Добродојде, Гостин
Username: Лозинка: Secret Key Запомни ме
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

ТЕМА: Стручни совети од ортопедија II

Ре: Стручни совети од ортопедија II 17 Окт 2012 02:38 #217836

 • Д-р Хаџи Антоновски
 • Д-р Хаџи Антоновски's Avatar
Katerina81 wrote:
Добар ден докторе..имам и јас едно прашање.

Девојчето ми има годинка и 3 недели. Прооде на 11 месеци, пред тоа се пушташе низ дома ама кратки релации кревет-стол и сл. ама со 11 си прооде стабилно по дома....а сега веќе си оди и убаво надвор, шетаме низ парк нема гајле си оди баш стабилно, ретко паѓа...и да се затетерави се исправа одма и си продолжува...значи стабилна е ептен.
Она што ме мачи е што приметувам дека со десното стапало само гази навнатре, не оди напред стопалото нормално туку навнатре. Си гази и нормално ама 90% го витка навнатре. Само десното со левото ок си гази.
Е сега бевме на ортопед на 10 месеци тогаш не беше проодена уште, па ни рече дури на годинка и пол да одиме , па незнам во меѓувреме што да правам.
Дали има место за паника, дали е се уште тазе проодена и и се формира одот?
Прооде боса по дома, за надвор користиме цицибан од пеко со мноогу мала влошка внатре...доам е нон-стоп само по чорапчиња. А чудно па дома кога е боса ја приметувам дека си оди поубаво, право ,нормално. НАдвор ја витка навнатре.
Што мислите вие, да одиме ли порано на преглед, треба ли да се реагира бргу или е рано за некоја прогноза?

Благодарам,пријатен ден!
Здраво Катерина,

Ако детето станува од среде соба само без да се придржува за ништо тогаш е време за контролен преглед на ортопед. Ако добро те разбирам , со газењето према внатре причина за истото е колкот односно свртувањето на истиот према внатре, тоа е во прашање генетика не дека ти нешто лошо си правела во развојот на детето. За совет што треба да се прави сепак од кога ке се прегледа детето од страна на стручно лице.
Ако си го приметила да седи како жапче не дозволувај и понатака да го прави тоа терај го да седи турски само тоа да биде низ игра затоа што ако е наредба нема да го почитува.

Многу поздрав
Последна промена: 17 Окт 2012 04:05 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од ортопедија II 17 Окт 2012 02:43 #217837

 • Д-р Хаџи Антоновски
 • Д-р Хаџи Антоновски's Avatar
Annabel Lee wrote:
Моето девојче има 5 години и почна да вози ролерки. Дали може тоа да доведе до искривување на ноџињата?
Здраво Анабел,
Прво зависи од конституцијата на детето, второ дали ги вози како што треба ролерите, многу е битно некој да ја советува како правилно се возат ролери бидејки не правилното возење може за направи проблем.
Многу поздрав
Последна промена: 17 Окт 2012 04:00 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од ортопедија II 17 Окт 2012 09:21 #217950

 • Д-р Хаџи Антоновски
 • Д-р Хаџи Антоновски's Avatar
Alisa* wrote:
Pozdrav od mene
moeto prashanje e za moeto bebe...ima 2 nedeli..saka da spie stomace na stomace so mene(taka polesno mu pominuvaat grcevite)i po cel den taka sedime,setame..Dali moze da dojde do nepravilen razvoj poradi ovaa fetus polozba?kolku casa na den bi bilo vo red vaka da bideme bez da ima posledici vo razvojot?

Zdravo Alisa,

Nema nisto poubavo od toa bebeto da spie vo pregratka kaj majkata :) nema nikakov problem da ima vo razvojot, uzivajte zaedno vo momentoto oti brzo ke porasne pa nema da saka veke tamu da spie :)

Mnogu pozdrav
Последна промена: 15 Ное 2012 16:10 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од ортопедија II 17 Окт 2012 10:10 #217956

 • Д-р Хаџи Антоновски
 • Д-р Хаџи Антоновски's Avatar
jasmina 25 wrote:
Zdravo Doktore
mojot sin ima godina i deset meseci i me interesira dali treba da pocnam da mu davam od d3 kapkite ili ribino maslo?i po kolku da mu davam?
pozdrav
Zdravo Jasmina,

Mozes slobodno da mu davaas d vitamin ili ribino maslo vo zimskiot period, ako davas plivit d3 5 kapki ili vigantol 2 kapki. Plivit d3 mora da go menuvas sisenceto na ssekoi 3 nedeli bez razlika dali si go potrosila. Se razbira dokolku go vadis deteto dovolno nadvor i na sonce mozes da ja prepolovis dozata . Ova vazi samo za deca postari od 18 meseci zza vo zimskiot period .
Последна промена: 15 Ное 2012 16:02 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од ортопедија II 01 Ное 2012 05:56 #219712

 • Д-р Хаџи Антоновски
 • Д-р Хаџи Антоновски's Avatar
betavitevit wrote:
Поздрав и од мене,
Моето девојче за 2 месеци ќе прави 4 години а сеуште при одење стапалата ги врти навнатре.Дали има простор за загриженост или не?
Благодарам.

Nema nikakva zagrizenost no sepak treba da bide poglednato od strucno lice za da ne se propusti nesto . najcesto problemot e genetski vo samite kolkovi no sepak treba da se proveri.
Последна промена: 15 Ное 2012 15:58 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од ортопедија II 15 Ное 2012 10:28 #221491

 • Д-р Хаџи Антоновски
 • Д-р Хаџи Антоновски's Avatar
Stefanovska wrote:
Почитуван Докторе,
Имам две прашања за Вас
Првото е за нашето бебенце, кое е родено на 15.08.2012 година, на два месеци го носевме на ортопед, и наодот е алфа аглите десно се 71, лево 69, додека бета аглите десно 63, лево 61. Ни препорачаа да ставаме широко повивање и контрола по 2 месеци. Бидејќи ова ни е трето дете, јас на првите две им немам ставано чирок повој од причина што ортопедот кој ги контролираше прво не ни го пропорача, иако во родилиштето за првото дете ни го препорачаа(тоа е 5 години, со образложение од страна на ортопедот дека и кога би имало некој преоблем широкиот појас нема да го реши, и дека пелената е доволна за правилен раст на колковите. Овој пат поради наша немарност не си закжавме кај истиот ортопед затоа решивме да го однесеме кај друг, па за следната контрола кај нашиот.
Сега сме во недоумица што да правиме, иако поминаа десетина дена откако бевме на преглед уште му немам ставено широк повој, па би сакала да го чујам Вашето мислење.

Второто мое прашање е која е најдобра антирахитична терапија и до која возраст треба да се користи. На најголемото минатата зима му даваме Басетс, мултивитамински таблетиа пред тоа рибино масло после Вигантолот, потоа перлите на Алкалоид , а средното сега има 1 година и 8 месеци, и има пиено само Вигантол, сакам да им давам она што е најдобро, па би Ве замолила за совет.

Ви благодарам многу

Здраво Стефановска,

Значи како што вика поговорката сто доктори сто мислења, затоа кога ке си одберете еден и му верувате држете се до тој, не прашувајте повеке затоа што само повеке ке бидете збунети, Моето мислење на широкиот повој го имам напишано на првата страна од овие стручни совети.
А во врска со антирахитична терапија од пишувањето мислам дека повеќе ве интересира превентивна терапија, така да било кој од наведените препарати ке ви заврши работа но најважно од се е да не заборавите да ги вадите децата надвор за да може организмот сам да го синтетизира витаминот.
Многу поздрав
Последна промена: 15 Ное 2012 15:59 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од ортопедија II 15 Ное 2012 10:37 #221493

 • Д-р Хаџи Антоновски
 • Д-р Хаџи Антоновски's Avatar
orhideja wrote:
Pocituvan doktore,
Visoka sum 163 cm i teska 55kg. Postojano kupuvav cevli broj 38 ama i postojano bev so toa cuvstvo kako da mi seta stapaloto vo obuvkata. Letovo kupiv konduri 37 i se pojavi prpblem pocnav da cuvstvuvam bolka vo levoto stapalo. Tolku mi bese neudobno sto edvaj do doma stignuvav. Si rekov kolku nekvalitetni cevli, najverojatno so fabricka greska. Gi spakuvav i veke ne gi oblekov. Sega kupiv povtorno 37 ama poskapi i licat na pokvalitetni. Pak istiot problem, po podolgo nosenje, custvuvam bolka vo zglobot na palecot na levata noga, kako bodezi. Desnata mi e super udobna. Sega se prasuvam dali e mozno levoto stapalo da mi bide pogolemo od desnoto( dali e vozmozno do taa mera da nosam razlicen broj) ili se raboti za nekoj zdravstven problem poradi koj moram da posetam ortoped za da vidi dali zglobot na palecot vo koj ja cuvstvuvam bolkata e problemot. Ne bi sakala i ovie cevli da gi "frlam" pa se prasuvam dali moze da dobijam dopolnitelno nekoj deformitet na stapaloto.
Sakam samo da napomenam deka 99% od vremeto sum vo patiki i spomenatite konduri mi se so stikla od 3 - 4 cm.(dali tuka e problemot?) Blagodaram odnapred za odgovorot

Здраво Орхидеја,

Проблемот може да биде и од обувките а секако дека може и да има и нееднаквост во стапалата.
Така да мора да се последне и да се види што е , вака не би можел да ти помогнам.

Многу поздрав
Последна промена: 15 Ное 2012 16:01 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Pe: Стручни совети од ортопедија II 03 Дек 2012 11:47 #224202

 • Д-р Хаџи Антоновски
 • Д-р Хаџи Антоновски's Avatar
Big Sister wrote:
DanceDance wrote:
Zdravo Doktore
Bev na ortoped vo Negotino,ovde doaga eden ortoped od Veles(Kire Markovski),mi rece deka imam malo iskrivuvanje na opaskata,dijagnoza cocidimia ili nesto taka(momentalno ne se sekavam tocno)pa mi rece da probam so fizikalna terapija,ako ne mi pomogne imalo nekoi inekcii koi se stavale direktno tamu mislam kade sto boli(na opaskata).Mi rece deka ne e debelo crevo zosto toj me cepkase na koskata i mi rece deka ako e crevoto toj nema da ja custvuva koskata (ili prslenite :jok: ili sto ima tamu).Inaku na ginekolog redovno odam i se e vo red.Dali moze nesto poveke da mi kazete za toa.Blagodaram za sovetot da odam na ortoped,malku mi olesna na dusata :) Pozdrav

ова прашање чека одговор :)

Не сум го приметил, тоа е воспаление на тртната коска, покрај тоа што ти препишал ортопедот олеснително би ти би ти било да направиш едно геврече од сунгер, така да кога ке седиш теретот на оптеретување да не биде на тртната коска. Практично да се растерети со тоа што тежината ке премине на страните од задникот.

Многу поздрав
Последна промена: 22 Јан 2013 09:05 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од ортопедија II 22 Јан 2013 07:26 #230228

 • Girl*****
 • Girl*****'s Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 56
 • Thank you received: 1
 • Карма: 1
Почитуван Докторе
Ќе ве замолам за помош . Имам две и пол месечна ќерка која вчера беше прв пат однесена на ортопед . Аглите на двата колка се следниве: Лево 67 и49 - 1а по Граф , десно 69 и 47 класифициран како 1б по Граф. Јас до вчера не ставав широк повој меѓутоа заради десниот колк ми рекоа одма задолжително да почнам . прашањето е дали овој колк заслужува нешто повеќе од широк повој и дали воопшто нешто превентивно би делувал истиот зашто бебнцето е склоно кон повраќање па кога лежи е со главата надолу заради подигнатото газе нели на рамна подлога и е уште потешко . Пробавме да дигнеме душек меѓутоа она доста претка па се лизга надолу па заради тоа почна да спие во релаксатор под агол од 45 степени што мене не ми се допаѓа многу зашто ако си ги рашири рачињата пола раче и виси .И уште едно прашање и давам вигантол по 1 капка и бебивит по 6 капки ( д3 10 микрограми на 1 мл ) бебивитот ми е препорачан од родилиште ,а е на вештачка исхрана со хип комбиотик чија содржина на вит Д е 1,2 микрограми на 100мл мелко а она пие околу 800 -900 мл за 24 часа дали е потребно вигантолот да се зголеми ?
Последна промена: 22 Јан 2013 07:32 by Girl*****.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од ортопедија II 18 Фев 2013 14:47 #232954

 • Д-р Хаџи Антоновски
 • Д-р Хаџи Антоновски's Avatar
Girl***** wrote:
Почитуван Докторе
Ќе ве замолам за помош . Имам две и пол месечна ќерка која вчера беше прв пат однесена на ортопед . Аглите на двата колка се следниве: Лево 67 и49 - 1а по Граф , десно 69 и 47 класифициран како 1б по Граф. Јас до вчера не ставав широк повој меѓутоа заради десниот колк ми рекоа одма задолжително да почнам . прашањето е дали овој колк заслужува нешто повеќе од широк повој и дали воопшто нешто превентивно би делувал истиот зашто бебнцето е склоно кон повраќање па кога лежи е со главата надолу заради подигнатото газе нели на рамна подлога и е уште потешко . Пробавме да дигнеме душек меѓутоа она доста претка па се лизга надолу па заради тоа почна да спие во релаксатор под агол од 45 степени што мене не ми се допаѓа многу зашто ако си ги рашири рачињата пола раче и виси .И уште едно прашање и давам вигантол по 1 капка и бебивит по 6 капки ( д3 10 микрограми на 1 мл ) бебивитот ми е препорачан од родилиште ,а е на вештачка исхрана со хип комбиотик чија содржина на вит Д е 1,2 микрограми на 100мл мелко а она пие околу 800 -900 мл за 24 часа дали е потребно вигантолот да се зголеми ?
Zdravo,
prvo izvinete sega vidov deka ima prasanje na forumot. Znaci za stavot okolu sirokiot povoj ne mozam da se mesham na kolegata sto go gledal, zatoa sto toj si odgovara za toa dete. Ako ve sovetuval deka deteto treba da nosi sirok povoj treba da nosite . Kolkovite skoro sekogas od polos stepen odat vo podobar bezz tretman no ima eden mal procent koj go pravat sprotivnoto i zatoa kako preporaka vi go dal kolegata sirokiot povoj (se razbira treba i sirokiot povoj da znaete kako da go stavite zosto ako gresno se stava moze da pravi poveke steta nego dobro). A za vitaminite bi go isfrlil bebivitot i bi daval po 2 kapki vigantol.
Mnogu pozdrav.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од ортопедија II 19 Фев 2013 05:37 #232998

 • Хава
 • Хава's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 182
 • Thank you received: 103
 • Карма: 0
Почитуван,
Имам синче од 5 год. кое во последно време се жали на болки во коленцата и коските од колената до долу ,до глуждовите.Испитавме алкална фосфатаза,излезе 527(горна граница е 306),и калциум во серум кој е на горна граница.Тој е доста извишен периодов, има 117 см и 21 кг за негова возраст.Добив објаснување од доктор дека високата вредност на АЛФ е резултат на периодот на раст,а болките се јавуваат поради побавното врзување на мускулното ткиво.Што ќе ми кажете за овој мој проблем преку вашето долгогодишно искуство???Инаку да кажам дека нема отоци и црвенила на колената,се` изгледа нормално,пие А+Д3 витамини и одсекогаш е бил заштитен со Д-вит,дали преку вигантол или рибино масло.(сакам да кажам дека редовно во зимските периоди му додавам Д витами во исхраната.Што ке ме посоветувате?
Однапред благодарам
M.2007
A.2012
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од ортопедија II 11 Мар 2013 10:07 #234611

 • Д-р Хаџи Антоновски
 • Д-р Хаџи Антоновски's Avatar
Здраво ,

Немало потреба воопшто да испитувањ АФ, таа нормално е да е покачена кога детето расте,коските растат многу побрзо од меките ткива (мускулите тетивите и нервите ) поради нивното оптегнување, се јавува лесна болка сепак кога има болка пожелно е детето да намали со активноста. Но сепак мора да се направи ортопедски преглед и доколку има индикација за воспаление на колкот да се направи и ехо на колкови . Затоа што тоа многу често колкот може да боли во коленото.
Многу поздравХава wrote:
Почитуван,
Имам синче од 5 год. кое во последно време се жали на болки во коленцата и коските од колената до долу ,до глуждовите.Испитавме алкална фосфатаза,излезе 527(горна граница е 306),и калциум во серум кој е на горна граница.Тој е доста извишен периодов, има 117 см и 21 кг за негова возраст.Добив објаснување од доктор дека високата вредност на АЛФ е резултат на периодот на раст,а болките се јавуваат поради побавното врзување на мускулното ткиво.Што ќе ми кажете за овој мој проблем преку вашето долгогодишно искуство???Инаку да кажам дека нема отоци и црвенила на колената,се` изгледа нормално,пие А+Д3 витамини и одсекогаш е бил заштитен со Д-вит,дали преку вигантол или рибино масло.(сакам да кажам дека редовно во зимските периоди му додавам Д витами во исхраната.Што ке ме посоветувате?
Однапред благодарам
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од ортопедија II 15 Мар 2013 19:01 #235010

 • maja6252
 • maja6252's Avatar
Doktore,za vreme na poroduvanjeto na kerka mi i go povredile nervot na levoto rakice onoj kaj ramoto,i ne ja kreva voopsto,a dolu vo sakata ja stega i ja vrti.ima samo 2 nedeli,a veke 9 dena odime na fizikalno kade i pravat 10 minutni masazi,a doma jas prodolzuvam so masazi.Koga bi mozela da ocekuvam razultati.pozz i odnapred Vi blagodaram
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од ортопедија II 21 Мар 2013 06:42 #235389

 • Д-р Хаџи Антоновски
 • Д-р Хаџи Антоновски's Avatar
maja6252 wrote:
Doktore,za vreme na poroduvanjeto na kerka mi i go povredile nervot na levoto rakice onoj kaj ramoto,i ne ja kreva voopsto,a dolu vo sakata ja stega i ja vrti.ima samo 2 nedeli,a veke 9 dena odime na fizikalno kade i pravat 10 minutni masazi,a doma jas prodolzuvam so masazi.Koga bi mozela da ocekuvam razultati.pozz i odnapred Vi blagodaram
Здраво,
Парезата на нервот е настаната или од повреда при породување или од неправилно ставање на вакцина.
Зависи од зафатеноста на нервот за времетраењето на опоравувањето. Сепак треба да се провери да не се работи за скршеница на клавикула или некоја друга повреда. Следети ги советите за вежби од физијатарот.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од ортопедија II 29 Мар 2013 16:10 #235984

 • Д-р Хаџи Антоновски
 • Д-р Хаџи Антоновски's Avatar
maja6252 wrote:
kako mozam da znam kolkava e ostetenosta na nervot,dali postoi nekavo snimanje,i dali postoi nekade operacija za ova,nemora kaj nas moze i vo stranstvo.molam za pobrz odgovor i odnapred Vi blagodaram

Zdravo Maja,

Sega za ovaa vozrast mora da gi naucis vezbite za razmrduvawe na zglobovite, toa e najvazno da go pravis zatoa sto ako ne se dvizat zglobovite se pojavuvaat kontrakturi( tie okrutnuvaat i dvezenjata vo niv stanuvaat nevozmozni) megu povaznite nemoj da go zanemarite dvizenjeto na zglobot na ramoto. Plus so samite razdvizuvanja gi potiknuvate impulsite na nervite i pomagate za tie porano da se oporavat.
Sekako deka ima so sto da se izmerat sprovodlivosta na nervite se vika metodata EMG.
Operativen tretman se preporacuva tek posle 6 meseci vozrast gokolku ne se podobruva sostojbata. Vazno e da bidete uporni i da vezbate redovno .

pozdrav
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од ортопедија II 29 Мар 2013 16:14 #235985

 • Д-р Хаџи Антоновски
 • Д-р Хаџи Антоновски's Avatar
ivana_drf wrote:
Би сакала да добијам совет од вас. Имам 21 година и од пред половина година почнав да чувствувам болки во кичмата. Тие болки се појавуваа кога ке бидам во седната положба подолго од 15мин, неможев да се наведнувам и кога подолго време пешачев исто ми се појавуваа болки. Отидов на ортопед каде ми рекоа да не се зрачам уште сега па ми кажаа да се мачкам со фастум гел и да отидам на контрола. Но, јас не отидов бидејќи болките ми се намалија. Но еве сега повторно ги имам. Кога ќе се разбудам ми требаат 5-10 мин додека да станам бидејќи сум "укочена" а најмногу болка чувствувам во долниот дел на рбетот (самиот рбет) и кичмата. Можеби имам мало искривување на рбетот. Би сакала да знам што да направам и од каде да почнам. Дали да се снимам и да почнам со терапии доколку е потребно? Ви благодарам однапред!
Поздрав!
Zdravo Ivana
Najdobro e da pocnes so ubav ortopedski pregled, kade ke se vidi vo sto e tocno problemot , pa potoa ako treba ke se zracis. Terapija i lekuvanje tek od koga ke se postavi to;nata dijagnoza.
pozdrav
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од ортопедија II 12 Апр 2013 03:25 #236899

 • babybis
 • babybis's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Pocituvan doktor,

se porodiv pred samo nekolku dena, a na bebeto mu e dijagnosticiran pes equinovarus na dvete stopala. Ova go imavme kako informacija uste pred poroduvanjeto. Ve molam za sovet za tretman, odnosno dali imate preporaka za ponseti metodot ili nekoj drug metod i kakvi se iskustvata za oporavuvanje od ovaa dijagnoza.

Vi blagodaram.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од ортопедија II 08 Мај 2013 11:14 #238810

 • МајаБт
 • МајаБт's Avatar
 • Offline
 • new born
 • Теми: 2
 • Карма: 0
Почитуван докторе,

Се надевам дека ќе ја прочитате мојата порака и нема да имате проблем да одговорите. Во последно време чувстсвувам болка во десната нога (од коленицата надолу) и чудно е тоа дека болката не е постојана и не е со ист интензитет. Болката е некогаш во мускулите, некогаш во прстите, некогаш коленото значи се менува постојано и е со слаб интензитет. Некогаш ја снемува. Не знам дали да одам на лекар и дали на ортопед? Ви благодарам,

Маја
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од ортопедија II 23 Мај 2013 03:49 #239669

 • Д-р Хаџи Антоновски
 • Д-р Хаџи Антоновски's Avatar
Zdravo,

Izvini za zakaznet odgovor no sega vidov deka ima prasanje. Za rano otkrien pes eqinovarus sekako deka najdobar metod na tretman e ponseti metodot. Metodot nudi potplono lekuvanje na deformitetot no bara mnogu upornost i trpelivost od roditelite kako vo periodot koga se pravat gipsiranjata taka i vo periodot potoa, koga treba da se nosat ortopedskite pomagala. Operativnite zati se neblagodarni cesto ima recidivi i moznosta za invaliditet e golema . Taka da sekoja sansa za neoperativno lekuvanje treba mnogu dobro da ja iskoristite.
Mnogu pozdrav.

babybis wrote:
Pocituvan doktor,

se porodiv pred samo nekolku dena, a na bebeto mu e dijagnosticiran pes equinovarus na dvete stopala. Ova go imavme kako informacija uste pred poroduvanjeto. Ve molam za sovet za tretman, odnosno dali imate preporaka za ponseti metodot ili nekoj drug metod i kakvi se iskustvata za oporavuvanje od ovaa dijagnoza.

Vi blagodaram.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од ортопедија II 23 Мај 2013 03:56 #239670

 • Д-р Хаџи Антоновски
 • Д-р Хаџи Антоновски's Avatar
Zdravo Maja,

Bolka koja sto ne e postojana, e teska za dijagnostika , no moja pretpostavka e deka se raboti za bolka od cirkulacija, ne e losho da napravite dopler na dolnite ekstremiteti. Pa potoa da pojdete na ortoped dokolku toa e uredno.

PozdravМајаБт wrote:
Почитуван докторе,

Се надевам дека ќе ја прочитате мојата порака и нема да имате проблем да одговорите. Во последно време чувстсвувам болка во десната нога (од коленицата надолу) и чудно е тоа дека болката не е постојана и не е со ист интензитет. Болката е некогаш во мускулите, некогаш во прстите, некогаш коленото значи се менува постојано и е со слаб интензитет. Некогаш ја снемува. Не знам дали да одам на лекар и дали на ортопед? Ви благодарам,

Маја
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од ортопедија II 19 Авг 2013 17:41 #242994

 • Д-р Хаџи Антоновски
 • Д-р Хаџи Антоновски's Avatar
reni* wrote:
pocituvan doktore
Imam bolki veke dva meseci vo predelot na kicmata koja se siri nadolu nakaj opaskata.Oteznato mi e sekojdnevieto nemozam da sedam,a koga ke stanam od sto me boli mnogu se krivam na ednata strana dodeka prestane toj bol isto taka i koga stojam podolgo vreme ili koga odam.Inaku bev 10dena na fizikalna terapija no nisto od toa ne mi pomogna i primav inekcii megutoa nisto ni od toa.Pravev rengen snimka i se bese vo red,ispituvav krv, urina, bev na ginekolog i toa bese vo red.Ako moze da mi kazete sto e i kaj veke da odam, a inaku imam 24 god.
Blagodaram mnogu
Zdravo Reni,
Problemot koj go imas na zalost ne moze da se resi vaka nitu da se postavi tocna dijagnoza, treba da se napravi eden ubav pregled pa potoa da se postavi dijagnoza, znaci ke mora da posetis ortoped.
Mnogu pozdrav
Последна промена: 16 Окт 2013 17:26 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од ортопедија II 19 Авг 2013 17:57 #242995

 • Д-р Хаџи Антоновски
 • Д-р Хаџи Антоновски's Avatar
gorgi wrote:
zdravo bi sakala da prasam nekoj ako ima iskustvo kako moeto ili ako ima nekoj doktor da mi odgovori imam 8 mesecno since se rodi so pes eguino varus na dvete noze tri meseci nosese gipsani longeti pa mu praveja ponseti metod i od 3 i pol meseci nosi longeti od slavej za korekcija na stapala ima golemo podobruvanje duri i ne se primetuva deka imalo deformitet pa me interesira sto sledi ponatamu dali se uste ce treba da nosi longeti ili kondurcinja zasto go gledam vece stanuva dosta e cvrst se uzdubuva saka da odi ako nekoj ima iskustvo so vakova dijagnoza ili nekoj doktor na forumov bi sakala da mi pise mislenje pozz i blagodaram od napred
Zdravo Gorgi,
Ponseti metodot e najdobar metod za tretman na ovvoj deformitet. No bara mnogu trpenie i izdrzlivost i od roditelite a sekako i od deteto. Tretmanot ima dve fazi prvata e korekcija na deformitetot, koja sto vie ste ja zavrsile, a vo vtorata faza se odrzuva postignatata korekcija zatoa sto moznosta bez ovaa faza deformitetot da se vrati vo prvobitna sostojba e golema. Zatoa od koga ke se prejde na nosenje na aparatot toj se nosi tri meseci po 23 casa, a potoa uste nekolku godini samo na spienje, tie aparati znaat da I'm pravat problemi na decata pri spienje ama se mora da izdrzite za da ima zdrav zivot utre. Za lizganjeto bidete inovativni stavete gumeni lepenki odozdola.
Pozdrav i ne zaboravajte da bidete uporni i slisajte si go lekarot.
Последна промена: 16 Окт 2013 17:26 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од ортопедија II 01 Сеп 2013 04:13 #243329

 • Д-р Хаџи Антоновски
 • Д-р Хаџи Антоновски's Avatar
Mother wrote:
Здраво. Би сакала да прашам за мојот брат кој има 14 години. Денес го повреди десниот колк и при снимањето случајно се откри дека има диспластични колкови. При контролата кога беше бебе ни рекоа дека е се во ред и ништо не преземавме.А денес ни рекоа дека е касно за секакво лекување и треба да оставиме на времето. Ве молам за совет дали постои барем најмала надеж дека може нешто да се преземе и дали со оваа дијагноза има шанса да не дојде до инвалидитет? Во очекување на вашиот одговор ве поздравувам и ви се заблагодарувам.

Zdravo Mother,
Vo toa vreme koga go proveruvale brat ti na zalost najverojatno ne bil gledan na eho toa bil pregledan samo clinicki a toa ne e bas najsigurna metoza za dijagnostika.
Vo sekoj slucaj sovetite se sledni : * sekogash da bide slab * ako se pojavat najmali bolki vo kolkovite ili vo kolenata da pocne da prima suplementi za zglobovi * da ne se bavi so sportski aktivnosti koi gi opteretuvaat premnogu nozete . no pak ke vi kazam taa slika treba da se pogledne moze taa displzija da e mnogu mala pa da nema nikakov problem cel zivot .
Mnogu pozdrav
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од ортопедија II 16 Окт 2013 17:12 #244848

 • Д-р Хаџи Антоновски
 • Д-р Хаџи Антоновски's Avatar
Mother wrote:
Ви благодарам на одговорот и само да ви кажам дека брат ми беше гледан на ехо за колкови и ни беше речено оти се е во ред. А би сакала да ве прашам дали може да игра кошарка бидејќи е голем љубител на неа? Поздрав, се најубаво.
Ako se kolkovite displasticni jas ne preporacuvam preterano napreganje , no sepak poslednata odluka e negova.
Последна промена: 16 Окт 2013 18:21 by Big Sister.
Темата е заклучена.

Ре: Стручни совети од ортопедија II 16 Окт 2013 17:17 #244849

 • Д-р Хаџи Антоновски
 • Д-р Хаџи Антоновски's Avatar
bellaa wrote:
Zdravo
Imam problemi so koleno, moze da se kaye nekolku godini.Ednas bev na doktor vo Stip, doktorot nisto ne mi kaza ni sto e ni kako e samo pi prepisa nekoi inekcii ne se sekjavam kako se vikaa samo ynam deka ne gi kupiv sto od strav sto od toa sto bea mnogu skapi pa mi prepisa nekoi apcinja i mast. Sega veke nekoe vreme cuvstvuvam bolka i napnatost vo kolenoto vnatresno.

Izvini sto kasnam so odgovorot predpostavuvam deka prasanjeto ti e vo sto e problemot so tvoeto koleno , najverojatno ili e posledica na nekoja povreda ili problemot e stareenje na kolenoto odnosno gubenje na rskavicata na istoto. verojatno kolegata ti prepisal inekcii podobruvanje na rskavicata . no sepak treba da te pregleda orotoped i da vidi kaj e problemot .
Последна промена: 16 Окт 2013 17:23 by Big Sister.
Темата е заклучена.
 • Страна:
 • 1
 • 2
 • 3

Најново на форумот

 • No posts to display.