Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Стручни совети од областа на педијатријата

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 04 Мај 2011 02:41 #133474

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
Nin wrote:
Doktorke kakov e vasiot stav za toa koj doktor e odgovoren za sostojbata na majkata koga ima problem so doenjeto?
1.Postoi razlicno mislenje pomegu pedijatarot i ginekologot vo mojot slucaj so mastitis, od koj patam veke 3 nedeli, ispiv dve dozi antibiotici, doenjeto mi e strasno bolno, no izdrzuvam. Dohrana odime so Aptamil 1, ama samo 1-2 pati dnevno, bidejki gradite seuste mi proizveduvaat dovolno mleko. Vcera imav nedoumica dali da i dadam na malata da cica bidejki izmolzuvav grutcinja od desnata grada, no ne so pumpa, tuku racno na tetra pelena vidov i deka bojata e kako na gnoj. Mozno li e da nemam mastitis tuku bakteriska infekcija? Sega desnata grada mi e dobra i imam ubavo mleko, no sega levata me boli i postojano proveruvam dali i od tamu ke izlezat gnojavi grutcinja. Kako i da e, takvoto mleko ne i go davam da go cica, toa e stav na pedijatarot, a ginekologot mi veli: za da ti pomine mastitisot mora da cica bebeto, kakvo i da e mlekoto.
2. Dali postoi procedura so koja mikrobiloski se proveruva dali postoi stetna bakterija vo majcinoto mleko?
Одговорноста за градите кај една жена е споделена помеѓу педијатарот и гинекологот.Меѓутоа дали ке се даде млекото кај детето е одговорност само на педијатарот.Вообичаено до избистрување на млечната содржина од градите се препорачува да се измолзува млекото-никако рачно,туку со современи пумпи кои не ги оштетуваат брадавиците(убедливо најдобра е Медела електричната пумпа која измолзува пулсно како да цица бебето).
Ако сакате микробиолошка анализа тогаш во стерилно шишенце(најдобри се оние за урина собирање) после миење на градите со сапун и вода ќе измолзите одрдена содржина со рака без многу да притискате и тоа ќе го пратите за микробиолошко испитување.
Последна промена: 04 Мај 2011 02:42 by D-r Lidija Pazdrijan.
Темата е заклучена.

Ре: Strucni soveti od oblasta na pedijatrijata 12 Мај 2011 01:22 #135159

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
bibus wrote:
Zdravo D-r Lide
Moeto since ima 8 meseci.Za imunitet ne pie nisto,pieme samo kapki Vigantol.Okolu ishranata se pridrzuvam da jade sto po zdravo.Bi sakala da se konsultiram so vas dali treba nesto dopolnitelno da mu davam vitamini(sirup ili dr.) i dali e podobro da pie Vigantol ili A+D3.Vi Blagodaram.
NНе нема потреба од нисто дополнително.Kapkite Vigantol ви се доволни.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 12 Мај 2011 01:24 #135161

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
zapce wrote:
Почитувана докторке,
имам син 18 месеци, последните три дена забелезувам дека здивот непријатно му мириса, и тоа преку целиот ден, немаме расипано запце, а утринава поцна и да поткаслува и како да има мало натекување под увото, бевме на лекар , докторката ни каза дека има црвено грло, му преписа Цефалекссин и рече дека здивот и натекувањето е последица од грлото, т.е лимфните јазли реагирале одбранбено на инфекцијата. Но сакам да слушнам и второ мислење.
Однапред ви благодарам
Не можам да дадам второ мислење бидејки не сум го прегледала детето.Можам само да кажам дека ви фали лабораторија.:)
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 12 Мај 2011 01:25 #135163

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
eli77 wrote:
здраво д-р Лиде,имам едно прашање во врска со температурата кај малите деца,мојата керка има 5 години и еве 2 дена има лесно покачена температура 37.2-37.5,со течење на нос и поткашлување,па би сакала да знам дали оваа температура е опасна и дали да ја носам на дежурен(со оглед дека е викенд)или да почекам-може е слаба вироза.поздрав и однапред благодарам
Се надевам дека сега е се во ред:)
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 12 Мај 2011 01:29 #135165

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
Синоличка wrote:
Здраво,

еве ме и мене тука во потрага по добар совет... :aleluja:
Јана моја (19 месеци) закачила streptococa pyogenes, беше само настината навидум (растечен нос и голема количина безбојни мрсули), други симптоми немаше. Матичната ја виде на самиот почеток од настинката, немаше никаков посебен симптом (ни црвено грло, ни кашлање, ни кивање, ни промена во расположение или јадење...) па затоа и не и земаа брис...И давав вит ц и Ацидосалус во нос и грло без никакво подобрување.

Ја однесов на контрола после 10тина дена од почетокот на настинката. Брисот од грло покажа streptococa pyogenes, докторката препорача веднаш да се оди на Ospen :wtf: бактеријата не се лечела така наивно.

Е сега јас и скоро цело мое семејство имаме страшна алергиска реакција на Пеницилин (а јас и на Цефалексин) и заради тоа страв ми е да и давам пеницилински лекарства.
Затоа и препиша Macropen како латернатива, но гледам дека не и е подобро, напротив, не кашлаше воопшто, а сега почна многу да кашла (влажно), особено во сон, и да добива нагони за повраќање од слевањето на мрсулите. Инаку преку ден си е весела и нормално си јаде. Количината на мрсули, пак, е намалена, продолжив да и давам вит.Ц, и ставам Sinomarin и и вадам мрсули со пумпица повеќе пати на ден, додека спие 15 минути вдишува пареа од Bilol. За жал за инхалација не сака да чуе.

Досега од антибиотици има примано само Macropen и Cefalexin (нема реакција од Cefalexin-от).

Некој совет...? Многу сум загрижена, страв ми е за џабе да не пие погрешен антибиотик, а одвај спие и преку ден и навечер од кашлањето, плус читав триста чуда дека бактеријата е многу опасна :tazna: ... Што мислите дали веднаш да се проба со Оспен или некој друг пеницилински лек, и што во случај на алергиска рекација??

Благодарам однапред :hug:
Мислам дека не е лошо да направите уште еден педијатриски преглед овие денови и да да добиете мислење што се случува.Без да го видам дететнцето неможам ништо да кажам.Алтернативно како родител правите се што можете во домашни услови:srce:
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 12 Мај 2011 01:33 #135166

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
slavicav wrote:
Zdravo Dr.Lide!

Nie veke napravivme 1 godinka i me interesira koga treba da prestanam da i davam vitamin d-vigantol,znam deka ne se davaat vo letniot period no od koga da pochneme?
Drugo me interesira shto od vitamini i minerali i vo koj oblik mozam da i davam bidejki eve veke vtor pat za mesec ipol sme so rastecheno nose i kivavici.Se mislam i dali moram da ja nosam na lekar,prviot pat nemashe nishto i samo kapki akvamaris stavavme a sega eve veke e treti den,nema veke beli mrsulchinja samo kivanje i hrchenje po malku dodeka da zaspie.
Pred da nastine sakav da ja odnesam da ja primi vakcinata za morbili ama sepak za sekoj sluchaj napravivme krvna slika i imavme pokacheni leukociti i linfociti pa ni rekoa da pochekame.
Dali treba pak da napravime krvna slika posle nastinkava pa da odime na vakcina?

Vi blagodaram odnapred!:)
Капки витамин Д3 треба да пиете 18 месеци без прекин.Не ви треба мултивитаминска подршка,доволни се Aqva Maris капките во носе.Бањање со топла вода.Чајче од бел слез.
Лекарска контрола треба да наприте,заедно со крвна слика.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 12 Мај 2011 01:36 #135168

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
elleni1979 wrote:
Dobar den Dr.Lide,
mojata kerka ima 2 meseca i vo poslednite denovi nesto potkasluva krci i ima mrsulcinja vo noseto i koga kiva tie i letaat nadvor pa jas gi vadam racno posto malce del od niv ostanuva vo noseto... sto da i dadam dali da pie ili da se stavi vo noseto strav mi e bronhitis da ne fati.:( <ponekogas i kiva mnogu cesto i imam oset kako da se gusi i od noseto i od ustata kako da povraka. a nokno vreme si spie i disi normalno bez problem .toa se desava nasabajle koga ke stane....
Fala mnogu za sovet
Освен Aqva Maris капки во носе,топли купки,подигнато креветче за спиење под агол од 45 степени-друго нема што посебно да направите.:)
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 12 Мај 2011 01:47 #135174

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
Zvezdicka wrote:
Dr. Lide jas nemam nekoja maka so Lenicka no samo sakam da prasam, ke odime vo grcija so Lena letovo pa sto bi trebalo da poneseme od lekarstva so nas?
Mozete li da mi preporacate nekoj repelent koj e pogoden za mojata malecka?

Isto taka Leni mnogu saka da si igra nadvor (citajtenema sansi da ja dodrzis vnatre preku den) pa bi sakala da prasam kako najdobro da ja zastitam od sonceto a da ne ja sputavam vo igrata? Dali samo mackanje so SPF 70 i kapa se dovolni?
Zvezdicka здраво:love: многу ми е мило што немате проблеми со малата.:)
Што се однесува до репелент, мој совет ви е да земете производ што содржи есенцијални масти најчесто од лимон,еукалиптус и цитронела.Бидејки живеете во странство најдобро е прашате во аптека да ви предложат ваков препарат.
Освен средството за заштита и капа,топло препорачувам и маичка во интервалот од 11-16 часот.:love:
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 12 Мај 2011 01:53 #135178

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
Синоличка wrote:
Флама многу за одговорот, денес ја носевме на контрола, на гради фала Богу нема ништо, грлото жар црвено, Макропенот го пиеше една недела (очигледно без подобрување) па и препишаа Оспен 3x2ml. Она што дополнително ме секира е што има многу шлаем кој го исфрла само со повраќање, штом легне да спие се закашлува и веднаш повраќа. Вчера поврати 3-4 пати, а и многу слабо јаде, и тоа само течна храна (супи) или кашеста (домашен овошен јогурт, млечна каша, кисело мелко и сл). Сега тоа ме секира, некако ми е ослабната :(

Совет околу повраќањето и што ако јави алергиска рекација на Оспен?? Прв пат ќе и дадам утре сабајле...

Фала однапред :hug:
Според мене негледам оправданост да продолжите со Оспен после завршена терапија со Макропен:wtf: Зошто? Логично е да има шлаем што ќе го повраќа бидејќи незнае да го голта.:) Намалениот апетит е за очекување,сепак била недобра.Мој совет е да продолжите со се што сте правеле со напомена во водата со која ја бањате да додадете и морска сол,а секое утро во следните 14 дена да испива по половина Susp.Prolife.Потоа ке продолжите по половина лажичка од прашокот Darm Flora уште 21 ден.:love:
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 13 Мај 2011 21:53 #135587

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
Lokica wrote:
Здраво д-р Лиде, можам да кажам дека веќе цел месец се мачиме со настинки (растечено носе, црвено грло, и сува кашлица) пиеше сируп амоксиклав, и беше подобро, ја завршивме терапијата во неделата, за да во вторникот повторно почне да ни тече носето и тоа прилично обилно, вчера качи и блага температура, ја носев на лекар, ми рече дека грлото не и е црвено и градите и се добри, носето непрекинато тече и тоа комбинирано и зелени густи, и прозирни како водичка. Инаку е весела но со јадењето сме слаби. Ве молам што ќе не советувата за 1 месец веке двапати примаше амоксиклав...дали повторно да даваме сируп или да примениме нешто друго
Почекајте уште ден-два...Реагирајте само ако качи температура или ако продолжат зелените мрсули повеќе од 14 дена.
Последна промена: 13 Мај 2011 21:53 by D-r Lidija Pazdrijan.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 13 Мај 2011 21:54 #135589

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
Синоличка wrote:
Уф па наводно бактеријата која ја има во грло (streptococa pyogenes) не е излечена, т.е е резистентна на Макролити, па морало да пие пеницилински лек :wtf: Што мислите и дали има место за загриженост околу опасноста на самата бактерија? Наводно била тешка за лечење?? :(

Никогаш не сум и давала Prolife ниту Darm Flora, не пие воопшто сокови па не можам да и ги маскирам во сок, не прифаќа ни електролит да се напие, можам ли да и ги измешам во овошна кашичка??

Фала многу :love:
Пробиотиците слободно може да ги давате растворени во кашички...без да направите контролен брис и да го видите резултатот мислам дека нема резон од давање антибиотик.Солени капи Aqva Maris во носе се одлична солуција.:love:
пс.бактеријата која вие ја имате во носе е многу сензитивна на антибиотици,така што мисам дека нема место за паника:)
Последна промена: 13 Мај 2011 21:58 by D-r Lidija Pazdrijan.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 15 Мај 2011 10:48 #135712

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
Зока wrote:
Докторке, ве молам за совет околу заштитата од сонце при секојдневни прошетки. Ќерка ми е 5 месеци и кога шетаме настојуваме да бидеме повеќе под сенка, но неизбежно е и да не фати сонце. До сега се трудев да биде соодветно облечена, да не ја преоблечувам и сме носеле капче (претходно подебелко, а сега летно капче). Ме интересира дали се препорачува некоја заштитна крема за лицето, а подоцна кога ќе бидеме поразголени и за телото, или пак не? Ви благодарам однапред.
Зока добро утро...Апсолутно се репорачува користење на крема со висок заштитен фактор(50+)...Облеката не штити од сонце-продорните сончеви зраци поминуваат и преку неа.Исто важи и за сенката.
Избегнувајте сончање од 11.00 часот наутро до 17.00 часот попладне.:)
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 16 Мај 2011 01:01 #135820

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
sibora wrote:
Zdravo,
Poslednata krvna slika na kerka mi koja ima edna godina pokazha mnogu nizok hemoglobin (77). Nasiot pedijatar ni prepisa vitamin C i Tothem kapsuli koi sto edvaj i gi davam da gi ispie (poveqeto go ispluka nadvor od ustata). Sto ne sovetuvate Vie za sto pobrzo da ja ispravime krvnata slika? Dali ovoj rezultat spaga megu rizicnite? Unapred Blagodaram
Во неодостаток на комплетен препарат,јас обично препорачувам користење на два комбинирани ппрепарати-мултивитамински сируп и Ферум Лек сирум.Тоthem капсулите не се адекватни за оваа возраст.
Што се однесува за вредноста на хемоглобинот-да, ниска е и задолжителна е користење на препарат.
Последна промена: 16 Мај 2011 01:03 by D-r Lidija Pazdrijan.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 16 Мај 2011 01:05 #135822

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
Nin wrote:
Doktorke, kerka mi ne gi bendisuva kapkite BabyVit, sekako prbav da i gi davam, duri i koga gi stavam vo AM ne go pie, Espumisanot mnogu gi saka, no i niv izmesani so BabyVit ne gi saka, izglea ne saka vkus na portokal. Koi drugi multivitaminski kapki gi preporacuvate? Postojat li nekoi so vkus na banana?
Зошто пиете Baby-Vit:wtf: :wtf: Па вие имате само 2 месеци?:wtf: Не ви треба никава мултивитамнска профилакса.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 18 Мај 2011 12:55 #136417

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
Зока wrote:
D-r Lidija Pazdrijan wrote:
Зока добро утро...Апсолутно се репорачува користење на крема со висок заштитен фактор(50+)...Облеката не штити од сонце-продорните сончеви зраци поминуваат и преку неа.Исто важи и за сенката.
Избегнувајте сончање од 11.00 часот наутро до 17.00 часот попладне.:)

Докторке, ќе ве молам ако може да ми препорачате заштитна крема која е побезбедна за бебиња. Ќерка ми честопати се фаќа по лицето, па нормално ги бутка и рачињата во устата и затоа сакам да купам што е можно поквалитетна и безбедна крема со фактор, без оглед на цената.
Зока здраво...Бидејки доаѓа лето верувам деа ова ќе им користи на сите мајки,а богами татковци:)
За деца се препорачува корстење на креми кои во својот состав корстат минерален филтер,поточно филтер со мирогранули, а не со наногранули.Разлиата е во тоа што првите(микрогранули) останува на површибата на кожата и не се ресорбираат,а вторите(наногранулите се ресорбираат.
Низ аптеките кај нас видов дека Мustela има таков филтер,Bubchen,Sanosan,Nivea,Vichy летната колекција.
Од оние со многу висок фактор, останav изненадена од 90 заштитниот фактор на Heliocare во аптеката во Ramstore.
Weleda останува број еден со Dr.Hauschka органските козметики,ама неверувам дека кај нас ги има.
Последна промена: 18 Мај 2011 12:55 by D-r Lidija Pazdrijan.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 18 Мај 2011 13:01 #136419

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
srculence wrote:
Pocituvana doktorka,daleku sme od Mkd i ovde ima razni vrsti na sirenja ama da si prasam pak poubavo,dali moze da i davam na srckata i koe bi bilo najubavo,imam i pratka od doma sirenje na Bucen Kozjak-Lena i ABC krem sir...probav da potkiselam kiselo mleko doma ama ili ne se faka ili ima nekoj cuden miris i vkus(ednostavno mlekata se tetrapak i se so dodatoci-vitamini) ima eden jogurt slicen na nasiot pa i stavam od nego vo spanak,neznam dali da koristam gotovi kisela mleka sto gi ima vo marketite ili ne.

I samo uste nesto,imame zatnato nose malce ama ne e nastinata nego vremenskata prognoza e haos pa od studeno toplo e takvo,obicno ke kivne i se e reseno ama sega veke i stoi cela nedela mada ne ni pravi nikakvi problemi,dali moze namesto sekojdnevniot sampon za kapenje da ja iskapam so sampon od eukaliptus?

Blagodaram mnogu za pomosta

PS pocnavme da go koristime dubakot i pocnavme da lazime ama sekoj pat i so dubakot i so lazenjeto ideme nanazad nikako da kreneme napred :( pocnavme i da se prevrtuvame i sega znae samata da si legne na stomace i da uziva dodeka gleda najavna spica na Hajdi :hahaha:
:srce: Според возраста најдбро е да користите урда или евентуално младо кравјо сирење(моцарела)...За другите ви е многу рано.Може готови јогурти и кисела млека но без додатоци.
Солени капки во носе и еукалиптусот од шампонот ке ви завршат работа:love:
Последна промена: 18 Мај 2011 13:02 by D-r Lidija Pazdrijan.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 18 Мај 2011 13:05 #136420

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
bibemaxim wrote:
Zdravo,
Nasata prikazna zaposnuva uste pred Veligden koga mojata recisi 6=godisna kerka pocna da kasla produktivno i da i tece nosot. Krvna slika uredna, grloto isto taka, pa pedijatarot ni rece da zemame samo Bronles za iskasluvanje, istoto go rece i po kontrolata po 4 dena so toa sto dokolku za dva dena ne se smiri ili namali kaslanjeto da pocneme so Cefaleksin. Bevme na pat i posle tie dva tri dena se pogodi da ja zabolat i usite i antibiotikot go dadovme. Po vrakanjeto doma na specijalist za uvo grlo nos se vostanovi deka usite se vospalenipa antibiotikot ni go zamenija so Amoksiklav za da istiot go prekineme po 7 i pol dena po napravena kontrola. Po samo tri dena po prestanokot povtorno pocna da tece nosot i naskoro se javi i produktivnata kaslica. Na svoja raka napraviv krvna slika i brisevi.Krvna slika uredna, grloto mnogu blago crveno Brisot od nos pokaza Hemofilus influenca (inaku Amoksiklavot bese vo listata lekovi koi deluvaat:what: , po sto pedijatarot ni dade kapki Citeral (1:1 so fiziol.rastvor)i mast Hloramfenikol i povtorno antibiotik, Alicef ovojpat:what: Mi se vide premnogu antibiotici za kratko vreme pa rizikuvav i gi stavav samo kapkite so masta so ccesto prskanje na sinomarin sprej vo nosot. Vo grloto i prskam Acidosalus preventivno bidejki imamme sklonost kon alergii periodov pa lesno zakacuvame bakterii. Veke 4 dena sme taka mrsulite veke ne se zeleni i gusti i sekretot e dosta namalen. No kaslicata ostana (sepak nesto namalena) i toa najizirazena e nautro i nekolku pati vo denot. Ve molam za sovet dali e mozno vaka da ja sredime bakterijata i koga e najdobro da se napravi kontrolen bris, za so vreme dse intervenira so ogled sto imam citano dosta losi raboti za ovaa bakterija.
Dodaten problem e toa sto i mojata 7 mesecna kerka pred deset dena zavrsi so Cefaleksin za da i taa gi ima istite simptomi nepolni 10 dena po zavrsuvanje na antibiotikot, zeleni mrsulcinja, kaslanje, i nejze cesto i go cistam noseto so sinomarin i pumpica, banjanje vo korito so solena voda i go cekam rezultatot od brisot. Kaj nea mie posebno strav da ne spusti na gradi. Dva dena kaslase i na spienje no sega veke ne, samo preku den, i mrsulcinjata veke ne se zeleni.

Kako da prepoznaam da ne slucajno im se spusti sekretot na gradi?
Blagodaram odnapred, se izvinuvam za prilicno opsirnata poraka :)
Продолжете со солените капки во носе и спрејот и ке бидете подобри.Ке ја средите бактеријата:) Брис повторете по 2 недели.
Прв знак дека нешто се случува со кашлицата(поточно - се спуштила на градите) е температура.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 18 Мај 2011 13:10 #136422

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
Cveta wrote:
Мојата помала ќерка (1.5 год) многу често е со затнат нос, па поради тоа педијатарот ни препорача да одиме на специјалист за уво, нос и грло. Докторот ни кажа дека најверојатно се работи за трет крајник и ни препорача операција на клиниката за уво, нос и грло. Ме интересира вашето мислење околу ова и дали постои некој алтернативен третман, освен операција. Ви благодарам однапред.
Еднаш зголемените крајници(поточно медицински кажано-реактивни) тешко се враќаат во нормална големина.Сепак обидете се со солени капки но во поголеми количини,спреј за грло на база прополис и чекајте.Ако се повторуваат воспаленијата повеќе од 2-3 пати годишно,тогаш извадете ги сите,а не само третиот крајник.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 18 Мај 2011 13:12 #136423

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
bebus wrote:
zdr. dr.Lidija
Mojata kerkicka pred 10 dena izvadi 2 zapcinja mnogu se ligavi i cela oblast okolu usteto i e isfrlana so bruncinja. isto taka od pred dva dena na gradite e crvena i ima isto kako sitni bruncinja koi grepkaat. go prasav nasiot pedijatar za dvete raboti megutoa dobiv odgovor deka toa na gradite i e od toplo i da ne ja mackam nisto ke i pomine jas si ja mackam so pavloviceva ama nekako ne pominuvaat . ke moze li da mi preporacate nekoja krema za da ja koristam.
Без да го видам дететнцето тешко дека можам да кажам за што станува збор.Бидејки ве чешаат обидете се со Sudocrem,а ако не се стишат тогаш контрола на дерматолог топло ви препорачувам.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 18 Мај 2011 20:09 #136537

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
lilika wrote:
Zdravo doktorke!

Kerka mi (18 m) ima mnogu lesno sonce, se budi vo tekot na nokta 100 pati i preku den kratko spie.Uste cica, jade mnogu ubavo, nemamame nikakov problem meguta se budi za cicanje t.e za galenje i e nervozna vo tekot na nokta. Jas se dvoumam dali da i davam pola tabletka b6 nekoj period. Zaboraviv da vi kazam deka e nervozna i preku den, ke se naljuti za se i svasta i si ja mava glavata od kaj sto ke stigne. Jas znam deka toa i e forma za da go dobie posakuvanoto megutoa mene me plasi deka moze da se povredi.
Слободно воведете Вит.Б6 2 х 1/2 табл подолго од 5-6 месеци.Немојте да се грижите тоа се периоди кои ке поминат.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 18 Мај 2011 20:19 #136539

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
apanipi wrote:
Здраво Др. Лидија има треба ваш совет околу воведување на друга храна кај моето помало синче кој за 10 дена ќе наполни пет месеци, и од раѓање е на формула Аптамил. До сега супер напредува, весело и спие доволно едноставно без проблем. Пред четири дена пробав да му дадам Noy Noy од Грција кашичка со ориз и ванила што се прави со вода и тоа само 30мл ја изеде скоро цела( во меѓувреме си пиеше млеко нормално) но после неколку часа стана нервозен , почна да плаче неможеше да заспие, приметив дека си ги грчи нозете му ја ставив раката на мешето и осетив дека цревцата му гргорат, се смири и до утредента беше добар.Исто така приметив дека се исфрли и на лицето, како лишаи суво и рапавко иако и претходно знаеше така да са исфрли незнам дали е од кашичката. Следните денови си беше добар, но вчера пробав пак да му дадам но овој пат само оризови снегулки на Милупа што се прават со формула, реакцијата беше иста. Денес е повторно расположен и си јаде нормално, столицата не му е променета. Кој е вашиот совет? Да почекам уште време? И дали препорачувате да пробам да му дадам пробиотици? Ви благодарам однапред.
Никогаш на оваа возраст не сум дозволила дохрана кај моите пациенти.Секогаш почнуваме со 6 полни месеци.
Сега направете пауза,воведете пробиотик(Дарм флора 1 х 1/2 чајна лажичка дневно) едно месец-два,па потоа продолжете.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 18 Мај 2011 20:22 #136541

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
Maja wrote:
Здраво др. Лиде, само што се јавив да прашам која смена сте денес, сакавме да се видиме, но здравје дури од понеделник...додека се видиме да Ве прашам како можам да разликувам алергија со настинка кај мојата ќеркичка? Веќе некое време кашла, на гради нема ништо
(матичната не ѕирна). Овие денови навечер тешко спие од што и се собира шлајм. Од лекови и давам Змајац и мед со ленено семе и бел синап (како лек). Чај и бистри течности колку може.
Многу Ви благодарам :)
Место Змајацот дадете и сируп од Боквица со А+Д+Ц..другото останува исто.Многу солени капки Аqva Maris baby.бањање со многу топла вода,еукалиптус на градите.Топол поздрав и се гледаме.:)
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 20 Мај 2011 11:36 #136864

 • D-r Lidija Pazdrijan
 • D-r Lidija Pazdrijan's Avatar
 • Offline
 • ВИП
 • Теми: 769
 • Thank you received: 402
Mimi Petreska wrote:
Zdravo Doktorke! Da vi kazam deka sum daleku od vas, inaku ke dojdev licno da se iskonsultiram za mojov problem. Bevme na pedijatar no ne dobiv konkreten odgovor.
Klara e skoro 17meseci. Uste ja cicam, nekade okolu 2 pati vo denot (sabajle i navecer). PRoblemot e sto navecer koga ja cicam, mi zaspiva kaj mene vo krevet, i kako navika stanuva na sred nok i bara da se prefli povtorno kaj mene vo krevet za da cica. Iskreno, tolku sum izmorena i kolku i da sakam da prodolzam da ja cicam, krevam race. Kako da ja naucam da spie kaj nea vo krevet? I kako da ja odviknam od cice? Do dusa, denes za prv pat ja staviv da dremne preku den kaj nea, pa si zaspa so trista molenja, no navecer e druga pesna. Imate li nekoj sovet za mene, posto nemam kade na drugo mene da se obratam? Pozdrav golem do vas!
Mimi здраво...Навистина ми е жал што сте хронично ненаспани...Но,кај некои деца тоа се периоди кои спонтано поминуваат.Поточно како што се појавуваат,така исчезнуваат...Мој совет ви е да се стрпите уште малку и ќе видите дека се ке се нормализира.
Втора опција Мими се специјални кукли од платно кои го упиваат мирисот од мајката(значи се спие една вечер со куклата) и пота таа се става до бебенцето во креветче со што се стекнува кај малото чуство дека сте вие до него.Вреди да се обидете:OK:
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 20 Мај 2011 12:40 #136882

 • kiki
 • kiki's Avatar
 • Offline
 • junior
 • Теми: 510
 • Thank you received: 102
d-r Lide edno prasanje : dali dodeka doi majkata smee da jade jagodi zosto neli se poznati kako alergeni,pa se plasam deka mozebi bi se prefrlile i vo mlekoto i bi mozele da predizvikaat alergija kaj bebeto?
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на педијатријата 20 Мај 2011 13:50 #136910

 • Nin
 • Nin's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Majka!!!!
 • Теми: 172
 • Thank you received: 40
D-r Lidija Pazdrijan wrote:
Nin wrote:
Doktorke, kerka mi ne gi bendisuva kapkite BabyVit, sekako prbav da i gi davam, duri i koga gi stavam vo AM ne go pie, Espumisanot mnogu gi saka, no i niv izmesani so BabyVit ne gi saka, izglea ne saka vkus na portokal. Koi drugi multivitaminski kapki gi preporacuvate? Postojat li nekoi so vkus na banana?
Зошто пиете Baby-Vit:wtf: :wtf: Па вие имате само 2 месеци?:wtf: Не ви треба никава мултивитамнска профилакса.
Pa po preporaka na pedijatar od Remedika, a na pakuvanjeto od BabyVit pisuva deka se od 0+ meseci. Primetiv deka pedijatrite vo Makedonija nemaat unificirani stavovi za mnogu raboti, zoshto e toa taka? Mnogu ni e teshko nam roditelite da ne gi preispitame vasite soveti, bez razlika na doverbata, a mozam da zamislam kako vi e vam pedijatrite...
Темата е заклучена.

Најново на форумот

 • No posts to display.