не ги спомна вчера...
Васе мислам дека кај нас се е дозволено, за жал :angry:
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реклами 21 Јун 2012 02:07 #204426

 • Majsi
 • Majsi's Avatar
 • Offline
 • Администратор
 • Теми: 5144
 • Thank you received: 2409
 • Карма: 111
ccccccc bog da cuva :krsti: I.....ke odgovara nekoj za vakov glup poteg :ne: MK i se e mozno :kamsik:
trtlata na mamika
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реклами 21 Јун 2012 02:17 #204430

 • bart
 • bart's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Теми: 2896
 • Thank you received: 1856
 • Карма: 1
Да ми е да знам кој идиот ја измисли оваа глупост ќе го сецкам со тап нож...Вчера ги испраќавме тетка и тетин на мм за Австралија и бидејќи авионот каснеше на слетување, каснеше и на полетување. Они поминаа царина и пасошка контрола и ние као ајде ќе си одиме, пошто нема веќе што да седиме доле и да чекаме да полетаат. Само што стигнав дома почнаа да вртат телефони и да ме прашуваат дали сум гледала вести, што се случило итн. Гледале не догледале, чуле не дочуле, важно сите се успаничиле кога чуле дека се срушил авион на полетување и нормално помислиле дека е нивниот авион во прашање. Па вртев на работа, па не можев да добијам, па мисли кои луѓе се во моментот на смена, барај ги на мобилен да ми кажат што се случило, па наново на сите- свеки, тетки, стрини да се јавам дека се` е ок.
Идиоти невидени, мислам дека во момент срчка ме удри. Како луѓево не можат да сфатат дека со некои работи не може да се зезаат?
Да е ова некоја нормална држава па стварно човек да ги тужи, па да се чудат што ги снашло.
Idem...padnem...ustanem...popravim krunu...i nastavim dalje
Idem...padnem...ustanem...je*em mater onom ko me gurnuo...i nastavim dalje
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: Helix

Ре: Реклами 21 Јун 2012 02:36 #204442

 • Frenky
 • Frenky's Avatar
 • Offline
 • Султанa
 • Теми: 4119
 • Thank you received: 3812
 • Карма: 95
ja zatvorile kanal 5 ili muabeti se?
Последна промена: 21 Јун 2012 02:37 by Frenky.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реклами 21 Јун 2012 02:38 #204446

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Хахаха рејтингот расте :) Муабети се, еве моментално иде Здраво Македонијо, ама рекламата ја нема :)
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реклами 21 Јун 2012 02:42 #204449

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Прочитав дека и во Турција на ИСТ начин ја рекламирале серијава....во ударните вести и тоа ги прекинале најавиле и си продолжиле и така неколку дена се додека не почнала.
И јас се уплашив малку имав роднини исто што полетуваа ама одма ми стана сомнително во најавата бидејќи никогаш така не кажале некоја вест....Тања што кажа повторувам значи..бла,бла....па затемнувањето па написот крај...знаев одма дека е некоја дубара,ама пак шубе ти е.
The administrator has disabled public write access.

Ре: Реклами 21 Јун 2012 12:08 #204626

 • Mama Ane
 • Mama Ane's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 4992
 • Thank you received: 5194
 • Карма: 115
Mackata 13.09.2000
Mangupot 17.10.2006
The administrator has disabled public write access.
Следниве корисници изразија благодарност: macika, eleonora

Ре: Реклами 22 Јун 2012 03:25 #204727

 • Марфи
 • Марфи's Avatar
 • Offline
 • senior
 • Попозната како Katerina81 :))
 • Теми: 1246
 • Thank you received: 869
 • Карма: 5
Абе мука немаат уште се зафркаваат...вчера имаше нормална најава за серијата,па уште викаат.....серијата која внесе немир меѓу граѓаните,серијата која предизвика брдо реакции...серијата..ова-она.....наскоро КРАЈ...лудаци :)
The administrator has disabled public write access.

Најново на форумот

 • No posts to display.