Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме

ТЕМА: Стручни совети од областа на гинекологијата!

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 25 Окт 2011 03:19 #161044

• D-r Lidija Jurukovska
  • D-r Lidija Jurukovska's Avatar
  • ВИП
  • Теми: 114
  • Thank you received: 12
Ema23 wrote:
Prasanje do doktorkata,
Mi napravija pap test na prgled na koj bevme od rabota, rezultatatot bese SMG i ima sluz na stakloto da se povtori papot. Ne razbiram kako moze da ne se pregleda. Koga otidov na sledniot pap napraviv i tipizacija za HPV bidejki sakav da proveram i so toa da si bidam cista, iako na papot nema dijagnoza HPV. Grloto mi e cisto mi rece doktorkata. Ve molam za strucno mislenje sto znaci SMG i od sto nastanuva toa i dali imapovrzanost so vospalene na besika bidejki imam kamcinja i sega se lecam od vospalenie na besika. I kolkavi se sansite da bide negativna hpv tipizacijata koja ja odnesov vo manu.
Vi blagodaram
Pozdrav
Se nadevam deka skriningot bil vo red
Последна промена: 25 Окт 2011 07:09 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 05 Дек 2011 15:14 #168743

• D-r Lidija Jurukovska
  • ВИП
NONE-BT wrote:
Здраво Др.Лиде,

1,последна менструација имав на 03,09, кон крајот на Септември настинав и се напив 3 пакетчиња ферфекс, а веќе сум била бремена, непланирано. дали ќе има некои последници по плодот пиењето на ферфексот?
2,Првата бременост освен ехо прегледите не направив никакви дополнителни испитувања. Бебето имаше жолтица долго време па на резултатаите од микробиологија излезе дека додека сум била бремена сум фатила рубелла и цитомегаловирус па од мене и бебето и поради тоа требаше подолго време за да се избори жолтицата. Кои тестови се прават во бременост за да не се случи ова повторно во оваа бременост?
3,Јас сум А- крвна група, ќерка ми е А+ и после царскиот примив инекција. Дали има некои тестови што ќе треба да ги правам во оваа бременост?

Pokraj eho pregledite, vazni se i mikrobioloshkite brisevi i urinokulturata koi se pravat dva pati i brisevite za GBS 2-3 pred poroduvanjeto. Za vas dopolnitelno treba da se napravi Coombs test i da se primi Amp. Partobilin vo 28 g.n. i posle poroduvanje zavisno od Rh faktorot na bebeto. Vo tekot na samoto vodenje na bremenosta, kje se vidi dali treba dopolnitelni isleduvanja...
Последна промена: 05 Дек 2011 15:47 by Big Sister. Причина: citat
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 05 Дек 2011 15:23 #168746

• D-r Lidija Jurukovska
  • ВИП
taci831 wrote:
zdravo dr. i fala mnogu na odgovorot uste se nema nisto sluceno eve 1 godina kako nemozam da ostanam trudna pred 1 nedela pravev mikrobiologija i se bese vo red samo mi pokaza kandida ve molam da mi kazete nekoj lek za nea, e vaka pri pravenje na pap test i mikrobiologija custvuvav bolki i doktorkata mi rece deka mi bile stesneti kanalite a mozebi i zapiseni,a koga dobivam minstruacija nemam bolki,
Candidata se leci so caps. Diflazon od 150 mg-i vie i soprugot, a vecerta prodolzuvate so vag. Canesten 3, po edna navecer i po moznost da ne stanuvate vo tekot na nokjta. Bolkite ne bi mozela da vi kazam od kade poteknuvat, a objasnuvanjeto so zapushenite kanali ne mi e mnogu jasno...
Последна промена: 05 Дек 2011 15:48 by Big Sister. Причина: citat
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 05 Дек 2011 15:27 #168748

• D-r Lidija Jurukovska
  • ВИП
sanja123 wrote:
Ve molam za uste eden odgovor,
kade kaj nas se pravi(pokraj privatno) operativen zafat za hidrosalpinks?
Od sto moze da nastane istiot, dali moze od Cezareaa?
I dali po operativen zafat, ke moze da nastane bremenost na toj jajnik?

Mnogu vi blagodaram!
Najprvo da rascistime nekolku osnovni raboti. Hidrosalpinx snaci bolest na tubite i ne e povrzano so jajnikot. Intervencijata ( Laparaskopija ), za proverka na sostojbata na tubite i jajnicite se pravi na Klinika osven vo privatnite bolnici. A pricina za takvata sotojba e najcesto infekcija
Последна промена: 05 Дек 2011 15:49 by Big Sister. Причина: citat
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 05 Дек 2011 15:29 #168749

• D-r Lidija Jurukovska
  • ВИП
sanja123 wrote:
Doktorke, ve molam za odgovor,

KOj denovi se najplodni, ako imam redoven ciklus na 30 dena, i istiot trae 4 dena. I kolku cesto treba da se ima odnos za pogolema verojatnost za bremenost, na 24, 48 casa?

Vi blagodaram,
Kaj vas ovulacijata najverovatno nastapuva 14-16 den od ciklusot. Odnosite najdobro da bidat od 10 do 16 den, na 2-3 dena
Последна промена: 05 Дек 2011 15:49 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 05 Дек 2011 15:31 #168750

• D-r Lidija Jurukovska
  • ВИП
srculence wrote:
Zdravo doktorka,
sakam da prasam posto i samata veke neznam,mi doaga na 24dena ili eventualno na 25den mesecen ciklus.
Posleden pat mi dojde na 3O sep. i eve sega mi kasni nekolku dena,osetliovi gradi,imam macnini i osetlivost na nekoi mirisi i hrana,postojano sum gladna i mnogu mi se jade kiselo :) popladnevo napraviv test za bremenost i bese negativen,mu se javiv na mojot opst dokotor da proveram krv ama mi rece da pocekam do ponedelnik i ako nema nisto togas da zakazam kaj ginekolog da me vidi da ne se raboti za vonmatericna bremenost.Kolku e verojatnosta testot da ne bil validen ako se raboti za vonmatericna bremenost?

validnosta na testot ne zavisi od toa kade e bremenosta. A postoi moznost za lazno negativen rezultat ili e prerano napraven. Do sega veruvam e rascistena situacijata
Последна промена: 05 Дек 2011 15:52 by Big Sister. Причина: citat
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 05 Дек 2011 15:32 #168751

• D-r Lidija Jurukovska
  • ВИП
taci831 wrote:
zdravo dr imam edno prasanje do vas vaka maz mi pravese spermogram kaj mojot maticeg gin.i rezultati se pokazaa dobri me interesira dali i koga ke pravime vo klinika ke bidat isti ili pak na klinika se ispituvaat na dr. nacin fala
principot na ispituvanje e ist, bi vi preporacala da go napraviye na GAK ili Histologija
Последна промена: 05 Дек 2011 15:51 by Big Sister. Причина: citat
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 05 Дек 2011 15:34 #168752

• D-r Lidija Jurukovska
  • ВИП
Nikolina008 wrote:
Почитувана докторке и јас имам едно прашање за вас.
На резултатот од ПАП тестот имам заокружено атипични плочести клетки или АСКУС. Од страна како препорака стои биопсија. Покрај ова на вчерашната колпоскопија се виде и дека имам мало воспаление на грлото на матката.
Како причина за воспаленитое докторот ми рече дека е некоја инфекција. И ми предложи лекување со ласер и за инфекцијата и за атипичните клетки. Потоа ми рече дека се работи за реверзибилен процес и дека може само од себе да се повлече и исчезне. Поради ова јас одлучив да чекам, односно да направам повеке анализи. Затоа побарав да ми земе брис за ХПВ и сабајлево го пратив во МАНУ. Ако е позитивен ке се лекувам веднаш но ако е негативен а сеуште има некое воспаление дали веднаш да се лечам ласерски или е подоро да се направат микробиолошки испитувања, да се провери од што е таа инфекција/воспаление, да се санира причинителот а дури потоа последиците.

Мислам дека е важно да споменам и дека пред да ми земат брис за пап, јас имав многу јака кандида, со печење, јако црвенило и сите други непријатности со неа. Ставав Канестен вагиналети и испив една капсула дифлуконазол. После два дена од последната вагиналета докторот ми зеде брис.

Малку е долг постов но додека да ја објаснам целата ситуација. Се надевам дека добро објаснив...Однапред сум Ви многу благодарна за вашиот одговор.

prvo da se zemat mikrobioloshki brisevi, pa da se povtori PAP-ot. ne brzajte so intervencija
Последна промена: 05 Дек 2011 15:53 by Big Sister. Причина: citat
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 08 Дек 2011 10:35 #169470

• Фруктоза
  • Фруктоза's Avatar
  • new born
  • Теми: 26
  • Thank you received: 5
Ве молам за совет:
во 18 недела сум од бременоста, притисокот ми е стално низок, пример 90/60. Дали е здраво да пијам чашка вино (бело или црвено?) и друго прашање, дали треба да пијам нешто за заштита на моите заби? Моментално пијам по препорака на мојот м.г. Centravit prenatal. Поздрав
Темата е заклучена.

Doktorke ve molam za odgovor 13 Дек 2011 23:08 #170649

• ivanna
  • ivanna's Avatar
  • new born
  • Теми: 2
Se porodiv so carski rez pred 1 mesec i ponekogas stomakot mi e ponaduvan od obicno.Dali ima pricina za zagrizenost ili e normalno,i koi ispituvanja bi trebalo da gi napravam za da utvrdam dali e se vo red? Blagodaram
Темата е заклучена.

Ре: Doktorke ve molam za odgovor 25 Дек 2011 16:45 #172664

• jasne
  • jasne's Avatar
  • new born
  • Теми: 47
zdravo doktorke bremena sum 18 nedela na posledniot pregled mi bese kazano deka plodova voda imalo no mozelo uste malku da ima tsmi bila namalena no deka bebeto dobro se razviva baram sovet od vas sto treba da prevzemam.Odnapred blagodaram
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 25 Дек 2011 16:46 #172665

• kiki riki
  • kiki riki's Avatar
  • new born
  • Теми: 115
  • Thank you received: 2
zdravo dr. Lide ne sum sigurna dali prasanjevi e za ovaa tema, imeno meve veke dve nedeli mi se javuva neprijatna mirizba od gradite, dali se hormoni ili????
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 29 Дек 2011 04:55 #173248

• Хава
  • Хава's Avatar
  • new born
  • Теми: 182
  • Thank you received: 103
Докторка,
Дали е неопходно да се прима Рогам во 28 недела во втора бременост,после уреден коомбс и примена една иста таква после прв порогај???и зошто???
однапред благодарам
M.2007
A.2012
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од гинекологија 29 Дек 2011 09:53 #173341

• Acki4ka
  • Acki4ka's Avatar
  • new born
  • Теми: 3
  • Thank you received: 1
Bremena sum 28 nedela a postelkata sodrzi kalcifikati koi odgovarale na 32 nedela od bremenosta.Koi se pricinite za pogolemo kolicestvo na kalcifikati i koi se posledicite od niv?
Последна промена: 29 Дек 2011 16:32 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од гинекологија 02 Јан 2012 23:21 #173760

• Morbid
  • Morbid's Avatar
  • new born
  • Теми: 1
Здраво.

Имам неколку проблеми. Мојот последен период беше во септември месец, од тогаш сеуште немам добиено. Бев на гинеколог, и на ехо ми пронајдоа полицистични јајници. Ме пратија на хормонални испитувања, сомневајќи се во тоа дека лачам тестостерон повеќе од колку што би требало (мрсна кожа и коса, акни, како и зголемена влакнесност иницираа на тоа). Моето прво прашање е, колку ова би влијаело во иднина доколку сакам да останам бремена? Фактот дека јајце-клетките не достигнуваат фаза на зрелост, причина поради која докоторот ми рече дека се појавуваат полицистичните јајници, би можеле да бидат голема пречка?

Вториот проблем е тоа што пред некоја недела после долга сексуална апстиненција, имав однос. За време на односот сетив грчење во пределот на матката и на левиот јајник каде подоцна ми беше дијагностицирана цистата, болка во вид на грчење и подуеност. Едноставно, не можев да се исправам, морав да лежам. При промена на позицијата во мисионерска, болката скоро и да се намали. Ден-два после тоа ми се појави преголема потреба за мокрење, тегоби, како „влечење“ на мочното ќесе, чувство на недомокреност, неугодност при крајот на мокрењето, и малку крв при бришење после уринирање, и по мало пецкање, исто на крајот на уринирањето. Пробав со народна медицина,топло бело вино на влошка, и осетив благо подобрување. Дали ова значи инфекција или преладеност на јајниците/мочните патишта? Дали овие две работи се поврзани меѓу себе? Какви лекарства ми препорачувате?

Фала најмногу.
Последна промена: 02 Јан 2012 23:28 by Morbid.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 03 Јан 2012 10:42 #173790

• diki
  • diki's Avatar
  • new born
  • Теми: 34
  • Thank you received: 10
zdravo doktorka
se nadevam deka brzo ke mi odgovorite i odnapred vi blagodaram za odvoenoto vreme
bremena sum 36 nedela na poslednata kontrola toa e pred 1 nedela doktorot vide deka deka postelkata mi e zrela 2 stepen so kalcifikati pa me isprati za Sk na dopler ova e rezultatot od dopler:
menstrualna starost 36+5 dena ( menstrualen ciklus na 33 dena) biometriski odgovara na 34+3 gn. OPV namaleno kolicestvo. postelka na preden zid so mnogu lakuni i kalcifikati. glavicna prezentacija. RI na umbilikalna arterija 0,79, a na mesta AEDF. protok vo a.c.m. ureden, protok vo a.uterina desno naod ureden, levo patolo[ki zapis. dolzina na cc izmerono so vaginalna sonda 1,8 sm.
kaj maticniot pravam ctg na 2 dena kade tonovite na bebeto pokazuvaat blaga taikardija koja ode max do 170 koga bebeto mrda.
vie sto bi me sovetuvale i ako moze da mi go pojasnete naodot od doplerot kolku e steten za bebeto ako se prodolzi so bremenosta regularno?
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 16 Јан 2012 12:04 #175318

• mamma
  • mamma's Avatar
  • new born
  • Теми: 9
Zdarvo doktorke,me interesira dali e mozno pred mesntruacija da se pokaci telesnata temperatura.Nekako vo posledno vreme primetuvam deka nekolku dena pred menstruacija mi se pokacuva temperaturata 36.8-37.3.Dali e toa vo red?Inaku ciklusot mi e na 26-28 dena.Pozdrav!
Последна промена: 16 Јан 2012 12:09 by mamma.
Темата е заклучена.

Стручни совети од гинекологија 16 Јан 2012 19:59 #175382

• elena4
  • elena4's Avatar
  • new born
Сакам да прасам
Имав незаштитен однос неколку дена(3 дена) пред да ми дојде циклусот.По тиа 3 дена ми дојде нормален циклус и сега дали треба да го чекам наредниот циклус да се осигурам од мозна бременост?
Благодарам однапред оцекувам одговор.
Последна промена: 16 Јан 2012 20:06 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 01 Фев 2012 08:23 #177604

• D-r Lidija Jurukovska
  • ВИП
se nadevam deka bremenosta uredno zavrshiladiki wrote:
zdravo doktorka
se nadevam deka brzo ke mi odgovorite i odnapred vi blagodaram za odvoenoto vreme
bremena sum 36 nedela na poslednata kontrola toa e pred 1 nedela doktorot vide deka deka postelkata mi e zrela 2 stepen so kalcifikati pa me isprati za Sk na dopler ova e rezultatot od dopler:
menstrualna starost 36+5 dena ( menstrualen ciklus na 33 dena) biometriski odgovara na 34+3 gn. OPV namaleno kolicestvo. postelka na preden zid so mnogu lakuni i kalcifikati. glavicna prezentacija. RI na umbilikalna arterija 0,79, a na mesta AEDF. protok vo a.c.m. ureden, protok vo a.uterina desno naod ureden, levo patolo[ki zapis. dolzina na cc izmerono so vaginalna sonda 1,8 sm.
kaj maticniot pravam ctg na 2 dena kade tonovite na bebeto pokazuvaat blaga taikardija koja ode max do 170 koga bebeto mrda.
vie sto bi me sovetuvale i ako moze da mi go pojasnete naodot od doplerot kolku e steten za bebeto ako se prodolzi so bremenosta regularno?
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 01 Фев 2012 08:31 #177607

• D-r Lidija Jurukovska
  • ВИП
da, sosema normalno
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 02 Фев 2012 20:42 #177983

• luna986
  • luna986's Avatar
  • new born
Почитувани,
Имам еден проблем,имам 25 години, редовен циклус,пред три недели, третиот ден од кога ми заврши циклусот имав ризичен однос со партнерот,односно неколку пати партнерот сврши во мене.По 10 часа испив таблети microgynon 3x2 на секои 12 часа. Сега веќе два дена ми касни за прв пат , бидејќи секогаш имам редовни циклуси на секои 28 дена. Неколку пати во текот на неделата имав симптоми како за пред добивање тежина во јајниците,акни на лицето,но не добив.Ве молам за брз одговор дали може и покрај што ги испив таблетите да сум бремена???Ви благодарам однапред!
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 12 Фев 2012 14:49 #180175

• d.b.
  • d.b.'s Avatar
  • new born
zdravo doktorka
pravev pap mi pokaza cin 1 i da napravam triptizacija na HPV, rezultatite bea visoko rizicen HPV 33 ... ke ve molam za sovet sto ponatamu , kakva terapija ili dopolnitelni ispituvanja.
mnogu sum zagrizena ke ve molam za odgovor ....Vi blagodaram
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 16 Фев 2012 08:50 #181009

• mamma
  • mamma's Avatar
  • new born
  • Теми: 9
Здраво докторке!
Пред 1 мес имав уринарна инфекција и пиев 2 дози Цеитерал.З време на тоа почна да ми се појавува печење и чешање околу вагината.Во исто време добив и менструација.По два дена од завршувањето имав однос и мн ме чешаше и печеше за време на односот и кога се избришав на тоалетот имав бледа крв.После кога се миев не можев да се допрам,вагината ми изгледаше поттечена и црвена.Кога отидов на гинеколог ми рече дека грлото на матката изгледа точкасто,најверојатно поради воспаление.На вагинално ехо рече дека се е во ред.На едниот јајник имав зрел фолкиул и докторот рече дека цервиксот може да даде точкаст изглед и поради овулација.Примав ваг.Нео пенотран форте-по 1 навечер и исцедокот и чешањето ми се среди.
Во меѓувреме стаса резултатот од Пап на кој е установено ХПВ и кандида.Докторот ми препорача фолна кисленина и витмаини,па по 3-4 мес на контрола со мислење дека треба 2-3 пати да се појави ХПВ па да се прави типизација.
Ве молам за ваше мислење и извинете задолгиот пост.ПОЗДРАВ И СЕКОЕ ДОБРО.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 02 Мар 2012 18:09 #185618

• caci
  • caci's Avatar
  • new born
  • Теми: 12
Pocituvana doktorke Zdravo
ve molam za pomos imam mnogu belo pranje pravev pap test mi najdoa kandida ve molam za pomos sto da koristam nekolku pati imam stavano kanesten3 no ne mi pomaga isto kako da ne sum stavila ve molam za pomos osekam i nesto deka ne e vo red vnatre so matkatate molam za pomos.
Odnapred vi blagodaram
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од областа на гинекологијата! 03 Мар 2012 04:59 #185676

• Big Sister
  • Big Sister's Avatar
  • Супер администратор
  • Soul Sister
  • Теми: 7860
  • Thank you received: 5646
Соработката е завршена!
„Кога ќе пораснам, ќе станам пилот на ракета и ќе те земам тебе, ќе те однесам гоооооре високо, да ги видиш ѕвездите и облачињата, што ги сакаш, за да ги допреш.„...
Темата е заклучена.

Најново на форумот

• No posts to display.